HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. 27. Jaargang 49. Woensdag 4 Maart 1891. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. E N J. H. VAN BALEN. KENNISGEVING. Aangifte voor de Zeemilitie. 84> DOLORES. BEKENDMAKING. «Er. deseaporcert nimmer I* Jan Pielerst. Coen. Het Vaderlandt ghetronwa Blijf ick tot in den doot: Wilhelmuslied. Vorsohljnt iodoron Dinsdag, Donderdag 011 Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de courant binnen de gemeentef 0.70, met Zondagsblad 1.05 at a nanr de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.35 at t naar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indië en Amerika) 1.75, nut 2.10 B a n naar Zuid-Afrika2.50, S. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Pr ij s der adverteatiën: Van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent.Bij abonnement, ntrnr gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden medodeeliugen en aanbevolingen, geplaatst tussohon den tekst, per regel 15 et Advertontiën voor liefdadige doeleinden Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5 Agenten in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. en Wethouders der gemeente Helder noodigen bij dezen uit, de Lotelingen van de lichting van dit jaar, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, om zich daartoe vóór den eersten April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente aan te melden, op een werkdag, tusschen des voormiddags van 9 tot 1 ure. De Zeemiliciens ontvangen vier jaren na den dag hunner inlijving een bewijs van ontslag uit den dienst, en worden, wanneer zij een behoorlijk paspoort hebben ontvangen, in tijd van vrede van den dienst bij de Schutterij vrijgesteld. De Zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de verdedigingsvaartuigen voor den binnen- landschen dienst en langs de kusten. Zij wordt niet naar de Koloniën en Bezittingen van het Rijk in andere werelddeelcn gezonden, tenzij, ingeval van zeer buitengewone omstandigheden, eene nadere wet daartoe machtiging verleent. Aan hen, die verlangen na volbrachten oefenings- tijd in werkelijken dienst te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. Aan hen, die zich met verlof bevinden, wordt in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Buitenlandsche Zeevaart en Visscherij verleend. Aan lotelingen, die vóór hunne inlijving bij de Landmilitie hun beroep van de Buitenlandsche Zee vaart maakten, en zich voor de Zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet aangenomen kon den worden, wordt, wanneer zij zich met verlof bevinden, mede in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Buitenlandsche Zeevaart ver leend. In gewone tijden kunnen de manschappen der Zeemilitie vergunning bekomen tot het aangaan van een huwelijk, wanneer zij hun derde dienstjaar hebben volbracht. Voor Lotelingen, die hun beroep van de Buiten landsche Zeevaart maken, is het alzoo van belang dat zij zich op den boven bepaalden tijd voor de Zeemilitie aanmelden, omdat zij anders gedurende hun diensttijd geene vergunning verkrijgen om hun beroep uit te oefenen. Helder, den 2 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Feuilleton tan de Heldersche- en Nianwedieper Courant. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitse h.) «Welkom, Hoogheid," zeide Dolores, toen de erfprins bij haar binnentrad. //Ah, gij brengt mij een boek //Ik nam het van dokter Rusz af, die het u daar net wilde brengen," zeide de erfprins, haar de hand kussend. //O, u is wel goed." z/Neen, het was geen goedheid, nog niet eens beleefdheid, ik wilde u alléén spreken, dat is het. „Alleen, Hoogheid riep Dolores verbaasd uit. „Dat klinkt zeer geheimzinnig en maakt mij erg nieuwsgierig. Zijn het staatsgeheimen ;,Dat ook," zeide hij, op dezelfde schertsende manier antwoordende. //Groote staatsgeheimen van een kleine staat en derhalve slechts voor uwe ooren bestemd," voegde hij er ernstiger aan toe. z/Ei, hoe aardigIk heb er steeds naar verlangd ingewijd te zijn in de geheimen van een staat," zeide zij, niet zonder eene lichte ontroering, want het kwam haar voor, dat de erfprins het laatste met ernst had gezegd, ernstiger dan hij tot nog toe gesproken had. Intusschen had Ramo de jalousiën van de salon, waar Dolores haar gast ontvangen had, opengeworpen, want de zon stond niet meer op de ramen, maar daarentegen deed hij de ramen toe. „O Ramo, doe de ramen toch open riep Dolores, toen hij de salondeur sloot. z,Het is daarbuiten nog te heet, barones, zeide hij, op zachten toon en in het Spaansch voegde hij Eerste Zitting van den Militieraad. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van het derde district in Noordholland de eerste zitting zal houden te Hoorn, en wel voor zoo verre deze gemeente betreft op Vrijdag den der tienden Maart 1891, des voormiddags ten elf ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent De verschenen vrijwilligers voor de Militie. De lotelingen, die reden tot vrijstelling hebben ingediend. De lotelingen, iu de artt. 55 en 56 der Wet op de Nationale Militie bedoeld. Alle overige lotelingen. Volgens art. 88, in verband met art. 91 der Wet op de Nationale Militie moet voor die zitting verschijnen 1. de vrijwilliger voor de Militie, en 2. de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Helder, den 2 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. NEDERLAND. HELDER, 3 Maart. Naar het „Vad." verneemt, is de bedoeling om de voorbereiding van de legerwet op zooda- nigen tijd te doen afloopen, dat de openbare behandeling in de Tweede Kamer zal kunnen aanvangen omstreeks half April. Ter tegemoet koming aan veler bedenking omtrent de te zware persoonlijke lasten, die deze wet zou kunnen opleggen, moet het voornemen bestaan door ver mindering van het cijfer van het jaarlijks contin gent dien druk te matigen. De socialisten zullen den i Mei, of wel den Zondag daaropvolgende, in alle landen groote manifestatien houden, tot het propagandee- ren voor den achturigen arbeidsdag. De socialisten hier te lande worden daartoe reeds in een hoofd artikel in „R. v. A." opgewekt. er bij„Men kan daar buiten op het terras ieder woord, dat hier gesproken wordt, verstaan." En met die woorden glipte hij de deur uit en sloot zelfs die nog, welke naar het torenkamertje voerde. Dolores voelde zich onaangenaam aangedaan. Zij kon gewichtige aangelegenheden niet meer in het torenkamertje bespreken, sedert zij het geheim van den schoorsteen kende, waarvan de doorgang wel is waar afgesneden was, maar achter welks muur men ieder in het torenkamertje gesproken woord kon vernemen. Zelfs de sluwe Ramo had niet kun nen ontdekken van wie de gevonden voetsporen afkomstig waren. Maar hij kende de onuitgesproken wensch van zijne meesteres en hij wist, dat zij van dat torenkamertje niet meer zou houden vóór het daarnaast zekerder was geworden en daar hijzelf een onbehaaglijk gevoel kreeg, als hij er aan dacht, dat er vlak naast de kamer van zijne geliefde mees teres een sluiphoek bestond voor onbekende spionnen, dat de wanden dier kamer, om zoo te zeggen, ooren hadden, wilde hij die thans ten minste beletten te hooren wat de erfprins aan zijne meesteres te ver tellen had. De erfprins en Dolores hadden intusschen tegen over elkander plaats genomen. „Thans ter zake, over de staatsgeheimen," zeide zij in gespannen verwachting. „Na uwe ongewone inleiding heb ik toch wel reden iets buitengewoons te hooren". „En toch zult ge zeker niet vermoeden, dat in dit oogenblik van u het bestaan van een staat afhangt," hernam de kroonprins met een lachje, dat ook ernst kon beduiden. „Van mij riep Dolores verbaasd uit. Maar toen vervolgde zij lachend„O, Hoogheid, maar de komkommertijd, in welke men overal te ver geefs naar nieuwtjes zoekt om de kolommen der dagbladen te vullen, is toch nog niet aangebroken en zulke dingen zoudt ge toch niet gelooven Koningin Wilhelmina is door de Koningin- Regentes van Spanje begiftigd met de orde van Maria Louisa voor dames, in 1792 gesticht door Maria Louisa. Gisteren was er hofdiner voor het corps diplo- matique. Waarschijnlijk worden in de volgende week de leden der Tweede Kamer door de Koningin-Regentes ontvangen. Onze jonge Koningin heeft jl. Zondag wederom bezoek gehad van kinderen, die in de bovenzaal van het Paleis aan de straatzijde zich met spelen vermaakten, nu en dan in tegenwoordigheid van hare moeder. Binnenlandsch nieuws. Helder. De aangekondigde vergadering van timmerlieden, waarin de heer G. van Duivenboden van Amsterdam zou spreken over het nut van de