„Zijn ondergeteekenden wèl ingelicht, dan is ook nu een qualiteit verzonden, zooals een expor teur ze gewoonlijk weigert uaar Suriname te zenden, en is een hoogere prijs betaald, dan bij den tegen woordigen marktprijs voor Suriname bedongen wordt. „De ondergeteekenden wenschen alsnog geen oordeel uit te spreken over de vraag, of de Gou verneur van Suriname te recht ol ten onrechte rijst en meel voor de kolonie heeft aangekocht I en hoe hij daarmede denkt te handelen, maai zij betwijfelen ten zeerste of in alle gevallen de wijze, waarop die maatregel is uitgevoerd, goed- keuring verdient; zeker is het, dat daardoor de be- trokken commercieele zaken èn hier te lande èn in de kolonie in schromelijke mate in verwarring zijn gebracht en voor de toekomst, door zoodanig geheim en roekeloos ingrijpen, alle commercieele berekeningen verijdeld worden, zoodat de gere gelde bestellingen en toevoeren gevaar kunnen loopen of groote nadeelen kunnen teweegbrengen. „Zij nemen daarom de vrijheid uwe hooge vergadering met deze feiten in kennis testellen, vertrouwende, dat door u zoodanige stappen zullen worden gedaan als strekken zullen om, althans voor het vervolg, handelingen te voor komen, die de belangen van handel en industrie in kolonie en moederland ernstig verstoren en schaden, en tevens noch voor die der Rijks- of Koloniale schatkist, noch voor de mogelijke hulpbehoevende bevolking voordeelig kunnen zijn." Omtrent de lotgevallen der „Broedertrou- wers" uit 't Bildt schrijft men o. a. aan de „Amsterd." „De burgemeester van yEngwirden wordt voor zijne houding zeer door de Bildtsche werklieden geprezenvóór hun vertrek werd dan ook aan deze autoriteit gevraagd, of hij niet nog eenmaal probeeren wou, dat het f i daggeld hun werd nagezonden, waartoe de burgemeester zich bereid verklaarde. Volgt binnen een week geen uitbetaling, dan zal de uitvoerder in rechten worden aangesproken en zullen de arbeiders dan volharden bij hun eisch van f 1.50 per dag. „Wordt de houding van den burgemeester ten zeerste geprezen, de leider Stap klaagde er zeer over, dat de politieagenten en rijksveldwachters vaak den boventoon voerden in zijn onderhoud met den uitvoerder van het werk over de quaestie en steeds de partij van den uitvoerder kozen, „Dit hoe ongeloofbaar het ook schijne verzekerde Stap verscheidene malen. De politie stelde zich wanneer geen autoriteiten aan wezig waren steeds partij, terwijl zij alleen gerequireerd was om ongeregeldheden te voor komen. Stap heeft daarom het voornemen, zich tot den procureur-generaal te wenden, met ver zoek daaraan paal en perk te stellen. Dit is zeer wenschelijk. De burgemeesters van yEngwirden en Schoterland, benevens het parket te Heeren veen, hebben alles gedaan om eene schikking tot stand te brengendat ondergeschikte politie dienaren juist het omgekeerde zouden doen, is af te keuren en moet voorkomen worden. „Algemeen heeft men medelijden met de vreemde werklieden, die misleid en daarvan de dupe geworden zijn. Binnenlandsch nieuws. Helder. Met bijzondere plechtigheid heeft gisteren alhier de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. Rinner, van wiens overlijden wij in ons vorig nummer melding maakten. Overal waar de lijkstoet, op weg naar de Alge- meene begraafplaats, passeerde, stonden belangstel lenden langs den weg geschaard, als 't ware om den overledene een laatste hulde te brengen. Tot dit doel had zich ook op de begraafplaats eene meer dan talrijke schare vereenigdleerlingen en oud leerlingen, vrienden en vereerders van den algemeen geachten Rinner