B E fH C H T. DOOR EIGEN SCHULD, DE SPELER, 25 cents per stuk. -^wRar^ïinUtërModderman herzie u zelf! Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den Van Varik, die verklaarde vol komen eens te zijn met den inleider, dat het onderwijs rijkszaak moest worden en die er den heer Uurbanus op wees, dat de tegenwoordige beweging in de onderwijzerswereld moet uitloopen ten goededat leert ons de geschiedenis. De heer Akkerman, die daarna aan het woord kwam, begon te vertellen, dat hij per maand f 40 81, dus per week f 9.42 tractement ontving. Daar moest i 7 kostgeld, f 0.75 voor les nemen en f 0.50 voor boeken af, zoodat hij 17 centen per weck voor al het overige overhield. Dc voorzitter verzoekt den heer Akkerman geen rede te willen houden op zijn eigen houtje, maar te blijven bij de rede van den heer Uurbanus, waarop de heer Akkerman antwoordde, dat bij het noodig achtte een kleine zijsprong te maken om te bewijzen, dat de onderwijzers tegenwoordig wel gerechtigd en verplicht zijn, zich met de politiek bezig te houden. Spreker zeide een van die agitators te zijn van wien de heer Uurbanus sprak en noemde het leven van een onderwijzer tegenwoordig aller ellendigst, dor en naar. Anna Paulowna, 19 Juni. Onze geachte plaatsgenoot, de heer P. Steen, werd heden in Amsterdam tot arts bevorderd. Mej. W. Groot, te Venhuizen, is benoemd tot onderwijzeres te Benthuizen. Kunst- en Letternieuws. Californië. Inhoud van no. 37 De Far mers' Alliance. Overzicht der week. Econo- miscb-statistisch gedeelte. Schetsen vau laud en volk. Gemengd nieuws. Vorst een gepantserden kruiser ten geschenke gaf, wil deze laatste met alle geweld een vloot bezitten. Het tractaat van Berlijn heeft de handelsschepen van Montenegro ouder bescher ming van Oostenrijk-Hongarije gesteld, en ver oorlooft Montenegro niet er schepen op na te houden. Tans doet de Vorst moeite, Montenegro tot een onathankelijken maritiemen staat te doen verklaren. Buitenland. Frankrijk. In harejl. Woensdag gehouden zitting is de Kamer van Afgevaardigden, met 394 tegen 91 stemmen, overgegaan tot de een voudige orde van den dag ten opzichte van de interpellatie van den heer Ghiche, over het schieten door militairen op de volksmenigte te Fourmies. Te Parijs is jl. Woensdag uitspraak gedaan in zake het meliniet-proces. Turpin, Tripinet, Eufrier en Fesseler zijn allen veroordeeld tot vijf I jaren gevangenisstraf. Bovendien werden zij ver- oordeeld tot verschillende geldboeten, terwijl hun gedurende vele jaren, na afloop van hun gevan genisstraf, hun burgerlijke rechten zijn ontnomen en hun het verblijf op Fransch gebied is ontzegd. België. De Kamer heeft jl. Donderdag bij motie van orde, door den heer Charlier j voorgesteld, een afkeurend oordeel uitgesproken 1 over de lasterlijke aantijgingen van Williams tegen den Congo-Staat, opdat Europa wete, dat de Belgische Kamers daarop met minachting nederzien. Baernaert zeide, dat hij de afkeu renswaardige bedoelingen kent, die Williams aldus tegenover den Congo-Staat doen handelen. Hij gaf een schets van den toestand van den Congo en deelde mede, dat de administratreurs van den Congo-Staat een rapport aan den Koning gereed maken, gericht tegen deze aanvallen, welk rapport gedrukt zal worden. De Minister verwierp een aantal andere aanvallen tegen de Congo en hoopte, dat de manifestatie van jl. Donderdag