HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. Woensdag 8 Juli 1891. Jaargang 49 Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN J. fl. VAN BALEN. B E R I C H T. Edith en Nora Mijn eerste Moord, ,En deaeipcreert nimmer 1* Jan Pielerx. Coen. Het Yaderlandt ghetrouwe Blijf ick tot in den doot. WïlMwuuIiad. VeraoUUnt lederen Dinsdag;, Donderdag on Zaterdag. Abonnementiprys per 3 maanden: Voor de courant binnen de gemeeentef 0.70, met Zondagsblad f 1.95 naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.35 alle landen, die in het postverdrag rijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indic en Amerika). 1.75, »32.10 Zuid-Afrika2.50, 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. P r a der Adverteutiën: Vnn 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tusschen den tekst, por regel 15 Ct. Adverteutiën voor liefdadige doeleinden5, Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5 Agenten in liet buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. ©n de aan de lezers van het oude Zondags blad bekende verhalen, zijn thans afgedrukt en liggen ter verzending gereed. Allen, die in 1890 abonne's van het Zondagsblad waren, kunnen nu dat restant op aanvraag gratis bekomen, tegen vergoeding van de postkosten, zijnde 5 cent, die men ons in postzegels kan zenden. De VERKEERDE PA&INEERING in dat yerhaal doet weinig tot de zaak af. Bij lezing zal men zien, dat de lectuur geregeld volgt. NEDERLAND. HELDER, 7 Juli. Door den vice-admiraal W. F. H. Cramer is aan de commandeerende offi cieren der schepen de uitdrukkelijke tevre denheid van Z. M. den Keizer van Duitsch- land ter kennis gebracht, voor de ver richtingen der Kon. Ned. zeemacht tijdens Hoogstdeszelfs bezoek aan Amsterdam en daarbij de wensch van den Keizer dat de aangename verstandhouding tusschen de Nederlandsche en Duitsche zeemacht dezelf de moge blijven. Als bewijs van welwillendheid van den commandant van het Duitsche avisoJagd" mag niet onopgemerkt blijven dat hij aan onze militairen en marine-matrozen toestond te Amsterdam aan boord te komen en eene uitstekende plaats te kiezen om het vuurwerk te zien niet aUeen, maar dat hun bovendien nog bier werd geschonken. Volgens de Figaro moet de Koningin- Regentes aan den Keizer beloofd hebben, in Augustus met de Koningin een week in Berlijn te zullen komen. Fiuilktoa vu de Holdertche- ra Niouwed. Courant. 7) M A R U J A, DOOR BRET HARTE. Aangezien Maruja voor iedereen, die zij zoo al ontmoette, of het man, vrouw of kind was, vriendelijk wits, leunde zij bevallig over de omheining en wenkte hem met haar waaier, opdat hij naderbij zou komen en zijn vraag herhalen. Hij deed het, maar onwillig en onverschillig. Zoek naar San José weg hier ergens." „De weg naar San José," zeide Maruja vriendelijk en bedaard, alsof zij niet onwillig waa de conversatie aan te knoopen, „is onge veer twee mijl hier van daan. Het is de hoofdweg linksaf, tegenover de vlakte ginds. Er is nog een andere weg, indien „Niet noodig Morgen 1* Hij haalde zijn hoed over zijne oogen en verdween plotseling den weg over, uit haar gezicht. III. Het ontbijt, dat gewoonlijk door den gaanden en komenden man gebruikt werd, waar het dus buitengewoon bewgelijk toeging, duurde dien dag tot over twaalf uur; de laatste der balgasten was verdwenen en zij, die op de Missie Perdida thuis behoorden of er logeerden, brachten, met uitzondering van kapitein Car- roll, die naar zijn veraf gelegen post ver trokken was, hun tijd zoo goed mogelijk weksommigen reden in groepjes naar plaatsen De Groothertog van Luxemburg is voor nagenoeg drie millioeu francs in het bezit gekomen der particuliere domeinen, die wijlen onze Koning in het Groother togdom bezat. Voor genoemde som zijn zij met i Juli aan den Groothertog over gedaan. Het tegeltafereel, door