4) Hoe 't Donderde. Ook vier Katholieken keeren niet terug, nl. de heeren Schaepman, Borret en De Vos de Wael, die niet zijn herkozen, en de heer Ruland die bedankt heeft. Eindelijk is het éénige conservatief lid der oude Kamer, graaf Schimmelpenninck uitgevallen en evenzoo de eenige sociaal democraat Van de leden der oude Kaqpër blijven dus over 40 liberalen, 22 Katholieken en 19 antirevolutionairen. De nieuwe Kamer zal dus 19 nieuwe leden tellen, waarvan reeds 16 zijn gekozen, nl. 12 liberalen, 2 Katholieken, 1 antire volutionair en 1 radicaal. Een vlug correspondentDe Haagsche corr. van de „Zwolsche Ct" heeit reeds de zekerheid, dat er een Kabi net-Tak optreedt en noemt verder als leden van 't nieuwe Kabinet den oud gouverneur van Suriname H. J. Smidt voor Financien of voor Justitie krijgt deze Justitie-departement, dan zal óf de heer Van Houten óf mr. Van Tienhoven wel 't meest voor Financien in aanmerking komen; voor Koloniën W. K. v. Dedem of den heer J. T. Cremer; voor Oorlog waar schijnlijk generaal Den Beer, voor Marine schout-bij-nacht Kruys (de eenige, die uit dit bewind overgaat)voor Waterstaat misschien den heer Conrad, terwijl de heer Tak als hoofd van het Kabinet het Depart. van Binnenl. Zaken verkiest. De keizerlijke aviso Jagd, van de Duitsche Marine, is jl. Zondag te IJmui- den aangekomen. Het is op dit schip, dat de Keizer en de Keizerin den tocht van IJmuiden naar Amsterdam zullen maken. Zondag is te Amsterdam voor anker gekomen het Deensche fregat met hulp- stoomvermogen „Dagmar", dat bestemd is de Deensche marine bij de aanstaande feestelijkheden te vertegenwoordigen. De Prins von Wied is jl. Zondag avond in de residentie aangekomen. Binnenlandsch nieuws. NATIONALE KIESVEREENIGING „BURGERPLICHT". Gisterenavond hield bovengenoemde Kies- vereeniging in het lokaal „Tivoli" alhier eene algemeene vergadering, tot het kiezen van candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad en tot het behandelen van voorstellen van den heer J. H. van Balen, tot wijziging der Statuten. Na de opening der vergadering en goed keuring der notulen van de vorige, gaf de heer Aberson in overweging, de voorstellen tot herziening der Statuten te behandelen, alvorens tot het stellen van candidaten over te gaan, omdat, kwam de voorgestelde wijziging tot stand, deze wellicht van invloed zou kunnen zijn op het aanvaarden der candidatuur van deze vereenigiug door de te kiezen candidaten. De heer Yan Voorn- veld herinnerde dat punt 2 krachtens deStatuten niet in deze vergadering kan worden behandeld, aangezien niet de helft van het aantal leden aan wezig was. De heer Harms meende dat de zaak toch wel zou kunnen worden besproken, al had er geene eindstemming plaats, terwijl de heer Aberson nogmaals zijne bedenkingen opperde tegen het stellen van candidaten, alvorens over de voorstellen-Van Balen was beslist. Zoo zou b. v. de heer Land, die zijne instemming betuigde met de thans van kracht zijnde Statuten, misschien geen candidatuur van de Yereeniging hebben aanvaard, indien van hem was gevorderd dat hij de beginselen, in het voorstel-Van Balen vervat, zou onder schrijven. De heer Van Balen, die den vorigen spreker op dit punt geruststelde, aangezien de heer Land ook met het program van de Vrijzinnige Vereeniging „Vooruitgang" instemming had betuigd, verklaarde zich er ook tegen, dat zijn voorstel in behandeling zou worden genomen door eene vergadering, die daartoe niet bevoegd is. Een verhaal voor jonggehuwden en schoonmama's, naar EMIL COHNFELD. De antwoordde niet, maar keek verlegen voor me. Alma deed hetzelfde. Maar toen drongen beiden tegelijk er op aan, dat ik dadelijk met het rijtuig zou weg rijdenom te trachten den zoekgeraakten oom en de verloren tante terecht te brengen. Er moest hun stellig een ongeluk zijn overkomen misschien waren ze nog te redden wellicht was er spoedig hulp noodigelke aarzeling was een misdaad.... Al zulke afgrijselijke gebeurlijkheden werden me voorgehouden en ik werd er zelf akelig van. 