heid geven om uitsluitend gedrukte stukken en monsters Zondags nietjte^doengverzemlen. Deze beide amendementen worden bestreden dooi den heer Huberhet amendement-Asch van Wijck wordt bestreden door de heeren Schaepman, Bor- gesius en Borret, als niet leidende tot het doel. Binnenlandsch nieuws. Helder. In de gisteren te Amsterdam ge houden algemeene vergadering van aandeelhou ders der Duinwaterleiding-Maatschappij alhier, is na afschrijving van verschillende werken tot verbetering en vermeerdering der pompmachi- nes en uitbreiding der kanalisatie, en na uitloting van 2 obligatien der leening, het dividend vast gesteld op f 30 per aandeel. De toestand der Maatschappij bleek gunstig te zijn. f Helder. Uit de kiezerslijsten, den 14 dezer door Burgemeester en Wethouders voorloopig vastgesteld en afgekondigd, blijkt dat het aantal kiezers in deze gemeente bedraagt voor de Tweede Kamer 1629, voor de Provinciale Staten 1625 en voor den Gemeenteraad 1625. Bezwaren tegen de kiezerslijsten kunnen tot den 29 dezer aan den Gemeenteraad worden ingediend. Texel. Met het oog op de Juni-verkiezingen gaan in de verschillende dorpen adressen rond aan den Gemeenteraad, met verzoek het aantal stembureau's te vermeerderen. Thans wordt bij ge legenheid van verkiezingen slechts ééne stembus voor het geheele eiland geplaatst en wel te den Burg. Tal van kiezers zijn daardoor genoodzaakt een afstand van twee, anderen zelfs van drie uur gaans af te leggen. Met het oog hierop zou het, volgens adressanten, wenschelijk zijn te Oude- schild, Oosterend, de Cocksdorp en den Hoorn den kiezers gelegenheid te geven hunne stem uit te brengen. Texel. De lijst van kiesgerechtigden voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Prov. Staten en den Gemeenteraad, op de secretarie ter inzage, wijst voor deze gemeente een cijfer aan van 595 personen. Haringkarspel. Met betrekking tot de nieuw te bouwen dokterswoning alhier, is men nu zoover gevorderd, dat in de Raadsvergadering, verleden Dinsdag gehouden, werd besloten het daarvoor benoodïgde terrein te koopen van den heer Jb. Swan, en wel dat gedeelte, hetwelk ge legen is bij de brug te Dirkshorn. Met gegronde redenen mogen wij dus ver wachten, dat de dokter spoedig zijn woning heb ben en deze gemeente zijn geneesheer behouden zal. Hoogwoud. Jl. Zondag gaf de heer J. Bal- der alhier met zijne leerlingen, in de zaal van de wed. G. Groot, eene openbare zanguitvoering voor een goed bezette zaal. Van de 17 nummers vielen vooral de 3 laatste zeer in den smaak. Met den dank aan de heeren J. J. van Wijk en Balder, stemde het publiek dan ook gereede- lijk in. W armenhuizen. De Zangvereeniging alhier, onder directie van den heer P. Benjaminse, gaf jl. Zondag eene goedgeslaagde uitvoering, afge wisseld door komische kamerstukjes en voor drachten. Ook gaven de dames M. Blom en T. Dil blijken harer vaardigheid op de pianino, een en ander tot genoegen van het gezelschap, in de kolfbaan van den heer C. de Geus ver- eenigd. Beverwijk. De Gemeenteraad heeft besloten tot het aangaan eener 4 pCts. geldleening van f 32000, af te lossen in 28 jaren en wel de 15 eerste jaren met f 1000, de volgende tien jaren met f1250 en de laatste drie met f1500. Nieuwe Niedorp. Bij de jl. Dinsdag alhier gehouden stemming tot verkiezing van een lid van den gemeenteraad, ter vervanging van wijlen den heer R. H. Langedijk, is met 69 van de 139 uitgebrachte stemmen gekozen de heer Daniël Nierop Marine en Leger. Ten einde de lotelingen der lichting van 1891, die zich in den dienst der militie wenschen te doen vervangen door een militieplichtige der lichting