ST ATEN-GEN ER AAL. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 20 Mei. De minister van Koloniën verklaart in de feest dagen nog enkele andere berichten uit Suriname te hebben ontvangen dan gisteren in de „Staatscou- rant" waren gemeld. 1. Een telegram van den Gouverneur dd. 16 Mei, luidende „Last overbodig, Procureur-Generaal heeft vrije hand en ondervindt mijnerzijds geen tegenwerking". Dit wordt bevestigd door andere telegrammen, o. a. door een telegram bij den min. van Marine ontvangen van den stationscommandant dd. 16 Mei, luidende „Na ernstige wanordelijkheden 12 en 13 Mei is herstel orde door Gouverneur in mijne han den gesteldsedert 14 handel ik met leger en politie en Proc.-Generaal, orde hersteld. Militair vertoon voorloopig overbodig." Ook de Procureur-Generaal seinde, gaarne bereid te zijn tot samenwerking met den Gouverneur. Sedert 14 dezer handelde hij volgens de instructiën van den Gouverneur in overleg met den comdandant van land-en zeemacht. Nog ontving de Minister een telegram van leden der Kol. Staten, luidende„Actueele macht onvol doende om orde in naaste toekomst te handhaven. Verzoeke spoedig bijstand marineboot." Deze wensch vindt geen bevestiging in de overige telegrammen. Intusschen is daarop de aandacht gevestigd. De Voorzitter dankt den minister voor de gege ven inlichtingen. Ingekomen is een telegram van een aantal Am- sterdamsche handelaren, aan den voorzitter der Ka mer, er op wijzende, dat ofschoon het officieel telegram aan den min. v. koloniën zegt„Rust blijft ongestoord", toch blijkt, dat de Engelsche consul bescherming heeft gevraagd voor zijne land- genooten. Wegens het belang dat zij er bij hebben, dringen zij aan op het nemen van ingrijpende maatregelen. Groote belangen staan op het spel. Het telegram wordt voor kennisgeving aange nomen. De Kamer is alweer niet gevorderd met de Legerwet. Toen deze met de in ons No. van Zaterdag jl. medegedeelde amendementen hedenochtend weer aan de orde kwam, verklaarde eerst de minister van marine, het amendement-Land op art. 22 over te nemen, zoodat het getal jaarlijks bij de zee macht in te lijven dienstplichtigen van 600 is verminderd op 500, doch daarentegen in art. 26 den diensttijd bij de zeemacht van zes te verhoo- gen tot acht jaren, tegen vermindering van den diensttijd bij de zeeweer van vijf op drie jaren. Daarna kwam de minister van Oorlog op tegen alle amendementen, als onaannemelijk, strijdig met de hoofdpunten der wet of althans ernstig te ont raden. Maar zelf stelde de minister daarna een nieuw artikel voor, in beginsel overeenkomende met het amendement-van der Kaay, waarvan de strekking was, de sterkte van het contingent geleidelijk te doen toenemen, naar gelang van de toeneming der bevolkingdoch waar de heer Yan der Kaay voor volledige oefening 29 pCt. der ingeschreven dienst plichtigen wilde inlijven, bracht de minister dit nu op 31 j pCt., terwijl voor korte oefening niet ten hoogste 4, maar 5 pCt. worden ingelijfd, een en ander met de thans in het outwerp opgenomen maxima van 13.200 en 2400 man, waardoor het aantal manschappen zal worden gebracht op aan vankelijk 150.871 en in den loop van 10 jaren op 165.924. De heer Sanders stelde voor, dat nieuwe artikel naar de afdeelingen te verzenden doch dit werd verworpen met 61 tegen 35 stemmen. Daarna werd evenwel, op voorstel van den heer Rutgers, met 71 tegen 16 stemmen besloten, het debat te verdagen tot Donderdag 11 uur. In den aanvang der zitting heeft de Commissie, belast met het onderzoek van bet rapport over de Militaire Academie, geconcludeerd in gunstigen zin in vertrouwen dat de Regeering alle noodige ver beteringen zal aanbrengen. Binnenland8ch nieuws. Liefdadigheid naar Vermogen. Jl. Dinsdagavond werd in het lokaal „Musis Sacrum" eene algemeene vergadering gehouden door de ten vorigen jare alhier opgerichte vereeni- ging „Liefdadigheid naar Vermogen". Nadat de vergadering door den Voorzitter, den heer