rr? HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. Woensdag Juli M. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN Jaargang 49. J. fl. YAN BALEN. „Eu ilosojpcrcL'rt nimmer!" Jan Pieten. Coen. ITet Vaderlandt ghetroawe Blijf ick tot in den dooM Vorsonijnt lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden: Voor de courant binnen de gemeeente0.70, met Zondjgsblad 1.05 naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, ,1.85 alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). 1.75, 2.10 Zuid-Afrika2.50, 8.— REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Pr$a der Advertentiën: Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, n««r gelang Tan de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnssohcn den tekst, per regd 15 Ct. Advertentiën voor liefdadige doeleinden5 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand Agenten in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. NEDERLAND; HELDER, 2i Juli. De Commissie, Dinsdag door de alg. vergadering der Ned. Maatschappij t. b. van Nijverheid belast met de overweging van herziening van den werkkring der maatschappij in zijnen geheelen omvang, stelde Donderdag aan de vergadering voor, zich te vereenigen met de volgende beginselen L Hoofdbestuur. a. Het stelsel der verkiezing van directeu ren en van de samenstelling van het hoofd bestuur moet gewijzigd worden. b. Het hoofdbestuur worde samengesteld uiti. een nader te bepalen aantal leden, verkozen door de alg. verg. uit drietallen, die reeds bij de punten van beschrijving door het hoofdbestuur worden aanbevolen, en daarnaast 2. een nader te bepalen aantal leden, gekozen door de departementen, in dier voege dat alle departementen bij beur ten in het hoofdbestuur vertegenwoordigd worden. c. Voor die vertegenwoordiging wordt geen onderscheid gemaakt tusschen groote en kleine departementen. II. Secretariaat. De alg. secretaris mag slechts bij hooge uitzondering en met bijzon dere toestemming der alg. vergadering een andere betrekking bekleeden bij de maat schappij, haar orgaan of een harer instel lingen. III. Musea. a. Aan de musea wordt eerst de derde of vierde plaats aangewezen onder de mid delen, waardoor de maatschappij haar doel tracht te bereiken. b.De verhouding tusschen de maatschappij en de musea, welke haar eigendom zijn, wordt zoodanig geregeld, dat de wet in overeenstemming kome met den feitelijken toestand. c. De instandhoudingskosten moeten binnen een redelijk tijdsverloop verminderd worden tot een bedrag, dat de maatschappij, zonder nadeel te doen aan al de andere takken harer bemoeiingen, daarvoor zal kunnen beschikbaar stellen. d. De constitueering der musea tot in meerdere of mindere male zelfstandige onderdeelen der maatschappij, welke door Feuilleton ven de Heldersche- en Nienwed. Courant. M A R U J A, DOOR BRET HARTE. Zijne eigene, persoonlijke gewoonten en lusten waren even afgemeten en practisch als zijne manier van zaken doende kleine vleugel, dien hij bewoonde, bevatte niets anders dan ziju kantoor, zijne woonkamer, tevens bibliotheek, zijn slaap- en badkamer. Deze laatate, voor zijn doen haast ongeloof lijke weelde, was het gevolg van een zekeren poesachtigen trek tot reinheid, welke een deel zijner natuur uitmaakte. Zijn stoppelachtig grijs haar een nieuwigheid in dit door jeugdige Amerikanen bewoonde land was steeds zeer zorgvuldig geborsteld en zijn linnengoed vlekkeloos. Opmerkelijk waren zijne zwarte kleeren, die hem een eenigszins professoraal en tevens ouderwetsch voorko men gaven. In één opzicht volgde hij de gewoonten zijner buren hij bezat namelijk twee of drie halfgetemde