HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 49. Jtë.53. Zondag 3 Mei 1891. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. PUBLICATIE. SCHUTTERIJ. DOLORES. ,En dcseapereert nimmer 1" Jan Pictersg. Ooen. Het Vaderlandt ghetronwe Blijl iok tot in <len doot; Wilhelmuslied. Vorsctiljnt locleron Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor du courant binnen de gemeentef 0.70, met Zondagsblad f 1.05 n naar de overige plaatsen van Nederlaud 0.90, H 1.35 u naar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indië en Amerika) 1.75, H 2.10 naar Zuid-Afrika2.50, 8. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Prijs dejj advertentiën: Van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevolingen, geplaatst tusscheu don tekst, per regel 15 ot Advertentiën voor liefdadige doeleinden3 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand. 5 Agenten in liet buitenland: België, Mr. NT. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, Gezien Zr. Ms. besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad N°. 6), houdende reglementaire bepa lingen tot invoering der Wet op de Schutterijen van den 11 April 1827 (Staatsblad N°. 17), in verband gebracht met art. 6, 7, 8 en 9 van gezegde Wet, Gezien de dispositie van den Heer Staatsraad Gouverneur van Noordholland, dd. 11 April 1828, N°. (Provinciaal blad N°. 41) omtrent de executie der Wet op de Schutterijen, Boepen bij dezen op alle Manspersonen, inge zetenen dezer gemeente, welke op den eersten Januari 1891 hun 25ste jaar zijn ingetreden, en alzoo diegenen, welke in den jare 1866 zijn geboren, alsmede de zoodanigen, welke, ofschoon in andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op den lsten Januari 11. hun 34ste jaar nog niet hebben voleindigd, en alzoo geboren zijn in de jaren 1856, tot en met 1865, ingesloten de vreemdelingen van denzelfden ouderdom, die sedert de laatste inschrij ving in de termen gevallen zijn, om volgens Art. 2 der Wet van 11 April 1827 als ingezetenen te worden beschouwd, benevens de gepasporteerde Militairen, die, om welke redenen dan ook, zich nog niet ter inschrijving voor de Schutterij hebben gepresenteerd, ten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven, tevens te kennen gevende: Dat de inschrijving zal beginnen den 15den Mei aanstaande, en geheel zal moeten zijn afgeloopen den eersten Juni daaraanvolgende, terwijl in een der vertrekken op het Kaadhuis alhier voor de inschrij ving zal worden gevaceerd op alle werkdagen van 's morgens 9 tot 12 ure. En ten einde te voorkomen, dat iemand, in de termen der inschrijving vallende, zich door onwetend heid aan plichtverzuim schuldig maakt, heeft het Gemeentebestuur noodig geoordeeld een ieder hekend te maken met en te herinneren aan de navolgende bij de Wet van 11 April 1827 (Staatsblad No. 17) l gemaakte bepalingen. Dat een iegelijk zonder onderscheid, of hij mocht vermeenen al of niet onder de bij de Wet vrij- gestelden of uitgeslotenen te behooren, verplicht is zich voor de Schutterij te doen inschrijven. Dat zij, die in meer dan eene gemeente hun j verblijf houden, of den zetel van hun vermogen j hebben gevestigd, tot de inschrijviug verplicht zullen zijn binnen die gemeente, waar eene dienstdoende i Schutterij aanwezig is, en bijaldien in die verschil- i de Heldenche- en Niauwedieper Courant. 110) van Gravin EUFEMrA BALLESTREM. (Uit het D u i t a c h.) Mevrouw Rusz sloot, in hare kamer gekomen, (de gewone amandelen in eeD korfje en haalde toen de wbij vergissing" genomen bittere amandelen voor den dag. Daarna begon zij die op een wit papier met een pennemes te schaven en toen er een aardige voorraad was, bond zij die in een mouseline lapje bijeen en legde dit in een glas, voor een vierde mét water gevuld. Juist had zij dit gedaan, toen de «tam- tam" door den Valkenhof weerklonk, als teeken, dat i het tijd was voor de lunch. Snel sloot zij nu het i glas in een kast weg, bracht haar kapsel in orde, wiesch hare handeD en spoedde zich naar de eetzaal waar zij in plaats van Dolores de tafel presideerde. In den namiddag kwam Ealkner met Lolo over- loopen, om te hooren hoe het met Dolores ging. I Zij vonden haar, ondanks het warme weer, in een i dikken