met en die van een onderwijzer zonder lioofdacte, èn waarvan de praktische bekwaamheid afhankelijk is. Wie dat aandachtig gelezen heeft, zal mij moeten toestemmen, dat het door niets gerechtvaardigd kan worden, geschikte onderwijzers zonder hoofdacte te laten ronddobberen op een salaris van f 500 a f 600. En wat de tweede vraag betreft, daarop luidt mijn antwoord laat op grond van hunne bewezen wetenschappelijke kennis hun minimum salaris f100 grooter zijn, dan dat van een goeden onder wijzer zonder hoofdacte, maar geeft hun niet dadelijk het hoogste tractement. Gij zoudt daardoor den prikkel wegnemen, die hen aanspoorde zich verder in te spannen en alzijdig te bekwamen. Nog eensverhef den onderwijzersstand, en het onderwijs zal er door bloeien, maar geloof niet dat die onderwijzersstand een. hooger peil zal bereiken, zoolang de tractementen voor het grootste deel onvoldoende zijn. Dé meerdere of mindere bloei van het onderwijs, het algemeen peil van den on derwijzersstand, de plaats, die de {opvoeders der jeugd in de algemeene schatting innemen, de levens positie der onderwijzers, alles staat in het nauwste verband met elkander en oefent een wederkeerigen invloed op elkaar uit. Het is daarom in de tweede plaats noodig, dat de gezamenlijke onderwijzers dikwijls aandringen op een meer menschwaardig bestaan, dan zullen mis schien eindelijk enkele gezaghebbenden met hen strijden voor verhooging der tractementen, want als zij dan hun bijbel eens opslaan en daar het woord van Jezus lezen „de arbeider is zijn loon waard", dan zullen zij, bij eenig nadenken over datwóórd, spóëdig tot het besef komen, dat hunne onderwijzers al zeer onvoldoende worden bezoldigd. De tractementen eischen dringend verhooging het is meer dan een broodvraag in stoffelijken zin 't is er tevens een voor hart en geesthet is een levenseisch. L u c t o r. NEDERLAND. HELDER, 10 Maart. H. M. de Koningin-Regentes schonk f 100 aap het dames-comité voor de oprichting van een kookschool te Haarlem. De „Stand." schrijft over de houding van den Minister van Marine tegenover den heer Land het volgende Het passeeren van den heer Land, het Kamerlid, bij de promotie der marine-officieren is ook voor ons een nog onopgehelderde zaak. Wie niet stekeblind is en ziet wie zoo al in de laatste dertig jaren tot de hoogere rangen gepromoveerd zijn, voelt terstond, dat een passee ren wegens mindere geschiktheid een zeer elas tieken maatstaf biedt. De opmerking is intusschen geoorloofd, of het wel aangaat, dat een minister zich op zulk een wijze in .het publiek over een officier "uitlaat 1* Zeker, de heer Fransen van de Putte preste hemmaar ook dan nog had de minister o. i. hoogstens het aanbod kunnen doen om de zaak in comité-generaal toe te lichten. Maar publiek als minister te gaan uitspreken, dat de heer Land wegens mindere geschiktheid gepasseerd is, levert daarom een bedenkelijk antecedent op, omdat die leiden kan tot het publiek bespreken van de persoonlijke qualiteiten van allerlei amb tenaren iets wat voor hun prestige zeer schade lijk zou zijn. Aan den jl. Zaterdag door H. M. de Koningin-Regentes ten Hove gegeven maaltijd waren aanwezig al de ministers, de Directeur van het Kabinet des Konings, de Commissaris des Konings in Zuidholland, de leden van Gede puteerde Staten, met uitzondering van Mr. Blussé door ongesteldheid verhinderd, de Griffier der Staten, de Burgemeester en Wethouders der residentie, Met H. M. den Grootmeester van het Kon. Huis Mr. R. J. graaf Schimmelpenninck, de dames du palais Van Hardenbroek, Van Lijnden en Hartsen, en het gevolg van H. M., waren in het geheel 35 personen