HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. M 75. Woeijsdag 24 Juni 1891. Jaargang 49. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN J. H. VAN BALEN. B ERICH T. i desespcreert nimmer!1* Jan Pieterz. Coen. Het Vuderlandt ghefcrouwo Blijf ick tot in den doot. WWielmutlied. Veraontlnt ledleren Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden: Voor de courant binnen de gemceente 0.70, met Zondagsblad 1.05 n H naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.35 H u alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-lndië en Amerika). 1.75, 2.10 Zuid-Afrika2.50, 3. REDACTEUR-UITGEVJfiR Molenplein 162/163. HELDER. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang Tan de hoeveelheid rogels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tusschen den tekst, per regel 15 Ct. Advertentiën voor liefdadige doeleiuden5 Dienstaanbiedingen voor den werkenden standw 5 Agenten in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. De Heldersche- enNieuwedieper Courant zal vanaf heden in grooter formaat verschijnen, waardoor wij in staat zullen zijn onzen lezers voortaan meer lectuur te verschaffen. Uit Zuid-Afrika. En nu weer terug naar den Tafelberg. Aan den voet der drie samenhangende bergen Tafel-, Duivels- cn Leeuwenberg, breidt zich het Metropolis van Zuid-Afrika uit. Onder de beschutting van deze drie machtige reuzen, ligt de grootste en meest bevolkte stad ten zuiden van de Zambesi en de tweede handels stad der Engelsche koloniën in Zuid-Afrika. Onwillekeurig maakt zich van u een behaaglijk gevoel van gerustheid meester, als ge, lang zaam het strand der Tafelbaai volgend, Kaap stad nadert. De witte, tusscheu het groen der straten, lanen en tuinen, half verscholeu huizen, hier en daar versierd met slanke torentjes, schijnen den vreemdeling toe te roepen, dat hier na de stormachtige overtocht rust en vrede is te vinden. Het lijkt u als uitverkoren voor een vredig oord. En toch ziet men ook bier weer dat de schijn bedriegtwant als de zich elk oogenblik herhalende stormen woeden, dan wordtde geheele stad in dichte «tofwolken gehuld zelfs bij stil weer stijgt de door het drukke verkeer opdwarrelende stof in zulke raassa's op, dat men op honderd pas afstand niet voor zich uit kan zien. Een gevolg hiervan is, dat iedereen, die het maar eenigszins doen kan, zelfs al moet hij het grootste gedeelte van den dag voor zijne zaken in de stad zijn, zijne woning kiest daarbuiten, aan den voet der Leeuwen- en Tafelbergen. Dit kwaad zal wel altijd aan de stad eigen blijven, daar in de eerste plaats tegen de uit de Simonsbaai komende zuidoostelijke storm winden niets te doen valt en in de tweede plaats de straten niet bestraat zijn. Tegen de ombarmhartige nukken van den oceaan, waar van de talrijke aan het strand der Tafelbaai verstrooide wrakken de stomme getuigen zijn, heeft men in den laatsteu tijd krachtige maat regelen genomen, door den aanleg van grooter haven- en verdedigingswerken. Voorzichtig werd ons schip de haven binnen geloosd. Aan den oever stond eene groote menschenmassa, want slechts tweemalen per Feuilleton van de Helderache- en Nieuwed. Courant. M A R UJ A, DOOR BRET HARTE. Het eerste morgenlicht bescheen den hoofd weg, die naar San José voertde stofferige, effene sporen van den weg werden steeds meer en meer zichtbaaraan beide zijden strekten zich de ontwakende koren- en haver velden uitin bet oosten en zuiden weken de sterren voor den komenden dag in het westen glinsterden er nog eenige tusschen de boschnctyige heuvels van de «Canada del Raimuiulo" door, waar de nacht nog een poosje scheen te willen vertoeven ginds vlogen eenige nachtvogels laag over den grond daar hinkte, een grijze wolfshond, die door den morgen overvallen was, zoo lomp mogelijk over den weg voorten ook daar klom een voetreiziger, die den slofferigen weg, door geen dauwdropje verkwikt, doorgeploeterd was, op eene heining, alsof hij zien wilde hoe ver hij gevorderd was. Een poosje hielden man en beest gelijken tred, ja er bestond in hunne houding en uitdrukking van gelaat eene vreemdsoortige gelijkenisde verhouding van den