waren daar. samengekomen, om getuigenis af te leggen van hunne deelneming in 't heengaan van een man, aan wien onze ge meente zooveel verliest. En toen de lijkkist, na van het negental bloemkransen dat deze dekte, te zijn ontdaan, in de geopende groeve werd nedergelaten, heerschte onder die allen de diepste stilte. Door verschillende sprekers werden de verdiensten van den afgestorvene nu herdacht en aan anderen ten voorbeeld gesteld. De heer ds. G. E. Bron schetste Rinner als een braaf, eerlijk, werkzaam, maar een voudig man, een man van niet alledaagsche betee- kenis, die zijn plicht gedurende een 40 tal jaren vervulde op eene wijze, die achting afdwong en die hem de harten van jongen en ouden bij hon derdtallen deed winnen. De heer J. P. van Varik, die hierna het woord voerde, sprak namens de Vereeniging «Vooruitgang" zijnen dank uit voor hetgeen Rinner jaren achtereen voor deze Vereeni ging deed. Ook als huisvriend herdacht deze spreker den overledene, die in zoovele opzichten met hem van f gedaehten verschilde, maar dien hij niettemin zijn besten vriend durfde noemen. Door den heer J. A. de Ruijter werden de vele goede daden van zijn ouden vriend Rinner gehul digd en woorden van troost en van opwekking tot de nagelaten betrekkingen gesproken. Nadat de heer J. Korver nog het woord had gevoerd, om te getuigen van hetgeen hij aan zijnen ouden leer meester verschuldigd was en zijn dankbaarheid daarvoor uit te spreken, werd door een kinderkoor, bestaande uit een aantal leerlingen van de Zondag school der Herv. gemeente, onder leiding van den heer Heeroma, op verdienstelijke wijze een toepas selijk lied gezongen, hetwelk de plechtigheid zeer verhoogde. Namens den Kerkeraad der Herv. gemeente wijdde de heer ds. Granpré Molière ten slotte nog eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den braven Godsdienstonderwijzer, wiens geest zeker nog lang bij zeer velen in dank bare herinnering zal blijven voortleven. Uit naam der diepbedroefde familie bedankte de laatstge noemde spreker den aanwezigen voor de betoonde belangstelling en in hel bijzonder het kinderkoor, dat zooveel tot opluistering van de droeve plech tigheid bijdroeg. Helder. Bij het in de vorige week te Amsterdam gehouden examen voor stuurlieden, zijn de leerlingen E. C. Metus en P. C. Schorsij van de Zeevaartkundige school alhier, onder wijzer de heer W. Bakker, geslaagd voor derden stuurman bij de groote zeilvaart. Texel. Uil de rekening en verantwoording van den polder Waal en Burg over 1891, deelt de «Tex. Ct." mede De ontvangsten waren f 2836.80 uitgaven1961.08! Saldo 1 874 71* Vermeld in vier hoofdstukken, worden de ont vangsten als volgt omschreven I. Batig saldo vorige rekening f 564.76 H. Restant vroegere diensten 610.75 in. Als inkomsten van bezittingen Huur van landerijen, dijken, wegen en visch water«1170.75 IV. Buitengewone ontvangsten Verkochte grond boventalud Slaperdijk f 193.74 Hooigewas Riethoorn en ltietbol290. Grasgewas Boomendijk 1.50 Zand van de RuigeDdijk 1.80 Takkenbossen2.50 489.54 f2835.80 De uitgaven werden aangeduid als I. Jaarwedden, huish. kosten en kosten van administratief 636.42 II. Belastingen171. Hl. Aanleg en onderhoud van werken Dijken en Kaden. f 181.00 Tochten en sloten 45.66 Wegen27.25 Sluizen, deuren en schoeiin gen 23.50 277.41 IV. Rente en aflossing van schuld Renten, leening f 8500 a 4-1 pCt361.25 Aflossingf 500, 861.25 V. Buitengewone uitgaven Gratificatiën, enz15.00 f 1961.08! De schulden vnn den polder bedragen f 8000, rente 4| pCt. De bezittingen zijn 44.78.10 Heet. land, binnen de gemeente. 