BERICHT. Heldersche- en Nieuwedieper Courant L. C. KRAAN, fure, in het Café Central van den heer S. Pij- te Alkmaar, door Dr. M. W. Beigerink, Bac- oloog aan de Gist- en Spiritusfabriek te Delft, jene voordracht zal gehouden worden over nuttige en schadelijke bacteriën in kaas. Met het oog op het groot belang van dit onder- irexp, noodigt het Bestuur den leden beleefd uit tot het bijwonen dezer voordracht. Na afloop zal gelegenheid bestaan tot gedachten- irisseling. Als eene zeer groote zeldzaamheid meldt men, Jat eene koe van den heer G. Bakker, aan den Bobeldijk, eene buurt onder de gemeente Berkhout en Spanbroek, vier kalveren (drie levend en een dood) heeft ter wereld gebracht. Kerknieuws. Ds. G. A. Hulshof, predikant bij de Doopsge zinde gemeente te Enkhuizen, heeft voor het beroep naar Beemster bedankt. Buitenland. België. De heer Deburlet is in plaats van den heer Melot tot minister van Binnenl. zaken benoemd. Gisteren heeft de minister den eed in handen des konings afgelegd. Gemengd nieuws. Een matroos der Marine, deserteur van het wachtschip alhier, heeft zich vijf maanden te Rotterdam opgehouden, vóórdat men hem heeft kunnen vinden. Hij was werkzaam op een zolder met het nazien van zakken en werd daar door de politie gearresteerd. Jl. Zondagmiddag hadden er bij het over brengen van het vaandel van het regiment der dd. schutterij te Rotterdam wanordelijkheden plaats. Toen er door de politie ruim baan zou gemaakt worden, kwam er verzet en ontstond er wanorde. Zekere J. weigerde zich te verwijderen, en toen de agenten hem daartoe wilden dwin gen, kregen zij het met anderen te kwaad. J. kwam daarop los en nam de vlucht in de Een- drachtsstraat, gevolgd door agenten en een zwerm publiek. Wederom werd hij nu door de politie gegrepen, en andermaal wilde het publiek hem verlossen, waarop men handgemeen werd met de politie, die met steenen en vuil werd gewor pen. JKinderen werden omvergeloopen, vrouwen vielen flauw. Een onder-inspecteur en 5 agenten van politie werden tegen den grond gedrukt. De politie zag zich daarop genoodzaakt gebruik te maken van de sabel voor eigen verdediging. De Eendrachtstraat -verd schoongeveegd en menig een bekwam hierbij een schram, stoot of klein wondje, doch geen van ernstigen aard. De per soon J. en een der overige belhamels werden overgebracht naar het politiebureau aan de Witte de Withstraat, waar tegen J. proces-verbaal is opgemaakt. m De bemanning van het na aanvaring met het stoomschip „Zanzibar" gezonken Nederl. stoomschip Venus is gisteren met de Amstelstroom te Amsterdam teruggekeerd. Uit nadere mede- deelingen omtrent het ongeluk blijkt, dat de „Venus" midscheeps werd aangevaren, bij ee- nigszins dikke lucht. De boeg van de „Zanzi bar" drong zoo diep in het achterruim der „Venus", dat zelfs het luik van dat ruim ontzet werd. Het water drong met zooveel kracht binnen, dat de tijd ODtbrak iets te redden en zelfs de scheepspapieren verloren gingen. De bemanning had juist den tijd zich in de booten te werpen, waarmede ze naar de „Zanzibar" roeide. Te Naaldwijk is in de vaart langs den Nieuwen Weg uit het ijs gehakt het lijk van vrouw K., die in het laatst van November op een reisje van Scheveningen naar Naaldwijk spoorloos verdwenen was. Zij werd gevonden dicht bij de plaats, waar men haar het laatst had gezien. Het visschen naar de drenkelinge was indertijd vruchteloos geweest en moest toen spoedig