NEDERLAND. jHELDER, i Augustus. Naax men uit 's Gravenhagen aan „de Amsterd." meldt, is het oponthoud bij het vormen van het nieuwe Kabinet toe te schrijven aan de volgende oorzaak „De kapitein der infanterie De Ranitz heeft een invloed aan het Hof, die zich ook uitstrekt op de politieke aangelegen heden. De heer De Ranitz schijnt tegen stander te zijn van kiesrechtuitbreiding, en dientengevolge is het tot stand komen van een liberaal Kabinet, dat kiesrechtuitbrei ding zou moeten voorstellen, zeer bemoeilijkt. Men meent te weten, dat er onder deze omstandigheden een streven bestaat om den heer Alewijn, directeur van het Kabi net der Koningin, tot ontslagaanvrage te nopen. De wijze, waarp dit geschiedt, zou o. a. blijken uit het feit, dat H. M., in strijd met de usantie, onlangs den heer Heems kerk, toen deze over de Kabinetsquaestie zou worden geraadpleegt, niet ontving in tegenwoordigheid van den directeur van haar Kabinet, maar in tegenwoordigheid van kapitein De Ranitz. Voor de betrek king van directeur van het Kabinet der Koningin had men het oog gevestigd op mr. Van Tienhoven. Hierdoor wordt het «enigszins begrijpelijk, dat mr. Van Tien hoven wel een Kabinet zou vormen, maar daarin zelf geen zitting wilde nemen. Toch is het nog niet zeker dat de heer Van Tienhoven bedoeld directeurschap zal ver krijgen, aangezien bij het doen van pogin gen tot samenstelling van een Kabinet ge bleken moet zijn, dat de overeenstemming tusschen H. M. de Regentes, de heer De Ranitz en mr. Van Tienhoven nog niet volkomen is." BInnenlandsch nieuws. ♦Anna Paulowna, 31 Juli. Inde Gemeenteraadsvergadering van Woensdag jl., waar alle leden tegenwoordig waren, is niets behandeld dan de rekening der ge meente over 1890 en eenige reclames be treffende den hoofdelijken omslag. Door eene Commissie, bestaande uit de heeren G. H. Geerligs en C. Waiboer Rz., belast met het onderzoek der rekening, werd den Raad voorgesteld, deze voorloopig vast te stellen op eene ontvangst van f 16353.72$ en eene uitgaaf van f 15982.88, sluitende met een batig slot van £460.84$, waartoe besloten werd. Wieringerwaard. Gemeenteraad. Vergadering van Dinsdag 28 Juli. Aanwezig alle leden. Nadat door den Secretaris, den heer W. Teengs, de notulen waren gelezen, welke werden gearresteerd, ging men over tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden en werd na onderzoek geadviseerd, dat tot de toelating geenerlei bezwaar bestond. Uit de nu aangeboden Gemeenterekening, dienst 1890, bleek, dat het totaal der ont vangsten bedroegf 12429.18$, dat der uitgaven f 11922.01$, sluitende alzoo met een batig saldo van f507.17. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1890, gaf aan, dat de ontvangsten bedroegen f2750.20, de uitgaven f2847.99$, met een saldo van f 402.01$. Tot leden der Commissie van onderzoek van bovengenoemde rekeningen, werden ge kozen, de heerenJ. D. Schenk en R. D. Kaan, terwijl de heer J. L. T. Groneman gekozen werd tot plaatsvervanger. Voorz. deelde nu mede, dat het ontwerp eener nieuwe politie-verordening waarschijnlijk in eene volgende vergadering zal worden aan geboden. Verder was nog ingekomen een brief van den schoolopziener, waarbij deze mededeelde, dat ZEd. met betrekking tot de kwestie over het houden van toezicht op de kinderen, die tuaschen de schooltijden in of bij de school vertoeven, het gevoelen deelt van B. en W. en het hem voorkomt dat B. en W. volkomen bevoegd zijn de onderwijzers te benoemen, die met dat toezicht zullen worden belast, daar deze actie is een maatregel van schooltoezicht en dus geen ingrijping in het leerplan beoogt. Wordt besloten het hoofd der school met deze uitspraak in kennis te stellen. Bij de nu volgende rondvraag wijst de heer Groneman er op, dat voor eenigen tijd op de school een begin werd gemaakt met het on derwijs in de gymnastiek, doch niet meer daarvan vernemende, vraagt spr. of dat nu is opgehouden en waarom 1 Voorz. antwoordt dat hem van het geven 1 van gymnastiekonderwijs op school niet3 bekend 1 is, en is het dus geschied, het alleen heeft plaats gehad uit liefhebberij van een der heeren onderwijzers. 