S. T. LAND Binnenlandsch nieuws. Helder. De jl. Vrijdag gehouden vergadering der Vrijzinnige Vereeniging „Vooruitgang" was voornamelijk bijeengeroepen tot het stellen van een kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. In de voorgaande vergadering (Vrijdag 8 Mei) was n. 1. besloten het gevoelen van den heer Land te vragen, omtrent het program der vereeni ging. Daartoe werd aan genoemden heer het volgende schrijven gericht. Aan den heer S. T. Land, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 'e Gravenhage. Weledelgeb. Heer! Het Bestuur der Vrijzinnige Vereeniging vooruitgang, die in hare statuten ook heeft opgenomen het stellen van kandidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, daartoe met eenparige stemmen door de leden van ge noemde vereeniging gemachtigd, heeft de eer zich tot u te wenden met beleefd verzoek wel te willen ant woorden op de vraag, of n in hoofdzaak kan meegaan met het program van bovengenoemde Vereeniging, dat als bijlage in drnk hierbij gaat. In 't bijzonder zou het ons aangenaam zijn uwe 'meening te vernemen om trent punt 2 van genoemd program „Kiesrecht" en punt 5 „Hervorming der belastingen". Het Bestuur stelt er zeer veel prijs op dat u zich omtrent de boven staande vragen onomwonden znlt willen verklaren, vooral omdat de leden onzer Vereeniging nw optreden in de Tweede Kamer in het algemeen met sympathie hebben begroet. Wq nemen de vrijheid hierbij nog op te merken, dat het ons tijdens en na de oprichting onzer Vereeni ging is gebleken, dat de vooruitstrevend liberale begin- selen hier bij den dag veld winnen, meer nog dan wij hadden durven hopen hetgeen aan u ook reeds zal zijn gebleken. Gaarne zullen we ook van n vernemen, of n ons toe stemming geeft uw antwoord to publiceeren. Uw geëerd antwoord gaarne spoedig te gemoet ziende, hebben wij de eer te zijn Namens het Bestuur, J. H. VAN BALEN, Voorzitter. A. DEELDER, Secretaris. Het antwoord daarop luidde als volgt: Aan het Bestuur der Vrijzinnige Vereeniging „Voor uitgang", te Helder. Weledele Heeren I Bij uwe missive dd. 1 Mei jl. werd mij het program uwer Vereeniging gozonden, met verzoek wel te willen antwoorden op de vraag of ik mq daarmee in hoofd zaak kan vereenigen. Tot antwoord moge dienen, dat ik mij geheel ver eenig met het program der Liberale Unie, zooals dit 11 April 1891 is vastgesteld en dat in hoofdzaak met dat nwer Vereeniging overeenkomt. Wat betreft de kiesbevoegdheid komt in het pro gram der Unie voor: „de wetgever ga aanstonds zoo ver als eene eerlijke uitlegging der grondwet hem ver oorlooft. Persoonlijke en geheime invulling van het stembiljet in het lokaal der stemming worde voorge schreven." Wat aangaat de hervorming van het samenstel onzer belastingen„Zij worde met alle kracht ter hand genomen invoering eener progressieve directe belasting, opheffing of hervorming der patentbelasting, verlichting van den druk der mutatieveehten ga daar mee gepaard." Ook in dit opzicht ga ik dus mede èn met de Liberale Unie èn met uw program. De verzekering dat mqn optreden in de Tweede Kamer door de leden van uwe Vereeniging in het al gemeen met sympathie is begroet, wordt door mij zeer op prgs gesteld. Tegen het publiceeren, zoo noodig, van mijn antwoord heb ik geen bezwaar. Ontvang M. H. de verzekering mijner bijzondere hoogachting» S. T. LAND. Dit antwoord bevredigde de leden van „Voor uitgang" niet geheel. Men was algemeen van gevoelen, dat de heer L. geen