1} Hoe 't Donderde. Bij goed weder zal des namiddags een vaartocht worden ondernomen. Het eerst wordt het IJ bezocht en een tochtje langs de Handelskade gemaakt. Door de Nieuwe Heerengracht en den Binnenamstel wordt de tocht tot in den Buitenamstel voortge zet. In den nacht van 30 Juni op 1 Juli zal de vaart door de sluizen te IJmuiden cnin een gedeelte der aangrenzende wateren gesloten zijn voor alle schepen, welker tegenwoor digheid niet vereischt wordt bij de ont vangst van het Duitsche eskader. De Keizer en de Keizerin zullen te IJmuiden niet zooals aanvankelijk was bepaald overgaan op een Nederïandsch oorlogsschip, maar op een tot het keizerlijk eskader behoorend adviesjacht. Omtrent het bezoek des Keizers aan Rotterdam wordt medegedeeld, dat Z. M. in plaats van te half vijf, reeds om half vier in den namiddag van 3 Juli aan het station Maas zal aankomen en alvorens de bekende rijtoer te beginnen, eerst nog op de salon boot „Merwede I," die laatst voor onze beide Koninginnen werd gebruikt, de verschillen de havenwerken zal rondvaren. Voorts zal het jacht „Hohenzollera" in de Boompjes voor het nieuwe wachtlokaal der bootwer kers aanleggen om zijn vorstelijke eigenaar weer verder te brengen. Naar het „Hbld." verneemt zal een deputatie van Nederl. zeeofficieren een officieel bezoek brengen aan de maritieme tentoonstelling te Londen, en tot dat doel met een van de oorlogsschepen naar Engeland's hoofdstad scheep gaan, welk vaartuig gedurende het verblijf onzer marine ter reede van Londen zal liggen. Koningin Wilhelraina deed gisteren weer een rijtoer door Apeldoorn. Blnnenland8ch nieuws. Helder. Statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in deze gem. over 1890Aantal inw. op 1 Jan. 22221 levend geb. 848 levenL aangeg. 43overl. (met inbegrip der levenl. aangeg.) 413; aantal overl. (met idem) op 1000 inw. per jaar 18.59 overl. op den leeftijd van minder dan 1 jaar 114, 15 j. 32,5—14 j. 5, 15—20 j. 15, 20—50 j. 67, 50—65 j. 48, 65—80 j. 62, boven 80 j. 18 overl. tengevolge van: gebrekkige ont wikkeling 2, tering 90, klierziekte 3, kaemor- ragbia 2, kanker 12, waterzucht 1, typhus 2, aanhoudende koorts 1, tusschenpoozende koorts 1, huidziekte 1, stuipen 11, apoplezia 18, hersenziekte 20, ruggemergslijden 1keel-, longtering, enz. 34, croup 10, kinkhoest 3, acute ziekten der ademh.-werktuigen 43, chronische idem 33, hart- en vaatziekten 2, organ. hartsgebreken, angina diphtehrina 1, acute ziekte der spijsvert.-werktuigen 25, chronische idem 7, ziekte der organa urogeni- talia 8, idem van het kraambed 2, zelfmoord 2, verdrinking 5, onbek. oorzaak 12, zonder geneesk. behandeling 2. Texel. Jl. Vrijdag is afgekondigd de nieuwe politie-verordening in deze gemeen te, door den Raad vastgesteld in zijne vergadering van 27 Mei en door Gedep. Staten goedgekeurd. Veertien dagen na le afkondiging treedt deze verordening in werking. Wieringerwaard. Jl. Donder dag hield de Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier eene vergadering, ter bespreking der a. s. herstemming en der weldra te houden verkiezing van leden van den raad. Na een opwekkend woord van den voor zitter, om vooral Dinsdag trouw ter stem bus te gaan, stelden eenige heeren zich >eschikbaar, om de in hunne omgeving wonende kiezers op het belang der her stemming te wijzen ea hen tot stemmen aan te moedigen. De heeren R. D. Kaan en C. Dz. Rezelman, aftredende leden van den raad, werden wederom candidaat gesteld, de eerste met veertien, de tweede, na derde stemming, met tien stemmen. Een verhaal voor jonggehuwden en schoonmama's, naar EMIL COHNFELD. Ik