u 0 u 8 B H u n reden heeft gevonden om den verdienstelijken zeeofficier, den dapperen verdediger van Vader land en Troon, voor bevordering voorbij te gaan en hoopt en vertrouwt, dat de Regeering op haar besluit zal terugkomen, zoodra de omstan digheden dit zullen veroorloven." Aan de orde was nu de verkiezing van vier bestuursleden, ter voorziening in de vacaturen, ontstaande door periodieke aftreding van den heer E. Franken en bedanken van de heeren W. J. Harms, C. Maters en A. B. Weber. De heer Franken werd herkozen, terwijl in de drie overige vacaturen gekozen werden de heeren B. L. Vries, S. W. Stooker en J. G. R. Vos, die zich bereid verklaarden zich de keuze te laten welgevallen. Bij het bespreken der belangen van de Ver- eeniging, vroeg de heer Van Balen wat het be stuur dacht van het manifest van de Liberale Unie en of het niet zou zijn aan te bevelen dit geheel of gedeeltelijk aan te nemen als program voor „Burgerplicht". Hij beval zeer aan daar over in de Vereeniging van gedachten te wis selen, terwijl de heeren Westendorp en Roukens aandrongen op de bevordering van meerder poli tiek leven in deze gemeente, wat den Voorzitter aanleiding gaf tot de mededeeling, dat vermoe delijk in April a. s. door den heef W. H. de Beaufort alhier eene politieke lezing zal worden gehouden. De heer Van Voornveld, zich geheel aanslui tende bij hetgeen de heer Van Balen gezegd had, deed het voorstel, het Bestuur uit te noo- digen om, met het oog op het manifest van de Liberale Unie, het reglement der Vereeniging zoodanig te wijzigen dat deze zich nauwer bij de liberale partij zal kunnen aansluiten. Het vóór en tegen eener reglementsherziening werd door verschillende leden bepleit. Daar dergelijke voorstellen echter schriftelijk moeten worden in gediend, werd geen bepaald besluit genomen, doch deed de Voorzitter toezegging, van de gevoerde discussien nota te zullen nemen, en noodigde genoemde heeren uit hunne voorstellen aan het bestuur in te dienen. Op voorstel van den heer Stooker besloot men nog, het be stuur op te dragen om den heer Land van zijne candidaat-stelling telegrafisch mededeeling te doen. Met het tot de leden gericht verzoek, om de verkiezing van den heer Land in Juni a. s. zooveel mogelijk te bevorderen, sloot de Voorzitter hierop de vergadering. Oterleek. Op de kiezerslijst alhier komen 91 namen voor. ger", op het st. „Bogor", als afd. gezagh., de 1ste stuurman'C. C. de Jongli van het st. „ïndragiri" op het st, Albatros", de 1ste stuurman J. Kaan van het st. /Albatros", op het st. „IudrngirL" de lste stuurman H. P. Weijlervan Iir. Ms. ram torensehip Koning der Nederlanden" naar Hr. Ms korvet /,Gedeh", de off. van adm. 1ste kl. D. van der Laan van Hr. Ms. ramtorensehip Prins Hen drik der Nederlanden" naar Hr. Ms. ramtorensehip //Koning der Nederlanden" de off. van adm. 1ste kl. J. C. van Reijn. Tijdelijk belast: Met de waarneming van den administratieven dienst aan boord van Hr. Ms. rftmtorenschip //Prins Hendrik der Nederlanden", de adj.-adm. W. Nanning. Ontheven Eervol van de waarneming van den administratieven dienst aan boord van Hr. Ms. korvet "Gedeh", de off. van adm. 1ste kl. F. F. A. Canneel. OvergeplaatstVan Hr. Ms. korvet Gedeh" naar Hr. Ms. opnemingsvaartuig //Banda" op folio van luit. ter zee 2de kl., de adelborst 1ste kl. C. L. Buuren van Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Banda" naar Hr. Ms. korvet „Soerabaja" de luit. ter zee 2de kl. H. Herman. BelastMet de betrekking van oudste officier aan boord van Hr. Ms. opneraingsvaartuig „Banka" de luit. ter zee 2de kl. E. de liaan. Vergund: Om wegens langdurig verblijf in O.