Door den Voorz. wordt namens B. en W. voorge steld aan adressanten te kennen te geven, dat er geen termen bestaan om terug te komen op liet vroeger genomen raadsbesluit, op grond van den ongunstigen fin. toestand der gemeente, en daar het beueden de waardigheid van den Raad zoude zijn, om toe te geven aan den dwang, door dit verzoek uitgeoefend. De heer C. Keijser Pz. is het met den Yoorz. eensspr. meent dat de Raad inconsequent zoude handelen door aan het verzoek toe te geven onze gemeente kan zich daarenboven zulk eene weelde niet veroorloven spr. meent dat op die adressen door velen is geteekend ter wille van anderen, geenszins uit een gevoelde behoeftehij meent door voorbeelden te kunnen aantoonen, dat het beoogde gemak voor de kiezers zeer denkbeeldig is. De heer Mets bepaalt er zich toe, om die zaak in ernstige overweging te geven voor het geval een gunstiger fin. toestand mocht ontstaan. De heer F. Keijser herinnert dat de minder gun stige fin. toestand van de gemeente, welke noopt tot het vragen van extra-subsidie voor het onderwijs, ons verplicht tot zuinigheid. De heer Dros meent dat de raming van kosten, welke indertijd hiervan is gemaakt, wel het uiterste cijfer was; bovendien zou ieder lid kunnen mede werken om die kosten zoo gering mogelijk te maken de meening dat het gemak voor de kiezers denk beeldig zou zijn, deelt hij nietmoge voor andere zaken, (bijv. het betalen van belastingen, zooals de heer Keijser aanvoerde) indertijd niet van het aan geboden gemak gebruik zijn gemaakt, men bedenke wel dat zulks iets geheel anders isdaarvoor be staat de gelegenheid verschillende dagen, doch het kiesrecht moet op eenen bepaalden dag door allen worden uitgeoefend en daarom zouden meerdere stembureaus groot gemak bieden. De Yoorz. licht hierop den heer Dros toe dat de meerdere kosten volstrekt niet door de ingezetenen worden gedragen, maar door anderen, door het Rijk de extra subsidie toch, welke de gemeente voor het onderwijs geniet, is alreeds een bewijs dat de gemeente zichzelf niet kan helpen en meerdere kosten mitsdien ook door anderen moeten worden gedragen. De heer Dros geeft zich echter niet gewonnen, ook niet nadat de heer C. Keijser Pz. nogmaals had getracht hem te overtuigen dat voor velen het gemak denkbeeldig was. Het voorstel van B. en W., daarop in stemming gebracht, wordt met 8 tegen 3 stemmen aangeno men. Tegen stemden de heeren Dros, W. K. Bakker en Koning, de heer Mets hield zich buiten stemming. Tot leden van het stembureau worden benoemd de heeren Zijm en Roeperde overige leden worden als plaatsvervangers aangewezen. Daarna wordt door den Voorzitter namens B. en W. voorgesteld om voor de scholen te Koog en Zuid-Eierland eene oproeping te doen van sollici tanten (onderwijzers) op eene jaarwedde van f 450. De Voorz. licht toe, dat de toezegging der ge vraagde subsidie voor het onderwijs verplicht tot versterking van onderwijzend personeel aan genoemde scholende geringe aanmelding van sollicitanten voor onderwijzeressen aan de scholen te Burg en Oos terend, heeft B. eu W. geleid tot het voorstel om voor de scholen te Koog en Zuid-Eierland onder wijzers op te roepen tevens was daarbij rekening gehouden met de omstandigheid dat de echtgenoo- ten der onderwijzers alsdan met het onderwijs in de handwerken konden belast blijven. Discussie van beteekenis lokte dit voorstel niet uit. De heer W. K. Bakker, die zich niet kon vereenigen met het geven van vak-onderwijs door onbevoegden, zou liever onderwijzeressen zien aan gesteld, terwijl de heer Dros ook daar vóór zou zijn, uit het oogpunt van zuinigheid. Bij stemming werd het voorstel van B. en W. met 10 tegen 2 stemmen aangenomen tegen stem den de heeren Boon en