1 De heer J. D. Schenk vraagt of de hooi- •tekere al rondgaan. Voorz. doet toezegging de hooistekers ook in de door den heer Schenk bewoonde streek rond te zenden en drukt den wensch uit, dat 1 elk die ter eeniger plaatse hooibroei mocht ontdekken, ten spoedigste daarvan aan ZEd. 1 mocht willen kennisgeven. De heer JbZijp deelt mede, gunstige berichten vernomen te hebben omtrent eene, voor rekening der gemeente in een gesticht voor krankzinnigen, verpleegde vrouw, en wenscht dienaangaande officiëele toelichting. Voorz. antwoordde hierop, dat de laatste mededeeling van den directeur van het ge sticht minder gunstig was. Wel was hem ter oore gekomen, dat een 10-tal dagen later Slikker aan dat gesticht een bezoek had ge- bracht en met gunstiger berichten omtrent den toestand der verpleegde was teruggeko men. Doch dergelijke mededeelingen hebben geen waarde voor de kans dat zij terugkomt, want zoolang de dokter geen verklaring geeft dat zij volkomen is hersteld, wordt zij ook niet uit het gesticht ontslagen. Hierna werd de vergadering gesloten. Marine en Leger. Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. //Suri name", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee HR. J. J. Thorbecke, is hedenmorgen van hier naar Paramaribo vertrokken, tot het aflossen van Hr. Ms. schroefstoomschip 4dekl.«Som- melsdijk", comm. kapt.-luit. ter zee G. H. Van Steyn, na gisteren geïnspecteerd te zijn door den schout-bij-naoht, direct, en comm. der Marine C. H. Bogaert. De état-major bestaat uitluitenant ter zee 1ste klasse J. B. Snethlage, lste off., de luits. ter zee 2de kl. D. J. Vanjden Honert, P. H. Van Voorthuijzen en E. L. F. Bolomeij, den offic. van gez. lste kl. J. Y. Brust en den offic. van adm. 2de kl. H. W. Bauer. Machinekamerpersoneelmach. lste kl. W. J. Snaauw, id. 2de kl. L. J. Hoes, id. 3de kl. J. C. Van der Ben, mach.-leerl. lste kl. E. R. Van der Hoeven en L. Van Boven. Den 1 dezer worden op Hr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis geplaatst de luits. ter zee 2de kl. D. E. Van Dijk, J. A. F. Van der Mieden van Opmeer, N. C. Beijnen en J. J. Oudemans. Den 6 dezer wordt de mach. 3de kl. J. Van Leeuwen geplaatst aan boord van Hr. MEs. schroefstoomschip lste kl. //Johan Willem Friso" en op Hr. M9. stoomkanonneerboot «Dufa" vervangen door den mach. 3de kl. P. L. Cocheret. Aan den kolonel M. van Aken, comm. van het 4de reg. vest.-art., is de leiding op gedragen van de schietoefeningen met kust- geschut uit open batterijen, die van 10 tot 23 dezer alhier zullen gehouden worden. Aan| het practisch gedeelte van het eind examen, 28 en 29 Juli gehouden voor de commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, onder praesidium van den gepens. schout-bij-naeht titulair W. L. A. Gericke, hebben voldaan de adelborsten der 2de kl. lste afd.C. H. Julius, J. A. Barrau, L. A. C. Steffelaar, J. C. Van Iterson, E. H. Friderichs, G. J. Leverland. M. K. Meden- bach, A. Quispel, B. C. A. Van Renterghera, W. R. H. Van Leersum, J. Lugt, H. P. A. Buijsing Damsté, W. H. De Waal, W. P. De Eerens, D. D. Keus, G. J. Te Winkel, F. C. Brust, E. B. J. Elias, F. J. Van der Esch, J. Tissot van Patot, G. A. F. Raland, J. De Lange, A. Van der Sluis, jhr. H. H. Röell, W. A. Van Aken, J. A. M. J. Beretta, J. N. De Ronde, H. H. O. Van Hecking Colenbrander, G. L. Westendorp, A. F. A. graaf Van Hogendorp, C. W. J. baron Mackay, H. Van Schreden, C. Van der Burg, J. *J. De Vries en R. H Van Meerlant, die met verlof vertrokken, in afwachting hunner benoe ming tot adelborst lste klasse. Het practisch eind-examen is jl. Donder dag geëindigd. De adelborsten 2de kl. lste afd. voor de mariniers, G. C. Dibbetz, J. Van Haaften en F. J. P. Sachse hebben voldaan aan bet prac tisch eindexamen en