Koningin Em ma aan den Keizer en de Keizerin van Duitschland aangeboden, is een afbeelding van „de Schuttersmaaltijd" van Van der Helst Het werd op bestelling van H. M. aan de fabriek der heeren Joost Thooft en Labouchère te Delft voor dit doel ver vaardigd en door den plateelschilder L. Senf geschilderd. Het is gevat in een zwa- ren ebbenhouten lijst. Het stuk heeft de goedkeuring van Hare Majesteit verworven. Op i, 2 en 3 Aug. zullen te 's Gra- venhage de reunie-dagen worden gevierd van de mannen van 18301832, dragers van het Metalen Kruis of der Citadel medaille. De Commissie van voorbereiding roept alle oud-strijders, versierd met het Metalen Kruis of de Citadel-medaille, op om, voor zoover zij geneigd zijn op eigen kosten aan deze feestviering deel te nemen, hiervan schriftelijk kennis te geven aan den secretaris der Commissie, den heer A. A. Vorsterman van Oyen, Laan Copes van Cattenburch 36b, te 's Gravenhage, vóór 15 Juli a. s., tevens overmaking van f 5, of zooveel meer als men goedvindt, aan den penningmeester, den heer J. Huygens, oud-kapitein der infanterie, Anna Paulownastraat 36, te 's .Gravenhage. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat voortaan het Rijks-krank zinnigengesticht te Medemblik niet meer uitsluitend zal worden aangewezen tot opname van krankzinnige officieren en verdere militairen, die voor rekening van het Departement van Oorlog moeten worden verpleegd, maar dat daartoe, en wel bij voorkeur, andere krankzinnigengestichten voor zooverre daarin plaats is in aan merking moeten worden gebracht De voorwaarden voor opneming in de gestichten te Utrecht en 's Hertogenbosch (dit laatste is uitsluitend voor de verpleging van Roomsch-Katholieke lijders) zijn reeds geregeld. Te 's Gravenhage wordt in strijd met sommige hier en daar verspreide ge ruchten - in politieke kringen volgehou den, dat het Ministerie ontslag zal nemen. De meeste Ministers onthouden zich reeds van ingrijpende maatregelen. in den omtrek, waar iets te zien was anderen gingen een kijkje nemen in eenige merk waardige lusthoven, welke hier, in deze vrucht bare vallei, tengevolge der onmetelijke rijk dommen van enkelen en der snel voortdrin- gende beschaving, verrezen waren. Een dezer paleizen in het bijzonder, gesticht door iemand, die dubbel en dwars millionnair was, trof den bezoeker door zijn indrukwekkendeu omvang en door de buitensporige weelde der geheele inrichting. fcIndien gij naar Aladdins paleis rijdt," zeide Maruja, van de bovenste trede der waranda, tot een wagen vol gasten, vraag dan aan Aladdin, nadat gij de stallen met de mahoniehouten beschotten voor een hon derd paarden gezien hebt, of hij u de toover- zaal eens wil laten kijken, die met houtsoorten uit Galifornië ingelegd is en welks vloer uit gouden kwarts bestaat." //Wij zouden zeker meer kans hebben deze zaal te zien, indien de prinses van China met ons wilde gaan," pleitte Garnier galant. „De prinses zal bij hare moeder te huis blijven, zooals dit eene goede dochter betaamt," antwoordde Maruja bedaard weg. „Deze vlieger van Garnier gaat uu niet op," fluisterde Raymond Buchanan in het oor, toen het rijtuig hen weg voerde. „De prinses is niet van zins, Aladdin weder met een bezoek te vereeren." „Waarom „Toen zij er de laatste keer was, stelde Aladdin zich al te Perzisch aau, want hij bood haar zijn huis, stallen en zich zelf aan." „Geen kwaad aanbod, zou ik denken. Ik hoor, dat hij een paar millioen pond waard is." „Jawel, maar zijne vrouw is even veeleischend en buitensporig als hij zelf," Uit 't district Schoterland meldt men De heer Domela Nieuwenhuis is voor de Tweede Kamer opnieuw candidaat gesteld door de Volkspartij, die eerst had besloten geen candidaat te stellen. De Centrale Liberale Kiesvereeniging stelde den heer H. Pijttersen Tzn. Verzoening met de radicalen. De „Van-Dag-tot-Dag"-schrijver in het „Handelsblad" bepleit eene verzoening van de liberalen met de radicalen.