tegen hoogstens 4 pCt. geleend kan worden, welk rentebedrag dnn precies de huur zou vormen. Het geleende geld wilde spr. in 5 jaar aflossen, de eerste 5 jaar zal het on derhoud nagenoeg niets bedragen, liet perceel is dan eigendom der gemeente en de huur zal dan de onkosten wel dekken. Spr. vindt dus dat het wel degelijk ook in het belang der gemeente is, en acht het ook raadzaam ter wille van het publiek. De heer v. d. Maaten is het met den heer Plomp in hoofdzaak eens. Alleen wil hij de aflossing over 10 jaar laten loopen. De heer Plomp, ofschoon genegen dit amendement over te nemen, acht het toch in het belang der gemeente de aflossing van zulk een klein bedrag in 5 jaar te doen plaats hebben, met het oog op eventueel te volgen leeningen. De heer Voorman houdt zich toch over tuigd dat huren voor de gemeente voordeeli- ger is. De heer Kooi vindt den prijs, f 1.50 per J MV, te hoog. De heer Voorman meent nog dat op deze wijze het salaris van den doodgraver verhoogd wordt, en feitelijk was men het toch eens, dat de jaarwedde van den doodgraver te hoog is. De heer Hazeu zegt dat de doodgraver nog gevoegelijk meer huur kan betalen. De heer Plomp wil wel aannemen, dat de jaarwedde van den doodgraver vrij hoog is, maar vindt in dit plan toch geenszins een verhooging van diens jaarwedde. De dood graver moet toch de huur betalen. Alleen is het voordeel voor den functionaris dat hij een beter huis krijgt, doch daarin ziet spr. geen nadeel, vooral omdat de tegenwoordige functio naris een oud man is, en toch allicht een jong man met een huishouding tot opvolger kan worden gekozen. De heer v. d. Maaten meent dat hier alleen de vraag geldtwat is in het belang van het publiek. En dat is zeker: bouwen. De heer Voorman wil dan besluiten dat de te betalen huur zoo hoog moet worden gesteld, dat de gemeente er niets aan betaalt. De heer Asjes is het met den heer Plomp eens, (le aflossing in 5 jaar te doen. Zijns inziens zal dat op de begrooting niet van invloed zijn. Wordt nu besloten een eigen woning voor den doodgraver aan te schaffen. Vóór stemden de heerenv. d. Maaten, Asjes, Govers, Hopman, Plomp en Hazeu. Tegen de heeren Kooi, Voorman, Smit en W. Roggeveen Cz. Verder verklaarden allen zich voor het bouwen eener nieuwe woning en werd daarna besloten eene geldleening aan te gaan, groot f 1500, af te lossen in 5 jaar, en tegen eene rentekoers van hoogstens 4°/0. Niets meer ter behandeling aanwezig zijnde, werd de vergadering gesloten. (Sch. Ct.) Barsingerhorn. Gemeenteraad. Zitting van Zaterdag 18 Juli. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan (lat tot veldwach ter dezer gemeente is benoemd J. vaD der Klooster, terwijl ter tafel wordt gebracht het procesverbaal der laatstgehoudene opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat bij de opneming in kas was de som van f 1394.988 Aangeboden wordt de gemeenterekening over het afgeloopen jaar. De voorzitter benoemt tot leden der com missie, belast met het voorloopig onderzoek der gemeenterekening over 1890 en der begroo ting voor 1892 de heeren Hoekstra, Smit en Raat, en tot leden der commissie, belast met het voorloopig onderzoek der rekening van de armbesturen over 1890 en der begroo- ting voor 1892, de heeren Kossen, Beers en Blaauboer. Thans gaat de vergadering over in eene geheime zitting, tot het behandelen van recla mes tegen den hoofdelijken omslag. Na de heropening der vergadering wordt voorgelezen het proces-verbaal der door B. en W. gehondene aanbesteding wegens het restaureeren van den toren te Haring- huizen, waaruit