zijn met verlof vertrok ken, in afwachting hunner benoeming tot 2de luit. der mariniers. De detacheering aan boord van Hr. Ms, stoomkanonneerboot «Hydra", van den luit. ter zee 2de kl. A. H. Barou van Heerdt tot Eversberg, wordt met 3 -dezer ingetrokken en hij met dien datum vervangen door den luit. ter zee 2de kl. S. F. Nolst Trénité. Bij Kon. besluit van den 29sten Juli jl. wordt, met 16 dezer, de officier van admin. lste kl. J. J. Van den Berge, wegens in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op> pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1400 en eene rerhooging ten bedrage van f 1575 voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringenen bevorderd tot officier van admin. lste kl., de officier van admin. 2de kl. M. C. de Jong. De mach. 2de kl. K. A. Sissingh, dienende op Hr. Ms. schroefstoomschip lste kl. «Johan Willem Friso," wordt 6 dezer geplaatst bij de conservatie op 's Rijks Werf te Hellevoetsluis. Onderwijs en Examens. Anna Paulowna, 81 Juli. De Vereeniging tot Bevordering van schoolbezoek heeft deze week eer gehad van haar werk. Jl. Dinsdagmorgen was alles aan de Kleine Sluis reeds vroeg op de been, om den stoet van ongeveer 50 rijtuigen te zien vertrekken, beladen met jeugdige scholieren. Hiertoe waren n. 1. aangewezen de kinderen der beide laagste klassen van de drie gemeen tescholen, die niet meer dan 10 malen in het afgeloopen vereenigingsjaar de school had den verzuimd. 174 kleinen, benevens de noodige geleiders namen in de beste orde in door loting genommerde rijtuigen plaats. Voorop ging een open rijtuig met twee paarden, waarin eenige leden van het Wierin- ger muziekkorps met hunne blaasinstrumen ten hadden plaats genomen. Onder de schet terende tonen der muziek en het gejubel der kleinen ving de tocht aan, naar Wieringer waard en verder door den Barsingerweg over Barsingerhorn naar Schagen, waar wij ruim 11 uur aankwamen. Aldaar werd de jeugd in den schoonen tuin van den heer Broersma gespijsd en gelaafd. Terwijl de muziek speelde, dartelde het jonge volkje rond en noode scheidde het van liet lieve plekje, maar de tijd drong. Na een korte wandeling door Schagen werd weder in de rijtuigen plaats genomen en voort ging het over Scha- gerbrug en de Stolpe naar Cnllantsoog, het hoofddoel der reis. Op het badhuis werd eerst, eenige verkwikking gebruikt, toen genoot de jeugd naar hartelust van strand en duin. Hier zag men er eenige de voetjes spoelen, daar werd een spelletje gedaan, en ginds bestegen zij de duinen, om onder de grootste pret naar beneden te hollen of te rollen. Onnoodig te zeggen, dat ook de ge leiders en Commissieleden op hunne beurt genoten. Aan alles komt echter een eind, ook aan deze pret. Na nogmaals een stevige verkwikking genoten te hebben, werd de terugtocht in dezelfde orde aanvaard en rij dende over 't Zand, Keinsmerbrug en Oude- sluis werd te ruim 7 uur het punt van uitgang weder bereikt, waar honderden vaders, moe ders, broeders, zusters, belangstellenden of nieuwsgierigen de juichende schare weder ontvingen. Tot ons groot genoegen kunnen wij getuigen, dat alles in volmaakte orde afliep. Eere daarvoor den bestuurders der rijtuigen, die daartoe zoo uitstekend mede werkten. Dank aan de eigenaars van paar den en rijtuigen voor hunne vrijgevigheid en vooral ook dank aan de heeren uit Wie- ringen, die geheel belangeloos zich de moeite gaven, naar hier te komen en die door hunne muziek tot verhooging der vreugde, tot zelfs na de reis, zooveel hebben bijgedragen. Mooi weer verhoogde het genot der reis. De heeren S. de Boer, te Burg op Texel, en G. J. van Buchem, te Wognum, hebben te Utrecht met gunstig gevolg examen afgelegd voor de akte-Engelsche taal (lager onderwijs). Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Noordzijpe. Zondag 2 Aug., Scbagerbrug, nam. 1.30, ds. Granpré Molière. Ned. Herv. kerk te Zuidzijpe. Zondag 2 Aug., Burgerbrug, voorm. 