HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. Jaargang 49. M. 34. Vrijdag 20 Maart 1891. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. PREIVUEPLAAT. DOLORES. ,Er. descsperecrt nimmer I' Jan Piettrsz. Coen. Het Vaderland! ghetrouwe Blij! ick tot in den doot. Wilhelmuslied. VersclaUïit lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprij» per 3 maanden. Voor dc courant binnen de gemeentef 0.70, met Zondagsblad 1.05 t u naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, n n 1-35 uaar alle landen, die in bet postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indië en Amerika) 1.75, 2.10 naar Znid-Afrika2.50, „na 3.— REDACTBUlt-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. P r y s der advertentiën: Van 15 vegeh 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeeliugen en aanbevelingen, geplaatst tnsschen den tekst, per regel 15 ot Advertentiën voor liefdadige doeleinden5, Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand. a 5, Agenten in liet buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. Aan onze abomes buiten de gemeente, die de staalgravure .VOORJAARSVREUGDE" verzocht hebben, wordt medegedeeld, dat wij die, na ontvangst van het bedrag (f 1.25 met 15 cent verhooging voor port en emballage), aan hun adres zullen afzenden. Zij, die zich met 1 April a. s. op dit blad aboimeerén, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Zij, die zich per week op dit blad willen abonneeren, kunnen zich daartoe aan ons kantoor vervoegen. De prijs is 5l cent per week voor de courant en 8 cent met Zondagsblad, bij vooruitbetaling. NEDERLAND. HELDER, 19 Maart. Het „Vad." bevat het volgende Reeds is April bijna in het land, en nog ver neemt men niets van de pensioenen der weduwen en weezen van overleden ambtenaren, waarop zij met 1 Januari recht hadden. Behalve over deze langzaamheid wordt geklaagd over de kosten, die liet verkrijgen der noodige stukken voor onvermo genden medebrengt. Het is waar, dat die zegel-eu legeskosten op zichzelf geen hoog bedrag vertegen woordigen en bij dit betrekkelijk onverwacht voor deel wel te dragen zijn, maar een bezwaar is, dat zij bij kleine bedragen onevenredig hoog kunnen loopen en dat zij terstond moeten worden voldaan, terwijl de Staat zelf bij zijn verplichte betalingen in verzuim schijnt te blijven. Bovendien is de zaak Kenilletou van de Heldcrache- en Niauwedieper Courant. 91) Iloinan van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitse li.) „Het is een hemeltergende zonde aan de kunst. Gij zoudt even beroemd hebben kunnen worden als Gatalani en Malibrau en de verbleekende glans dei- ster van eene Patti begon reeds op u over te gaan riep Keppler in volle overtuiging uit. „Men zal die ster niet meer begeeren," antwoord de Dolores, met eene poging om te schertsen. „Dat deed men tocli eens waarom uu niet meer?" vroeg hij ontroerd. Zij bloosde diep en keek naar omlaag, „Ik kan niet deze sterren hebben hunne be koorlijkheid voor mij verloren, ik begeer ze niet meer." Hij zuchtte diep, bijna ongeduldig. „Wat zoudl ge wel van mij zeggen, als ik op een goeden dag penseel en palet in het vuur wierp en zeide: Ik kan niet meer schilderen." „Maar ik heb immers alleen het blanketsel en het valsche hennelein iu het vuur geworpen," ant woordde Dolores. De muziek zal mij ten allen tijde overblijven en ik hoop nog menig lied te componeeren, dat mij nader zal brengen tot. den componist van de Satanella, gij weet wel, zulk een lied, waarvan Geibel zegt: Es singcn'o bald zu Nacht om Bom f Die Miigde mit den Krügen Der Jiiger suramt es vor sicli her, Spurt er im Buchenliage, Der Fisoher wirft das Netz in's Meer. Und siugt's beiin liuderachlage. noodeloos duur gemaakt door de onbegrijpelijke massa stukken, die het bestuur van het fonds eischt. Niet tevreden met de huwelijk.sacte'van den overleden ambtenaar, vraagt men ook de geboorte-acte van hem en van zijne weduwe, alsof beider leeftijd niet reeds uit de huwelijksucte blijkt. En wanneer de weduwe niet eens aanspraak maakt op weczenpen- sioen, eischt men nog een gezegelde en gelegaliseerde verklaring, onderteekend door twee anonymi, dat zij werkelijk geen kinderen heeft. Er zou reeds veel gewonnen zijn, als men die overbodige stukken niet aanvroeg. Is er bezwaar onvermogenden vrij