5.60.60 Riethoorn. 20.26.60 Dijken. 6.93.20 Wegen. 48.97.50 Water. Een Huismanswoning «Polderzicht", benevens een loods als bergplaats. 9 A. 55 C. in erfpacht uitgegeven grond. Anna Paulowna, 27 April. JI. Vrijdag-, avond hield het Departement Anna Paulowna der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene huishoudelijke vergadering. In de eerste plaats werden verscheidene benoemingen gedaan. Tot bestuurslid en Secretaris werd herkozen de heer van den Berg. Tot Commissaris van het ziekenfonds herkozen de heer Metselaar en in de plaats van den heer Dekker, die bedankt had, werd gekozen de heer Jelles. Tot lid van het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van Schoolbezoek, werd in de plaats van den heer D. Schenk, die niet herkiesbaar was, ge kozen de heer G. H. Geerligs. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Ver gadering werd benoemd de heer van den Berg en tot diens plaatsvervanger de heer Sasburg. Eindelijk tot leden van het Hoofdbestuur de heeren Mr. Levy te Amsterdam en Blijdenstein te Enschedé. Uit het verslag van de Spaarbank, uitgebracht door den heer Pareau, bleek o. a. dat in 1890 is ingebracht de som van f 3964.82! en terug betaald f 3180.94. De Spaarbank bezat op ultimo December 1890 f 8199.41! en was schuldig f 7766.36!. Het aantal posten bedroeg op uit. December 1890 80, tegen 54 op uit. Dec. 1889. Aan het verslag van de Bibliotheek ontleeuen wij, dat aan 66 lezers in 24 zittingen 913 boek- deelen werden uitgereikt in den verloopen win ter en dat zij thans 570 nommers bevat. Bij het bespreken van den Beschrijvingsbrief bleek o. a. dat het Departement zich met eene geringe meerderheid verklaarde voor het behoud van den Almanak. Verder werd besloten om voor den aanstaan den winter ook een aanvrage te doen aan het Hoofdbestuur voor een spreker. Zijpe. Jl. Vrijdagavond werd alhier eene algemeene vergadering gehouden door de Vrij zinnige kiesvereeniging „Zijpe." Na opening, lezing en goedkeuring der notu len, deelde de voorzitter mede dat tot bestuurs leden der afdeelingen zijn benoemd te 't Zand de heeren L. J. de Vries en H. Jimminck, te Sint Maartensbrug de heeren P. Klerk Az. en J. Otto, te Burgerbrug de heeren G. Nobel en C. Bood, te Oudesluis de heeren P. E. C. Mel- chior en Jb. de Moor en te Schagerbrug de heeren H. v. Calcar en G. Vrijburg. Dat in alle afdeelingen de heer Land was gekozen tot kandidaat voor de 2 de kamer, en voor den gemeenteraad: te Schagerbrug en Burgerbrug de heer P. Waiboer, te Sint Maar tensbrug de heer J. Otto en te Oudesluis de heer H. Del ver en tengevolge daarvan een ge heel vrije stemming zal plaats hebben, na bespre king der genoemde en misschien nog te noemen kandidaten. De heer J. Otto deelde mee dat hij voor de kandidatuur bedankt. Na besprekiing der kandidaten Waiboer en Del ver, die zich op verzoek van den voorzitter eenige oogenblikken hadden verwijderd, werd tot stemming overgegaan en met meerderheid van stemmen tot kandidaat gekozen de hrer P. Waiboer, die, op de vraag van den voozitter, deze kandidatuur aanvaardde. De agenda afgehandeld zijnde stelde de heer Bossen vóór, dat de Ver. het program van de Lib. Unie over zal nemen. Over deze zaak ontspon zich een breedvoerig debat. De meening des heeren Bossen werd door velen, maar vooral door den voorzitter sterk bestreden. Ten slotte werd het vooislel B. in stemming gebracht en met 27 tegen 2 stemmen verworpen. Een voorstel van den heer de Vries, betreffende het bespreken van aan de orde zijnde vraag stukken en algemeeue