doek gehuld in haar salon, bleek eu door- i richtig als een geest, «als de Traviata in de laatste acte," zeide Lolo later tot hare gasten. II jFalkner was diep geschokt, toen hij dit schaduw beeld van wat eens Dolores was aanschouwde, en hij wilde terstond weer heen gaan, ten einde hare rust niet te storen. «Ach neen, blijf toch, wat ik u bidden mag," zeide zij. «Gij weet, dat ik anders gaarne alleen ben, maar nu jaagt de eenzaamheid mij vrees aan. Ik ;ben zoo verschrikkelijk alleen Alfred wist, dat zijne moeder en Dolores niet van elkander hielden en dat dus mevr. Rusz geen gezel lende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterij bestaat, zich te doen inschrijven in die gemeente, alwaar zij voor de personeele belasting zijn aangeslagen, en de ambtenaren in die gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden Dat degenen, welke van hunnen juisten ouderdom geen voldoend bewijs geven, naar het oordeel van het Plaatselijk Bestuur zullen worden ingeschreven, onverminderd de bevoegdheid van de ingeschrevenen, om van hunnen juisten ouderdom nader te doen blijken En dat eindelijk zij, welke bevonden worden zich niet vóór den lsten Juni te hebben doen inschrijven, door het Plaatselijk Bestuur zullen worden inge schreven, en in eene geldboete verwezen worden, terwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene reden tot uitsluiting of vrijstelling ten bunnen aanzien bestond. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder ingezeten dezer gemeente welke het aangaat, om zich tijdig van een geboorte-extract te voorzien, waardoor zich ieder van zijnen juisten ouderdom kan verzekeren, en hetwelk bij de inschrijviug zal moeten worden vertoond, alsmede om zich ter behoorlijker tijd tot de inschrijving aan te meiden, teneinde de straf, wegens nalatigheid vastgesteld, te voorkomen. Helder, den lsten Mei 1891. en Wethouders voornoemd, C. A. BEUKENKAMP. De Secretaris, C. BOON. NEDERLAND. HELDER, 2 Mei. Over de motie, door den heer Domela Nieu- wenhuis bij het debat over de Legerwet inge diend, zegt de „Noord-Brabanter" „Die motie wordt ondersteund door de heeren Keuchenius, A. van Dedem, antirevolutionairen, en Haffmans, Harte en Schreinemacher, Katho lieken. Is het een grap Is het werkelijk zoo gemeend Hebben die leden de motie gesteund omdat ze anders niet in beraadslaging kon komen? Is er een nieuw monsterachtig verbond ge sloten Wij, oningewijden in de parlementaire straté- gie, begrijpen er niets van. Drie Katholieke schap voor haar was. Daarom stelde hij haar voor mevrouw Schinga te inviteeren, die zeker gaarne zou komen. «O ja, ik heb aan haar nog niet gedacht," zeide Dolores, door dit denkbeeld geheel opgewekt. «Alleen zij moet niet verlangen dat ik spreek, want ik ben zoo erg moede «Ik zal direct zelf naar Arnsdorf gaan en de gravin halen," zeide Alfred, opstaande, en ging ter stond heen, nadat Dolores hem met een mat lachje had verzekerd, dat bij zoo goed voor haar was. Lolo, tevreden zoo spoedig van Dolores ontslagen te zijn, ging met vreugde met Alfred mede en Dolores bleef weer alleen. Doch slechts weinige oogenblikken later werd er zacht aan de deur geklopt en kwam mevrouw Rusz binnen, bijna verlegen, want zij had Dolores sed^ert den vorigen avond niet gezien en bij den aanblik van deze doorschijnend bleeke gedaante, werd zij zelf bleek. Dolores zelf had nog niet vergeten welke ontzetting haar had bevangen, bij de blik van deze vrouw den vorigen avond, en daarom klonk hare verwel koming koeler en korter dan zij wilde. «Mijn man is nog niet terug uit de stadik denk dus, dat de dokter niet thuis was," zeide zij schuchter. «Waarschijnlijk welhij kan mij toch ook niet hel pen," zeide Dolores. «Neen, hij zal u ook niet helpen," zeide mevrouw Rusz, «ge moest een andere dokter hebben. Wil Ik voor u schrijven aan dr. K., te Berlijn die zal zeker terstond komen «O neen, dat is niet noodigik zal van zelf wel weer beter worden." «Neen, ge moet dat zoo niet verwerpen," zeide mevrouw Rusz dringend, «stellig niet. Laat mij dien dokter schrijven, of nog liever telegrapheeren." «Dan zou ik in onaangenaamheden komen met den tegenwoordigen dokter; wij moeten zijne toe- ledeu- gekant tegen de legerwet zijn het, wij