vurige rossen, uit deze streken afkomstig, die hij, zjj het al niet met dezelfde zekerheid en hetzelfde van een inboorling, dan toch even lagd bereed als deze. Of bet temmen van deze bandelooze en krachtvolle overblijf selen der wildernis een deel van zijn pro gramma uitmaakte, of dat de lust daartoe voortsproot uit de begeerte om zijn nog 011- verwelkten moed te luchten, wist niemand maar dit is zeker, dat deze grimmige, onbe hagelijke gedaante, welke zulk een scherp contrast met het schilderachtige en weelde- het aannemen van eigen gewone leden zich eigen inkomsten kunnen scheppen, biedt de meest gewenschte oplossing voor het sub. c. genoemde aan. IV. Congressen. a. De verplichting wordt opgeheven om congressen te houden ter plaatse en ten tijde der alg. vergadering. b. Ieder congres wordt belegd ter be spreking van één enkel onderwerp of van eenige, met elkaar verbandhoudende onder werpen. c. Een ruimere en vrijzinniger reglemen teering geve meerdere vrijheid omtrent de plaats, waar een congres zal worden ge houden, en omtrent de personen, welke daar zullen mogen spreken en stemmen, en tevens meerdere zekerheid omtrent eene voldoende voorbereiding en inleiding der te behandelen onderwerpen. Ten slotte stelde de Commissie voor, in behandeling te nemen het door haar voor gestelde „reglement voor het uitschrijven van prijsvragen". Omtrent deze voorstellen vielen de vol gende beslissingen I. Hoofdbestuur a. goedgekeurd bij acclamatie. b. aangenomen met 111 tegen 53 stem men. c. aangenomen met 113 tegen 48 stem men. II. Secretariaat. Nadat de Commissie had verklaard, dat het bedoeling is, de bepaling niet te doen slaan op den tegen- woordigen secretaris, uitgezonderd voor de redactie van het tijdschrift, staakten de stemmen over de vraag of het verlof, den secretaris te geven, moet uitgaan van de algemeen e vergadering dan wel van het hoofdbestuur. Met 115 tegen 57 stemmen werd beslo ten, dat de woorden „hooge" en „bijzon dere" uit het voorstel zullen vervallen. III. Musea. a. aangenomen met 96 tegen 76 stem men. b. verworpen met 89 tegen 82 stemmen zoodat eigenlijk is beslist dat de wet der maatschappij niet in overeenstemming zal ziju met den feitelijken toestand c. aangenomen met 128 tegen 34 stemmen. d. verworpen met 104 tegen 68 stemmen. IV. Congressen. a. bij acclamatie goedgekeurd. b. aangenomen met 143 tegen 29 stemmen. c. bij acclamatie goedgekeurd. Hierna werd het reglement voor het uitschrijven van prijsvragen vastgesteld. Goedgekeurd werd het voorstel van het hoofdbestuur om, als gevolg van nader rige paard, dat hij bereed, vormde, vaak op wegen en velden gezien werd. Het was twee dagen geleden, sedert hij La Mision Perida met een bezoek vereerd had. Hij zat in het schemerlicht van de onder gaande zon, die uit het westen hare stralen door de opene deur op den vloer van de kamer wierp, waarin dr. West voor zyn bureau aan het werk was. Plotseling richtte hij met eene ongeduldigde beweging zijn hoofd op en riep „Harrison 1" De schaduw van dr. West's meesterknecht verscheen aan de deur. „Tegen wien praat je „Tegen een landlooper, meneer „Geef hem werk of zend hem weg, maar sta daar niet te kletsen." „Dat is het juist, meneer. Hij wil zich niet verhuren, noch voor eene week, noch voor een dag. Hij zegt, dat hij alleen maar een los karweitje wil aanvaarden om wat eten en wat beddestroo op te loopen, maar zich verder niet binden wil." „Laat hij maken dat hij wegkomt Wacht evenHoe ziet hij er uit „Als al die luidjesalleen maar een beetje luier, zou ik zoo zeggen." „Hm! Laat hem hier komen." De meesterknecht verdween en kwam met den landlooper, dien de