wilden wolfshond tot zijn beschaafder en onschul diger natuurgenoot, de huishond, was de zelfde als die van den landlooper tot den gewonen voetreizigerzij vertoonden beide denzelfden luien, vagebondachtigeu, tuchte- loozen karaktertrek. De sluiperige, steelsclie wijze van loopen van den wolfshond kwam geheel overeen met den schuifelen den gang •n de gluipende blikken van den landlooper. maand kwam er toen een post aan en dat was natuurlijk een heele gebeurtenis. Daar waren menschen, die familie verwachtten, de post beambte met een menigte helpers en een groot aantal Maleiers, Hottentotten. Kaffers, enz. Nog eenige minuten en het stoomschip lag aan den wal. Ofschoon wij slechts twee dagen te Kaapstad zouden blijven, om dan de reis voort te zetten naar Port-Elisabetb, haastte toch iedereen zich om aan den wal te gaan, ten einde in die beide dagen nog zooveel van Kaapstad te zien, als mogelijk was. De haven is aan de landzijde door een muur omgeven, binnen welken dwangarbeiders in donkere grauwe kielen, bewaakt door gewapende op zichters, aan het werk waren. De zware ketens aan de voeten van velen schenen te duiden op straf voor pogingen tot ontvluchting. Na eenige honderde schreden te hebben afgelegd kwamen wij aan de visehmarkt, die zich door de sterke, onaangename reuk reeds van verre verraad, iets wat wel doet begrijpen, dat een aanleg op grooter afstand verkiese lijker ware geweest. Uitgenomen des Zondags, worden hier eiken dag groote massa's visch door de Maleische visschers aangevoerd, welke menigte ook altijd gretige afnemers vindt. Wiens reukorganen er tegen kunnen, heeft hier een vruchtbaar veld van onderzoek, vooral ook voor ethnografische waarnemingen, want de Maleiers zijn aan hunne kleeding en gewoon ten getrouw gebleven. Het is een aardig gezicht, die bruine gestalten, de ouden in wit linnen hemden gehuld, de jongeren met rooden heupdoeken om, de eene met een hoofddoek, de andere met reusachtige uit st.roo gevlochten kegelvormige hoeden op het hoofd, als beschutting tegen de brandende zon, allen bedrijvig hunne vangst ter markt brengend. Hun gelaatsvorra is plat en weinig bezield, doch de oogen verraden hun tropische her komst vooral bij de vrouwen zijn zij groot en schoon. De vrouwen helpen hunne mannen ijverig eu lachen en schertsen vroolijk, in een half Maleisch, half Hollandsch elkander toe roepend. Zij dragen bont gekleurde hoofd doeken, een wit hemd en een groot aantal rokken, waarvan de omvang aan de crinoline doet denken. Tusschen de mannen en vrouwen buitelen en scharrelen hunne zwarte kinderen de meisjes in lange witte hemden op levende poppen gelijkend, de knapen in korte buisjes en broeken gekleed. Nauw half volwassen, helpen zij hunne ouders reeds ijverig met hun bedrijf, groote visschen naar de markt sjouwend. Wij verlaten de visehmarkt en begeven ons door een der vele paralel de stad doorkrui sende straten naar de paradeplaats. In de stad zelf worden wij minder door den bouwstijl der huizen, die voor een groot deel nog in oud-Hollandschen stijl zijn gebouwd, dan wel door de drukte in de straten geboeid. De Beiden waren jong en krachtig van bouw, maar hun gluiperige houding en hun vreem de gang wekten terstond afkeer en wantrou wen. Zy vervolgden op deze wijze hun wég, zonder van elkander eenige notitie te nemen, totdat het instinct van het redeloos dier het waarschuwde, dat het in de nabijheid van de vijandelijke beschaving geraakte, zoodat het plotseling op een draf in oostelijke rich- tiug de vlucht nam, terwijl de man ongeveer vijf minuten later door het geblaf van eeni ge honden gedwongen werd, in westelijke richting een omweg te maken, ten einde een bebouwd stuk land te mijden, dat'vóór hem lag. Het spoor dat hij volgde leidde naar een van die schaarsche beekjes, die uit bet Canada-gebergte ontspringen en die geheel op de heete Junivlakte doodloopen. Het was dik met eisen en wilgen omzoomd, zoo dat het een bebouwd en beplant pad tusschen de dichte wouden en kreupelbosschen vormde. Hij liep als het ware doelloos voortnu eu dan hield hij op en keek naar de verschil lende voorwerpen, die hij op zijn