't Was nu lialf- twaalf't was byna niet te denken, dat ze nog zouden komen, en zelfs de laatste ge ruststellende verklaring, die er aan de zaak te geven was, namelijk dat Oom Bobert onderweg te Boxberg onder een glas bier zich had verlaat, werd nu door het nachtelijk uur geheel weersproken. Ik stelde voor het rijtuig van den boer Peters te nemen en dan gezamelijk de reis te aanvaarden maar de dames maakten de natuurlijke opmerking, dat ik reeds te vergeefs had getracht met Peters te onderhandelen en dat ik dit geen tweeden keer behoorde te doen. De kaste lein kwam nu ook met zijne meening voor den dag; hij stelde de dames ten aanzien van den weg gerustdie was veiligde bei de vossen kende hij, 't waren vertrouwde paarden de nacht was helder en bij men- Daar de heer Aberson van zijne opmer kingen geen bepaald voorstel wensehtc to maken, werd nu overgegaan tot het stellen van candidaten. De Voorzitter (de heer Mooij) deelde mede dat bij het bestuur geene aanbevelingslijsten waren ingezonden, waarom hij, met goed vinden der vergadering, alsnog gelegenheid gaf candidaten te noemen en aan te bevelen. Door onderscheidene leden weid hiervan ge bruik gemaakt. Nadat enkelen der genoemden, ter vergadering aanwezig, voor eene eventuëele candidatuur hadden bedankt en de overige candidaten waren besproken, werd tot stemming overgegaan. De verschillende stemmingen en herstemmingen hadden deze uitslag, dat werden gekozen, ter voorziening in de vaca turen, ontstaande door periodieke aftreding van zes leden, de heerenC. D. Z u r- mulilen, J. G. R. V 0s, L. W. F. Ou- denhoven, T. M 0 o ij, S. W. S t o 0- k e r en B. L. V r i e s, en voor de twee nieuwe plaatsen, wegens vermeerdering van het aantal raadsleden tengevolge van de uitbreiding der bevolking in deze gemeente, de heeren J. O 0 r t g ij s e n en A. B. W e b e r. Met een woord van opwekking, tot de leden gericht, om het succes der Vereeniging bij de verkiezing op 21 Juli a. s. zooveel mogelijk te bevorderen, stelde de Voorzitter de behandeling van punt 2 der agenda aan de orde voorstellen van den heer J. H. van Balen, tot wijziging der Statuten. Deze voorstellen zijn„a. In plaats "van „Natio nale" worde gelezen Vrijzinnige Kiesver- eenigingb. In art. 2 worde geschrapt het woord „gematigd" en derhalve gelezen -. Het doel der Kiesvereeniging isHet ontwikke len van politiek leven onder de kiezers in vooruitstrevende richtingc. Art. 4 geheel te doen vervangen door het volgende(Volgt het program van de Vrijzinnige Vereeniging Vooruitgang alhier)." Door den heer Harms was vóór den aanvang der vergade ring reeds het woord over deze voorstellen gevraagd, hetwelk hem nu terstond door den Voorzitter werd verleend. De heer Harms stelde nu dadelijk eene motie voor, strek kende om, overwegende de wijze waarop door den voorsteller ten dezen is gehandeld, de behandeling der voorstellen te weigeren en over te gaan tot de orde van den dag. Ter toelichting zijner motie, zeide de heer Harms dat de heer Van Balen lid dezer kiesvereeniging is geworden nadat hij bekend was met de Statuten en door zijne toetreding gaf hij blijk van instemming met die Statuten, met het doel der Vereeniging. Nu is het mogelijk, stemde de heer Harms toe, dat iemand zijne opinie wijzigtware dat echter hier het geval geweest, dan had de heer Van Balen öf voor zijn lidmaatschap moeten be danken óf dadelijk wijzigingin deStatutenhebben voorgesteld. Zoo was b. v. de houding van de leden der liberale kiesvereeniging „Burger plicht" te Amsterdam, die uittraden omdat zij zich niet