was getrouwd sinds twee urenIk vaa gelukkigik beminde en werd weder bemind; het meisje mijner keus behoorde mij, zat als bekoorlijke, gelukkige, blozende gade aan mijn zijde Ik was met haar getrouwd, sinds twee uren Lezer, verneem het, en 't is onnoodig u meer te zeggen Wie reeds in mijn geval heeft verkeerd, zal met mij mede gevoelen wie nog in mijn geval hoopt te komen, zal begrijpen wat ik gevoelde, en wie 't niet zoover kan brengen, hij bedekke zich 't gelaat en ontvliede zoo ver moge- jk deze geschiedenis, want ze is voor hem /an geen nut. De ambtenaar van den burgerlijken stand .ad zwart op wit "in de annalen der geschie denis van den dag aangeteekend, dat we man n vrouw waren de predikant had met het .egel des kerkdijken zegens het stempel op le zaak gedruktsinds dit laatste feit waren *r twee uren verloopen, twee lange uren ij glazen-klinken en champagne-schuimen, mder heilwenscben en toosten bij monde van en klein aantal heeren, waaruit het gezelschap «stond, 't Was namelijk het verlangen geweest an mijn nauwgezette schoonmoeder, de weduwe an dj. Günther, dat we ons huwelijksfeest 00 eenvoudig mogelijk zoude vieren uithoofde an den rouw over een hoogbejaarde oudtante oijncr vrouw, die vier maanden geleden het jdelyke met het eeuwige had verwisseld. Wel Warmenhuizen. Zoo ter verbetering als ter aanvulling van het bericht in zake den. gehouden kolfwedstrijd alhier op 16 en 17 dezer, vermeld in ons vorig nummer, diene dat een eereprijs werd verleend aan den heer K. van Bleef voor het behalen van 53 punten in 5 slagen, terwijl op den tweeden» dag de 2de premie werd gewon nen door J. Maas, alhier. In het geheel werd f 140 aan prijzen behaald. Marine en Leger. De schout-bij-nacht C. H. Bogaert, direc teur en commandant der marine alhier, ver trok gisterenmorgen met de torpedoboot „Dempo" van hier naar IJmuiden en keerde in den namiddag weder terug. Hr. Ms. instructiekorvet //Nautilus", com mandant kapt.-luit. ter zee H. G. Hildebrandt, vertrok gisteren van hier naar de Noordzee, tot het hervatten van den oefeningstocht met bootsmansleerlingen Hr. Ms. monitor //Cerberus", comman dant de kapt. luit. ter zee Ellis, is, na van steenkolen te zijn voorzien, gisteren weder van hier naar de Zuiderzee vertrókken, tot het voortzetten van den oefeningstocht. De bij het Kon. Inst. der marine alhier gedetacheerde kapitein der mariniers Cambier wordt den lsten Sept. a. s. geplaatst bij het bataljon te Amsterdam. De 1ste luit. der mariniers G. Faassen, thans te Hellevoetsluis, wordt den lsten Juli a. s. ingedeeld bij het 3de bat. mariniers te Rotterdamde 2de luit. der mariniers F. J. van Hoogstraten wordt met dien datum inge deeld bij het 2de bat. alhier. Den 24 en den 25 dezer doen de mach.- leerlingen van het jongste studiejaar der oplei ding te Hellevoetsluis overgangs-examen ten overstaan eener commissie, bestaande uit den luit. ter zee zee 1ste kl. J. H. Strootman, den off.-raach. 1ste kl. A. J. Over de Linden en den luit. ter zee 2de kl L. A. Roijen. Naar bet Vad." verneemt, hebben zich, na de herbaalde oproeping, vier sollicitanten aangemeld voor de betrekking van leeraar in natuur- en werktuigkunde aan de opleiding van mach. leerlingen te Hellevoetsluis. Bij Kon. besluit is de luit.-kol. op non.