i 9) Hoe 't Donderde. ehalve vleiend is voor onze hofmaarschal- en, of hoe de bedoelde dignitarissen anders logen heeten. Sterk steekt hun houding f bij hetgeen men op dit punt aan de neeste buitenlandsche hoven gewoon is te rvaren. Wij hopen dat onze hooge hof- J ieambten tot het betere inzicht mogen :omen van hun roeping, welke niet is het •merklappen van geheimen, maar het ver trekken van die mededeelingen, welke het :5olk, dat met hetgeen ons Koninklijk Huis .'wedervaart zoo innig leeft, recht heeft te 'antvangen. f Morgen zal de derde afdeeling der j s kommissie voor de arbeids-enquéte, voor- ritter de heer Kerdijk, hare zittingen her- vatten, aanvankelijk te Zaandam. 1 Provinciale Staten van Noordholland, j Zitting van Vrijdag 10 Juli. t In een geheime zitting, die bijna 4 uur puurde, behandelden de Prov. Staten de I j#oordrncht van Gedep. Staten tot het ver- leenen van een renteloos voorschot, groot t "f 150,000, aan den heer W. H. Arkes, te i Enkhuizen, voor den aanleg vau een stoom- i bramweg SchagenHoorn, i Nadat eene motie van den heer Brugmans, om de voordracht aan Gedep. Staten te ren- 1 voyeeren, was verworpen en eveneens een ^weetal amendementen van de heeren Waller en Wurfbain, namen de Staten met alge- meene stemmen het volgende besluit De Prov. Staten van Noordholland, gelet, enz., besluitenvoor den aanleg van een stoomtramweg HoornSchagen, volgens een jdoor Gedep. Staten goed te keuren plan, uit de prov. fondsen een renteloos voorschot te verstrekken van f 150,000, onder de vol gende voorwaarden en bepalingen: 1. Vóór 1 Aug. 1895 moet de weg ge bouwd en op dien voet in exploitatie gebracht zijn, dat het rijden van minstens vier treinen daags, heen en terug, verzekerd zij, met dien verstande, dat deze verplichting niet voorden Zondag geldt. Die termijn kan door Gedep. Staten ver lengd worden, indien liun blijkt, dat de ver traging in de uitvoering van het werk ver- oorzaakt is door omstandigheden, onafhanke lijk van den wil des ondernemers. Zoodra de weg gebouwd en op den voor geschreven voet in exploitatie gebracht is, wordt f 150,000 uitgekeerd. 2. Het voorschot moet aan de provincie worden terugbetaald uit de opbrengsten der lijn, zoodra die zullen gestegen zijn boven een nader door Ged. Staten te bepalen be drag, niet hooger dan f 73,000. In dat geval wordt de helft dier meerdere opbrengst uitgekeerd aan de provincie. Bovendien is het voorschot, of wel het onafgeloste gedeelte daarvan, ineens opvor- derbaar bij verkoop of overdracht van de lijn en bij naasting door het Rijk. 18. De ondernemer zal verplicht zijn, ten genoegen van Gedep. Staten, vóór 15 Nov. j I 891 aan te tooneu, dat zich eene vennoot schap heeft gevormd en dat het benoodigde kapitaal bijeen is, ten doel hebbende om den stoomtramweg van Hoorn naar Schagen te bouwen en te exploiteeren of te doen cxploi- teeren. Deze vennootschap, aan welke te zijner J tijd het voorschot zal worden uitbetaald, I moot zich vooraf jegens de provincie ver binden tot teruggaaf er van, op den voet als hierboven sub 2 is omschreven. Het bestuur der vennootschap is verplicht aan Gedep. Staten alle inlichtingen omtrent de onderneming te verstrekken, die deze zullen verlangen, totdat het voorschot geheel zal zijn terugbetaald. Daar alsnu alle punten waren afgehandeld, behalve de ontwerp-verordening omtrent het onderhoud van duinen en duingronden in de 1 provincie, waaromtrent eerst in de najaars vergadering zal worden gerapporteerd, werd de zomervergadering daarop door den voor zitter, in naam van H. M. de