HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT Jaargang 49. M. 52. v&Mir Vrijdag 1 Mei 1891. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. DOLORES. ,Ei: descapereert nimmer 1' Jan Pieltrsz. Coen. Het Vaderlandt ghetronwe Blijt iek tot in den doot: Wilhelmuslied. Voraotiljnt lodoron Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor do courant binnen de gemeentef 0.70, met Zondagsblad f 1.05 naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, B *1.35 naar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- (ndié en Amerika) 1.75, mm 2.10 H naar Zuid-Afrik#2.50, mms 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Prijs der advertentiën: Van 15 regel» 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hooveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tasscheu «len tekst, per regel 15 ot Advertentiën voor liefdadige doeleinden Dienstaanbiedingen voor den werkenden standn Agenten in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 1*2 Rue Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jersey en Omatreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen, tengevolge eener ontvangen aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, ter algemeene kennis, dat de bekendmaking van de tijdvakken, waarop de verlofgangers der Militie te land, behoorende tot de lichtingen 1887, 1888 en 1889, tot de werkelijke dienst zullen worden opgeroepen, heden op de gebruikelijke wijze is afgekondigd en aan geplakt. Helder, den 24 April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester, C. BOON, Secretaris. NEDERLAND. HELDER, 30 April. Jl. Maandagmiddag heeft de Noordhol- landsche bond van Katholieke kiesvereenigingen te Amsterdam eene vergadering gehouden. Nadat enkele zaken van huishoudelijken aard waren afgedaan, besprak de heer mr. Kraakman de aanstaande kamerverkiezing. Vooraf bracht hij, naar „Het Centr." mededeelt, de geschiedenis der bonden in herinnering en toonde de betee- kenis van den Algemeenen Bond aan. Van dezen moet het parool komen men moet niet doen gelijk in Noord-Brabant, en treden als afzonderlijke Bond op, om parlementaire advie zen te geven voor het geheele land en orders uit te vaardigen aan Kamerleden. Spreker prees daarom de rede van den heer Borret in de Kamer, die daardoor getoond had een even degelijk Katholiek als ware Noordbrabanter te zijn. (Applaus.) Verder maande hij aan tot geduld en met zorg de voorbereidene werkzaamheid te leiden. Vooral zullen de gebeurtenissen der eerstkomende 14 dagen veel gewicht in de schaal leggen. Het samenwerken met de anti-revolutionairen noemde hij hoogst noodzakelijk. Bij de daarop volgende gedachten wisseling wees de heer Willenborg van Zaandam op de geschiedenis, om zijn wantrouwen tegen de anti-revolutionairen uit te spreken. Hij vroeg aan de vergadering of het in strijd wordt geacht met Feuilleton *au de Helder»che- en Ni.uwedieper Courant. 109) Boinau vau Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit liet Duitse h.) Dr. Rusz liep terstond naar de kamer waar zijne vrouw was. «Dolores is op en wil hier vandaan zeide bij met bedwongen vroolijkheid. En toen mevrouw Rusz "verstomd opkeek, voegde hij er bij «Ge be hoeft me niet zoo verwonderd aan te kijken vandaag over -acht dagen wordt de Valkenhof ge sloten en wij worden met eene uitnoodiging voor het volgend jaar aan den dijk gezet. Voor het volgende jaar! Wanneer ge nu een marmot zyt.ga dan maar slapen, of zijt ge een das, begraaf u dan maar en blijf op uw eigen vet teren, zooals die dieren plegen te doen Hierbij begon hij honend te lachen en sloot zich toen in zijn eigen vertrek op. Mevrouw Rusz was doodsbleek geworden het werk gleed uit hare handeu en, een steenen beeld gelijk, bleef zij roerloos zitten. Eindelijk stond ze met moeite op, trok hare pantoffels uit, sloop naar de deur, waardoor haar echtgenoot verdwenen was en keek door het sleutelgat. Zooals zij vermoed had zat hij voor zijn lessenaar te schrijven en keek daarbij telkens op een ander vel papier, dat ook voor hem lag, maar dat zij niet kon herkennen. Hij schreef iets over. Daarbij hoorde zij hem tel kens uitroepen van ontevredenheid uiteneindelijk stond hij op, haalde een klein laadje open en bleef er met den hand in tasten, totdat de