blijkt dat is ingeschreven door M. L. Westfaal Quadekker te Kol- horn voor f 853 R. Schreuders, te idem, 2> HET GEHEIM VAN WILDE-MEG Naar FARGEON. i/Gij waart nooit met de arseniken inge nomen/ merkte dé Prins op, „en waarlijk, zij waren noch aangenaam noch weldadig. Maar ons hinderden zij nooit. Onze dagen gingen iu aangename gezelligheid voorbij, totdat er een donker uur kwam, en de felle driften en de strijd der natuur ons dreigden te scheiden toen de vreeselijke krachten der metalen elkander in wilde vijandschap ont moetten, de ruimte gromde, het vuur brulde toen de vurige wagens als vreeswekkende herauten der verwarring door de woedende elementen met onweerstaanbaar geweld werden voortgezweept toen vluchttet gij angstig in mjjue armen, en wij vloden, totdat wij veilig wareft, bijna naar het andere einde der wereld, waarin onze jeugd voorbijging. Naar de diepte der aarde namen wij onzen weg gij drongt u tegen mij aan, om u te ver warmen, en ik drukte u innig aan mijn borst, en toen wij, na een langen zwerftocht, hier een schuilplaats vonden, waren wij verwonderd te bemerken, dat onze vormen te zamen waren gesmolten, even als onze harten het reeds waren gedurende die gevaarvolle vlucht heeft de liefde ons ondersteund, zooals zij het eeuwig doen zal." „En nooit meer wenscht gij tot uw vorig leven terug te keeren vroeg de Prinses met zachten aandrang. „NooitWat grooter geluk zon ik kunnen verlangen Liefde, rust, zaligheid, eeuwige jeugd dit alles is ons deel. Wij wonen in f 823 P. Honijk, te Schagen, f 603 D. 1 Kramer, te idem, f 560 M. Gielens, te idem, f 524B. Kroon, tc Schagen, f 495 En wegens het maken van een dam bij de Westerhegraafplaats, door M. L. Westfaal Quadekker, te Kolhorn, voor f 584 D. Kra mer, te Schagen, f 570 B. Kroon, te idem, f 555 R. Schreuders, te Kolhorn, f 548 P. Honijk, te Schagen, f 496 M. Gielens, te idem, f 495. B. en W. stellen voor, deze werken aan de laagste inschrijvers te gunnen. Goedgekeurd. De voorzitter deelt mede eerst hedenmorgen is ingekomen een adres van J. Westerman alhier, houdende verzoek om verhooging van bestelloon voor telegrammen, om reden dat het getal telegrammen, die buiten de kom moeten weggebracht worden, veel grooter is dan vroeger. Wordt besloten dit adres in de eerstvolgende vergadering in behandeling te nemen. Bij de algemeene rondvraag zegt de heer Raat, dat verschillende publicatiën thans wor den aangeplakt aan het brandspuithuis te Haringhuizen, en niet aan het aldaar staande aanplakbord. De voorzitter zegt hierop te zullen letten. De heer Beer» zoude gaarne zien dat de weg op de Schringkaagkade werd doorge trokken tot de herberg van J. Smit te Kolhorn. De voorzitter geeft te kennen dat dit wegens den flnancieëlen toestand der gemeente moeie- lijk zal gaan. Hierna wordt de vergadering gesloten. (Sch. Ct.) Vlieland. De heer K. Reedeker, burgemeester, plaatste in het „N. r. d. D." het volgende ingezonden stuk: Op dit eiland wordt een geneesheer, bij voorkeur een arts., gevraagd, op een trak tement van f 2000, met vrije woning en tuin. Voor heeren geneeskundigen, die een gemakkelijke practijk en een rustig en kalm leven wenschen, is dit misschien een aan te bevelen plaatsje. Het dorp met 700 zielen, zeer aardig gelegen en net onderhouden, met slechts een paar buitenaf wonende gezinnen, heeft goede scholen voor het zeevaartkundig onderwijs en het leeren van moderne talen en is telegra fisch verbonden met den vasten wal, ter wijl er tevens dagelijks gelegenheid bestaat per stoomboot Terschelling naar Harlingen en met de post via Texel