de nijpende behoeften van de schatkist te voorzien, die sedert eenigen tijd enkel en alleen door voor schotten van deNederlandsche Bank vlot gehouden wordt. Dit leeningwetsontwerp zegt hij schijnt de kroon te moeten zetten op den onvermoeiden arbeid van den minister van Financiën de kiezers van Nederland zullen daaruit moeten besluiten tot het afdoend financieel beheer van de tegen woordige regeerende partij. Uit Gersau meldt men, dat HH. MM. jl. Maandag de „Landesgemeinde" van het kanton Uri bijwoonden, die bij Altorl in de open lucht wordt gehouden. De kantonnale regeering had voor HH. MM. zitplaatsen gereed gemaakt, van waar zij den loop der vergadering konden waarnemen. (De „Landesgemeinde" is de vergadering, die het „referendum" uitbrengt, d. i. namens het volk over de aannemelijkheid vaneene wet uit spraak doet.) In „het Vad." lezen we het volgende: Jl. Maandagavond had in Diligentia een mee ting plaats, georganiseerd door het Leger des Heils, en bijgewoond door een uitgelezen gezel schap van personen uit de hoogste kringen der residentie (we merkten o. m. op de Kamerleden Brantsen van de Zijp en Boreel van Hoogelan den), waarin „majoor" Oliphant sprak over Generaal Booth's „social scheme" (in 't'Engelsch) en mevr. OliphantSchoch (in 't Hollandsch) over „the slummand nightwork", d. i. het werk in de achterbuurten. De bijeenkomst werd, gelijk bij de Salvationists gebruikelijk is, geopend en afgewisseld door gebed en gezangditmaal echter waren slechts weinigen, uitsluitend officiereu, op het podium gezeten. Na een korte uiteenzetting van de plannen van generaal Booth (uit diens werk en uit de bladen reeds voldoende bekend), deelde de majoor mede, wat reeds, ondanks den tegenstand bijv. van prof. Huxley te Londen, tot stand werd gebracht. Men zal zich herinneren, dat wij voor korten tijd omtrent de voorloopige uitvoering van generaal Booth's plannen uitvoerige mededeelin- gen aan de Engelsche bladen ontleenden. Nieuws was er alzoo in majoor Oliphant's speech niet. Maar de peroratie van dezen spr., een jong man met een sympathiek en tevens imposant uiterlijk, onberispelijk van vorm en met overtuiging uit gesproken, liet, vooral daar waar hij er op wees dat de S. A. niet moet beoordeeld jwoiden naar het uiterlijk vertoon, maar naar hetgeen „gedaan" wordt, niet na indruk te maken. In niet geringere mate was dit het geval met de mededeelingen van mevr. Oliphant. Wel schetste zij, wat zeer belangwekkend zou zijn geweest, niet al de ellende, die de Salvationists aantreffen in die ellendige buurten der metropo len, waar zelfs de polilie zich niet wagen durft, maar zij verklaarde de wijze waarop de heilsofficieren er in slagen de krotten binnen te dringen en de harten te verwinnen van degenen, bij wie schier alle menschelijke aandoeningen zijn uitgedoofd. Daar waren in haar voordrachten zeer treffende momentenmen kon 't deze vrouw aanzien, dat zij de woorden sprak, die haar hart ingaf, en het zou ons niet verwonderen als zij er in geslaagd was velen der aanwezigen omtrent het heilsleger van opinie te doen veranderen. ACHT-UREN-BEWEGING. Op een weide aan den Be'zuidenhoutschen weg is jl. Maandag te 's Gravenhage een betoo ging gehouden ten gunste van den achturigen arbeidsdag. Op verschillende plaatsen waren stellages op gericht voor sprekers ten gunste van