behouden. Het strekt alleen om aan belanghebbenden te vergunnen, af te wijken van het voorschrift van wekelijksche uitbetaling, krachtens art. 4. Art. 7 luidt nu «Het is verboden, een werkman te verplichten tot het bijdragen in eenig door of van wege den werkgever beheerd fonds, tenzij het reglement be treffende zoodanig fonds door den werkman zij onder teekend, een exempluar daarvan in de fabriek of aan den werkman uitgereikt zij, en dat reglement vermelde de bestemming en de wijze van beheer van het fonds, de door iederen deelnemer te storten bijdrage, de aanspraken die de deelneming geeft, en de gevolgen die het eindigen van zijn dienstbe trekking voor den deelnemer oplevert. Veranderingen in het reglement gemaakt, gelden alleen ten aanzien van die deelnemers welke daaraan door onderteekening hunne goedkeuring hebben gehecht." In art. 8 heeft de minister op aaudrang der commissie het woord „korting" op het loon veranderd in „inhouding" van het loon, maar meende dat het veroorloven van inhouding wegens geleend geld het artikel tot eene doode letter zou makeu. Hij zou nader overwegen, in hoever het wenschelijk was, eene wetsvoordracht betreffende beslag op een cessie van loon in te dienen. Het laatste lid van het artikel is nu zoo gewijzigd, dat kortingen, niet medegerekend die wegens verschuldigde huur van woning, schuur, bergplaats, stalling en grond, schade aan eigendommen van den werkgever en wegens bijdragen voor fondsen, bij elke betaling gezamen lijk niet meer mogen bedragen dan een-vijfde van het loon. Uitslag Kamerverkiezingen. Brielle. Gek. mr. G. J. Goekoop. L. Dokkum. Gek. mr. U. H. Huber. A.-R. en K. Qoes. Gek. mr. L. W. C. Keuchenius. A.-R. Honteniste. Herstemm. tusschen mr. Walter, R.-K., 1361 st. en mr. Pompe van Meerdervoort, JL 939 st. Ootlburg. Gek. mr. P. C. J. Hennequin, L. Zierikzée. Gek. J. J. van Kerkwijk, L. ThaDs is de uitslag der verkiezingen in alle districten bekend. Het aantal herstemmingen is gestegen tot 26, waarvan 8 tusschen aftredende katholieken en libe ralen (Wijk-bij-Duurstede, Haarlemmermeer en Deu- tichem), 4 tusschen aftredende liberalen en anti revolutionairen (Groningen, Franeker, Alkmaar en Veendam), 2 tusschen aftredende liberalen en radi calen (Zaandam en Winschoten), 3 tusschen aftredende liberalen en katholieken (Breukelen, Enschedé en Beverwijk), 8 tusschen aftredende anti-revolutionairen en liberalen (Middelburg. Gouda, Bodegraven, Amersfoort, Schiedam, Delft, Bergum en Ommen), '2 tusschen aftredende anti-revolutionairen en katho lieken (Eist en Katwijk), 2 tusschen aftr. katho lieken en antirev. (Hontenisse en Loosduinen), een tusschen den aftredenden sociaal-democraat en een radicaal (cand. der liberalen) (Schoterland), een tusschen een anti-revolutionair en een liberaal (Wolvega, thans anti-revolutionair). Eén katholiek lid is tweemaal gekozen (voor Waalwijk en Eindhoven), 4 gekozen liberalen zijn in herstemming (in Veendam, Middelburg, Delft en 8chiedam). Gewonnen heeft alleen de liberale partij, nl.1 zetel op de conservatieven in Den Haag, en op de anti-revolutionairen 1 zetel in Den Haag, 1 in Ridderkerk, 1 in Lochem, 1 in Zutphen en 1 in Oostburg. De fractie-Schaepman heeft twee zetels verloren aan de fractie-Vermeulen (Oosterhout en Waalwijk). Brengen de herstemmingen geen verandering, dan zal de nieuwe Kamer bestaan uit 50 liberalen (thans 44), 23 anti-revolutionairen (thans 24), 26 katho lieken (thans 29) en 1 sociaal-democraat (als thans). De conservatieve partij is verdwenen. Als nieuwe leden nemen zitting de heeren Conrad, Pijnacker Hordijk, Van Beuningen, Levy, Rink, Kielstra, Smit, Hennequin, Van den Berch van Heemstede, Noordtzij en