W. K. Bakker. Bij rondvraag spreekt de heer C. W. Bakker naar aanleiding van den aanleg van eene telefoondraad naar den Hoorn en vraagt of van die lijn ook door de burgerij gebruik mag worden gemaakt. De bespreking daarover leidt tot geen resultaat; een verzoek desbetreffend zou door de bewoners van den Hoorn moeten worden gedaan. De heer C. Keijzer Pz. vestigt de aandacht op het voetpad in de Waalderstraat en op de onreine oestand van het glop bij het huis van den heer Kruss. De voorz. zegt dat zulks zijn aandacht niet is ontgaan. De heer Koorn brengt in herinnering de oprich ting van een Nederlandsche Kamer van koophandel te Londenhoewel spr. met het oog op onze financiën geen bepaald voorstel wil doen, zou hij echter wel in overweging willen geven of in het belang van visscherij en handel het ook wensche- lijk zoude zijn dat onze gemeente zich voor het lidmaatschap van die Kamer aanmeldde. De voorz. kan daarop geen inlichtingen geven, doch zal gaarne onderzoeken in hoever zulks in het belang der gemeente kan zijn. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de verga dering gesloten. Schagen. Jl. Woensdagavond vergaderde de „Liberale Kiesvereeniging Schagen", naar aanleiding van het bedanken van den heer A. W. van Kluyve als lid der vereeniging, en als zoodanig ook in qualiteit van voorzitter der Vereeniging en van voorzitter van den Bond. In een gepreciseerd schrijven gaf de heer Van Kluyve aan, voor het lidmaatschap der Vereeni ging te bedanken, omdat hij zich niet kan neer leggen bij de motie-Schagen over de uitbreiding der Kiesbevoegdheid, welke motie op de onlangs gehouden vergadering van het Bestuur van den Bond van Liberale Kiesvereenigingen en de afgevaardigden, de meerderheid verkreeg en werd gesteld tot een der punten van het programma, met hetwelk instemming der eventueele candi- daten zal worden verlangd. Verder was ingekomen een schrijven van den heer Mr. C. H. Beels, die mede bedankte voor het lidmaatschap der Liberale Kiesvereeniging. Tot lid van het Bestuur der Kiesvereeniging werd gekozen de heer P. Meurs. Het Bestuurs lid, de heer W. Kloeke, werd gekozen tot voor zitter der Vereeniging; en in de jl. Donderdag gehouden vergadering van het Bondsbestuur werd de heer W. Kloeke ook verkozen tot Voorzitter van den Bond. (Sch. Ct.) Alkmaar. Den 7 dezer was het 30 jaren geleden, dat de heer H. J. de Lange zijn ambt als notaris hier ter stede aanvaardde. Obdam. Ook door den gemeenteraad alhier werd onlangs met algemeene stemmen besloten, instemming te betuigen met het adres van de heeren Breebaart, Waller en Kaan, in zake de gemeentelijke belastingen. Amsterdam. De directie van de Amster- damsche Omnibus-Maatschappij begint tegen haar personeel erg beleefd te worden. Ze heeft de koetsiers en de conducteurs, die in Den Haag bij de enquête-commissie een boekje hadden opengedaan, bij zich ontboden en hun gezegd, dat zij mochten heengaan en dat zij zelfs nog een recommandatie konden medekrijgen. Uiterst be- leeid, nietwaar terwijl de directie toch met een „ingerukt marsch" kon volstaan. En die ondankbare ambtenaren hebben van het zoo gracieus aangeboden verlof om heen te gaan niet eens gebruik gemaakt. Of zou dit blijven een begin van dankbaarheid zijn en het voor de maatschappij en haar personeel voortaan wezen één ziel en één zin Ik hoop er het beste van. (W. v. N.) Rotterdam. Onder de bootwerkers dreigt alhier weder werkstaking uit te barsten. Althans in eene door de Vereeniging „de Nederlandsche Vlag" gehouden vergadering werd medegedeeld, dat bij het bestuur een ongeteekend schrijven was ingekomen, waarin tegen de volgende maand eene werkstaking werd aangekondigd. Marine en Leger. Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. //Bonaire," jl. Zaterdag van Suriname, laatst van Martinique alhier binnengekomen, heeft gedurende den gansclien duur der reis met zwaar stormweer te kampen gehad, waardoor het schip aan tuig en rondhouten eenige schade bekwam en een whaleboot verloren ging. De état-major van de //Bonaire" bestaat uit den kapt.-luit. ter zee H. Schotborgh, commandant luit. ter zee 1ste kl. C. J. G. de Booij, lste officier id. 2de kl. G. Witsen Elias, J. L. Hanewinckel en A. H. F. M. Latour; off. v. gezondh. 2de kl. A. J. Gijsen, arts off. v. admin. 2de kl. A. L. Koops; terwijl het machinekamer-personeel is samengesteld uit: mach. lste kl. v. c. S. Taaie; id. 2de kl. M. Griek en E. M. Buijck en mach.-leerl. lste kl. J. J. van Male en P. W. Glittere. Woensdag 22 April a. s. zal in de nevenzaal van het Café //Die Port von Cleve" alhier eene algemeeue vergadering der Marine-Yereeniging gehouden worden, waarin als spreker optreedt de heer M. C. F. J. Cosijn, adjunct-vérificateur van 's Rijks zee-instrumenten. Het onderwerp der voor dracht is //Kompas-storingen. Nieuwe Kompas soorten." De officier-machinist 2de kl. der marine J. de Leeuw is bij de fabriek der firma Whitehad Co. te Fiume gedetacheerd en derwaarts vertrokken. In deze fabriek worden de torpedo's voor de Neder landsche marine vervaardigd. Benoemd tot militairen wachter over de verde digingswerken op Texel, de heer K. Zegel Fz. Bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden hebben zich in het lste kwartaal dezes jaars 398 jongens voor indiensttreding bij den zeedienst aan gemeld; 271 hunner werden om verschillende redenen afgekeurd, zoodat 122 werden aangenomen Door de tijdelijke aanneming van jongens op 13| jarigen leeftijd waren er 33 onder genoemde 122 jongens, die van 13§ tot 14 jaren waren. De luit. ter zee lste kl. W. H. Souman, dienen de als lste officier aan boord Hr. Ms. monitor //Cerberus" en de luit. ter zee lste kl. D. A. Mensert, dienende als lste officier aan boord Hr. Ms. rnm- monitor //Panter", worden onderscheidelijk met 25 April en 2 Mei a. s. op non-activiteit gesteld en met die datums vervangen door de luits. ter zee lste kl. F. C. E. L. Koster en C. A. de Brauw, terwijl de luit. ter zee 2de kl. J. J. W. H. van der Toorn met 21 dezer op folio van luit. ter zee lste kl. geplaatst wordt aan boord Hr. Ms. fregat „Evertsen". De luit. ter zee 2de kl. H. Herman, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activi teit gesteld. De mach. 3de kl. W. H. Van der Heul wordt geplaatst bij den torpedodienst te Hellevoetsluis. De machinist-leerlingen 2de kl. van het oudste studiejaar der opleiding te Hellevoetsluis hebben met goed gevolg eind-examen gedaan voor hen is nu de uitsluitend practische cursus begonnen, na afloop waarvan zij bevorderd worden tot mach.- leerl. lste kl. Hr. Ms. rammonitor 2de kl. //Panter", die dezen winter te Dordrecht en te Rotterdam was gestatio neerd, blijft den a. s, zomer in dienst, te Helle voetsluis gestationeerd en vangt deze week de oe- feningstochten in het Zuiderfroutier aan. Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Vos", stations schip te Vlissingen, comm. de luit. ter zee lstekl. J. E. Sickens, is Zondagavond te Hellevoetsluis aangekomen, om op 's Rijks werf aldaar te dokken en daarna te gaan schijfschieten. De mach. 3de kl. H. B. But wordt aan boord van Hr. Ms. stoomkanonneerboot /,Vos" 16 dezer vervangen door den mach. 3de kl. G. Wijbrands. De tegenspraak van het bericht, dat gedurende de Paaschdagen aan 83 cadet3 van de Kon. Mil. Academie verlof was geweigerd, bevatte werkelijk een klein beetje waarheid. Niet 83 maar 70 cadets verkeerden in dat geval. De état-major van Hr. Ms. zeilkorvet //Urania", die 