oprichting eener vakvereeniging, werd Zondagmiddag in het lokaal „Musis Sacrum" alhier gehouden. Een groot aantal belanghebbenden en belang stellenden waren aanwezig, toen de heer B. de "Wijn namens het voorloopig Comité zijnen vakge- nooten het welkom toeriep en het woord verleende aan den heer Van Duivenboden. Deze begon met er op te wijzen dat doorgaans, wanneer bespreking van het lot van den werkman aan de orde wordt gesteld, revolutionaire gevoelens voor den dag komen. Deze kunnen echter aan het doel, door den Ned. Timmerliedenbond beoogd, niet bevorderlijk zijn en daarom is hier van politiek geen sprake. In v e r- e e n i g i n g moeten de arbeiders liun kracht zoeken die ondervinding heeft spr. reeds opgedaan en aan de hand ran Vaderlandsche- en Algemeene geschiedenis toont hij aan dat men zelfs in de vroegste tijden de overtuiging was toegedaan dat vereeniging krachtig maakt, het middel is om met en door elkander voor elkaar te zorgen. Onze tijd is een tijd van strijd op verschillend gebied, niet het minst op dat van den arbeid en de strijd die door den arbeider wordt gevoerd is dikwijls zeer laagde strijd om het bestaan. Het te veel en te weinig is de oorzaak van al onze maatschappelijke kwalen en deze drukken 't meest op den werkman, die, tot armoede vervallen, zich veelal overgeelt aan ellendig heid, aan bandeloosheid, waarvan door verschil lende machthebbenden misbruik wordt gemaakt om zijue hartstochten op te wekken. Dit moet door de goedwilligen met kracht worden tegengegaan en ook daarom, zeide spr. moeten wij ons vereenigen. Niet door revolutie, maar door elkander te ont wikkelen kunnen de arbeiders verbetering in den toestand brengen. Want juist de lage trap van be schaving, waarop de werkman over 't algemeen staat, is de oorzaak dat bij niet kan genieten wat waarlijk genot is, dat hij zich aan dronkenschap overgeeft en op die wijze armoede in zijn gezin brengt, dat t z ij n e dochters zijn die de bordee- len vulleu. In vakvereenigingen kan men zich ook „Zeer vriendelijk opgemerkt, maar ik spreek werkelijk in vollen ernst," verzekerde de erfprins. „Derhalve zal ik mijn staatsgeheim maar vertellen. En zult ge mij dan tot het einde geduldig aan- hooren „Ik zal geen woord zeggen, vóór uwe Hoogheid mij zegt, dat ge klaar zijt," antwoordde zij vrien delijk, en toen ging zij gemakkelijk zitten in haar stoel en zeideNu, Hoogheid, ik ben gereed om te luisteren." „Uitstekend", zeide de erfprins, „ik verbind mij zoo kort mogelijk te zijn en uw geduld op geen te zwaren proef te stellen. Om met het nieuwste te beginnen, moet ik u dan mededeelen, dat uit hoofde van het huwelijk van mijne zuster Alexan- dra, waarvan ge gisteren gehoord hebt, en dat binnen zes weken zal plaats hebben, het huwelijk van Lolo reeds in het begin van Augustus zal voltrokken worden. Dit staat in verband met de kwestie van etiquette, ten opzichte van mijn aan staanden zwager Ealkner. Wij hebben dit heden morgen besproken en alzoo is besloten." „Doet dat iets af tot de te behandelen zaak viel Dolores hem ietwat koel in de rede. „Ja, want het moet als inleiding dienen voor de zaak zelf. De door deze huwelijken te verwachten drukte en de omstandigheid, dat Monrepos voor de wittebroodsweken van het jonge paar moet wor den gereed gemaakt, waardoor wij genoodzaakt wordeu deze heerlijke plek ten spoedigste te ver laten, dat alles heeft den hertog, mijn vader, wat zenuwachtig gemaakt. Hij is iemand, die van een kalm, landelijk leven houdt en aan niets heeft hij meer hekel, dan zich in gala-uniform te moeten steken en plichten te vervullen, die hem niet be vredigen en het ledige gevoel bij hem achterlaten niets te hebben verricht en toch in beweging te zijn geweest. En nu derhalve zijn huis ledig wordt en de zorg voor zijue dochters hem niet meer ontwikkelen dat dan ook ieder, men zij revolu tionair of anti-revolutionair, het nut van zoodanige vereeniging erkenne en zich aansluite Vereeni ging is te meer nog noodzakelijk omdat de maat schappij zwanger gaat van eene nieuwe maatschappij, waarin de arbeiders zich een plaats moeten trachten te veroveren. Hervorming is dringend noodig, er moet veran dering komen, want de tegenwoordige maatschappij deugt niet. Behoefte aan levensmiddelen en aan kleedingstnkken is er