naar Hel der. Wat het eilandleven betreft, zou het best zijn te informeeren bij den laatsten titularis, den heer M. van der Weerd, officier van gezondheid 2de kl. bij het Nederl. leger te Amersfoort, die er eenige maanden de geneeskundige praktijk heeft waargenomen. Oude Niedorp. De jaarwedde van den ontvanger der gemeente alhier, is met ingang van 1 Januari 1891 vastgesteld op f 160. Alkmaar. Bij het examen voor aspirant-gemeente-secretaris zijn geslaagd de heeren G. Bossen te Zijpe, L. Rempt te Aartswoud en D. Eggink te Haar lemmermeer. Hilversum. De gymnastiek-uitvoe- ring van het gewest Noordholland van het Nederlandsch Gymnastiekverbond, die op 8 en 9 Augustus alhier zal gehouden wor den, doet veel van zich verwachten. Het Gemeentebestuur en vele aanzienlijke bur gers verleenen hunne krachtige medewer king, om de uitvoering in alle deelen te doen slagen. 's Gravenhage. Bij de teraardebe stelling van den vice-admiraal Gregory waren de Koninginnen vertegenwoordigd door den kapt.-luit. ter zee. P. Zegers Veeckens. Een aantal oud- of actief-die nende officieren der land- en zeemacht waren aan de groeve. Onder de tien kransen was er een van de vereeniging „Eereteeken voor belangrijke krijgsver richtingen", welke met hare banier aan wezig was en een van de Leidsche Kweek school voor zeevaart. Marine en Leger. Bij Kon. bcsl. van 16 dezer is de meester knecht bij 's Rijks werf alhier E. Faber, benoemd tot broeder in de orde van den Nederl. Leeuw. Bij Kon. besluit van 17 dezer zijn benoemd: bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot majoor, hoofd der pyrotech- niscbe werkplaatsen, de kapt. J.G. Van Gen nep, van het 1ste Teg. veld-artilleriebij het 2de reg. vesting-artillerie, tot kapt. de 1ste luit. A. W. De Jonge van der Halen, van het korps rijdende artillerie. De luits. ter zee 2de kl. N. C. Beynen en J. J. Oudemans worden met 1 Aug. a. s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Bij kon. besluit is benoemd, bij den groo- ten staf, tot kolonel de luit.-kol., met titu laire rang van kol., J. E. Simon, van dien staf, adjud. in gewonen dieust van H. M. de Koningin. Bij kon. besluit is aan den kapt. ter zee J. C. Commija vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 2de kl. met de Plaque der orde van den Leeuw en de Zon, hem door den Shah van Perzië ge schonken. De luit. ter zee 2de kl. C. M. van Rijn en de off. van adm. 2de kl. J. S. De Bruyn, uit O.-I. in Ned. teruggekeerd, zijn op non- act. gesteld. Voor de aanstaande gecombineerde manoeu vres van zee- en landmacht nabij Hellevoet- sluis zijn aan den leider dier manoeuvres, de schout-bij-nacht Mac Leod, toegevoegd de majoor F. H. Knebel, van het 3de reg. inf. en de luit. kwartierm. J. van der Werff, van het 7de reg. inf., thans ged. bij den inten danten-cursus. De mach. 1ste kl. G. P. W. van der Klugt, wordt met 1 Aug. geplaatst op Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Dufa", stationsschip te Rotterdam. Om op 's Rijks werf aldaar belangrijke herstellingen te ondergaan is Zaterdagavond te Hellevoetsluis aangekomen, Hr. Ms. monitor „Krokodil", comm. de lnit. ter zee lste kl. H. Backer. Genoemd schip is van hier bui tenom gesleept door de „Hercules". Deze vertrok den volgenden dag met de beman ning van de „Krokodil" naar Feijeuoord, om het ramschïp „Stier", dat daar gerepareerd is, naar hier te brengen. I Om bij de divisie voor binnenlandsche j dienst gevoegd te worden, zijn van hier te Hellevoetsluis aangekomen Hr. Ms. stoom- kanonneerbooten „Braga", „Balder" en „Heim- I dall", onder bevel van de luits. ter zee lste j kl. W. H. Souman, C. J. G. De Booy en I W. Visser. Hr. Ms. schrocfstoomschip lste kl. „Van I Galen", comm. de kapt. ter zee P. C. Pabst, I vertrekt in de eerste helft der maand Oct. naar Oost-Indië. Aan het overgangs-examen van de 2de afd. j tot de lste der adspir.