- activ. A. A. A. A. van Laak, van het wapen der infanterie, te rekenen van 1 Juli a. s. op pensioen gesteld en bet bedrag van het pensioen bepaald op f 1668 's jaars. De 1ste luit. bij het korps mariniers A. H. Bakker, belast met het bevel over het detachement mariniers aan boord van Hr. Ms. wachtschip alhier, wordt, met 1 Juli a. s. ter beschikking gesteld van den commandant van genoemd korps en vervangen door den 2den luit. der mariniers J. W. Wijnands, terwijl met dien datum de 1ste luit. bij het korps mariniers G. Faassen, geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoet sluis, mede ter beschikking wordt gesteld van den commandant van genoemd korps en ver vangen door den 2den luit. bij dat korps G. K. Baron van Asbeck. De luit. ter zee 2de kl. J. Soutendam, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op nop-activiteit gesteld. Op last van den minister van Oorlog wordt in de verschillende kazernes va 11 de landmacht een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid, om in elke kazerne een officier te doen logeeren. De lste luit. bij het korps mariniers J. P. A. Termaat, dienende aan boord van Hr. Ms. fregat //Evertsen", wordt met 27 dezer weder ter beschikking gesteld van den commandant van genoemd korps en vervan gen door den 2den luit. der mariniers F. J. Van Hoogstraten. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pant- serdekkorvet //Sumatra", onder bevel van den kapt. ter zee P. G. Bruch, in den namiddag van den 22sten dezer te IJmui den aangekomen. Aan boord was alles wel. is waar had mijn vrouw het mensch nooit gezien, maar daarentegen had ze een klein land huis van haar geërfd, dat slechts uit één ver dieping bestond, vijftien uren van ons af lag en dat we niet van plan waren ooit te be trekken. De heeren waren nu, goddank, vertrokken en we smaakten het geluk, met elkaar alleen te zijn voor 't eerst met elkaar alleen, nu, op den dag dat het overvolle hart zoo vurig naar eenige oogenblikken van eenzaamheid snakte en 't die zoo weinig was gegund Zwijgend, bevend, diep doordrongen van de plechtigheid des oogenbliks, liet Alma haar hoofdje tegen mijn borst rusten en ik drukte den eersten onbespieden huwelijkskus op haar blank voorhoofd. Lachend gluurde de zon door het raam naar binnen, op ons neer, en neeg vriendelijk naar de kim, als wilde ze ver standiger dan bruiloftsgasten gewoonlijk zijn, heden niet al te lang toeven en de zon van mijn geluk stond in haar zenith Neen, nog niet geheeler ontbrak nog maar een kleinigheid aan. wLeo," zei mijn jonge vrouw, mij diep in de oogen ziende, en een gansche wereld van leven en gevoel, van hopen en vreezen lag in de onweerstaanbare uitbarsting van bet angstige meisjeshart, dat zich uitte in de woor den //Leo, zullen we gelukkig zijn P" Hoe goed begreep ik het heilige gevoel, dat met dien angstigen blik in de verre, verre, donkere toekomst gepaard ging, die diepverholen vrees, welke in dit oogenblik nog eenmaal het hart der jonge vrouw bekroopEn een overweldigend gevoel maakte zich ook van mij meester en dwong me in dit onvergetelijk oogenblik, op dit keerpunt mijns levens, nog eens te zeggen wat ik reeds duizendmaal had gezegd, haar nog eens met eigen mond te beloven De toelatingsexamens voor de Marine en de K. M. Academie. Men schrijft aniTdo „Amst." Terwijl het aantal opengestelde pla.itsen als cadet of adelborst nagenoeg ouvemnderd blijft, ncerul het getal ndspiranten daarvoor van jaar tot jaar toe. Eene steeds aangroeiende menigte van teleurgestelde ouders en kinderen is due van dit verschijnsel het natuurlijk onvermijdelijk gevolg Wordt bij de examens ter verkrijging eener plaats te Willemsoord of Breda evenwel alles iu acht ge nomen. wat er toe knn leideu 1. om do eveutueele teleurstelling van ouders en voogden zoowel als van de ailspiranten zelve tot een minimum te beperken 2. Oru voor elk wapen te bekomen degenen, die daarvoor volgens hunne