gestaakt worden door de invallende hevige vorst. Jl. Donderdagavond wilden eenige dienst meisjes te Kampereiland het ijs van het Noor- derdiep oversteken. Twee harer zakten er door en een, de zeventienjarige dochter van D. de Kasti, uit Kampen, werd levenloos opgehaald. Een ongehuwd man had een kosthuis be trokken te Jubbega-Schurega. Steeds betaalde hij geregeld zijn kostgeld, tot hij voor eenigen tijd door ziekte daartoe niet meer in staat was. Zijn kostbaas had geen zin om hem langer te onderhouden. Hij legde zijn commensaal in een kruiwagen en vervoerde hem op die wijze naar het een paar uur verder gelegen Wijnjeterp, waar de man eigenlijk thuis behoorde. Niemand wilde zich daar over den zieke ondermen. Goede raad was nu duur, en de verlegen kostbaas zag geen anderen uitweg dan zijn kruiwagen om te keeren en den last aan den dijk te laten liggen. Eenigen tijd later werd hij daar dood gevonden. Naar aanleiding van dit voorval vertrokken jl. Zaterdag van Zwolle de officier van justitie, de rechter-commissaris en een befiedigde klerk der griffie, vergezeld van de dokters Rinkes en Kijl- stra, naar Wijnjeterp om een onderzoek ter plaatse in te stellen. Een parapluie wordt gewoonlijk niet als een moordtuig beschouwd, maar te Bordeaux stond dezer dagen toch zekere vrouw Raugeard terecht, die een jonkman, Cantel genaamd, gedood had met een parapluie. Cantel en haar zoon, beide couranten verkoopers en verliefd op hetzelfde meisje, kregen in hare tegenwoordigheid twist, en toen Cantel woedend op haar zoon, aanviel kwam zij tusschenbeide en gaf hem een slag met haar regenscherm. Zij trof hem daarbij ongeluk kig met de punt in het linkeroog. Cantel viel neer en vier dagen later overleed hij aan her senvlies-ontsteking. De armen vrouw Raugeard was wanhopig; zij betuigde voor de rechtbank, onder een vloed van tranen, dat het haar bedoeling niet was geweest, Cantel dood te slaan. De gezworenen hadden medelijden met haar. Zij rekenden de voorloopige hechtenis in dit geval een voldoende straf en vrouw Raugeard werd vrij gesproken. Zoowel uit Tubbergen als uit Hasselo wordt aan de „Twentsche Ct." geschreven, dat men aldaar een „geheel onbekend wild dier" heeft gezien, vermoedelijk... een bruinen beer, Men hoopt, dat de marechaussee op het beest los zal gaan. Mevrouw Louise Brown, te Harley, die haar dienstbode zoodanig sloeg dat zij ernstig ziek werd en eenigen tijd later overleed, is wegens mishandeling, die ziekte tengevolge had, tot 6 maanden dwangarbeid veroordeeld. Het publiek juichte dit vonnis luide toe. Om een weddenschap is een schipper te Lyon, Aymard genaamd, van Thoissey, in Ain, tot de Mulatière de rivier afgezakt op een ijs schots ter lengte van 4 en ter breedte van 3 meters. Zondag'avond 22 Febr. jl., ten 9 ure, vertrok hij, Maandag te middernacht dobberde hij Neuville aan de Saóne voorbij en Dinsdag door Lyon, terwijl hij pannekoeken bakte op een kacheltje midden op de schots. Te Lyon legde hij aan en nam twee medereizigers op. Van eene der bruggen, die het drietal onder door ging, liet men een flesch wijn aan een touw voor hen af. Te Mulatière kwamen zij ten aanschouwe van eene groote volksmenigte be houden aan. Aymard schijnt bij de eerste gelegenheid zijn waagstuk te willen herhalen, maar dan neemt hij een tafel en een stoel mede. Stoomvaart en Scheepstijdingen. Conrsd (a.), van Arasterdam naar Batavia, vertrok 28 Februari van