27 April a. s. bij de directie der marine alhier in dienst wordt gesteld, ter instructie van de adel borsten van het oudste studiejaar, wordt samenge steld als volgtluit. ter zee lste kl. D. Stolp, commandant; luit. ter zee 2ste kl. G. L. Goedhart, off. van gez. lste kl. J. A. Rademaker en off. van adm. 2de kl. R. F. baron van Heerdt tot Eversberg. De luitenants ter zee lste en 2de klasse A. H. Hoekwater en A. J. M. A. Ridder van der Does de Bije, worden met den lsten Mei a. s. geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam en gedetacheerd aan boord H Ms. stoomkanonneerboot Das, eerstgenoemde als commandant. Departement van Marine in Oost-Indië Verleend een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den havenmeester te Batavia jhr. C. G. 'J. Bernaart. BenoemdTot havenmeester te Batavia, de havenm. te Samarang E. Roelofs. Benoemingen, enz. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot heemraad van den polder Waard en Groet, de heer T. J. Geert- sema. Onderwijs en Examens. De heeren dr. D. A. Kerkhoff en F. A. Delachaux, leeraren aan de Rijks hoogere burgerschool te Alkmaar, zijn benoemd tot leden der commissie voor de eindexamens der Hoogere Burgerscholen met 5 jarigen cursus in Noordholland. Landbouw en Veeteelt De Afdeeling Noordholland," van de Vereeni ging «Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek," zal hare tiende algemeene vergadering houden op Maan dag, den 27 April 1891, 's namiddags half een ure, in een der lokalen van het hotel//Krasnapolsky" te Amsterdam. Punten van beschrijving 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verslag over 1890. 4. Rapporten der keurings-Coramissiën van één jarige stieren, aangegeven ter mededinging naar de aanhoudingspremiën, uitgeloofd door de afdeeling. 5. Benoeming van twee Commissarissen, in de plaats van de heeren J. L. T. Groneman en Jhr. mr. P. van Foreest. 6. Benoeming eener commissie voor onderzoek der rekening over dit en begrooting voor het volgende jaar. 7. Bepaling van de plaats, waar de volgende vergadering der afdeeling zal worden gehouden. 8. Voorstel van het Bestuur: Het Bestuur stelt voor, de stieren, die voor de uit te reiken aanhoudingspremiën in aanmerking komen' op kosten der afdeeling te doen photogra- pheeren en de afbeeldingen in te zenden op ver schillende buitenlandsche veetentoonstellingen. In te leiden door den heer P. Schuurman. 9. Behandeling der punten van beschrijving voor de Algem. Vergad. der Vereenig. te Groningen op 11 Mei 1891. 10. Bespreking van verdere werkzaamheden. K 9 r k n i e u w 8. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Burg op Texel, door ds. Meerburg, pred. te Kethel. De heer ds. E. J. J. Homan, te Ursem, heeft voor de toezegging van beroep naar Giethoorn bedankt Buitenland. Luxemburg. Het bericht, dat er verande ringen in het ministerie ophanden zouden zijn, is geheel verzonnen. Duitschland. De „National Zeitung" wijst er op, dat Frankrijk zijne toerustingen heeft vol tooid en dat in Rusland de „Pan-Russische chauvinisten" tot een oorlog dringen. Het uit breken daarvan hangt alleen af van den wil van keizer Alexander III, en het eigenlijke kenmerk van den tegenwoordigen toestand ligt juist hierin, dat oorlog en vrede zoo geheel afhangen van de beslissing van een enkel man. Wel verzwakt de „National Zeitung" zelve den indruk van hare sombere schildering door de opmerking dat de czaar vatbaar is voor overleg, en dus zal begrij pen dat hij wel het begin, maar nooit het einde van denv oorlog in zijne hand heeft. Maar dit twijfelachtig compliment bevat slechts een matigen troost, want het zegt alleen, dat de czaar morgen den oorlog zou verklaren, als hij wist, dat zijne troepen