den acht urigen ardeidsdag. Eerst beklom burger Van Asdonck het spreekgestoelte, later deed Van der Meer uit Maastricht zich hooren, elders verkon digde een sociaal-democraat, Gestman geheeten, de wenschelijkheid van den normalen arbeidsdag. Ook te Arnhem is Maandag eene meeting gehouden ten gunste van de beweging. Op de Zondag te Zwolle gehouden meeting op het eiland in het Nieuwe Werk, ten gunste van den achturigen arbeidsdag, traden als sprekers op D. R. Mansholt van Westpolder, J. Pietersen van Enschedé en S. W. Colthof van Arasterdam. Ongeveer 2000 personen, meestal nieuwsgierigen, bezochten deze meeting. Ten gunste van een normalen arbeidsdag en algem. kies- en stemrecht werd Maandag ook te Appelscha een meeting gehouden. Als sprekers traden op Helsdingen van Rotterdam en Tra- vailleur van Groningen. Er werd een optocht door het dorp gehouden met vaandels en muziek, waaraan ongeveer 500 mannen en vrouwen deelnamen, terwijl er bij afwisseling werd gezon gen. Uit Leeuwarden schrijft men Ongeveer 8000 menschen waren Zondag over gekomen ter bijwoning van de door het bestuur van het Friesch Comité van de Volkspartij uit geschreven provinciale meeting om propaganda te maken voor een normalen arbeidsdag en voor invoering van algemeen kiesrecht. Zij kwamen uit tal van plaatsen, per spoor, stoomboot en ook in wagens. De betoogers uit het Bildt deden den tocht te voet j hun getal zal meer dan 2000 hebben bedragen. Reeds van vóór 9 uur stroomde de massa volk de stad binnen. Er waren ook een groote menigte vrouwen en zelfs vele kinderen onder. Oud en jong, alles droeg de roode kleur, hetzij in cocardes, strikken en linten, hetzij in den vorm van het op rood papier gedrukt bewijs van lidmaatschap van den sociaal-democratischen bond of van andere vereenigingen. Verscheidene mannen hadden ook een rood hoofddeksel, enkele zelfs een soort van jas van rood doek. Er zullen wel 70 80 banieren zijn geweest, doch de vaandels waren niet ontrold. Tusschen de Bildtkersin liep Domela Nieu- wenhuis. Eene groote politiemacht was ontwikkeld. Om 11 uur waren nagenoeg alle betoogers op het terrein aanwezig het was een weiland, groot 5 hectaren, van een particulier voor deze gelegenheid afgehuurd. Boven den ingang wap perde een witte vlag met het opschrift„Een dracht maakt macht", en daaronder, omgeven door witte, roode, Nederlandsche en Fransclie vlaggen, las men het woord van Marx „Arbei- j ders van alle landen, vereenigt uÓp het terrein bevonden zich twee groote tenten, ieder ruimte aanbiedende voor omstreeks 2000 perso nen. Op een van zand opgetrokken heuvel was een tent opgericht, waarin alle door de betoogers medegebrachte banieren, nu ontplooid, waren opgehangen. Een der tenten, die de „Internati onale" was genoemd, had de roode arbeidsvlag in top. De meeting werd geopend door gezang van de zangvereeniging „Steeds Vooruit" te Wolvega. Daarop voerden het woord Domela Nieuwenhuis Gerhard, mej. StellingweriJentink, J. van der Wijk en F. Stienstra. Dit duurde tot 12 uur. In de hierop gevolgde pauze werden liederen gezon gen door de zangvereenigingen van St. Jacobi Parochie en Drachten. Laatstgenoemde vier sprekers traden nu nog maals op. Domela Nieuwenhuis maakte plaats voor Jan Stap. Om 4 uur werd de meeting gesloten. De ge noemde drie zangvereenigingen namen plaats op