aan den disch. De minister Mackay zat rechts, de minister Hart sen links van de Regentes, de overige ministers tegenover Hare Majesteit. Links waren de Com missaris des Konings, de leden der Gedeputeerde Staten, de Burgemeeeter en Wethouders, in orde van tijd der waarneming hunner functien verdeeld. Na de ontvangst waarbij de Koningin- Regentes ieder der aanwezigen even toesprak en de vroeger nog niet voorgestelden aan H. M. waren gepresenteerd ving omstreeks uur de disch aan. Na afloop,van den maaltijd ver- eenigden de gasten zich weder in de nevenzaal, waar koffie werd rondgediend en Hare Majesteit nog met elk der aanwezigen een gesprek voerde. Tegen 9 uur nam Hare Majesteit afscheid en verlieten de genoodigden het paleis. Het dragen van het ambtscostuum was verplichtend. De Commissie voor de legerwet is jl. Zater dag in het gebouw der Tweede Kamer bijeenge komen. Binnenlandsch nieuws. Helder. Voor een vrij goed bezette zaal werd Zaterdagavond door de vereeniging „Hel- der's Dilettanten-club" in het lokaal „Tivoli" opgevoerd het blijspel „Een bittere pil" van Justus van Maurik Jr. Dat dit stuk flink werd afgespeeld, bewezen de herhaalde toejuichingen. Meermalen werden de lachspieren in beweging gebracht. Vooral het tooneel, waarin de dienstboden en keuken prinsessen op de vergadering van „het Interna tionaal Dienstboden-verbond" werden opgeroepen en waarin het socialisme vrij belachelijk werd voorgesteld, wekte in hooge mate de vroolijkheid an het publiek op. De rol van Aaltje, die eerst niet wilde teekenen, maar door de uitwerking van de warme punch toch overgehaald werd, om ook deel te nemen aan de algemeene „strieke" (strike), was in handen van mejuffrouw de G. goed op haar plaats. Ook komt een woord van lof toe aan den heer G. als Majoor Brand en aan diens dochter Thekla, die door dokter Waldemas zulk een bittere pil werd ingegeven, welke haar volkomen genas van hare manie, om op te treden als verdedigster van de rechten des vrouw. Wij hopen, dat de vereeniging moge voort gaan op den ingeslagen weg, en zij ons nog vele zulke genoeglijke avonden verschafte. Texel. In 't café „Bellevue", aan de Waal, voerde het tooneelgezelschap „Onderling Genoe gen" Zondag 1 dezer drie stukken ten tooneelp 1. De huishoudster van twee oude heeren. 2. Veertig jaar getrouwd. 3. Twee oude gekken in de klem. De zaal was beter bezet dan gewoonlijk. Texel. Te Oudeschild is het roodvonk uitgebrokenéén lijder is reeds bezweken. Schagen. De eerste Volksvoordracht in dit seizoen werd den 6 dezer in het Noord. Holl. koffieh. gehouden. Het programma voor dezen avond was rijk aan afwisseling. De opkomst was dan ook groot; Door den heer J. C. v. Wijk, van Anha Paulowna, werd een drietal Neder Betuwsche Novellen ten beste gegeven. De Harmoniekapel, steeds bereidvaardig vóbr het volk op te treden, oogstte ook telkenmale en bij elke voordracht geestdriftvollen dank. Ten slotte werden eenige oefeningen uitgevoerd door de Gymnastiek-Vereeniging „Lycurgus", met hare Adspiranten-afdeeling. Schagen. In Cérès zal op Tweeden Paasch- dag optreden een gezelschap tooneelisten, aan het hoofd van wie staat de heer L. B. van Huijs, oud artist der tooneelgezelschappen de van heeren Dupont en Boas en Judels. Opgevoerd zullen dan worden „De geneesheer, of dat hééft mijn Commesaal gedaan" blijspel van J. Hub'er- tus Jansen, en „Stijfhoofdigheid, Koppigheid en Eigenzinnigheid", blijspel van Röderich Benedix. Schagen. Bij genoegzame deelneming zal op Zondag 22 dezer alhier eene vocale- en in strumentale soirée gegeven worden, waarbij als solisten zullen optreden mevr. M. van Ophemert- Schwenke (draraat. zangeres), mej. C. Jaspers (mezzo-sopraan) en de heeren J. Schraler (bas) en H. Froschhard (solo-pistonnist.) Winkel. Ook het Banbestuur alhier heeft besloten aan de Westfriesche Kanaalvereeniging eene toelage in eens van f 20 te verleenen, terwijl bovendien alle leden van dat Bestuur lid der vereeniging zijn geworden. Winkel. Op Zondag 22 dezer zal alhier door den heer Koopmans van Boekeren, in het logement „Het Wapen van Winkel" eene voor dracht gehouden worden. Alkmaar. Den 5 dezer is aan den heer mr. T. A. Sannes, nieuw benoemd president der arrond. rechtbank alhier, op last van den burge meester, eene serenade gebracht door het mu ziekcorps der d. d. schutterij. Heiloo. Onbillijkheid der jacht wet. Onder dit opschrift schrijft men van hier aan „Avicultura" het volgende: Wordt door de ingezetenen van Bergen ge schreven over de macht van Nimrod door de beperking der aldaar gelegen schoone wandel dreven, ook hier wordt de onbillijkheid cler jachtwet door vele ingezetenen gevoeld. Omstreeks drie jaren geleden werd door B. en W. besloten om de jacht der eigendommen van de kleinste ingezetenen alhier, te verhuren voor den tijd van 5 jaren aan eenige heeren uit den omtrek en de opbrengst ten bate der armen dezer gemeente aan te wenden. Dat deze zaak niet viel af te keuren, bleek uit de onderteekening der meeste ingezetenen, die aan deze zaak hunne goedkeuringschonken. Tevens werd door dezelfde heeren de jacht der twee grootste ingezetenen er bij gehuurd en hadden zij zoodoende een schoone jacht, om mee om te springen naar welgevallen. Twee opzichters werden aangesteld, welke aan 't zelfbehoud denkende voor hun groote gezin nen, de meeste nachten niet op hun bed door brachten. Toen werd ten koste van onze tuinders de eerste twee jaren gefokt in plaats van geschoten en nog ten overvloede door de heeren der jacht eene premie gesteld op menschen en dieren, welke nadeelig waren voor het wild en door de opzichters werden betrapt en dat deze niets ont zien, blijkt uit het feit. dat de vorige winter bijna alle katten (huisdieren) dezer gemeënte werden gestrikt of geschoten, hetwelk echter veel -ergernis heeft verwekt onder de gemeentenareu. Dat het wild enorm is toegenomen, blijkt uit het feit, als die heeren jagers de laatste jachttijd een enkele dag naar hartelust hunne zinnen bot vierden, zij het wild bijna voor 't grijpen had den, ten koste van de vele tuinders en burgers, welke alles in hun tuinen voor hunne oogën moesten zien vernielen, zelfs jonge vruchtbooraen, waar veel hoop van werd gekoesterd, werden tot den grond toe afgevreten en geschild en wee hem die deze vermetelheid op eigen grond niet kon aanschouwen en naar middelen zocht om dit zoo schadelijk gedierte onschadelijk te maken, dan werden soms fatsoenlijke hoofden van ge zinnen, welke niet in staat waren de boete, hun opgelegd, te betalen, als boosdoeners of misda digers in de gevangenis opgesloten. Ik vraag een ieder af, die een snaar voelt trillen voor recht en billijkheid, of deze wet nóg in onze zoogenaamde vrije vooruitgaande 19de eeuw thuis behoort. Hoorn. De Vereeniging van Nederland- sche scherpschutters zal dit jaar van Zaterdag 27 Juni tot en met Woensdag 1 Juli alhier een groó- ten nationalen schietwedstrijd houden, tot deel neming waarvan worden uitgenoodigd marine en leger, dienstdoende en rustende schutterijen, de vereenigingen gevormd uit de schutteren, de afdeelingen van den bond van oud-onderoff. enz. Enkhuizen. Van morgen n Maart af wordt rle gewone dienst op de lijnen Enkhuizen Amsterdam en LeeuwardenStavoren in zijn geheel hervat. Heden rijden de