d'Ansembourg. De Kamer verlaten de heerenRooseboora, Seyffardt, Gilde- meester en Ruland, die bedankt hebben Van Asch van Wijck, die Gouverneur van Suriname is geworden Okma, om zijn spraakorgaan door De Standaard veroordeeldBrantsen, Van Kempen, Engelberts, Heemskerk, Glinderman, Vos de Wael, Borret en Schimmelpenninck, die niet herkozen zijn. Binnenlandsch nieuws. Helder. Door Burgemeester en Wethouders werd gisteren alhier ten Raadhuize openbaar aan besteed lo. Den onderbouw eener ijzeren draaiburg over het Held. kanaal bij de Windsteeg. Ingekomen waren 8 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren P. Spruit, ad. f 6666 C. A. van Neck f 5968 Th. Moorman f 5900Gebrs. Klein f 5785 P. de Waard f 5660 A. Graaff f 5590 H. Wijker f 5200 en B. Boon f 4990. 2o. Den bovenbouw dier brug. Ingekomen 5 biljetten, van de heerenGebrs. Klein, ad. f 6478; J. Kikkert f 6175; W. D. J. Lafeber f 5914; G. de Vries, Groningen f 5043 en A. E. Stijkel, Appingedam f 4840. 3o. Het maken van riolen en bestratingen in de Gravenstraat, enz. Ingekomen 15 biljetten, van de heeren A. Bos, ad. f 6996 C. v. d. Plas f 6700 C. A. van Neck f 6696 A. Korff f 6445 J. Duinker f 6440 P. Spruit f 6343A. Graaff f 6300W. de Jong f 6300 P. de Waard f 6296 Gebrs. Klein f 6200; H. Wijker f6200; P. Verheij f 6188; J. F. Philips f 6100; Th. Moorman f 6098 en A. Trap f 5850. 4o. Het maken van riolen in het westelijk deel der gemeente. Ingekomen 13 biljetten, van de heeren A. Bos, ad. f 9226 P. de Waard f 9100 A. Korff f 8895J. Duinker f 8890Gebrs. Klein f 8800 C. A. van Neck f8747 P. Verheij f 8738 Th. Moorman f 8580 P. Spruit f 8566 H. Wijker f 8500; A. Trap f 8460; A. Graaff f 8450 en J. F. Philips f 8400. Texel. Voor eene alhier op te richten eventu- eele zwemschool, waarvoor den 8sten dezer eene vergadering plaats had en waarvoor als geschikt ter rein werd aangewezen de zwemtocht,zal vooreerste kosten benoodigd zijn een som van pl. m. f 200, terwijl de jaarlijks wederkeerende uitgaven werden geraamd op ongeveer f 30; deze laatste gelden zal men trachten te verkrijgen door con tributie; tot bekoming van de som, voor oprich ting zal eene lijst circuleeren voor vrijwillige bijdragen. Van de vergadering van het muziekkorps welke dien avond zou worden gehouden, valt weinig te vermelden. Naar de „Tex. Ct." ver neemt waren geen bemoedigende voorstellen van den ontweqier dezer Vereeniging (muziek korps) ingekomen. (Hij was zelf niet ter ver gadering.) Schagen. Schagen's Mannenkoor „Euteqje" gaf 11. Maandag onder leiding van haren ervaren directeur, den heer Jb. Denijs Jz., een concert ten lokale van den heer J. Boon te Wieringer- waard, hetwelk werd bijgewoond door een zeer talrijk en uitgelezen auditorium. Omtrent de uitvoering mag „Euterpe" ten zeerste tevreden zijnde koornummers voldeden alleszins, door karakteristieke voordracht en zuivere intonatie, terwijl de solisten, de h. h. A. Hille, C. en W. Roggeveen, door het audi torium gebiseerd werden. Zal dit Concert een aangename indruk ach terlaten bij de te Wieringerwaard wonende min naars der muzikale kunst, harerzijds zal„Euterpe", dank zij de zeer goede recette, niet minder tevreden zijn. (Sch. Ct.) Marine en Leger. In den ouderdom van 55 jaren is te Leiden over leden de gep. overste der mariniers, de heer M. C. Koning. Van de volontairs-sergeanten van het 1ste studie jaar van de Militaire School te Haarlem worden met 15 Juli ingedeeld bij het reg. gren. en jagers J. Breukink, W. H. Sablerolle, M. H. M. Lcclercq, C. J. A. Kruijt, C. P. Van Ginkel, J. A. Westhoff, Ch. Webb, Ch. J. Groothoff, M. Belzer, M. J. H. F. A. Schieffer, W. L. Leclercq, P. M. O versluis, J. J. C. Van Dijk, en