Koningin, ge sloten. Een verhaal voor jonggehuwden en schoonmama's, naar EMIL COHNFELD. Mijn hoofd suisde 't werd me inderdaad bang te moede. Dat was toch waarachtig verschrikkelijk dat begon in ernst gevaarlijk voor mijn huwelijksgeluk te worden We stonden van tafel opde dames gingen naar haar kamers om een weinig rust te nemen. Ik snelde naai1 beneden in den tuin, viel op ©en eenzame bank neder en staarde somber voor me heen. Het scheen me thans als rezen er dreigende onweerswolken aan den hemel van mijn jeugdigen echt. Zou ik dat nog langer verdragen, wat ik gisteren en van daag uit te groote inschikkelijkheid met mijne jonge vronw, haar kinderliefde of, om 't maar bij zijn waren naam te noemen, on der den machtigen invloed van haar sprake- loozen, smeekenden blik had verduurd nooit meerMijn schoonmoeder zou me razend maken, als ik haar nog drie dagen in mijn bijzijn moest dulden, dat voelde ik. 't Was zwak, onmannelijk van me geweest, Alma ter wille van haar moeders grillen zoo toe te geven, zei ik tot mezelf; ik wilde Alma toonen, dat ik 't mezelf tot een zwak heid aanrekende, wat ik alleen uit liefderijke toegevendheid met haar kinderlijke gevoelens en het nieuwe van haar toestand had toege laten In 't kort, het eerste huwelijkson weer begon aardig samen te pnkken. Ik bemerkte dit nog bijtijds en daarom deed ik Rinnenlandsch nieuws Helder. Men zal zich herinneren dat op de laatste vergadering der Nationale Kiesvereeniging „Burgerplicht" alhier, bij de behandeling van het vooistel van den heer J. H. van Baleu, tot wijziging der statuten, door het Bestuur van die vereeni- ging vóór den aanvang der vergadering het 'woord was verleend aan den heer Harras, met de bedoeling het voorstel-van Balen niet eens in behandeling te laten komen, maar eene motie te doen aannemen, om dat voorstel eenvoudig af te maken. Door verschillende leden is toen tegen deze partijdige handelwijze geprotesteerd, terwijl de voorsteller deed uitkomen, dat hem het recht van eerste spreekbeurt toe kwam, om zijn voorstel toe te lichten. Naar aanleiding van dit feit wendde de heer van Balen zich tot het Bestuur van „Burgerplicht," met verzoek hem nu ten minste op de eerstvolgende vergadering de eerste spreekbeurt te verzekeren. Het Bestuur heeft zich hieromtrent echter niet willen verklaren. Als gevolg van dit antwoord heeft de heer van Balen thans zijn lidmaatschap van genoemde Kiesver eeniging opgezegd, terwijl hij de toelichting van zijn voorstel en zijne verdediging op de door den heer Harms toen uitgebrachte beschuldigingen, Wat hem in „Burgerplicht" onmogelijk is gemaakt, door den durk zal publiceeren. Helder. Als eene bijzonderheid dee- len wij mede dat dit jaar alle adelborsten der drie jongste afdeelingen zonder over- gangs-examen in eene hoogere afdeeling zijn gekomen. Het groot verlof der adel borsten van de derde en vierde afdeeling vangt Donderdag a. s. aan. Helder. Naar wij vernemen wordt de heer J. G. R. Vos, leeraar in de Fran- sche en Engelsche taal- en letterkunde aan het Kon. Instituut voor de Marine alhier, met i September aanstaande op wachtgeld gesteld. Texel. Dinsdag den 21 dezer zal de verkiezing plaats hebben van leden voor den gemeenteraad. Tengevolge het verminderd zielental van onze gemeente moet het ledental van den Raad met twee worden verminderd. Aan de beurt van aftreding zijn vijf ledenverkozen moeten nu worden 3 leden. Aftredende leden zijn, in alphabetische orde, de heeren C. W. Bakker, A. Dros, F. Keijser, A. P. Koorn en W. Mets