9.30, ds. Granpré Molière. Buitenland. Frankrijk.De trambeambten te Tou- louse hebben den arbeid gestaakt. Niettemin liet de directie de rijtuigen uitrijden, onder geleide van politieagenten te paard, maar de werkstakers, geholpen door de volksmenigte, hielden de rijtuigen staande en wierpen ze om. De agenten poogden toen de werkstakers uiteen te drijven. Dit gelukte eerst na een vrij hevig gevecht, waarbij de agenten zich van den sabel moesten bedienen, terwijl de tegenpartij met steenen wierp. Dergelijke vechtpartijen kwamen op verschillende plaatsen der stad voor. Een rijtuig werd in het kanaal geworpen, zonder dat de politie dit kon beletten. De dienst werd toen in de geheele stad gestaakt. Onmiddellijk werden echter maatregelen genomen. Op verschillende plaatsen werden troepen geposteerd en de politie werd zoo versterkt, dat gisteren de dienst kon worden hervat. Duitschland. Bij de „Deutsche Bank" zijn belangrijke geldverduisteringen ontdekt. Twee beambten hebben, door valsche afstempelingen van sluitbriefjes, op naam der Bank in' kredietroebels gespecu leerd. De op 31 Juli vervallende verbin tenisten bedragen 5.270,000 roebels. Het verlies der Bank, indien zij de verbintenis sen erkent, is 1,100,000 mark. Engeland. Lord Salisbury heeft jl. Donderdag bij het feestmaal der ministers op Mansionhouse een redevoering gehou den, waarin hij 0. a. zeide Nog nimmer is mij een tijdvak bekend, zoozeer vrij van beslommeringen en moeilijkheden als het tegenwoordige. Nog nimmer beleefde ik zulk een kalmte in de Europeesche poli tiek als thans. Engeland was uitgenoodigd om de verbetering der Argentijnsche finan cien op zich te nemen en als scheidsrech ter in Chili op te treden, maar de Britsche Regeering meende die taak niet te moeten aanvaarden. Wat het Oostersche vraagstuk betreft, dit is wel is waar niet geregeld, maar de snelle vooruitgang, welke in Egypte en Bulgarije valt op te merken, doet de hoop voeden, dat een definitieve regeling uit deze middelpunten van beschaving zal voortkomen. Salisbury gewaagde vervol gens van het bezoek, door den Keizer van Duitschland aan Engeland gebracht, en zeide, dat de vredelievende gevoelens, do or den Keizer op Guildhall geuit, bij alle aanwezigen de overtuiging hebben geves tigd van de oprechte vredelievendheid des Keizers. Hij sprak ook over de aange kondigde komst van het Fransche eskader te Portsmouth. Engeland, zeide lord Salis bury, zal in dat bezoek een nieuw en zeer kostbaar onderpand zien voor den vrede der volkeren en de vriendschap van Frankrijk. De heeren Dillon en O'Brien zijn jl. Donderdag uit de gevangenis te Galway ontslagen. In antwoord op een tot hen gericht adres van gelukwensching, verklaar den beiden zich tegen Parnell. Rusland. Het feestmaal op het Paleis te Peterhof ter eere van de Fransche vloot werd door de geheele Keizerlijke familie, de Koningin van Griekenland en haar dochter, Giers en andere Ministers, de Fransche en Grieksche gezanten, en de Russ. marine-commandanten bijgewoond. Het feestmaal, te 8 uur begonnen, bestond uit 160 couverts. Jl. Woensdag was de feestelijke ontvangst door den Gemeenteraad van Petersburg, Donderdag matinée dan sante aan boord van het Fransche admiraal schip „Marengo", terwijl heden de Fransche officieren de gasten zijn van de Yacht-club te Petersburg. Bij het feestmaal, dat jl. Donderdag door de artillerie-officieren ter eere van de Fransche zeeofficieren werd gegeven, stelde de Fransche admiraal Gervais een dronk in op den Czaar, Czarina en de groot vorsten Wladimir en Michael. Ten slotte zeide de admiraal„En ik drink ook op het Russische leger. Ik hoop, dat het leger nieuwe lauweren zal verwerven, wanneer het ter verdediging van het vaderland ten strijde moet trekken." Portugal. Vier republikeinsche bladen zijn op last der regeering geschorst. Afrika. Het verhoor van de door de Kurden geschaakte miss Greenfield ge schiedde, in tegenwoordigheid van haar moeder, door den Britschen vice-consul en