met de beginselen der Vereeni ging konden vereenigen, en toen eene afzon derlijke (radicale) partij vormden, hoezeer ook te betreuren, correct. Niet alzoo die van den heer Van Balen die, tijdens zijn lidmaatschap van de Nationale kiesvereeniging „Burger plicht", eene nieuwe kiesvereeniging gaat oprichten, als leider derzelve optreedt, als zoodanig onderhandelingen aanknoopt met de anti-revolutionaireu (als de courant de waar heid spreekt) en, na in eene vergadering van „Burgerplicht" te hebben medegewerkt om den heer Land candidaat te stellen voor de Tweede Kamer, dien candidaat nieuwe vragen gaat doen. En nu, na dat alles, gaat de heer Van Balen zijn voorstellen doen. „Burger plicht" heeft bij verkiezingen steeds veel succes gehad en het ledental neemt nog gestadig toe. Er kan dus geen sprake van zijn dat in eene bestaande behoefte moet worden voorzien. Is het dus soms de bedoeling om zelf te willen heer- schen Men gaf deze kiesvereeniging den naam „Nationale," om deze toegankelijk te maken voor de verschillende richtingen die den modernen godsdienst vertegenwoordigen. De voorstellen van den heer Van Balen behelzen, volgens de meening des heeren Harms, geene Statuten voor eene kiesveree niging, maar een program van actie.Ziet de voorsteller het verschil hiervan niet in, zei spr., dan had hij zijn voorstellen niet moeten doen. In de liberale partij treft men tal van schakeeringen aan richtte men tot ieder de vraag, hoe men denkt over de toe passing der liberale denkbeelden, men zou I evenveel verschillende antwoorden krijgen als er vragen gesteld waren; komen de hervormin gen te langzaam, dan dringen degeavanceerden aan,gaat 't te vlug, dan remmen de gematigden en zoo blijkt dat deze verschillende schakeeringen zeer goed in één partij kunnen zijn vertegen woordigd. Als statuten de heer Harms herhaalde het zijn de voorstellen van den heer Van Balen onbruikbaar. De statuten van Burgerplicht laten genoeg ruimte over om de geavanceerde fractie tot de Vereeniging toe te laten. Waar is dan de noodzakelijk heid van hervorming? Ligt het soms daarin, dat de Vereeniging niet in hare statuten heeft opgenomen het beginsel van scheiding van kerk en staat? De kerk w van den Staat gescheiden, zeide spr., en komt de Staat al aan enkele kerkgenootschappen ten goede, dit is op historische rechten gegrond. Of geeft de erkenning der Vereeniging van bet monarchaal gezag er aanleiding toe Spr. zeide, toch niet te kunnen veronderstellen dat de heer Van Balen een anti-monarchaal is. De zijde, waarvan de voorstellen komen, zijn zeer verdacht en verdacht is het ook dat de voorsteller verschillende vrijzinnige punten uit het program der Kiesvereeniging wil ver wijderen, meende de heer Harms. Hij drong er daarom nogmaals op aan zijne motie aan te nemen en alzoo de behandeling der voor stellen onmogelijk te maken. (Applaus). De heer Van Voornveld, die hierna het woord verkrijgt, spreekt zijn leedwezen uit, dat hij de rede van den heer Harms heeft moeten aanhooren, dat de heer Harms der gelijke rede heeft uitgesproken en dat hij daarmede applaus heeft geoogst. Spreker hoorde niets dan persoonlijkheden en nog eens persoonlijkheden, mijnheer Van Balen voor en na. Hij betreurt dit, want daar toch het reglement vrijheid geeft om voorstellen tot wijziging der Statuten te doen, moest men spreken over zaken, niet over personen. De heer Van Balen geeft zijne verbazing te kennen over het feit dat het Bestuur dadelijk aan den heer Harms het woord gaf, zonder hem als voorsteller eerst gelegenheid te geven zijne voorstellen toe te lichten. De Voorzitter zegt, dat aanvankelijk bij het Bestuur het plan bestond, den voorsteller eerst het woord te verleenen, maar vóór de vergadering heeft de heer Harms verzocht eerst zijne motie te mogen