^HELDERSCHE-_ NIEÜWEDIEPER COURANT. M. 59. Jaargang 49. Zondag 17 Mei 1891. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier J. H. VAN BALEN. DOLORES. ,En dcscspereert nimmer I' Jan Pietersz. Co/tn. Het Vaderlandt ghetroavre Blijl ick tot in den doot; VersoliUnt lederen Oinsdag, Donderdag en Zaterdag. A bo li n e in en t pr ij g per 3 Voor de courant binnen de gemeente nunr de overige plaatsen van Nederland naar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indië en Amerika) i naar Zuid-Afrika maanden. 0.70, met Zondagsblad 1.05 1.75, 2.50, r 2.10 3.— REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Pr ij s der adrertentiën: Van 15 regel» 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, nanr gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tusschcu den tekst, per regel li et Adrertentiën voor liefdadige doeleinden5, Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand. 5, Agenten in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. NEDERLAND. HELDER, 16 Mei. In het reglement op de eerbewijzen en salu- ten aan boord van Hr. Ms. schepen van oorlog zijn de navolgende wijzigingen gebracht i°. Aan H. M. de Koningin en aan H. M. de Regentes van het Koninkrijk worden de eerbewijzingen en saluten gegeven, thans voor den Koning vastgesteld. 2°. Waar bij de voornoemde eerbewijzingen en saluten door de equipage wordt gejoeld, zal de commandant roepen „Leve de Koningin", in stede van „Leve de Koning", zooals thans is voorgeschreven. Het programma is thans vastgesteld van de ontvangst der beide Koninginnen in de hoofdstad. H. M. de Koningin en H. M. de Regentes zullen Dinsdag 26 Mei te Amsterdam aankomen. Dien zelfden avond zal er ten paleize cour voor dames worden gehouden. Woensdagmorgen is er groote audiëntie van autoriteiten. Den middag van dien dag, 2 uur, zal de plechtige begroeting in de Nieuwe Kerk worden gehouden, waarbij aan HH. MM. vanwege de gemeente een medaille zal worden aangeboden. Donderdagmorgen is er particuliere audiëntie, 's Middags 2 uurSteenlegging van het Buiten- Gasthuis. Het programma voor de gedenksteenlegging door H.M. Koningin Wilhelmina van het nieuwe gasthuis is reeds vastgesteld. HH. MM. zullen Zaterdag 30 dezer van 's Gravenhage naar den Hoek van Holland gaan, waar zij door het gemeentebestuur van Rotterdam zullen worden ontvangen, om daarna in een versierde boot langs den Waterweg naar Rotter dam te gaan, waar zij om 12 uur voor de stad zullen aankomen. Na het leggen van den gedenksteen in de Prinsessekade, zullen HH. MM. daarna een rijtoer maken door de stad en de Diergaarde en de tentoonstelling bezoeken. Bij de stemming in de Tweede Kamer over de motie-Rutgers betreffende de afschaffing van de plaatsvervanging, was o. m. de heer Geertsema afwezig. De heer G. J. van Heek, van Enschedé, ontving van verschillende zijden de vraag, aan welke redenen die afwezigheid moest worden toegeschreven. Hij vroeg den heer Kenilletoii »an de Heldersche- en Nisuwedieper Courant. 