intellnctucele ontwikkeling de moeste geschiktheid bctoonen? Wij raeeuen zulks te mogen betwijfelen en laten de redenen, waarop deze twijfel zich grondt, hieronder volgen Het schriftelijk zoowel als het mondeling onderzoek der candidaten voor de Marine wordt gehouden te 'sGravenhage en neemt geregeld des morgens te 9 nur een aanvang. Om hieraan te kannen deelnemen, moeten de jongelieden uit bijna alle plaatsen, maar in het bijzonder uit het Noorden en Zniden van ons land, zich dus reeds des daags te voren op reis be geven en, vermits zij op 14- en 15jarigen leeftijd bezwaarlijk alleen knnuen reizen, hunne geleiders evenzoo. Een deel dient zich alzoo de kosten voor een dag logies, maar verreweg de groote meerder heid diner enz. daarenboven, voor 2 personen te getroosten, alvorens het examen begint. Na afloop hiervan d. i. stecda te 4 nur des middags wordt voor de bewoners van het Noorden en Zuiden van ons land nogmaals een nacht logies enz. nood zakelijk, wijl zij dan geen gelegenheid meer vinden om dien dag nog houne woonplaatsen te bereiken. Een dertig a veertig gulden ia hierdoor reeds noo- dig geweest voor de deelneming aan het schriftelijk gedeelte van het exurnen. Hierna volgt de oproeping voor het mondelinge, voorafgegaan door een genees kundig onderzoek. Behalve dat voor dit laatste een gehecle dag wordt besteed, kost znlks nog een dag extra verblijf, indien het op een Zaterdag wordt gehouden. Het examen begint dan eerst des Maandags, zoodat de Zondag er ala een verloren dag tuaachen valt. Teneinde evenwel .te zorgen, dat de oogeu der candidaten in den meest normalen toestand verkeeren bij de keuring van het gezicht is men voor de adapiranten-adelborsc buitengewoon streng gaande meesten des daags te voren op reis. Wordt de jongeling nu goedgekeurd, dan is drie dagen, wordt hij afgekeurd twee dagen gedwongen verblijf met al den aankleve daarvan noodzakelijk geweest en wordt de bovengenoemde uitgave van f 30 f 40 minstens verdubbeld. Blijkt later dat de candidaat geslaagd ia, dan brengt de hiernit volgende vreugde eene zekere vergoeding voor de opofferingen, die men zich getroostte. In het tegenovergestelde geval gevoelt men het gewicht daarvan in dubbele mate. Vooral zfj, die minder met aardsche middelen zijn gezegend en huune kinderen toch gaarne geplaatst zien iu den stand, waarin zij zelf geplaatst zijn en overeenkomstig waarmede zij hunne opvoeding zooveel doenlijk regelden, worden dan zeer hard getroffen. Naar aanleiding van een en andar stellen wij de vraag„Welke bezwaren kunnen er aan verbonden lijn oin de geneeskundige keuring aan het examen te doen voorafgaan Wij doen dit met te meer klem, omdat zij ook voorafgaat aan het onderzoek naar de bekwaamheden van udspiran!-machinist-leerling. Alleen is de plaats waar zulks geschied, Helle voetsluis, wel wat ver verwijderd. Daarom zouden wij het hoogst wensehelijk achten, dat èu voor het onderzoek naar de lichamelijke èn voor dat naar de verstandelijke vermogens in de verschillende hoofdsteden der provinciën gelegenheid werd gegeven Hierdoor zonden de reiskosten enz. meer biunen het bereik worden gebracht van iedereende teleur stelling was veel minder groot dan nu de, volgens eigen overtuiging, goedgeslaagde helft van het examen en elke gedachte aan invloeden hieruit geboren hoe ongerijmd ook werd buiten gesloten. 