van 1884, daartoe in de gelegenheid te stellen, zonder hen te verplichten tijdelijk zeiven in werkelijken dienst te treden, ligt het in het voornemen van den minister van Oorlog aan zoodanige lotelingen op hun verzoek een verlof bij de inlijving voor hoog stens zes weken te doen verleenen, voor zoover geen onvoorziene omstandigheden, welke opnieuw tot eene verlenging van den diensttijd van laatstgenoemde lichting leiden, zich tegen eene regeling als voren bedoeld verzetten. Aan iederen militieplichtige van laatstgenoemde lichting, die daarvoor, naar de meening der com- mandeerende officieren, in aanmerking komt, wordt op zijne aanvraag een schriftelijke verklaring afge geven, inhoudende, dat zijn tot op de dagteekening dier verklaring gehouden gedrag van dien aard is geweest, dat hem deswege bij zijn ontslag uit den dienst het bewijs van een goed gedrag niet geweigerd zal worden. Bij het wapen der infanterie wordt een nieuw model bajonet-8chermgeweer ingevoerd. Achtereenvolgens zullen aan elk der regimenten 20o van die geweren worden versterkt. De sergeant-torpedomaker v. k. B. D. H. Tortike en J. Jurjaanz, hebben met goed gevolg examen afgelegd voor torpedomaker-majoor. In de organisatie van het 4de reg. vest.-art. is een wijziging gebracht door uitbreiding van den staf met 4 sergeant-majoors. Deze zijn bestemd voor den dienst der afstandsmeting en kunnen ook den graad bekleeden van adjudant-onderofficier. Bij Kon. besluit is benoemd bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen, tot majoor, de kapt. A. M. Polvliet, van dien staf. De off. van gez. 2de kl. J. Rentmeester, chef van den geneeskundigen dienst te Hoorn, is wegens 8jarigen dienst bevorderd tot off. van gez. 1ste kl. (kapitein). Bij onze Marine zullen kanonnen van 82 cM. worden ingevoerd. De off. van gez. 2de kl. der Marine M. J. Brandts is} wegens 4jarigen dienst nis zoodanig bevorderd tot off. van gez. 1ste kl. De mach. 2de kl. A. Offringa wordt geplaafst bij de conservatie op Js Rijks Werf te Hellevoetsluis. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Purmerend de heer J. Poppe, thans te Almelo. Onderwijs en Examens. Schagen. Omtrent het in deze gemeente zoo gunstig uitstekende schoolverzuim kunnen wij be langstellenden daarvan onderstaand overzicht geven Aantal kinderen in deze gemeente, die geen onderwijs ontvangen Geboren in M. V. Totaal. 1884 4 9 13. 1883 1 1. 1882 1881 1 1. 1880 1 1 2. 1869 2 9 11. Van het bovenvermelde aantal gaan, wat 1884 betreft, 4 jongens en 2 meisjes naar de bewaar scholen. Wat 1879 betreft, hebben allen wel onderwijs ontvangen, doch de school tijdelijk of voor goed verlaten. De heer W. Immink, van Hoogwoud, heeft met gunstig gevolg zijn doctoraal examen in de genees kunde aan de universiteit te Amsterdam afgelegd. Jl. Maandag is te Utrecht voor nuttige hand werken geslaagd mej. C. A. Veen te Hoorn. De heer J. Kleefstra, hoofd der school te Ven huizen, heeft tegen 1 Juli a. s. earvol ontslag gevraagd. Te 's Gravenhage zijn gisteren voor het examen in de nuttige handwerken toegelaten de dames G. Kooijman, C. G. van Arnhem, G. de Vries en J. Kijlstra, allen van Alkmaar. Landbouw en Veeteelt. Ook te Kolhorn zijn van vele ingezetenen niet alleen de eet-, maar ook de plant-aardappelen, hoe goed ook ingekuild, bevroren. De hooge prijs der aardappelen zal wel tengevolge hebben, dal er nu meer erwten en booueu zullen worden gebouwd. De „Kölnische Zeitung" bevat een opmerking over de ontginning van heidevelden in Oldenburg waaruit voor Nederlanders iets te leeren valt. Met nitstekend gevolg gaat de Olrlenburgsche Regeering voort de