C. D. Zurmuhlen, was geopend en de notulen der vorige vergadering na voorlezing waren goed gekeurd, werd door den Secretaris, den heer J. Brouwer, verslag uitgebracht van de werkzaamhe den der Vereeuiging sedert hare oprichting, waaraan wij het volgende ontleenen „Hoewel de tijd voor het uitbrengen van een verslag nog niet daar is, zoo wenscht het Bestuur toch op deze eerste algemeene vergadering na de oprichting der Vereeniging door een kort verslag den leden rekenschap te geven van zijne wijze van handelen en zal daartoe de volgende cijfers en feiten ter kennisse van de vergadering brengen. Opgericht op den 30 December des vorigen jaars, kon de Vereeniging nog niet aanstonds hare eigenlijke taakwering, bestrijding en leniging der armoede, ter hand nemen, omdat eerst nog tal van voorbereidende maatregelen moesten worden ge troffen, alshet behoorlijk inrichten der admini stratie, het opmaken en doen drukken van instruc tiën en formulieren, het aanwijzen en uitnoodigen van geschikte leden voor de Commissie van huis bezoek, het vinden van een behoorlijk lokaal tot het vestigen van het kantoor en het houden der zittingen, enz. Met dien arbeid ging de maand Januari en het grootste gedeelte van Februari heen, zoodat de eerste zitting plaats had op Vrijdag 20 Februari 1891. Na dien tijd zijn nu ruim een tiental weken verstreken en die tijd, hoe kort ook, was toch lang- genoeg om het Bestuur het moeielijke en veelom vattende van den opgenomen arbeid te doen inzien. Het aantal aanvragen om hulp was, vooral bij de eerste zittingen, verbazend grootreeds den eersten avond maakten een 38 tal behoeftigen „queue" voor de deur van het zittingslokaal en het kostte wer kelijk eenige moeite dien avond al de aanvragen in te schrijven. Dat het nauwkeurig onderzoek, door leden der Commissie voor huisbezoek ingesteld, niet overbodig was en dat men bij de armverzorging niet te voorzichtig kan zijn, is het Bestuur toen ten duidelijkste gebleken. Dat verbazend groote aantal van menscben, die zich om ondersteuniug komen aanmelden, verminderde gaandeweg, zoodal na 10 weken bet algemeen register een getal van 119 aanvragen aanwees. Naar die personen is behoorlijk onderzoek ingesteld de rapporten der leden van de Commissie voor huisbezoek werden ernstig overwogen en na rijp beraad werd besloten al dan niet te ondersteunen en in het eerste geval de meest geschikte wijze van hulp bepaald. De geldelijke ondersteuning, in die 10 weken verleend, is de volgende Giften in ééns, hetzij voor versterkende middelen aan een zieke, hetzij tot rei niging van een geheel vervuilden inboedel, hetzij tot aankoop van onderklceding en dekking of tot delging van schuld, om uit dc grootste moeielijk- heden te geraken, werden verstrekt aan 17 gezinnen ot personen en daarvoor werd gebruikt de som van f 147.80 Wekelijksche onderstand aan gezinnen, die op andere wijze niet in hun onderhoud konden voor zien, werd verleend aan 31 gezinnen en wel tot een bedrag van f 332.10terwijl aan rentelooze voorschotten, ten behoeve van drie gezinnen, de som van f 68 werd besteed. Die verschillende rubrieken van onderstand gaven aanleiding tot de volgende opmerkingen Onder de giften in ééns is er één geweest van f 5 aan een gezin, waarvan de man ernstig ziek wastoen twee dagen later de man was overleden en de betrekkelijk hooge uitkeering van het Begrafenisfonds was ont vangen, heeft de weduwe die f 5 weer terug laten brengen. Een gift van f 10 is niet aan den behoef tige in persoon uitgereikt, maar is besteed om zijn middel van bestaan, nl. een draaiorgel, dat geheel defect was, te laten repareeren daardoor is de man in staat gesteld, om buiten bedceling weer in zijn onderhoud te voorzien. Een gift van f 3 was de eerste uitgave, die weldra door meerdere zou worden gevolgd, ten behoeve eener 43 jarige weduwe, die door sterken achteruitgang van haar gezichtsvermogen niet meer in staat was te werken. Na ingesteld geneeskundig