1 Wat betreft de toelatingsexamens voor Breda, hierbij worden voor het schriftelijk gedeelte reeds verschillende plaatsen ter keuze van den adspirnnt aangewezen. Ook is aan het ouderzoek te Breda naar de liohamelijko geschiktheid boven dat voor de marine te 's Hage hot ysordeel verbonden, dat het een paar ureu vóór den aanvang van het mondeling examen plaats vindt. Wij herbalen echter onze daareven uitgedrukte fmeening. dat deze keuring zeer goed kan plaats vinden in de verschillende hoofdsteden des Rijks en vóór de oproeping tot deelneming aan het examen. Over de examens zelve hebben wij de volgende op- en aanmerking Bij dat voor de K. M. A. mogen de candidaten zich verwijderen, zoodre zij gereed zijn met het opgegeven werk. Maar zelfs al dienen zij een blanco stuk papier in, al hebben ze dus geen jota van de opgegeven vragen afgemaakt, dan nog wordt hun door niemand het heengaan belet. Vooreerst werkt deze regeling nadeelig op de jongelieden, die nog bezig zijn, daar zij onwilllekenrig gaan denken dat de vertrekkenden boven hnn uitmanten. Zij kunnen daardoor den moed verliezen om voort te gaan vooral als het werk niet naar hnn sin wil vlotten worden ontevreden over zich zeiven dat ze niet even vlag waren; maken zich eindelijk zenuwachtig en zijn. tengevolge van dit allee, een volgend nnr allicht minder normaal. Bij de examens voor adel borst daarentegen moeten de aspiranten blijven zitten wat ik haar reeds door den mond des leeraars had beloofd Diep geroerd, door mijn gevoel meegesleept, zonk ik aan haar voeten, drukte haar hand hartstochtelijk tegen mijn hart en vol vuur zei ik „Mevrouwtje, het rijtuig is voor." Dat zei ik niet, maar schoonmama's kamer meid Jet, die vrij luidruchtig met dit bericht binnenkwam. Duizend ddus alweer gestoord Grimmig sprong ik overeind en, om mijn verlegenheid en ergernis te verbergen, sloeg ik het stof van mijne nieuwe pantalon. Alma keerde zich ook verlegen om, teneinde met veel vertoon haar mantille van de eene leuning der sofa op de andere te leggen. Hoewel 't van algemeene bekendheid is, dat elk pas getrouwd man voor zijn vrouw neerknielt, wil hij toch liefst niet in zulk een houding worden aangetroffen, allerminst op den trouwdag zelf, wanneer zoo iets uit den aard der zaak nog veel onaangenamer is, en dan nog wel door zoo'n dikke Jet, die iémand bovendien zoo verbaasd en tegelijk zoo slim aankijkt. Zoo iets schoot me toen in mijn verbeten toorn door het brein, terwijl ik verlegen het stof van mijn nieuwe pantalon sloeg en Jet nog steeds met haar dwazen glimlach op de dikke tronie op den drempel stond en ons aankeek. Overigens was de meid volkomen in haar recht, dat ze ons kwam storen, want het was zes uren en een uur later vertrok de trein, in welken we onze huwelijksreis zouden aanvaarden. Ik vertelde dus voor 't oogenblik niets meer aan mijn vrouw en ik stelde mijn fraaie, vurige rede tot later uit, wauneer ik er behoorlijk den tijd voor zou hebben. We hadden een rit per spoor van drie ureu in 't vooruitzichtdrie uren van een eenzamen rit, onder vertrouwelijk gekeuvel, in een gezellige coupé, die ik vooraf had afgehuurd totdat ile voor het Jwcrk beschikbaar p;estoldo tijd verstreken is. Hierdoor weet de een niets vau den ander af. Voorts kunnen zij. die ving gereed mochten zijn. alles nog eens op hun gcinak naziensoms voor één vraagstuk eene tweede oplossing vinden en hierdoor in het bijzonder de aandacht op zich vestigeu. Werd deze maatregel ook voor Breda gevolgd (ineu vergete niet, dnt het jongens zijn en dat bij het meerendeel de zucht om op straat te komen zeer aterk is), dan zou de jongeling, waarvan wij weteu, dat hij in 20 minuten gereed was met do oplossing dor vraagstukken, waarvoor hij een unr den tijd had, misschien uog meerdere bewijzen zijner kennis hebben gegeven. Waar hij thnus wellicht in aanmerking