uitgebreide heidevelden in het Groothertogdom te ontginnen. Sedert 1879, dus in elf jaar, zijn in het geheel 2400 hectaren hei degrond met den stoomploeg van Towler bewerkt. Hiervan zijn juist 2000 hectaren met berken, beu ken, eiken, iepen, accasia's, elzen, wilgen, populieren, pijnboomen, dennen beplant gedeeltelijk soort bij soort, gedeeltelijk verschillende soorten dooreen. De tot nu toe verkregen resultaten moedigen aan tot voortgaan op den ingeslagen weg. De kosten voor de ontginning worden in 't geheel op onge veer f 100 per hectare gerekend, waarvan de helft voor het ploegen en de andere helft voor het be planten. Binnen ongeveer 10 jaar zullen de Olden- burgscbe heidegronden wel voor het grootste gedeelte beplant zijn. Kunst- en Letternieuws. Californië. Wat Californië's Flora geworden is onder den invloed van den mensch. (Vervolg.) Overzicht der week. Feuilleton Door een muis gewaarschuwd. (Slot.) Uit Rotterdam- Colony. Economisch gedeelte. Gemengd Nieuws. Het rozekruis. Kort Begrip van het Mag netisme. (Vervolg.) Gedachten en Spreuken. Stof is ruimtevullende kracht. Te Verbranden. Afl. 8Te Verbranden. De Steen der Wijzen. Gedachten en Spreuken. Enkele opmerkingen oves*het Magnetiseeren.Gedachten en Spreuken. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. te Texel. Zondag 22 Maart, Burg, voorm. 9.30 en Oude- schild, nam. 1.30, (ls. Ludwig. van Heer-Hugowaard. Doopsgez. zera. te Texel. Zondag 22 Maart. Waal, voorm. 10 ure. ds. Kuperes, Avondmaal. Ned. Herv. kerk te Noord Zijpe. Zondag 22 Maart, vm. 9.30, Schagerbrug, ds. Gr. Molière. Avondmaal Ned. Herv. kerk te Zuid Zijpe. Zondag 22 Maart, nm. 1.30, St. Maartensbrug, ds. Gr. Molière. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 22 Maart, vin. 9.30, Zuid-Zijpe, ds. v. Calcar. Avondmaal. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 23 Maart, St. Maarten. Bevestiging der lidmaten. Ned. Herv. Kerk te Eenigenburg. Zondag 22 Maart, nm. 1.30, ds. Jelgersma, van Schoorl. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 22 Maart, vm., ds. Pareau, van Anna Paulowna. Beroepen bij de Herv. gem. te Burg op Texel, ds. P. S. Meerenburg, te Kethel. De heer ds. A. F. Eilerts de Haan, pred. bij de Herv. gem. te Benningbroek c. a., heeft bedankt voor het beroep naar Eext (Drente). Met 14 tegen 12 steramen is door manslidmateu der Ned. Herv. gem. te Warmenhuizen voor het eerstvolgend tiental jaren een kiescollege gekozen. Stemgerechtigden der Hervormde gem. te Lut jebroek hebben besloten met de benoeming van ouderlingen en diakenen en het beroepen van pre dikanten voor de eerstkomende tien jaren op den bestaanden voet voort te gaan, d. w. z. zich het recht daartoe voorbehouden. Door wijlen den heer C. Hakvoort, te Amsterdam, is aan het Armhuis der Ned. Herv. kerk te West- Terschelling, zijne geboorteplaatst, eeu legaat ge maakt van f 1000. De eerstk. driejaarlijksche „Wereld-conferentie" van het Internationaal Verbond der Christ. Jonge- lingsvereeniginsen zal vanl 116 Augustus te Amster dam plaats vinden. Leden der commissie zijn de heeren mr. H. Graaf van Hogendorp, eere-voorz. der conferentie ('s Gravenhage), mr. L. W. C. Kcuchenius, ('s Gravenhage) en te Amsterdam de hh. A. J. Hoogenbirk, voorzitter E. Sillem, secre taris T. H. Van Eeghen, C. W. van der Hoogt, J. Ph. Marmelstein, J. B. Puttelaar, J. J. H. Verloop. Buitenland. Het bloedblad te New-Orleans. Blijkens nadere berichten over den moord, welke te New-Orleans gepleegd is op de Italiaansche gevangenen, die zich in hechtenis bevonden wegens verdenking, dat zij schuldig waren aan den dood van den politiecommandant