belangen, vóór liet stellen van kandidaien voor de 2de kamer (in vervolg van tijd), werd bij acclamatie aangenomen. Idem een voorstel van den heer G. Nobel, betref fende gemeeuteraa< ls verkiezingen. De heer Bossen achtte zich verplicht als lid «Ier vereeniging te bedanken en hoopt dat hij later weder kan aansluiten, als men tot een program ma gekomen is. De voorzitter betreurde zijn besluit en hoopt dat dit geen navolging zal vinden. Nog werd besloten den heer Land uit te noodigeu eene vergadering der kiesvereeniging bij te wonen, zoo spoedig dit ZEd. gelegen komt, tot nadere kennismaking met de kiezers te Zijpe. Na het sluiten der vergadering werd nog het hoofdbestuur gekozen, n. 1. de heer H. v. Cal car (voorz.) de heer S. Bregman (secr.) en de heer A. Zijp Jr. (Penningra.). De heer Bregman was afwezig, de voorzitter en penniugm. namen de benoeming aan. Callantsoog. Het concept-adres aan de Tweede kamer der Staten-Generaal, tot afschaf fing der Jachtwet, is door 60 personen alhier geteekend. Heer-Hugowaard. Den 27 dezer wapperden de vlaggen van torens en huizen, als blijk van hooge ingenomenheid, dat de alom geachte Burgemeester, de heer P. Wonder Az., zich op dien dag in de kom der gemeente met der woon vestigde. Heer-Hugowaard. De heer F. Domela Nieuwenhuis heeft bericht, dat hij door vele bezigheden wegens de Mei-beweging jl. Zondag alhier niet als spreker kon optreden. Dirkshorn. Bij een aanbesteding, jl. Zaterdag alhier gehouden, tot het bouwen van een dokterswoning met stal, werd door S per sonen ingeschreven. Hoogste inschrijver was P. Honijk, te Schagen, ad f 8940laagste A. Vis, te Oudkarspel, ad f 7400, aan wien het werk is gegund. Marine en Leger. Door den minister van Marine is eene commissie samengesteld, bestaande uit de heeren Jansen, hoofdingenieur, chef der afdeeling materieelTadema, inspecteur van den stoomvaartdienst en lluart, ambtenaar bij het departement, ten einde nieuwe bepalingen te ontwerpen op den aanbouw van schepen voor 's Rijks dienst. Naar het «Hbld." verneemt, zal de bij de zee macht opengevallen rang van schout-bij-nacht, waartoe tic tegenwoordige minister van Marine, krachtens zijne ancienniteits-aanspraken zou moeten opklimmen, vooreerst niet bezet worden. De luit. ter zee lste kl. W. H. Souman, 1ste off. a. b. Hr. Ms. monitor «Cerberus" te Amsterdam, is jl. Zaterdag als zoodanig vervangen door den luit. t. z. 1ste kl. F. C. E. L. Koster. Bij kon. besl. is de adelborst 1ste kl. D. J. A. G. F. Van den Steen van Ommeren, met 1 Mei bevor derd tot luit. ter zee 2de kl. De ollicieren van tle pantserfortcompagnie, te 's Gravenhage iu garnizoen, deden jl. Zaterdag uit geleide aan den overste Moorrees, die naar Breda is vertrokken. De officieren dier compagnie boden den overste Vrijdag een souvernir aan, vergezeld van een album met hun portretten. Departement van Marine in Oost-Indië. Benoemd Tot havenmeester, te Snmaraug, de haven meester te Padang W. Backer te Padang, de haven meester të Makasser A. Boerste Makasser, de haven- meester te Tjilatjap II. ter Poorten. Tot havenmeester, tevens fungeerend ontvanger der in- en uitvoerrechten en accijnzen te Tjil&tjap, de havenmeester te Muntok .1. W. Nixte Muntok, de havenmeester te Ban- joewangi E. E. F. Van de Rivièrete Banjoewangi, de commies bij het havendepartement te Soerabaja H. A. Tadeina Wielandt. Tot commies bij het havendepartement te Soerabaja, de havenmeester te Boeleleng W. van Rees. Vergund Om, resp. wegens overcompleet in zijn rang en wegens langdurig verblijf in O.