weg ont moette, op een slaperige, werktuigelijke wijze, meer om zijn tijd zoek te brengen dan uit nieuwsgierigheid en hij doopte nu en dan drooge stukken brood, die bij uit zijn zak haalde, in de enkele waterplassen. Zelfs dit scheen hij meer te doen uit plezier om het brood in het water te plassen, dan om zijn honger te stillen. Eindelijk bereikte hij een bekervormig hol in de heuvels, met wilde klavers bedekt, die een harsachtigen geur verspreidden. Uier verschool hij zich onder een mauzanita-boschje en lei zich te slapen. Deze handelwijze toonde, dat hij reeds ge woon was aan de eigenaardige gewoonten inboorlingen, die hier evenwel in de minder heid zijn, trekken natuurlijk het meest de aandacht. Men vindt ze als dragers, koetsiers, bedienden, enz., op elke hoek van een straat, in ieder huis. Maleiers, Kaffers en kleurlingen liggen overal vredig bij elkander te wachten op een karreweitje. De kleurlingen vertooneiyhier de meest ver schillende tinten van huidkleur, van licht bruin, bij geel af tot de donkerste chocolaadtint. De zwarten zijn Kaffers, Hottentoften en negers van de Oost- en Westkust en St. Helena. Kaapstad is de zetel van de Engelsche regeering in Zuid-Afrika, van het hooge ge rechtshof en het departement voor de Engelsche bezittingen in Zuid-Afrika. Verder van den Anglicaanschen bisschop. Er zijn zes kerken, bedehuizen niet medegerekend, en onder de bewoners, waarvan het meerendeel uit niet-blan- ken bestaat, vindt racn alle denkbare secten. Onder de blanken is het Hollandsche element overwegend. Voor hunne rechten wordt door consuls gewaakt. Deze consuls zijn meest koop lieden, die het consulsambt- als bijzaak waar nemen. Frankrijk en Portugal worden elk door consuls van beroep vertegenwoordigd. Van de openbare gebouwen noemen wij de Stadshal, de kerken, het Gouvernementshuis, het zeemanshuis, de militaire gebouwen en het spoorwegstation. Vóór alles verdienen echter vermelding het museum met het monument van Sir Grey en met de aangrenzende bota nische tuin en de aan de zeezijde gelegen vestingwerken, mot het terrasvormig aange legde kasteel, waarin de chef der militaire zaken resideert, en dat ^,1872 de voorloo- pige gevangenis was van Cetschwayo, den onttroonden Zulukoning. Eene uitvoerige beschrijving van de Kaap stad zullen we niet ondernemendat zou ons te ver voeren. Wij willen nu nog een blik op de omstreken werpen, die alleszins beziens waardig zijn, om daarna onze rei3 naar het binnenland te ondernemen, waar ik zeven jaren doorbracht. E. H. NEDERLAND. HELDER, 23 Juni. Manifest der Liberale Unie. Het bestuur der „Liberale Unie" beeft het volgende schrijven tot de kiezers gericht, dat wij, hoewel voor het doel waarvoor het is geschreven door ons te laat gepu bliceerd, toch nog opnemen, daar het met het oog op den tegenwoordigen politieken toestand zeer belangrijk is zijner klasse, welke de onfeilbaar droge, hel dere nachten voor hare wandelingen en de snikheete dagen voor de rust pleegt te nemen. Ondertusschen werd het steeds lichter en lichter, zoodat de naburige landerijen en velden steeds meer en meer zichtbaar werden. Eene laan doorsneed het parkachtige bosch zij was behoorlijk, voor zoover het kreupel hout reikt, van de reusachtige varens gezui verd, die bij menigte in deze streek groeiden, en liep tot het gebergte door. Hier trof men een groot grasperk aan, waarvan de eentonig heid door kolossale bloemperken verbroken werd daar achter zag men bloeiende wijn gaarden en heestergewassen, die de pilaren, de warande, ja zelfs den langen voorgevel van een groot, indrukwekkend gebouw ver borgen. Maar het verrukkelijke gezicht van de kolommen bloemen en heesters, die als het ware langs de pilaren tegen het dak op klommen, en de rijkdom van kleurschakee- ringen van de veelsoortige rozen en andere bloemen konden den grootschen indruk niet uitwisschen, die het gebouw op u maakte. Dit is voornamelijk toe te schrijven aan de oorspronkelijke casa een ouderwetsch ge bouw van geen geringe afmeting, uit den Spaanschen tijd dateerende dat in zijn geheel bewaard was gebleven, zooals het daar stond met zijn donker-roode