Henuessey, behoorden tot de leiders der beweging vele aanzienlijke inge zetenen der stad. In een manifest, dat 0. a. was onderteekend door eenige voornamen advocaten, gewezen gemeente-ambtenaren en vermogende koop lieden, werden allen, die zich niet met de vrijspraak der Italianen konden vereenigen, opgeroepen tot een openbare bijeenkomst bij het standbeeld van Henry Clay. In deze bijeenkomst werd het besluit genomen zich van de Italianen meester te maken en hen te lynchen. Eenigen stelden voor te wach ten tot deu 'avond, omdat de gelegenheid tot over rompeling van de gevangenis dan gunstiger zou zijn, maar dit voorstel werd verworpen en men besloot het plan op klaarlichten dag ten uitvoer te brengen. Met de meeste kalmte werden terstond alle maat regelen genomen. Wapenen werden uitgedeeld, beuevens breekwerktuigen, om de deuren der ge vangenis open te breken. Toen trok de menigte naar de gevangenis. Zoodra de deur was openge broken. werden wachtposten uitgezet om te ver hinderen, dat de moordenaars in hun werk werden gestoord. Van de Italianen, die zich in de gevan genis bevonden, werden er 11 vermoord. Een werd gespaard, omdat men zijn vrijspraak door de jury billijk achtte en hem niet voor schuldig hield, en een ander liet men ongedeerd wegens zijn jeugdigen leeftijd. De commandant der gevangenis, kapitein Davis, had, toen de bende, die ongeveer 200 man sterk was, zich voor de gevangenis vertoonde, natuurlijk den toegang geweigerd, maar een reusachtige neger, geholpen door het grauw, hakte spoedig de deur in. Toen werden 50 mannen, meest oud-soldaten, naar binnen gezonden om het vonnis van „rechter Lynch" ten uitvoer te brengen. Zij vonden de meeste Italianen in een vertrek bijeen. Tevergeefs poogden de gevangenen te ontvluchten of genade te verkrijgen. Terstond begon een algemeen ge weervuur, dat aanhield, totdat allen gedood waren. Een der Italianen, Bagnetto geheeten, was ont komen, maar viel in handen van het gepeupel op straat. Terstond werd een touw gehaald en de Italiaan, die reeds gewond was, werd opgehangen aan een boom. Intussehen was het grauw van een andere zijde in de gevangenis gedrongen en had zich meester gemaakt van een anderen Italiaan, die hetzelfde lot onderging aan een lantaarnpaal. Een ander, Macheca geheeten, die voor den hoofd leider der Italianen werd gehouden, ontsnapte ook, maar buiten de gevangenis gekomen, werd hij door het grauw afgemaakt. Toen de moordenaars hun werk hadden verricht, hield hun leider, de advocaat Parkerson, uit een venster der gevangenis een toespraak tot de menigte, waarin hij mededeelde, dat „de moordenaars van den politiecommandant liennessey waren terecht gesteld". „Het volk" zeide hij „eischte, dat de moordenaars zouden worden gestraft. Wij hebben dit vonnis voltrokken, en de zaak is nu uit. Indien gij vertrouwen in mij stelt, gaat dan naar huis en weest overtuigd, dat, indien er nog andere schuldigen zijn, ook deze hun straf niet zullen ontgaan". De menigte juichte, een paar mannen hieven Parkerson op hun schouders en zoo trok nien weer hniswaarts. Tijdens het rumoer had een afdeeling politieagenten gepoogd tot de gevangenis door te dringen, maar wegens de dreigende houding der menigte gaf de commandant der afdeeling zijn voornemen op. Overigens dedeD de autoriteiten niets om den moord te verhinderen. De burgemees ter waarschuwde den gouverneur van Louisiana, maar de militie kon niet spoedig genoeg worden opgeroepen en de politie durfde niets tegen het grauw te ondernemen. Volgens de correspondent van de „Standard" kiest de openbare raeening in de stad partij voor de leiders der