116) i'oman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het D u i 18 c h.) De weg van het Heksengat naar den Valkenhof duurt met een paar vlugge paarden slechts enkele minuten, zoodat de twee dames spoedig aankwamen. Zij gingen dadelijk naar boven en Ramo kreeg bevel, dokter Ru9z in geen geval toe te laten. Mevrouw Rusz begaf zich dadelijk naar de schrijftafel. „Laat mij een telegram aan een dokter opmaken," bad zij. „Ik weet niet precies hoe dikwijls en boe- veel vergif hij uu reeds gegeven heeft misschien is het toch reeds te laat!" Dolores knikte en mevrouw Rusz schreef een telegram, dat duidelijk uitdrukte, waarom het te doen was. Toen zij de peD had neergelegd, wees zij op den schoorsteen. „Daar had hij ook een schuilplaats, waar hij door de noordelijke vleugel heenkwam. Ge hebt hem nu echter laten toemetselen." Nu was ook het raadsel van de voetstappen op gelost en l)olore9 huiverde, toen zij bedacht, hoe de moordenaar in het diepst van den nacht hier had kunnen binnendringen en haar had kunnen dooden, zonder dat er ooit een haan naar gekraaid zou hebben. „O, tante, waarom mij dat niet eerder gezegd riep zij uit, toen mevrouw Rusz het telegram aan Ramo gegeven had. „Niet het geheim van den schoorsteen, maar de moorddadige plannen van uw echtgenootWaarom mij zoo wreed te laten ster ven, en ik ben toch nog zoo jong want ik weet, dat ik sterven moet 1" „Neen, neensnikte mevrouw Rusz en zonk Geertsema, hem de reden te willen opgeven en ontving daarop het volgende telegram „Ben Vrijdag drie uur uit Kamer gegaan om hier (Amsterdam) als penningmeester comité ontvangst Koningin noodzakelijke vergadering bij te wonen. Van motie-Rutgers toen niets bekendop laatste oogenblik vijf uur voorgesteld, anders gebleven om voor te stemmen. Zeg aanvragers ik nimmer voor stemming wegloop. Onmogelijk ieder courantenartikel tegen te spre ken. (get.) Geertsema." De minister van Koloniën bericht in de aan de Tweede Kamer gezonden inlichtingen op het adres over het bestellen van rijst en meel voor Suriname, zonder voorafgaande openbare inschrijving, dat hij den 2isten Maart het tele gram van den gouverneur ontving, waarin ver zocht werd om, ter voorkoming van hongersnood met het op 2 April van Amsterdam vertrekkende stoomschip van den „Kon. W.-lnd. Maildienst" 500,000 kilogram rijst en evenveel tarwemeel uit te zenden, waarop den 25sten, in antwoord op een vraag van den minister, per telegraaf eene nadere bevestiging van de noodzakelijkheid werd ontvangen. Slechts zeven dagen bleven over om aan dit dringend verzoek gevolg te geven; voor het uitschrijven van een openbare aanbesteding was dus geen tijd, en naarmate de beschikbare ruimte toeliet, werden dan ook 2400 balen rijst 100 kilo) en 370,000 kilo meel afgezonden. Inmiddels werd het verzoek van den gouverneur ontvangen, met de versche ping van het meerdere tot nader bericht te wachten, daar wellicht het verzondene voldoende zou zijn om in den nood te voorzien. Het uitgezondene zegt de minister beantwoordde in allen deele aan de eischen, welke Koloniën gewoon is aan die artikelen te stellen. Dat het ingrijpen der Regeering in dit geval de belangen van den handel heeft geschaad, erkent de minister. De uitzending heeft zelfs den prijs van de rijst, die reeds met circa 50 pCt. was opgedreven, tot het normale peil doen terugkeeren. Maar dit bewijst tevens, dat dit ingrijpen der Regeering gerechtvaardigd en in het belang der kolonie zelfs zeer noodzakelijk was. In Suriname had men de Regeering dan ook reeds aangevallen voor haar dralen. De heer Van Marken heeft gisteren in het lokaal Eensgezindheid te Deltt de volgende motie voorgesteld De Vereeniging Maatschappelijke Hervorming, overwegende dat de maatschappelijke toestanden en verhou dingen dringend behoefte hebben aan ingrijpende hervorming voor Dolores op de knieën. „Ik heb u reeds gezegd, dat ik u baatte, omdat