te stellen van zegelrecht, wat inderdaad de wet voor dit geval niet schijnt toe te laten, het komt ons voor, dat de zaak kon vergemakkelijkt worden door de gemeen tebesturen de zegelkosten der uittreksels uit de registers van den b. s. te dpen voorschieten en die te verhalen op de eerste pensioeubetaling. De last orn ieder kwartaal ten stadshuize de attesta tie de vita te doen teekenen blijft ook voor de pensioentrekkenden in de toekomst weder bestendigd. Het kon. besluit, onlangs dienaangaande uitgevaar digd, maakt alleen, dat meu volstaan kan met écu gang naar 't stadshuis in plaats van twee, en dat legaal wordt, wat tot nog toe gebruikelijk is. (lat niet de burgemeester maar een ambtenaar bij 't plaatsen der handteekeuing tegenwoordig is. Onver klaarbaar blijft als voorheen, waarom een persoon, die als pensioentrekkende een vordering op den Staat heeft, op deze wijze van zijn bestaan moet doen blijken, terwijl de Staat aan andere schuld- eischers soms tonnen gouds uitkeert op een eenvou dige quitantie. De onzinnigste gebruiken kunnen het taaiste leven hebben. Waar de gemeentebesturen nu bovendien verplicht zijn een register van de in de gemeente verblijvende pensioentrekkenden te hou den, waarop natuurlijk ook hun overlijden wordt aangeteekend, is het minder duidelijk, waarom dan nog een waarborg voor hun in leven zijn wordt gevorderd, die overigens een zeer slechte waarborg is. Eerc, wieu eere toekomt! Het rondschrijven vau den minister Lohman over de nalatigheid der gemeentebesturen, die niet voldoende voor openbare scholen zorgen, is een flinke daad. Het is een ver diende bestraffing voor die gemeentebesturen, die uit zuinigheid hun wettelijken plicht verzaken, maar niet minder een gevoelige terechtwijzing voor de eigen vrienden, die inecnen, dat men in de nieuwe pacificatieëra vergunning heeft het openbaar onder wijs te doen verloopeu. Het is in de clericale pers, en meer nog in de clericalen-vieiende pers, herhaal delijk gezegd, dat naar den geest der nieuwe school wet het bijzonder onderwijs meer nog dan het openbare moest bevorderd worden, en men indirect het bijzondere behoorde te begunstigen door bet openbare te doen vervullen. Jl. Zaterdag nog is bet door den heer van Asch van Wijck te Dordrecht verklaard, dat ieder burgemeester, ieder gemeente raadslid, die het openbaar onderwijs bevordert, han delt in strijd met de bedoeling der tegenwoordige Heeft deze eerzucht geen groot veld voor mij Zoudt ge dan nog willen, dat ik bovendien op het tooneel vandaag met den eene zou lachen, met den andere sterven en den derden beminnen zou?" Keppler moest onwillekeurig lachen. „Met vrouwen valt niet logisch te redeneeren," zeide hij, „maar ik zal er ook niet verder op aan dringen waut gij zult mij toch niet zeggen wat deze plotselinge omkeer in u bewerkt heeft. Één vraag slechts moet ge mij beantwoorden. Hebt ge hier nog gecomponeerd „In het begin wel, toen heb ik nog een paar liederen geschreven." „En sedert niet racer?" „Neen." „O, wat beeft die Valkenhof toch van u gemaakt 1" „Welnu, iedereen heeft toch wel eens een feest dag in het jaar." „Alsof het componeeren voor u een arbeid ware, die rust vordert," zeide Keppler somber. „Neen, men heeft uwe vleugels geknot en men heeft daarbij, jammer genoeg, misschien de geheele kracht er van gebroken." „Misschien wel," zeide zij koel. „Zoover zou het niet zijn gekomen, als ge mijne vrouw géworden waartriep hij heftig uit. „Misschien niet," zeide zij even koel, maar ver- bleekend. Nu sprong hij op en trad tot vlak bij haar. „Dolores," zeide hij met bevende stem, „nog kunuen uwe vleugels wassen. Keer hun allen hier den rug toe en wordt mijne vrouw, ik bid het u, doe het." Verbleekend wendde zij zich af. Moest ook dat nog gebeuren „Dolores, antwoord mij," bad hij. Daar keerde zij haar schoon gelaat weder naar hem toe. „Neen," zeide zij. „Neen! Weder neen!" riep hij buiten zichzelf. wet en "met de belangen der ingezetenen. Zoo doet men eenvoudig, alsof niet uitdrukkelijk gehandhaafd is art. 16 der onderwijswetIn elke gemeente wordt voldoend lager onderwijs gegeven in een genoegzaam aantal scholen, welke voor alle kinderen, zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid, toeganke lijk zijn. Maar de minister, met de uitvoering der wet belast, kan dat