Tz. Zijpe. De Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier, heeft in hare vergadering van Woensdag jl. als candidaten voor leden van den gemeenteraad gekozen de heeren K. Francis, A. Zijp Jr. en J. Otto. Petten. Alhier is in den ouderdom van 83 jaar overleden ,de oud-strijder J. Snip, een der verdedigers van de Citadel van Antwerpen en gerechtigd, tot het dra gen van het Metalen Kruis en van de Citadel-medaille. Spanbroek. Het bestuur der Socië teit „de vier Eenen," bereidde eenigen tijd geleden den leden eene aangename verrassing, door het uitschrijven van zooge naamde „puzzle" avonden. De heeren van Balen Blanken en van Roozendaal,alhier, en de heer Bos, te Obdara,hadden nl. op geheel belang looze wijze hunne puzzle- verzamelingen afgestaan om daarmede een wedstrijd te organiseeren. Deze wedstrijd nu werd den 9 dezer beslist. De heer G. Dirkmaat te Opmeer, behaalde met 61 punten den isten, en de heeren Stam en de Vries den 2den en 3den prijs met 43 en 41 punten. Heer-Hugowaard. De gewone jaar- lijksche harddraverij aan „de Hengstman", 12 dezer gehouden, was zeer druk bezocht. De prijs is behaald door „Concordia" van den heer P. Potter, te Benningbroek, berijder C. Broersde eerste premie „Wil lem III" van den heer C. Broers, te Ben ningbroek,berijder de eigenaar, en de tweede premie „David" van den heer P. J. de Wil, re Zijpe, berijder P. de Wit. Marine en Leger. De stoom kanon neerhooten „Braga" „Heim- ilall" en „Balder" vertrokken gisteren van hier naar Hellevoet»]nis, om ïch aldaar hij dc ocfeningsdivisie voor hinnenlandschcn dienst aan te sluiten. Bij Kon. besluit is eervol ontslag verleend,- op zijn verzoek, aan den heer dr. P. Bakker, als olhc. van gezondh. 2de kl. bij de dd. art.-schutterij alhier. Bij Kon. besl. wordt de kapt. ter zee W. A.Arriëns met 16 Aug. eervol ontheven vau het door hem gevoerde bevel over Hr. Ms. schroefttoomschip lste kl. «Van Galen" en dat bevel met dien datum overgedragen aan den kapt. ter zee P. C. Pabst. De lste luit. bij het korps mariniersL.de Jonge Oudraat, dienende a. b. van Hr. Ms. schroefstoomschip «Johan Willem Friso", wordt met 1 Aug. a. s. ter beschikkiug ge steld van den coram. v. h. korps mariniers en vervangen door den lsten luit. C. N. Cazaux van Staphorst. De minister van Marine brengt, ter kennis van belanghebbenden, dat, met wijziging van de beschikking van 23 Febr. jl., B, no. 26, het mondeling gedeelte van het examen tot toelating van jongelieden als adsp.-adm. bij de Kon. Ned. Marine, voor elke groep van can didaten twee dagen zal duren. Door de politie te Alkmaar zijn aange houden H. S. en G. M., beiden matroos Sde kl. aan boord Hr. Ms. stoomschip «Ko ningin Emma der Nederlanden", van welken bodem zij waren gedeserteerd. Bij Kon. besluit wordt de gepens. kapt. der inf. J. II. Roque, met ingang van den 1 Aug. a. s., op zijn verzoek, eervol ont slagen uit zijne betrekking van kapt.-adju- dant bij het Kol. Milit. Invalidenhuis op Bronbeek. De pogingen, die sedert eenige weken onafgebroken werden aangewend om de visch- torpedo, door den marine-torpedodienst alhier ter rcede verloren, terug te vinden, zijn eindelijk met gunstig gevolg bekroond. De torpedo is jl. Zaterdag door een duiker van de torpedo-transportstoomboot «Mensuur" boven water gebracht. Overgeplaatst van het Dep. van Oorlog te 's Hage bij het 4de reg. vest.