hopen maar voor den schijn, eens om te ver klaren dat de afschaffing der plaatsvervanging een rechtvaardig beginsel is. Zal de provinciale bond van Noord-Brabant niet bijeenkomen en een motie over de motie-Domela aannemen. Wij vragen intusschen meer „licht". De „Nieuwe Prov. Groninger Ct." bespreekt eene opmerking van de „Amsterd." over het recht van vereeniging, naar aanleiding van de Bildtsche werkstaking. Het blad zegt daarvan: „Dit lezende, stemt men de „Amsterd." toe, dat op die wijze het recht van vereeniging voor de arbeiders toch feitelijk een doode letter wordt. Niet alsof in het zich coaliseeren van de arbeiders tegen de werkgevers zooveel heil gelegen ware, integendeel Op zich zelf is het altijd betreurenswaard als het daartoe komen moet. Maar toch mag men vragen wat baten rechten, door de grondwet verleend, indien de eene stand ze voor den anderen feitelijk onmoge lijk maken kan? Doch dit is niet de voorname vraag die door een bericht als dit gewekt wordt. Waarom toch geen Kamers van Arbeid? zoo roept men onwillekeurig uit; die zouden aan zulk een toestand van hard tegenover hard wel een einde weten te maken, en spoedig ook I Nu daarentegen gaat het op de lange baan. Men beproeft hoelang men het tegen elkaar vol kan houdenen wie dan steeds aan het kortste eind trekken, is gemakkelijk te raden. De arbeiders natuurlijk Door de rijksveldwachters uit het geheele land wordt vóór het opmaken der Staatsbegroo- ting voor 1892 een verzoekschrift ingediend om verhooging van traktement. De heer K. de Boer, van Assendelft, hield jl. Zondag te Beverwijk eene politieke rede, waarin hij zich een voorstander van onmiddel lijke iuvoering van algemeen kiesrecht, zoover de grondwet dit toelaat, en van leerplicht noem de. Het arbeiderscontract eischte betere regeling. De enkele bepalingen die men daaromtrent tegenwoordig in ons burgerlijk wetboek heeft, zijn thans z. i. geheel verouderd. Overigens zou progessieve inkomstenbelasting den toestand veel kunnen verbeteren. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 30 April. De heer Roëll hervatte heden het debat over de Legerwet, met een uitvoerig betoog voor het ont werp. Hij wees er op, dat Thorbecke, DeRoo, den Beer Poortugaal en thans deze regeering allen er kenden, dat onze defensie onvoldoende is en voor ziening noodzakelijk, om eene actieve verdediging stemming eerst vragen," zeide Dolores kortaf. Mevrouw Rusz zweeg. «Wil ik u uw drankje geven vroeg zij een oogen- blik later. «Gij zijt wel goed. Daar staat het op het tafeltje." Mevrouw Rusz ging er heen, nam de flesch en deed er de kurk af. «Ge hebt er weinig van genomen." «Tweemaal," zeide Dolores. «Die smaak, die ik maar niet kan beschrijven, stoot mij zóó tegen. De meeste dingen smaken mij zoo, het meest de thee des avonds." «Ja," knikte mevrouw Rusz, maar terwijl zij het drankje op den lepel goot, gleed het fleschje uit hare hand en stortte de geheele inhoud uit over het tapijt, dat de vloeistof als een spons inzoog. «Ziezoo, nu heb ik ten minste een verontschuldi ging, dat ik niet inneem," zeide Dolores verheugd. Op dit oogenblik liet Keppler zich aandienen. Hij had tot op dit tijdstip aan het portret geschil derd, d. w. z. aan het kleed, dat te dien einde over een ledepop gedrapeerd was. Dolores liet hem dade lijk verzoeken binnen te komen, verheugd dat zij niet langer alleen was met mevrouw Rusz. Deze bleef zwijgend in de kamer vertoeven, tot Alfred met mevrouw Schinga kwam. Toen vertrok zij even stil, maar zij had op Keppler den indruk gemaakt dat zij iets wilde zeggen, waartoe zij maar geen gelegenheid vond. Dolores, verheugd dat zij verdwenen was, begroette gravin Schinga met veel opgewektheid en dankbaar heid. En zoo nam dit viertal dan plaats, om een wel kalme maar toch opgewekte conversatie te voeren, die Dolores zichtbaar opfleurde, totdat zij moede en lusteloos weer in haar stoel ging liggen. «Wilt ge een beetje muziek vroeg gravin Schinga eu Dolores knikte. «Maar iets zachts," verzocht zij. De gravin opende den vleugel, dacht een oogenblik na en begon toen de «Introductie" vau de laatste te kunnen voeren en onze neutraliteit ernstig te kunnen handhaven. Terwijl nu alle andere stelsels duurder en drukkender