den commandant der Perzische troepen. Zij verklaarde bedaard haar Aziz lief te hebben en uit vrijen wil Muzelmansche te zijn geworden. De 15jarige schoone wil bij haar Aziz blijvenzij weigerde ten minste mede te gaan naar Tabreez; Brit ten, Perzen en Turken behoeven althans nu niet op elkaar te gaan schieten. Gemengd nieuws. Zekere R., te Hoorn, die reeds meer malen aan verstandsverbijstering leed, had in de laatste dagen weder teekenen van krankzinnigheid gegeven. Toen hij nu jl. Woensdagavond thuiskwam, wilde hij zijn zoontje, een jongetje van 8 jaar, om het leren brengen en gaf hem daarvoor een belangrijke hoeveelheid brandspiritus te drinken. De jongen werd dronken, waardoor de buren de zaak bemerkten. Door de spoedig aangewende geneeskun dige hulp van dr. Veenenbos, die den jongen een tegengift toediende, hoopt men hem in het leven te houden. De vader werd in verzekerde bewaring gebracht. Te Avenhorn werd den 3osten Juli jl. in eene sloot langs den wegkant het lijk gevonden van den achttienjarigen jongeling P. Te Scharwoude, gem. Avenhorn, is jl. Donderdag eene moeder met haar kind door den bliksem getroffen en verwond. Er bestaat echter hoop, dat beiden zullen herstellen. jAan boord van het stoomschip „Obdam", kapt. G. Bakker, dat gisteravond van New-York te Rotterdam aankwam, heeft op reis een betreurenswaardig ongeval plaats gehad. Door een of andere oorzaak ontstond er een ware muiterij onder het stokerspersoneel. De kapt., die hen tot hun plicht wilde brengen, werd door een hunner te lijf gegaan, waardoor hij ge noodzaakt werd tot zelfverdediging zijn revolver te gebruiken, met het noodlottig ge volg, dat de aanvaller doodelijk werd ge troffen. (Hbld.) Bij het onweder, dat jl. Donderdag ook boven Noordholland woedde, werden te Zaandijk 4 molens getroffen en één huis. In een der molens ontstond brand, die spoedig gebluscbt werd. In het huisje vernielde de bliksem eenige voorwerpen van geringe waarde. Gedurende het zware onweder, dat zich gisterenmiddag boven de residentie ontlastte, sloeg de bliksem, vermoedelijk langs een telefoondraad, welke over een der paardenstallen van de gemeente-aschstal loopt, in een dier stallen en zette den op den zolder aanwezigen voorraad hooi en stroo in vlam. Het grootste gedeelte van het personeel was, daar het juist in den schafttijd gebeurde, afwezig, doch daar het voor het meerendeel in de onmiddel lijke nabijheid woont, snelde het toe en wist het al de paarden, die in de drie stallen stonden, in veiligheid te brengen. In zeer korten tijd stond het bovengedeelte der driestallen in brand en ontwikkelde zich een verbazende rookzuil. De brandweer met een slangen wagen snelde toe en spoedig volgde de stoomspuit, doch aan het behouden der stallen viel niet meer te denken. Zij brandden uit. Te Scheveningen viel langen tijd achter een de regen met een dichtheid neer, die aan een wolkbreuk deed denken. Binnen korten tijd werd niet minder dan 15.6 mM. hemelwater afgetapt. De riolen waren niet in staat al het hemelwater te verzwelgenin de Prins Willemstraat zag men o. a. een hondje van het eene trottoir naar het andere zwemmen. Daar het onweder plaats had kort na hoog water, kon de buitengewone aanvoer in de riolen geen uitweg vinden in zee en geheele straten ot gedeelten daarvan wer den overstroomd met verdund rioolvuil bij vele inwoners drong dat vuil tot in de kamers, bedierf de vloerkleeden en ver spreidde er een verpestenden stank. Uit 's Hertogenbosch meldt men aan het „Hbld." De positie van den commissaris van politie alhier wordt onhoudbaar. Donder dagavond ongeveer 10 uur is een opge wonden menigte, naar schatting ruim 2000 man, naar zijne woning en vervolgens in optocht door eenige hoofdstraten der stad getrokken, onder het zingen van een liedje, waarvan de verkoop en het zingen sedert eenige dagen door de politie verboden is, omdat, ofschoon het geen namen bevat, naar men zegt voor den commissaris van politie