stellen. Hel bestuur staat op een onzijdig standpunt. De heer Van Balen zegt dat den voorsteller rechtens bet eerst het woord toekomt. De heer Harms is begonnen met eene onwaarheid en geëindigd met ver dachtmaking, zegt de heer Van Balen verder. Hij kende niet de Statuten der Vereeniging, toen hij lid werd, ofschoon hij er herhaalde lijk om heeft gevraagd. Eerst later werden ze hem verstrekt. Toen spr. in de vorige vergade ring het voorstel tot wijziging der Statuten mondeling deed, verwachtte hij niet dat dit in kwade aarde zou vallen, daar hij toch het manifest der Liberale Unie tot grondslag wilde nemen. De heer Westendorp protesteert met na druk tegen de wijze, waarop deze zaak hier in eene vergadering van beschaafde menschen wordt behandeld. De heer Harras zegt zich wel te herinne ren dat de heer Van Balen om de Statuten der Vereeniging heett gevraagd, maar hij weet niet of hij ze toen gekregen heeft. Spr. zegt niet verdacht te hebben gemaakt, maar ronduit te hebben gezegd dat mijnheer Van Balen niet te vertrouwen was. Toen hij in zag dat hij de beginselen der Vereeniging niet kon onderschrijven, moest hij wijziging hebben voorgesteld, maar niet eerst eene an dere Vereeniging opgericht. De heer Van Balen herhaalt, bij zijne toetreding niet met de Statuten bekend te zijn geweest, deze persoonlijk aan den heer Harms te hebben gevraagd, maar eerst veel later ontvangen te hebben. Dadelijk schengeheugenis was er op deze weg geen ongeluk gebeurd. Ik voegde mijn geruststel lenden argumenten er bij, en 't eind onzer beschouwingen was, dat ik onverwijld met den knecht in het rijtuig op weg zou gaan naar Poppelberg om de zaak te onderzoeken en de dames morgen heel vroeg te laten af halen. Ze beloofden van haar kant zich ge durende den nacht rustig te zullen houden ente slapen. De dorpsklok had juist twaalf geslagen, toen ik den laatsten afscheidskus op Alma's lippen had gedrukt en thans, tot afrijden ge reed, naast Michalk in het rijtuig zat, terwijl de dames er bij stonden en mijn schoonmoe der, die nu haar spraakvermogen geheel had teruggekregen, mij ten dringendste aanbeval, ter beschuitting tegen de koude een doek om mijn hals te doen. „Adieu, mijn lieve Leo, tot weerziensriep Alma me nog met groote innigheid toe. We reden weg. De nacht was helder, de straatweg goed en effen, het span moedig, het bosch schoon. Hoe heerlyk zou deze rit zijn geweest, als als 't anders was ge weest dan 't nu was, en als ik niet zoo bui- tengewoou verwoed was geweest op mijn oom, op het nieuwe rijtuig, op het rijtuig voor twee personen, op dien slaapkop van een Peters, op mezelf op mijn ongelukkige gesternte, j op de heele wereld en voornamelijk op mijn j rampzalige schoonmama, die ik gaarne naar de maan zou geëxpediëerd hebben, als er een doorloopende trein in die richting had geloo- 1 pen. Geen enkel rijtuig kwamen we tegen. I Twee vervelende uren gingen voorbij. Ein- j delijk lag het landgoed Popelberg met zijn schitterende verlichte vensters voor ons, en J toch hadden we ooms rijtuig niet ontmoet, nóch 't minste van dien aard op den eenza- zamen straatweg ontdekt, die overigens vol doende door de maan was verlicht om elk nagelaten spoor van een mogelijk ongeluk in 't oog te doen vallen. Ik moet erkennen, dat ik in niet geringe spanning door de groote, nog wijd openstaande poort den voor hof van het landgoed opreed en dat alle an dere gedachten bij me plaats maakten voor het schier koortsachtige verlangen om einde lijk het antwoord te ontvangen op de vraag, wat er dan toch kon gebeurd zijn, dat mij zulk een dikke streep door de rekening had gehaald. De verlichte ramen schitterden me tegenluidde jubelkreten en hoera's klonken me tegemoet, toen binnen het ratelen van ous rijtuig werd vernomen, 't Geheele huis