HELDER, 20 Juni. H. K. H. de Prinses Von Wied is jl. Donderdagavond met vier harer kinderen uit Nieuwied in de residentie aangekomen, ten einde een groot gedeelte van den zomer te 's Hage en te Scheveningen door te brengen. Het volledige gevolg van HH. MM. den Keizer en de Keizerin van Duitschland bij hun bezoek aan ons land zal bestaan uit Baron von Mirbach, grootmeestergraafvon Brackdorff, grootmeesterden chef van het militair kabinet, ZExc. Von Hahuke, generaal der infanterieden chef van het civiele kabinet, dr. Von Lucanus; den chef van het marine kabinet, kapitein ter zee baron Von Senden- Ribonden opper-ceremoniemeester en opper hofmaarschalk Craaf zu Eulenburghden secretaris van Staat voor Buitenlandsche Zaken baron Marxball von Biebersteinden adjudant- generaal Von Wittichluit.-kol. Von Kessel, majoor Von Scholl, Von Htllsen, Von Brandis en kapitein ter zee Siegelvoorts adjudanten, hofdames en verder personeel. Naar de „Amsterd." verneemt zullen den Keizer en de Keizerin vanwege het Nederlandsche hof worden toegevoegdvice-admiraal jhr. De Casembrootkolonel jhr. W. L. van Spengler ritmeester J. G. baron van Sijtzema; kamerheer H. W. J. baron Taets van Amerongengroot meester J. G. E. graaf van Lijnden en mevr. baronnesse Schimmelpenninck van derOye, geb. Steengracht. Jhr. mr. Van der Hoeven, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der Nederlan den te Berlijn, zal tijdens het keizerlijk bezoek hier te lande aanwezig zijn. De Dam zal des avonds electrisch worden verlicht en den eersten avond van hun verblijf zullen er muziekuitvoeringen gehouden worden, op den tweeden avond heeft een watertocht en hebben vuurwerken plaats. Op het IJ en den Amstel worden op beide dagen waterfeesten georganiseerd. Naar „het Vad." verneemt, zal van het reg. grenadiers en jagers enkel de Kon. Mil. Kapel te Amsterdam verblijf houden tijdens het bezoek van den Duitschen Keizer aldaar. Het jongste bezoek, door de ministers van Oorlog en Marine aan het Loo gebracht, schijnt in verband te staan met ingrijpende wijzigingen in het plan van aankomst. Van half officieele zijde wordt verzekerd, dat het nog niet vaststaat dat de Keizer te IJmuiden zal aankomen. Door eene commissie is het stoomschip „Prins van Oranje" van de stoomvaart-maatschappij „Nederland", afgehuurd om daarmede den Keizer van Duitschland tot aan de Noordkust van ons land tegemoet te stoomen en hem zoodoende ter zee feestelijk op te wachten. Een 150-tal heeren en dames zullen zich daartoe aan boord van dien bodem bevinden en reeds daags vóór de komst des Keizers IJmuiden uitstoomen. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Het voorstel tot het toestaan van gelden tot verbouwing van het Binnenhof kon in de afdeelingen der Eerste Kamer geen algeraeene goedkeuring vinden. Verscheiden leden meenden dat eerst een algemeen plan van verbouwing moest in het leven geroepen worden, eer men aan een onderdeel begon. Deze leden zou den Minister gaarne zien bijgestaan door eene Commissie ter opleiding van de vele vraagpunten, welke zich bij het opmaken van zoodanig plan voordeden. Men vroeg of het Rijksarchief niet geschikt was voor het opnemen van het Departement van Binnenlandsche Zaken, zonder aanzienlijke ver bouwing, en of er voor de archieven niet elders gebouwen waren te stichten, b. v. in den tuin van het tegenwoordige archiefgebouw. Tegen deze denkbeelden werd opgemerkt, dat het ge bouw van het Rijksarchief minder geschjkt scheen voor Binnenlandsche Zaken, ook al bood de tuin gelegenheid tot uitbreiding aan. Ten slotte werd gevraagd, welke voornemens de minister heeft na de afstemming van het wetsontwerp tot aankoop van een tijdelijke huisvesting van het Departement gedurende de verbouwing. Het wetsontwerp werd nochtans heden door de Kamer