irsr HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. Zondag 19 Juli 1891. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN J. H. VAN BALEN. KIEZER S! P. GROEN. J. G. R. VOS. C. D. ZUR MÜHLEN. L. W. F. OUDENHOVEN. J. VERFAILLE. 8. W. ST00KER. Dr. P. C. F. FR0WEIN en J. 00RTGIJSEN. „En iloscspereert nimmerI" Jan Pieters. Coen. Het Vaderlandt ghetroowe Blijf ick tot in den iloot.^ WilMmtuKtd. Versolüjnt lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 Voor ile courant binnen de gemeecnte naar de overige plaatsen van Nederland alle landen, die in het postverdrag rijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indié en Amerika). Znid-Afrika n a a n d e n: f 0.70, met Zondagsblad f 1.05 0.90, „1.35 1.75, 2.50, REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Pr'jjs der Advertentiën: Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang nn de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingeronden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tossehen den tekst, per regel 15 Ct. Advertentiën voor liefdadige doeleiuden5 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand 5 Agenten in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jersej en Omstreken: Mr. P. Langeveld Ma., Okonite Co, Passaio. Voor de vervulling der vacaturen voor lid van den Gemeenteraad, ontstaande door het aftreden van zes leden, bevelen wij ten zeerste aan, de heeren (WIT STEMBILJET) en voor de vervulling van twee nieuwe zetels, de heeren (ROOD STEMBILJET). NEDERLAND. HELDER, 18 Juli. De ministers willen blijkbaar vóór hun aftreden het bewijs leveren, dat zij, waar zij wel eens tekort zijn gekomen in het voldoen aan toezeggingen, in geen geval te klagen hebben gehad over gemis van medewerking van hun hoofdambtenaren, want nog schier dagelijks maakt de „Staats courant" melding van referendarissen, die tot ridder van den Ned. Leeuw zijn benoemd. Reeds bij het laatste jubilévan wijlen Z. M. Willem IH werden de chels der Departementen ruim bedacht, en die toen vergeten waren, krijgen nu nog tot afscheid een belooning. Dat de toegekende onderscheidingen onverdiend zijn, zullen wij geenszins beweren, maar wat blijft er nu over van de klacht, dat een anti-liberale Regeering zooal niet met geheimen tegen stand, dan toch met de gehechtheid aan ingewortelde principes van liberale ambte naren te strijden had? (Vad.) Feuilleton v.n de Helderoche- en Nieuwed. Courant. M A R U J A, DOOK BRET HARTE. Toen men over dezen zet uitgelachen had en men met vernieuwde woede eenige trekken aan de cigaretten gedaan had, waarvan de rook met behulp van Taquita's waaier in de duisternis gedreven werd, hervatte zij norsch «Ik weet niet, hoe jelui het noemen, als hij hare hand kust en deze tegen zijn hart drukt." «Die judassiste Pedro. „Maar," voegde hij er opgewonden bij, „zij, Dona Maria, jou meesteres, riep zij jou niet dadelijk om mij te gaan halen en dien kerel het huis uit te smijten Ging je niet dadelyk hulp haleu Wat, jij zag dat, en deed niets Hij hield even op en trachtte het meisje met zijn blik te doorboren. „Neen, neen ik zie het alik ben een oude dwaas. Jahet was werkelijk Maruja's eigen moeder, die daar stond. He He He lachte Rij schamper „en zij glimlachte en glimlachte nog eens en brak het hart van den verrader, precies als Maruja ook zou gedaan hebben en toen hij weg was, gelastte zij jou, water binnen te brengen, ten einde vuile judas-smetten van haar hand te wasschen." „Heilige Anna zeide Taquita met een licht schouderophalen. „Zij deed wat het eerste het beste verliefde meisje zou gedaan hebben. Toen hij weg was, ging zij zitten Ruilen." De oude man deed een paar passen achter uit en hield zich aan de tafel vast. Toen zeide hij op zekeren bevenden, vermetelen Men leest in de „Arnh. Ct." „Het