houten muren, met zijn patio of binnenplaats, die door lage galereien omgeven was, terwijl er later nog grootere gebouwen dan het oorspronkelijke aangebouwd waren, niet als vleugels of vreemd daarbij behoorende gedeelten maar als ééne bij elkaar behoorende massa, waurdoor de stijve rechthoek in een los paralellogram ver anderd was. Had het patio den ouden Spaanschen stijl met zijne fresco's behouden, „De herstemmingen staan voor de deur. Wij achten ons verplicht, nog eenmaal tot u te komen met een ernstig woord. In haar manifest van 11 April jl. sprak de „Liberale Unie" de overtuiging uit, dat het land zich zou afwenden van de tegenwoordige regeeringspartijen, die ge toond hadden, zijne behoeften niet te kunnen bevredigendat het verlangde zijn vertrouwen te hergeven aan een waarlijk liberale staatkunde. Reeds de eerste stemming heeft bewezen, dat zij juist zag. De staatkunde der laatste jaren is door u veroordeeld. De partijen, die de meerderheid vorm den, verloren reeds nu zes zetels, terwijl de liberalen geen enkel verlies leden. De herstemming kan de rechterzijde niet meer in die mate versterken, dat zij tot regeeren in staat wordt. Dat de anti-revolutionairen meer dan I 26 zetels zullen verwerven, is ondenkbaar, en dat zij dit cijfer zullen bereiken reeds meer dan onwaarschijnlijk. Alleen kunnen zij dus niet regeeren. j En met de Roomschen kunnen zij het evenmin. De „Maasbode" zegt het terecht bij deze verkiezing is „de val van het 1 bondgenootschap" tusschen anti-revolutio nairen en katholieken een feit geworden. Reeds nu staat dus vast, dat in de eerstvolgende vier jaren niet anders dan naar liberale beginselen kan worden geregeerd. Maar wil een liberaal bewind inderdaad kracht ontwikkelen, wil het met vasten tred voortschrijden op den weg van den vooruitgang, dan moet het gesteund wor den door eene behoorlijke meerderheid in de Tweede Kamer. Gij hebt het in uwe hand, er die te brengen. Is het u inderdaad ernst met uwe begeerte naar hervormingen, wilt gij ruime uitbreiding van het kiesrecht, wilt gij ver betering van het belastingstelsel, in den geest van ons manifest en voorziening in financieelen nood van een aantal gemeen ten, wilt gij dat onze wetgeving den stempel ga dragen van hoogere sociale rechtvaardigheid, dan is het uw plicht thans de liberale meerderheid zooveel mogelijk te versterken. Sommigen hebben u gezegdde libera len beloven wel voorzieningen van gewicht, maar zij meenen niet wat zij zeggen, hunne woorden zullen niet door daden worden gevolgd. Eene onwaardige verdachtmaking. Nie mand heeft het recht te twijfelen aan den ernst der verklaringen, door een groot aantal liberalen bij de stembus afgelegd. de groote kolonade van de warande aau de zuidzijde daarentegen, was volgens Ameri- kaansche smaak gebouwd en versierd aange zien deze vrij breed was, waren de kamers aan deze zijde veel donkerder dan aan gene, waar alle schaduw ontbrak. Toen de zon opkwam, scheen dit gedeelte van het rustige huis, dat het eerst door hare stralen verwarmd werd, te ontwaken. Eenige vadsige politie-soldnten en bedienden versche nen aan den ingang van het patiogewoon lijk waren zij in de tuinen en stallen reeds vroeger bezig, maar de zuidelijke kant van het gebouw was klaarblijkelijk in het geheel niet naar bed geweestin de groote balzaal brandden de lichten nog met fietsen glans, een blad met glazen stond bij een deropene Fransche vensters, die op de warande uitkwa men en verder lag een half geopende gele waaier, als een gevallen vleugel van den een of anderen bonten vogel. Het geluid van een naderend rijtuig op de grint werd met dat van stemmen en gelach vernomen in vollen draf zag men een char a baucs passeeren, waarin eenige in mantels gehulde personen zaten, die zich zooveel mogelijk voorover buk ten, ten einde de zonnestralen, die regelrecht op hen afkwamen, te vermijden. Toen het rijtuig wegrolde, lagen vierman nen achteloos door een open venster van de warande naar buiten te turen en hielden hunne handen voor de oogen voor het zon licht. Een van hen was nog in avondtenue en een ander had het uniform vau een kapi tein der