voldoend antwoord gaf op de vraag, of hij in hoofdzaak mee kon gaan met liet program der Vereeniging en daarentegen zijn antwoord te zeer gebaseerd was op het program van de Liberale Unie, wat niet gevraagd was. Met algemeene stemmen werd dan ook besloten een schrijven om nadere opheldering tot den heer L. te richten, en meer speciaal te verzoeken des heeren Lands oordeel te mogen weten omtrent de paragraaf van het program van Vooruitgang" betreffende kiesbevoegdheid. Het volgende schrijven gaf uitdrukking aan die wensch Weledelgeboren Heer! Onder dankzegging voor nw geëerd schrijven dd. 5 Mei, neemt het Bestuur van bovengenoemde Ver eeniging, daartoe met eenparige stemmen door de leden uitgenoodigd, nogmaals de vrijheid zich tot n te wen den, daar nw antwoord hen niet geheel bevredigd heeft. Het schijnt hun nl. toe, dat waar zij nw oor deel vragen omtrent hun program n dit laatste wel wat veel terzijde schuift en nw antwoord baseert op het program der Liberale Unie. Daar nu dit program, waar het spreekt van het Kiesrecht, naar hunne mee ning te veel ruimte overlaat voor eene subjectieve op vatting omtrent „eene eerlijke uitlegging der Grondwet", zou het ons aangenaam zijn van n te vernemen of de door ons gegeven formule „Kiesrecht voor alle mannelijke, meerderjarige inge zeten Nederlanders, die in staat zijn hun stembiljet ten bureele in te vullen en niet bij de Grondwet zijn uitgesloten" op nwe sympathie mag rekenen. Namens het Bestuur, enz. Het antwoord luidde als volgt: Weledele Heeren I Bij nw geëerd schrijven, gisteren door mij ontvangen, vraagt gij mq nadere opheldering omtrent mijn stand punt nopena het kiesrecht-vraagstuk. Ik kan mij geheel vereenigen met de formule Kiesrecht voor alle mannelijke meerderjarige ingezeten Nederlanders, die in staat zijn hun stembiljet ten bu reele in te vullen en niet door de Grondwet zijn uit gesloten. In een schrijven aan de Kiesvereeniging te Petten, dd. 4 Mei jl., heb ik dezelfde formule gebruikt ter aanduiding van mijn standpunt. S. T. LAND. Dit antwoord bevredigde allen en als gevolg daarvan werd de heer met algemeene stemmen tot kandidaat der Ver eeniging geproclameerd. Daarna kwam aan de orde een schrijven van den voorzitter der Kiesvereeniging „Nederland en Oranje," zijnde en hernieuwd verzoek betrekkelijk samenwerking voor het toepassen van de proportio- neele vertegenwoordiging. In een vorige vergadering was n. 1. ingekomen een schrijven van den volgenden inhoud Aan den Voorzitter der Vereeniging „Voornitgaug" alhier. In liet programma uwer Vereeniging komt o. a. voor dit: proportioncele vertegenwoordiging. Gaarne wenschte ik van u te weten of deze zinsnee ook betrekking heeft op den Raad onzer gemeente, en mocht dit zoo zijn, of er op dien grond medewerking uwer Vereeniging voor dat doel ware te verkrijgen. Uw geëerd antwoord hierop inwachtende, met hoog achting Uw dw. du. I. KORVER, Voorzitter der Kiesvereeniging „Nederland en Oranje". Daarop was, zooals reeds kortelijk in ons nummer van 13 Mei is vermeld, het volgende geantwoord Aan den Voorzitter der Kiesvereeniging „Nederland en Oranje". Naar aanleiding uwer missive Jd. 30 April hebben we de eer te uwer kennisse te brengen dat met pro- portioneele vertegenwoordiging door ons wel degelijk bedoeld wordt eeDe samenstelling van ieder Regeerings- collegie naar evenredigheid van de getalsterkte der ver schillende partijen. 