luisterende het katholieke beginsel om eventueel, wanneer men vooruit ziet, dat de keuze zal loopen tus- schen twee liberalen, reeds dadelijk het daarheen te sturen, dat die candidaat gekozen worde, welke van de twee het meest de sympathie der katholieken kan wegdragen. Mr. Kraakman geloofde, dat men hier veel moet overlaten aan de tactiek der bestuursleden van de Zaandamsche Kiesvereeniging. Men onderscheide een liberaal van een liberaal. Hij voor zich zou nooit willen medewerken tot de keuze van een liberaal, die het oude schoo lwet- systeem is toegedaan. De heer Stolk van Zaandam ging niet geheel mede met mr. Kraakman. Hij zeide, dat vooral onze kieswet de schuld is van vele wanverhou dingen en zou willen, dat aan alle eventueele candidaten de vraag werd gesteld, ol zij voor proportioneele vertegenwoordiging zijn. Hij maakte hiervan echter geen voorstel. De vergadering besloot nog aan den nog te benoemen voorzitter van „Recht en Orde" het lidmaatschap van het bestuur van den Bond toe te kennen. Hoogeschool en volk. Te Amsterdam bestaat een „werklieden-vereeniging" „Hand werkers Vriendenkring". En in dien kring, zegt het „Sociaal Weekblad", was men getroffen door hetgeen af en toe in dit blad is verteld van Toynbee Hal in Londenmen name door de mededeelingen omtrent de omgang aldaar tus- schen studenten en werklieden, omtrent den aldus geknoopteu band tusschen de hoogeschool en het volk. „Zou iets dergelijks ook hier niet mogelijk wezen Zou er althans geen begin meê kunnen worden gemaakt? „Het bestuur van „Handwerkers Vrienden kring" wendde zich tot een der hoogleeraren van de Amsterdamsche Universiteit om diens tus- schenkomst. Gaarne werd deze verleend en het gevolg is, dat thans met tusschenpoozen des Zondagsavonds, in het gebouw Adamas op de Nieuwe Heerengracht, voor een paar honderd werklui met hunne vrouwen door studenten kos teloos toegankelijke voordrachten worden gehou den, 't zij van natuurkundigen aard met ophel derende proeven, 't zij over andere onderwerpen. „Dat is wel is waar nog lang niet wat de Engelschen onder hun „University Extension Movement" verstaan, maar het is toch in die richting, en een verblijdend teeken. Verblijdend naar de beide kanten, dat studenten blijk geven van den lust om hun wetenschap velen ten goede te doen komen, en dat velen zulke Zondag-ont spanning op prijs stellen. „Hier is weder eens een voorbeeld gegeven. Zijn er niet ook in onze andere universiteitsste den, die het willen volgen Het „Hbld.", melding makende van het optreden van den heer Gerritsen te Rotterdam in de vergadering der werklieden, haast zich in een scherp geluid vernam. Toen stond hij op wat hij verder uitvoerde kon zij niet zien, daar hij met zijn rug naar de deur was gaan staan. Na een poosje hoorde zij weer hetzelfde geluid, waarop dokter Rusz de lade dicht schoof en zijn schrijfge reedschap bijeen pakte. Mevrouw Ru6z keerde langzaam naar haar plaats terug en bleef zitten naaien totdat na verloop van tien minuten haar echtgenoot verscheen met de hoed op en zijn jas aan. «Engels zou om 11 uur den dokter weer laten halen," zeide hij, «en daar ik eenig schrijfgereed schap noodig heb, rijd ik mee. Ge behoeft me dus niet aan het ontbijt te wachten, maar laat men maar iets voor mij bewaren." «Het is goed," knikte zij. «Wanneer moet ik met het pakken beginnen «Dat heeft nog de tijd," antwoordde hij en ging heen. Mevrouw Rusz bleef stil zitten, tot zij haar echt genoot hoorde wegrijden. Toen stond ze op, begaf zich naar de kamer van haren echtgenoot en trad op diens lessenaar toe. Deze was gesloten. Na eenigen tijd alles beproefd te hebben deze te ope nen, haalde zij werktuigelijk een sleutelbosje uit de zak, welks sleutels op haar eigen kasten pasten. Hieronder was er een, dat op een klein rococo- kastje paste, waarin zij hare kostbaarheden be waarde. Aarzelend en zonder eenige hoop op sla gen stak zij de sleutel in het slot van de lessenaar en ziet zonder eenige moeite draaide zij het slot open. Met kloppend hart, maar voorzichtig haalde zij de lederen schrijfportefeuille te voorschijn, waarin haar echtgenoot gewoonlijk schreef en daar lagen ook versch beschreven bladen in bladen, waarop de schrijver zich geoefend had in het schrijven vau enkele woorden en letters