H. Ch. Wins; bij het 7de reg. inf. W. K. C. Beerstecher, H. Stellenboom, A. H. Gouwe, H. M. Brouwer, N. A. C. Penninck, B. H. James, J. D. B. Ophorst, L. Lens, D. Van Dijk, J. R. Wiegel, H. P. J. Schinkel en E. J. M. Ocbsendorff. Zij moeten zich tot 15 September in den practischen dienst bekwamen, waarna zij 14 dagen verlof krijgen, om den lsten den nieuwen cursus bij de Haarlemsche school te vervolgen. De minister van Marine heeft bepaald, dat Hr. Ms. „Isala" te Vlissingen, bij wijze van proef, van een stoomstuurinrichting zal worden voorzien. Met het toezicht over deze werkzaamheden is belast de off.-mach. 1ste kl. A. J. Over de Linden. Indien de proefneming slaagt, zullen naar gemeld wordt alle riviervaartuigen van deze inrichting worden voorzien. Jl. Donderdag is te Breda het schriftelijk examen aangevangen voor 85 adspiranten, dingende naar eene plaatsing als cadet op de Kon. Milit. Academie. De mondelinge examens voor alle adspiranten, in ploegen verdeeld, beginnen Maandag 15 dezer. De kapt.-luit. ter zee J. A. Snoek, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activi teit gesteld. Met 1 Jnli a. s. worden de machinisten 2de kl. A. van den Berg en H. W. J. Grimberg en de id. 3de kl. H. G. Morhaus, geplaatst op Hr Ms. fregat „van Galen". De machinisten 2de kl. A. H. de Bats en J. Engels, van de „Van Galen" op Hr. Ms. wacht schip en ged. bij de conservatieid. Elshove van de „Van Galen" op Hr. Ms. „Marnix" en ged. aan boord van de „Vulcaan" id. 3de kl. C. P. K. Nilant en A. Herwijer van de „Van Galen zijn op non-actiev. Met ingang van 1 dezer zijn bevorderd tot mach.- leerl. 1ste kl.: de mach.-leerl. 2de kl., 1 J. IJpelaar, 2 A. J. G. Timmers, 3 J. A. C. Tempelaar, 4 J. D. Peters, 5 A. W. Van Doorn, 6 J. P. Vos, 7 H. Brondert, 8. F. A. Noest, 9 A. J. Steegstra, 10 M. F. Speckens, 11 G. J. Conrad, 12 J. W. Cleijpool, 13 P. Galles, 14 C. A. De Bode, 15 A. W. Engelbrecht, 16 P. W. Bal, 17 P. J. Wemels- pelder, 18 T. J. Kommers. In bovenstaande volgorde zijn zij bevorderd. Aan No. 1 en 2 zijn, op de opleiding te Hellevoetsluis, als 1ste en 2de prijs uitgereikt een zilveren horloge en „Stoomwerktuig kunde van Schel." Met 4 Juli a. s. zijn geplaatst denos. 1, 6,11 en 16 op Hr. Ms. ramschip „Buffel," 2, 7,12 en 17 op Hr. Ms. ramschip „Guinea," 3, 8,13 en 18 op Hr. Ms. raramouitor 1ste kl. „Draak," 4, 9 en 14 op Hr. Ms. rammonitor „Panter" en 5, 10 en 15 op Hr. Ms. rammonitor „Cerberus." Het grootste kanon der wereld. Voor de bewapening van Kroonstad heeft Krupp, over Ham burg, het grootste ooit aangemaakte kanon afge zonden. Het is vervaardigd uit gietstaal en weegt 234 ton het kaliber bedraagt 35 centimeters en de ziel is 12 meter lang. Er kunnen 2 schoten per minuut uit gevuurd worden elk schot kost 3600 gulden. Bij de beproeving te Essen in 't bijzijn eener Russische commissie ging het projectiel door een ijzeren plaat van 50 centimeters en viel toen op 1400 meters achter het doel neer. Benoemingen, enz. Tot directeur-leeraar aan de zeevaartschool op Vlieland is benoemd de heer M. J. Gilhuys, eervol ontslagen luitenant ter zee 2de kl. te Amsterdam. Door stemgerechtigde ingelanden van den polder en banne Hensbroek is, in plaats van wijlen den heer K. Helder, met algeraeene stemmen tot lid van het College van Dag. Bestuur gekozen de heer H. Schrooder. Onderwijs en Examens. Mejuffrouw M. Marrinkelle alhier heeft, te Utrecht met gunstig gevolg examen afgelegd voor Apothe kers-bedienden. Door het Schoolverbond te Oostwoud is besloten dat de kinderen der hoogste klas, als belooning voor getrouw schoolbezoek, dit jaar een reisje zullen maken naar den Helder, terwijl de leerlingen der middelste klas een bezoek