-I. naar Nederland terug te keeren, aan den luit. ter zee 2de kl. H. Herman. Benoemingen, enz. Als hoofdingeland van de Schermer is bij de op 11 dezer gehouden herstemming tusschen de heeren Gt. Klomp en C. de Goede, met groote meerderheid van stemmen eerstgenoemde gekozen. De Gemeenteraad van Harlingen heeft benoemd tot gemeente-controleur, tevens binnenhavenmeester den heer J. E. Kriens, oud-koustabel-majoor der Marine te Amsterdam, met wieu op de voordracht stond de heer J. E. Carslairs Seiler, West-Indisch ambtenaar te Utrecht. Onderwijs en Examens. Het aantal sollicitanten naar de betrekking van onderwijzer aan de openbare school te Bovenkarspel (salaris f 550) bedraagt 14. Landbouw en Veeteelt. Provincie NOORDHOLLAND. Oordeel omtrent den oogst over 1890. Marine en Leger. Hr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „DeRuyter," bestemd om in het laatst dezer week naar West- Indië te vertrekken, is gisterenmorgen uit de haven naar de reede gestoomd, uitgeleide gedaan door het stafmuziekkorps der Marine. De adelborsten der 1ste kl. A. C. W. baron Van Haersolte van den Doorn, J. M. Van Wicke- voort Crommelin en J. Zur Mühlen, dienende aan boord van Hr. Ms. korvet „Nautilus", worden met den 21sten dezer op non-activiteit gesteld. De adelborst der 1ste kl. F. Dingemans, dienende aan boord Hr. Ms. stoomschip „De Ruyter, wordt met den löden dezer overgeplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip alhier. De plaatsing van den mach. 3de kl. A. Beukers op Hr. Ms. stoomschip „Buyskes" is ingetrokken alsnu wordt de mach. 3de kl. H. Boldingh op dien bodem geplaatst. Gisteren werd te Amsterdam in dienst gesteld Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Suriname", met bestemming voorbuitenlandschen dienst. De état- major bestaat uit kapt.-luit. ter zee H. R. J. J. Thorbecke, kommandant, luit. ter zee 1ste kl. J. B. Snethlage, 1ste officier, de luits. ter zee 2de kl. D. J. Van den Honert, P. H. Van Voorthuijzen en E. L. F. Bolomeij, de off. v. gez. 1ste kl. J. F. Brust en de off. v. admin. 2de kl. H. W. Bauer. Machinekamerpersoneel mach. 1ste kl. W. J. Snauw, id. 2de L. J. Hoes, id. 3de J. C. Van der Ben, mach.-leerl. 1ste kl. E. R. Van der Hoeven en L. Van Boven. Van af April wordt gedurende de zomermaanden de „Suriname" toegevoegd aan Hr. Ms. „Dolfijn" en zeilschoener „Argus", tot het houden van toe zicht op de visscherij, eerstgen. meer bijzonder voor denzelfden dienst bij de diepzeevisscherij. De cadet der Kon. Mil. Academie K., van het 2de studiejaar inf. O.-I., is naar 's Hertogenbosch overgebracht, om voor den krijgsraad terecht te staan, ter zake van het met woorden beleedigen van den lsten luit.-ingenieur v. R., leeraar aan de Academie. Jl. Zondagmorgen is, gesleept door de vracht- goederenboot „Zeeland," naar de directie der marine te Amsterdam vertrokken Hr. Ms. torpedoboot No. XXII (klein model), die voor eenigen tijd den offi- cieelen proeftocht heeft volbracht. Deze boot is op de marinewerf te Amsterdam gebouwd en werd op de fabriek der Kon. Maatschappij De Schelde te Vlis- singen van haar stoommachine en ketel voorzien. Departement van Marine in Oost-Indië. Ontslagen Op verzoek eervol uit 's lands dienst de 1ste mach. bij de gouv. marine J. Kruijt. VerleendRang en titel van inspecteur over de bebakening, de kustverlichting en het loodswezen in Ned.