onderzoek heeft het Bestuur toen besloten, haar op kosten der Vereeniging tot herstel naar Amsterdam te zenden, waartoe f 3 de eerste uitgave waren. De wekelijksche onderstand levert de meeste bezwaren op, want daartoe komen in de eerste plaats de bedelaars in aanmerking. Die menschen zóóveel te geven, dat ze daarvan, elk op zichzelf, kunnen leven, gaat de draagkracht der kas te boven zelfs kan hun niet zooveel gegeven worden, als ze anders met bedelen ophalen, omdat er nog verscheidene leden der Vereeniging zijn, die hunne jaarlijksche bijdrage nog niet eens hebben opgevoerd tot het bedrag, dat ze anders aan huisbedelaars wegschonken. In dat opzicht zou vermeerdering van in komsten stellig zeer gewenscht zijn. Eenige malen zijn door het Bestuur pogingen aangewend, en een paarma len met uitnemend succes om zulke personen uit te besteden dat kost echter per persoon ook meer, dan de kas voor ééti persoon kan lijden. Daarom heeft het Bestuur zich gewend tot de officiëele armbesturen, zoowel het Burgerlijke als de Kerke lijke, met de vraag of de gelden, die door zulk een Bestuur als bedeeling aan zulke personen wordt verstrekt, in den vervolge zouden kunnen worden afgedragen aan den Penningmeester onzer Vereeni ging, indien ons Bestuur nl. die personen behoorlijk onder dak bracht. Voor zooverre de antwoorden op die vraag zijn ingekomen, luiden ze toestemmend, op één nanl. dat van HH. Diakenen der Ned. Herv. kerk. Die samenwerking met Burgerlijke en Kerkelijke instellingen van liefdadigheid, in de Statuten voor geschreven, is juist ten opzichte der vaste wekelijksche bedeeling hoogst noodzakelijk. Waar de gelegenheid zich aanbiedt, verzuimt het Bestuur dan ook nooit, zich mét die Corporatiën in betrekking te stellen. Daardoor is het Bestuur soms gebleken dat de hulpvrager bij het opgeven van zijne inkomsten bedeeling had ver zwegen of voor niet-bedeeling minder juiste redenen had opgegeven daardoor is ook wel een enkele maal de aandacht van zulk een armbestuur op een be hoeftige gevestigd geworden, waarvan eenige onder steuning het gevolg was. Wat echter het grootste nut- is van dat zoeken naar samenwerking met die armbesturen, is het wegnemen van dè zeer onjuiste meening, dat het Bestuur van „Liefdadigheid naar Vermogen" zich zou willen stellen tegenover Bur gerlijke of Kerkelijke armbesturen en zich rechten zou willen aanmatigen, die alleen aan gemeente of kerk toekomen. Deze meening toch, met of zonder kwaadwilligheid hier en daar geuit en verspreid, kan niet genoeg bestreden worden. De rentelooze voorschotten kunnen alleen verstrekt worden onder voldoende persoonlijke of zakelijke zekerheid, terwijl nóch Bestuursleden nóch Huisbezoekers als borgen mogen optreden. In verband met die bepaling zouden twee van de drie verstrekte voorschotten, één a f 10 en één a f 8, beter gebracht kunnen worden onder de rubriek „giften in eens." In deze gevallen zou het Bestuur ook, de omstandigheden in aanmerking genomen, niet geaarzeld hebben de gift te verstrekken, maar aangezien de aanvragers er op stonden, in de gelegenheid gesteld te worden om het geld terug, te geven, zijn die gelden als voorschot verstrekt zonder waarborg. Ook de moreele hulp, door onze Vereeniging te verleenen, is een belangrijk deel van de werkkring van het Bestuur. Waar slechts eenige aanleiding daartoe bestond, is op het eergevoel gewerkt." Het verslag vermeldt voorts eenige bijzondere gevallen, waarin hulp werd verleend en eindigt aldus„Mocht, op een niet te ver verwijderd tijd stip, ieder ingezetene dezer gemeente zoodanig over tuigd zijn van het nut, dat onze Vereeniging kan stichten en van de juistheid der richting, waarin wordt gearbeid, dat de inkomsten in beter verhou ding komen tot het aantal zielen in de plaats onzer inwoning, dan twijfelt het Bestuur niet, of de Ver eeniging „Liefdadigheid naar Vermogen" wordteen zegen en een sieraad voor de gemeente Helder." Naar aanleiding van het uitgebracht verslag, werd er door den Voorzitter nog eens met nadruk op gewezen dat de wekelijksche ondersteuningen veel geld eischen, evenals de bijzondere zorg van het Bestuur, hetwelk evenwel op lofwaardige wijze door de Commissie voor huisbezoek wordt gesteund, welke Commissie hij daarvoor hulde bracht. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Bommezijn, werd met groote meerderheid van stemmen tot lid van het Bestuur gekozen de heer H. H. J. Nas. Op voorstel van het Bestuur werd besloten dat de Vereeniging pogingen zal aanwenden tot dc stichting van een oudeliedenhuis. Dit besluit werd met meerderheid van stemmen genomen, nadat over de/e zaak zeer langdurig was gediscussieerd". Ver schillende leden verklaarden zich tegen het voorstel, omdat de verzorging van ouden van dagen in een eigen tehuis h. i. de Vereeniging te veel in één richting zou doen werkzaam zijn, omdat het de draag kracht der Vereeniging te boven gaat eu omdat hef meer ligt op den weg van hel Gemeentebestuur, eene stichting nis de hier bedoelde in 't leven te roepen. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat het Bestuur van de Commissie, die zich hier indertijd heeft gevormd tot het bijeenbrengen van de noodige gelden voor een Vogelpoel-monument, voorloopig toezegging heeft ontvangen dat het bij die Commissie in kas zijnde saldo, pl. ra. f 900, aan Liefdadigheid naar Vermogen zal worden afgedragen, ter tegemoet koming in de kosten van den bouw eener inrichting als bovengenoemd, welke mededeeling door de ver gadering met applaus werd ontvangen. Breedvoerige besprekingen werden gevoerd over plannen, dienstig om de inkomsten der Vereeniging te vermeerderen. Eene maandelijksche collecte langs de huizen der ingezetenen het houden eener fancy- fair; het vervaardigen door dames van voorwerpen van nut, kunst en smaak, ten behoeve eener loterij de invoering van een liefdadigheidsdag, in navolging van Amsterdam het opwekken van liefdadigheidszin bij kinderen, dat alles werd besproken en aanbevolen om aan het goede doel te worden dienstbaar ge maakt. Ter verkrijging van meer algemeenen steun bij het streven der Vereeniging naar wering der bedelarij, werd door een der aanwezigen aanbevolen over dit onderwerp in het openbaar eene in populairen vorm gegoten lezing te houden, waarvoor de heer Mooij, namens het Bestuur van „Volksbijeenkomsten," eene der eerstvolgende vergaderingen van die Vereeniging beschikbaar stelde. Aan het einde der samenkomst bracht de heer Van Voornveld, als tolk der vergadering, dank aan Bestuurderen van L. n. V., voor hetgeen door hen nu reeds in het belang onzer behoeftige plaatsge- nooten werd gedaan. De vergadering werd hierna door den Voorzitter met een opwekkend woord gesloten. Helder. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren openbaar aanbesteedde levering van onderstaande benoodigdheden. Laagste inschrij vers waren voor 4000 H. L. gascoces, P. van Es Sr., alhier, ad. f 0.56 per H.L. 500 H.L. houts kolen, S. Schellinger, alhier, f 0.95 per H.L. 1.200.000 K.G. Eng. Oostkustkolen, Nievelt&Co., Dordrecht,fll.l9i perlOOOK.G.1.500.000K.G. Cardiffkolen, Ruijs Co., Amsterdam, f 12.24 per 1000 K.G.5000 H.L. smeekolen, J. Balthasar, Amsterdam, f 0.79$ per 11. L.1000 K.G. dubbel of huidpapier (geteerd), J. Bakker, teWest- zaan, f 21.90 per 100 K.G.1000 vel ketel- bekleedingsvilt, H. T. A- C. Helliugs, Amsterdam, f 304.50 de massa 8000 K,G. moscov. pek, H. II. Roelofs Heijmnn, Rotterdam, f7.58 per 100 K.G.50.000 sluks gewone turf, J. Dijker, alhier, f 4.50 per 1000 stuksverfwaren, Oldeboom Lely, Amsterdam, f 3941.45 de massa 15,000 K.G. gezifte menie, Th. W. Sanders Co., Amsterdam, f 18 per 100 K.G. 3000 K.G. gekookte lijnolie, L. Vliegenthart, Dordrecht, f 28 en 20.000 K. G. ongekookte id., dezelfde, f 27 per 100 K.G.25.000 K.G. patentolie, Alberdingk Zn., Amsterdam, f 36 per 100 K.G. 10.000 K.G. minerale olie, Fol Jr. Co., Over- schie, f 12.55 per 