waarschijnlijk de overwinning zouden behalen. Spanje. De Koningin-regentes is licht ongesteld. Servië. I11 de zitting der Schuptschina las de voorzitter een schrijven voor van koning Milan, waarin de gewezen vorst zijn besluit mededeelde om Servië te verlaten en, ten einde de rust des lands niet te storen, niet terug te keeren voor de meerderjarigheid van koning Alexander. Transvaal. President Krüger is naar Pretoria vertrokken. Na de opening van den spoorweg op 7 dezer maakte de President een tochtje door Natal, waar hij overal met geestdrift ontvangen werd. De feesten te Durban eindigden met een groot feestmaal, gegeven door de stad, onder voorzitterschap van den gouverneur van Natal. De stad was feestelijk verlicht ter eere van de Transvaalsche gasten. Italië. Te Ferrara zal de democratische Vereeniging een meeting houden, om tegen de Afrikaansche politiek te protesteeren en de Re geering te 'verzoeken, |haar machtsontwikkeling aan de Roode Zee in te krimpen. Er heerscht op verschillende plaatsen groote gisting onder de arbeiders met het oog 1 Mei. Algerië. De mailboot „Caledoniên" bracht bericht mede van nieuwe gevechten in Tonkin. De opstandelingen boden krachtig verzet, zoodat de Franschen vrij aanzienlijke verliezen leden. Chili. Blijkens een telegram uit Iquique van 8 dezer zijn de havens Aric3 en Pacta zonder strijd door de congrestroepen bezet. De congrespartij is nu meester van Noord-Chili tot Copiapon. Argentina. De admiraal Solier, bevelhebber van de vloot en verscheiden generaals, die het manifest tegen de vereeniging van de generaals Mitre en Roco teekenden, zijn gevangen genomen. Het gerucht, dat Tucuman opgestaan zou zijn, is niet bevestigd. Gemengd nieuws. Schipper Jacob Spaans, voerende de bom schuit genaamd „Juffrouw Neeltje", van den reeder M. de Niet Azn., te Scheveningen aangekomen, was in de vorige week met zijn schip visschend in de Noordzee, toen hij door den kotter „249" van Lowestoft, van al zijn vischtuig is afgezeild en wel tengevolge van de onachtzaamheid der bemanning van het vreemde schip, dat met de trawl visschende was en waar zich op dat oogeublik niemand op dek bevond. Aan de bevoegde autoriteit is hiervan kennis gegeven. Verleden week zijn er op drie plaatsen te Schagen kleeren van de bleek gestolen. De heer W., een zeer bekend en geacht fabrikant te Haarlem, wonende te Bennebroek, wilde jl. Zaterdagavond te Amsterdam nog mede met den trein van halftwaalf, die reeds in be weging was. Hij maakte, hoewel men hem nog waarschuwde, een coupé open, maar geraakte bij het instappen met de beenen bekneld tus- schen het plankier en den waggon, waardoor hij zwaar gekwetst werd. De heer W. werd dadelijk naar het binnen gasthuis overgebracht en is daar bezweken. De echtgenoote van den heer B., te Haarlem, op wien indertijd in den Hout aldaar een moordaanslag werd gepleegd, is jl. Zaterdag ten gevolge der geboorte van tweelingen overleden. Bij den landbouwer J. L., te Wijk bij Duur stede, zijn twee in de weide loopende lamme ren door de kraaien aangevallen en gedood. Waarom men al niet procedeertTe Span broek zijn twee buren, P. v. D. en L. V., met elkander in een proces gewikkeld, omdat een kip van den laatste geloopen heeft in den tuin van eerstgenoemde. De Berlijnsche dagbladen melden, dat jl. Zondagnacht Fransche en Engelsche detec tives vier beruchte internationale dieven in hech tenis namen, die voor 3 jaar twee millioen uit den postwagen tusschen Ostende en Brussel, en 700,000 frs. uit den spoortrein van Neuhaven naar VVeenen stalen. De indentiteit van den aan voerder der bende, Pauwels, die te Bristol een kasteel bezit, werd terstond vastgesteld. De andere gearresteerden gaven valsche namen en adressen