^ „Wij hebben veel goed te maken" zegt hij „veel in te halen. „Er zijn van beide zijden "fouten begaan. De meeste waren toe te schrijven aan het gemis van een leider, aan een veldoverste, die aanvoert en gebruik weet te maken zoo van linker- als rechtervleugel. Maar het zou goed zijn als men nu de spons over deze fouten en vergissingen liet gaan. Laat men beginnen met ter wille der be ginselen dien men lief heeft en hoopte te z>en zegepralen, nu wraak en verbittering te overwinnen. De afscheiding der radicalen van de liberalen is zelfmoord voor de ra dicalen en versteening voor de liberalen. Aan de meerderheid de plicht verzoenend en waardeerend de hand toe te steken. „De liberale partij zij niet bang voor jongeren die ketterijen verkondigenze stoote hen niet af, maar beraadslage en debatteere met hen en assimileere uit hun idealen en overtuigingen wat levensvatbaar is en de partij verjongen en versterken kan. „Hier en daar is er wellicht een persoon, of een blad, of een groep die er belang bij heeft de tweespalt in 't leven te hou den. Doch het gezond verstand schrijft voor, dat de radicalen plaats nemen aan de linkerzijde der regeeringspartijEn in het gezond verstand van ons volk hebben wij vertrouwen. Heeft het niet iu slechts drie jaren de partij van dr. Kuyper gewo gen en te licht bevonden NabeHtMen m Jen Raai. Provinciale Staten. In -de op aanstaanden Dinsdag te ope nen zomerzitting der Staten van Noord- Holland zal nog worden behandeld een voorstel van Gedeputeerden, tot het verlee- nen van een renteloos voorschot van f 150,000, voor den aanleg van een stoom tramweg tusschen Hoorn en Schagen (plan W. H. Arkes). Ook zal gekozen moeten worden een buitengewoon lid van het Gedeputeerd collegie, ingevolge art. 89 der Prov. wet. „Zijne vrouw zeg je Spreekt gij in ernst of is het u te doen om ook met minachting over haar bewonderaars te spreken zeide Buchanan, terwijl hij den ander met zijn wandelstok kwispelde. //Nog een woord van die kracht, en ik gooi je den wagen uit." Na hun vertrek was de uiterste zijvleugel van het groote gebouw in de volmaaktste stilte gedompeldhet was er zoo hol en een zaam, alsof de vloek van Koorotora daarop reeds rustte. Verwelkte rozenbladeren en uit gevallen bloesems lagen bij hoopen in de ledige warande of woeien tegen de muren van het huis op, waar de regelmatig terugkeerende middagkoelte reeds begon op te steken. Enkele kardinaalsbloemen vielen als bloeddruppels voor het open venster van de balzaal, waar de voetstappen van één enkel bediende juist gehoord werden. Het was Maruja's kamer meisje, dat een briefje aan hare jonge meeste res bracht, die in een luchtig morgengewaad tegen het raam leunde. Maruja nam het aan, bekeek het op haar gemak, vouwde het in tweeën en stak het, voor iedereen zichtbaar, tusschen haar ceintuur. Kapitein Carroll zou wel weer een briefje geschreven hebben, zoo als men dit in dergelijke gevallen meer doet. Het meisje, dat was blijven wachten, lette op wat Maruja deed en scheen niet ongenegen, eenige meerdere vertrouwelijkheid uit te lokken. „Dona Maruja heeft zeker in haar kleed kamer den bouquet gezien, dien Senor Garnier haar gezonden heeft Dona Maruja had hem gezien. En Dona Maruja had ook tot haar grooten spijt ver nomen, dat Taquita, door een Judas-penningske daartoe omgekocht, de geheimen harer gar derobe verraden had en dat zij zoover gegaan was, door aan Senor Buchanan een strookje Onze zeevaartkundige school had het in de raadszitting van Vrijdag 26 Juni hard te verantwoorden. Er was iets kermis achtigs in de over dat onderwerp gevoerde discussie, iets wat denken deed aan een draaimolen eene commissie, die een gunstig