sneltreinen 163 (10.26 's vm. van Amsterdam) en r60 (8.30's vm. van Enkhui zen) en alle sneltreinen tusschen Stavoren en Leeuwarden. Nieuwe Niedorp. Van hier wordt aan 't „N. v. d. D." aangaande den i7den-eeuwschen sterrekundige Dirk Rembrandtsz een volledig afschrift gegeven van het vers op zijn grafteeken. Het luidt aldus Dirk Rerabranilts V. N. out omtrent 72 jnar Mr. in de Wiskonst Hier Rust dat schrander Hooft Dat D' eclips Recht verlichten Syu Glorie nooyt verdooft. Hij toond ons dat de Son Stilslond -, De nartkloot draaide En hoe de dwaal der zwaaide Dit ware wysheidsbron. Schoon Meenich hiermee spot Syn wyser der planceteu Doet elk De wnarheit wecten Nu rust syn siel in Godt, den 4 November 1682. Hij heeft gewoond en gewerkt in het tweede huis ten zuidwesten van het Gemeentehuis van Nieuwe-Niedorp. Zeer bejaarde inwoners herin neren zich nog, dat in dat huis een schoen was uitgebeiteld in den bovendorpel van het voor deurkozijn. Bij eene herstelling van het gebouw is indertijd dat kozijn verloren geraakt. Volgens mondelinge overleveringen schijnt Dirk Rembrandtsz. vaak in behoeftige omstan digheden verkeerd te hebben. Blijkens zijn testa ment (hetwelk op het archief te Nieuwe-Niedorp bewaard wordt) schijnt hij op lateren leeftijd in beteren doen gekomen te zijn. Zijne zeevaartkundige, wis- en sterrekundige werken zijn uitgegeven bij Abel Symonsz van der Storck, te Amsterdam. Marine en Leger. De pantserdekkorvet „Sumatra" is gisterenmorgen naar de reede vertrokken om langs de gemeten mijl te proefstoomen. Het bericht omtrent het verlof der adelborsten, door ons uit een ander blad overgenomen, is ge bleken niet juist te zijn. Naar wij vernemen zal de verloftijd aanvangen Donderdag 26 dezer en eindigen Dinsdag 31 dezer. De état-major van Kr. Ms. schroefstoomsclup lste kl. „De Ruyler", or.der bevel van den kapt. ter zee W. baron Van Hogendorp, adjudant in gewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning, be stemd tot het aflossen van Hr. Ms. schroefstoom- schip lste kl. „Johan Willem Friso", onder bevel van den kapt. ter zee G. Doorman, te Curatjao, waarvan het vertrek bepaald is op den 20 dezer, bestaat uitkapt.-luit. ter zee G. H. Cornelissen, lsten officier; luits. ter zee lste kl. A. L. Boelen en P. F. Van der Velden Erdbrink, luits. ter zee 2de kl. J. W. Vari Aalst, L. J. Van Heioma, M. H. Van Bemmelen en A. J. Gooszen, lsten luit. der mariniers G. A. Linckers, belast met het bevel van het ingescheepte detachement mariniers, off. van gez. lste en 2de kl. A. F. Verschuur en G. G. Snijders, off. van adm. lste kl. J. F. Van Gelsdorp en adj.-adm. C. Ferguson, adelborsten lste kl. G. J. Kniphorst, jhr. W. C. Van Panhuijs, C. T. Steffelanr, P. Landweer, C. Hoogenraad, R. W. Boissevain, B. Schreuders, C. E. H. Van Heijningen, L. G. Bouricius, T. K. Weber, G. C. A. Van Burg, A. G. Boissevain, W. Bunge, F. Din- gemans, N. De Kruijff, W. J. Tijl en C. Rahder. Machine-kamerpersoneelmachin. lste kl. v. k. K. E. J. G. H. Hoffman, machin. 2de kl. Klazinga en J. W. Van Koeverden, id. 3de kl. J. Van Ouwerkerk en J. J. Knaap, machin.