alles volgens het zijn Ochtendblad van jl. Dinsdag zijn lezers een belangrijk nieuwtje mede te deelen. „Eén punt is de moeite waard in het licht te worden gesteld. Terwijl de heer Treub verleden week verklaarde te zijn een voorstander van uitbreiding zoo ruim mogelijk van het kiesrecht, echter binnen de perken der Grondwet, bleek uit hetgeen de heer Gerritsen jl. Maandagavond be weerde, dat deze beslist voorstander is van alge meen kiesrecht." Men schijnt het maar niet te kunnen stellen zonder een meeningsverschil tusschen de. radicale woordvoerders. Weet het „Hbld." nu werkelijk nog niet, dat alle radicalen voor algemeen stemrecht zijn, en alle, om niet op een grondwetsherziening te moeten wachten, zich vooreerst tevreden stellen met een uitbreiding van kiesrecht, voor zoover de Grondwet dat gedoogt 't Wordt tijd, dat het zijn lezers eens de waarheid gaat zeggen. (Amst.) Door den minister van Financiën is beslist, dat fabrikanten, die een gedeelte hunner goede ren door werklieden buiten hun fabriek laten vervaardigen, daardoor, volgens 4 van tabel I, een afzonderlijk recht als koopman zijn ver schuldigd en wel, luidens de resolutie van 21 Maart 1842, No. 156, in evenredigheid van het getal werklieden, die noodig zouden zijn voor de vervaardiging dier goederen in de fabriek. Op dat recht, dat, ook naar de aangehaalde resolutie, enkel is aan te merken als aanvulling van den aanslag als fabrikant, is het bepaalde bij art. 7 en art. 13 3 der wet nopens de beroepen van tabel XIV niet van toepassing. Uit den Haag,, wordt aan de „Zw. Ct." geschreven, dat de Regeering zeer ontsticht is over de vraag van den heer Schepel om over legging van het advies van den Raad van State, dewijl dit advies lang niet gunstig is. Mocht de Regeering echter overlegging weigeren, dan zal haar dit vermoedelijk niet baten, wijl dan een formeel voorstel tot overlegging komt, dat zeer waarschijnlijk wordt aangenomen. In tegenstelling met andere liberale burge meesters kan dienen, dat de burgemeester van Enschedé, de heer van der Zee, vergunning heeft verleend tot het houden van een optocht met muziek op Zondag 3 Mei. (R. v. A.) Recht voor Allen deelt het volgende bijna ongelooflijk nieuwtje mede Te Alkmaar schijnt een geheime vereeniging te bestaan onder den naam van „Doyola," den stichter van de Jesuitenorde, die zich ten doel stelt om de leden nooit een cent te laten beste den bij anderen dan bij Roomsch-Katholieken. Onlangs ontving de heer S. d. L. te 's Graven- hage een brief over de post van den volgenden inhoud krachtige schrift van Dolores Falkner. Voorzichtig legde zij alles weer weg en haalde de schuiflade open, waarin zich een knopje be vond, waarop zij nu drukte het werkte zacht en zeker en nu kwam een geheim vak te voorschijn, hetwelk verborgen was achter de portretten van koning Wilhelm III, de koninginnen Mary II en Anna en haar echtgenoot, den prins van Denemar ken en daartuescheu een smaadschrift, dat het voor de laatste Stuarts weinig vleiende opschrift had There is Mary tlie Daugkter, and fVilly the Cheater, And Georgie the Drinker, and Annie the Hater. Dit alles boezemde mevrouw Rusz echter geen belang in. Zenuwachtig doorzocht zij het vak het bevatte niets dan een paar papieren doozen met poeder, zonder opschrift, maar gemerkt met de ro- meinsche cijfers I en II. Ook vond zij een klein fleschje van blauw glas met een glazen stopje. Voorzichtig haalde zij dit er half af' en rook er aan een bedwelmende lucht deed haai* terug deinzen en hoesten. -Snel zette zij alles weder op zijn plaats, sloot het geheime vak weder dicht en zette zich toen in gedachten neder. Zij bleef echter niet lang zoo zitten, want een blik op de klok deed haar spoedig opschrikken. Met snelle schreden verliet zij het vertrek en zocht juffrouw Kohier op, die zich in de keukeu op hield. Mevrouw Rusz gaf haar het verlangen van haar echtgenoot omtrent het eten te kennen. «Zeer goed, mevrouw de barones, ik zal er voor zorgen," beloofde mejuffrouw Kohier, die nooit naliet mevrouw Rusz aan te spreken met haar titel uit haar eerste huwelijk, evenals zij Lolo Falkner steeds overstelpte met «Doorluchtigheden." «Ik weet niet waar mijn hoofd staat," snapte zij verder. «De heeren officieren kunnen ieder oogeublik van