7) Hoe 't Donderde. te Amsterdam, voor de Zeevaartkundige 8chool in het Zeemanshuis aldaar, voor het bestuur der Maatchappij voor den Werken den Stand te idem, voor het openhouden van het Noordzee-kanaal gedurende den winter en voor den stoombootdienst KampenUrk Enkhuizen een suppletoire begTooting voor het gesticht Meerenberg, de rekening over 1890 en de begrooting voor 1892 van dat gestichtvoorstellen tot het verleenen van een renteloos voorschot voor den aanleg van een stoomtramweg tusschen Hoorn en Scha- gen een voorstel tot wijziging van een der voorwaarden, verbonden aan het verleenen van renteloos voorschot voor den aanleg van een spoorweg tusschen Alkmaar en Hoorn een ontwerp-verordening op het in stand houden der duinen en duingronden in de prov. Noordhollandeen ontwerp van een bijzonder reglement van bestuur van den Diemer Buitendijkschenpoldereen ontwerp besluit tot wijziging van het bijzonder regle ment van bestuur voor den polder Geestmer- ambacht en eindelijk verschillende jaarver slagen en de verkiezing van een lid der Sta ten, volgens art. 89 der Prov. wet in de vergadering van Ged. Staten te roepen, wan neer aldaar de stemmen staken in gevallen, waarin een beslissing volstrekt wordt gevor derd. De aanvragen om subsidie van het Bestuur der Maatschappij van den Werkenden Stand te Amsterdam en voor het openhouden van het Noordzee-kanaal, werden gerenvoyeerd aan Gedep. Staten. De overige aanvragen om subsidie, de be grootingen en de stukken, betrekking heb bende op spoor- en tramconcessies en pol derbestuur, werden gesteld in handen van commissies, waarvan de heeren Roëll, Sillem, Ferf, Westerwoudt en Bendorp voorzitters sgn. De ontwerp-verordening op het in stand honden van duinen en duingronden werd eveneens gesteld in handen van een commissie met den heer de Léao Laguna tot voor zitter. Er zal aan de Koningin worden verzocht deze commissie, ook na de sluiting van de vergadering, diligent te verklaren, opdat in de najaarsvergadering rapport kan worden uitge bracht. De volgende vergadering is bepaald op Donderdag halfeen. Blnnenlandsch nieuws. Helder. In de op 6 dezer gehouden vergadering van de Vrijzinnige Vereeniging „Vooruitgang" is met algeraeene stemmen besloten tot aansluiting dezer Vereeniging bij de Centrale Liberale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Helder. Tot candidaten voor den Gemeenteraad zijn door „Vooruitgang" gesteld, de heerenP. Groen, T. G. R. Vos, C. D. Zurmuhlen, L. W. F. Oudenhoven en J. Verfaille, aftredende leden, S. W. Stooker en voor nieuwe leden de heerendr. P. C. F. Frowein en J. Oortgijsen. De heer Frowein voelde zich genoopt te bedanken, op grond, dat hij het niet wenschelijk vird, dat iemand een candidatuur aanneemt van eene Vereeniging, waarvan hij zelfbestuurs lid is. De overige bestuursleden verklaarden dit bezwaar echter slechts in zooverre te deelen dat zij het niet verkieselijk zouden vinden dat meer dan één bestuurslid een candidatuur aanvaardde. Texel. Aan den Burg zijn de ma zelen gewekenze heerschen echter thans te Oudeschild epidemisch. lederen dag neemt het aantal aangetasten toe, hoewel de mazelen een zeer goedaardig karakter openbaren. Texel. Aan den Burg, midden op het eiland, is een uitgestrekt bassin gemaakt voor bad- en zweminrichting. Op zeer kunstmatige wijze heeft men stroomend water verkregen. Hët omring wordt in het najaar onder water gezet en zal in den winter tot ijsbaan dienen. Het laat zich aanzien, dat van de zweminrich ting veel gebruik zal gemaakt worden, te meer daar het niets kost. Texel. Naar het „Hbld." zal de heer D. C. Loman, lid der Prov. Staten voor het district Helder, oud-burgemeester van Texel, zich metterwoon te 's Gravenhage vestigen. Er zal dan in zijne plaats een nieuw lid der Prov. Staten moeten benoemd worden. Zijpe. Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag 7 Juli. Tegenwoordig 10 leden; afwezig met kennisgeving de heer Zijp. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige ge^en en zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Daarna wordt gelezen een adres van den heer Stadt, hoofd der school te Schagerbrug, inhoudende het verzoek, om alsnog over te gaan tot een betere inrichting van zijn woninghij betreurt het dat niet alle leden van den gemeenteraad persoonlijk de in richting van zijn woning hebben gezien, waarom hij zich verplicht gevoelt die in richting nader te omschrijven, en sluit met zijn vertrouwen uit te spreken, dat de gemeenteraad aan het in het adres omschre ven plan zijn goedkeuring niet zal onthou den. Dat adres gaf aanleiding tot een veel omvattend debat. De Voorzitter deelt mede dat hij naar aanleiding van het plan-Stadt, door den gemeente-opzichter een teekening en bestek heeft laten maken, waaruit blijkt, dat het optrekken van den gevel met betimmering van een kamer zou kosten 250 gulden. Hij beveelt het plan ten zeerste a's een voldoende en noodzakelijke verbetering aan. De heer Francis had niet verwacht, dat de heer Stadt zoo spoedig ten tweede male tot den raad zou komen met een verzoek tot verbouwing en hij meende dat B. en W. reeds in het noodigste hadden voor zien. De Voorzitter antwoord hierop dat B. en W. van het maken van een meiden kamertje, zooals aanvankelijk het plan was, waren terugkomen, omdat 'dit niet kon. De heeren de Wit, Schuijt en Biersteker zullen tegen het adres stemmen, omdat er geen post voor op de loopende begrooting is, vooral de laatste meent dat daarvoor een nieuwe omslag zal moeten worden ge heven. De Voorz. weerlegt dit met cijfers; het kan bijna gedekt worden uit de post on derhoud van gemeente-gebouwen, en het meerdere uit onvoorziene uitgaven. De heer Nobel is het met den Voorz. eensook hij acht de verbouwing noodig en de kosten niet te bezwarend, en hij vreest geen de minste verwarring in de ge meente-financien een omslag is geheel onnoodig. De heer Paarlberg wil de verbouwing wel, maar acht het nog niet zoo noodig of het kan nog wel tot het volgende jaar wachten. Hij stelt daarom voor, het ge vraagde bedrag op de volgende begrooting te zetten. De Voorz. kan zich hiermede- wel ver eenigen, mits dan ook nu tot de verbouwing wordt besloten, en die post op de nieuwe begrooting wordt goedgekeurd. Hierna tot stemmen overgaande, wordt het adres-Stadt van de hand gewezen met 6 tegen 4 stemmen, die van de heeren Waiboer, Paarlberg, Nobel en den Voorz. het voorstel-Paarlberg wordt daarop aan genomen met 8 tegen 2 stemmen, die van de heeren Francis en Biersteker. Bij de gewone rondvraag, vraagt de heer Nobel of er al uitvoering wordt gegeven aan het besluit tot bevordering van getrouw schoolbezoek. De Voorz. zegt, dat de daarvoor be- noodigde boekjes bij den drukker besteld Een verhaal voor jonggehuwden en schoonmama's, naar EMIL COHNFELD. Uitgeput zeeg hij op den rand der sloot neer en droogde zich het voorhoofd af, terwijl ik, den „bokkenden* bruine bij den teugel hondende, naast hem stond. Aan een diefstal is toch nauwelijks