-I. naar Nederland terug te keeren, aan de luits. ter zee 2de kl. E. Maas en J. Soutendam. Benoemd Tot lsten stuurman bij de gouv.-Marine, de 2de stuurmau A. C. 11. Pleijte. OvergeplaatstVan «Gedeh" naar «Van Speijk" de luits. ter zee 2de lel. J. A. L. Van den Bosch en E. L. Rambonnetvan Van Speijk" naar «Soerabaja" de luit. ter zee 2de kl. E. Maas en Jkr. W. C. J. Versluijsvan «Koning der Neder landen" vau «Melvill van Carubée" op folio van luit. ter zee 2de kl. de adelborst 1ste kl. L. A. van der Stokvan «Melvill van Carnbée" naar «Gedeh" de luit. ter zee 2de kl. J. Soutendam van «Bali" naar «Batavia", op folio van luit. ter zee 2de kl. de adelborst 1ste kl. M. Schoo: van „Batavia" naar «Gedeh" de luit. ter zee 2de kl. H. G. Leembruggen; van «Atjeb" naar «Bali" en «Koning der Nederlanden" resp. de adelborsten lste kl. F. J. W. Groeneboom en J. A. Van Hooff: van «Gedeh" naar «Java" en tijdelijk be last met den adm. dienst aan boord van dien bodem, de adj.-iulm. C. J. Ecg van «Java" naar «Gedeh" onder eervolle ontheffing van den admin. dienst aan boord van «Java," de off. van adm. 2de kl. J. F. de Hart. Na geinspecteerd te zijn door den echout-bij- nacht N. Mac Leod, directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, zal Hr. Ms. instructie korvet «Nautilus", coinm. de kapt.-luit. ter zee H. G. Hildebrandt, van Hellevoetsluis naar de Noord zee vertrekken voor de oefoningstochten buitengaats, die tot het begin van Aug. a. s. zullen duren. Aan de torpedo-inschietplaals in zijkanaal F zijn in de afgeloopen week pioeven genomen met een soort vischtorpedo's, dienende om de pantsering van oorlogsschepen te doorboren. De uitvinding is afkomstig van den heer Bellimo te Venetië. Een drietal Italianen woonden de oeleningen bij. Hr. Ms. instructieschip «Urania" is gisteren alhier in dienst gesteld, om 4 Mei a. s. naar de Zuiderzee ié vertrekken tot het maken vnn een oefeningstocht met adelborsten vau het. Koninklijk Instituut voor de marine alhier. De état-major bestaat uit den luit. ter zee lste kl. D. Stolp, als commandantden luit. ter zee 2de kl. G. L. Goedhartden off. van gez. lste kl. J. A. Rademaker en den off. v. adm. 2dekl. U. F. baron van lleerdt tot Eversberg. De machinist lste kl. v. c. S. Taaie, is geplaatst bij de conservatie op 's Rijkswerf alhier. Benoemingen, enz. De heer F. Arnoldy, commies bij de Holl. Spoor weg-Maatschappij alhier, is benoemd tot onderchef bij den inwendigen dienst aan 't centraal-station te Amsterdam. Onderwijs en Examens. Heer-Hugowaard. De heer E. Ott. hoofd der school No. 3 alhier, is benoemd tot hoofd der openbare lagere school te Venhuizen. Benoemd tot hoofd der Oosterschool te Andijk, de heer T. Engel, hoofd eener school op Texel. Den 23 dezer zijn te Amsterdam vier van de vijf voor onderwijzeres geëxaraineerden geslaagd, namelijk de dames H. Koorn, van Bovenkarspel, W. van Veldhuizen, van Wervershoof, S. G. Bongaardt, van Koog aan deZaan, en M. J. Schaap, van Krommenie. Landbouw en Veeteelt. Voor eene tweede kaasfabriek te Barsingerhorn zal het huis van de wed. Vis aan den Leekerweg in gebruik worden gesteld. Dat de naam van den heer J. J. Bakker, te Wieringerwaard, als stierenfokkcr een goed en klank heeft, zoowel in 't buitenland als in ons geheel Noorderkwartier, behoeft voorzeker geen betoog en de «Zijp. Ct." verneemt uit goede bron dat zelfs uit Afrika hem orders tot levering van stieren worden gezonden. De éénjarige stier die hij thans bezit, is blijk baar weder een prachtexemplaar, dat achtereenvol gens te Alkmaar, N. Niedorp en Schagen is bekroond geworden, terwijl daarvoor ook een der aanhou- dingspremiën door het Nederl. Rundveestamboek werd toegekend. Op deze wijze weet de heer B. zeker persoon lijk voordeel te behalen en tegelijk mee te werken tot instandhouding en veredeling van onzen vee stapel een streven dat waardeering verdient en gelukkig ook door meerdere veehouders wordt gevolgd. Rechtszaken. Ontvreemde of vermiste voorwerpen. (Arrond. 