zullen brengen aan de Enkhuizer kermis. De schoolkinderen te Barsingerhorn maakten jl. Woensdag een rijtoertje naar het badplaatsje Callants- oog. Hoewel het weder voor zulk een tochtje wel wat koud was, vermaakten de kinderen er zich niet minder op. De stoet bestond uit 36 rijtuigen, alle door de ingezetenen ter plaatse vrijwillig voor dit doel afgestaan. Landbouw en Veeteelt. De Minister van Financien heeft bepaald, dat de verificatie van gecondenseerde melk, aangegeven tot uitvoer op den voet van het Kon. besluit van 30 December 1881, ook kan geschieden te Purme- rend. De Nederl. Kamer van Koophandel te Londen heeft eene vergadering uitgeschreven ter bespreking van den zuivelhandel tusschen Nederland en Groot- Brittannië. De bijeenkomst zal 24 dezer gehouden worden. Reeds is uit Nederland bericht gezonden, dat de voorzitters der Holl. Maatschappij van Landbouw en van de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Holl. Noorderkwartier, alsmede de zuivelconsulent der Friesche Maatschappij van Land bouw voornemens zijn de vergadering bij te wonen. De eerste nieuwe Andijker aardappelen (muisjes) zijn door de Coöperatieve Vereeniging „Akkerbouw" naar Amsterdam verzonden. Kunst- en Letternieuws. Californië. Inhoud van No. 36De hoofdtrekken van de Staatsinrichting der Unie. Overzicht der week. Economisch-Statistiek gedeelte. FeuilletonEen verhaal uit Nieuw- Amsterdam. Uit Merced County. Schetsen van land en volk. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Jl. Zondag herdacht de heer J. W. Niessink, pred. te de Cocksdorp op Texel, voor eene talrijke schare de inwijding van het kerkgebouw aldaar. Tot tekst had spreker gekozen Ps. 48, vers 10. Uit tal van woningen wapperde de vaderlandsche driekleur. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gem. te Alkmaar werd, ter voorziening in de predikants vacature van ds. Oort, opgemaakt het volgende zestalds. A. J. Th. Jonker, te Ellecom C. J. Lammerink, te Scheveningen P. S. Meerburg, te Kethel H. Zeijduer, te VollenhoveP. J. van Meele te Nijkerk L. M. van Noppen te Zwartslnis. Op het drietal werden geplaatst de predikanten ds. Jonker, Lammerink en Meerburg. De verstandhouding tusschen den predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Kielwindeweer (Gron.) en den voorzanger was in de laatste tijden erg gespannen en had een gerechtelijke vervolging van den voorzanger ten gevolge, wegens het bespotten van een dienaar van den godsdienst, dewijl hij in de kerk uitgeroepen had, toen de predikant gezang 24, vers 3, wilde laten zingeu „Ds. Van Es wil zeker een Aprilgrap met de gemeente uithalen ik verzoek daarom de gemeente de kruisen en mollen maar weg te laten." De ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de arrond.-rechtbank te Winschoten eischte, aangezien de schuld wettig en overtuigend bewezen was, voor den voorzanger f 100 boete of 14 dagen hechtenis. Buitenland. ARBEIDERSBEWEGINGEN. Frankrijk. Te Parijs ging het gisteren op een meeting van socialisten woest toe. Het Gemeenteraadslid Rouanet werd door den anar chist Martinet half geworgdde vrienden van Rouanet schoten toe, om hem te ontzetten en Martinet ontkwam met moeite en bebloed aan hun handen. Op straat werd hij gearresteerd, omdat hij „Leve de anarchie" riep. Rouanet moet het bed houdenhij kreeg ernstige ver wondingen aan hals en zijde. Engeland. Te Londen is in den stand der werkstaking geen verandering. De employés der omnibussen zijn vast besloten om vol te houden. De directeuren der Omnibus-Maat schappijen verklaren, dat zij, als zij de eischen der beambten, die den arbeid hebben gestaakt, wilden inwilligen, elk jaar 165,000 pd. st. daar voor zouden moeten