in de Belgische Kamer een aanmoe diging zou zijn voor de Belgen, die zich in den Congo-Staat aan het werk beschaving wijden. Daarmede was het incident afgeloopen. Engeland. Lord George Hamilton, eerste lord der Admiraliteit, verklaarde jl. Woensdag in het Lagerhuis, dat er 20,300 man noodig zijn voor de samenstelling der bemanning van de nieuwe schepen. Derhalve zou het tegenwoor dig effectief met 12,500 man moeten verhoogd worden. De Staatsbegrooting is in de derde lezing goed gekeurd. Italië. Het bestuur der radicale partij heeft een manifest uitgevaardigd, waarin het Italiaansche volk wordt verzocht vrij zijn oordeel te zeggen over den politieken toestand en in het bijzonder over Italie's verhouding tot het drie voudig verbond. Spanje. De schildwacht voor het koninklijk paleis te Aranjeuz, waar de Koningin-Regentes met den jongen Koning verblijf houdt, is plot seling door een onbekend man aangevallen en met een dolk doodgestoken. De man werd in hechtenis genomen en bleek niet bij zijn ver stand te zijn. Portugal. Aan de „Times" wordt uit Lissabon gemeld, dat het gerucht, als zou hier te lande eene omwenteling zijn uitgebroken, on gegrond is. Noord-Amerika. -De republikeinsche partij in Ohio heeft Mac Kinley candidaat gesteld voor den post van gouverneur aldaar. Chili. De jongste berichten uit Santiago geven als nadere bijzonderheden omtrent het bombardement van Pisagua, Autofagasta en Iquique, dat eerstgenoemde plaats op den 8sten dezer gedurende drie uur door de regeerings- schepen werd besloten. Den dag daaraanvolgende geschiedde de aanval op Iquique. De „Huascar" en „O'Higgings" vau het Congres gaven wel vuur. doch bleven op een afstand. Op den ioden werd Tocopilla door de regeeringstroepen bezet ook Chanaral werd aangetast, de kanonnen der forten tot zwijgen gebracht en vernageld. Een aantal staatsgevangenen werden bevrijd, en ver scheidene gezinnen van vrienden der regeering aan boord der schepen genomen. Tevens wordt nog van dezelfde zijde (die der regeering) gemeld, dat de Congresvloot hare schuilplaatsen niet verliet. Haïti. Uit New-York verneemt de „Times," dat het stoomschip „Alvo," van Navasa komende, het bericht heeft aangebracht, dat president Hip- polyte op 3 Juni jl. zou zijn doodgeschoten, en een nieuwe opstand was uitgebroken, waarbij 200 man der regeerings troepen werden gedood. Deze mededeeling komt echter van weinig ver trouwbare zijde en is ook tot gisteren bevestigd. Gemengd nieuws. Te Heer-Hugowaard heeft zich bij de var kens van den landbouwer J. R. een geval van vlekziekte voorgedaan. Jl. Maandagavond woedde ook boven Westgraftdijk en omstreken een hevig onweder, waarbij eene koe in de woude te Zuid- en Noordschermer en 2 schapen in de Beemster werden doodgeslagen en eene koe te Oostgraft- dijlc geraakt, doch niet gedood werd. Op twee in een rijtuig zittende personen zijn te Smilde vier revolverschoten gelost. Een persoon werd licht gewond, doch de andere ernstig aan hoofd en hals. Naar men zegt is de dader bekend. In de afgeloopen week zijn aangegeven te Stad Almeloo als aangetast door pokken een persoon, en overleden ook een persoon, terwijl te Ambt Almeloo als aangetast is aangegeven een persoon, doch geen aan de ziekte is overleden. Ook te Kampen heeft zich een geval van pokken voorgedaan. Een kind is door die ziekte aangetast. De spoorwegramp