aangenomen, evenals dat tot verhoo ging van de Vestingbegrooting (stelling-Amster dam), met 30 tegen 8 stemmen. De verlenging van den diensttijd der miliciens van 1885 en 1886 (zeemilitie 1887) werd aan genomen met 20 tegen 17 stemmen. Een paar andere wetjes, o. a. dat betreffende de formulieren, ambtstitels enz., werden goed gekeurd. De Kamer is weer naar huis. Blnnenland8ch nieuws. Texel. De gevreesde kinderziekte (mazelen) heeft ook te de Cocksdorp intrede gedaan, doch bepaalt zich nog tot één geval. Texel. Door den heer S. D., aan de Koog alhier, is een postduif gevangen. Op den rechter vleugel staan de woorden„Helgoland Wix 1888"; op den linkervleugel: „Eile, Hamburg 1887, Helgoland". Texel. Onlangs werd gemeld, dat drie leden van het Rijkscollege voor de Zeevisscherijen te Oosterend een onderzoek hadden ingesteld, in verband met de plannen tot het maken eener haven voor de vloot aldaar. In deze week kwamen voor hetzelfde doel de heeren Aberson, Hoogenraad en de Ridder, leden van het bestuur der Vereeniging tot bevordering der Nederl. Visscherij. Zij hadden ook een onderhoud met den burgemeester. Vurig hoopt men, dat de haven spoedig worde gemaakt. gedane! I aankondigingen had jl. Dinsdag en Woensdagen de kolfbaan van „den Moriaan" alhier de kolfwedstrijd plaats, uitgeschreven dooi den bond Holl. Noorderkwartier. Als overwinnaars traden uit het strijdperk de heeren Van Cleef met 124 punten, A. Kist met 123 p., W. Kraak man met 119 p., C. Zomer met 109 p., en Jb. Slotemaker met 103 p. De laatste, wonende te Oudkarspel, de anderen wonende en leden van de kolfvereeniging „Op maat" te Zuidscharwou- de. In den geanimeerden biljartwedstrijd werden winners: op den eersten dag de heeren A. Kist en Jb. Slotemaker; op den tweeden dag de heeren K. Pronk, K. Blom van Heer-Hugowaard en A. Kist. Door afwisseling met verschillende andere spellen werd deze wedstrijd eene zeer gezellige en genoeglijke bijeenkomst. Alkmaar. Een correspondent aan het „Hbld." in dit district schrijft het volgende „De vraag, hoe de radicale partij zich bij de herstemming van 23 Juni zal gedragen, is moeilijk met stelligheid te beantwoorden. De radicale elementen zijn door een twintigtal gemeenten verspreid, maar alleen hier ter stede zelf heeft men een radicale kiesvereeniging.kun- nen vormen. „Intusschen, bij alle gemis aan organisatie, worden toch enkele personen aangeduid als leiders der radicale richting en die door hun woord toch enkele invloed hebben op de kiezers. Ik heb mij de vrijheid veroorloofd hun meening te- vragen over de herstemming en het eenstemmig antwoord was, dat de radicale partij, wellicht op eene enkele uitzondering na, hare stem op den heer mr. W. van der Kaay zal uitbrengen. Men is van oordeel, dat de radicale partij te na aan de liberalen is verwant, om in een geval als dit niet met alle kracht voor den heer Van der Kaay te ijveren. Toont men dus van liberale zijde deneelfden ijver als oj> 9 Juni, dan kan de herkiezing van mr. Van der Kaay in dit district verzekerd geacht worden." Marine en Leger. Hr. Ms. monitor „Cerberus" is van de Zuiderzee alhier aangekomen, om zich van steeukolen te voorzien. Den lsten Juli a. s. wordt de mach. 1ste kl. P. J. J. Kenp, geplaatst op Hr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Van Galen." Naar wij vernemen, zal Hr. Ms. rammonitor 2de kl. „Panter," comm. de kapt.-luit. ter zee H. Ber- nelot Moens, de volgende week, op de reis over de Noordzee van Hellevoetsluis naar IJmuiden, gecon- voyeerd worden door Hr. Ms. ramschepen „Guinea" en „Buffel." De mach. lste kl. G. P. W. van der Klugt, dienende aan boord Hr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Johan Willem Friso," wordt men den 20 dezer op non-act. gesteld. Naar men verneemt, zal 't stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine den 28 dezer embarkeeren aan boord van 't eskader, dat bestemd is honneurs te bewijzen aan den Keizer en de Keizerin van Duitschland, zoowel bij aankomst te IJmuiden als tot verder eerbetoon te Amsterdam. Bij kon. besluit is benoemd bij het 4de reg. vest.