lezer reeds kent, terug. Hij zag er nog een beetje vuiler en norscher uit dan 's morgens, toen hij Maruja bij La Mision Perida aangesproken had maar hij zag er even onverschillig en boos aardig uit en keek nu en dan loensch om zich heen. Zijne vadsigheid of verveling of welken naam zal men aan zijn loomige houding en gang geven? scheen toege- overleg met „Arti; et Industriae", aan die vereeniging medewerking te ver kenen tot het vestigen van een comité voor het afnemen van proeven van .be kwaamheid in het ambacht, tot verede ling van het ambacht, en voor dit doel aanvankelijk f 100 beschikbaar te stellen, onder beding dat het slechts een proefne ming geldt, zonder dat men zich verbindt voor de toekomst. Na discussie over den financiéelen toe stand der maatschappij, het verband tus schen kookscholen en nijverheid, en de beteekenis, die aan kookscholen kan wor den toegekend, werd het voorstel om aan de kookschool te Haarlem f 500 subsidie te verkenen, verworpeu met 109 tegen 62 stemmen. Een voorstel van Den Haag, tot vesti ging van een cursus in de kennis van de grondstoffen en natuurvoortbrengselen der koloniën en van hun toepassing in de nij verheid, ten behoeve van hen, die zich als landhuishoudkundige, landbouwer, indus trieel, ambtenaar in consulairen dienst enz., in Oost- en West-Indie wenschen te vestigen, werd na eenig debat, hoofdzake lijk over de vraag, in hoever de zaak uit gaven voor de Maatschappij zou kunnen noodig maken, bij wijze van proef aangeno men bij acclamatie. Omtrent het antwoord op de prijsvraag over gedroogde spoeling als veevoeder, onder motto „onderzoek alk dingen en behoudt het goede", stelde de commissie voor, geen gouden medaille toe te kennen, maar den schrijver voorwaardelijk een zil veren medaille aan te bieden. Dienover eenkomstig werd bij acclamatie besloten. Aan het internationale congres van land bouw te 's Gravenhage werd eene bijdrage van f 50 toegekend. Tot leden van het hoofdbestuur werden verkozen de heeren C. Dyserinck te Am sterdam, mr. J. Heemskerk Az. te 's Gra- venhage en jhr. C. Van Citters te Purme- rend, tot voorzitter van het hoofdbestuur herkozen dr. D. De Haan te Haarlem en tot eerelid benoemd de heer Pijnacker Hordijk, Gouverneur-Generaal van Ned.- Indié. Tot plaats waar de eerstvolgende alg. vergadering zal worden gehouden, werd, op aanbod van het Amsterdamsche depar tement, Amsterdam gekozen. De socialisten en hun leiders. In een hoofdartikel van twee bladzijden, getiteld: „Wat de socialisten wel willen," deelt een Duitscher, de heer Barnekow, in „Recht voor Allen" mede wat de partij, nomen te zijn hij leunde tegen de deurpost, toen de dokter hem op zijn gemak opnam. Toen het stilzwijgen nog bewaard werd, veroorloofde hij zich aarzelend op den stoep te gaan zitten, waar hij dan ook rustig bleef gluren. „Het schijnt, dat je lui geboren bent," zeide de dokter norsch. „Ja." „Wat hadt ge hem te zeggen „Ik zeide tegen hem", zeide de landlooper, met eene beweging vaD zijn hoofd in de richting van den meesterknecht, „wat ik voor een maal eten en een bed doen wil. Ik heb niets anders noodig." „En als gij niet krijgt wat gij, die je eigen voorwaarden stelt, wilt hebben vroeg de dokter leukweg, „wat zou je dan doen „Heengaan." „Waar kom je van daan „Staten." „Waar ga je naar toe?" „Verder." „Laat hem met mij alleen," zei dokter West tegen zijn meesterknecht. De man glimlachte en ging heen. De dokter boog zich weder over zijne berekeningen. De landlooper, die op den stoep was blijven zitten, trok een jong korenaartje af, dat vlak bij hem bloeide, pelde het open en at de korreltjes langzaam op. llij keek den dokter