bij Bazel. Een officieel bericht vermeldt 80 dooden, 100 gekwetsten en 70 vermisten. Bovendien zijn omstreeks 200 personen licht gekwetst; zij worden in hun huizen verpleegd. Het opruimen van de overblijfselen vaD den trein vordert zeer langzaam. Ten einde het wegdrijven der lijken te verhinderen, heeft de gouverneur van Bazel de Byrs door een rek laten afzetten. Tevens heeft hij nog eenige detachementen soldaten gezonden, om den arbeid te bespoedigen. Een groot gedeelte der omgekomen reizigers is op het kerkhof te Mönchenstein ter aarde besteld, maar vele konden niet meer her kend worden. Volgens de „Berner Zeitung" had den de waggons, die in de rivier stortten, samen 266 zitplaatsen. Daar de waggons geheel vol waren, vermoedt men dus, dat nog 100 lijken in de rivier liggen. De Fransche luchtreiziger Lachambre zou jl. Woensdag met zijn neef en een zijner vrien den te La Yillette met zijn luchtballon opstijgen. Terwijl er nog slechts één zak ballast verwijderd behoefde te worden om de ballon te kunnen laten opstijgen, rees deze plotseling in de hoogte, voordat Lachambre tijd had in het schuitje te springen, waar de beide andere heeren reeds in hadden plaats genomen. De luchtreiziger greep het touw om de ballon tegen te houden, maar hij werd ook meêgenomen. Toen beproefde hij langs het touw naar het schuitje te klimmen, maar ook dit mislukte. Hem bleef toen geen andere keus over dan zich te laten vallen van een hoogte van 25 meters. De reiziger bezeerde zich ernstig en werd naar het hospitaal van Beaujon vervoerd. Toen Lachambre losliet, verhief de ballon zich met een hevigen schok in de lucht en verdween spoedig in Zuidwestelijke richting. Gelukkig waren de beide andere heeren, die in het schuitje zaten, ervaren luchtreizigers, zoodat zij een ballon kon den besturen. Zonder ongevallen kwam de ballon te Orsay bij Parijs neder. Een meisje van omstreeks tien jaar, uitge put van honger en omhangen met lompen, werd te Madrid door de politie op straat gevonden, opgenomen en naar het politie-bureau gebracht, waar men het kind te eten gaf. Gevraagd zijnde, hoe zij in dien toestand kwam, antwoordde zij, dat zij in dienst was geweest bij een voorname dame, die haar deerlijk mishandelde, zoodat zij ten laatste was weggeloopen. Zij durfde eerst de dame niet noemen, maar op aandrang van den commissaris noemde zij de hertogin De Castro Enriquez, niet minder dan Grande van Spanje. De dame werd door den rechter van instructie ontboden, daar het gebleken was dat het kind op haar lichaam bedekt was met wonden. De hertogin erkende dat het kind bij haar was geweest, dat zij loochende het de wonden toe gebracht te hebben. De hertogin werd niettemin nog denzelfden avond in hechtenis genomen. Zij verzocht, hare kinderen bij zich in de gevan genis te hebben. Dit werd haar toegestaan. Talrijke verwondingen, de meeste met de punt van een schaar, had de hertoging het meisje toegebracht. Vergeten! In het nabij Troppau gelegen dorp Hrabin (Oostenrijksch Silezie) werd op Pinksteren een doofstomme, wegens een kleine overtreding, gearresteerd en in de gevangenis vergeten. Den 15 Juni herinnerde men zich den ongelukkige en, toen men de cel opende, na r8 dagen, vond men een lijk, dat bovendien bijna geheel door ratten was verslonden. Tegen de schuldigen aan dit schandelijk verzuim is een vervolging ingesteld. In