artillerie de anderen hadden hun galapak reeds voor een eenvoudiger gewisseld. De oudste van het gezelschap, die veel van een Engelsch toerist had, bracht met een Schotsch accent de meest mogelijke hulde Anderen zijn beducht, dat verschil van inzicht onder de liberalen eene belemme ring zal zijn voor krachtige hervorming. Ook dit thans ten onrechte. Omtrent een aantal onderwerpeninkomstenbelas ting, leerplicht, persoonlijken dienstplicht, is door stemmingen in de Tweede Kamer reeds van eenstemmigheid op het hoofd beginsel gebleken en de drang der kiezers naar hervorming hiervan kunt gij u overtuigd houden heeft ook op de meer omzichtige liberalen indruk gemaakt. Eene liberale regeering, steunende op eene krachtige liberale meerderheid, zal in het eerstvolgende wetgevend tijdperk aan Nederland belangrijke hervormingen geven, die het dringend behoeft. Maar ook zulk eene regeering alleen zal daartoe in staat zijn." Volgens officiCele mededeellng is de aankomst van de keizerlijke familie te Amsterdam bepaald op Woensdag 1 Juli tegen den middag. Het vaartuig waarmede HH. KK. MM. aankomen, zal aan den versierden steiger van den Koninklijk West-Indische Maildienst aanleggen, waar: HH. MM. de Koningin en de Regentes, de hooge gasten zullen ontvangen. Van de De Ruyterkade begeven de vorstelijke per sonen zich naar den Dam, waar dejeuner plaats heeft. Na afloop daarvan wordt een rijtoer gemaakt, waarbij een bezoek aan het Rijksmuseum gebracht wordt. Des namiddags in een groot galadiner ten paleize en 's avonds de reeds vermelde muziekuitvoering op den Dam. De eigenaardige bezwaren die bestonden tegen de deelneming van de stafmuziek der schutterij aan het monsterconcert op den Dam, zijn opgelost. Ook met het oog op de schutterij wet, die bij vereenigd optreden van schutterij en landmacht, aan eerstgenoemde corpse-' den voorrang toekent, zal de heer Joh. M.i Coenen de uitvoering leiden. Met inbegrip van de tamboers en hoornblazers zullen 800 A 900 personen medewerken. Het is niet ,;onmogelijk, dat men, om eenige afleiding aan den toeloop te geven de défilé, waarmede het feest op den Dam; eindigt, tot ver in de stad zal uitstrekken, en aldus den dag met een retraire militair: en taptoe besluiten. Omtrent den tweeden dag meldt de! officieele mededeeliqg, dat HH. MM. in den voormiddag een bezoek zullen brengen aan het Stadhuis. Daarna wordt de rijtoer tot bezichtiging der stad voortgezet, waarbij wellicht nog enkele andere inrichtingen met een bezoek vereerd zullen worden. aan de zon en vroeg of de heeren wel wisten welk een prachtige morgen het was, zoo zon der wolken, mist of nevel De jonge man in het galagewaad stemde zulks vlot toe en voegde er iu een eigenaardig Fransch-Engelsch accent bij, dat men thans moest inzien, dat j het bed eene beleediging voor iemands hoo gere natuur en een bewijs van ondankbaar heid voor hunne bevallige gastvrouw was, j die dezen prachtigen tuin en bosschen ten hunnen genoege beschikbaar gesteld had dat niets schooner was dan de dauw die het roosje bedekt, of het ochtendlied der kleine vogeltjes. De andere jonge man viel hierop in, dat Californië geen dauw kende en dat de vogels in dit gedeelte van het land niet zingen. De jonge vreemdeling hoorde dit beweren met verbazing en verwondering aan gevoelde een hartstochtelijk berouw over zijn eigene onwetendheid. Maar daar het toch een prachtige dag was, zou zijn galante vriend, de kapitein hier, de uitnoodiging van den dapperen Engelschman wel aannemen, om voor de eer van zijn vlag en voor dui zend pond «tegen hem op te loopen De galante kapitein was echter ongeluk kigerwijs van meening dat hij, indien hij in zijn uniform ging wandelen, eenige vertra ging zou ondervinden door de reizigers, die hem vragen zouden waar het circus stond, waartoe hij noodwendig zou moeten behooren, indien bij al niet voor een vreemden Cali- fornischen vogel aangezien en door een of anderen hartstochtelijken jager geschoten werd. In deze omstandigheden zou hij liever alleen maar rond het huis wandelen, totdat zijn rijtuig ingespannen was. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1