-administrateurs bij de j zeemacht alhier, onder presidium van den inspect. van adm. bij de zeemacht W. H. F. Vogel, hebben voldaan de heeren F. Akker man, F. H. H. Bodde, J. M. Grullemans, D. Peereboom Voller en J. H. Ruigrok. Hr. Ms. „Zeehond," op 's Rijkswerf te Amsterdam in aanbouw, zal eene bemanning krijgen van 60 koppen. Den Minister van Marine is de wenschelijk- heid gebleken om voor het meerendeel der uitgebreide gemeenten nauwkeurig bekend te zijn met het onderdeel der gemeenten, waar de zeemilicien-verlofganger verblijf houdt, daar dit van invloed kan zijn op de hem aan te wijzen marschroute bij opkomst met spoed. De burgemeesters zijn door de Com missarissen des Konings uitgenoodigd om, wanneer zeemiliciens-verlofgangers zich bij verhuizing in hunne gemeente komen vestigen, bij het opzenden van de zakboekjes aan het Departement van Marine, of aan den directeur en commandant der Marine ook op te geven de woonplaats van den milicien, volgens de onderverdeeling der gemeenten. den schoot eener roemrijke eeuwigheid I" Zóó leefden deze geliefden, zich steeds ver heugend, van geene verandering droomend, in gelukkige onwetendheid, onbekend met het spel, dat drie honderd voet boven hen gespeeld werd, op de oppervlakte der aarde. n. De voorspelling wordt vervuld. Het Jot was reeds geworpen. Volle twee jaar geleden hadden de stormen, die over de zee gieren, het tooverwoord gefluisterd. Ginds in dat onbeschaafde land, zóóver van huis, dat het als tot een ander leven behoorde, waren rijke schatten in deD ruwen grond gevonden. Men liep er op goud Het gefluister werd gemompel en zwol tot een gebrul. In de nauwe stegen van Londen keken werkvrouwen naar den hemel op, alsof daar het beloofde land lag, eu zuchtten en schudden het hoofd. Het was te ver buiten hun bereik. Maar eeuigen konden er toch komen Voort dan naar het zonnige land, gij die kunt en durft, met luchtig gezang en onder drukte zucht, met glimlach en tranen, met oogen, die glinsteren van hoop en harten zwaar van droefheid. Laat de liefde achter. Wat zou het. Die zal u spoedig nareizen als de weg met gouden toortsen verlicht wordt. Wie kwamen er? Arme lieden, die weinig bezaten, en dat weinige wanhopig waagden. Rijken, die te veel hadden en nog meer wilden hebben. Verkwistende zonen, voor wie het vette kalf te vergeefs geslacht was kooplieden, bereid om handel te drijven of goud te delven, naar gelang van wat móé De sergeant-schrijvers der zeemacht op hun adres aan den minister van Marine om lotsverbetering, de mededeeling ontvan gen, dat hun verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Departement van Marine in Oost-Indic. OvergeplaatstDe luit. ter zee 2de kl. B. F. Meijbootn, van „de Onrust" op „deGedeh" de id. id. J. A. M. Bron, van „de Gedeh" op „de Onrust" de id. id. J. B. M. Ten Bosch, van „de Onrust" op „de Gedeh" de id. lste kl. E. F. T. Bik, van „de Gedeh" op „de Koning der Ned."de id. id. J. M. Noorduijn, van „de Soerabaja" op de „Van Speijk" de id. 2de kl. J. W. Termijtelen, van de „Van Speijk" op „de Soerabaja" de id. id. B. Tack, van „de Gedeh" op „de Onrust" de kapt. luit. ter zee J. H. De Bruijn, van „de Merapi" op „de Java" de id. id. Z. J. Cambier, van „de Java" op „de Merapi" de luit. ter zee 2de kl. P. Te Veltrup, van „de Onrust" op „de Gedeh" de id. id. A. J. Loke, van „de Gedeh" op „de Onrust" de adelborst lste kl. J. M. Jansen Eijken Sluijters, van „de Bali" op „de Merapi" de luit. ter zee 2de kl. W. H. Nolthenius, van „de Merapi" op „de Bali"de offle. H. Nolthenius, van „de Merapi" op „de Bali" de offic. van gez. 2de kl. A. E. Sissingh, van „de Padang" op „de Gedeh" de id. 2de kl. J. F. Alta, van „de Soerabaja" op „de Padang" de luit. ter zee 2de kl. P. Te Veltrup, van „de Gedeh" op „de Batavia" de id. id. J. A. van Zadelhoff, van „de Batavia" op de „Atjeh". Vergunning verleend om te repatrieeren S. van Lennep, luit. ter zee 2de kl., wegens langdurig verblijfG. P. Posthuma id. lste kl., wegens ziekteW. B. K. Boom, id. 2dekl., wegens laugdurig verblijf; A. E. Sissingh, offic. van gez. lste kl., idem. Gedetacheerd Bij het depart. der marine, ten einde werkzaam te worden gesteld bij de 3de afd., de offic. van adm. 2de kl. J. F. Hart. VerleendEen tweejarig verlof naar Europa, wegens meer dan twaalf jaren onaf gebroken dienst in deze gewesten, aan den gezaghebber 3de kl. bij de Gouv. mariue R. Loman. OntslagenEervol uit 's lands dienst, wegen9 volbrachten diensttijd, de waarn. 2de commies hij het marine-etablissement te Soerabaja J. Leidelmeijer. Benoemingen, enz. De heer J. Masdorp, onderwijzer aan de openb. school te 't Zand, gem. Zijpe, is benoemd tot surnumerair bij de Staatsspoor, standplaats Steenwijk. opbracht, menschen, die hun leven pas begonnen hadden, menschen, die het leven moede waren, vrekken, verkwisters, schurken, eerlijke jon gens, gekken en zwendelaars. Maar allen gelukzoekers, allen helden van de schop en het houweel. Uit de gevaren van de zee gered, sprongen zij op het strand der nieuwe wereld en vroegen driftig naar het groote nieuws. Het werd hun even driftig vertelt. Goud had men gevonden, in het noorden, in het westen. Hoera 1 Een dozijn goudvelden werden door wakkere mannen bewerkt. De nieuw aangekomen gelukzoekers schrikten er van. Wat! waren anderen hen voor, die de room van de melk schepten. Geen nood kameraads, was het antwoord er is genoeg voor allen, en nog meer. Het goud groeide in den grond er waren rivieren, waarin het goud met dreggen opgevischt werd en waaruit de goudjagers hun 5 oneen per dag haalden. Er was één rivier, in het bijzonder, een snelstroomende rivier, ver weg en raoeielijk te bereiken, wier oevers van goudzand waren. Hoera De naam van die rivier Wilde-Meg. Hoeveel mijlen van hier? Bijna driehonderd. De gelukzoekers lachten en klapten in de handen. Hoe verder, hoe beter zooveel te minder concurrenten, 't Was eigenlijk maar een pleizierreisje. Kom, vooruit kameraads er is geen uur te verliezen. Rolt de dekens overlangs bind de einden en het midden met flink koord te zamen hangt ze om het lijf over den linkerschouder en onder den rechterarm. Zóó de rechterarm vrij en onge hinderd. De linkerschouder is eene goede rust plaats voor pikhouweel eu schop. Onderwijs en Examens. Mej. G. Loosbroek, onderwijzeres te Melis- santé, en als zoodanig benoemd te Zijpe, heeft voor die benoeming bedankt. Aan den heer E. J. Jansen, tot voor korten tijd hoofd der openbare school te Liramen, is een pensioen van f 734 per jaar verleend. Bij het eindexamen van de H. B. school te Zaandam is de prijs uit het legaat van den Russisclien Generaal YnsikofF behaald door de leerlingen J. van Hille, A. C. van der Stadt, R. Stolp, P. C. Nieuwkamp en A. A. Donker. Als hulpo:iderwijzere9 op de openbare school te Curatjao, op eene jaarwedde van f 1200, met periodieke driejaarlijksche ver hooging