-art. tot lste luit., de 2de luit. J. G. C. Ver meulen, van het korps. Bij Kon. besluit is1. de lste luit. F. Ham- macher, van het 3de reg. infanterie, uit den mili tairen dienst ontslagen 2. aan hem tot levenson derhoud toegekend een voortdurenden onderstand van f 316 's jaars. De luit. ter zee lste en 2de kl. G. P. Posthuma en M. W. L. Olivier, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht A. J. Gijsen wordt met 1 Juli a. s. geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, om dienst te doen in de Maritieme Ziekeninrichting aldaar. Met 6 Juli a. s. worden geplaatstop Hr. Ms. ramschip „Guinea", de luit. ter zee 2de kl. C. A. Dominicus; op Hr. Ms. stoomschip „Koningin Emma der Nederlanden", de luit. ter zee 2de kl. J. S. F. Gallay, en op lir. Ms. fregat „Evertsen", de luit ter zee 2de kl. W. H. Von Leschen. De gep. vice-admir. Jhr. F. de Casembroot is geheel hersteld uit Ems te 's Gravenhage terugge keerd. Naar het „Vad". verneemt, is bij onderhandsche inschrijving de afwerking der stoomwerktuigen en ketels (gedeeltelijk vervaardigd door de Koninklijke Fabriek- van stoom en andere werktuigen) opgedra gen voor het ramschip „Beinier Claeszen" aan de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissin- gen en voor het pantserdektorenschip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden" aan de Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en spoorwegmateriëel te Amsterdam. Het is den minister van Oorlog gebleken, dat bij de korpsen van de landmacht, bij het uitreiken van briefjes van ontslag aan militairen, die uit degele deren moeten worden verwijderd, op verschillende wijze wordt te werk gegaan. Vermits hij het wenschelijk acht, dat ten deze bij de korpsen van de landmacht voortaan op een vormige wijze wordt gehandeld, heeft de minister bepaald, dat het uitreiken van briefjes van ontslag op de volgende wijze moet geschieden. De uitreiking heeft plaats bij voorkeur op een vroegtijdig, doch niet vooraf bekend gemaakt mor genuur, in tegenwoordigheid van de compagnie, het eskadron of de batterij waartce de weg te zenden militair behoortde troep wordt daartoe binnens kamers vereenigd en is daarbij ongewapend. Het schriftelijk declaratoir, inhoudende den naam van den persoon, aan wien het wordt afgegeven, het korps waarbij en den tijd gedurende welken hij heeft gediend, benevens de laatste door hem begane over treding, welke oorzaak is, dat hij voor den militairen dienst ongeschikt wordt verklaard en daaruit wordt ontslagen, wordt door den commandant der com pagnie, het escadron of de batterij voorgelezen. Daarbij heeft verder geenerlei vertoon plaatsalzoo wordt de ban niet geopend of gesloten en wordt de ontslagene ook niet langs het gelid geleid. ratoir wordt de ontslagene door een ouderofficier en twee ongewapende manschappen geleid tot aan den uitgang der kazerne of de grens van het kazerne terrein, al waar "hem het'declaratoir door voornoemden onderofficier wordt ter hand gesteld. De gemeentepolitie wordt daags te voren van de wegzending onderrichtdaarbij wordt haar een afschrift van meer bedoeld declaratoir toegezondeu. Men leest in het „Vad." het volgende ingezonden stuk Moet de gymnastiek opgenomen worden in de programma's voor de toelatings examens tot het K. Instituut voor de Marine en de K. Militaire Academie? Deze vraag kwam mij voor den geest toen ik jl. Maandagmorgen een adspirant-cadet naar het „Militiehuis" te Arasterdam bracht, waar een tal rijke schaar van jongelingen voor den ingang