-art. alhier, de kapt. J. A. Lehmann. Gedetacheerd bij den comm. der stelling alhier, de lste luit. A. vau Toonienburgh. thans aan de krijgsschool te 's Gravenhage. Bij Kon. besluit is de hoofdingenieur der marine J. C. Jansen, benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De luit. ter zee 2de kl. E. baron Van Heerdt tot Eversberg, uit Oost-Indië in Ne derland teruggekeerd, is op non-act. gesteld. Ruim veertig opper-, hoofd- en subalterne officieren van de landmacht, 't zij gepension- neerd of in activiteit, waren jl. Donderdag als leden der Vereeniging van officieren tot onderlinge ondersteuning in geval van over lijden, ter algemeene vergadering bijeen in ceu der bovenzalen van de Nieuwe of Litteraire Sociëteit te 's Gravenhage. Besloten werd het bestaande reglement ongewijzigd te laten. De heer D. A. C. Ebel, luit.-kol.-inten dant bij de mariniers, had een voorstel inge diend om ook de officieren van de Neder- landsche zeemacht in staat te stellen lid te worden van de Vereeniging. Deze hoofd officier, ter vergadering aanwezig, trok even wel zijn voorstel in, na vooraf de gronden te hebben uiteengezet, die hem aanvankelijk tot het indienen van dit. voorstel hadden bewo gen. Toch hoopte spreker dat -het bestuur zich de moeite zou willen getroosten om den wensch, door een groot gedeelte van onze marine-officieren gekoesterd, in ernstige over weging te nemen. mijn best, mijn bedaardheid terug te krijgen. Maar ik liet mismoedig het hoofd in de hand zinken mistroostig staarde ik voor me been en peinsde wat te doen, teneinde zoo mogelijk met vermijding van het huwelijks onweer, maar met beslist manuengezag Alma te toonen, dat ik mijn handelwijze jegens haar, welke ik voor liefderijke inschik kelijkheid had gehouden, thans alleen voor zwakheid hield en dat ik in 't vervolg anders zou handelen en me voor 't gevaar behoeden van onder de pantoffel te geraken Daar voelde ik een kleine fluweelen hand zacht op mijn schouder rusten. Ik keek op en Alma stond voor me. «Leo," zei ze ernstig, kalm, met haar diep- gevoelvolle stem, «Leo, ik wenschte met u te spreken-." „Ook ik met u," zei ik met de noodige klem. „Ik bid u, zet u naast me neer, Alma," en, ik stond op om plaats voor haar te maken. „Neen, laat dat," zei ze bedaard, met de zelfde ernstige, gevoelvolle stem, „Leo, laat datVoor 't geen ik u te zeggen heb, past het beter dat ik sta en gij zit." Verwonderd zette ik me weer op de bank neder en zag haar met groote oogen aan, terwijl zij, met de hand nog op mijn schou der en haar oog met groote innigheid in 't mijne starende, voor me staan bleef. „Leo," begon ze, „ik weet, dat ge mij lief hebt." In gespannen verwachting, om tc weten waar ze eigenlijk heen wilde, keek ik haar aan. „Ge hebt het mij duizendmaal gezegd," ging ze kalm, bijna plechtig voort, „en sinds gisteren hebt ge meer gedaan ge hebt het mij bewezen." De voorzitter, de heer J. R. A. Kuiten brouwer, gaf tc kennen, dat aan het uitge sproken verlangen tal van bezwaren verbon den waren en dat hij verklaarde aan het verzoek niet te kunnen voldoen. Mochten dc kameraden van de zeemacht echter behoefte gevoelen om een dergelijke vereeniging op te richten, dan verklaarde hij zich tc alle-.: tijde gaarne bereid hen met raad en daad bij te staan. Hierna werden de heeren J. R. A. Kui tenbrouwer (president) en B. J. Baron Mulert tot de Leemcule (secretaris) bij acclamatie als bestuurders herkozen. „Alma" prevelde ik eenigszins verward. „Ge hebt het bewezen op zulk een edele, schoone wijze," ging ze met bewogen stem voort, „bewezen door tal van kleinigheden, die zoo welsprekend mogelijk voor me waren door uw edele zelfopoffering om mijnentwil, door uw toegeeflijkheid en door den eerbied voor de gevoelens, welke me bezielden