ik jaloersch was. Zijn schandelijke daad aan het Heksengat vernam ik eerst uit zijn droomen ik vermoedde dat hij op u zou schieten, omdat hij uw pistool wegnam en zich daarmede oefende maar hoe moest ik weten, wanneer hij het wapen tegen u gebruiken zou P Kon ik hem op een bloot vermoeden beschuldigen P Hij was toch nog altijd mijn echtgenoot, ik heb naast hem voor het, altaar gestaan „Wacht," viel Dolores haar in de rede, „daar valt mij iets in." Zij stoud op en haalde haar kleine pistool, dat zij naast zich op de tafel legde. „Ik vrees, dat ik van nacht niet zijn laatste bezoek heb ontvangen," zeide zij met zeldzame vastberadenheid. Toen zij weder zat, ging mevrouw Rusz voort. „Hij moet u reeds verscheidene malen vergif hebben toegediend, voor ik ontdekte, dat hij dat middel tegen u gebruikte. De eerste maal zag ik bij het theedrinken, dat hij wit poeder in uw kopje wierp. En ik, onzalige, gevoelde daarbij toen nog een helsche vreugde. Eerst toen ik u zag vervallen en verwelkeu als een bloem, toen gingen de oogen mij open en een niet te noemen mede lijden greep mij aan. Hoe u echter te waarschu wen, zonder hem prijs te geven Dag en nacht ging ik al zijne wegen na het was een leven der helle. Herinnert ge u nog den avond, waarop Engels den geschoten adelaar bracht Terwijl mijn man op de tafel naar het maatlintje zocht, deed hij weer wat poeder in uw kopjeik zag het en stootte u aan, opdat gij het ook zoudt zien Ge wist echter niet, wat mijne bedoeling was, en om u het drinken te verhinderen, keek ik u zoo lang stijf en strak aan, dat ge geheel ontsteld waart. Ook brak ik met opzet in uwe kamer het medicijnfleschje, want hij had den drank met zijn vergif vermengd. Dien dag wilde ik spreken, wilde ik mijn echtgenoot aanklagen, maar gij wendet u overtuigd dat de maatschappij zich geleidelijk moet be wegen in de richting der socialistische beginselen, in tegenstelling met de richting, haar in deze eeuw onder den invloed van het beginsel van „laissez faire" („laat maar begaan") gegeven door de al te vrije werking van het Indivi dualisme betreurende dat de sociaal-democratische partij in Nederland nimmer hare atkeuring heeft uitgesproken over de scheeve en onjuiste voorstellingen, die hare organen en woordvoerders veelal van feiten en toestanden geven voorstellingen, welke zoo zij niet opzettelijk onjuist worden gegeven toch verraden een onverdedigbaar gebrek zoowel aan waardeering van anderen als in de zucht en het besef van den plicht om waar te zijn; betreurende voorts dat de sociaal-democratische partij evenmin iets heeft gedaan tegen het aanwakkeren door hare woordvoerders van haat tusschen de ver schillende klassen der maatschappij en tegen de verdachtmaking niet slechts van tegenstanders, maar ook van hen die de hoofdbeginselen van het op naastenliefde gegronde socialisme zijn toegedaan betreurende eindelijk dat de sociaal-democratische partij door zoodanig optreden velen van de ware socialistische begin selen heeft vervreemd en anderen van de open lijke belijdenis dier beginselen heeft afgeschrikt spreekt de wenschelijkheid uit dat zich in Nederland vorme eene sociale partij dat is de partij van hen, die met volle waar deering der meeningen van andersdenkenden, en met eerbiediging van ieders godsdienstige over tuiging, de offervaardigheid voor de gemeenschap aan ieder individu ten plicht stellen, en die den staat niet slechts het recht toekennen maar