het oogenblik stond af te wachten, waarop hun examen zou aanvangen. Ik wil geenszins beweren, dat de jongelui er over het algemeen slecht uitzagen, maar toch viel mij een verbazend groot onderscheid tusschen hen op wat betreft de flinkheid van hun uiterlijk en de stevigheid van hun lichaamsbouw, zelfs indien men bet verschil in leeftijd, dat trouwens slechts weinige jaren telt, in rekening brengt. Nu weet ik wel, dat de keuring bun gelederen nog sterk zal dunnen en dat de tengeren onder hen de meeste kans hebben om afgekeurd te wor den. Maar onder de goedgekeurden zal toch ook nog een groot verschil blijven bestaan in lichaams bouw en in spieroefening. Is het nu wel wenschelijk, dat uit die goedge keurden de keuze voor de aanstaande officieren uitsluitend bepaald wordt door hun geestesontwik keling? Ik geloof het niet. Een jongeling, die zorg heeft gedragen voor een gezonde ontwikkeling van zijn lichaam, is ceteris paribus, toch meer waard dan hij, die dit verzuimd heeft, ook in 't algemeen, maar voor leger en vloot in het bijzonder. Mij dunkt, de leger-commandant (gesteld, dat wij er reeds een bezaten) zal meer gesteld zijn op een gespierden candidaat dan op een zwakken, niet alleen wanneer beiden verstand en kennis gelijk staan, maar zelfs ook indien de geleerdheid bij den gespierden aspirant iets minder groot is dan bij zijn kameraad. Evenwel, bij het tegenwoordige stelsel van examineeren kan zulk een beoordeeling van flinke jongens niet plaats hebben. Bovendien, bij elk ander stelsel moet alle willekeur buiten gesloten worden. Zou nu niet een examen in de gymnastiek voor hen, die adelborst of kadet zullen worden, een uitstekend middel zijn om in deze leemte te voorzien De mogelijkheid om in dit vak examen af te nemen, is voldoende gebleken bij de wedstrijden, welke door gymnastiekbonden gehouden worden. En van zooveel gewicht schijnt mij de lichamelijke ontwikkeling voor onze aanstaande officieren, dat bij hun toela tingsexamen de gymnastiek geenszins als een bijzaak beschouwd moet worden, maar als een hoofdzaak, zoodat het daarvoor te geven cijfer met een zooda- nigen factor vermenigvuldigd moet worden, dat werkelijk de lichamelijke ontwikkeling van den adspirant evenveel gewicht in de weegschaal legt als zijn geestesgaven. Zulk een maatregel zou een zeer gunstigen invloed uitoefenen op het gymnastiekonderwijs in de bijzon dere scholen, waar de jongelui voor het toelatings examen tot het Instituut der Marine en de Militaire Academie worden voorbereid. Want over het algemeen staat dat onderwijs op die -scholen ten achter bij onze Hoogere Burgerscholen zelfs keu ik er, waarop het gymnastiek-onderwijs geheel achterwege blijft. Bij een groot deel der Nederlandsche jeugd zal het bovenbedoelde examen in de gymna stiek heilzaam werken en de steunpilaren van ons onafhankelijk volksbestaan zullen er hechter door worden. Den Haag, 11 Juni 1891. Dr. A. H. PAREAU. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit is met 1 Juli benoemd tot opzich- teres der wascb in 's Rijks krankzinnigengesticht te Medemblik, mej. Ps G. Balk, aldaar. Bij Kon. besluit van 8 Juni 1891 No. 17 zijn, op grond van verkregen rechten, ingevolge de wet van 6 Mei 1890 (Staatsblad No. 72) betreffende de pensioenen der weduwen en weezen der burgerlijke ambtenareu, de volgende pensioenen verleend aan W. C. Bom, wed. A. J. Van der Velde, besteller Rijkstelegraaf, f 129 J. F. Bruens, wed. J. Jur- rius, leeraar aan het gymnasium, tevens leeraar aan de burgeravondschool te Nijmegen, f 394 A. Jager, wed. N. M. Jonkman, rijksreldw. 