niet en toch lijden duizenden bij duizenden gebrek. In sprekers woonplaats, Ara sterdam, heeft men honderde magazijnen, volgesta- peld met kleeren en schoenen en daaromheen ziet men de armen, in lompen gehuld en bijna barre voets rondwaren. Spr. noemt dit voorbeeld slechts, om het onbillijke van de huidige toestanden beter te doen uitkomen. Zelfs de wilde zou ons niet begrijpen, wanneer hem werd gezegd dat hier zooveel armoede wordt geleden, niettegenstaande er levensmiddelen in overvloed zijn. Er moet dus verandering komen; dit moet niet door geweld geschieden, maar door nauwe aaneen sluiting van de arbeiders. Wat met geweld werd verkregen, is veeltijds weer verloren gegaan. Wanneer daarentegen de werklieden zich vereenigen om den arbeid hoog te houden, zal men met hen rekeniug moeten houden en dus zonder geweld een beteren toestand in 't leven worden geroepen. Ieder moet leeren inzien dat de arbeid ver boven het kapitaal staat, dat arbeid de bron is van alle beschaving en rijkdom. Spreker heeft wel eens hooren beweren dat de ongunstige maatschappelijke toestanden van den tegenwoordigen tijd het gevolg zijn van overbevol king er is te veel volk zegt men op één en dezelfde plaats en daarom wordt landverhuizing aanbevolen. Spr. is dat gevoelen niet toegedaan en roept zijn vakgenooten toe, zich niet van den vader- landschen bodem te laten verdringen, niet uit de maatschappij te wijken, die zij hebben helpen tot stand brengen. De emigratie naar Argentina, eer tijds zoozeer aanbevolen, is gebleken voor den emi grant allernoodlottigst te zijn en dus ook niet geschikt om de gewenschte verbetering te brengen. Het „xereenigt uwordt vooral den gehuwden arbeiders toegeroepen, wier vrouwen verouderen door zorg en kommer, wier kinderen kwijnen doordat hun liet allernoodzakelijkste wordt onthouden. Een werkmansgezin wordt dikwijls door dichters bezongen als een toonbeeld van geluk en tevredenheid, maar de keerzijde van de medaille is zoo geheel anders, want van een hut is met tevredenheid geen paleis, van paardevleesch geen rundvleesch te maken, zegt spr. Vereenigt u, wij kunnen dan samen en uit aller naam tot den patroon spreken, wiens belangen uit den aard der zaak geheel andere zijn dan die van den werkman: de knecht wil graag het hoogste loon ontvangen, cle patroon liefst het minste betalen tot een vergelijk kan men niet dan door vereeni ging komen. En nu moeten de arbeiders niet denken kwelt, nu wil de hertog eene lang gekoesterde wensch vervullen en de regeering neerleggen. Hij liet mij dus roepen en deelde mij zijn besluit mede." „Ah, dat is dus het staatsgeheimriep Dolores uit. „Maar Hoogheid, hoe komt het, dat gij mij de eer aandoet, mij dat het eerst te vertellen „Omdat, zooals ik u reeds gezegd heb, van u het al of niet voortbestaan van onzen kleinen staat afhangt, zeide de erfprins. „Sesam, open u riep zij lachend. „De kom nu ter zake. Toen de hertog mij dus zijn besluit om afstand van de regeering te doe* had te kennen gegeven, moest ik het volkomen billijken, want ik ben het geheel een9 met mijn vaders neiging roor een meer eenvoudig leven. Ik zeide hem dus, dat ik volkomen de motieven begreep, welke hem bewogen kroon en scepter neer te leggen, maar dat ik deze afstand ook gerechtvaardigd zou vinden, als het geschiedde oin vereenigd te worden met het naburige rijk, dat onze souvereiniteit wel bij verdrag erkent, maar voor mij toch altijd een hin derpaal is voor de verwezenlijking der zoo noodige eenheid. Ik denk daarbij onwillekeurig aan den sneltrein, die, over tijd en ruimte triumfeerend, de aardbol rondvliegt. Verbeeld u dat die ieder oogen blik genoodzaakt werd voor een klein station op te houden om ballast op te nemen, die hem niet bezwaart maar ophoudt en tegenhoudt." „Dat is eene grootsche opvatting van politiek, Hoogheid." „Dat zou het zijn barones, als ik niet slechts een mensch ware en als zoodanig egoïstische beweeg redenen in het meest verborgen boekje van mijn hart had. Hoor mij ten einde aan en ge zult het zien. Mijn vader gaf mij van zijn standpunt ook gelijk want sinds lang is hij aan de bekrompen ideeën ontwor steld, die alle vooruitgang tegenhouden. Hij heeft eene zeer nobele opvatting van plicht en acht poli-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1