-Indië, buiten bezwaar van den Lande, aan den onderinspecteur over die diensten W. H. Ditt- lof Tjassens, en zulks als een bewijs van tevreden heid over de wijze, waarop hij gedurende negen maanden eerstgenoemde betrekking fieeft waarge nomen. Benoemd Tot havenmeester te Boeleleng (Bali), W. L. van Reesbij de gouv. marine, met ingang van den datum van indienststelling van het gouv. stoomschip „Zeeduif" tot gezagh. 3de kl., de 1ste stuurman D. Landmeter tot 1ste stuurman, de 2de stuurlieden J. Hemmes en A. J. van Hemert; tot lste mach., de 2de mach. J. W. T. Rudolph tot 2de mach., de mach.-leerl. lste kl. C. D. van Raalten en C. Kromhout. Overgeplaatst van het gouv. st. „Djambi", op het st. „Zeeduif", de gezagh. J. S. van der Meer van het st. „Bogor", op het st. „Djambi", en belast met het bevel over laatstgenoemden bodem, de lste stuurman D. Landmetervan het st. „Rei Van graan, zaad, knol, eroen- voeder, ooft en fruit oordeelt men in het navolgend aantal gemeenten te zijn, de van de Opbrengst. Qualiteit. GEWASSEN. 0 c -5 e 3 -3 2 E 0 01 Tarwe 22 37 1 25 31 2 23 38 3 36 26 2 24 38 5 22 34 6 55 24 5 48 29 4 Boekweit 6 1 6 1 25 38 12 33 30 9 Erwten 25 43 18 32 38 13 Aardappelen 37 50 28 42 43 24 Suikerbieten 16 83 3 27 19 2 Koolzaad 1! 2 8 2 Karwijzaad 20 29 9 20 27 9 Kanariezaad 2 6 4 4 0 Mosterdzaad (Bruin) 5 8 5 7 1 Vlas 6 6 8 2 32 14 1 35 10 0 Koolrapen 24 4 26 i 0 Wortels 21) 5 7 20 7 4 19 7 15 8 Gruslanden 103 23 0 99 19 1 Warraoezerijen 24 11 23 9 3 22 45 14 18 26 V 34 26 18 27 10 2 6 5 1 3 2 Pruimen 3 15 2 4 5 Aardbeziën 24 5 3 21 2 1 Aalbessen 24 10 20 5 Bloembollen 12 10 13 7 Boomkweekerijcn 8 3 0 6 3 0 Bloeinkweekerijen 6 3 0 3 3 0 5 i 1 Van atroo, lint, hooi of droog blad oordeelt men in het navolgend aantal gemecn- ten te zijn, de: van de Opbrengst. Qnaliteit. GEWASSEN. ni Goed. .S3 2 Sp 2 6 0 34 21 1 28 21 3 32 27 5 35 22 3 29 24 4 29 20 6 53 19 4 46 2.9. 5 Boekweit 0 0 0 27 19 10 26 15 11 24 21 21 27 18 18 Aardappelen 0 0 0 Suikerbieten 0 0 0 0 Koolzaad 0 0 0 0 Karwijzaad 0 0 Kanariezaad U 0 0 0 5 2 0 3 1 0 M angelwortels 0 0 0 0 Wortels 0 0 0 0 0 0 0 9 6 5 8 1 69 24 47 36 5 Warmoczerijen u U 0 0 0 f w u 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Pruimen 0 0 Aardbeziën 0 0 0 0 0 Aalbessen 0 0 0 0 0 Bloembollen 0 0 0 0 Boomkweekerijen 0 0 0 0 Opmerkingen: Uit deze provincie valt weinig bijzonders mede te deelen, wat niet reeds uit andere provinciën bericht werd. Het aantal H.A. bouwland beslaat hier slechts eene oppervlakte van ongeveer 38000 H.A. tegen 132000 H.A. grasland, waarvan ongeveer 30000 H.A. hooiland zijn. De bouwlanden zijn in de laatste jaren gemiddeld bezet met ongeveer 4300 H A. tarwe, 3400 H. A. rogge, 2900 H.A. gerst, waarvan gewoonlijk rniin de helft zomergerst is, 7000 H.A. haver, 2200 H.A. bounen, 1900 H.A. erwten, 4700 H.A. aardappelen, 1800 H.A. karwijzaad, 1100 H.A, roode klaver en 1000 H.A. kunstweiden. Verder treft men nog aan: ongeveer 600 H.A. boekweit, 400 H.A. vlas,800 H.A. suikerbieten, 300 H.A. winterkoolzuad, 400 H.A. 