den zangheuvel, al de deelnemers verzamelden zich, met opgeheven banieren er om heen, uit duizenden kelen weergalmde het „stemrecht lied" en daarop ging men naar Leeuwarden terug. De Bildtkers namen ook den terugtocht weder te voet aan (4 5 uur). Voor de werkstakers op het Bildt werd druk gecollecteerd. In de stad zelve was een groot gedeelte van den dag mede veel beweging. Soldaten echter zag men niet. Ze waren allen in de kazerne geconsigneerd, de huzaren bevonden zich in de stallen bij hunne paarden. De anders sinds vele jaren reeds verlaten hoofdwacht op het Hofplein was door een dertigtal soldaten, onder bevel van een officier, betrokken. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 5 Mei. Ingekomen ontwerp tot goedkeuring van de Brus- selsehe Congo-conferentie-acte. De minister van Marine vervolgde het debat over de Leger wet en verdedigde in 't bijzonder de rege ling van den dienstplicht voor de marine, die tot de inlijving gelijk is aan dien voor de landmacht. Eene geheel afzonderlijke regeling ware ongewenscht. De bedoeling is niet, de dienstplichtigen enkel uit de zeevarenden en visschers te recruteeren. Eene marine-reserve is noodig en zal ter hand worden genomen na de beslissing over deze wet. Op de dienstvervulling buitengaats en in Indië is ook ge rekend. Belemmering van de dienstplichtigen in hun beroep buiten werkelijken dienst zal zooveel mogelijk worden voorkomen. De miuister van Binnenlandsche Zaken verklaarde daarop, dat uit principe de Regeering overlegging van het advies van den Raad van State bleef wei geren, al zou hare positie door die overlegging geenszins worden verzwakt. Hij betoogde verder, dat deze wet geen zwaarderen druk oplegt, maar wel vele voordeden aanbiedt. De minister van Finandën betoogde, dat de draag kracht der natie in de laatste 35 jaren stellig is verhoogd, terwijl de oorlogsuitgaven in dien tijd niet eens verdubbeld zijn z. i. zullen de uitgaven, door deze wet vereischt, dan ook volstrekt niet de draag kracht te boven gaan, terwijl 't ook geenszins vast staat, dat nieuwe lasten noodig zullen zijn om de 2 millioen meer 'sjaars te bekostigen. De heer Keuchenius, hulde brengende aan de meesterlijke verdediging door den minister van Oor log, gaf de Regeering den raad, schorsing te vragen, om wijzigingen te overwegen, ook in verband met de invoeringswet en zulks met het oog op de vele amendementen. Ofschoon het militairisme bestrijdende en bezui nigingen voorstaande, acht hij de voorgestelde moties minder gewenscht. Hij bracht hulde aan den minister voor de zachtzinnige wijze, waarop deze de Katholieke aanvallen bestreed en kwam op tegen de aanvallen der pers, vooral van de «Maas bode". De heer van Berckel protesteerde tegen de op vatting, alsof Katholieke voorstanders van het ont werp geen ware Katholieken zouden zijn. Replieken volgden van de heeren Van Nunen, Viruly en Van Vlijmen. Tegenover laatstgenoemde bekende de minister van Oorlog geenszins diens persoon te hebben willen aantasten, maar alleen diens stelsel te hebben bestreden. Morgen is de heer Guyot aan 't woord. Binnenlandsch nieuws. Texel. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand April ingelegd f 2468,66 en terugbetaald f 2005,77. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 943. Texel. Door de Kiesvereeniging „Nieuw Leven," te Oudeschild, is de heer Land, aftredend lid, opnieuw candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De Liberale Kiesvereeniging „Vooruitgang" te Terschelling, heeft den heer S. T. Land mede candidaat gesteld. Heer-Hugowaard. De heer C. V. Ger ritsen, van Amsterdam, hield jl. Zondagavond voor een niet zeer talrijk publiek, bij den heer K. van der Oord eene politieke voordracht, daartoe uitgenoodigd door de Vrijzinnige Kies vereeniging te Alkmaar. Gelijk te verwachten was, werden de tekort komingen der liberalen breed uitgemeten en alle vertrouwen opgezegd, terwijl de radicale partij werd aanbevolen, van wie bijna op elk gebied hervorming en verbetering te verwachten is. Niemand trad in debat. Marine en Leger. Hr. Ms. schroefstoomschip «Koningin Emma", van Simonsstad herwaarts, passeerde gisteren (Dinsdag) avond 7 uur Dungeness en kan dus, behoudens tegenspoed, hedenavond alhier ter reede worden verwacht. Het machinekamer-personeel van Hr. Ms. paut- 1 serdekkorvet „Sumafra" bestaat uit: machinist Iste kl. v. c. J. Smit, id. 2de kl. L. J. Goeman en M. Nepveu, id. 3de kl. A. A. Van Boven, J. M. Madsen, A. De Vriend en J. F. Charlouis. Machinistleerlingen 1ste kl. S. H. Wetter en P. Denijs, terwijl na binnenkomst van Hr. Ms. ss. Iste kl. «Koningin Emma der Nederlanden" daar aan nog worden toegevoegd de machinistleerlingen Iste kl. J. J. Bootsgezel, B. B. Lugten, C. A. Walter en J. C. M. Visser. De mach. 1ste kl. v. c. J. Verschoor is gedeta cheerd aan de fabriek der Koninklijke Maatschappij «De Schelde" te Vlisssingen, ten einde met het verdere toezicht te worden belast op de in aanmaak zijnde machines ten dieDste van Hr. Ms. schroef stoomschip 4de kl. «Lombok." Hr. Ms. instructiekorvet «Nautilus," comm. de kapt.-luit. ter zee H. G. Hildebrandt, vertrok jl. Zondag van Hellevoetsluis naar de Noordzee voor den driemaandschen oefeningstocht en kwam wel in zee. Behoudens onvoorziene omstandigheden loopt zij 21 dezer te Edinburg binnen, gaat daarna weer manoeuvreeren op de Noordzee, retourneert 21 Juni a. s. te Hellevoetsluis, om te victualieeren en ver trekt een paar dagen later weer, om de oefenings- tochten buitengaats voort te zetten tot het begin van Aug. a. s. Van de 76 candidaat-machinistleerlingen, die van 1 tot 22 Mei a. s. te Hellevoetsluis moeten examen doen, hebben er zich twee teruggetrokken en van de eerste groep van hen is er éeu geneeskundig afgekeurd. Op 57jarigen leeftijd is te 's Gravenhage overleden de gepensioneerde kapt.-luit. ter zee C. P. van der Star, op 1 Oct. 1849 aangesteld als adelborst bij het Kon. Inst. der Marine (destijds te Medemblik). De lsten September 1852 trad hij als adelborst 1ste kl. in het korps zeeofficieren, door liep de verschillende rangen en werd 1 Juli 1879 gepensioneerd. Ter zake van zijn verrichtingen bij de gevechten in de Z.