beweging. De directie der suiker- en katoenbeurs en het bestuur der Kamer van Koop handel hebben hun optreden openlijk goedgekeurd en zelfs is den president der jury, die de Italianen vrijsprak, de toegang tot de suikerbeurs geweigerd. Algemeen gelooft men, dat de heer Hennessey inderdaad door de Italianen is vermoord, omdat hij het spoor ontdekte van een geheime vereeniging van Italianen, die reeds vele jaren allerlei misdaden hadden begaan. De leiders der Lynch-beweging vertrouwen daarom, dat zij er zonder straf zulleu afkomen, omdat niemand als getuige zal willen optreden of lid zal willen wezen van een jury, die hen zal veroordeelen. De officier van justitie heeft een onderzoek in gesteld betreffende de beschuldigingen, dat de jury, die de Italianen heeft vrijgesproken, zich zou heb ben laten omkoopen. Duitschland. Metgrooten praal werd Dins dag de plechtige lijkdienst gehouden ter nagedach tenis van den heer Windthorst. De ruime Hedwigs- kerk, waarin een indrukwekkende rouwversiering was aangebracht, was door een uitgelezen gehoor gevuld. In het midden stond de lijkbaar, met bloemen getooid. Keizer Wilhelm liet zich ver tegenwoordigen door zijn adjudant-generaal, en daarbij waren ook aanwezig de kanselier Caprivi, met de ministers en de leden van den Bondsraad Alle partijen, ook de sociaal democraten, waren of door hun voornaamste leiders vertegenwoordigd of waren geheel voltal lig, aanwezig. Bisschop Kopp, omgeven door 30 geestelijken, vierde de groote mis. De bisschop bracht de groote verdiensten in herinnering, welke Windhorst zich jegens de Katholieke Kerk had verworven, en spoorde het centrum tot eensgezindheid aan. Naar aanleiding van den gedenkdag der Parijsche commune, op 18 Maart, richt de lei der der Duitsche sociaal-democraten Liebkuecht een manifest tot de Fransche werklieden, waar in hij verklaard, dat de Duitsche sociaal-demo craten, ondanks de veranderingen, welke in het bestuur van Duitschland zijn gekomen, dezelfden blijven van voorheen. Het blijft hun .streven door een internationalen vredebond tusschen alle proletaiörs het chauvinisme der bezittende klassen te overwinnen en den wereldvrede en de verbroede ring der volkeren inderdaad tot stand tebrengen. Oostenrijk. Het paleis van den Hertog van Nassau te Weenen is, nu hij als Groot-hertog van Luxemburg zijn residentie naar de hoofdstad van het Groot-hertogdom heeft overgebracht, voor een millioen gulden verkocht aan de Russische Regeering, die het voor de Russische ambassade te Weenen heeft bestemd. Engeland. In de jl. Maandag gehouden zitting in het Lagerhuis, zeide sir James Ferguson, dat het eenige bij de Regeering ontvangen be richt aangaande het in beslag nemen van het stoomschip „Countess Carnarvon" door de Por- tugeezen op de rivier Limpopo de mededeeling inhoudt, dat het schip is aangehouden onder beschuldiging van sluikerij. Indien deze mede deeling juist is, zal de gerechtelijke vervolging haar gewonen loop moeten hebben, want geen enkele conventie machtigt de Engelsche onder danen om oorlogswapenen langs die rivier in te voeren. Italië. Prins Napoleon Bonaparte is jl. Dinsdagavond te Rome overleden. Volgens de „Fanfulla" zijn jl. Maan dag te Livorno 60 personen in hechtenis geno men ten gevolge van een twist tusschen de politie en een troep anarchisten. Dinsdagochtend zijn nog eenige andere personen in hechtenis genomen. Allen waren gewapend. Noord-Amerika. Uit New-York wordt gemeld, dat de heer Jesse Seligman, hoofd van iet Huis Seligman Co., per telegram de ont vangst heeft bericht van de 12 millioen fl., (zegge twaalf millioen) welke Baron Hirsch