2. Dat de Vereeniging „Vooruitgang" gaarne met elke partij wil samenwerken, teneinde te geraken tot eene bij de wet geregelde evenredige vertegenwoordi- ging. 3. Dat zq op grond daarvan er geen bezwaar in zal vinden met n iedere piging te ondersteunen, welke zal kannen leiden tot dat doel. Het Bestuur, euz. Thans was echter een nader schrijven van den voorzitter van „N. en O." ingekomen van den vol genden inhoud Aan den Voorzitter der Vereeniging „Vooruit gang". Uwe missive dd. 13 dezer in goede orde ontvan en. Het antwoord daarin vervat zal een onderwerp vnn discussie uitmaken in de eerstvolgende Bestuursverga dering. Evenwel deze eene opmerking: Alinea 2 zegt dat de poging strekt om het proportioneele kiesrecht bij de wet te regelen. Dit kan m. i. later gebeuren, wanneer door de toepassing van genoemd Stelsel in en bij de sameustelling der gemeenteraden de deugdelijk heid en uitvoerbaarheid er van blijkt. Het is niet zoozeer een vorm van kiesbevoegdheid, door de wette omschrij ven, als wel de onderlinge samenwerking der partijen, waardoor de vertegenwoordiging eene getrouwe afspie geling is of zijn kan der groepen, welke te zamen tot de gemeenschap behooren. Een ne ander overwegende, wenschte ik voor te stellen om van „Nederland en Oranje" en „Vooruitgang" beide een schrijven in dien geest te richten aan „Eendracht" en „Burgerplicht" alhier, om zoo samenwerking te verkrijgen. Inmiddels hoogachtend, Uw dw. dn. I. K O R V E R. Daaruit bleek duidelijk dat bedoeld werd eene toepassing op eigen hand, zonder dat er nog wette lijke regeling bestaat. Hiertoe nu meende men vrij algemeen vooralsnog niet te mogen overgaan en de uitdrukking van het gevoelen der vergadering werd dan ook in het volgend schrijven vervat: Aan den Voorzitter der Kiesvereeniging „Nederl. en Oranje." Ons refereerende aan ons vorig schrijven, hebben we de eer u te melden, dat we, zoolang de proportioneele vertegenwoordiging niet wettelijk is geregeld, ons niet geroepen gevoelen deze op eigen liand toe te passen. Reden, waarom wij ons niet met uw voorstel kunnen vereenigen, voor dat doel een schrijven te richten aan „Burgerplicht" en „Eendracht". Namens het Bestuur, enz. Ten slotte kwam nog aan de orde het stellen van kandidaten voor den gemeenteraad, met het oog op de aanstaande verkiezing van acht leden, waarvan zes wegens periodieke aftreding en twee wegens vermeerdering van het zielental onzer gemeente. Men bepaalde zich echter, wegens het vergevorderde uur, tot eene eenvoudige bespreking, om in eene volgende vergadering tot het stellen van kandidaten over te gaan. Helder. De „Valk", het jacht waarmede Koning Willem III indertijd naar Engeland is geweest, wordt gereed gemaakt om, bij het maritiem eerbetoon aan den Duitschen Keizer te IJmuiden, als admiraalschip dienst te doen. Teneinde tijdig weder in het vaderland te zijn, om ook aan die vlootparade te kunnen deelnemen, heeft de commandant der „Friso" telegrafisch order ontvangen, stoomende (d. i. zoo snel mogelijk) de thuisreis van Curacao te maken, van waar dat schip den 9den dezer vertrokken is, zoodat het in de eerste dagen van Juni wordt verwacht* (Haagsche Ct.) Heer-hugowaard. Tot candidaten voor den gemeenteraad werden gekozen de heeren P. Wonder Az. (aftr. lid) en Jn. Met te Veen- huizen, in plaats van den heer Jn. Boot, die wegens hoogen ouderdom niet meer in aanmer king kan komen. Kolhorn. Op jl. Donderdag herdacht de heer van der Woude, hoofd der school alhier, zijne 25jarige echtvereeniging. Bij die gelegen heid