-leerl. P-. Kruis heer, J. R. H. Eijsbroek, C. Van Wachem, E. F. P. J. Van Emmerik en J. Klingen. Bij Kon. besluit is de vaste maandelijksche soldij voor de lste en 2de smeden der Marine met ingang van l April a. s. verhoogd. Die van de lste smeden in actieven dienst is gebracht varv f 42 op f 48van de lste smeden bestemd voor binnenlandschen dienst van f 30 op f 40 van de 2de smeden acticven dienst van f 32 op f 36 van de 2de smeden binnenlaudschen dienst van f 24 op f 30. Aan de navolgende minder geëmployeerden en werklieden op 's Rijks Marinewerf alhier is de gouden, zilveren en bronzen madaille voor ijver en trouwe dienstvervulling gedurende 36, 34 en 12 jaren toegekend. De gouden madaille aan W. Corporaal, J. J. Willemse, gieter, C. J. Rijkers, scheepstimmerman, en J. H. Kamp, bureau-oppasser, de zilveren aan A. Dekker, werfsjouwer, en de bronzen aan C, Reus, blokmaker, J. Breraer, werkman, H. Wessel, takelaar, J. Schouten, id., H. Stolk. id. en J. Ekhart, ernst- vuurwerker. Gedetacheerd bij de artillerie-inrichtingen te Delft de 2de luit. O. J. van Heusden, van het 4de regt. vesting-artillerie alhier. Bij het 4de reg. vest.-art. is de 2de luit. A. C. Huijgens, van de 2de comp. alhier, overgeplaatst naar de 4de comp. te Willemstad. De lste luit. L. G. Schuurman, van het 4de reg. vest.-art. alhier, ged. bij het lste bat., lste reg. veld-art. te Utrecht, wordt met 1 April a. s. aldaar overgeplaatst. Bij Kon. besluit zijn de premiën voor hen die als vuurstoker 2de of 3de klasse bij de zeemacht willen in dienst treden, verhoogd. Na 16 Maart ontvangt iemand voor elk jaar dat hij zich bij de marine als vuurstoker 2de kl. verbindt, eene premie van f 16 in plaats van f 12 en als vuurstoker 3de kl. f 12 in plaats van f 8. Ook de in dienst zijnde stokers ontvangen na dien datum bij reëngagem ent eene hoogere premie en wel een vuurstoker 2de kl. f 20 in plaats van f 16 voor ieder jaar en een vuurstoker 3de kl. f 12 in plaats van f 8. Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Lynx", coram. luit. ter zee lste kl. K. W. H. Goetz, stoomde gisterenmiddag van Amsterdam door het Groot Noordhollandsch Kanaal naar hier. Bij Kon. besluit is eene tractementsverhooging toegekend aan de lste luitenants bij het korps mariniers na 15 jaar dienst als officier f 200 's jaars en na 20 jaar nogmaals f 100, aan dc kapiteins na 25 jaren dienst als officier f 200 's jaars en 11a 3d jaar dienst nogmaals f 200. Aan de onderofficieren bij dat wapen wordt even eens eene verhooging toegekend van f 0.10 daags na 6 jaren dienst als sergeant en fouricr. De luit. ter zee lste kl. J. W. A. F. Var. Maren Bents van een Berg is gedetacheerd bij het Depar tement van Marine te 's Gravenhage. Onder w ij s en examens. Het is thans zeker dat in dit jaar slechts oen examen voor het verkrijgen van een akte als onder wijzer of onderwijzeres bij het lager onderwijs zal gehouden worden. Voordracht voor hoofd aan de openbare school te Andijk de heer G. G. Dekker, te Upen- dam, en de heer K. Kelder te Oosthuizen. Landbouw en Veeteelt. De kieviten, die, vooral in de laatste week, in grooten getale te Texel terugkeerden, beginnen reeds te nestelenhet zal, bij gunstig weer, dus nog mogelijk zijn, vóór Paschen kievits-eieren te leveren. De dertiende algemeene vergadering der vereeni ging „Het Rund veestamboek Noordholland," zal op Maandag 16 dezer, des voormiddags 10| uur, bij den heer P. Visser, aan de Roode Steen, te Hoorn gehouden worden. Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland hebben goedgekeurd het besluit der gemeenteraad van Enkhuizen, tot het houden van eene voorjaars veemarkt op den derden Donderdag in April en eene najaarsveemarkt op Donderdag vóór den twee den Maandag in November. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Geref. kerk (doleerende) te Broek op Langedijk door ds. Gangel, pred. te Aalten (Gelderland). Rechtszaken. Kanton Helder. Zitting van 4 Maart 1881. Uitspraken: I. O., A. K. en F. K., te Helder, openbare dronkenschap, ieder f 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. J. de L., te Helder, openbare dronkenschap, bij 5de herhaling, op 3 verschillende tijdstippen, 3 maal 3 dagen hechtenis en opzending naar eene Rijks werkinrichting voor den tijd vau zes maanden. S. B. en J. H., te Helder, straatschenderij, de eerste f 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis, de laatste f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis. J. de 11., te Helder, in staat van dronkenschap in liet openbaar de orde verstoren, f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. J. R. B., te Helder, binnen de bebouwde kring der gemeente Helder een gebouw maken, anders dan overeenkomstig verkregen rooiing van Burgemeester en Wethouders, f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis. K. H., J. B„ G. W., C. 1\, H. H., N. H., D. v. S. en J. D. S., te Helder, openbare dronken schap, ieder f l boete, subs. 2 dagen hechtenis. Buitenland. België. De Koningin houdt sedert eenige dagen het bed. Zij heeft een zware verkoudheid. Duitschland. De Rijksdag begon jl. Vrijdag de behandeling van de kredieten, aan gevraagd voor den aanbouw van vijf pantser schepen, die, naar men weet, door de begrootings- commissie zijn geweigerd. Behalve de liberalen, verklaarde zich ook het centrum tegen het voor stel der Regeering. De Rijkskanselier verklaarde echter zeer be slist, dat de Regeering geen plan heeit aan de vloot een zoo groote uitbreiding te geven, als men uit de onlangs gehouden redevoering van den minister van Marine heeft opgemaakt. In zoover werd dus de minister door den Kanselier in den steek gelaten. De Kanselier verzocht echter dringend, dat ten minste de twee oorlogs schepen zouden toegestaan worden, welke bestemd zijn tot verdediging van het Noord-Oostzeekanaal. Vermoedelijk zullen nu, ook al geschiedt dit eerst bij de derde lezing, deze twee schepen in elk geval worden toegestaan. Spanje. De regeering zal 6870 manschap pen naar Cuba zenden, ten einde de Spaansche strijdkrachten op dit eiland te versterken. Servië. Koningin Nathalie heeft dezer dagen weer een sensantiestukje uitgehaald bij gelegenheid van de trouwplechtigheid harer vroe gere hofdame, Stanka Bogitschewic, in de kathedraal te Belgrado. Het kerkgebouw was stampvol, want men wist dat de Koningin komen zou om haar trouwe gezellin in het asyl van Jalta, die zich door geen pogingen van Koning Milan en van haar oom Ristic had laten bewegen haar Koninklijke meesteres te verlaten, een blijk van genegenheid te geven, nadat zij haar reeds een geschenk in haar bruidskorf had doen toe komen van 6000 dukaten en een chèque op 't Parijsche huis Rothschild van gelijk bedrag. Toen iedereen reeds in de kerk was kwam Nathalie binnen. Men had in de voorste stoelen rij een prachtige fauteuil voor haar gereserveerd, maar zij ging die voorbij en schreed linea recta naar den troonzetel, die uitsluitend voor den Koning bestemd is, rukte er het dekkleed met eigen hand af en zette zich daarop. Garaschauin en generaal Horvadovic, die in de kerk waren, stonden op, klapten in de handen en hieven een luid Leve de Koningin aan. Verder liep de plechtigheid zonder incidenten af. Maar heel Belgrado spreekt over het stoute stukje van de Koningin. De ex-Koning Milan is jl. Vrijdag te Belgrado teruggekeerd. West-Afrika. Den 24sten Februari jl. heeft te Diena aan den Niger tusschen de Fransche troepen en de weerspannige inboorlingen een hevig gevecht plaats gehad. De vijandelijke stellingen werden door de Fransche troepen bestormd en ingenomen. Zeshonderd inboorlingen, met inbegrip van hun opperhoofd sneuvelden. De Franschen verloren elf tirailleurs aan dooden en daarbij werden nog velen gewond.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2