'iezaad, 120 H.A. blauwmnanzaad, 800 H.A. mos terzaad (meest bruin) cn 1200 H.A. knol- en wortelgewassen. Ofschoon de klachten uver koude cn regen ook hier even algemeen zijn als in de overige proviueicn, is de opbrengst der onderscheiden graansoorten dooreengenomen toch ruim middelmatig, van haver zelfs goed. Men had echter van alle gmnen een grooter opbrengst verwacht, waaruit blijkt dat koude en regen merkbare schade hebbeu veroorzaakt, inzonderheid ook aan het gewicht. .Men gelooft vrij algemeen, dat veel graau niet volkomeu rijp is gewordeu, terwijl daar- enboven de oogst veelal met regen samenviel, waardoor het halen soms vrij wat vertraagd werd. De minder goede opbrengst van boonen en erwten wordt door sommigeu toogeschreveu aan een te weligen groei van het strooi; anderen wijten het aan een ongunstigeubloeitijd. Maar ook het oogsten ging in de meeste gemeenten met regen gepaardin eene kleine 20tal gemeentou was het zelfs zoo treurig gesteld, dat boonen en erwten in een be paald natten toestand geschuurd moesten worden, wilde men niet dat de oogst geheel verloren ging. Waar men vroeg heeft gezaaid in een physisch gunstigen bodem, zijn beide gewassen veelal goed, soms zelfs uitmuntend gelukt; zwavel achtige gronden gaven dooreen de beste uitkomsten. De aardappelen gaven ternauwernood een gemiddelde ipbrengst, ook de qualiteit liet in verreweg de meeste ge meenten tc wenschen over. in 24 gemeenten was de hoeda nigheid zelfs bepaald slecht. Aan koude en regeu weiden de minder goede aan het vroeg afsterven vau het loof en de ziekte de slechte uitkomsten toegeschreven, Goede op brengsten en goede qualitciteu worden meest bericht uit gemeenten, waarop lichte gronden en ook van daar, waar in hoofdzaak vroege aardappelen verbouwd worden. Bepaald slechte oogsten kwamen met weinig uitzondering op de lage gronden voor. Suikerbieten worden in de verschillende gemeenten nog te weinig verbouwd om omtrent dit gewas een bepanld oordeel uit te spreken, te Schermerhorn hebben de bieten veel nadeel van de ratten ondervonden. De verschillende zaden gaven voldoende opbrengsten, alleeu het karweizaad ging het middelmatige niet te hoven. De karwei is op de zware gronden zeer tegengevallen, men meent dit te moeten toeschrijven aan den open winter met te veel sneeuw en regen, zoodat de grond te nat bleef. Het schijnt echter, dat ook een slechte oogsttijd schuld heeft, dat het gewas in een 6tal gemeenten zoowel een onguustige opbrengst als zaad van slechte qualiteit gaf. Vlas wordt niet veel verbouwd en wordt nogal onbereid j ar elders veelal naar Zuidholland verzonden. Neemt men de gemeenten in aanmerking waar het gewas het meest j verbouwd wordt, dan blijkt het dat het vlas dooreengenomen ied gelukt is. De knol- en wortelvoedergwassen hebben reden tot tevredenheid gegeven, koolrapen en wortels (gele) gaven zelfs goede uitkomsten. De prijzen waren echter laag. Ook de klaver gelakte vrij wel naar wensch, ten miu- ste als groenvoeder. Het gewas wordt weinig gehooid en liet dan aan qualiteit veelal te weu9cbcn over. De graslanden gaven op weinig uitzondering na overvloedig veel gras en zoolang men niet genoodzaakt was door koude of hoogwater het vee te stallen, vonden de dieren steeds volop voedsel. De droge periode in den voor zomer schijnl hier nergens nadeel aan den grasgroei ver oorzaakt te hebben. De hooioogst is tegengevallen. Voor de