uitgeven, terwijl hun winst slechts 45,000 pd. st. bedraagt. Dit zou dus gelijk staan met een gedwongen staking der onderneming. Oostenrijk. - Te Weenen hebben de zetters en drukkers het werk hervat. Duitschland. In het Huis van Afgevaar digden diende jl. Donderdag de liberale afge vaardigde Rickert zijn voorstel in betreffende de graanrechten. Kanselier Caprivi verzoekt verwerping van dit voorstel. De regeering kan geen uitvoerig debat over de graanrechten aanvaarden en ziet geen reden om het standpunt, dat zij ten opzichte van de verlangde verlaging der graanrechten heeft ingenomen, te wijzigen. Reeds sedert het einde van April is door de regeering een onderzoek ingesteld, maar dit onderzoek is tot officieele bronnen beperkt, ten einde beweging ter vermijden. Alle verkregen gegevens verschaften de overtuiging, dat geen gebrek aan graan heerschte. Ten gevolge van de beweging, welke de zaak veroorzaakte, ver zocht de regeering ook inlichtingen aan particu lieren en consuls, maar voordat alle gegevens bijeen waren, moest de regeering haar omzich tige houding opgeven. De gegevens bestaan uit ramingen, die echter groote waarde hebben. Evenwel kon de regeering deze gegevens niet bekend maken, omdat zij geen namen kan noemen. De regeering aldus eindigde Caprivi is zich harer verantwoordelijkheid volkomen bewust. Zij verzocht den heer Rickert zich ook reken schap te geven van de verantwoordelijkheid, welke hij op zich laadt, daar een debat over de graanrechten ernstig nadeel zou kunnen aan richten. Engeland. De vorstelijke baccarat-speler (de Prins van Wales) wordt door de publieke opinie hier te lande niet gespaard. De Synode der Methodisten zond aan den Prins afschrift van de volgende motie, door deze vergadering aangenomen„Wij betreuren dat Uwe K. H. een speler is en door uw voorbeeld een van de verderfelijkste en ergste hazard spelen bevordert. Wij veroorloven ons, Uwe K. H. onderdanig opmerkzaam te maken, dat zulk een handelwijze het godsdienstig gevoel beleedigt, het aanzien van het Koninklijk Huis verlaagt en schade doet aan de aanhankelijkheid tot den Troon." „The Standard" laat zich vrij scherp uit en schrijft o.a.„dat het evenmin regel is voor Engelsche gentlemen, om met een baccarat-spel in hun bagage te reizen (hiermede doelénde op den Prins van Wales), als voor Britsche officieren om valsch te spelen, en voor Engelsche dames om hare gasten te bespieden. In een tijd, dat de troon in het volle licht geplaatst is, zoo dnt elk hoekje daarvan zichtbaar is, hadden wij de onthulling, thans gedaan, best kunnen missen". Op gelijksoortigen toon spreekt „the Daily News", en „the Times" betreurt, dat toen majoor Cumming eene verklaring gat, dat hij nooit meer een kaart zou aanraken, de Prins van Walis niet tegelijkertijd een dergelijke verklaring heeft onderteekend. Een ander meldtDe Koningin heeft eiken avond per telegraaf gedetailleerd bericht ontvan gen betreffende het proces over het baccarat- schandaal. Zij is verbolgen op ieder, die er in betrokken is. Zij wil zelfs dat lord Coventry als „master of the buckhounds" zijn ontslag zal nemen. De zaak komt in het parlement ter sprake. De heer Norton is namelijk voornemens, in het Lagerhuis de aandacht op het proces te vestigen en een voorstel te doen om de tractementen van den hertog van Cambridge en den Prins van Wales te verminderen. Inmiddels is reeds door een aantal leden van het parlement eene tegen het baccaratspel gerichte verklaring onder teekend. Sir W. Gordijn-Cumming, de treurige held van het schandaal, is intusschen jl. Dinsdag met een rijke Amerikaausche dame, Florence Carner geheeten, gehuwd. Hij behoeft dus niet meer valsch te spelen om aan den kost te komen. Italië. Volgens den „Observatore Romana" is msgr, Fetrati tot pauselijk nuntius benoemd. Eng.