artikel niet als ongeschreven beschou wen en eischt met volle recht, dat de gemeente besturen daaraan indachtig zijn, vooral die van de grootcre gemeenten, waar tal van kinderen van onder wijs verstoken blijven of te vroeg de school verlaten wegens gebrek aan ruimte op de openbare scholen. „De verklaring van dit euvel," schrijft de minister, „moge voor een deel te vinden zijn in de sterke toeneming der bevolking in de groote centra, en in de onmogelijkheid om terstond aan alle aanvragen tot plaatsing te voldoen, het wil mij toch voorkomen, dat hiermede de bestendiging van dezen gebrekkigen toestand niet is gerechtvaardigd en dat art. 18 der wet op het Lager Onderwijs niet toelaat, vrede te hebben met een onvoldoend getal scholen in eenige gemeente, waar toch art. 16 van gemelde wet niet alleen aau de gemeentebesturen de verplichting op legt om te zorgen voor een genoegzaam aantal scholen, maar het aangehaald art. 18 daarenboven aan Gedep. Staten en aan 's Lands Regeering de zorg opdraagt om voor de naleving der bedoelde verplichting te waken. „Er bestaat, naar mijn zienswijze, bijzondere aan leiding om meer dan tot dusverre op de stipte na leving van het wettelijk voorschrift toe te zien, waar het gebrek aan de noodige ruimte geenszins is toe te schrijven aan onverwachte omstandigheden, doch eenvoudig aan de nalatigheid der gemeentebesturen, om tijdig in de behoefte aau schoolruimte te voorzien. Vervolgens doet de minister uitdrukkelijk uit komen, dat het 't belang is der mindergegoede be volking, dat hier behartiging eischt, dat het de kinderen des volks zijn, wier opvoeding door de gemeentebesturen schromelijk wordt verwaarloosd. Waar verschillende uitgaven vau weelde geschieden door de gemeentebesturen, iets waartoe zij vrijheid hebben, is het hun plicht echter in de allereerste plaats te zorgen voor de noodzakelijke uitgaven ter voorziening in de behoeften, waarvan de vervulling door de wet aan de locale besturen is opgedragen. Nu de miuister toont er zoo grooten prijs op te stellen, dat de gelegenheid om openbaar onderwijs te genieten nergens en voor niemand ontbreekt, durven wij hopen, dat hij er ook toe zal willen medewerken, dat geen kind door de verplichte schoolgeldheffing van 'l gebruikmaken der verstrekte gelegenheid wordt buitengesloten. H. M. de Regentes heeft lieden de hooge militaire autoriteiten in de residentie aan de koninklijke tafel genoodigd. Dit zal het laatste zijn van de reeks diners, welke H. M. zich voorgenomen had te geven. „Dolores, nu heb ik het recht u te vragen, waarom ge mijne hand, de hand van een fatsoenlijk man, die u ten tweede male geboden wordt, afslaat. Terug te wijzen met een eenvoudig kort en hard „neen", zonder iets meer. Heb ik dat verdiend „Waarom kwelt ge mij toch zoo riep zij smar telijk uit. „Kwel ik u? Neen, bij God, dat wil ik niet I" riep hij uit; „want het is niet edel kwaad met kwaad te vergeldenEu hij greep zijn hoed. „Welnu, vaarwelEeus echter zult ge lot de ervaring komen, dat het niet goed is een hart af te wijzen, dat u waarlijk liefheeft. En als eenmaal uwe jeugd vervlogen en uw hart gebroken is, dan is het te laat om u in de armen der kunst te werpen, dan zal zij u niets meer bieden dan hoogstens het middelmatige." Zij wilde hem antwoorden „Gij zijt een pro feet, die te laat voorspelt, want mijn hart is reeds gebroken en mijne jeugd is reeds vervlogen," maar zij sloot de lippen weder en zweeg, bleek en koud. En toén hij nog eenmaal terugkeerde, vol berouw over zijne harde woorden en baar weifelend de hand reikte, legde zij de hare er in, maar die hand was koud en ijzig als marmer. En toen hij heen was gegaan zonk zij als ge broken ueer en sloeg de handen voor het gelaat. Twee edele menschen hadden haar de hand geboden en rang en aanzien aan hare voeten gelegd en zij had dat alles moeten afwijzen. Waarom was dat alles zoo beschikt? Waarom mocht zij den eenigen man, die zij lief had, wien haar hart geheel toebe hoorde, niet beminnen Dezelfde trein, die de bewoners van Monrepos in de vooraf bestelde salonwagen zou meevoeren, bracht voor Dolores gasten, nl. professor Balthazar en diens vrouw, die tegenwoordig met haar be roemden man in bet strijdperk der kunst trad, met hare fraai gepenseelde landschappen en bekoorlijke aquarellen. Dolores begroette