100 K.G.1500 K.G. roet of talk, Molijn Co., Rotterdam, f 31.90 per 100 K.G.5000 K.G. groene zeep, W. A. Albersfe Co., Zutfen, f 25.40 per 100 K.G.portland- cement, zand, enz., Gebrs Janzen, alhier, f585.85 de massasteen, buizen, enz., W. F. Stoel, Alkmaar, f 1111.50; 1500 K.G. reuzel, C. Moerbeek, Amsterdam, f 55 per 100 K.G. 15.000 K.G. loodwit, G. Prince Zn., Gouda, f 23.29 per 100 K.G. zinkverf enz., Rauten- baoh, te Arnhem, als sneeuwwit f 32.20, zinkwit f 30.40 en zinkgrijs f 26.60 per 100 K.G. kantoorbehoeften C. L. C. Voskuijl, Amsterdam, f 805.00-J-en papjer, enz. J. J. Geerling, Amster dam, f 522.32. Texel. Donderdag den 14 dezer hield de heer dr. Frowein, van Helder, daartoe uit- genoodigd door het bestuur der Vrijzinnige Kies- vereeniging, te den Burg eene lezing. In hoofdzaak behandelde spreker hetzelfde als hij te Helder onlangs gaf. Het debat bepaalde zich tot het vragen van inlichtingen door de heeren Muller, de Braai en Stam. Texel. Tegelijk met de opening van het hótel „den Burg", werd jl. Maandagmiddag in die lokaliteit de tentoonstelling geopend van voorwerpen, bestemd voor de verloting, welke ten bate van de te stichten algemeene bewaar school te Oudeschild zal worden gehouden. Texel. Naar de „Tex. Ct." verneemt zijn de Texelsche schippers voornemens zich tot hooger autoriteit te wenden, met verzoek om de aanbouw van pakhuizen, annex de monding van de haven van Texel niet toe te staan het bezwaar om de reeds lange monding; der haven uit en in te gaan, zou door' de eventueele aanbouw daar ter plaatse nog moeielijker worden. Een adres in dien geest moet reeds in circulatie zijn. Texel. Jl. Zaterdag werd te Oosterend in eene vergadering der Liberale Kiezersvereeni- ging, na afdoening van eenige huishoudelijke zaken, de heer S. T. Land met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen. Texel. De uitslag der op jl. Zaterdag gehouden aanbestedingen van het grondvervoer op de wegen in den polder Waal en Burg is als volgt Westeboersweg 150 M", laagste inschrijver J. Kok voor f 42 Kooistukweg 93 M3, laagste inschrijver C. J. Bakker voor f 52,57; Midden weg, 150 M8, laagste inschrijver C. J. Bakker voor f 88,97; Kilstukweg, 870 M3, laagste in schrijver IJ. Ran voor f 106,25. Wieringerwaard. De alhier gehouden collecte ten behoeve der Maatschappij van Wel dadigheid heeft opgebracht 1 5,7 2$. Barsingerhorn. Gemeenteraad. Zitting van Woensdag 20 Mei. Tegenwoordig alle leden. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering wordt mededeeling gedaan van eene missive van Ged. Staten, waarbij goedge keurd teruggezonden zijn het kohier van den Hoof- delijkeu omslag en dat tier hondenbehisting, en van een missive van den heer Commissaris des Konings dezer provincie, houdende kennisgeving dat aan den veldwachter dezer gemeente, C. Smit, een eervol ont slag is verleend. Toegestaan wordt eene af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1890. Het gemeenteverslag over 1890 wordt aangeboden. Er wordt besloten het bij de raadsleden te doen circuleeren. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, worden gekozen de heeren W. Kossen en G. Smit, en voor de ver kiezing van twee leden voor den Gemeenteraad, de heeren D. Raat en J. Hoekstra. Thans komt in behandeling een adres van P. Keuris, om meer subsidie voor zijn wagendienst van Barsingerhorn naar Schagen. Burgemeester en Wethouders stellen voor geen subsidie meer te geven. De heer Beers zegt, dat indien Keuris van af Kolhorn reed, hij wel voor verhooging van subsidie wil medewerken. De Voorzitter geeft te kennen, dat er slechts een gedeelte der inwoners belang heeft bij den wagendienst en er alzoo geen reden is om meer subsidie te verleenen. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Daar indertijd besloten is, den toegangsweg naar de Westerbegraafplaats dezer gemeente te verbeteren, wordt voorgesteld, voor de perceelen land, welke tot nu toe van dien dam gebruik moesten maken, een nieuwen te maken. Besloten wordt dien dam te leggen op een perceel land van de Algemeene Burgerlijke Armen dezer gemeente, welks bestuur daartoe consent heeft gegeven. Hierna gaat de vergadering over in Comité- generaal ter behandeling van reclames tegen den hoofdelijken omslag. Na heropening wordt besloten aan den te benoemen veldwachter eene jaarwedde te geven van f 400. Bij de algemeene rondvraag zegt de heer Raat dat er geklaagd wordt over den toestand waarin de dam bij de haven te Kolhorn verkeert. De Voorzitter zegt, dat daarin door- den Polder Waard en Groet zal worden voorzien. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de ver gadering. (Sch. Ct.) Barsingerhorn. In hare vergadering van den 16 dezer heeft de Lib. Kiesvereening „Bar singerhorn" bij meerderheid van stemmen, voor de verkiezing op 9 Juni a. s. als candidaat gesteld den heer J. Breebaart Kz. te Winkel. Harenkarspel. In de jl. Dinsdagavond alhier gehouden vergadering der Lib. Kiesver- eeniging, ter keuze uit de lijst der candidaturen, is tot candidaat gekozen met overgroote meerder heid van stemmen, de heer C. V. Gerritsen. Westgraftdijk. Aan het verslag der spaar bank alhier over 1890 ontleenen wij het volgende ingebracht werd f 2149.15,-aan interest bijge schreven f 320,58, zoodat de bezittingen op 31 December 1890 bedroegen f 13267,69 en het reservefonds f 1767,92 groot was. Marine en Leger. De te Amsterdam tot arts bevorderde candidaat- arts L. J. Janssen is bestemd tot off. van gez. bij de Marine. De mach. 2de kl. P. J. Van der Rijst, W. E. Winkler, G. H. Brakke, J. W. Kapteijn en J. J. Jöbsis zijn bevorderd tot mach. 1ste- kl. De adelborsten der mariniers G. C. Dibbetz, J. Van Haaften en F. J. P. Sachse zijn heden van de „Urania" overgeplaatst aan boord Hr. Ms. artillerie-instructieschip „Aruba" en worden 29 Mei voor den tijd van zes weken gedetacheerd bij het 2de bat. mariniers alhier. De majoor Krugers, van het 1ste reg. infanterie, zal van 25 tot 80 Mei de schietoefeningen der artillerie bijwonen in de legerplaats bij Oldebroek. Bij koninklijk besluit van 16 Mei wordt de kapt.- luit. ter zee J. Fichet met 1 Juni a. 3. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wassenaar", en dat bevel met dien datum opgedragen aan den kapt. ter zée H. Schot borgb. Bij Kon. besluit wordt de kapt. ter zee J. A. Vening, met den 6den Juli e. k. eervol ontheven van het bevel van Hr. Ms. ramschip „Guinea", en dat bevel met dien datum opgedragen aan den kapt. ter zee D. G. Brand. Blijkens bij het Depart. van Marine ontvangen bericht i3 Hr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Van Galen, onder bevel van den kapt. ter zee W. A. Arriëns, te een uur in den namiddag van den 20sten dezer den vuurtoren van Lizard gepasseerd op de terugreis naar Nederland. De adelborsten van het Kon. Instituut voor de Marine alhier, die op hunne oefeningstocht met Hr. Ms. instructiekorvet „Urania", comm. luit, ter zee 1ste kl. D. Stolp, te Amsterdam arriveerden, bezichtigden jl. Dinsdag de pantserdekkorvet „Su- matra" en de maritieme inrichtingen. Departement van Marine iu Oost-Indië. Ingetrokken de overpl. van kapt.-luit. ter zee J. A. De Bruijne, van Merapi naar Bali. Overgeplaatstvan „Koetei," op „Condor," de ben. 1ste mach. W. Boervan „Sperwer" op „Koetei," als chef der machinekamer, de 2de mach. T. G. F. Phefferkorn van „Zwaluw" op „Boni," de mach.-leerling 1ste kl. O. E. A. Heusserop „Arend" de 2de mach. N. H. W. Jongejau, thans met verlof te Malangvan „Arend" op Zwaluw" de 2de mach. Van Raaltenvan „Boni" op „Zwaluw," de mach.-leerling 2de kl. A. F. G. Pineda van Gedeh naar Flores, de luit .-ter zee 2de kl. G. L. d'Abbo van „Koning der Nederlan den" naar Gedeh, de luit. ter zee 2de kl. B. Tack van „Sambas" naar „Koning der Nederlanden," de luit. ter zee 2de kl. W. F. Van Erp Taalman Kipvan „Atjeh" naar „Sambas", op folio van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2