scheen nog op de been te zijn. Daar zijn zeEindelijk Welkom Hoera Welkom Waar zijl ge zoo lang gebleven zoo klonk het verward dooreen. En drie frissche meis jesfiguurtjes, mijn nieuwe nichtjes, alsmede mijn nieuwe neef, in rok en wit vest, en de achterna strompelende wakkere, maar doove oude huishoudster, juffrouw Triesel, allen met groote bouquetten in de hand, stormden juichend mijn rijtuig tege moet. „Alleen Leo, gij alleen Waar is Al ma, waar zijn de anderen P Waar is het rijtuig met de bruid Waarom is ze nog niet hier Wat is er gebeurd Spreek dan toch, Leo?" zoo klonk het in alle mogelijke tonen van verwondering en nieuws gierigheid dooreen, en allen staarden me aan, als verwachtten ze ophelderingen van mij, die ze zelf kwam vragen. „Een vreeselijk misverstand, kinderen riep ik inwendig verwoed, terwijl ik uit het heeft hij toen zijne bezwaren tegen sommige artikelen aan den heer Harms medegedeeld. De heer Harms meent dat de heer Van Balen toen dadelijk voor zijn lidmaatschap bedankt of wijzigingen voorgesteld moest heb ben. Spr. dringt er op aan zijne motie in stemming te brengen. Van verschillende zijden worden hiertegen bedenkingen geoppert, omdat, is de verga dering wegens onvoltalligheid niet bevoegd j de voorstellen van den heer Van Balen tc behandelen, dan toch ook de motie niet in stemming kan komen. De heer Zurmublen vraagt of het al bewe- j zen is dat de Statuten niet goed zijn. Zoo neen, dan beschouwt hij de voorstellen tot herziening als een poging om ieders haantje j koning te doen kraaien, 't Is toch geen rede om de Statuten te veranderen, omdat de heer Van Balen en eenige anderen dat willen. Ook deze spreker wil stemming over de motie, waartegen weder protest van de heeren Van Voornveld en Westendorp, die daartoe deze vergadering niet bevoegd en een nieuwe ver gadering noodzakelijk achten. De Voorzitter wil nu door de vergadering doen uitmaken of de motie in stemming zal kunnen komen, maar ook hiertegen komt de heer Van Voornveld als in strijd met het reglement op. De heer P. Uurbanus teekent protest aan tegen de wijze waarop het woord „verdacht making* in deze vergadering is gebezigd. De Voorzitter stelt nu voor, de behande ling der zaak tot eene nieuwe vergadering uit te stellen, maar de heer Harms is daar tegen; hij wenscht de motie in stemming te zien gebracht. De heer Van Balen zegt tot den heer Harrasik laat u verder aan het woord, want u geeft iemand niet de gelegenheid zich te verdedigen, evenmin als het Bestuur en verlaat hierop de vergadering. De heer Van Voornveld zegt nu, nog geen woord te hebben gehoord om te verklaren waarom het zou kunnen worden goedgekeard de motie in stemming te brengen, terwijl de zaak zelf niet in behandeling mag komen. Het aannemen der motie zou toch gelijkstaan met het afstemmen der voorstellen. De heer Aberson meent dat de heer Harms wel een beetje precies gesproken heeft, ofschoon ook hij in de voorstellen heeft gezien eene vermomde poging om de aansluiting der Vereeniging bij de Liberale Unie te bewerken, en dat heeft ook bij hem wantrouwen gewekt. De Voorzitter stelt nu voor, met 't oog op het vergevorderd uur, aan de|discussie een einde te maken, de heer Zurmuhlen wil de motie in stemming zien gebracht, maar de heer Franken toont het onwettige hiervan aan. De heer Harms is ten slotte ook een ander gevoelen toegedaan ook hij wil, de maat volmetende, de zaak tot eene voltallige ver gadering verdagen, omdat dan niet als argu ment zal kunnen dienen, dat de motie door eene onbevoegde vergadering is aangenomen. Aangezien de vergadering door applaus teekenen van instemming geeft, wordt aldus besloten en de vergadering door den Voorz. gesloten. Texel. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 26 Juni. Voorz. de heer C. M. Kooy, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijnProv. bladen en circu laires Goedk. van Ged. Staten van het raadsbesluit tot vaststelling der jaarwedden voor de aan te stellen onderwijzers aan de Koog en Zuid-Eierland en de onderwijzeres te Oosterendproces-verbaal opname van boeken en kas van deu gem.-outv.kassa was f6575.57£. Alles voor kennisgeving aangenomen. Door den Voorz. wordt aangeboden het gemeente-verslag over 1890. Zal bij de leden circuleeren. Verzoek van den heer P. H. Schreuder, hoofd der school te de Cocksdorp, verzoekende wegens lichaamsgebreken (doofheid, enz.) eer vol ontslag uit zijne betrekking, tegen 1 October a. s. De Voorzitter doet voorlezing rijtuig sprong. De heele boel is in de war, in duigen gevallen, bedorven, de duivel weet watRoept me allereerst oom hier, opdat hij me kan vertellen, hoe de vork in den steel zit!" „Oom?" klonk het verwonderd. „Papa is er niet. Mama ook nietZijn ze dan niet bij u „Neenriep ik, toornig met den voet stampende„ze zijn niet gekomenmen heeft ons laten zitten 1" „De hemel sta ons bij klonk het vol ontzetting. „Zij* ze dan niet te L. aange komen Ze zijn precies om acht uren van hier gereden en moesten dus uiterlijk om tien uren aan het station zijn „Ik ben om twaalf uren van daar wegge reden en er was toen nog geen spoor van hen te zien 1" „Om 's hemels wil, wat kan er gebeurd zijn Zijt ge hen dan op den straatweg niet tegen gekomen „Ik hel) geen spoor van hen gezien Nu brak er een gejammer, een geschrei, een gelamenteer, een door elkander praten en roepen los, zoo luid en verward, dat ik er zelf suf van werdde zaak begon er in derdaad bedenkelijk uit te zien. Eindelijk gelukte het me in zoover de kalmte te her stellen, dat we elkaar konden meedeelen wat ieder wist. Ik vertelde hoe we tevergeefs in 't stationsgebouw te L. hadden zitten wachlendaarentegen vernam ik tot mijn verbazing, dat oom en tante, geheel overeen komstig Michalks rapport, in het met bloe men versierde nieuwe rijtuig met het staat- sietuig en de groote vossen, Matthes in zijn zondagspak op den bok, precies om acht uren van het landgoed waren gereden om ons van mmm riteite», betreffende de aangevoerde lichaams- J gebreken, waaruit blijkt de ongeschiktheid (wegens lichaamsgebreken) van den titularis, voor zijne betrekking. Wordt besloten het gevraagd ontslag eervol te verleenen. Verzoek van mej. Engelde Vroom te Eier- j land (Zuidzijde) om eervol ontslag uit hare betrekking als onderwijzeres in de handwerken. 1 Wordt besloten het gevraagd ontslag eervol I te verleenen. Overgaande tot de benoemingen, worden I benoemd, (allen met algemeene stemmen)J Tot hoofd der school te Eierland (Zuidzijde), de heer W. Flens, te Ooltgensplaattot on- I derwijzer aau dezelfde school, de heer H. A. Bijleveld, van Alkmaartot onderwijzeres aan den Burg, mej. R. Roeper, van Wormerveer tot onderwijzeres te Oosterend, mej. H. Koorn, van Bovenkarspeltot onderwijzer aan de Koog, de heer P. Dijkstra, van Leeuwarden; met den benoemde stonden op de voor dracht de heerenH. Meijer van Borger, en J. H. Steggerda van Sneek. Daarna brengt de Voorz. ter tafel een j concept-besluit tot het aangaan van eene geldleening, groot f 10.000, benoodigd voor het bij te dragen aandeel in de havenwerken, I voor de vergoeding aan de eigenaars der aldaar opgeruimde perceelen en voor het aan schaffen van een aanjager. De conditiën voor deze leening zouden zijn, hoogst^ps pCt. en te beginnen met 1902 jaarlijks minstens f1000 af te lossen. Meenden sommigen dat de benoodigde som wel tegen lager inte rest zou zijn te bekomen, omtrent de wijze van aflossing deed de heer Dros het voorstel dat de gemeente zich zou voorbehouden ora de leening desgewenscht vroeger af (e lossen. De heeren F. Keijser, C. P. Keijser en