te denken," zei ik, „daar Matthes als boeren knecht toch bezwaarlijk op de gedachte kan komen zulk voertuig te gelde te maken, te meer daar de paarden in den ganschen omtrek bekend zijn." „Mijn mooie vossen I" jammerde oom, steeds zijn voorhoofd en gelaat afdrogende en zon der1 op mijn troostwoorden acht te slaan. „Ik moet naar den rechter we moeten den schurk vervolgen. Zeg me eens, beste Leo, je bent een brave kerelje waart immers op weg om hem na te zetten, toen je mij bijna omver reedt, hè?" „Neen", verklaarde ik verschrikt, daar 't me nu eensklaps weer te binnen viel wat me op den bokkigen bruine hierheen had gebracht. „Maar ik moet voort, oom Neem 't me niet kwalijk „Waar wil je dan heen P" „Voortik zoekik zoek mijn vrouw I" „Wat vroeg hij verbaasd. „Is die dan ook verdwenen „Ja," knarsetandde ik grimmig, terwijl ik weer in den zadel klom„voor mij sinds gisterenavond „Wat vertel je mij nuP" riep oom, ver wonderd opspringende. „Hoe is dat moge lijk P Wat moet uw schoonmoeder daarvan en dat de plaat voor de eereblijken reeds is geteekend, doch dat nog geen beslissing is genomen, omdat de kosten nog niet be kend zijn. De heer N. bedankt voor de gegeven inlichting. Daarna sluit de Voorz. de vergadering. Schagen. Voor het op a. s. Zondag in den tuin van het hotel C. Broersma te geven concert der Harmoniekapel, is het vol gende programma vastgesteld 1. „Grand Parade Marche," v. J. F. v. Leeuwen. 2. Ouverture „de Concert," (Es. Majeur), v. J. Beissig. 3. „Abendgebet," Beligioses Tonstück, v. D. Krug. (Op ver zoek). 4. „Grande Fantaisie de 1'OperaLa Dame Blanche," v. A. Boieldieu. 5. „Feest- Ouverture," J. v. Canivez. 6. „Prager Polka de Concert," avec Carillon, v. H. Pehel. 7. „Auf Flügeln der Nacht," Walzer, v. C. Faust. 8. Finale „La Tonkinoise" Marche, v. L. De Wenzel. No. 1, 2, 4, 5 en 6, eerste uitvoering. Tevens deelen wij mede dat bij dit concert feestelijk ingewijd zal worden, de nieuwe muziektent. Tot het aanschaffen dezer nieuwe tent is de Harmoniekapel in staat gesteld door de bereidwilligheid van eenige personen, die eene leening van 40 aandeelen a f 10 vol- teekenden. (Sch. Ct.) Wormerveer. De gemeenteraad heeft den 30 Juni op verzoek van den heer J. Pot te Alkmaar ingetrokken de hem ver leende concessie voor eene telefoongeleiding aldaar. Amsterdam. In de gisteren alhier gehouden raadszitting, had, naar aanleiding van het optreden der politie op Woensdag 1 dezer, de lieer Wtlste aan den voorzitter schriftelijk verzocht te worden toegelaten tot het houden eener interpellatie omtrent de maatregelen, die bij deze gelegenheid door de politie waren genomen. Over het optreden der politie aan dien avond werd de burgemeester scherp gecritiseerdhij erkende het verkeerd optreden der politie en beloofde een scherp nader onderzoek om de schuldigen te straffen. De heeren Hugo Muiier, Alting Mees, Heemskerken Heineken behielden zich voor, na het onderzoek, op het ontslag van den com missaris Steenkamp aan te dringen bij de Koningin-Regentes. De heer Nolting deed het voorstel om bij de Regentes dat ontslag aan te vragen, mr. Van Hall wenschte grondig onderzoek om den schuldige te kennen en daarna hem te straffen. De voorzitter waarschuwde tegen overdrijving en verzekerde nogmaals, dat een nader onderzoek zal worden ingesteld en de schuldige aan de groote wanorde zal wor den gestraft. De Raad verwierp ten slotte met 24 tegen 8 stemmen de motie van den heer Nolting om bij de Koningin-Regentes het ontslag van