rapport uit brengthet dagelijksch bestuur, dat zich daar mede niet kan vereenigen en nogmaals een onderzoek wenschtde commissie, die her haalt slechts na rijp beraad rapport te heb ben uitgebracht en nochtans niet geloofd wordthet dagelijksch bestuur, dat geen lo kaal weet en dat, als dit bezwaar is opgelost, weer een ander bezwaar opwerpt, om ten slotte, nadat het veel bezwaren opgeworpen en daardoor lange discussiën veroorzaakt heeft, leukweg te komen vertellen, dat dit eigenlijk de bedoeling niet was. Men zou geneigd zijn de vraag te stellen, met welke bedoeling de Raad Commissiën benoemt. Het gewoon, gezond menschen- verstand doet ons denken, dat zoó'n commis sie benoemd wordt om de zaak eens grondig te onderzoeken en daarvan een rapport uit te brengen, dat geloofd engevolgd wordt. Mis geradenDe commissie rapporteert met genoegen te kunnen constateeren dat de oprichting en instandhouding eener zoodanige school geen grootere financiëele lasten vau do gemeente zullen vorderen dan de sedert jaren aan den onderwijzer iw de zeevaart kunde te dezer plaatse toegestane subsidie. Indien de gemeente slechts een lokaliteit voor de school beschikbaar stelt, zal de tot nu toe verleende subsidie voldoende zijn om de kos ten te kunnen dekken, terwijl in het aller ongunstigste geval d. i. wanneer de school in een geheel jaar door geen enkele leerling mocht worden bezocht een extra bijdrage van hoogstens f 100 zou worden gevorderd. De Commissie dringt daarom op de oprich ting der nuttige en voor onze gemeente zoo zeer gewenschte stichting ten zeerste aan. Het Dag. best. is echter van een ander gevoelen. Iu de eerste plaats betwijfelt het, of er wel een geschikt lokaal te vinden is, en als deze twijfel wordt opgelost door de verzekering, dat de Bouwzaal er zeer voor geschikt is, zegt het Dag. Best.„Jawel, dat is allemaal mooi eu goed, maar dan hebben we nog de kosten de salarissen. Die raming is te laag," etc., etc. De heer Vos merkte dan ook terecht op, dat het Dag. Best. niet veel vertrouwen in van zekeren gelen japon te verschaffen, opdat hij een daarbij passenden Chineeschen waaier voor haar zou kunnen koopen. Dit kwam volstrekt niet te pas Taquita toonde een diep berouw en gaf zelfs toe, dat zij door deze enkele daad haar geheele familie schande aangedaan had. Dona Maruja meende echter, dat haar nu niets anders overbleef, dan den japon in quaestie aan Taquita cadeau te geven en de hoop uit te spreken, dat de duivel haar voortaan met rust zou laten. Maruja verliet de volkomen getrooste Taquita, liep de groote zaal door, opende een klein deurtje, en kwam in een nauw douker gan getje tusschen de overoude muren der oude casa, waar zij het nieuwerwetsche gedeelte achter zich liet. De vreedzame, rustige atmos- pheer vau den ouden tijd omgaf haar niet alleen in de lage, gewelfde vertrekken, die door angstverwekkende, met ijzeren staven voorziene ramen, hun licht ontvingen niet alleen in de vierkante kamers, welker donkere, rijke, doch schaarsche meubelen, slechts eene kleinigheid waren bij het statieledikant en toebehooren maar dat vreedzame en rustige gevoel werd vooral opgewekt door eene zekere geheimzinnige geur, die al het oude aankleefde en dit overal doordrong, en die maakte, dat men zich bij het zachte schemerlicht de geslach ten der vergeten Guitierrez voorstelde, die in het oude huis kalm en rustig geleefd hadden. Een damp van wierook en brandende bloemen, die hun besten tijd gehad hadden, hing in den langen gang en maakte, dat de nauwe veu- sters en kijkgaten, waardoor men den helder blauwen hemel bewonderen kon, er als spiegels uitzagen, die in de muren vastgemaakt waren. De kamer der jonge dame scheen half spreek-, half slaapkamer te zijn, terwijl de het rapport der commissie scheen te stellen. En of nu de verzekering al werd