ge hebt het mij bewezen door alleen gehoor te geven aan de inspraak van uw goed hart daar, waar ge u als heer en meester had kunnen doen gelden. Daarom kom ik tot u, Leo, om u te bedanken en opdat ge zoudt weten, hoe ik gevoel wat ge voor mij hebt gedaan en daarom zeg ik mijn dierbare, edele Leo, heb dank, dat ge zoo goed en lief voor me zijt Verwonderd had ik me opgericht, en ik stond nu als een op heeterdaad betrapte misdadiger tegenover mijn vrouw. Staande, om zich te verdeemoedigen, had ze mij haar dank willen betuigen, en verdeemoedigd stond ik voor haar en vond ik mijn straf voor de dwaze kortzichtigheid van den mannentrots tegenover den hoogeren zin der vrouw, die met het oog der ziel ziet. Zachtkens drukte ze mij op de bank neder en ging toen naast ine zitten. „Luister ver der naar me, Leo," zei ze en hoewel ze be daard sprak, hoorde ik toch wel aan den toon harer stem, dat ze met moeite een diep gevoel trachtte te onderdrukken. „Ge weet, hoe lief mijn goede moeder me heeft, en hoe innig lief ik haar heb. Ontvang mijn dank, Leo, voor de goedheid en vriendelijkheid, die ge hebt gehad om die gevoelens te eerbiedi gen, in plaats van de banden, die het jonge meisjeshart nog aan de moeder hechten, snel en ruw te verbreken." Onderwijs en Examens. Anna Paulowna, 12 Juli. In de vergadering van de VcreenigiDg tot Bevorde ring van Schoolbezoek, jl. Vrijdagavond gehouden, is besloten met een 200 tal leerlingen der verschillende scholen en wel van de 4 hoogste, klassen eene reis per boot naar Alkmaar te doen en met ongeveer 175 leerlingen der beide laagste klassen een rijtoer naar Callantsoog. Leerlingen die meer dan 10 malen in het afgeloopen ver- eenigingsjaar de school willekeurig verzuimd hebben, zijn van een en ander uitgesloten. Winkel. Jl. Woensdag hebben de leer lingen der drie scholen, die in de hoogste klassen zitten en vau 1 Juli 1890 tot 1 Juli 1891 niet willekeurig verzuimd hebben, een reisje gemaakt naar Amsterdam. Bij het overgangsexamen aan de Rijksland bouwschool te Wageningeu is bevorderd van B. 2 tot B. 3 de heer Keizer, van Texel. Landbouw en Veeteelt. In den polder Waard en Groet vangt men aan met het snijden der karwei. Het zaad is stellig 14 dagen later rijp dan het vorige jaar en is veel lichter. Is de prijs niet hooger, dan mag de landbouwer al blijde zijn als pachtsom en arbeidsloon wordt terug ontvangen. Ook de suikerbieten zijn zeer achterlijk, de overige gewassen beloven een goeden oogst. Kunst- en Letternieuws. WTij hebben liet geuoegen te kunnen wijzen op het Feestnommer ter gelegenheid van het bezoek van HH. MM. den Keizer en de Keizerin van Duitschland te Amster dam op 13 Juli 1891 uitgegeven door do firma van Holkema en Warendorf, De illustraties, gemaakt, naar dc Photo- graphiën bij de feestelijkheden genomen, verleenen aan het werk een groote aantrek kelijkheid. terwijl alles met een verwonder lijken spoed bewerkt is. Bij den uitgever Carl Flenirning, te Glogau, is verscheneneen algcmeene kaart ran Zweden, Noorwegen en Denemarken. Zooals alle kaarten van Flemming, die door hunne meesterlijke uitvoering de goedkeuring van het publiek hebben weggedragen en in geen studeerkamer of op geen kantoor ont breken, zal ook deze nieuwe kaart overal, waar men belang stelt in Denemarken en het Skandinnvische schiereiland, onontbeerlijk zijn. Zij voldoet aan alie eischen, die men van een volledig werk mag vorderen. Zuiver in teekening, scherp en helder in druk, levendig en aangenaam van kleuren, die landen en grenzen scherp onderscheiden, kan men