Genua. Voorwaarts (s.), van Batavia naar Amsterdam, ver trok 28 Februari van Padang. Prius Alexander (s.), van Batavia naar Amsterdam, vertrok 28 Februari van Padang. Prinses Marie (s.), van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 1 Maart te Southampton. Marktberichten. Alkmaar, 27 Febr. Aangevoerd 189 stapels Kaas, wettende 63.794 Kg. Hooi f 35, Commissie Hooi f 34 en middelbare Hooi f 33 per 50 Kg. Amsterdam, 2 Mnart. Tarwe op levering onveranderd, Maart f 235, Nov. 230. Kogge op levering willig; Maart f167, Mei f162, Oet. f150. Koolzaad op 800 Kg. Olie stil. Lijnzaad onveranderd. Raapolie in eendoen; vliegend per 100 Kg. f32, 31.75, 1 Mei f31.—, 1 Sept.-Dec. f31.75, 31.02*. Lijnolie onveranderd; vliegend per 100 kg. f24, 1 Maart f 23 75 1 April-Mei f23.87*, 1 Juni-Aug. f24.87*, 1 Sept.-Dec. f 23,37*. llaapkoekpn f 55 u 85 per 1040 stuk». L'jnkoekelt f 8.a 12.per 104 stuks. Aardappelen: Fr. Dokk. Jammen f 3.50 a 4.dito Fran. f 4.— a 4.50, Geld. Blauwe f 8.70 a 4.pruis Iiamb. f 4.50 a 5.roode f 8.60 a 4.Zeeuwscho Spuiache Jammen f c.a 6.50, dito Flakk. f5.a 5.25, dito blauwe f 4.80 a 5.25, Frieache Zaaier* f 2.70 a 8.per hectoliter. Veemarkt: 561 Runderen, 1ste kwal. 76, 2de 77 en 3de 58 o. per Kg.; 93 nucht. Kalveren, f 7 a 11 per stuk; 24 Schapen Melk- en Kalfkoeien f 160 a 280 per «tuk 338 vette Varkens, 38 n 43 c. per Kg.; 9 Paarden. Schiedam, 2 Maart. Moutwijn f10..Jenever f 15.50, Amst. Proef f 16.75, Spoeling-Commissie f 1.70. Londen, 2 Maart. Te Deptfort aangebracht2000 Amerik. runderen, 57* en 60 ct. per Kg.84 Nederl. Kalveren, 70 a 80 ct. per Kg.; Nederl. schapen. V i s s c h e r ij. Nieuwediep, 3 Maart. Sedert jl. Zaterdag kwamen hier van de groote visscherij 8 sloepen binnen, gezamenlijk aanbrengende 775 levende-, 97 doode kabelj., 77 levende-, 6 doode lengen, 9 heilbotten, 18 ben- en 9 punt rog, 22 ben vleat en 3350 schelv., terwijl door 75 korders 4 tot 25 mandjes kl. schol en 1 tot 4 manden schar en door trekkers 120 tal haring werden aangevoerd; lev. kabelj. gold f 1.65 a f 2.05,* doode id. f 1.40 a f 1.70, lev. leng f 3.15 a f 4.10, doode id. f 2.20, heilbot f 13.50 a f 25 per stuk, rog f 15 Ja 22.50 per ben en f 8.50 per punt, vleet f 17 per ben, schelv. f 32.50 a f 41.50 't honderd, kl. schol f 2.50 a f 3 per mandje, schar f 2 per mand en haring f 8 a 13 per tal. Weerk. Waarnemingen te Helder. (Landskeet.) 1 s Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C«. Stand. Afw. Stand. Afw. 1 2 3 3 12 12 8 12 Z.W. 5 Kg. Z.W. 8 W. 13 W. 15 765.061 f 5.16 761.85| f 1.45 761.18 f 1.18 762.16 f 2.16 6.1 6.1 3.5 4.0 f 1.5 f 1.4 f 0.4 - 0.7 Maart, j Uren. Vochtigh. procent. Weêrsgesteldheid. Toestand de zee. 1 2 8 3 12 12 8 12 0.85 0.97 0.83 0.83 Bewolkt, mooiweer. Mistig, winderig, goedweer. Helder, bcw., wind, buiigw. Bewolkt, wind, buiig. Weiniggolv. Golvend. Golvend. Golvend. De gemiddelde declinatie van dc magneetnaald ton westen, 's namiddags 2 uur, bedraagt over de maand Februari 15 gr., 15 min. en 57 «ec. VerwachtingWestenwind. Burgerlijke Stand van: Helder, van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. Bevallen: M. Sehaafsina, geb. Wiljouw.d. J. den Bakker, geb. Potter, z. C. Loovenstijn, geb. Aarhelge, d. M. Wil- lemse, geb. Fluiter, d. P. Streuiker, geb. Steinrath, d. M. v. Velsen, geb. Spil, d. T. A. J. Loijer, geb. Emont, d. Overleden: Wed. J. Alberts, geb. Giesing, 71 j. W. F. v. d. Vlies, 2 j. Politie. Gavonden voorwarpen. Adres bureau I: 1 belastingpeuning eu een portcmonnaie. Adres bureau n1 coupon, groot f 1.98, op 21 Febru ari jl. gevonden. Adres Bureau Raadhuis 1 portcmonnaie, waarin f 0.62, enz. Laatste berichten. 