buitengewoon groot getal „Ade laars" en „Kroonorden", door den Duitschen Keizer aan een serie opper-, hoofd- en subal terne officieren van ons leger geschonken, zal ongetwijfeld bij het aanstaand contra- bezoek van onze Koninginnen gerecipro ceerd worden. „Vindt dit bezoek aan het Berlijnsche Hof in Augustus plaats, dan dienen de beide Kamers vóór dien tijd nog bijeen te komen om het wetje tot instelling eener nieuwe Nederlandsche orde te behandelen. Het is toch moeilijk denkbaar, dat men onzen „Nederlandschen Leeuw" met milde hand over de rijen der „second- en premier- lieutenants", die op eerewacht staan, zal uitstorten." De schrijver van een hoofdartikel in het weekblad „Patrimonium", die nie mand anders kan zijn dan den heer H.Kater, deelt daarin mede, dat hij nog niet zoo heel lang geleden ergens in Gelderland een voordracht heeft gehouden over de sociale quaestie. Bij die gelegenheid vernam hij, dat het loon voor de arbeiders des zomers geregeld 50 in enkele gevallen hoogstens 60 en des winters slechts 40 cents was. En zoo vervolgde hij „en helaashet ergste en het meest ergerlijke hierbij was, dat daar twee algemeen als Christenen bekende groote heeren, van welke éen zelfs jaren een hooge roeping vervult, daar nog beneden gaan en aan hun beklagenswaardige arbeiders de een 35 en de andere30 centen .dagloon uitkeeren. En dit alles niet met, maar alles zonder kost .en zonder vrije woning. „Maar dan toch zeker andere emolu menten vraagt misschien deze of gene. We antwoorden Het is er naar wat men emolumenten (buitenkansjes) noemt. „We hoorden deze noemen 1dat de vrouw des arbeiders soms nog voor 25 cen ten daags mag arbeiden. 2. dat de woning- huur niet te hoog is gesteld, en 3. dat de vrouw of de kinderen onder „opgaande boomen" afgewaaide doode takken mogen sprokkelen of in de „passen" tusschen het „akkermaalshout" doode stompen mogen zoeken, teneinde als brandstof te kunnen dienen." Wat hier vermeld wordt, is zekerzee r ernstig. Wat is wel van ongeloovigen te wachten, als geloovigeu op dergelijke wijze toonen onbarmhartig te zijn tegenover hun werklieden Tot die Christenen. toon „Zoo, is dat alles wat je te zeggen hebt P 't Heeft niets te beteekenen. Bah Je hebt in plaats van te werken een luien dut gedaan en achter het gordijn zitten droo- men 1 Droomen zijn het I- versta je dat, en niets andersNiets dan droomen. En daar voor laat ze haar werk in den steek en komt hier wat staan kletsen. Kom vervolgde hij, in drift ontstoken. „Kom, al meer dan ge noeg van dit gezwets. Maakt dat je voort komtjij en Pepita en Andreas en Victor, jelui allemaal, vooruit, naar je werkVoort, zeg ik je, ben ik hier niet de baas Gauw een beetjeHet was duidelijk, dat hij niet met zich liet gekscheren. De op elkander gedrongen groep ging uit elkander en verdween één voor één in alle stilte in den doolhof. Pedro wachtte tot de laatste verdwenen was, trok met een ruk zijn hoed over zijne oogen en stapte door het heesterbosch in de richting der stallen weg. Later, toen middernacht reeds lang achter den rug en ieder licht in het groote gebouw uitgedoofd was, toen de lange warande geheel in schaduw gedompeld en zelfs de passaat wind tot rust gekomen was, reed Pedro, als Vaquero gekleed, in alle stilte den stal uit. Zonder eenige beweging te maken, reed hij over het zachte gras, dat het pad om zoomde en bereikte een open heg, welke toegang tot de laan gaf. Zijn vurige mustang liei zich bezwaarlijk dezen langzamen tocht welgevallen, waartce Pedro hem dwong toen van het huis niets meer te zien was (dank zij het gebladerte der boomen), zette hy zijn paard in galop en sloeg een rijweg, welke langs den zoom van het landgoed lag, in, en reed den kant van het Canadawoud uit. Binnen een kwartier had hij een lage, opene grasvlakte