hooilanden was het te koud en te vochtig, terwijl de hooi bouw in vele gemeenten met regen samenviel. Het vroeg gewonnen hooi kwam goed binnen. Over hooibroei wordt algemeen geklaagd. De veestapel bleef hel gansche jaar gezond, gewone ziekten kwamen niet meer dan in andere jaren voor, trots het koude en natte weder. De invoer van leveud vee in Engeland bleef voor een groot deel vuu het jaar gesloten, hetgeen moet geweten worden aan het voorkomen vau enkele besmettelijke ziektegevallen in het buitcalnnd, kort langs onze grenzen. Ten opzichte van de v e 1 d g e w a s s e n is het zeker niet vau belang onbloot hier te vermelden hoe de uitkom- sten zijn geweest van de verschillende gewassen in de 1 gemeente Haarlemmermeer, waar men circa 10.000 H. A. bouwland aantreft, dus ruim 25 pet van het totaal aantal in de provincie, benevens 6500 H. A. grasland Hier was zoowel in opbrengst als in qualiteit zeer goed de.tarwe, rogge, gerst, haver, boonen erwten, winterkoolzund, vlas, klaver, de knol- en wortelvoedergewnsscn en hooi en weide vrij goed waren de suikerbieten en het kanariezaad, terwijl de aardappelen en het karweizaad niet meer dan middel matige uitkomsten gaven. De warmoczerijen gaven in deze provincie vrij goede resultaten. Voor sommige gewassen, die in opbrengst i tc wenschen overlieten, werd vergoeding gevonden in de hooge prezen. De gewassen, die men onder de benaming „bijzondere teelten" kan samenvatten, gaven zeer uiteen- loopende uitkomsten De verschillende koolsoorten en ook de uien zijn tamelijk goed gelukt, de augurkenteelt speciaal te Aalsmeer is mislukt, terwijl de verbouw van vcldsnlade- zaad te Egmond-Binnen en Egmond aan Zee vrij voldoend» resultaten gaf. De oofttcelt, die in deze provincie trouwens weinig belangrijk ia, kan als mislukt beschouwd worden aardbeziën en aalbessen zijn in ruim voldoende hoeveelheden geplukt, Het natte weder maakte de verzending moeielijk. De bloembollenkweekers, zoo ook de bloem en boomkweekers schijnen geen bijzondere reden tot klagen getifcd te hebben van de 22 opgaven, die gedaan zijn omtrent de uitkomst der bloembollenteelt, zijn 12 gunstig, terwgl geen enkel ongunstig bericht inkwam. Van de hoorn en bloemkweckerijen waren de nitkomsten nog gunstiger. Het houtgewas heeft algemeen een goed lot gemaakt boseh treft men in deze provincie echter zeer weinig aan en dan nog in kleine perceeleu. (St.-Ct.) Zeer vele belaugstellenden uit alle deelen dezer provincie hadden gevolg gegeven aan de uitnoodi- gitig, door het bestuur vau Holl. Noorderkwartier tot hen gericht, om den 13 dezer in het Café „Central" te Alkmaar de voordracht bij te wonen van den heer dr. M. W. Beijerink, bactereoloog aan de Gist- en Spiritusfabriek te Delft, over nuttige en schadelijke kaasbacieriën. Deze hoogst belangwekkende voordracht op den voet te volgen- ligt minder op onzen weg, dan op dien van een vakblad. Genoeg zij het dan ook als onzen indruk te vermelden, dat het zeker niet aan den bekwamen spreker ligt, wanneer zijn gehoor niet de overtuiging heelt met zich genomen, dat bij het kaasmaken ontzettend veel meer valt in acht te nemen, wil men een goed en gelijkmatig product verwachten, dan door de meesten wordt gemeend. Door fraaie, duidelijke afbeeldingen en tal van praeparaten deed hij zijne hoorders een kijkje nemen in het proces, dat de kaas bij het rijp worden