ook den plicht voorschrijven, op te treden overal waar de belangen der gemeenschap zij het ook ten koste der belangen en der vrijheid van individuen kunnen bevorderd worden, en overal waar de sociale rechtvaardigheid zijn optreden ten bate der economisch sterkeren noodzakelijk of wenschelijk maakt. Bij de herstemming voor lid der Prov. Staten van Noordholland in het hoofdkiesdistrict Haarlem is den 12 dezer gekozen de heerTohs. ter Hofsteede, notaris te Bloemendaal, lib., met 2143 van de 4103 stemmen de heer mr. L. J. G. Ogtrop, kath., gesteund door de anti-rev., kwam 1920 stemmen. Bij de jl. Donderdag in het hoofdkiesdis trict Amsterdam gehouden verkiezing van een lid der Prov. Staten van Noord-Holland werden uitgebracht 5002 stemmen. Van onwaarde waren van mij af en gravin Schinga verijdelde mijn plan Hoe ik het blauwzuur in zijne geheime lade on schadelijk maakte, laat mij daarover zwijgen. Maar hier en zij haalde een blad papier uit haar zak hier is de brief, dien hij naast uw lijk had willen leggen, nadat gij het vergif had ingenomen Huiverend en een onmacht nabij keek Dolores naar het papier, waarop haar schrift zoo meester lijk was nagemaakt en dat aan de wereld vertelde, dat zij de haud aan zichzelven geslagen had. „Den geheelen dag heb ik u reeds willen zeggen, wat ik nu verteld heb," zeide mevrouw Rusz be droefd. „Ge wildet mij echter niet zien, noch spreken. Daarom bleef mij niets over, dan de geschie denis aan het Heksengat te verhalen, want ik maakte mij bevreesd voor den komenden nacht. Als ge mij nu echter niet beschermen kunt - Vertwijfeld wrong zij de handen. „Hij zal u geen leed doen," zeide Dolores op matten toon, want haar overspannen zenuwen be gonnen hun uitwerking te doen. De stem van dokter Rusz in den corridor deed haar echter weer tot zichzelve komen. Zij drong de doodsbleeke mevrouw Rusz in haar slaapkamer en bleef gespannen afwachten, wat zij zou doen. Ramo verdedigde echter zijn vesting goed en alles werd weder stil. Daar de behoefte aan rust zich nu hevig bij haar deed gevoelen, wilde zij zich juist daaraan overgeven, toen zij buiten nogmaals dokter Rusz hoorde. Nu vond zij het beter, de zaak maar dadelijk tot een einde te brengen daarom trad zij vastberaden op de deur toe, opende deze en stond toen tegenover haar vijand. „Ik wensch alleen te blijven," zeide zij koel. Dokter Rusz trad dadelijk over den drempel en op een wenk van Dolores sloot Ramo de deur. „Lieve nicht, ik wensch uw rust geen oogenblik te verstoren," zeide hij op zijn gewone zachte en zalvende manier. „Ik zoek mijne vrouw. Is zij by u P" 175 ""sfémrifën, (waarvan 165 in blanco). Het aantal geldige stemmen bedroeg dus 4817 en de volstrekte meerderheid 2409 stemmen. Gekozen werd de heer H. F. Groen van Waarder met 3435 stemmen. Op den heer W. Hovy waren uitgebracht 1286 stemmen. Gisteren werd aan het „Hbld" inzage ge geven van eenige handelsbrieven naar aanleiding van het door verschillende kooplieden van Suri name aan de Regeering gezonden telegram om de uitzendingen van rijst voorloopig te staken. Daaruit blijkt, dat vooral door het oponthoud der stoomschepen der Kon. W.