zouden zijn, is het voorge stelde veel goedkooper en voldoet het aan de eischen. Alleen ten aanzien der wijze van dekking van de uitgaven verlangde hij meer licht. Hij hoopte echter, dat de minister de hoofdbeginselen in geen geval zal prijs geven. De heer Vermeulen stelde een nieuwe motie voor, luidende «De Kamer, van oordeel dat te zware financieele eu persoonlijke lasten bij dit ontwerp aan de natie worden opgelegd, terwijl de verdedigbaarheid des lands daardoor niet op voldoende wijze wordt gewaarborgd, gaat over tot de orde van den dag." De heer Van Karnebeek betoogde, dat het ont werp een einde zou maken aan de moedeloosheid ten aanzien van onze verdedigbaarheid, die nadee- lig werkt op de energie. De heer Tluber meende, dat de oppositie deu minister moest leeren, niet te streng te blijven bij zijne eischen. Hij wees op de vele arbitraire voor schriften in de wet, waardoor het rechtsbewustzijn wordt gekrenkt, en waarvan intrekking z. i. plicht is. De motie-Vermeulen bestreed hij als praema- tuur. De heer Haffmans bestreed de wet als een tweede editie van de scherpe resolutie, de Schoolwet. Deze kostte de liberalen offers, maar de Legerwet komt voor de verantwoordelijkheid van alle partijen en dat is juist fataal. De heer Lieftinck bestreed de wet als onvol doende voor de verdediging, dus vau problematiek nut, maar van drukkende en steeds toenemende last. De heer Oppedijk verklaarde zich in hoofdzaak voor de wet eu de heer Harte noemde het ontwerp militaristisch en zwaar drukkend voor nu, maar nog meer voor de toekomst, bij noodzakelijke con sequente toepassing. De Katholieken worden alleen daardoor gedreven in hun bestrijding. Zitting van Vrijdag 1 Mei. Heden was 't de dag voor den minister van Oor log om zijn ontwerp te verdedigen. Het doel is, zeide hij de verbetering der levende strijdkrachten tot handhaving der inwendige rust, verdediging des vaderlands en handhaving onzer neutraliteit. De bestaande toestand is onvoldoende, wat sedert jaren is erkend. Tegen de bewering des heeren Van Vlijmen, dat de Regeering een politiek van misleiding had ge volgd, toekende spr. krachtig protest aan, en even zeer ontkende hij, als voorzitter der Staatscommissie, eeuigen invloed op de leden dier commissie te heb ben uitgeoefend. Breedvoerig zette de minister daarna de hoofd beginselen van zijn voorstel uiteen, daarbij de vol strekte noodzakelijkheid van een veldleger betoogende, acte der «Traviata" te spelen, dat lied, waarin het voorgevoel van den naderenden dood zich in elke regel doet gevoelen, waarin de tot sterven veroor deelde ziel nog eenmaal voor een oogenblik opflik kert en dan langzaam wegsterft. Terwijl gravin Schinga speelde, had Dolores zich opgericht, haar doek van zich geworpen en was naast haar gekomen, terwijl zij de gravin een blik vao verstandhouding toewierp. Eu deze begreep het. Na de inleiding sloeg zij een paar accoorden van het recitatief aau en ging toen over in de begeleiding van de laatste zaug van Yioletta. Toen viel Dolores in, eerst zacht als een ademtocht, maar allengs sterker, zwellend in kracht: Addio del passato, beisogni, redenti, Le rose del volto gia sono pallenti L'amore d'Alfredo pernilb mi manca. Conforto, sosteguo dcll anima stanca Reeds na het eerste «tutto, tutto fini (aHes, alles is gedaan) stokte hare stem, maar zij ging door en alleen toen zij aan dat gedeelte kwam waar zij den naam Alfred moest noemen, haperde zij licht. Maar toch zong zij door. Wat deed het er ook toe of zij nu al zijn naam noemde in verband met hare liefde, nu het toch was tutto, tutto fini? Nog nooit had zij zóó gezongen. Toen het lied uit was en gravin Schinga de handen van de toetsen nam, was het een oogenblik stil, zeer stil in de kamer, zóó stil, dat men het tikken en brommen van de vliegen daarbuiten tegen de ramen hoorde. Dolores streek met de hand over haar voor hoofd en zeide«Tutto fiuiDat was mijn laatste lied." «Neen, neen riep Keppler ontkennend en met eene stem, die ruw was van ontroering. «Alles, alles is gedaan," herhaalde Dolores. «Er blijft mij nog slechts overeen en ander te be spreken met den erfgenaam van den Valkenhof." (Werdt vervolgd.) t I

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1