den hoofdcommissaris Steenkamp aan te vragen, maar nam met 28 tegen 4 stemmen de motie van de heeren Van Hall en Sassen aan, om den burgemeester uit te noodigen een nader onderzoek in te stellen naar de aanleiding tot de wan orde en naar den persoon, die bevel gaf om stokslagen uit te deelen. Marlns an Logar. De off. van adm. 2de kl. K. A. De Jos- selin de Jong wordt 21 dezer eervol ont heven van de waarneming derbetrekking van pdm. bij het hospitaal der Marine alhier, terwijl ter zijner vervanging wordt aangewezen de off. v. adm. 2de kl. A. L. Koops. De luit. ter zee 1ste kl. W. G. van Nes en de off. van adm. 2de kl. C. Flaes, uit O.-I. in Ned. teruggekeerd, zijn op non-act. De luit. ter zee 2de kl. A. M. W. Busse- maker, uit O.-I. in Ned. teruggekeerd, is op non-act. gesteld. denken „Wel, die is bij haar, dat is 't juist riep ik, den bruine woedend aan den teugel trekkende, wat het dier noopte met mij in 't rond te draaien. „Mijn zuster Charlotte bij haar Hoe komt die dan hier? Ik dacht, dat ze eerst van middag zou komen „Ze heeft zich bedachtgrauwde ik terug. „Zich bedachtMaar kijkPas op 1 Op zijDaar komt weer zoo'n dolleman aan, die de raenschen omver rijdt 1" riep oom en verschool zich haastig weer in de droge sloot. Een ruiter kwam in gestrekten galop over den straatweg gerend, regelrecht op ons af, mij reeds uit de verte-met de hand toewui vende. 'tWas mijn neef George. „Ik heb ze gevonden I" riep hij, zijn paard inhoudende. „Ze zijn ginds te Boxberg „Wie?" „Papa en mama, oom en tante?" „Neen, ik ben hier," zei oom Robert, weer uit de sloot kruipende, toen hij in den ge- vreesden ruiter zijn zoon herkende. „Ah, zijt gij daar, papa?" riep deze lachend, hem nu pas bemerkende. „Ik was te Boxbergdaar hoorde ik, dat gij er den nacht hadt doorgebracht, en ik heb mama gesproken. Maar wat dwaalt gij hier rond, Leo vroeg hij op verwijtenden toon „Uw vrouw zoekt u 1" „En ik zoek mijn vrouw," antwoordde ik met saamgeknepen vuisten. „Welnu, rijd dan mee terugZe zijn te Boxberg in 't logement." „Te Boxberg?" „Jaze zagen iemand dwars door 't land op haar rijtuig aankomen, 't Was Michalk. Ze wachtten hem op en vernamen van hem, dat gij in vollen ren over den straatweg waart gereden toen sloegen ze van den zand weg af naar Boxberg, om u daar op te wachten. Maar uw schoonmoeder is bitter kwaad, omdat gij den straatweg hebt geno men, terwijl zij over den zandweg reden 1 Ge doet ditmaal alles verkeerd," voegde hij er lachend bij. I „Adieuriep ik, in plaats van te anl- woorden ik gaf den bruine de hakken en rende weg. Ditmaal ging 't beter de bruine en ik hadden een weinig respect voor elkaar gekregen. Oom kwam mé, zooals ik bij 1 een bocht van den weg kon zien, op het paard van zijn zoon in een sukkeldraf] e achternamiju neef volgde te voet. Twee minuten later was ik te Boxberg. 1 Voor het logement stond het rijtuig en zaten 1 mijn scho.onmoeder en de verdwenen tante te ontbijten. Toen ik kwam aangaloppeeren, I wierp Alma, die me uit het venster had zien aankomen, de deur open en ijlde me tegemoet, j Ik sprong van den nu gewillig staan blijvenden 1 bruine en de volgende seconde lag Alma, j vreugdetranen stortende, in mijn armen, j Mijn schoonmoeder was boos. I Tien minuten later kwam oom ook opdagen j in gezelschap van den langen rentmeester, die hem te paard had ingehaald. Kort daarna kwam George te voet, en toen verschenen de nichtjes in 't rijtuig vau den ambachts- heer, en zoo waren we dan allen weer bij elkaar. Alleen