's Hertogenbosch.) I11 den nacht van 22 op 23 April jl., in de R. C. kerk te Rosmalen, nabij 's Hertogenbosch, door middel van braak ontvreemd 1 antiek zilveren wijwatervaatje 4 zilveren II. oliebussen 2 zilveren H. hostiebussen 13 zilveren reliquiën 1 zilveren kapittelstokje het zilveren beslag van twee missalen het koperen beslag van een missaal; De vermoedelijke daders hebben op den 22 April de kerk bezichtigd Een van hen is tamelijk lang, als heer gekleed, 30 a 35 jaren, met blond haar, zonder baard of knevel, donkerblauwe broek, ronde lange zwarte jas, wit overhemd, staanden boord en bottines. De andere is ongeveer 50 jaren, met grijze bakkebaarden, blauwen kiel en pet hij trekt met het rechterbeen en draagt een houten kistje bij zich. Beiden bieden zij garen, band en knoopen te koop aan zij spreken Hollandsch een van hen gaf op van Tilburg te komen en één is aan de banden verwond. De lsle Luitenant der Mare chaussee te 's Hertogenbosch verzoekt opsporing en bericht. Buitenland. Luxemburg. De Groothertog zal bij den feestelijken intocht van het vorstelijk echtpaar van Waldeck te Arolsen in het begin van Mei op uitnoodiging van zijn zwager, den vorst van Waldeck, tegenwoordig zijn. Bij die gelegen heid zal de Groothertog, die thans te Neuwied verblijf houdt, van daar uit ook een ontmoeting te Bonn hebben met den Duitschen Keizer. Chili. De „Figaro" bevat een telegram uit Hamburg, waarin wordt gemeld, dat volgens particuliere bel ichten uit Chili in deze republiek regeeringloosheid heerscht. Het gepeupel zou zich meesier hebben gemaakt van Iquique en deze stad geheel geplunderd hebben. Duitschland. De „Reichsanzeiger" bevat een diep gevoeld woord van hulde aan de nage dachtenis van Von Moltke, die, 11a het verscheiden van Keizer Wilhelm en Keizer Friedrich, als een levend monument van de nationale ontwik keling tot in den tegen woordigen tijd bestond. De geheele natie gevoelde slechts vereering, dank baarheid en liefde voor dezen paladijn van den grooten Keizer. Zelfs die natiën, die hij in een bloedigen krijg bestreed, konden hem niet den verschuldigden eerbied en bewondering onthou den. Onbevlekt zal zijn beeld voortleven in de geschiedenis zoowel als in het hart van het Duit- sche volk, tot in lengte van dagen, en zoo lang er een Pruisisch en Duitsch leger zal zijn, zal de nagedachtenis aan den grootsten veldheer niet verloren gaan. In de bijeenkomst, door de gemachtigden der mijnwerkers uit de Rijnprovincie en West- talen te Bochum gehouden, werd tot de alge meene werkstaking besloten. Volgfens telegrammen, gisteren uit de kolen- districten ontvangen, schijnt het besluit der bijeenkomst niet algemeen opgevolgd te zullen worden. In het district Essen breidt de werk staking zich ten minste niet uit. Van de 26 mijnen, welke daar zijn, wordt slechts in 7 öf gedeeltelijk öf in het geheel niet gewerkt. In alle andere mijnen van het district wordt gewerkt. Oostenrijk. De gouverneur van Beneden- Oostenrijk maakt bekend, dat den isten Mei geen betoogingen op den openbaren weg zullen geduld en geen vrijstelling van arbeid zal ge geven worden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2