werd hem door de gezamelijke schoolkinderen, onder het zingen van toepasselijke liederen, eene marmeren pendule aangeboden, als hulde aan hunnen onderwijzer, terwijl de kinderen in de feestelijk getooide school werden onthaald. Met een tocht door het dorp werd dit kinder feest besloten. Marine en Leger. Hr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. «Van Galen", commandant de kapt. ter zee W. A. Arricns, is jl. Zaterdagavond omstreeks half acht, onder het lossen van het gebruikelijk aantal salutschoten, uit Oost-Indië alhier ter reede aangekomen. Gisterenmorgen werd het schip geïnspecteerd door den schout-bij-nacht C. II. Bogaert, directeur en commandant der Marine alhier, terwijl de minister van Marine, daartoe uit de residentie naar hier ge komen, later eene inspectie over de equipage hield. De minister was vergezeld van zijn adjudant (den luit. ter zee lste kl. J. L. Hordijk) en den schout bij-nacht P. J. van Leent, inspecteur van den ge neeskundigen dienst der zeemacht. De «Van Galen" is gisterenmiddag in de haven gekomen. De état-major van het schip bestaat uitden kapt. ter zee W. A. Arriëns, commandantluit. ter zee lste kl. J. van Scbeers, lste officierid. 2de kl. H. C. A. Schliiter, A. A. Plaes, G. W. de Leur, Jhr. C.. Roëll, Jhr. F. M. L. van Geen, J. J. Oudemans en O. Kruijsadelborsten late kl. M. J. Reijnvaan, M. Wijt, W. H. M. deFremery, W. Moens, J. D. Albarda, C. J. J. de Neve, J. J. H. Comraijs, J. v. d. Valk, K. Lofvers, H. J. Albarda, R. W. Hartman, P. Kruijs en T. J. Creijghtonoff. v. gez. lste kl. dr. M. Rutgers van der Loeff en dr. B. Snellen en off. v. adm. lste kl. F. H. M. Rant. Het machinekamer-personeel is samengesteld uit mach. lste kl. v. c. (benoemd off.-maeh. 2de kl.) J. Vegtelid. 2de kl. A. H. de Bats, A. Elshov en J. Engelsid. 3de kl. C. P. L. Nilant en raach.-leerl. lste kl. A. Herweijer. De tot commandant der zeemacht in Oost-Indië benoemde sehout-bij-nncht .1 hr. .1. A. Röell en zijn adjudant, de luit. Ier zee 2de kl. G. C. D. van Hardenhroek, zullen te Genua scheep gaan op het stoomschip Burgemeester den Tex", dat jl. Zater- das van Amsterdam vertrok. De inspect. v. adm. W. II. F. Vogel, de off. van gez. 1 ste kl. bij de zeemacht R. Willemsen en de luits ter zee 2de kl. S. F. Nolst Trenité en E. Maes, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit, gesteld. Jl. Zondag overleed te 's Gravenhage de gep. luit.-generaal, inspecteur van het wapen der infanterie, Johan Hendrik Engelbregt. Den 11 Juni 1810 te Hedel geboren, trad hij den 5 Maart 1823 als soldaat bij het algemeen depot der landmacht in dienst. De kapt. H. C. Brandt, die met 1 Juli a. s. eervol ontheven zou worden van zijn detacheering bij het Dep. van Oorlog, wordt in stede daarvan thans dehnitief aan dat Dep. geplaatst, en wel ter vervanging van den kapt. J. H. Engelbregt, die benoemd is tot adjudant van den inspecteur van het militair onderwijs. De benoemde off. van gez. 2de kl. bij de zee macht G. Van Eysselstein wordt met 21 Juni a. s. geplaatst bij het hospitaal der Marine alhier. Departement van Marine in Oost-Indië. Benoemdbij de gouvernementsmarine tot gezag hebber 3de kl., de lste stuurman C. C. de Jongh tot lsten stuurman, de 2de stuurman J. M. W. Ochsendorftot 2den stuurman, de 8de stuurman van het stoomschip „Zwaluw", H. J. F. Roth- raeijer. Overgeplaatst: Van „Bogor" op „Ternate", de ben. gezaghebber 3de kl. C. C. de Jongh van „Koetei" op „Bogor", als fung. gezagh., de lste stuurman J.fH. de Bos; van „Zwaluw" op „Koetei", de ben. lste stuurman J. M. W. Ochsendorfvan „Van Spevk" naar „Java", als tijd. comm., de kapt.