op deze bijna plastisch .uitgevoerde kaart alles nauwkeurig waarnemen. Het stoombootverkeer met dc zeehavens van het vasteland en van Engeland, de spoorwegen, de telegrafische verbindingen, de grenzen van landen, provinciën, enz., dit alles is met groote duidelijkheid hierop aangebracht, zoodat deze kaart niet alleen op het kantoor, maar ook roor het reizend publiek van het grootste nut is. En juist nu, midden in het reis-seizoep, zal deze algemeene kaart van Denemarken, Zweden en Noorwegen velen welkom zijn. Kerknieuws. Door den kerkeraad der Ned. Iierv. gemeente te Hensbroek is toezegging van Ik was inderdaad geroerdmaar heel aan genaam vond ik deze wending van het thema toch niet. „Ge weet hoe ik mijn moeder liefheb," vervolgde Alma nog steeds bedaard, „en ge weet ook hoe ik er mijn hoogste geluk in zou vinden, mijn liefde voor u, mijn beste Leo, met die voor haar te verbinden, met u beiden vereenigd te mogen leven. Dat weet ge, en ge hebt vernomen, dat mijn moeder verlangt ons nog eenigen tijd op onze reis te vergezellen." „Nu vroeg ik, somber voor me heen starende. „Uw liefde, Leo," hernam Alma met een i van ontroering trillende stem, „u w liefde j heeft me geleerd, hoe ik zelf moet liefhebben De vrouw zal vader en moeder verlaten en den man volgen. Ik heb met mama gespro- I ken en haar gebeden niet mee te gaan." „Alma riep ik, en ik sprong, nauwelijks 1 mijn ooren vertrouwende, van de bank op. „Ze heeft het mij kwalijk genomen ze is boos op me," ging Alma zacht en rustig voort, „en we moeten haar door de achting en liefde, welke we haar zullen toonen, doen vergeten wat haar thans grieft, maar we reizen alleen, Leo." „Alma!" kon ik slechts juichend uitroepen. Een oogen blik stond ik als bedwelmd door mijn geluk toen viel ik in vervoering haar te voet, bedekte haar handen met kussen en stamelde „Alma mijn vrouw ik ben uwer niet waard Zacht afwerend hief Alma me weer op en trok me naast zich op de bank. „Nog iets heb ik u te zeggen, Leo," hernam ze met bevende stem, en steeds heviger openbaarde zich de innerlijke ontroering, die ze trachtte Beroepen bij de Herv. gem. te Zuidzande pred. H. Ludwig, te Zuidscharwoude. Buitenland. Frankrijk. Stanley is jl. Donderdag te Parijs aangekomen. De Kamer van afgevaardigden heeft jl. Zaterdag de beraadslagingen over het toltarief voortgezet, en wel over de rechten op katoen. De commissie verklaarde zich te vereenigen met de nieuwe voorstellen der regeering betreffende katoenen garens. De heer Meline zeide. dat hij nimmer zou toetreden tot de tijdelijke toelating. Deze werd echter aangenomen in den door de regeering voorgestelden vorm. De heer Meline verklaarde daarop, dat hij tegen het wetsontwerp in zijn geheel zou stemmen. Het voorstel in zijn geheel, omvattende de tarieven van tijdelijke admissie, werd toen verworpen met 258 tegen 151 stemmen en de zitting geschorst. Na hervatting der zitting zeide de rap porteur Legrand dat de commissie, om aan het verlangen der Kamer te voldoen, de door haar voorgestelde cijfers had ge wijzigd." Na eenige opmerkingen werd het nieuwe voorstel aangenomen en werden de cijfers van de commissie en van de regeering met 324 tegen 193 stemmen goedgekeurd. De vloot heeft voor de Hyères het anker laten vallen. Er liggen 60 vaar tuigen ter reede. De ministers Ribot en B.arby zijn hier aangekomen. Gisteren vierde geheel Frankrijk, en in de eerste plaats de Parijsche bevolking, den nationale feestdag. Het is de dag, waarop de Bastille in 1789 werd vernield en die bij de oprichting der republiek tot