de M. H. Zoo gaat de eene geuzenzaak na de andere opgeruimd; gij moet ook al weer plaats maken voor ons en die overblijven krijgen langzamer hand de tering. De stad wordt ons. Uw dienaar, Een léerling van „Loyola." Dus stelselmatig wordt er gewerkt om alle anderen er onder te brengen en dat doet men het best door alle andersdenkenden terulneeren. Dit geschiedt op verschillende plaatsen. Men lette op dit teeken des tijds 1 STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 28 April. Alvorens het debat over de Legerwet werd hervat, verklaarde heden de minister van Binnenlandsche Zaken, namens de Regeering, te moeten blijven volharden bij de weigering van de overlegging van 't advies van den Raad van State. De heer De Beaufort betoogde daarop uitvoerig, dat voor een klein land de verdedigiug af h ankelij k moet zijn van de financieele kracht. Nu is bewezen in 1870, dat ons leger voldoende was om de neu traliteit te bewaren want de mogendheden hebben dit erkend. Sedert is ons land niet uitgebreid. Thans wordt de afschaffing der plaatsvervanging als sleepboot gebruikt om het oorlogsvaartuig van den minister over de parlementaire wateren te brengen maar zij heeft niets te maken met onze legerformatie. Daarbij zal zij hen, die er thans zoo sterk voor ijveren, niet bevredigen, maar nood zakelijk moeten leiden tol algemeenen dienstplicht. Sprekers stelsel is algemeene dienstplicht met korte oefeningen, type Zwitserland, dat getoond heeft, in staat te wezen om neutraliteit te handhaven. Aan sluiting bij andere mogendheden zou spr. zeer ver derfelijk achten het ware een eerste stap naar 't verlies onzer onafhankelijkheid. Spr. zou de verdere discussie afwachten, maar verklaarde nu reeds ernstig bezwaar te hebben om vóór te stemmen, wanneer geen aanwijzingen in zijn geest worden aangebracht. De heer Farncombe Sanders bestreed de technische samenstelling der wet en zou ook dan niet voor deze slechte wet stemmen, als de plaatsvervanging werd afgestemd. Ook hij verklaarde zich voor het Zwitsersche stelsel. De heer Van Houten begon met den heer Roo seboom te bestrijden, wiens kritiek iedereen en alles gold, maar de verdediging van het ontwerp zelf naliet. Zijn eigen optreden buiten de Kamer verdedigde spr. als middel om de vergunning der publieke opinie tegen te gaan, die iu den strijd tegen dit ontwerp een papistische strekking zag, zoo zelfs dat spr. in Katholieke districten verdacht werd, tot het Katholicisme te zijn overgegaan. Hij verdedigde het stelsel De Rooalgemeene oefenplicht met korten oefeningstijd, en zoolang niet gebleken is, dat lokale oefening mogelijk is, in de kazerne. manoeuvres terug keeren en hebben dan altijd een razenden honger. Lieve hemel, onze genadige baro nes had vroeger ook altijd zoo'n eetlust en nu Wat heeft zij voor zich besteld? Een broodje met een sueedje roastbeef! En dan durf ik wedden, dat zij de helft daarvan nog naai* beneden zendt Terwijl juffrouw Kohier haar tong roerde als een goed gesmeerd machinerad, monsterde mevrouw Rusz het smaakvolle vertrek en in het bijzonder een kast, waarin koloniale waren en specerijen in witte por- celeinen potten met een opschrift voorzien netjes ge rangschikt stonden. Daarnaast waren bussen met thee, Engelsche cakes en andere dessert-artikelen tentoongesteld, alles zoo smaakvol en uitlokkend, als alleen juffrouw Kohier het verstond. «Hebt ge nog gebrande amandelen vroeg me vrouw Rusz. «Dat is helaas alles weg, mevrouw de barones," zuchtte de kleine vrouw, een cilroen snijdend. «Ach God en bovendien die zoetigheid. De jonge luite nants eten dat ook als brood,op die manier. En dan nog dat eten men verbaast er zich ge durig over, dat hunne magen het kuanen ver dragen." «Ik zal dan maar een paar gewone amandelen nemen," zeide mevrouw Rusz, een der porceleinen potten openend. «Dat zijn bittere 1" riep juffrouw Kohier waar schuwend, terwijl zij haar schotel caviar met citroen en pieterselie versierde. «Zoo? dat wislrik niet," zeide mevrouw Ruszen liet de handvol, die zij reeds gegrepen had, onge merkt in haar zak glijden. Toen greep zij de pot met zoete amandelen, nam er eenige der grootste uit en ging, na juffrouw Kohier te hebben toege knikt, naar hare kamer. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1