gegeven (tot vervelens toe), dat de kosten niet te hoog zullen worden opgevoerd, het Dag. Bestuur wilde dat maar niet gelooven. Wij vinden zóo'n ongeloof nogal krenkend voor die heeren der oommissie. Toen nu de heer Bakker, als finale, nog maals alle bezwaren van het Dag. Best. ontzenuwde, kwam het Dag. Best., bij monde van den voorzitter, met de ondeugende aan merking aan, dat hij niet gewenscht had dat de discussie zoo breedvoerig ware geweest. Wel wat kras, als men die breedvoerige discussie zelf uitgelokt heeft. Met 11 tegen 5 stemmen werd ten slotte besloten, dat de zaak nogmaals in eene vergadering van het Dag. Best. en de Commissie zou worden onderzocht. Als wij de eer hadden lid dier commissie te zijn, zouden we feestelijk voor die eer bedanken Het adres der bewoners van de Diaconie straat om bestrating viel niet in goede aarde. Bij nat weer, zeide de heer van Twisk, kunnen de bewoners hunne huizen bijna niet bereiken, daar het water tot aau de deurdrempels komt en daar deze toestand toch niet kan voortduren is spoedige hulp zeer gewenscht. Het voorstel van den Voor zitter om dit adres voor kennisgeving aan te nemen en bij de begrooting voor het volgend jaar te behandelen, viel dan ook natuurlijk niet in den smaak des heeren van Twisk. En nog minder zeker in die der bewoners. En nu mocht de voorzitter volkomen correct zijn, als hij mededeelde, dat er geen geld voor zoodanige werkzaam heden beschikbaar was, de gronden waarop de heer Maalsteed de weigering wilde grond vesten, gaan o. i. niet op. Moeten de huur ders boeten voor de fouten der eigenaars, zelfs buiten hunne woning? Waarlijk zij boeten dikwijls genoeg voor de fouten hunner huis bazen binnenshuis. Het bevorderen van zulke raeeningen kan nimmer de roeping van een gemeentebestuur zijn. En waar de heer van Neck, als motief voor het uitstellen aanvoerde, dat er nog wel erger toestanden zijn dan in de Diaconiestraat, daar zouden wij dat geachte raadslid beleefd willen uit- noodigen die ergere toestanden dan ook te openharen. Het verzwijgen daarvan behoort het allerminst tot de plichten van een lid van den raad. Gelukkig voor de bewo ners van die diaconieachtig behandelde Diaconieslraat, is met algemeene stemmen het besluit genomen om het adres bij dc behandeling der begrooting nader te overwegen. naakte, witte muren deels iets klooaterachtigs over zich hadden, daar zij slechts met crucifices en godsdienstige, zinnebeeldige voorstellingen behangen waren, en deels ook aan een 3erail deden denken, daar de afbeeldingen van vrouwenfiguren, in allerlei houdingen en in allerhande luchtige gewaden gedost, mede de wanden versierden. In een breeden uithoek van den gang, die met _eene balustrade, welke met veelkleurige omslagdoeken en sjaals behan gen was, op het voorplein uitkwam, lag de meesteres der casa, half in een hangmat gedoken en verleende aan hare jluiisgenooteu en keunissen, hare gewone middag-audiëntie. Maruja drong tusschen de opeengehoopte stoelen en kussens tot hare moeder door, kuste haar op haar voorhoofd en zette zich als een witte duif op den rand eener canapé. Mevrouw Saltonstall, een "donkere, zware vrouw, die hare ombeschaafde manieren door zekere zachtheid in haar wijze van doen en spreken bedekte, keek met hare donkerbruine kijkers hare dochter aan. „Zijt gij niet naar bed geweest, Maruja „Neen, lieve ma! Zie ik er naar uit?"j „Dan moet je terstond wat gaan liggen. Men vertelt mij zoo juist, dat. kapitein Carroll plotseling van morgen vertrokken is." „Spijt het u?" „Wie weet Ainita schijnt geen harer neven, noch José, noch Esteban, noch Jorge erg aardig te vinden. Zij zal naar Juau Eatudillo niet kijken. De kapitein is zulk eeu kwade partij niet. Hij is bij het gouvernement in aanzien. Hij is" (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1