komt voor eene plaatsing bij het wapen der artillerie, zou hij dnn hooge oogen hebben geworpen voor dat der genie. Er zjjn ons zelfs voorbeelden bekend ran jongelingen, die, hoewel niet alle wiskunstige vraag stukken af hebbende, voor de oploBiing verschillende bewerkingen hadden gevolgd en hierdoor eene plaatsing erlangden bij een wetenschappelijk wapen. Dan nog zouden wij willen vragen, waarom men bij het adelborst-examen 5 k 6 vraagstukken voor algebra of cijferkunst noodig vindt om over de be- bckwaamheden der candidaten te kunuen oordeelen, waar men hiertoe bij dat voor cadet en wol in eene zelfde tijdruimte 3 voldoende schijnt te achten? Ook dient ernstig te worden gewezen op een on nauwkeurig hectographeeren der vraagstukken. Bij het thans nog loopende examen komt in vraagBtnk 1 (Algebra) deze vorm voor: Hoewel bedoeld ab wordt bracht de haal ann de letter b velen al) in de meening, dat dit een minusteeken was, zoodat zij ab lazen. Bij vergelijking hunner uitkomst met andereu, die juist gelezen hadden en een kleine, terwijl zij een zeer groote uitkomst verkregen, maakten zij zich natuurlijk zeor ongerust. Zij vreesden verkeerd te hebben gewerkt. Al zal nu bij het nazien der stukken blijken, dat de oujni8te uitkomst aan een door ouduidelijk schrift teweeg gebracht verkeerd lezen is te wijten al mag worden vertrouwd, dat alleen worde gelet op de bewerking, toch moest eene zoo onduidelijke opgave niet voorkomen. Nog verdient de volgende vraag in overweging te worden genomen Bij het adelborst-examen beschikt ieder der exami natoren over 100 punten, terwijl geen 100 vragen worden gesteld. Wanneer moet men na 72, wanneer 73 punten toekennen? Toch kan dit ééne punt meer of minder den doorslag geven voor eene al of niet plaatsing, vooral omdat bij wiskunde de cijfers met 3 of 4 worden vermenigvuldigd. Bij het exumen voor de K. M. A. worden daarentegen slechts 10 punten beschikbaar gesteld. Ten slotte nog dutWaarom wordt niet officiéél bekend gemankt of de examen» voor Breda een vol gend jaar nog zullen plaats hebben? Thans gaat men af op een „on dit" en toch is het van groot belang voor ouders, voogden, onderwijzers en de aspiranten zelveu dit tijdig te weten. Onze vroeger gemaakte aanmerking, over het bjj de marine onvoorwaardelijk afwijzen van candidaten, die op één na voor alle vakken het mnximum-eijfev behaalden en voor één vak onvoldoende verkregen, heeft tot resultaat gehad, dat tlians één onvoldoend cyfer niet meer tot afwijzing behoeft te leiden. Het doet ons zeer veel genoegen, dat men het oubillijke dier methode heeft willen inzien, terwjjl wij vertrou wen, dat ook op de thans kenbaar gemaakte grieven behoorlijk acht zal worden geslagen. PS. Over de wijze, waarop bij de toelatings examens voor surnumerair der posterijen wordt gehandeld, luter nog een enkel woord. Benoemingen, enz. Benoemd tot Dijkgraaf van den polder Callantsoog de' heer A. Bakker. Onderwijs en Examens. Wegens voortdurende ongesteldheid is door den heer Schreuder, sedert 1868 hoofd der school te de Cocksdorp op Texel, tegen 1 Oct. a. s. eervol ontsla? aangevraagd. Ter belooning van getrouw schoolbezoek maakten de kinderen van Oostgraftdijk den 18 dezer per stoomboot „Margaretha" een tocht naar IJmuiden, Velzen en Beverwijk. Prachtig weder werkte mede, om den kleinen het zoo aangenaam mogelijk te maken. Benoemd tot onderwijzer te Alkmaar, de heer J. Stroo, te Oudewatcr; tot 3de idem te Leiden, de heer J. P. Bouma, te Texel en tot waarn. id. te 8t. Pancras, de heer D. vanv Zomeren, te Akersloot. Landbouw en Veeteelt. Jl. Donderdagavond vergaderde