-luit. ter zee Z. J. Cambiervan „Oenarang" naar „Van Speijk", als lste off., de luit. ter zee lste kl. J. A. Van den Pauvertvan „Gedeh" naar „Oenarang", als comm., de luit. ter zee lste kl. J. M. Steers van „Gedeh" naar „Onrust", de off. v. adm. 2de kl. L. J. Loudon; van „Gedeh" naar „Sambas" de off. v. adm. 2de kl. J. P. Zur Miihlen van „Gedeh" naar „Melvill van Carnbee", de off. van adm. 5de- kl. K. van der Heijden; van „Onrust" naar „Flores", de off. van adm. 2de kl. G. A. Daeij Ouwens van „Flores" naar „Gedeh", de off. van adm. 2de kl. H. W. Stoelman van „Sambas" naar „Gedeh", de off. van adm. 2de kl. J. F. Baron van Heeckeren van Walien van „Melvill van Carnbee" naar „Gedeh" en vergunning verleend om wegens langdurig verblijf in O.-1. naar Ned. terug te keeren, de off. van adm. 2de kl. J. S. Bruijn. Ontheven eervol van het bevel over „Java", de kapt.-luit. ter zee J. A. Snoek en vergund om we gens ziekte naar Ned. terug te keeren. Vergundaan den off. van adm. 2de kl. C. Flaes van Soerabaja, om wegens langdurig verblijf in O.-I. naar Ned. terug te keeren. Verlakte oorlogsschepen. Deze kon men zich tot dusver alleen denken in dien zin, dat hun com mandant door een krijgslist van den vijand was gefopt. Voortaan echter zal men de moderne oor logsvloten werkelijk en letterlijk gnan verlakken. Men is nl. in Japan, het vaderland vnn het beroemde lak, tot. de ontdekking gekomen, dat dit een voor treffelijk middel is om de pantserplaten tegen de werking van het zeewater en roest te beveiligen. 't Zal misschien voor eerste uitrusting wat duur worden, maar toch wel mooi zijn, zoo'n fraai met zwart en rood en goud verlakte vloot. Benoemingen, enz. Anna Paulowna, 25 Mei. Jl. Zaterdag zijn alhier tot hoofd-ingelanden herkozen de heeren M. Komen en J. Gijzen. Bij Kon. besluit van 15 Mei 1891 No 19 zijn, op grond van verkregen rechten, ingevolge de wet van 9 Mei 1890 („Staatsblad" No. 79), betreffende de pensioenen der weduwen en weezen van bur gerlijke ambtenaren, de volgende pensioenen ver leend aan G. E. Keim, wed. J. W. Loijens, komm. 2de kl. bij 's Rijks bel. f 112 E. Hoekman, wed. J. Jielderda, of Jilderda, id. lste kl. f L10; A. Van Ralen, wed. J. L. Van Tets, ontvanger bij id. f 182 A. D. W. Schönleld, wed. F. H. W. Mulder, land- meier lste kl. bij het kadaster, f 367 W. M. Van der Hart, wed. C. Schuit, post- en telegraaf direct., f 259A. Koraans, wed. A. P. Kole, idem te Breskens, f 240 M. C. A. Bouwinkelman, wed. A. J. Van Dalen, brievenbest., f 120I. Mills, wed. C. B. Snelleman, kommies 2de kl. bij 's Rijks bel., f 142; E. Feijen, wed. Th. J. Valk, id. lste kl., f 130 M. W. E. De Kok, wed. mr. C. M. W. Schnell, griffier bij het kantonger. te Oss, f 234 E. H. Tieleman, wed. mr. L. J. Rietberg, kanton rechter, f 400 E. R. Spandaw, wed. mr. H. L. Sijpkens, griffier bij een gcrechtsh., f 384 T. Rui- bingh.wed. H. Menninge, deurw. bij een gerechtshof, f 92; I;. Van der Linde, zich ook schrijvende H. Van der Linde, wed. H. A. Van der Horst, rijks- veldw. 3de kl., f92; J. L. C. Muutz, wed. mr. R. Binkes, griffier der arrond.