ter beschikking heeft gesteld ten behoeve van arme Israëlieten, die zich in de Vereenigde Staten willen vestigen. De wissel werd naar behooren gehono reerd en betaald. De rente van het kapitaal zal overeenkomstig de wenschen van baron Hirsch besteed worden. Gemengd nieuws. Aan de Zuiderzeekust werden de laatste weken nog al eenige rotganzen gevangen, echter lang niet zooveel als in minder strenge winters. De ganzen zijn vetter en hebben blijkbaar met de vorst eene goede wijk gehad. Zij worden dan ook tegen hooge prijzen verkocht. Tijdens de strenge koude van dezen winter werd bij den heer Jb. Swaan te Bergen een rood borstje gevoederd. Het beestje is daardoor zoo mak geworden, dat het aan vertrekken niet meer denkthet vliegt uit en in, zet zich op den rug eener koe of fluit zijn wijsje op den rand der kaastobbe. Jl. Dinsdagmorgen ongeveer te n ure brak een felle brand uit in de boerenwoning, bewoond door den landman Arie de Boer, in den Spek- eterpolder in de gemeente Harenkarspel. Binnen weinige oogenblikken stond het geheele huis in lichte laaie en men had slechts tijd om het melk vee te redden, terwijl vier hokkelingen, eenige kalveren, varkens en twee paarden, benevens de geheele inboedel een prooi der vlammen werden. De oorzaak van den brand is onbekend. Jl. Zaterdagavond brak in 't westeinde van Kwadijk, gem. Oosthuizen, een felle brand uit bij den winkelier J. Groot. De vlammen legden de woning in korten tijd in asch. De aangren zende perceelen bleven behouden. Huis en in boedel waren verzekerd. Omtrent de oorzaak verkeert men nog in 't onzekere. De Burgemeester van Amsterdam brengt ter kennis der ingezetenen, dat hem door de gezondheidscommissie is medegedeeld, dat, vol gens bericht van de inspecteurs voor de keuring van voedingsmiddelen, zich in deze gemeente van andere plaatsen in ons land ingevoerde blikken geconserveerde postelein in den klein handel bevinden, waarvan de inhoud in zoo ruime mate opgeloste verbindingen van zware metalen bevat, dat tegen het gebruik van gecon serveerde postelein in blikken ter voorkoming van schadelijke gevolgen, moet worden gewaar schuwd. Zondagmiddag 4 uur is cle tram te Veen- dam op het Oosterdiep gederailleerd en zijn de twee waggons door het verzakken van den grond in het diepe vaarwater geraakt. Alle passagiers werden gered, behalve de viouvv van een koren molenaar, die dood werd opgehaald. De Rechtbank te Assen heeft bij vonnis verklaard, dat de Wed. G, W. Gaaikema-Hel- linga die wegens vergiftiging van hare 20- jarige dochter Grietje tot levenslange gevangenis is veroordeeld geen voordeel kan genieten uit het door hare dochter Grietje ten haren behoeve gemaakt testament, zoomede dat zij onwaardig is om als erfgenaar bij versterf uit de nalatenschap harer dochter voormeld iets te genieten. Door deze beschikking komt nu de nalaten schap van Grietje Hellinga aan haren broeder Popke en hare halfzuster Tietske Hellinga. Te Padang-Sidimpoewan, op Sumatra, werd onlangs een hond, welke zijnen meester naar de sociëteit vergezelde, op den grooten weg door een reusachtige slang omstrengeld en verslonden. Op het angstgeschreeuw van den hond en het geroep om hulp van den meester kwamen ge wapende Europeanen en inlanders toeloopen en kliefden den brutal^n aanrander den kop. Het monster bleek bij onderzoek vijf meter lang te zijn en een omtrek van drie decimeter te bezitten zijn huid leverde vijftien paar muilen op. Onlangs werd te Kilmore, in den Ameri- kaanschen staat Kentucky, een dansfeest zeer tragisch verstoord. Twee dansers, die eenzelfde

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2