de af- deeling Texel van de Holl. Maatsch. van Landbouw. dan twee uren in een rijtuig, door een prach tige boschstreek, bij heerlijken helderen mane schijn, naar het laudgoed van onzen oom, den broeder van schoonmama, waar de eerste pleisterplaats op onze huwelijksreis zou zijn. Welk een schoone gelegenheid om te praten en elkaar te vertellen wat we op 't hart haddenEn hoeveel hadden we elkaar nog te vertellen, wat we in de laatste acht dagen, gedurende welke we aan iedereen, behalve aan elkaar hadden toebehoord, in ons binnenste hadden moeten opsluiten En nu stonden we eindelijk voor die onvergelijkelijke eerste uren, waarin men elkaar uitsluitend toebehoort, de gulden eerste uren der wittebroodsweken, en wellicht in de eerstvolgende dagen de eenige O, hoe zou ik AJma alles zeggen hoe zou ik opnieuw geheel haar hart in bezit weten te nemen en de angstige gewaarwor dingen, welke haar op dezen gewichtigen dag nog mochten besluipen, door mijn liefde ver jagen Och, wat is zulk een huwelijksreis toch een heerlijke uitvinding Onze bagage was reeds vooruit gezonden onze verdere toebereidselen tot de reis waren dus spoedig gemaakt. Zwijgend nam ik mijn hoed en Alma mijn arm Wat zouden we ook spreken in de overvolheid van ons gemoed en met de dikke Jet nog bij 'ons, die daar zoo bedroefd stond te kijken, terwijl dikke tranen langs haar roode wangen rolden f Nu bleef ons alleen nog maar over afscheid van schoonmama te nemen, die ons den volgenden dag naar het landgoed zou volgenvoor 't oogen blik werd ze gelukkig nog wegens huiselijke beschikkingen teruggehouden. Dus nu afscheid geuomen en dau waren we vrij Daar ging eensklaps de deur open en mijn schoonmoeder trad binnen. •„Kinderen," sprak ze met moederlijke tranen De werkzaamheden bepaalden zich tot verkiezing van twee bestuursledeninplaatai van de heeren Jn. Jb. Roeper en G. J. O. D. Dikkers, die in eene vorige vergadering benoemd werden, doch bedankt hadden, werden gekozen de heeren Jb. Jb. Roeper en J. H. W Roeloffs. Voorstellen, voor punten van bescbiyving voor de alg. vergad. te Alkmaar te houden, werden niet gedaan. Veel stof tot bespreking gaf de mededee- ling, dat hij een kudde wolvee van een der veehouders te Texel, zich een geval van schurft had voorgedaan. Met verontwaardiging namen de aanwezi gen van dit feit kennis en ten zeerste werd gewraakt de onachtzaamheid of onverschillig heid van den bewusten veehouder, die door zulk een handelwijze de veestapel in gevaar en in miscrediet zoude brengen en daardoor de veehouders een gevoelige schade berokke nen. Als oorzaak van dit ongeval scheen te wor den beschouwd, de invoer van schapen van elders, hetgeen een der leden de opmerking ontlokte, aan het gemeentebestuur te verzoe ken om een verscherpt toezicht bij den invoer van vee. Door alle tegenwoordig zijnden werd een stemmig aangespoord tot flinke afdoende middelen, opdat het kwaad in zijne geboorte wordt gestuit. Het bestuur werd als volgt samengesteld C. Pz. Keijser, Voorz.A. P. Koorn, 2de Voorz.P. K. Bremer, Secr. en Aug. Keijser, Penningra. Jl. Donderdag hield ten lokale van den heer C. Kos Pz. te Schagen, de Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van veevoeder, enz., hare gewone jaarlijksche vergadering. Uit de rekening en verantwoording, afge legd door den administrateur, den heer P. Buis Jz., alsmede uit diens zaakrijk verslag bleek, dat door de vereeniging in het dienst jaar 189091 was ontvangen f 31957.66 tegenover een uitgaaf van f 31873.66, slui tende alzoo met een batig saldo van f 82.50. Zoowel in den grooten omzet als in het toe