-rechtbank te Leeu warden, 1 400J. J. Zeelt, wed. J. Van Hattem, leeraar aan het K. I. der M. te Willemsoord, f 300 L. C. Van Haesendonck, wed. J. A. Bouwhuizen of Bouwhuyzen. ontv. van 's Rijks belastingen, f 400; N. L. Beker, wed. C. J. Th. Hermsen, idem, f 209 F. V. Cohen, wed. W. F. Noman, kommies 2de kl. bij 's Rijks belastingen, f112; E. H. Teseling, wed. A. van Ree, idem 3de kl., f112; E. M. Vogelzang, wed. P. I. L. Mesch, roeier der dranken, f300; E. M. Van Kooten, wed. H. Eeltjes, sluis wachter, f214; M. C. Van Otterloo, wed. mr. A. Trip, kantonrechter, f200; M. J. Askink, wed. C. P. J. Penning, griffier bij een kantonger., f 100 Ch. M. Scheidius, wed. mr. L. E. Lenting, rechter in eene arrond.-rechtb., f217 A. P. Van Beek, wed. J. P. G. Stigter, postbode, f67, C. Van der Graaf, wed. P. De Vries Daniël, kommies lste kl. bij 's Rijks belastingen, f154; J. W. Te Giffel, wed. T. Bremer, idem, f124; H. B. van Calker, zich ook schrijvende H. R. Van Calcar, wed. R. of R. J. Bos, landmeter lste kl., f 209 H. Pot huis, zich ook schrijvende II. H. Pothuis, wed. Enter, kommies lste kl. bij 's Rijks belastingen f124; M. A. Kolkman, wed. C. A. W Kneuen, 'idem, f112; M. Janssen, weduwe R. A. Warrong, kommies 4de klasse bij idem, f 50 A. J. H. Frankamp, wed. dr. A. J. Boon, ijker der maten en gewichten, f 200 A. J. Streng, wed. J. Slag, conciërge aan de Rijks hoogere burger school, f 109 H. Thans, wed. J. J. Ouwens, adsistent der posterijen, f 109 A. M. Cleassen, wed. C. P. Wies, conciërge aan de Polytechnische school te Delft, f 11 1C. Noest, wed. H. G. Wittenaar, brievenbest., f 75G. F. Luyrink, wed. J. A. van Dokkum, adsisteot der posterijen, f 134W. van Meenen, wed. J. W. van Koever den, virific. lste categorie bij 's Rijks bel., f 186; G. Koolman, wed. J. van l.euven, brievenbest., f 102; M. C. Martel, wed. P. F. Vrijd.ig, kom mies lste kl. bij 's Rijks bel., f 124; M. A. E. van Welij, wed. E. J. S Eerens, ontv. bij idem, f 400C. J. D. Sehallig, wed. D. Steinbuch, direct, van een postkantoor, f 200G. F. de Ponthier, wed. C. G. Sorabeek, idem, t 892 J. Riebeek, wed. A. V. E. Ziedses Desplantes, kom mies 2de kl. bij 's Rijks bel., f 142 S. E. Evers, wed. D. L. Klos, idem 3de kl. bij idem, f 96 A. C. Koeckhofs, wed. V. J. F. van Steenacker, ontv. van idem, f 839 A. P. Reinholt, wed. Z. de Ruiter, kommies lste kl. bij idem, f124 J. A. W. Flok, wed. G. Niemantsverdriet, verificateur lste categorie bij idem, f 360 M. R. Reman, wed. P. A. Richel me, deurw. bij idem, f 200M. Smits, wed. A. W. Hesterman, kommies 3de kl. bij idem., f 60G. Stevens, wed. M. Fietman, brieven- en telegrambest., f 75 G. Netten, wed. M. B. Scheers, kommies 4de kl. bij 's Rijks bel., f 154S. Romkes, wed. S. Blaunot ten Cnte, prov. inspecteur van het lager onderwijs, f 334; A. E. Sijbes, wed. J. H. Caleau van Rozevelt, ontvanger bij 's Rijks belastingen, f 400; M. W. Beek, wed. J. P. Kohier, kommies 4de klasse bij idem, f 54J. Kohier, wed. J. Van Houten, idem 2de kl., f 144 M. J. H. Koorn, wed. J. H. Knipscheer, ontv. der reg., f 400H. De Loos, wed. Ph. Kroes, kommies lste kl. bij 's Rijks bel., f 124; L. A. Lamm, wed. G. Ignatiu», bij idem, f 124J. M. C. Zwijnenburg, wed. J. N. Huys, idem 3de kl., f 140 A. A. Van Dixhoorn, wed. G. M. Geysen, direct, van een postkantoor, f 300 G. L. Saurbeek, wed. G. C. Setteur, kommies lste klasse bij 's Rijks belastingen, f 134; W. Simmelink, wed. Th. Planten, deurw. der dir. bel., f59 I. J. Bouwhuysen, wed. dr. II. Weiffen- bach, lector 2de kl. bij de Kon. Mil. Academie te Breda, f 800 A. M. Greive, wed. J. P. Van Nieuw- kuyk, kommies der posterijen 2de kl., f167 