van f 150, tot een maximum van f 1800 Iractement, is iemand benoodigd, die in Nederland de acte van onderwijzeres heeft verkregen, bij voorkeur met aanteekeuing voor gymnastiek. Gegadigden worden uitgennodigd zich op of vóór l Aug. a. s., onder overlegging van de vereischte stukken, bij gezegeld request te wenden tot het Departement van Koloniën. Ter verkrijging, zoo noodig, van meerdere inlichtingen kan men zich, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling, wenden tot gemeld Depar tement (bureel West-Indische zaken). „Twee hoofden van scholen in Nederland" hebben de onderwijzers opgewekt tot aan sluiting, ter verbetering van de positie vooral Gordt de lederen riem, waaraan de tinnen pan hangt, vaster aan. Een groot mes in de schede en misschien ook wel een Colt's revolver. Vergeet niet pijp en tak mede te nemen. I9 alles klaar? Vooruit dan!" „Ziet gij dien rooden gloed van de wolken aan den zoom van den horizont daar, recht vooruit Het is de weerschijn van het goudzand, dat de oevers van de Wilde-Meg vormt. Voorwaarts Zoo trokken, zij, helden van het houweel en de schop, honderde mijlen ver over den zwarten bodem, die, rijk in belofte, slechts op ontginning wachtte om een lachenden oogst voort te brengen zij trokken door woeste wouden, soms zóó dicht ineen gegroeid, dat men zou gedacht hebben in het land der eeuwige duisternis te zijn zij trokken over groote kale vlakten, en over trotsche gebergten, die als ruwe Titans van verre voor hen zicht baar waren, en wier bar en steenig uiterlijk hen scheen toe te roepen: Terug Zij waadden door verraderlijke kreken en moerassen, die, als zij hadden kunnen spreken en barmhartig hadden willen zijn, hen gewaarschuwd zouden hebben met holle klanken. „Gij jaagt goud na Komt en vindt uw graf!" Laagland en Hoogland waren met gevaren bezaaid, en menigeen kwam om. Sommigen weken in hun ongeduld van het spoor af, teneinde het wonderland langs kor- teren weg te bereiken, denkende in hun ijdel zelfvertrouwen, dat zij konden trekken, zooals de raaf vliegt. Te laat voor hun leven, te vroeg voor den (lood, vonden zij zich gevangen in een doolhof van gebergten, zóó gelijkvormig, dat Natunr er slechts één model voor scheen in ons vaderland, en tot wederinvoering van j de vergelijkende examens. „De Nederlandsche onderwijzers zeggen zij zullen tot kruipers verlaagd worden. Niet van eiken sollicitant wordt onderzocht, wie hij in de school is. Is het geen schreeuwende onrechtvaardigheid, dat zooals bijv. onlangs te Huizum (Leeuwarderadeel) plaats had, van de 91 sollicitanten naar de betrekking van hoofd der school eenvoudig 75 doodgezwegen werden Waren dat allen misschien onge- schikten Misten ze de noodige bekwaamheid of tact? „Er zijn scholen te over, waar nooit of hoogst zelden een schoolopziener over den drempel komt. Hoe kan men dan weten, wat man de onderwijzer is Het is wenschelijk, dat in deze ellendige toestanden zoo spoedig mogelijk verbetering aangebracht worde. De verlammende invloeden, die uit deze toestanden geboren worden en hoogst nadeelig op de werkkracht eu den werklast van den onder wijzer influenceeren, kunnen niet anders dan voor ons onderwijs schadelijk zijn". Tweehonderd betuigingen van adhaesie aan deze denkbeelden zijn reeds verzonden, waarbij twee namen van een onderwijzers-gezelschap. Door nadere bespreking dezer zaak zal meu tot een vergelijk trachten te komen. Kerknieuw 8. De heer dr. P. Proost Jz., predikant te Koog aan de Zaan, heeft bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente alhier. Buitenland. Frankrijk. Jl. Vrijdagmorgen