3 Maart. Na herhaalde vruchtelooze pogingen, zijn de sleep- booten „Hercules," „Simson," „Amsterdam" en „Adsistent" er in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. eindelijk in geslaagd het gestrande Eng. stoom schip „Elstow" in diep water te brengen en behou den alhier binnen te sleepen. De „Elstow" strandde in den nacht van 12 op 13 Januari 11. en heeft dus bijna 7 weken op den Kazenden Bol, op het gevaarlijkste punt derNoor- derhaaksgronden doorgebracht, zonder nochtans ten onder te gaan. De berging van de „Elstow" en dier kostbare lading katoen is een feit, éénig in de strandings geschiedenis en dus waard om in de kroniek te worden aangeteekend. Nimmer te voren toch is het gelukt in het barre jaargetijde in de Noordergronden een lading, zoo omvangrijk als die van de „Elstow", geheel te lossen en ook nooit heeft een stoomschip 7 weken op den Bol gezeten, om daarna nog afge bracht te kunnen worden. Mocht men daarin thans slagen, in de eerste plaats is dit te danken aan de gunstige weersgesteldheid van de laatste weken en aan de omstandigheid, dat het stoomschip een „sterke kast" is, maar ook heeft de bewonde renswaardige werkzaamheid van de bergers daartoe veel bijgedragen. Dag en nacht was men toch voortdurend in de weer om te redden wal te redden viel en zulks niet altijd zonder levensgevaar, getuige de kneuzingen en verwondingen, die velen bij het bergingswerk opliepen. Geen wonder dus dat men blijde was de taak te hebben volbracht en dat, in weerwil van het nachtelijk uur, bij het binnenbrengen van de „Elstow" een welgemeend „hoeravan de bergers opging. Het stoomschip, dat morgen of Donderdag in een der droogdokken van 's Rijkswerf zal worden opge nomen, maakt slecht weinig water, hetwelk gemak kelijk met de stoompompen kan worden bijgehouden. Het stoomschip „Saturnus" is jl. Zondag alhier aangekomen, om een deel der uit de „Elstow" geborgen lading katoen in te nemen en naar Bremen te vervoeren. Hedenmiddag omstreeks half één geraakte het achtjarig zoontje van den heer v. B. aan het Molenplein alhier te water. Het kind viel van de Molenbrug en werd het eerst opgemerkt door den heer Colthoff, onderwijzer der Israë litische gemeente alhier. Op diens hulpgeroep kwam de vletterman L. C. Kraan aanloopen, die, nauwelijks ziende wat er aan de hand was, zonder aarzelen in het Kauaal sprong. Het gelukte hem den knaap te grijpen en aan den kant te brengen, waar hij door de heeren Colt- hoff en Polak van hem werd aangenomen en tehuis gebracht. Een woord van lof aan den moedigen man, die geen oogenblik aarzelde om zijn leven te wagen, moge hier op zijn plaats zijn, maar tevens aan de heeren ColthofF en Polak. Zonder het herhaald hulpgeroep van den heer C. toch zou Kraan niet opmerkzaam zijn geworden op hetgeen er aan de hand was. In den Stadsschouwburg (Koningstraat) wordt morgen Woensdagavond het blijspel „Lieve Bloedverwanten" gegeven, hetwelk dezer dagen te Amsterdam met het meeste succès werd opge voerd, ter gelegenheid van de benefice-voorstelling van mevr. Albregt-Engelman. Wij twijfelen niet of ook hier zal „Lieve Bloedverwanten" met genoegen worden gezien. De hoofdrollen zijn in de