ondergaat en toonde hij aan, welk een groote rol de bacteriën hierbij vervullen, die ook uitsluitend het zoogenaamd „blauw in de kaas" voor hare rekening hebben. Buitengewone reinheid was ook het parool, dat deze theoreticus den kaas maker als eene der eerste voorwaarden voor een goed product aanbeval. Eene levendige gedachten- wisseling volgde na de boeiende rede, waaraan ook verschillende mannen van de praetijk deelnamen. De dank, door den voorzitter van Hollands Noorder kwartier, den heer jhr. mr. P. van Foreest, aan den spreker gebracht, werd met algemeenen bijval bekrachtigd. Aan de kaasfabriek, staande aan de Noordervaart in de Schermer, is tengevolge van het ver rek van P. Kooijman, als kaasmaker benoemd A. Olij. Den ïsten Mei e. k. treedt de nieuw benoemde in functie. I11 een vergadering, den 6 dezer bij den kas telein Jb. Spil gehouden, werd besloten een kaas- fabriek op te richten te Broekliorn, gem. Heerhu- gowaard. Yoorloopig werden 100 aandeden geplaatst. Eene commissie, bestaande uit de heeren C. Swnger, Jl). Gootjes en D. de Boer, zal 11a eeu bezoek aan reeds bestaande kaasfabrieken, nadere plannen, be stekken eu. teekeningen in een volgende vergadering overleggen. Waren tot heden steeds de inzendingen np de jaarlijksche Pnaschtentoonstelling van rijsberm, melk vee, vet rundvee, rammen cn fokschapen te Alkmaar hoogst belangrijk, dit maal is het cijfer der aange geven dieren voor de Vrijdag a. s., den 20, te hou den tentoonstelling lot ruim 185 gestegen, een aan tal, dat schier nog nooit werd bereikt, wel een bewijs, dat de Noordhollandsche boer in deze jaar lijks terugkeerende wedstrijden op het gebied van fokken en mesten van het rundvee levendig belang stelt. Eene prachtige verzameling fokvee vooral zal de tentoonstelling bijzonder onderscheiden. Eene keur van de edelste exemplaren zal Vrijdag a. s. mededingen. Den keurmeesters wacht voorzeker ee ne zeer moeilijke taak. Ook het rundvee zal dit jaar ruim worden vertegenwoordigd. De Paaschten toonstelling staat op dit gebied reeds als een der beste markten in het binnen-en buitenland bekend. Kerknieuws. Aangenomen het beroep naar de Herv. gem. te Sneek, door ds. J. L. Bommezijn, pred. alhier. Buitenland. België. De Koning vertrok jl. Zondag naar Engelandhij zal daar verscheidene dagen blijven. Frankrijk. De „Saghalin" bracht ernstige berichten uit Tonkin mede. 500 zeeroovers over vielen Chobo, staken de vesting in brand en onthoofden den Franschen resident Rouger.Majoor Beylie deed daarna een aanval op Kedin, aan de Roode rivier, dat hij 11a een hevig gevecht veroverde, waarbij luitenant Cramouzeaud werd gedood. Duitschland. De telegraaf brengt het treurig bericht, dat de heer Windthorst jl. Zaterdagmorgen even acht uur overleden is, betrekkelijk onver wacht, want Vrijdag had men weer hoop, dat hij van de ziekte genezen zou. De rechter long was ernstig aangedaan, maar de temperatuur daalde Vrijdag bestendig, de patiënt was helder en sprak veel met zijne dochter, die tot zijn verwondering was overgekomen, evenals zijn vrouw, die een dag vroeger arriveerde. De zieke sliep Vrijdag eenige uren en gebruikte af en toe oesters en champagne. Toch, op dien leeftijd Windt horst was in zijn tachtigste is de ziekte ver raderlijk en van het begin af rekende men, dat op die jaren slechts éen van de twintig het leven er afbrengt