Matthes mankeerde nog met de nieuwe cabriolet, de beide groote vossen en het fonkelnieuwe tuig ze waren en bleven weg. De rentmeester reed terstond verder naar den landrechter, om deze mededeeling van het onverklaarbare voorval te doen. 1 George had den nieuwen gendarme Romrael- man reeds een half uur te voren opgespoord 1 en hem gelast jacht te maken op den zoek- 1 geraakten knecht met toebehooreu, en daar meneer Rommelrnau als nieuweling dorstte naar roem, kou men zich van zijn ijver vol- komen verzekerd houden. Alleen mijn schoon moeder was nog boos en verweet mij, dat „Pollux", comra. luit. ter zee 1ste van Wessem en H. G. J. Wolterbeek, ver trokken jl. Dinsdag van Arasterdam naar de Zuiderzee tot het houden der oeteningstucliten, thans met het tweede gedeelte der oudste afdeeling jqpgens van ITr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer." De luit. ter zee 1ste kl. De Meester ver laat, naar het „Vad." verneemt, wegens li chaamsgebreken met pensioen deu zeedienst. De machinisten 2de kl. J. Moezelaar en S. Loewer worden 16 Juli a. s. geplaatst bij de conservatie te Hellevoetsluis. De mach. 3de kl. C. P. L. Niland wordt 16 dezer geplaatst op Hr. Ms. monitor „Cerberus", ter vervanging van den mach. 3de kl. W. A. Slager, die met dien datum geplaatst is op Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Suriname". Het vertrek naar Paramaribo van Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Suriname", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee H. R. J. J. Thorbecke, is vastgesteld op 1 Aug. Na aankomst van de „Suriname" te Paramaribo keert Hr. Ms. schroefstoomschip „Sommels- dijk", onder bevel van den kapt.-luit. G. H. v. Steijn, naar Nederland terug. De luit. ter zee 2de kl. H. A. Schoonhoven is jl. Dinsdag geplaatst als off. van politie bij het Kon. Instituut voor de Marine alhier en wel ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. J. Albarda, die op non.-act is gesteld. De adjunct-commiezen en klerken bij 's Rijks etablissementen hebben zich tot den Minister van Marine gewend om lotsverbetering. De luit. ter zee Iste kl. J. Van Scheers, dienende als lste off. a. b. van Hr. Ms. schroefstoomschip „Van Galen", wordt met 25 dezer op non.-act. gesteld en ver vangen door den luit. ter lsle kl. J. v. d. Bosch. Met 1 Aug. worden 1. de luit. ter zee 2de kl. E. E. Duilemond, dienende a. b. van llr. Ms. schroefstoomschip „Johan Willem Friso", op non-act. gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. J. A. Van der Star. 2. de luit. ter zee 2de kl. J. P. F. Van der Mieden van Opmeer overgeplaatst van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam aanboord Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en ver vangen door den luit. ter zee 2de kl. M. A. Halewijn. 3. de luit. ter zee 2de kl. D. E. v. Dijk, geplaatst a. 1>. Hr. Ms. wachtschip te Helle voetsluis. De adeldorsten lste kl. W. A. J. van der Hurk, O. H. van Persijn, C. H. van Aspe- ren, P. Koster, L. F. van Heusden, G. J. Knipliorst, H. C. Dudok van Heel, A. W. Trion, W. M. K. B. van Idsinga, P. C. Coops, A. H. van Deursen, A. J. de Graaf, jhr. W. C. van Panhuys, C. D. de Haes, G. A. H. van der Stok en L. J. C. L. de Vriese, dienende aan boord van Hr. Ms. stoomsship „Johan Willem Friso" worden 25 dezer op non-act. gesteld. De off.