in het geheel niet aan, maar zat als een gewoon misdadiger, die zonder vrees, doch ook zonder hoop, zijn vonnis afwacht, met een zeker philosofisch geduld zijn lot te verbeiden. „Ga naar dezen kant," zeide de dokter, een wier woordvoerders te Amsterdam hij is, voornemens is te doen. Tot kenschet sing dier partij en hare hoofden haalt het „Hbld." eenige regels er van aan. „Het toppunt van onkunde omtrent het geen de socialisten niet willen, bereikt van der Goes, waar hij boven hoofdstuk VII o. a. de woorden plaatstDe socialisten zijn geen vrienden van geweld en revolutie 1 Wat is dat? Wij zijn geen vrienden van revolutieMaar in 's hemelnaam, hoe kan iemand zich opwerpen als woordvoerder der wenschen van de socialisten, die niet eens weet of wil weten, dat zij in de aller eerste plaats de revolutie willen, niets dan de revolutie en dat wij met die gedachte 's morgens opstaan en 's avonds ter ruste gaan Medeburger v. d. Goes heeft ons nu dikwijls gezegd wat de socialisten niet willen ik heb reeds mijn twijfel te kennen gegeven, of de socialisten dit wel onder schrijven. Wat de socialisten wel willen en in de eerste plaats willen, dat hoop ik hier met eenige korte woorden aan te toonen. Hoe kort deze woorden zonder geleerde bijvoeging ook zijn, ze hebben één voordeel en dat is, dat ze den arbeider klaar en helder het hoofddoel voor oogen brengen, zonder hem door allerlei vraagstukken van meer of min ondergeschikten aard dit hoofddoel te doen bedekt houden en zijnen blik daarvan doen afwenden. DusWat willen de socialisten De totale vernietiging van den hedendaagschen maatschappelijken toestand, d. i. de Revolutie. Barnekow. We weten nu wat de partij van den heer Domela Nieuwenhuis wenscht I Blijkens een telegram van den Gouv.- Gen. van Ned.-Indié van 18 Juli 1891, wordt de gouv.-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 364.955 pikols. In eene te Wierden gehouden, druk bezochte vergadering van kiezers voor de Tweede Kamer is met algemeene stemmen tot candidaat voor het kiesdistrict Almeloo gekozen de heer W. H. Dikkers, burgemees ter der gemeente Wierden. Men zal daar dr. Schaepman ernstig bestrijden. Binnenlandsch nieuws. Schagen. Gemeenteraad. Zitting van Zaterdag 18 Juli. Waarn. voorzitter, de heer W. H. Hazeu. Afwezig was de heerJb. Stammes. terwijl hij even opkeek, toen hij een blad van zijn journaal omsloeg, „daar zult gij op een plank eenige manskleederen vinden. Zoek er iets van uit, dat je lijkt." De landlooper stond op, ging naar de kast en bleef er voor staan, „'tls maar voor één karweitje, begrepen zeide hij. „Ja, voor één karweitje," antwoordde de dokter. De landlooper kwam eenige oogenblikken later met een broek en een wollen buis over zijn arm geslagen en een paar schoenen en sokken in zijne hand terug. De dokter had zijn pen neergelegd. „Ga nu in deze kamer en verander van kleeren. Wacht evenWasch eerst de stof van je voeten in deze badkamer." De landlooper gehoorzaamde en ging de kamer binnen. De dokter ging naar de deur en keek nadenkend in het schemerduister. Toen hij zich omkeerde merkte hij, dat de badkamer openstond en dat de landlooper, die in het halfduister van kleeren verwisseld had, zijn voeten afdroogde. De dokter ging naar hem toe en. stond een poosje naar hem te kijken. „Wat scheelt je voet?" vroeg hij eenige oogenblikken later. „Zoo geboren." De eerste en tweede teen waren door een dun vlies aan elkander verbonden. „Aan beiden?" vroeg de dokter. „Ja," zeide de jonge man, terwijl hij zijn anderen voet liet zien. „Hoe zei je ook weer, datje naam was „Ik heb hem niet genoemd. Ik heet Henry Guest, zooals mijn vader." „Waar zijt gij geboren P" „Dentville, Pike Coauty, Missouri." Na lezing en goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van en in behan deling gebracht: a. Kennisgeving van den Commissaris des Konings te Haarlem, dat aan den heer mr. C. H. Beels, burgemeester, verlof was verleend van 6 Juli tot 6 Augustus. b. Bericht van Ged.