hen met oprechte Het schijnt volgens de „Zw. Ct." zoo goed als zeker te zijn, dat de Kon. familie omtrent 15 April Het Loo zal betrekken. Aan het einde van een manifest van de vrouwen-vereeniging „de Volharding", te Rot terdam, over de „bloedwet", lezen wij in „R. v. A." het volgende En nu, Jongelingeneen woord aan u. Inge val er een werkstaking of oorlog uitbreekt, niet het geweer gericht op uw ouders, maar op (gij begrijpt zeker wel op wien), dan zal de schrik hun om 't hart slaan. Is dit opruien of niet Al de bierbrouwerijen in Brabant zijn in opschudding door de concurrentie, hun door een Trappisten-Klooster aangedaan. Zij zijn in 's Her togenbosch saam komen overleggen hetgeen hun te doen stond, en daar is een adres aan den Paus opgesteld, dat door bemiddeling van den Inter nuntius te 's Gravenhage zal opgezonden worden, waarbij zij, in het belang hunner gezinnen, in het belang der werklieden en van de maatschappij, Z. H. met kinderlijke gevoelens van den diepsten eerbied smeeken aan genoemde Paters het recht tot deze onmogelijke concurrentie in het uitoefe nen der bier-industrie te ontzeggen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 17 Maart. De Kamer heeft heden het debat over art. 2 der postwet voortgezet. (Staatsmonopolie voor brieven vervoer). De minister vnn Waterstaat had geen overwegend bezwaar tegen liet amendement-Smidt om brieven boven een half kilogram vrij te laten vervoeren, doch bracht tevens een wijziging, waardoor strafbaar wordt het vervoer van brieven in een pak of om slag, anders dan van of voor leden van een gezin buiten den kring van een post- of hulpkantoor. Het amendement-Smidt is met algemeene stemmen aangenomen. Art. 2 is daarna goedgekeurd. Door Amsterdamsche kruiers zal alleen brieven vervoer kunnen worden toegelaten bij te verleenen vergunning onder voorwaarden, te regelen bij Kon. besluit. Zitting van Woensdag 18 Maart. Bij het verder debat in de Kamer over de post wet is nog bepaald, dat het maximum-gewicht van brieven bij Kon. besluit zal worden geregeld. Ongefrankeerde brieven worden met dubbel port belast. Bij niet-aanneming of verderzending wordt geen bijport geheven, tenzij het een brief geldt met stadsport belast, welke buiten het rayon wordt vervoerd. Door den heer Van Asch van Wijck is voorge steld dubbel Zondagsport voor alle postzaken. De Commissie van Rapporteurs wil de gelegen- vreugde, want van dit even gelukkige als lieve echtpaar hoopte zij veel voor de zwaarmoedige stemming, die in den laatsten tijd bij haar hoe langer hoe erger werd. Doch ofschoon haar wil goed was, scheen het, alsof de kracht haar ontbrak om zichzelf te veranderen. Zij, die voorheen zoo vol energie en levenslust was, verkeerde nu in eene lustelooze, zwaarmoedige stemming, die met den dag erger werd. Het viel hare bezoekers zóó op, dat professor Balthazar en diens echtgenoote zich ge durig afvroegen, wat er toch met haar aan de hand was. Van de geestige, vroolijke Dolores was niets overgebleven, dan een stil, bleek, maar schoon meisje. Was dat de schepster van de beroemde Satanella De professor ried veel wandelen aan, maar zijne vrouw begreep ras, met het fijne inzicht aan vrouwen eigen, dat hier een ongelukkige liefde in het spel was. De weken gingen voorbij en ook professor Bal thazar vertrok weder, ditmaal echter ging ook Do lores met hen mede, waut zij moest naar Noordland, voorAlfreds huwelijk. Dat was eeu lei- denskelk te meer op haar doornig pad. Maar wat kwam het er op aan. Heette zij niet Dolores, d. w. z. „de smartelijke". En bovendien geloofde zij, nu zij in den laatsten tijd meer tot kalmte was gekomen, dat zij nu ook zonder eenige vrees zijn huwelijk zou kunnen bijwonen. Dokter Rusz en zijne vrouw waren alleen op den Valkenhof achtergebleven en hij had derhalve zijn voornemen uitgevoerd. Het verblijf van de heer en mevrouw Balthazar had eene heele levendigheid in de eentonige levenswijs gebracht, waaronder mevrouw Rusz een beetje was opgefleurd. Ook de Schinga's hadden ijverig hunne buren bezocht en waren tijdens het verblijf der gasten bijna dagelijksche bezoekers geworden, behalve op zeer heete dagen, want dan zonderde mevrouw Sohinga zich ouder gewoonte in haar vertrekken at in negligé en met hare slangen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1