de nabijheid van de stad Kerki heeft men gangen gevonden, die naar een onderaardsche stad leidden naaf men uit de gevonden rnuuten opmaakte, moet het een stad zijn uit den tijd van het Saffani- denrijk. Het is een verzameling van gangen en woningen, die zich over eenige wersten uitstrekken en waarin men nog veel huisraad vond. Men vindt er een aanleg van nieuwe straten en plaatsen met uitgedroogde waterbekkens, waaraan de drie verdie pingen hooge huizen grenzen. Men kan rechtop door de straten gaan. Alles is gebouwd van druipsteen en albast en de fakkelverlichting brengt tooverach- tige effecten te weeg. De Boetsjaren, die reeds lang met deze stad van holen bekend waren, deelen mede, dat er vroeger veel gouden en zilveren munten en sieraden gevonden werden. Men gelooft dat deze stad een cultuurvolk tot toevluchtsoord tegeu roof zuchtige nomaden-volken gediend heeft. De regeering van het Turkestantsche gebied heeft maatregeleu genomen om de zeldzame vondst te beschutten en archeologisch genootschap te Moskou zal eene commissie van onderzoek benoemen, om de stad wetenschappelijk te onderzoekeu. Een doktersrekening. Een jonge dokter had een mooie, rijke en onafhankelijke dame langen lijd behandeld. Toen zij genezen was, vroeg zij, of hij gewoon was rekeningen te zenden, of hoe hij anders het honoraruim wenschtc te ontvangen. Ik ben gewoon, dat steeds aan mijn patiënten over te laten, antwoordde hij. Maar dan kan u toch licht misleid worden, merkte de dame op. Nog nooit, antwoordde de arts. Welnu, schertste zij, als ge zoo gauw tevreden zijt hier Zij gaf hem haar leege hand, terwijl zij in de andere een bankbiljet hield. Zoo ziet u, hoe men u bedriegen kon. De dokter hield haar ledige hand echter vast, en toen de jonge dame ze terug wilde trekken, om hem met de andere het geld te geven, aar zelde hij de hand los te laten. Wel, zeide hij, ik ben volkomen tevreden met deze hand en verlang niet anders. Het meisje kleurde. Acht dagen later waren zij verloofd. Vriendelijk. jWat dunkt u, professor, van het plan om met mijn vriend samen een blijspel te schrijven O, die samenwerking komt mij uitstekend voordan kan de een schrappen, wat de andere geschreven heeft. Jong zijn is hemelgunstjong b 1 ij v e n men- schenkunst. Wie zich zelf aanklaagt, wil door anderen ver dedigd worden. De rijke, die niets meer te winnen heeft, voelt zich dikwijls nog ongelukkiger dan de arme, die niets meer te verliezen heeft. Voorrecht gaat dikwijls vóór recht. Vele menschen beschouwen beleefdheid als een galakleed, dat men alleen aantrekt als men op een partij gaat. Altijd alleen zijn is beter uit te houden dan altijd in gezelschap te zijn. Ook bezig zijn kan een slechte gewoonte worden. Stoomvaart en Scheepstijdingen. Prinses Sopliie (s.), van Amsterdam naar Batavia vertrok 18 Jnni van Genua. A. R.. Ka lek, kapt. Ruyg, arriveerde 19 Juni van Hernosand te Nieuwcdiep. Afloop van Aanbestedingen. Enkhuizen. Bij de aanbesteding voor het bouwen van eene nieuwe kerk voor de Doopsgeziude gemeente alhier, was de laagste inschrijver Joh. van Waart, alhier voor f 12,944. Marktberichten. Texel, 17 Jnni. Aangev. 36 paarden, 1 Venlen, 8 Koeien, 5 nacht. Kalveren, 12 Schapen, 28 Lammeren, 19 Schrammen, 11 Biggeu en 1 Geit. Verkoop niet vlot, een purtytje lam meren ging nog al ving van de hand, prijs f 7.25. Alkmaar, 19 Juni. Kleine en Middelb. Kaa9 f 30 en Commissie f 29 per 50 Kg, 188 HL. Granen. 