- en Oosterafdeeling van Borneo werd van der Star, dienende in den rang van luit. ter zee Iste kl., in 1863 eervol vermeld. In het zelfde jaar maakte hij den kruistocht mede op de Barto- rivier en in 1874 ontving hij het ridderkruis der Militaire Willemsorde 4de kl., als belooning van zijn gedrag bij de expeditie in Atjeh in 1873. Hij wa'3 ook gerechtigd tot het dragen van de Atjeh-medaille en de gesp. Aan onderstaande mindere geëmployeerde werk lieden der Rijkswerf te Amsterdam zijn toegekend de onderscbeidingsteekenen met daaraan verbonden toelagen voor 36, 24 en 12 jaren ïjverigen en trouwen dienst: een gouden medaille en f 100 aan de scheepstimmerlieden J. Buequet en V. F. Kok en de blokmakers P. W. Winter en H. v. Amstel eene zilveren medaille en f 50 aan den lsten -be waarder F. J. Boon, den blokmaker F. Bais, den bankwerker J. J. Meial de zeesjouwers B. Baaij en H. F. Busch en den magazijnwerkman C. J. Drost een bronzen medaille aan 6 personen. Den off.-raach. lstc kl. der marine C. A. Brandt is het toezicht opgedragen bij de Ned. Stoom vaart- Maatschappij te Rotterdam, op de vervaardiging der stoomwerktuigen voor het te Amsterdam in aanbouw zijnde art.-instructieschip. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat aan de onderoff., korporaals en manschappen, die gedurende den afgeloopen winter als onderwij zer of als leerling uitgemunt hebben, bij het ouderwijs op de huishoudelijke school in de mili taire administratie, het schermen of de gymnastiek op 31 Aug., ter gelegenheid van de verjaardag der Koningin, geldelijke belooningen worden toegekend. De officier van gezondheid Iste kl. bij de zee macht dr. H. J. Van Rhijn, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd is op non-activiteit gesteld. Omtrent het wisselen van officieele bezoeken door autoriteiten van zee-eD landmacht onderling, zijn o. a. de volgende bepalingen vastgesteld 1. De vlag-officiteren der zeemacht en de opper- officieren der landmacht brengen elkander officieele bezoeken, met dien verstande, dat bij gelijkheid van rang, hij die op de plaats komt het eerste bezoek aflegt, en ingeval van verschil in rang, het eerste bezoek wordt gebracht door den laagste in rang. 2. In de twee maritieme stellingen maken de hoofdofficieren en, voor zoover zij geene hoofdoffi cieren zijn, ook de commandeerende officieren van de verschillende wapens en de chefs van diensten van de landmacht hunne opwachting bij den vlag officier, commandant der stelling. 3. Te Amsterdam maken de hoofd-en comman deerende officieren der zeemacht, voor zoover zij onder de bevelen van den directeur en commandant aldaar zijn gesteld, hunne opwachting bij den be velhebber in de 1ste militaire afdeeling. Weder- keerig maken de te Amsterdam in garnizoen zijnde hoofdofficieren en, voor zoover zij geen hoofdofficier zijn, ook de commandeerende officieren van de verschillende wapens en de chefs van diensten van de landmacht hunne opwachting bij den directeur en commandant der Marine. 4. De bezoeken sub. 1, 2 en 3 hebben recht op beantwoording, onder voorbehoud dat een vlaz-of opper-officier niet verplicht is, persoonlijk het tegenbezoek te brengen aan offi eieren beneden den rang van kapitein ter zee of kolonel, maar in zoodanig geval kan volstaan met in zijne plaats een hoofdofficier dan wel zijn adjudant met de beantwoording der plichtpleging te belasten. Bezoeken van andere officieren dan de hiervoren bedoelde, zoo van de zeemacht tegenover de land macht, als omgekeerd, worden niet verplichtend gesteld, maar aanbevolen, zoover dit door plaatse lijke toestanden wenschelijk is te achten. Zij geven geen recht op tegenbezoek, ofschoon ook dat tegenbezoek wordt aanbevolen althans voor zoover het betreft de onderlinge bezoeken van hoofd- en commandeerende officieren en