bij zulk een ziekte. Kort voordat hij overleed, riep Windthorst luide „Leve de Keizer en de Keizerin." Over het heengaan van zulk een man, die een groote rol speelde in de geschiedenis en toch steeds een voorbeeld bleef van bescheidenheid, treurt een heele natie en valt het onderscheid in kerkelijk geloof weg. De presidenten van het Huis van Afge vaardigden en den Rijksdag hielden jl. Zaterdag redevoeringen, gewijd aan de nagedachtenis van Windthorst, waarbij zij in warme bewoordingen zijn eminente geestesgaven, den arbeidskracht en persoonlijke eigenschappen loofden, die hem een zoo invloedrijke stelling hadden doen inne men. Deze redevoeringen werden door de leden, den afgestorvene ter eere, staande aangehoord. Bij de ontvangst van de deputatie uit den Elzas zeide Keizer Wilhelm, dat hij met inge nomenheid en dankbaarheid kennis had genomen van de betuiging der bevolking van het Rijkstand, dat zij trouw blijft aan het Duitsche rijk. Het deed hem genoegen te vernemen, dat de bevolking zich stelt op den grondslag van den nu bestaanden toestand en niets wil weten van de bemoeiingen van vreemden, maar de bescherming van haar belangen uitsluitend van het Duitsche Rijk ver wacht. De Keizer betreurde het, dat hij de wenschen der bevolking nu nog niet kon inwilligen, maar hij uitte de hoop. dat binnen niet zeer langen tijd de toestand een verlichting van de bepalingen betreffende het grensverkeer zou toelaten. Des te eerder zou dit kunnen gebeuren, naarmate de toonde bevolking, dat de banden tusschen Duitsch land en Elzas onverbrekelijk zijn. Het gedenkteeken der Rijnprovinciën (aan Keizer Wilhelm I gewijd) zal aan den zoogenaamde Duitschen Hoek te Coblentz, op het punt waar Moezel en Rijn samenvloeien, worden opgericht. Daartoe zal het gothische gebouw, het lokaal van de Duitsche orde, later en thans nog magazijn van 't Departement van Oorlog, worden afgebroken. Keizerin Augusta had reeds den wensch geuit het monument daar te doen verrijzen. Engeland. In een telegram uit Santiago worden officieele bijzonderheden medegedeeld over den slag bij Poso Almonte tusschen de troepen van president Balmaceda en de troepen van het congres in Chili. Kolonel Robles, de bevelhebber van de re- geeringstroepen, viel met 1200 manschappen den 6den Maart de congres-troepen, die 2500 man telden, aan. Op het beslissende oogenblik werd de kolonel bedrogen door een kunstgreep van een officier der congrestroepen, die de parle mentaire vlag heesch. Dit gaf aanleiding tot het aanknoopen van besprekingen, maar de troepen van het congres openden plotseling weer het vuur, waardoor een groote slachting werd aangericht onder de regeeringstroepen. De sol daten der regeering werden volkomen geslagen en verloren twee derde van hun leger aan dooden en gewonden. De congres-troepen ver moordden de gewonde officieren. Hun verlies bedroeg 400 man, met inbegrip van de gewonden. President Balmaceda erkent, dat de provincie Taparaca in de macht der congres-troepen is. De „Times" betoogt in een hoofdartikel, dat de in beslagneming van het Engelsche schip door de Portugeezen bij de Limpopo een beiee- diging is, waarvoor de Portugeesche regeering ter verantwoording moet geroepen worden. De Limpopo zal in andere handen moeten overgaan. Het is de vraag, of de Delagoa-baai niet kan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2