bekende goede handen. (Zie achterstaande advertentie.) Er is weer sprake van een bezoek van Keizer Wilhelm aan ons Hof, in Juni of Julia. s. Met zekerheid vernemen wij, dat de mi nister van marine de contracten met de Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Arasterdam voor den bouw van het ramschip „Reinier Claeszen" en het pantserdektorenschip „Wilhelmina der Nederlanden" heeft opgezegd. De schepen zullen thans op 's Rijks werf in eigen beheer voltooid of wat de „Wilhelmina" betreft, waarvan de kiel nog niet is gelegd gebouwd worden, terwijl voor machines en stoom ketels contracten zullen worden aangegaan met andere industrieele ondernemingen. (Vad.) Op verzoek van sommigen, die gaarne onze courant lezen, maar opzien tegen de betaling ineens van 70 cent in het kwartaal, hebben wij besloten de voortaan ook verkrijgbaar te stellen per tveek. De prijs voor de courant is dan, bij vooruit betaling aan ons kantoor, vijf en een halve cent per week, met Zondagsblad er bij acht centen. Men ontvangt dan de courant in eigendom driemaal in de week telvuisbezorgd. ADVERTENTIEN. Heden overleed onze geliefde vader en grootvader, de heer MEIJERT HEIJBLOK, in den ouderdom van zeven-en-tachtig jaar en drie maanden. S. BAKKER Cz. T. BAKKER—HEIJBLOK. N. BAKKER. G. BAKKER. M. BAKKER. Wieringen, 27 Februari 1891. Algemeene kennisgeving. De Luitenant ter zee ier 2ie kl. E. COENEN bedankt voor de bewijzen van belangstelling, bij bet overlijden van zijnen vader, den Heer M. COENEN W.Nzu., ondervonden. Mevrouw VAN DKN PAUVERT, FRIES DE VRIES, betuigt, mede uit naam der Familie, baren hortelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij bet overlijden van onze geachte Tante en behuvvdtante, Mevrouw W. C. J. VAN DEN PAUVERT, weduwe van den Heer D. VAN DER PAAUWERT. Helder, 2 Maart 1891. ÜMV* ^U(^ergeteekenden gevoelen zich gedrongen langs dezen weg open lijk hunnen hartelijken dank te betuigen aan aan wien zij het leven van hun zoontje te danken hebben, daar deze, hedenmiddag in bet Heldersche Kanaal gevallen, ongetwijfeld zou verdronken zijn, indien KRAAN er niet zonder aarzelen ware bijgesprongen. Ook hun oprechten dank aan de Heeren J.COLTHOFF en M.P.POLAKal!iier,die den redder bij zijn edel werk terzijde stonden. De Heer en Mevrouw VAN BALEN. Helder, 3 Maart 1891. Frankrijk. De Fransche bladen, zegt het „Vad.", keuren het opgeschroefde artikel van de „Köln. Ztg." zeer af, maar het schijnt toch ten gevolge te hebben gehad, dat de Gallische haan zijn kam wat ingetrokken heeft. De laatste dag te Parijs werd door de Keizerin doorgebracht alsof er geen Déroulède bestond. Zij bezocht de Nótre-Dame en het museum van Cluny en maakte daarna een rijtoer langs de boulevards. Met een feestmaal bij den Duitschen ambassadeur en een daarop gevolgde receptie, waarbij alleen de voornaamste, te Parijs wonende Duitschers waren genoodigd, werd het verblijf in de Fransche hoofdstad besloten. 