-I. mail door het ijs te Amsterdam de voorraad rijst te Suriname sterk verminderd was, zoodat alleen daardoor de prijs der rijst tot f 23 per baal steeg. Wel is waar was door de hevige regens in Suriname een gedeelte van de aardvruchten te niet gegaan, doch de tijdelijke prijsverhooging moest alleen aan het uitblijven der geregelde aanvoeren toe geschreven worden. Van hongersnood was geen sprake en hoe het bestuur van Suriname er toe gekomen is om als mededinger der kooplieden op te treden, vinden de briefschrijvers een raadsel. Blijkens advertentie in het „Gouv. Adv. Blad" biedt het bestuur aan gepatenteerde kooplieden, bakkers en winkeliers tegen contante betaling de baal rijst te koop aan voor 115 per 100 Kg. en de zak meel van 50 Kg. voor f8.50. Worden deze goederen voor die prijzen nog verkocht, wat te betwijfelen valt daar de koop lieden zelf om bederf te voorkomen hunne eigen voorraad eerst zullen verlcoopen, dan verliest het Kol. Gouvernement aan inkomende rechten toch alleen ruim f 13000 behalve nog een verlies op de inkoopprijs en kosten van het meel. Door de handelingen van den Gouverneur is de toestand in Suriname zoo gespannen, dat zijn opvolger zeker een moeilijke taak zal hebben om de nadeelige gevolgen van zijn bestuur te keeren. Onder de hoogstaangeslagenen in 's Rijks belas tingen in Noordholland vinden wij 0. a. de volgende namen met het daarachter staande totaal bedrag der aanslagen T. G. Van den Bosch, te Alkmaar, f 552,16 C. Bosman, te Alkmaar, f 1260,26 J. Breebaart Kz., te Winkel, f 583,90 C. Donker, te Sijbekarspel, f 1269,58 mr. B. Van der Feen, te Alkmaar, f 795,60Jhr. mr. P. Van Foreest, te Heiloo, f 1316,98 Jhr. mr. J. H. Van Foreest van der Palm, te Anna Paulowna, f 737,05; D. Heuvel, te Twisk, f 566,29* ;C. Keijzer Szn., teTexel, f666,51 J. Kieftenberg, te Wognum, f 621,75* A. Koning Jzn, te Texel, f 599,31' mr. J. P. Kraakman, te Alkmaar, f 652,22'; H. J. De Lange, te Alkmaar, f 728,38 J. C. Peeck, te Schoorl, f 701,47» „Ja," zeide Dolores kort. „Ha, dan heb ik toch wel goed gehoord. Ge staat zeker wel toe, dat ik haar naar onze kamers breng P" „Neenantwoordde Dolores. „Neen herhaalde hij. „Maar ik begrijp u met uw edelmoedig hart wilt ge de arme ongelukkige zelf verplegen. Om uw eigen veiligheid echter ver zoek ik u, mijne vrouw onder mijne hoede te geven." „Tante Adelheid blijft bij mij," antwoordde Do lores rustig. Hij maakte een gebaar van ongeduld. „Dolores, wees toch verstandigMijne vrouw lijdt aan waanzin. Wie staat mij borg, dat deze niet in razernij zal verkeeren, waardoor gij in groot gevaar zondt komen „Daar sta ik u borg voor, dokter RuszP Mijne tante was nooit beter bij haar verstand dan vandaag „Maar lieve Dolores," drong Rusz aan, „bedenk toch eens die stille vrouw treedt plotseling uit eigen beweging in een groot gezelschap op en ver telt daar een lange geschiedenis, die zij natuurlijk moet hebben samengeraapt uit de artikelen van verschillende couranten „Halt, dokter Rusz," viel Dolores hem in de rede. „Uwe plannen zijn mij nu geheel duidelijk. Ge wilt uwe vrouw in een gekkenhuis opsluiten." Dokter Rusz glimlachte medelijdend. „Maar lieve Dolores, houdt ge mij voor zoo onmenschelijk, dat ik mijne lieve vrouw de ver pleging zou onthouden, die voor haar toestand noodig is? Ik ben niet rijk genoeg,' om haar in mijn huis die verpleging te schenken. Ik zie echter, dat ge naar rust verlangt. Laat ons daarom kort zijn en geef mij mijne vrouw mede. Geloof mij, dat is het beste. „Het spijt mij, maar tante Adelheid heeft aich onder mijne bescherming gesteld en weigert besfiat u te zien," antwoordde Dolores koel. Dokter Rusz haalde da schouders op. (Wordt Yarrolgé.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1