-Indië. In een te Londen ontvangen particulier telegram wordt gewag gemaakt van een vijandelijke beweging der bevolking te Yang-Keang tegen de Europeanen. Eén zende ling en een tolbeambte, die Engelsch onderdaan was, zijn met steenen gedood. Het zendeling gebouw is in brand gestoken, Mozambique. Alhier heerscht groote ongerustheid naar aanleiding van een bericht dat een inlandsch hoofd met ongeveer 3 d 4000 volgelingen tegen het Portugeesch gezag is opge staan en zich voor de Engelschen heeft verklaard. De Gouverneur zendt troepen om den opstand te onderdrukken. Afrika. De Fransche expeditie, over wier lot in Zuid-West-Afrika men in zorg ver keert, was in Juli 1890 onder aanvoering van Crampel uit Loango vertrokken en zou zich naar Tchad begeven. Tot voor weinige weken werd niets omtrent de reizigers vernomen, toen te Mayumba de tijding aankwam, dat de geheele expeditie door de inboorlingen van Motonga-land vermoord was en de blanken door de kannibalen waren opgegeten. In April was een tweede expeditie uit Loango uitgezonden, om Crampel en de zijnen op te sporen. Te Parijs werd Donderdagmorgen uit Labre- ville een telegram van De Braza ontvangen, dat geen melding maakte van het onrustbarend bericht, hoewel Libreville niet ver van Loango ligt. De Minister van Koloniën heeft naar Libre ville geseind om inlichtingen. Gemengd nieuws. Aan boord van het oorlogsstoomschip „Koningin Emma der Nederlanden',' liggende aan 's Rijks werf alhier, had gisteren een droevig ongeluk plaats. De matroos iste kl B. J. Meijer, in het want werkzaamheden verrichtende, verloor on der den arbeid zijn evenwicht en stortte van eene aanzienlijke hoogte op het dek neer. Zwaar gewond opgenomen, overleed de ongelukkige weldra aan de gevolgen van den val. Naar het „D. v. N." meldt,is de heer Louis Bouwmeester lijdende aan een huidziekte, ten gevolge van bloedvergiftiging, ontstaan doordien de vergiftigde kleurstof van een tricot zich door een huidwondje, hetwelk de heer Bouwmeester zonder het te weten aan den voet had, met het bloed vermengt heeft, De regen van jl. Dinsdag heeft te Koedijk aan 20 pasgechoren schapen het leven gekost. Jl. Woensdagnacht, toen eenige jongelui van de kermispret te Medemblik huiswaarts keerden, ontdekten zij op de Nieuwstraat bij mej. de Wed. Nelissen, dat de luiken voor de uitstalkast van gouden en zilveren werken waren uitgeligt en op zijde gezet en het glas was stuk geslagen en dat er verschillende voorwer pen op straat lagen. De bewoners werden spoedig gewekt. Nadat met behulp van een lantaarn de voor werpen zooveel mogelijk opgezocht waren en de politie was gewaarschuwd, ontdekte men dat het gestolene niet veel bedroeg. Slechts een zilveren remontoir met ketting en eenige kleinere voor werpen zijn vermist. Men is den dader nog niet op 't spoor. Omtrent de lotgevallen van de „Veendam" schrijft men uit New-York aan het "Hbld" Het schip verliet Boulogne op 10 Mei en zette de reis zonder tegenspoed voort tot Vrijdag 15 Mei, toen men een lichte beving aan boord waarnam. De machines stonden plotseling stil, en bij onder zoek bleek dat de schroefas nabij de machines in diagonale richting was gebroken. De oorzaak is onbekend, daar de zee kalm was en de wind niet sterk. Men ondersteld echter, dat de schroef op •en gezonken houtblok of iets anders had gestoote». Gedurende den avond werd eene godsdienstoefe ning in de groote kajuit gehouden, en de kapitein, de heer A. Roggeveen, zeide dat er volstrekt geen gevaar was, dat hij voor zes weken provisie aan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2