bereikt, welke door grasrijke, boomlooze heuvels omringd was. waarvan éen nog wel zelfs jaren lang een hooge roeping vervulde, mag waarlijk wel worden gezegd Toon dan uw geloof uit uwe werken, en laat uw licht alzoo schijnen onder de menschen, dat zij uwe goede werken mogen zien en uwen Vader, die in de hemelen is, mogen verheerlijken. (De Boodschapper.) De minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis dat het Oud- Archief in Noordholland van 20 Juli tot 9 Aug. voor het publiek gesloten zal zijn. - Jl. Woensdag heeft H. M. Koningin Wilhelmina den eersten steen gelegd voor de nieuwe Hervormde kerk, welke te Apeldoorn zal verrijzen. Voor de ontvangst van HH. MM. de Koningin en de Regentes was gereed ge maakt een baldakijn, keurig met bloemen versierd. De amphitheatersgewyze opgerichte tri bune was geheel ingenomen door de 400 A 500 genoodigden, terwijl ter linkerzijde waarvan de plaats voor de zangvereeniging „Concordia" was aangewezen. Aan den ingang van het terrein was een 70 tal werklieden, voorzien van hunne gereedschappen, in twee rijen geschaard, waartusschen de Vorstinnen zich naar hare plaatsen begaven. De Vorstinnen werden door den Bur gemeester verwelkomd, terwijl vijf jonge dames bloemen voor de beide Vorstinnen strooiden. Toen deze gezeten waren, nam mr. W. B. Bergsma het woord, om dank te zeggen voor de welwillendheid. Vóór de steenlegging zong het zangkoor een toepasselijk lied, waarvan de woorden zijn vervaardigd door ds. C. Hattink, lui dende als volgt Zegen, God vol mededoogen HdAr, Die thans het werk verricht. En uw gunst daal' uit den Hoogen Op het Huis, dat wordt gesticht! Geef dat dra de Kerk voltooid zij Onder 's Heeren oog gebouwd. En het nageslacht verschoond zij Van een ramp, als werd aanschouwd. Daarna werd de oorkonde voorgelezen en door de Vorstinnen, enkele autoriteiten en den architect, den heer J. Verheul Dzn., onderteekend. Het stuk werd daarna in de holte ge legd, die door den gedenksteen, waarin de datum gebeiteld was, werd gesloten. Koningin Wilhelmina nam daarna den Hier gaf hij zijn paard de sporen en zich zelf over aan het genot van eene buitenge wone lichaamsbeweging. Tweemalen reed hij in wilden galop met vliegende serape en losse teugels het grasperk rond en tweemalen keerde hij op de zelfde plaats terug. De derde maal versnelde hij zijn vaarthij scheen geen grond te raken op een afstand gezien, waren de pooten van zijn hengst on zichtbaar, zoo bliksemsnel weerden zij zich, en over den nek van zijn ros gebogen, schoten man en paard de vlakte over als een pijl uit den boog. Al en toe steeg er iets als een rookkolom uit het zadel, voor hem uit, op, ontrolde zich langzaam in de lucht en boog zich bevallig tot den grond, waar hij langs reed. Weder en wederom snorde de nauwelijks zichtbare lasso voor en boven hem door de lucht en ontrolde statig zijn slangachtige kronkelingen, welke statigheid en kalmte een scherp contrast met de onbedwingbare, woeste natuur van den man vormden en toch een deel dezer woestheid schenen uit £e maken. Nu en dan wendde Pedro den teugel en stapte, zijn paard liefkozend, naar het midden der ronde vlakte. Eindelijk ontdeed hij zich van zijn serape, maakt er eene cylindervormige rol van, zette deze op den grond en snelden in woesten vaart het park rond. Maar deze keer wendde hij zich plotseling om, vóórdat hij de vlakte half om gereden was, en wierp het zielloos voor werp gauw omver. Toen reed hij een honderd pas, zonder zich schijnbaar om iets te bekom meren, verder. Fluks snorde de lasso weder door de luchtkronkelend raakte hij den grond en greep de serape, die aan het eind van het koord achter de hielen van het paard bengelde i „De oude man zal van morgen niet veel zilveren truffel ter hand en legde drie steenen op den gedenksteen. Behalve