3de kl., f 129 H. E. Wolf, wed. J. W. Frerinck, kommies 2de kl. bij 's Rijks bel., f 228 E. Van der Meuten, wed. J. Prins, idem, f 173; M. L. Koole, wed. J. J. Werner, idem lste kl., f 216 F. Poppen, wed. A. M. Den Heijer, rijksveldw. lste kl., f 175 A. Houwen, wed. P. Woltman, kommies lste kl. bij 's Rijks bel., f 182 M. P. Van Lingen, wed. H. J. Appeljan of Appelian, idem 2de kl., f112; P. Van Roon, wed. H. Bern bard, idem, f 124 F. Kooy, zich noem. en schrijv. Kooi, wed. S. J. De Jongh, brieveng., f 100 J. M. Versprille, wed. J. Mouissie, rijksveldw. 3de kl., f 63 J. JE. De Jonge, wed. H. De Jongh, adj .-kommies 2de kl. ter prov. griffie van Zeeland, f 155M. G. H. Van Diggelen, wed. J. C. Van der Meer Mohr, leeraar aan 's Rijks boog. burgers, en de burger- avonds. te Middelburg, f 384; A. W. Zucthof, wed. C. M. Leistekow, brievenbest., f 75 B. J. Graffelman, wed. F. J. Hubser, idem, f 71 H. Deen, wed. T. Jans of T. W. Postema, brieveng., f 42C. G. Van Dam, wed. R. B. De Roos, ijker der maten en gew., f 167 C. M. Van Wamel, wed. A. Wouters, brievenbest., f 59W. De Weijer, wed. P. De Blank, idem, t 75 Th. G. May, wed. G. Jansen, rijksveldw. 2de kl., f 75 J. Nowee, wed. J. Koehler, mr. ladenmaker en opsteller 2de kl. bij den geweerwinkel te Delft, f 125 H. C. Fukking, wed. J. R. De Beer, klerk 2de kl. bij de 's Rijks bel., f 140 j A. Kramer, zich noem. A. J. Kramers, wed. P. Hamstra, postbode, f 135 J. Van Egmond, wed. S. J. Huese, komm. 2de kl. bij 's Rijks bel., f 135G. Wiersma, we d. G. Achttien, postbode, f 80 W. F. L. M. Barkhauseu, wed. F. Bontkes, komm. verificateur lste categorie bij 's Rijks bel., f 233 veritii lste categ. bij 's Rijks be!., f 496M. Fo< wed. J. A. Geerlings, brievenbest., f 160C. Wiegman, wed. P. H. Morak, telegrafist lste f 584 M. H. J. Dussart, wed. J. M. Vonk of Vonck, kommies ter prov. griffie van Limburg, f 432 J. Burggraaf, wed. F. 11. Jansen, conciërge 4 bij 's Rijks hoog. burgers, te Assen, f 109 W. Smit, wed. J. Vestering, postb., f 60 G. Geer- lings, wed. E. Bakker, rijksveldw. 2de kl., f 109 P. Bosman, wed. A. Buitenhuis, bew. lste kl. in het burgerlijk eu militaire huis van verzekering te Arnhem, f 105 J. Van de Geer, zich noem. en schrijv. Vau der Geer, wed. J. W. Charette, ama nuensis aan de Polytechnische School, f 100 J. De Graaf, wed. H. Marree, rijksveldw. 3dekl., f 129 J. M. Lewe van Aduard, wed. mr. B. 1). Met-.j,! rechter in de arrond.-rechtb. te Groningen, f 600;- M. A. Coumans, wed. G. J. Severens, brievenbest., f 67 C. M. Hoppe, wed. J. W. Houtslag, idem, f 75S. Quintus of S. J. Quintus, wed. mr. C. W. Dull, raadsh. in het prov. gerechtsh. van Groningen, f 367 A. Kok, zich noem. en schrijv. A. N. Kok, wed. G. Geerts, rijksveldw. 2de kl., f 109 E. C. A. H. Blij, wed. F. W. Sijbel, komm. lste kl. bij 's Rijks bel., f 149M. R. Van Sweden, wed. D. Krol, ijker der maten en gew., f 400 C. P. S. Borgerhoff vau den Bergh, wed. J. Singels, ing.-architect bij de landsgeb., f 460 A. Van der Zee, wed. Th. De Boer, lichtw., f90 N. Heuning, wed. D. Hoekstra, rijksveldw. 3de kl., f 110; M. Levolger, wed. W. P. Niese, komm. 2de kl. bij 's Rijks bel., f 202 G. G. Henrv, wed. H. G. Fokker, brieveng., f 90N. Cornelisse, wed. G. W. Van Egmond, komm. 2de kl. bij 's Rijks bel., f 135; C. Keeskamp, wed. J. Barends, postb., f 67 B. Keizer, .wed. H. Vlogtman, idem, f 71 A. M. Ten Cate, wed. B. Mastenbroek Kzn., brieveng., f 69 M. Bosch, wed. H. of H. J. Meijer, idem, f 33 W. Meulink, wed. P. Fellinga, brievenbest., f 130 J. M. Th. Goedraad. wed. L. M. J. Thijssens, telegrafist lste kl., f 374; J.Van Lith, wed. E. Looijen, wachthouder op het Zwolsche Diep, f 240 H. H. Jansen, wed. H. J. Bolt, bew. in een huis van arrest, f 111; M. A. Kerk hof, wed. J. W. De Waal, rijksreldw. 3de kl., f 59 M. Tonckens, wed. J. H. Van Sonsbeeck., komm. der posterijen lste kl., f 234 Th. Van der Roest, wed. C. F. Meerman, brievenbest., f 140J. Bots, wed. G. B. Pas, komm. lste kl. bij 's Rijks bel., f 120; M. L. Senn van llasel, wed. mr. T. M. Wentholt, pres. der arrond.