chefs van diensten van zee- en landmacht. Benoemingen, enz. In verband met eene reorganisatie van de rangen der ambtenaren bij de Rijks-telegraaf, zijn 0. a. de telegrafisten 2de kl. P. Raadsveld, K. Zwart, T. Kuiper, R. Rasker, C. S. de Wit, H. van 't Hof en mej. F. Gauw met ingang van 1 dezer, benoemd tot commiezen der telegrafie van de 3de klasse. Bij kon. besluit van 27 April is pensioen verleend aan Ch. E. M. v. Nispen, wed. F. A. Lambert, direct, van het postkantoor te Zevenaar f 1.00 G. D. Goede of G. Goede, wed. J. Groen, brieven besteller, f 84M. v. Proosdij, wed. R Roeterink, onder-direc. bij de Rijkstelegraaf f 317; P. G. Philippo, wed. W. C. Pull, commies der posterijen 1ste kl. f 200 C. C. Hazelof, wed. J. Rijbering, besteller bij de Rijkstelegraaf, f 66A. de Hoog wed. G. L. Boezel, brieveng., f 90 J. Ermers, wed. C. v. Zon, machn. bij d'- stoomwerkt. aan de Noord-Willemsvaart, f 108J. J. L. von Leschen wed. T. A. van der Brugh, ontv. van 's Rijks bel., f 207 A. Reydon, wed. M. J. H. Spaink, direct, van een post- en telegraafkantoor, f 275 J. Pol derman, wed. J. Vermaire, sluisknecht aan het kanaal door Zuid-Beveland, f 80 C. J M. Sicbrecht, wed. W. L. v. Zwet, opz. bij de landsgebouwen, f 260; J. G. 'tHoen, wed. G. v. Wingcrde, of Van Wingerden, sluisknecht, f 72 W. Kuhn, wed. H. 11. Strik, kommies 3de kl. bij 's Rijks bel., f 126 J. v. Hall, wed. J. v. Wijngaarden v. Rees, sluisw. tevens brievengaarder, f 158 G. A. H. v. Gijtenbeek, zich ook schrijvende G. A. H. v. Geytenbeek, wed. W. H. de Lagh, 1ste klerk bij het dep. v. financiën, f 100M. C. C. v. der Kop, wed. B. A. Carbasius, kommies-stempelaar bij den waarborg der gouden en zilveren werken, f 320 M. M. Duym, wed. F. G. J. Smits, kommies- ontv.* bij 's Rijks bel., f149; M. E. Rolaff, wed. R. v. Meerendonk, hoofdk'ommies 1ste cat. bij id. f 200 M. Broekhuyzen, wed. C. Kooper, comm. 2de kl. der huistimmerl. bij de directie der marine te Hellevoetsluis, f 187 S. Ch. G. Hopma, wed. B. Boom, direct, v. h. postkantoor te Zevenaar, f 180; M. E. Geelen, wed. H. A. Thoonsen, comm. der posterijen Iste kl., f 420 C. F. v. d. Broecke, wed. C. Plas, bew. in de strafgev. te Gocs, f 173 jonkvr. A. M. C. Hora Siccaraa, wed. dr. II. v. Hall, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg, f 587 W. H. A. Lehmau de Dehns- feld, wed. A. de Ruuk, adjunct-commies 1ste kl. ter provinciale griffie van Gelderland, f 304 J. Roömer, wed. II. J. C. Benoist, stoker bij het stoomgemaal te Schellingwoude, f 154; M. Floor, wed. E. Goed hart, besteller bij de Rijkstelegraaf, f 140D. Graaff, wed. A. Steenraad of' Steinrath, boek houder ten kantore der directe belastingen enz. f 144 H. Ch. v. d. Maesen, wed. D. v. Raamsdonk v. d. Pijl, cipier van het huis van bewaring te Zutfen, f 248 E. Coster, wed. W. Hoogsteden, kommies Iste kl. bij 's Rijks bel., f 185 H. A. M. de Graaff, wed. H. M. van Andel, ing. 2de kl. bij de Marine, f 400 M. E. Van de Laarschot, wed. A. M. Bogaerts, onderw. aan 's Rijksweekschool voor onderw. te 's Hertogenbosch, f 734L. C. Groebel, wed. M. Deibei, commies ter prov. griffie te Arnhem, f 430 E. P. v. d. Steen, wed. M. B. Heyl, tel. 1ste kl., f 480 A. G. Carbasius, wed. M. G. Engelhart, direct, van een postkantoor, f 444M. E. v. Riemsdijk, wed. L. A. Haring man, tel. Iste kl. f 280M. J. v. d. Harst, wed. D. Frijlink, id. 2de kl. f 234M. P. H. van Kinschot, wed. C. H. L. Nilant, ontv. d. dir. bel. en acc., f 600W. Koster, wed. mr. F. J. A. Fles, raadsh. in het gerechtshof te Amsterdam, f 600d'Aumerie, wed. A. van Eek, bcw. van de hypot. en v. h. kadaster, f 600H. A. E. Borst, wed. van der Heyden, controleur bij 's Rijks bel. f 1200 W. Koning, wed. mr. C. R. H. van Lelyveld, pres. der arr.