-mach. 2de kl. C. Munnik, wordt met 16 dezer geplaatst aan boord Hr. Ms. stoom schip „Johan Willem Friso." Aan den hoofdcursus te Kampen zijn na voldaan examen bevorderd van het lste naar het 2de studiejaar, de navolgende onder officieren Infanterie P. A. G. van Alderwerelt van Rosendurgh, W. H. Beijen, R. Boonstra, F. E. Bretschneider, F. J. Bijvoet, L. D. T. M. Coenegracht, H. Coliju, E. Cool, M. B. W. Dittlinger, W. van Dijk, H. Dijkstra, A. Faas, L. S. Fischer, A. W. F. Gauw, W. C. Gerlach, J. A. van 't Haaff, B. A. J. van der Hegge Zijnen. J. A. Keeman, J. P. van Lier, J. F. den Ouden, J. W. R. Schill, J. II. R. van de Siepkamp, J. A. Snoek, F. C. van Swieten, S. S. Tromp, C. de Veer, E. C. ik haar op onverantwoordelijke wijze den ganschen morgen langs 's Heeren wegen had laten rondzwerven. Maar juist toen ik wilde beginnen eindelijk eens mijn hart op bulderende wijze lucht te geven, daar zag ik weer Alma met haar sprakeloozen, smeekenden blik, en ik sloot haar in mijn armen, kuste haar, en ik bleef ook sprakeloos, even sprakeloos als haar blik, met. dit verschil dat ik niet zoo hemelsch zoet en goed en engel achtig was als die blik. Toen nu echter mijn neef George, die brave jongen, den grappigen inval had, mijn schoonmoeder wijs te maken, dat we eigenlijk ons gelukkig wederzien alleen aan haar te danken hadden, omdat zij op den verstandigen inval was ge komen, van den zandweg af naar Boxberg in te slaan wat, in 't voorbijgaan gezegd, 1 zoo verkeerd mogelijk zou zijn uitgekomen, als ik oom niet bijna omver had gereden en daardoor belet werd Boxberg voorbij te ren- nen, toen verklaarde het lieve mensch lachend, dat zij immers altijd had gezegd, i dal er van zoo'n verliefd paar nooit iets terecht kon komen, als ze niet een verstandig mensch bij zich hadden, 't Was werkelijk een geluk, dat men dit nu inzag, en ze zou daarom ook maar niet boos meer wezen, want ze wilde nooit spellebreekster zynToen reikte ze mij genadig glimlachend de hand en zei„Ja ja, kinderen, hoe zou 't er nu met u uitzien, als ik niet met u mede was gereisd!" We hadden intusschen in de beide rijtui gen den terugweg naar huis aangenomen en kwamen nu, alleen nog maar met de onaan gename gedachte aan den zoekgeraakten Matthes met de cabriolet, de vossen en het staatsierijtuig, op het laudgoed aan. Wat was er vau den verlorene geworden Was lvij werkelijk een dief en waar was hij met. de voor hem onverkoopbare equipage geble ven Of was hem een ongeluk overkomen Adm. h. t. 1.A. J. C. Alenson, J, Busch Geeitscmu, M. P. Bijvoet, A. F. J. Dijkgraaf, W. J. van der Hurk, M. L. Jo- cliem, G. M. Maritz, J. W. A. Meijlink, A. Schimmel en J. Stroband. Adm. O.-Indië II. G. C. Dénis, G. Far- guson, E. W. Gi'mther, H. K. A. Hamakers. A. F. Koert, C. J. M. Liebregs, R. F. G. Pourckez, M. W. Scheltema, A. J. Stuijver en J. W. Visser. Onderwijs en Examens. Mej. J. M. P. Klingen, alhier, heeft te Utrecht met gunstig gevolg examen afgelegd voor apothekers-bediende. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aau boord van koopvaardijschepen zal, aan- i vangende den 28sten Juli, te 9£ uur voor- I middags, zitting houden in het Logegebouw te Rotterdam. Nadere bijz. bevat de „Staats courant" van jl. Dinsdag. A. Roggeveen en Ch. Blomhert, twee leer-1 lingen der openb. lagere school te Schagen, hebben met gunstig gevolg examen afgelegd de eerste voor de handelsschool, de tweede voor de kweekschool voor de zeevaart tt Amsterdam. Aan het vergelijkend examen voor de kweekschool voor de zeevaart namen voor de dertig plaatsen ongeveer honderd jongelieden deel. Op de voordracht voor de vacante betrek king van