op. Pauwels is reeds in Engeland en in Frank rijk veroordeeld geworden. De Engelsche politie was er van onderricht, dat de bende groote waarden, die zich in een vuurvaste kast op eene stoomboot bevonden, ontvreemden wilde. Sleutels, waarmede de kast was te openen, werden bij Pauwels bevonden. De dieven waren gewaar schuwd, en ondernamen daarom den tijdens de overvaart voorgenomen aanslag niet. Zij werden aan het spoorwegstation te Berlijn in hechtenis 1 genomen. In een Duitsch blad wordt oud couranten papier aanbevolen voor het inpakken van onge bruikt bontwerk, lakengoed, enz.daardoor zou men een afdoend middel hebben tegen de ,mot, doordien drukinkt dezelfde uitwerking heeft als kamfer. Om dezelfde reden wordt aangeraden de vloeren onder de vloerkleeden met oude cou ranten te beleggen. Ook schijnen ze zeer goed de lucht af te sluiten en daarom geschikt te zijn voor het inpakken van waren die, in aanraking met de lucht, aan bederf onderhevig zijn. Een kruik water met een stuk ijs daarin houdt dit, naar gezegd wordt, ook in den heet- sten zomer, den nacht door ongesmolten, als men de kruik in courantenpapier wikkelt. In Borgerhout, een der voorsteden van Ant werpen, is eene misdaad jrepleegd, welke de gnnsche gemeente in opschudding bracht. Donderdagmorgen vertoonde de woning van den rentenier Veughflen niet de gewone teekenen van den nieuwbegonnen dag, de buren werden ongerust en men drong van achteren door den tuin de woning binnen. In de keuken vond men de bejaarde, kindsche en verlamde vrouw van den bewoner op een stoel zittenrij wist. van niets en meende, dat de nacht nog inoest beginnen. De misdaad, welke men vermoedde, bleek in de gang gepleegd te zijn. Daar lagen de bewoner en de jeugdige dienstmeid in groote bloedplassen ter neer. De dienstbode, die het dichtst bij de huisdeur lag, was blijkbaar het eeret getroffen en daarna de man, die op het gerucht zal toegeloopen zijn. In huis vond men alle sporen van diefstalhet kapi taaltje van den man kon den dieven echter niet in handen vallen, wijl het bij een bank gedeponeerd was. Vermoedens omtrent de daders heeft men nog niet. Een Amerikaan, de heer E. Atkinson te Baltimore, heeft eene merkwaardige uitvinding gedaan, een zuinigheids-kookkachel en, op het zelfde principe, een etensbus, beide automatisch. De kachel of oven kookt een diner, uit vier ge rechten bestaande, geheel alleen men kiest de levensmiddelen uit, stel bijv. de ingrediënten voor een soep, een ossenhaas, een boonenschotel en een rijstpudding, plaats ze in de verschillende vakken van den oven, sluit dezen, zet eene brandende petroleumlamp er onder, en vier uur later discht men het diner op. Niemand behoeft het gebraad omtekeeren, de soep afteschuiraen, het vuur op te stokendit werk vervalt, de huisvrouw of keukenmeid kan gaan wandelen, de automaat zorgt voor het koken, en kookt uitmuntend. Nog wonderlijker dan jde kookkachel is de etensbus. De arbeider neemt daarin al de ingre diënten voor zijn middagmaal mee, zet dan de bus in een hoek, steekt de petroleumlamp aan, en warneer de klok twaalf slaat, neemt hij zijn gekookt maal uit de bus. Voorloopig echter hebben Atkinson's uitvindingen nog het nadeel, dat zij zeer duur zijnde kookkachel kost 25 pond sterling (300 gulden) en de etensbus, die nog niet aan de markt is, zal 5 a 8 pond moeten kostende proef der goedkoope voeding kan voorloopig dus alleen door rijke lieden genomen worden. Waarschijnlijk is er nog een bezwaar, namelijk, dat de spijzen, die zich er toe leenen op zulk een smorende wijze behandeld te worden, niet vele in getal zijn en al spoedig een familie- smaakje zullen krijgen. Wie dus op afwisseling

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2