nationalen feestdag werd uitverkoren. Ver moedelijk zal ook dit feest, evenals ge woonlijk, wel zonder ongeregeldheden afloopen. De „Siècle" verzekert, dat de Engel sche regeering tot de Fransche regeering de vraag heeft gericht, waarom zij de bekrachtiging vertraagt van de schikking betreffende den verkoop van alcohol aan de visschers op de Noordzee. Duitschland. De „Neue lreie Presse" schrijftHet bezoek van Keizer Wilhelm te Londen is vooral belangrijk, omdat het bewijst, dat Duitschland eindelijk op af doende wijze breekt met de dwaling van prins Bismarck, die van geené toenadering tot Engeland wilde weten, in de hoop op eene verstandhouding met Rusland. Het blad voegt er bij, dat de zucht van toenadering tot Engeland vooral ten" doel heeft, Duitschlaud voorgoed met Rusland te doen breken. Australië. Tengevolge van aanhou dende regens is de rivier Yarra-Yarra buiten de oevers getreden, waardoor de stad Melbourne gedeeltelijk overstroomd is. Het spoorwegverkeer is verstoord. Vele straten in de voorsteden staan onder water en duizenden menschen zijn zonder dak. De schade, welke het water heeft aange richt, is zeer groot. Sedert 1863 is een zoo hevige overstrooming niet voorgekomen. Guatemala. In deze republiek heb ben zich vele ontevredenen vereenigd in de bergen en maken krijgstoerustingen. Er worden oproerige proclamaties verspreid, maar tot dusver heeft de beweging niets te beteekenen. De president heeft troepen gezonden om de weerspanniugen uiteen te drijven. De regeering van San Salvador ontkent, dat zij de inwoners van Guatemala tot verzet tegen de regeering aanspoort. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar op het socialisten-congres te Halle, waar de gematigden de meerderheid hadden, aan het bestuur der Duitsche partij werd opgedragen, een nieuw programma te ontwerpen, hetwelk aan het congres te Erfurt, op 10 October te onderdrukken. „Men zegt, dat het onweer, dat zich zoo toevallig in ons jong huwelijk heeft gemengd, ongeluk voorspelt. Dat geloof ik niet. Een onweer bevredigd, al is 't ook onder weerlicht en donder, op heilzame wijze de elementen, die in de atmosfeer vij andig tegenover elkander staan en onheilspel lend den hemel verduisteren. Zoo ook hier, mijn Leo. Daarom zie ik in dat onweer een gelukkig voorteekeu, dat ons den weg heeft getoond dien we met elkander zullen afleggen, en dat ons heeft bewezen, hoe innig lief we elkander hebben, Leo." De laatste' woorden riep ze luid, helder en onstuimig 't was de hartstochtelijke uiting van haar diep, innigst gevoelze breidde de armen uit en wierp zich aan mijn borst.... Zoo gaat liet, waarde lezer, als 't eerst dondert en dan de zon doorbreekt. Den volgenden morgen vertrok ik met Alma naar den Rijn. Schoonmama bleef achter en was boos. Maar reeds in de eerste plaats, waar we verblijf hielden, ontvingen we een brief, waarin ze ons meedeelde, dat ze maar weer goed wilde worden, want het was toch te erg voor haar, boos op ons te zijn, terwijl we zoo ver af waren daar voor hield ze te veel van ons Zonnig, schitterend als goud, verrukkelijk vlogen de dagen aan de heerlijke oevers der met wingerd omkrans... Maar ik moet eindigen, lezer, want Alma, mijn jongste dochtertje, en de blondgelokte George, mijn zoontje, staan aan mijn knieën te bedelen of ik met hen spelen wil en.... en dat gaat voor, waarde lezer I Adieu dus voor heden! Of liever, tot weerziens!..,. Ja-ja, kindertjes, ik kom dadelijk, mijn engel tjes.... Hier, hier ben ik bij u 1

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2