-Staten, houdende goedkeuring der nieuwe politie-verordening. c. Proces-verbaal kasverificatie dd. 20 Juni 11. waaruit bleek, dat de ontvangsten beliepen f 43226.19, de uitgaven f 41327.17$ en het batig saldo f 1896.01$. d. Adres van de Harddraverij-Vereeniging „West-Friesland", houdende 0. m. verzoek dat het jaarlijksch door de gemeente te geven vuurwerk, zal worden afgestoken op den dag der harddraverij, op 18 Aug. e. k. Met algemeene stemmen verleend. e. Aanbieding der gemeente-rekening dienst 1890, sluitende in ontvangst f 33166.93$, uitg. f 32341.01, en een batig soldo ad f 825.92$. Tot leden der commissie van naziening dezer rekening werden gekozen, de heeren W. Roggeveen Cz., C. J. Plomp en H. B. Voorman. f. Wordt door den voorz. medegedeeld dat onderzoek is ingesteld in zake het ver schaffen van een woning aan den opzichter der algemeene begraafplaats, en blijkt uit liet rapport dat het perceel Kossen voor f 1000 te koop is en dat de heer T. Smit den grond, mits niet minder genomen wordt dan 200 meter, voor f 1.50 p. M1 te koop stelt, onder verband evenwel dat de afschrij vingskosten en een te plaatsen rasterwerk komen voor rekening der gemeente en aan hem een overpad worde gelaten. De heer Voorman meent dat het goedkoo- per voor de gemeente zal uitkomen het per ceel Kossen te huren, welk huis voor f 1000 te koop is geboden. De heer W. Roggeveen Cz., nagaande de kosten van bouwen en koop, berekent dat die wel het bedrag van f 1500 zullen bereiken de titularis wil f 5 per maand verwonen rekent men een matige rente met onderhouds kosten, dan moet de gemeente toch rekenen, dat het nieuwe perceel jaarlijks f 100 zal kosten en zij dus bij deze handeling nagenoeg de helft aan den opzichter cadeau doet. Daar spr. het niet zoo moeielijk acht een geschikte woning te huren, acht hij bouwing of aan koop niet noodig. De heer Plomp is er niet voor, het perceel Kossen voor f 1000 te koopen, omdat dat perceel toch nog verbouwd moet worden en er niets geen grond bij is. Hij is vooraan koop van grond en bouwen van een nieuwe woning en berekent dat het geld gemakkelijk „Hoe heette je moeder?" „Ik geloof Spalding." „Waar zijn je ouders nu?" „Moeder scheidde van vader en trouwde opnieuw, daar ergens in het zuiden. Vader verliet twintig jaren geleden ons huis. Hij is ergens in Californië gaan wonen, misschien is hij al wel dood." „Hij is niet dood." „Hoe weet gij dat?" „Omdat ik Henry Guest van Dentville ben, en dus uw vader," voegde hij er koel bij, nadat hij den landlooper opmerkzaam gadegeslagen en zijn hand voor zijne oogen gehouden had. Er volgde een kleine pauze. De jonge man zette den schoen neêr, dien hij opgeno men had. „Zal ik dus hier blijven „Zeker niet. Hier kent men mij alleen onder den naam van West en ik heb geen zoon. Gij moet naar San José gaan endaar blijven, tot ik deze zaak overwogen heb. Je hebt zeker geen geld bij je, dat spreekt?" vroeg hij met een nauwelijks onderdrukten lach. „Een klein beetje," antwoordde de jonge man. „Hoeveel P" De landlooper stak zijn hand in zijn borstzak en haalde er een gevouwen papiertje uit, waarin één enkel goudstukje zat. „Vijf dollars. Ik heb ze al een maand in mijn bezitmijn manier van leven kost niet veel," voegde hij er driest bij. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1