een zilveren gedenkpenning met het borstbeeld der beide Vorstinnen en inscriptie, werden onder den steen gelegd een exemplaar van alle gangbare Neder landsche munten, benevens die, welke onder de afgebrande kerk gevonden zijn. Na de steenlegging zong het koor het tweede couplet van het lied, hetwelk luidt d' Eerste steen ligt nu ter neder, En 't verheugt ons aller hart; Straks bedekt een tweede weder 't Schrift, dat zóó vernieling tart. Zegen, Vaderuit den Hoogen Hadr, Die 't werk thans heeft verricht; Blijve steeds voor ieders oogen 't Schijnsel van Uw aangezicht De plechtigheid werd door prachtig weder begunstigd. De Commissie voor de handelspoli tiek, ingesteld door de ministers van wa terstaat, handel en nijverheid, van koloniën en van financien, ingevolge Koninklijk besluit van 27 April 1891 No. 21, maakt in de „Staats-Courant" van 16 dezer het volgende openbaar Ten einde te kunnen beoordeelen welke voor den handel, de nijverheid en den landbouw van Nederland en zijne bezit tingen de gevolgen zijn van de protecti- onnistische politiek van landen waarheen Nederland zijne producten uitvoert, ten gevolge waarvan die uitvoer in hooge mate kan worden bemoeilijkt, en in het bijzonder om te kunnen nagaan of de in voer van artikelen waarbij de Nederland sche nijverheid en de landbouw belang heeft, in Frankrijk mogelijk zal blijven onder het voor dat land onderworpen en thans aldaar in behandeling zijnde nieuwe douanetarief, is door de commissie voor de handelspolitiek eene lijst van vragen opgesteld, die ter beantwoording gezonden zijn aan een aantal handelaren, fabrikanten en verdere personen, die geacht kunnen worden de in dezen betrokken belangen van handel, nijverheid en landbouw te kennen. Belanghebbenden, die bovenbedoelde vragenlijst nog niet ontvangen mochten hebben en op de toezending daarvan prijs stellen, worden uitgenoodigd, onder opgave van het bedrijf dat zij uitoefenen, daarvan kennis te geven aan den secretaris der commissie, jhr. S. van Citters, ministerie van waterstaat, handel en nijverheid, te 's Gravenhage. te zeggen hebben," zeide Andreas, toen bij het tuig van den mustang, waarvan het schuim van het zweet aangedroogd zat, poetste. „Het is gemakkelijk te zien, vriend Pinto, dat hij jou gebruikt om zjjn verdriet te verzetten." IV. De Rancho van den heiligen Antonius mocht voor een karakteristiek verblijf van zijn gezegenden patroon gerust doorgaan, want hij bood eene zekere schuilplaats tegen de verleidingen, waaraan het zinnelijk oog blootgesteld wordt, aan, en bood eene heer lijke gelegenheid voor een onbelemmerd vergezicht, dat door geen boom of verheven heid verstoord werd. Geheel verschillend van La Mision Perdida, waarvan het een deel had uitgemaakt, was deze Rancho een vlak stuk land met vruchtbaren grond, dat de eene helft van het jaar den aanblik van een rol lende zee van slingerend groen aanbood, die de eentonigheid der uitgestrektheid brak, en gedurende de andere helft dien eener droge stofferige strook gronds, waarvan de bloeiende zee verdwenen en verhuisd was naar een lager gelegen gedeelte, dat als het ware met haar fantastisch zeegezicht scheen te spotten. Eene rij ruwgebouwde, onregelmatige, maar uiterst praktisch ingerichte werkplaatsen en huizen hergden de machines en de vijftig of zestig menschen, die voor de bewerking van den grond henoodigd waren, maar noch een flink heerenhuis, noch een landhoeve boden eenigen zweem van landelijk comfort of van beschaving in het midden dezer kolos sale uitgestrektheid van land en lncht aan. De eenvoudigste eigendommelijkheden, aan het landleven eigen, waren hier onbekend melk en boter moesten heel uit de stad aangevoerd worden wekelijks werden verscho groenten en vleesch uit dezelfde plaats aan- In den toestand van den oud-ministe van oorlog, den gep. luit.