29 I1L. Tarwe f 8.50 a 10.75; 2 HL. Regge f 6.75; 23 HL. Chev. Garst f 6.50; 61 HL. Haver f 4.40 a 4.65 10 11L. Groene Erwten f 17 a 18; 10 HL. Granwe id. f 14 a 19. Hoorn, 18 Juni. Aangevoerd 299 stapels Kaa9, weg. 83,441 Kg. Kleine f 31, Commissie f 29.50 en Middelb. f 28 per 50 Kg. Amsterdam, 19 Juni. Fr. Doltk. jammen f 4.25 a 5.id. Ernn, f 4.80 a 5.50, Pr. llamb. f 5.80 a 6. roodo f 5.a 5.25, Zeenwsehe Spuische jammen f5.a 6.id. Plokk. f 4.50 a 5.50, id. blauwe f 4.50 5a Fr. zaaiers 2.90 a 3.10. p. Hl. Tarwe op levoriug onv., Nov. f 256. Rogge op levering lager, Oct. f 185, Raapolie per 100 Kg. vliegend f 33.Sept.-Dec. f 88.25. Lijnolie per 100 Kg. vliegend f25,Juni-Ang. f 24,50, Sept.-Dec. f 24,—. Raapkoeken f 62 a 85. Lijnkoeken f 9.a 13. Margarine. Deze week aanvankelijk iets lager gedaan, toen de kooplust weder toenam, werden weder de vorige prijzen betaald waartoe flinke partyen gedaan. Oliën. Raapolie onderging vooral op levering eene vrij gevoelige daling; in vliegend ging weinig om, maar op het najaar was begin week goede handel Lynolie was traag gesterad; voor dadelijk bestemd veel vraag en op levering was de handel zeer levendig. Oliezaden. Koolzaad niet bijkomend aangeboden. De offerten van Rubsen, boewei belangrijk verlaagd, blijven te hoog voor de markt. Lijnzaad was uit de tweede hand enkele g'uldens lager te koop. Afgedaan Bombay stoomend op hier f 265. Patna stoomend op Antwerpen f 265 e.f. Zaan; Bombay aanzijnd f 291|. Fyne Zaden. Er ging iets meer om; voor Karweizaad is de stemming iets vasterMosterd- en Maanzaad daarentegen blijven sterk aangeboden en bij partij lager te koop. Notce- ringen Mosterdzaad bruin f 24.50 a 28, dito geel f 22 a 18; Kannrieznad f 10.75 a 10; alles per 100 Kg.; Karwei zaad 1889 f 10.50 a 10.5, id. 1890 f 10.75 a 10.10 Moagzaad f 14 a 15; alles per 50 Kg. inol. baal. Schiedam, 19 Jnni. Moutwijn f 11.Jenever f 15. Amat. Proef f 16.50. V i s s c h e r ij. Nieuwediep, 20 Juni. Sedert jl. Donderdag werden alhier door 135 korders en beugera 10 tot 70 groote-, 20 tot 160 kl. tongen, 13 tarbotten, 855 roggen, 1 tot 5 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aangevoerd gr. tong gold 45 a 60 cent kleine id. 20 cent, tarbot f 6 a f 9, rog 50 a 60 cent per stok, kl. schol f 2 a f 8.60 per mandje en schar f 3.50 per mand. Amsterdam, 19 Juni. Ansjovis. De visscherij wordt gaandeweg minderstemming vast, nieuwe werd tot f 16, I890r tol f 24 verhandeld en tot deze prjjzen blyft tc koop. De eerste haringjager is gistcronmiddag van Lcvwiok naar Vlaardingeu vertrokken, met 100 ton volle ou 800 ton maat jesharing. De jager kan daar Maandag worden verwacht. De tweede haringjager „Ingerid" is ook te Lerwick aunge- komen, en is daarvoor 100 ton bereids voorhanden. Burgerlijke Stand van: Helder, van Donderdag- tot Zaterdagmiddag, Ondertrouwd: J. Clee, konstabel en J. v. Waart. Iï. M unnik, bottelier, cn Jde Bruijn. R. Jongkees, koopman en C. Biezevold. N. Prins, vischhandelaar en N. Schol. Bevallen: J. Reijnders, geb. Barendsma, d. S. P. Kwaat, geb. Hofland, d. A. G. Rovers, geb. Warusiuck, z. A. M. Krug, geb. Klees, d. G. Plnimera, geb. v. d. iiert, z. E. Boontjes, geb. Schrcura, z. Overleden.- A. Lecuwens, wed. v. S. Winter, ruim 84 j. C. Huisman. 