- rechtb. te Alkmaar, f 400 M. F. Hondius, wed. mr. G. van Oosterwijk, grif fier der Prov. Staten van Gelderland, f 400 J. A. Leicher, wed. J. Houwing, ontv. der dir. bel.,f 400 J. S. A. van de Wall, wed. W. Macalestcr Loup, ontv. der reg. f 400; J. J. de Rog, wed. M. E. van Lidth de Jeude, id. f 400A S. Wenniger, wed. C. van Eek, coutr. der dir. bel. f 400 A. Dijkhuyzen, wed. D. L. van der Heide, direct, van eene Rijksweekschool voor onderw., f 400 II. Ch. Meijer, wed. H. de Graaf, ontv. van '3 Rijks bel. f 640 J. E. Rouweuhorst Mulder, wed. dr. M. Salverda, iuspect. v. h. midd. onderwijs, f 480. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, de heerenE. A. Haitink, gepensioneerd luit.-kol. der genie van het leger in Ned.-Indië, chef van het Technisch Bureau bij het Dep. v. Koloniën J. W. IJzerman, hoofding., chef van den dienst der Staatsspoorw. ter Sumatra's Westkustdr. W. B. J. van Eyk, insp. van het raiddelb. onderw. in Nederland, belast met de regeling van de opleiding tot technisch ambtenaar bij het boschwezen in Ned.-Indië, en J. A. Schröder, voormalig hoofdagent en vertegenwoordi ger derNed.-IndischeStoomvaarfmaatsch. te Batavia. Onderwijs en Examens. Onlangs werd gemeld, dat er van den „Bond van Nederl. Onderwijzers" eene oproeping was gericht tot de onderwijzers en onderwijzeressen zon der betrekking, om hun naam en adres op te geven aan den algem. secretaris van den bond, den heer Th. M. Ketelaar. In 't geheel ontving de heer K. 116 berichten. Hierbij zijn natuurlijk niet de ge slaagden bij de vooijaars-examens van dit jaar, wijl de oproeping geplaatst werd vóór die examens waren begonnen. Ook is het getal der nog niet geplaatste onderwijzers ongetwijfeld veel grooter dan 116. Dit zou o. a. uit het volgende der ingekomen berichten kunnen blijken. „Hierbij heb ik de eer u mede te dcelen, dat te dezer plaatse, behalve ondergeteekende, nog minstens zeven onderwijzers zonder betrekking zijn." Yan de minstens acht schreef er in dit geval dus slechts één. Onder de 116, wier namen thans bij het hoofd bestuur van den bond bekend zijo, zijn 90 onder wijzers en 26 onderwijzeressen. Een onderwijzer deelde mede, dat hij sedert 19 April 1888, toen hem de onderwijzers-acte werd uitgereikt, ver over de 200 keer vruchteloos had gesolliciteerd. Volledige uitvoering van de wet op het L. O. zou in dezen toestand, die de redactie van „De Bode", het orgaan van den „Bond voor Nederl. Onderwijzers", zeer treurig noemt, zeker verbetering brengen. De heer Ketelaar, Van Oldenbarneveldstraat 59 te Amsterdam, verzoekt de onderwijzers zonder be trekking, die hunne adressen nog niet opgegeven hebben, dit alsnog zoo spoedig mogelijk te doen. Heer-Hugowaard. Door den heer E. Ott Jz., hoofd der openbare school no. 3 alhier is, uit hoofde zijner benoeming naar Venhuizen, tegeu I 1 Juni a. s. ontslag aangevraagd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2