-generaal M. Dl graaf Van Limburg Stirum, die sederl lang lijdende was, is een ongunstige wen ding gekomen. Na een langdurige ziekte is jl. Don/ derdag te 's Gravenhage overleden de heei F. A. A. Gregory, gepens. vice-admiraal kanselier der Nederl. orden. De overleden* werd te Doesburg geboren en bereikte der leeftijd van 77 jaar. Op zeer eervollt wijze vervulde hij als zeeofficier zijr dienst en was gedurende langen tijc voorzitter van de examen-commissie vooj zeeofficieren. Binnenlandsch nieuws. Maatschappelijk Belang contra Eigen Hulp. De afdeeling Helder van den Nederland schen Bond „Maatschappelijk Belang" hielc jl. Donderdagavond in het lokaal „Tivoli' alhier eene openbare vergadering, tot he bespreken van aangelegenheden, in verbant met de aanstaande verkiezing voor dei Gemeenteraad. De vergadering was niet druk bezocht. De Voorzitter, de heer A. Klik, opendt de vergadering met de betuiging dat he Bestuur tot zijn spijt genoodzaakt wa; geworden deze te beleggen, naar aanleiding van de door het hoofdbestuur van dei Bond tot de Kiesvereenigingen te deze; plaatse gerichte circulaire, waarvan doo: die Kiesvereenigingen geen nota schijntte ziji genomen. De Voorzitter verleende nu ter naden toelichting het woord aan den heer J Korver. Deze deelde mede dat door dei Bond', gevolg gevende aan de resolutii der algemeene vergadering van den 2< Juli 1890, eene circulaire is gericht to alle Kiesvereenigingen in Nederland, be helzende het verzoek om er toe mede te wer ken dat;de Bond niet in den verkiezingsstrijc gemengd worde, door hunnen steun te ont houden aan mannen, die de Coöperatie^ Vereenigingen steunen en daardoor mede werken tot vernietiging van den kleinhari del. De Voorzitter meent dat deze cir culaire aan duidelijkheid weinig te wen schen overlaat en toch is er door d< Kiesvereenigingen, zooals overtuigend i gebleken, geen nota van genomen. 1 Heeft spr. ten hoogste verwonderd dal personen die lid zijn èn van „Maatschappe lijk Belang" èn van eene der Kiesveree gevoerdtijdens den oogst logeerden d- laudbouwers en arbeiders in het naburig» dorp en wandelden van daar naar hun werk Geen bloempje bloeide naast de naakte murei van het ongescbilderde huis, ofschoon d< landerijen iedere lente bont zagen van d< klaprozen en de madeliefjes zelfs he1 eenvoudigste tuinplantje of gewasje moch in dezen weelderigen grond niet groeien. D» dicht op elkander volgende rijen korei groeiden tot tegen de gebouwen aan en maak ten de onderste ramen onzichtbaar. Maar dt schuren of bergplaatsen waren voorzien 1 de laatst uitgevondene landbouwmachines een telegraafdraad verbond de naaste stat met een kantoor in den vleugel van een deJ gebouwen waar Dr. West zat, en daar in he midden der wildernis stelde, hij de natuu zyn zwaarste eischen. Of het totale gemis van alle mogelijke zaken die het leven gezellig maken, een gevolg 1 van zuinigheid, of van een openbaar vei tegen de weelderige levenswijze zijner voor gangers en buren, of van onverschillighei( en ongevoeligheid voor dergelijke geriefelijk heden, wa9 moeielijk uit te maken. Zij, dit hem goed kenden, verklaarden, dat alle oor zaken er toe bijgedragen hadden. Zeker is het dat een ouverklaarbaar succes zijn arbeic belooude en zijne methode alle mogelijke eei aandeed. Enkele afstammelingen der oudstt families kwamen zijne vreemde machines be kijken, die het werk van honderde menschel en beesten verrichtten. Men zegt, dat hij hc aanbod deed, de verafgelegene estate vai uit zijn bureautje in een lachend koreuvek te'herscheppen. Eenige schudden hunne hoof den en beweerden, dat hij niets deed dai het land uitzuigen, om het binnen weini- jaren ottu zya lot over te laten. (Wordt vervolgd.^

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1