- rechtb. te Arnhem, f 384E. Wehwer, wed. S. Ronde, brieven- en telegrambest., f 125 C, J. Van der Kamp, wed. J. Van Kampen, bewi .n het huis van verzekering te Leeuwarden, f 80 M. Langeslag, wed. F. J. Geeraards, bew. lste kl. in het burgerlijk en militair huis van verzekering te 's Bosch, f 121 L. De Vries, wed. PJ Tadema, rijksveldw. lste kl., f 150 A. Joffers, wed. K. De Vroome, brieveng., f 60 C. P. Huter, wed. A. Franke, brievenbest., f 165A. J. Van Holten, wed. J. P. E. Smits, komm. lste kl. bij 's Rijks bel., f 174 A. Merens, wed. H. G. W. Nahuys, dir. van het postkantoor te Schoonhoven, f 280. ki.. Onderwijs en Examens. Onderwijzers-vergadering te Schagen. Daar onze verslaggever voor deze vergadering ons in den steek liet, namen wij in ons voorgaand num mer het beknopte verslag, uit de „Alkm. Ct." over. Thans vinden wij in de „Sch. Ct." een verslag waar aan wij nog de volgende alleszins opmerkingswaar dige rede van den heer P. Uurbanus alhier, ter inleiding van de bespreking van de beweging in de onderwijzerswereld, ontleenen Spreker begon op te merken, dat er niets voorvalt of het kan uit vroegere toestanden verklaard worden. Zoo ook met de beweging in de onderwijzerswereld. De zucht tot lotsverbetering en standverheffing is er de oorzaak van. Voor 40 of 50 jaren waren hiervan nog geen voorteekens te zien. Toen bestond nog de wet van 1806, die door den invloed van spoorwegen, lucifers, petroleum, telegraaf, enz. plaats heeft moeten maken voor die van 1857. Deze weer voor die 1878 en nu is er weer een nieuwe onder wijswet. Maar is de toestand van de onderwijzers zooveel verbeterd De lage tractementen wekken wel tot zelfverloochening, maar niet tot tevredenheid op. Ook de verstandhouding tusschen hoofd- en hulppersoneel is er vooral in groote steden niet inniger op geworden. Het verschil in tracte- raent is te groot. De onderwijzers hebben ook recht op grooter onderscheiding in de maatschappij. Al deze dingen geven aanleiding tot ontevredenheid en zijn de oorzaak er van, dat vele onderwijzers in couranten schrijven, in kiesvereenigingen meespreken, zich op de sociale wetenschappen toeleggen, zelfs candidaat gesteld worden voor de Tweede Kamer. Jon geren praten over algemeen stemrecht of zij er alles van weten, enz. enz. Stijgt daardoor het onderwijs iu waarde Er moet verbetering komen. Van de gemeenten hebben we die echter niet te wachten. Heteenige middel is, dat het onderwijs geheel rijkszaak worde. Dat het hulppersoneel, vooral in groote steden, echter zoo tegen de hoofden ageert, vindt inleider zeer afkeurenswaardig. Wie toch is en blijft de verantwoordelijke persoon in de school? Alleen het hooid. Deze mag dus nooit in zijn rechten verkort worden. Verder wees spreker er op, dat na actie altijd reactie volgt. Vele ijvcraars zullen dan vau hun voetstukgestooten worden. Vergeet daarbij niet, dat ,als eenmaal duizenden guldens meer worden uitgegeven voor het onderwijs, dat dan ook ernstig zal gevraagd worden wat hebt ge gedaan, waar zijn de vruchten van uw arbeid De jongeren riep spreker daarom vooral toe nooit te vergeten, dat goed onderwijs geven hoofdzaak is. Om deze reden vindt spreker ook, dat een man als Gerhard al is bij zelf waarschijnlijk een uitstekend mensch en onderwijzer veel kwaad doet: vele zijner jongere volgelingen toch zijn vreemd aan allen ernst, lichtzinnig, ja laten zich soms gebruiken als colporteurs van socialistische geschriften en vergeten de hoofdzaak goede onder wijzers te wordeD. Oudere onderwijzers, die soms kennis mochten maken met van die vurige jongeren wekte hij op, daarom niet heen te gaan, maar te blijven vertrouwen dat de waarheid toch altyd zal zegevieren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2