onderwijzeres te Zijdewind zijn ge- plaatst de dames G. Boonstra, A. Plantenga en C. Loosbroek, thans onderwijzeressen te Drachten, Harlingen en Meliasante. Landbouw en Veeteelt In den polder Waard en Groet vangt men aan met het snijden der karwei. Het zaad is stellig 14 dagen later rijp dan het vorige jaar en is veel lichter. Is de prijs niet hoo- ger, dan mag de landbouwer al blijde zijn j als pachtsom en arbeidsloon wordt terugont- j vangen. Ook de suikerbieten zijn zeer acli- terlij k, de overige gewassen beloven een goe- l den oogst. Op de tentoonstelling der Royal Agricul- j tural Society of England, te Doncaster ge- houden, werden vier zilveren medailles toe- 1 gekend voor nieuwe werktuigen. Een daarvan werd verworven door den heer John Gray, te Stranraer, in Schotland, I voor een melkwerktuig. Het bekroonde toestel is als volgt inge- j richt Koehoorns met india rubber kussens wor- J den aan de uiers bevestigd, uit deze loopen I buigzame buizen, die in een andere buis I samenkomen, welke met een waterdichten melkemmer verbonden is. Een luchtpomp, I door hand- of andere kracht bewogen, maakt een luchtledige ruimte en aldus wordt de melk uit de koe naar den emmer getrokken, terwijl l het doorvloeien der melk zichtbaar is door j een stukje glas, in de buis gevoegd. Wan- 1 neer de melk geheel en al uit de uiers ge- I trokken is, vallen de buizen af en dan brengt I de knecht een der buizen van uier tot uier I om de koe goed droog te melken, hetgeen I van belang is, omdat de beste melk het laatst uitvloeit. De proeven hadden plaats op koeien, die aan deze wijze van melken niet gewoon waren en deze waren niet zoo onrus- tig als men verwacht had. In 6 minuten I kreeg men gallon (ongeveer 6 liter), van j eene koe. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Herv. gemeente te Texel. Zondag 12 Juli, voorrn. 9.30, ds. Smits, van Nieuw-Vennep. (Bevestiging van den 1 beroepen predikant)nam. 2 u., ds. v. Schaick. j (Intree-rede). en wachtte ons ten deze nog een onaangename verrassing Maar ons wachtte vooreerst niets anders dan de ijverige gendarme Rommelman, die, zijn paard bij den teugel houdende, voor de heerenwoniug stond, met een gewicht zijn vervaarlijken rossen knevel opstreek, toen ons gemoedelijk toelachte en, de hand aan den helm brengende, met militaire kortheid tot mijn oom zeide„Mijnheer Röhlich, ik heb 'm." „Wien?" riepen allen om 't zeerst verrast. „Den spitsboef. Ik heb 'm gepakt." „Is 't mogelijk? Zoo spoedig? Waar hebt ge hem gevonden Hoe zijt - ge te weten gekomen, waar hij uithing klonk het door elkander, terwijl alles uit de rijtuigen klom of van 't paard sprong. „Men moet maar op zijn post zijn en zijn dienst kennen, dan komt alles terecht," zei Rommelman met het uoodige zelfbehagen. „En het rijtuig, en de paarden, en het tuig?" vroeg mijn oom in gespannen ver- wachting. „Weg „Wat P" „Alles weg „Maar waar is 't dan gebleven „Wil niets zeggen. Ontkent iets gehad te hebben." „Zoo'n satanskerel! Zoo'n spitsboef! Dat hij een dronkenlap is, heb ik sinds lang ge- weten, maar voor een dief, een roover heb ik hem nooit aangezien Waar is hij dan Kunnen we hem niet dadelijk in 't verhoor nemen „Daar in de houtloods, achter slot," meldde Rommelman. „Heb hem bij den kraag ge- nomen, hierheen gebracht en voorloopig daar 1 opgesloten om hem hier op de plaats zelf voor de eerste maal verhoor te doen onder- gaan." Allen snelden naar de houtloods, nieuws-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2