nemend ledental (thans 174) lag het getuige nis voor den bloei dezer vereeniging. Was bij de inschrijving aanvrage gedaan voor 276.000 kilo lijnkoek, het totaalcijfer was nog door na-vrage gestegen tot 293,000 kilo. Krachtens openbare inschrijving was de levering gegund aan de firma van Hengelen en Lensveld te Doesburg tegen f 10.45 per 100, in concurrentie met de firma Gebr. Bijl te T)elft ad. f 11.25, terwijl nog door eene firma te Zaandam was aangeboden te leveren 4 ets per 100 beneden den laagsten inschrij ver, welke laatste inschrijving als in strijd met eerlijke concurrentie werd genegeerd. De lijnkoeken waren geleverd in 4 partijen en hadden uitstekend voldaan in qualiteit en quantiteit. Hot lijnkoekstof, in gezamenlijk gewicht 1278 kilo beloopende, verkocht a 9 en 10 ets., had f 124.74 opgebracht. De bestellingen van Zaaizaden waren gerin ger geweest dan het vorig jaar. Geleverd was gewordeu275 kilo Lucern, 648 kilo rood klaverzaad, 305 kilo Italiaansch graszaad en 37 kilo wit klaverzaad.. Sprekende over het niet op tijd aanvoeren der laatste levering, wordt door den voorz., den heer Th. J. Waller ingelicht, dat zulks alleen te wijten was aan den strengen winter, welke het vervoer op de spoorlijnen zoo zeer deed vertragen, doch dat het Bestuur ten zeerste tevreden was over de handelingen van den hr. Lensveld. Met betrekking tot eventueele nabestellin gen wordt besloten, indien voldoende deelne ming daartoe bestaat, in Januari een tweede aanbesteding te doen houden. Tot commissaris werd herkozen, het aftre dend lid, den heer Th. J. Waller. Verder wordt besloten ten opzichte van de aanbesteding te handelen op gelijke wijze als de Hoornsche koekenvereeniging, en de levering van een bepaald gehalte eiwit of vet niet meer verplichtend te stellen, maar de in schrijving vrij te laten, opdat elk inschrijver zelf het gehalte kan vaststellen, waarnaar hij zijn prijs berekent. in de oogen en ons tegelijk plechtig haar han den toestekende, „kinderen, ik kan u zoo niet laten vertrekken. Ik rij terstond met u mede 1" Ik verstijfde van schrik. „Och, mamaatje, wat zijt ge toch goed I" snikte Alma, haar om den hals vallende. „Schoonmama... ge zijt wezenlijk te goed stamelde ik. „Och neen, Leo," zei ze met een afwijzend gebaar, als wilde ze zich bescheiden aan die betuiging mijner dankbaarheid onttrekken. „Ik heb de zaak eens rijpelijk overwogen. Ge zijt beiden thans uitsluitend voor elkaar verliefden hebben geet: oogen, uoren en hart voor iemand of iets anders. En wie zou dan naar uw vele bagage omzien wie zou er voor zorgen, dat ge onderweg het noodige gebruikt en dat Alma gedurende den rit door hel bosch in de nachtkou haar regenmantel omdoet om niet verkouden te worden Neen, neen. Verliefden denken aan zulke noodzakelijke dingen niet; ze bekommeren zich om nietsreistasschen en pakjes wordeu vergeten er wordt geen stukje onderweg gebruikt en dan komt men vermoeid en verkouden op Popelberg aan Ik zal voor alles zorgen bij mij zijt ge onder behoorlijk toezicht, en," voegde ze er onder een tranen vloed bij, „waarom zou een moeder zoo iets niet voor haar kind doen Alma droogde die bewogen tranen, be dankte haar moeder en omhelsde haar. Ik waagde nog eenige bescheiden tegenwerpin gen, met het oog op de bovenvermelde huise lijke beschikkingen, die wellicht haar tegen woordigheid eischten, maar zij gaf me de verzekering dat Jet reeds de noodige bevelen had ontvangen en dat het overige wel tot haar terugkomst kon wachten. „E11 nu, komt, kinderenhet is tijdbesloot ze. „Jet, geef

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2