59 j. Texel, van 10 tot 16 dezer. GehuwdH. Beumkes en K. Zegel. W. Zeeders, wed. v. G. Nannings en T. 1'als, wed. v. P. E J Kuiper. GeborenGysbertus, z. v. 1'. W. J. Logman eu J. Kiljan. Willem, z. v. J. Smit Gz. en J. M. Martinusse. Fulps, z. v. D. Krijuen en J. Kuiper. Jannetje, d. v. M. .Boon eu J. Stark. Willem, z. v. P. Bakelaar en A. Stark. ('ornelia, d. v. C. Zym Mz. en N. Smit. Petronella, d. v. P. Lemstra en J. Borgman. OverledenD. vau Engelen, geh. met R." Buis, 80 j. Levenl. anngeg. 1. Schagen, van 13 tot 16 Juni. Geboren: Gerardns, z. v. G. Tea3elaar en C. Loeuw. fteerk. Waarnemingen te Heider. (Landskeet.) '3 3 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer Cs. Stand. Afw. Stnnil. Afw. 19 20 20 12 8 12 N.tW. 1.5 Kg. N. 9 N.O. 6 768.66 f 7.36 16.1 768.75 f 7.45 11.2 768.53 f 7.23 13.0 - 0.7 - 4.0 - 3.9 1 j Uren. Vochtigh. procent. Weêragesteldheid. Toestand van de zee. 19 20 20 12 8 12 0.83 0.87 0.84 Bew., mooiw. Diohtbow., winderig, koud. Bcw., koelweer. Vlak. Golv. id. VerwachtingVeranderlijken wind. Laatste berichten. 20 Juni. De illuminatie-proeven aan boord van Hr. Ms* schroefstoomschip iste kl. „Johan Willem Friso" werden jl. Donderdag- en gisterenavond her haald. Het ongewone schouwspel, dat het schit terend verlichte oorlogsschip opleverde, trok beide avonden veel bekijks. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie, betreffende het concert, a.s. Dinsdagavond alhier te geven door den heer B. van der Kaa, oud-élève van het Blinden instituut te Arasterdam. De heer Van der Kaa, een arm artist, die door het geven van liefda digheidsconcerten in zijn onderhoud moet voor zien, is als pianist zeer gunstig bekend en kan zich er op beroemen, de gunstigste getuigenissen van vroeger door hem gegeven uitvoeringen te kunnen overleggen. 't Zal jzeker van invloed zijn op het bezoek, wanneer men verneemt dat het Symphonie- orchest van het Stafmuziekkorps der Marine, dat geheel belangeloos medewerkt, bij deze gelegenheid met een uitmuntend programma zal optreden. New-York, 19 Juni De Herald ontvangt een telegram van Port au Prince, waarin mede gedeeld wordt, dat bij het bezoek van liet corps diplomatique aan Hippolite, de Engelsche en Duitsche consuls krachtig protesteerden tegen de aanvallen op de consulaten en tegen de onbe hoorlijke houding van Hippolite tegenover de flinke gedragslijn der consuls. Hippolite beloofde voortaan de vreemde legatien te zullen eerbie digen, maar met goedvinden van den President van Mexico, Diaz, liet hij de Mexicaansche ambassadeur Generaal Sonli Bovin, oud-Minis ter van Justitie en andere personen gevangen nemen en fusilleeren. Men gelooft, dat Hippolite krankzinnig is. Wij berichten onze abonnés, dat, zoolang de voorraad strekt, exemplaren van de beide romans: roman van H. SCHOBERT (231 pag. com- pressen druk) en: roman van F. M. DOSTOJEWSKI (242 pag.), verkrijgbaar zijn uitsluitend voor abonnés van onze courant, tegen betaling van Naar, buiten tegen toezending van 35 cent per postwissel of in blauwe postzegels. Abonnés die de Courant met audereu lezen, kunnen meer dan één exemplaar bekomen. ADVERTENTIE N. Op den 268tei* Juni a. s. hopen onze geliefde Ouders (J||» J. OUDENDIJK A. REEK, |H hunne I2^jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Wieringerwaard, Juni 1891.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 3