is bij de werken tot aanleg van het Manchester kanaal een locomotief met elf waggons van een spoorwegdijk naar beneden gestort. Bij den dijk waren vele werklieden aan den arbeid, van wie elf gedood werden. Ook werden velen gewond. Dr. Charcot is naar Vichy vertrokken, teneinde zijn advies te geven betreffende j den toestand van Dom Pedro (den gewezen j Keizer van Brazilië), die, naar men zegt, lijdt aan kanker in den voet. Engeland. De toestand van de werk staking der spoorweg-beambten wordt niet gunstiger. Aan alle stations heerscht echter volkomen kalmte. Italië. Ondanks de groote hitte blijft I de gezondheid van den Paus goed. Rusland. Gelijk aan de „Daily Chronicle" uit Petersburg wordt gemeld, is het I gerucht in omloop, dat het vorstendom Bulga rije zich vóór het einde dezer maand onafhan kelijk zal verklaren. Indien dit geschiedt, is het zeer onwaarschijnlijk, dat Rusland tusschen beiden zal komen. Naar het heet, zijn bevelen gegeven aan de officieren der Russische vloot om zich tijdens het bezoek van het Fransche eskader te onthouden van het uitspreken van poli tieke redevoeringen. Czaar Alexander zal liet feestmaal dat ter eere van de Fransche officieren zal worden gegeven, niet bij- I wonen. Noord-Amerika. De „Itata" (het in beslag genomen Chileensche smokkel- vaartuig) is naar San Francisco vertrokken, nadat de gezagvoerder 150,000 dollars onderpand had gegeven. Het vaartuig is I naar San Francisco gegaan, teneinde daar I de ontvangen averij te laten herstellen. Binnen zes weken moet de „Itata" te San Diego terug zijn, ten einde het vonnis j van de rechtbank af te wachten. Chili. Gemachtigden der Congres- I partij hebben het verzoek gericht tot de I Engelsche regeering, dat deze zal beletten, dat het pantserschip „President Errazuris," hetwelk in Frankrijk gebouwd is, in j Engelsche havens zijne uitrusting voltooie. 1 Lord Salisbury weigerde dit toe te staan, en verklaarde dat het onmogelijk is de j Congrespartij als een oorlogvoerende partij te beschouwen. Perzië. De „Daily News" verneemt uit Tauris van 19 dezer dat volgens een met Perzie getroffen overeenkomst, Turk- gebruikt te hebben en, als onwetende landslui, dwaalden zij zonder kompas, op en af, af en op, bergtoppen over, en weder bergtoppen over, zonder voedsel, zonder water, totdat zij uitgeput van vermoeienis wanhopend neer zegen, en in vreeselijke eenzaamheid stierven. Zwermen raven pikten hun gebeente blank, mieren bouwden hunne steden in hun lichamen, en als eindelijk hunne geraamten ontdekt werden, met huu ledige pijpen en verroeste kouweelen naast hen, dan zeide men „O zij zijn zeker op weg geweest naar de Wilde- Meg, in vroeger dagen, zijn het spoor bijster geworden, arme kerels, en vonden bier den dood Dan, rondzoekend naar eenig herkennings- teeken het een of ander waardoor men den doode met de levenden kou hereenigen viel hen soms een stukje papier in het oog, waarop het verhaal van een droevig uiteinde, met flauwe potloodlijnen door stervende vingers was geschetst. Maar tijd en weder hadden hun werk gedaan, en slechts enkele lijnen waren zichtbaar, met soms hier en daar een flauw leesbaar woord groeten aan Lis't vreeselijk God zegen zorgtmijn lief kind't huisoude God"help Onbekend, onherkend, werd hun gebeente in een haastig gedolven graf gelegd en moeders te huis, in het lieve vaderland, waren boos, dat hun lievelingen hen vergeten hadden, en vernamen nooit de waarheid, totdat de Groote Meester ook hun oogen tot den doodslaap sloot. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2