Westenberg meenden evenwel, dat die bepaling belemmerend zoude zijn voor het aangaan der leening, bij welke gevoelens ook de Voorz., volgens ingewonnen informatiën, zich aansloot. De heer Dros bleef evenwel zijn voorstel handhaven, hetwelk, daarop in stemming ge bracht, met 11 tegen 2 stemmen werd ver worpen vóór stemden de heeren Dros en W. K. Bakker. Het concept-besluit daarop in stemming gebracht, wordt met 11 tegen 2 stemmen vastgesteld tegen stemden de heeren Dros en W. K. Bakker. In verband met het bovenvermelde besluit, wordt daarop in behandeling gesteld een supp. beprooting, welke zonder discussie wordt goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. een voorstel tot verandering van de post onvoorziene uitgaven op de rekening van het vorig jaar, welke mede wordt goedgekeurd. Vervolgens wordt overgegaan tot al- en overschrijving op genoemde rekening. Namens B. en W. doet de Voorz. daarop het voorstel om aan den benoemden onder wijzer te Eierland, welke 13 dezer reeds in functie trad, eene gratificatie te verleenen voor de waarneming der betrekking als hoofd der school voor den tijd, waarop daarin nog niet is voomen, en die gratificatie te bepalen op f8 per week. De heer W. K. Bakker achtte dat bedrag wel wat hoogspr. meent dat f 2 genoeg zou zijn. De heer C. P. Keijser weusebt dit te bepalen op f4 per week. De heer Dros wenscht de gratifi catie zoodanig te bepalen, dat de wedde van den onderwijzer en de gratificatie te samen het salaris van het hoofd der school verte genwoordigen alzoo pl. m. f 6 per week. Zonder hoofdei, stemming wordt tot dit laatste besloten. Een voorstel om eene gratificatie beschik baar te stellen voor een der gemeente-veld wachters, die geroepen zal worden om gedu rende de drukste kermisdagen aan den Burg dienst te doen, wordt mede zonder hoofdei, stemming aangenomen. Daarna brengt de Voorzitter ter tafel een concept-verordening tot heffing van gelden voor goederen op de haven, welke daar langer dan 14 dagen blijven liggen. Met toevoeging van de bepaling, dat de opgeslagen goederen, ten allen tijde namens B. en en W., en ten koste van de eigenaars kunnen worden opge ruimd, indien deze laatsten in gebreke blijven na voorafgaande aanzegging dezelve op te aan het station in ontvangst te nemen. Waar ze sinds gestoven of gevlogen waren, kon niemand met mogelijkheid zeggen, noch kon iemand in de verste verte gissen. De boomlange rentmeester, meneer Hein- pel, die intusschen gewekt was en slaapdron ken met lange ooievaarsstappen kwam aange wandeld, bevestigde alles wat ik reeds had vernomen. Nu werd onder het opnieuw uit barstende gejammer der mooie nichtjes be raadslaagd wat er allereerst diende gedaan te worden. Aanvankelijk scheen men geneigd generaal alarm op het landgoed te laten slaan, alles wat beeneu had in 't geweer te roepen en ter opsporing der zoek geraakte eigenaren uit te zenden. Maar op het land is de slaap der arbeiders een heilig recht, waaraan men niet licht de hand slaat. In plaats van in dit uiterste te vervallen, zou ik met den rentmeester en Michalk een rij tuig, dat voor alle gebeurlijke gevallen was ingericht, deu weg naar L. nauwkeurig afzoe- I ken en dan zouden we zorgen, dat mijn vrouw en mijn schoonmoeder naar Poppelberg wer- den overgebracht. George, sinds den vori- gen middag mijn neef, zou voor 't geval er nog andere tactische of strategische maatre gelen waren te nemen, achterblijven en voor zooveel als reserve dienen. Hij hielp Michalk vlug een span flinke versche paarden inspan nen de rentmeester voorzag intusschen den grooten mandenwagen met hakselzakken, in plaats van de gewone zitbanken we stelden de achterblijvenden zooveel mogelijk gerust en namen toen plaats in den wagen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2