't Was inderdaad een verluchting voor Parijs, dat zij haar gast zonder standjes kwijt was. Wanneer de Fransche bladen zich echter bekla gen over de heftigheid der Duitsche couranten, dan zijn zij niet geheel in hun recht en er ligt iets potsierlijks in, dat zij zich voorstellen als de vermoorde onschuld. Dat Keizerin Frederik over 't geheel beleefd is bejegend, is waar, maar niet minder waar is het, dat de Regeering, de Fransche pers, de Fransche schilders zich laf hebben gedragen door tegenover een hoop schreeuwers, aangevoerd door Déroulède en Cle- menceau, terug te deinzen en niet, al ware 't alleen in naam der beschaving, der beleefdheid, die lieden op hun plaats te zetten. De gevolgen zijn ook voor Frankrijk minder aangenaam, maar zij zullen moeten gedragen worden. De aanschrijving van den Duitschen Rijkskanselier, dat de pasdwang in Elzas-Lotha- ringen weer streng moet worden toegepast, is een bewijs, dat te Berlijn de zaak hoog wordt opgevat. De Duitsche Keizer schijnt den ongunstigen indruk, dien de tegenwoordige politiek in de Rijnprovincie heeft gemaakt, te willen wegnemen door een bezoek aan die provincie. Keulen en Dusseldorf zullen o. a. de eer genieten. De stemming te Berlijn begint te kalmeeren, ofschoon de Regeering door strenge handhaving van den pasdwang revansche neemt op de Pa- rijsche schreeuwers. Te Parijs praat men weinig meer over 't ge val. Alleen Laur wil nog interpelleeren over de Fransche gezant te Berlijn. Aan de grootste schreeuwers is door hunne geestverwanten hulde gebracht. In het 13de arrondissement werd de heer Paul Déroulède door eenige oud-leden der Ligue een avondfeestje aangeboden. Op voorstel van Déroulède werd door de aanwezigen bij accla matie besloten, dat de heeren Rochefort, de Cas- sagnac en Charles Laurent een zilveren medaille zou worden uitgereikt wegens hun patriotische houding tijdens het verblijf van keizerin Frede rik te Parijs. Duitschland. Van de jl. Zaterdag ver schenen ochtendbladen bespreekt alleen de „National Zeitung" het besluit der regeering, om geen gevolg te geven aan haar voornemen tot opheffing van den pasdwang aan de Fransche grenzen. Het nationaal-liberale blad betoogt, dat de reis van Keizerin Frederik naar Parijs niet noo- dig is geweest en als een fout moet beschouwd worden. Men had niet eerst een toestand in het leven moten roepen, waardoor nu weer een „koude waterstraal" van Duitschland's zijde naar Parijs noodig is geworden. Men moet het ook vermijden een fout al te snel weer goed te maken, want dan begaat men licht een tweede fout. Dat het besluit tot opheffing van den pas dwang niet wordt uitgevoerd, acht de „National Zeitung" een maatregel geheel strookende met het stelsel-Bismarck. „Het is," zegt het blad, „een bittere ironie, dat deze maatregel juist ver oorzaakt is door de reis der Keizerin naar Parijs, welke als bewijs werd aangehaald, dat de tegen woordige regeering een anderen koers volgt dan Prins Bismarck." Aan den „Hamburgschen Correspondent" wordt uit Berlijn gemeld: „Het bericht van de „Au torité", volgens hetwelk keizer Wilhelm levendig wenscht Parijs te bezoeken, ten einde de Fran sche soldaten te zien manoeuvreeren, zal bij geen verstandig man geloof vinden, en is ten eene ma le uit de lucht gegrepen". Engeland. De beschuldigers van sir Wil- liam Gordon-Cumming stelden voor het kaart spel-schandaal aan de rechtspraak van drie heeren te onderwerpen, maar sir William weigerde en wil het recht zijn loop laten hebben, Italië. De toestand van Prins Jeröme (de neef van Keizer Napoleon III), die sedert eeni gen tijd ziek is, verergert. Kardinaal Mermillod bracht den Prins een bezoek en ook Koning Humbert bleef geruimen tijd bij hem. Indien tr niet spoedig verbetering komt, vreezen de ge- mesheeren dat de ziekte (nier-ontsteking) een doodelijken afloop zal hebben.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 3