W. C. Smissaert, wed. mr. I. I. D. Nepveu, griffier bij het prov. gerechtshof te Utrecht, f 400G. Bart, wed. Th. van Beek, brievenbest., f 100 M. H. C. J. Strens, wed. mr. P. B. H. M. Swart, kantonr., f367; E. D. Hölscher, wed. J. M. J. Van Nes, beambte bij het oud-prov. arch. van Over- ijsel, f117 J. A. Voets, wed. J. B. üutillieux, brievenbest., f 109 J. De Swardt of J. De Swart, wed. W. H. Montenberg, bew. lste kl. in eene strafgevangenis, f88; L. J. Brouwer, wed. R. Van Ruyven, hoofdcomm. der posterijen, f 400 C. GratF, zich ook schrijvende C. Graf, wed. M. A. Regenbogen, directeur van het burgerlijk en mili taire huis van verzekering te Maastricht, f 242 H. Meppelink, zich ook schrijvende H. Meppeling, wed. J. Van den Berg, kommies lste kl. bij 's Rijks bel., f 100 C. Kempeners, wed. A. Van Delft, idem 2de kl., f 112; G. H. Boonk, wed. C. F. Boejenk, ontv. bij idem, f 217 M. Van der Wiel, wed. P. van der Waal, kommies bij idem, f 142; M. E. Kütt, zich ook schrijvende M. E. Küth, wed. S. C. Van Nispen, kommies lste kl. bij het entrepot te Rotterdam, f 149 E. C. A. W. Irish Stephenson, wed. B. A. Jaossen, direct, van een postkantoor, f 400 A. R. Holle, wed. J. Van Assem of Van Assum, ontv. der dir. bel., f 400 P. N. Ch. Buser, wed. J. W. W. K. Termaat, direct van een postkantoor, f 234A. Cambanelli, wed. P. G. Van Lenuep, consul-generaal der Neder landen, f 400G. M. Kuypers, wed. H. A. Elias, controleur 3de klasse bij 's Rijks belastingen, f234 C. W. Dom, wed. J. A. Muller, komm. lste kl. bij 'sRijks bel., f106; Z. Van Almelo, wed. T. Mulder, conduct. der brievenmalen, f117 J. Th. Champagne, wed. J. P. De Keizer, direct, van een Post- en Telegraafkantoor f 480 M. De Vries, wed. S. Leeving, adsist. der posterijen, f214 L. A. Vos, wed. J. Loeff, ontv. bij 'sRijks bel., f265 A. L. Empen, wed. W. Van den Berg, be3t. bij de Rijkstelegraaf, f88. Onderwijs en Examens. Heer-Hugowaard. Voor de betrekking van hoofd der school No. 3, zijn op de voordracht geplaatst de heeren G. Kempers, hoofd der school te Waal op Texel B. Bosien, onderwijzer teWor- merveerG. Siefiers, idem te Heer-Hugowaard en K. van 't Veer, idem te Oudcarspel. De Vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek te Oude Niedorp heeft in het afgeloopen schooljaar haar doel weder volkomen bereikt. Er is door de 58 leerlingen geen enkel willekeurig ver zuim gepleegd. Het wettig verzuim wegens ziekte, hoofdzakelijk influënza en mazelen, bedraagt 4.32°/0. Allen zullen dus deel mogen nemen aan den rijtoer naar Enkhuizen ter gelegenheid van de kermis aldaar, en bovendien nog een fraaieu prijs ontvangen. Aan 3 leerlingen, die den 80 April 11. de school hebben verlaten, na haar gedurende 6, 8 of 9 jaren te hebben bezocht, zal tevens een fraai uitgevoerd „eereblijk" worden uitgereikt, omdat zij nooit een enkelen schooltijd willekeurig hebben verzuimd. Landbouw en Veeteelt. 't Is ons aangenaam te kunnen berichten, dat door de Vereeniging tot afvoer van groenten, aard vruchten en fruiten te Enkhuizen, in de algemeene vergadering van 21 dezer besloten is tot oprichting eener markt die gehouden zal worden van 1 Juni e. k., tot zoolang dit gewensebt blijkt te zijn, een of tweemaal daags op en plaats nader door het bestuur te bepalen. (Enk. Ct.) Kerknieuws. Ds. F. A. van Schaick, pred. bij de Ilerv. gem. te St. Annaland, heeft het op hem uitgebracht beroep naar de Herv. gem. te Burg op Texel aan genomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2