beleedigend moet zijn. Nabij de markt gekomen, is de joelende menigte door agenten van politie met ge trokken sabel uit elkander gedreven, waar bij, naar beweerd wordt, verschillende personen meer of minder ernstig gewond zijn. De procureur-generaal en de officier van justitie waren spoedig ter plaatse en had den ten bureele van politie met den com missaris en de inspecteurs een langdurig] onderhoud. Men vreest voor herhaling van dergelijke tooneelen. Te Scheemda is deze week, na afloop van de aldaar gehouden harddraverij, eenige opschudding ontstaan, doordien twee ma- réchausées te paard eene charge maakten op de menigte vóór het hotel van den heer Victor. Het was ondoenlijk voor het volk spoedig te wijken, zoodat in het gedrang een paar menschen werden gekwetst. Het volk werd daarop woedend, en de gevolgen hadden zeer ernstig kunnen worden, indien niet de maréchaussées zeer spoedig de gemeente, onder geleide van een groote menigte, hadden verlaten. Te Saint-Etienne zijn jl. Maandag avond twee vrouwen vermoord, een zeven tigjarige weduwe Marcon en haar veertig jarige dochter. Zij hielden een gelanterie- winkel en gingen voor rijk en zeer gierig door. Men vond de lijken op den grond in den winkel liggen, de hoofden meteen hamer, die er naast lag, verbrijzeld. De inwoners van Messina worden verontrust door een grooten haai, die in de buurt van de haven rondzwemt en onder de visscners groote ontsteltenis verwekt. Verleden Zondag heeft het monster twee personen opgegeten, een jongen, die bij de gasfabriek aan het strand baadde en in tegenwoordigheid van zijn kameraden door den haai werd aangegrepen en meegesleurd, en een karreman, die zijn ezel in het water reinigde. Het stadsbestuur heeft een premie uitgeloofd voor hem, die den haai onscha delijk maakt, maar tot dusver durft niemand den strijd te wagen. Bij de Rijksdagverkiezing te Memel werden 10 stemmen uitgebracht op Keizer Wilhelm. Uit onze Koloniën. Batavia, 20 Juni. Aan de „Deli Courant" wordt uit Kota Radja van 15 Juni bericht De Gouverneur, die op 11 Juni van zijn inspectie met den gewonen trein terugkwam, had bijna een groot ongeluk gehad. De trein, waarin ZHEdG. zich bevond, lcwara in botsing met een werktrein, die naar Tjot Iri reed, om daar de opgebroken rails te herstellen. De botsing had plaats bij de kromming van de baan, ter hoogte van Bringin, omstreeks 8.30 vm. De locomotieven verloren hun schoorsteenen, werden in elkander gerameld en van de baan gesliugerd, de zandwagens geheel kort en klein geslagen, terwijl de directie-waggon geheel platgedrukt in de sawah terechtkwam. Door het tijdig afspringen van de locomotieven en directie-waggon kwamen de machinisten met eenige kneuzingen op het maaiveld, ter wijl de exploitatie-chef een ontwrichting kreeg van het schouderblad. Van den gewonen trein werden de goederen wagens verbrijzeld en van de rails gewerkt, de 3de klasse waggon werd weinig beschadigd, zoo ook de lste klasse waggon, waarin de Gouverneur, majoor Marcella, majoor Nieuwen- huijzen en de lste luit.-adjud. Van Swieten zaten. De heeren kwamen met den schrik vrij en konden Kota Radja te voet bereiken. Onderzoek ter zake wordt ingesteld. Hedenavond is de Gouverneur met den majoor Nieuwenhuijzen en den Hoofd-Djaksa naar Segli gestoomd per «Albatros," om van daar naar Edi te stoomen. Het doel der reis moet toegeschreven worden aan het inspec- teeren van beide zeeposten, doch voornamelijk om eenige Radja's te ontmoeten, waarom de Hoofd-Djaksa als tolk de reis raedemaakt. De vijand buiten de linie begiiit ons meer en beter te beschieten. De vorige week sneuvelde door 's vijaud» vuur een fuselier te Tjot IriSiroen kreeg een zwaar gewonde, (inl. fuselier), zoo ook Ketapang Doea. De schutters buiten de linie behooren tot het volk van Toekoe Raijoet van Kota Karang. De honger dreef weder eenige Radja's tot onderwerping. In het Tenomsche gebied heeft een groote slag plaats gehad. Toekoe Oemar heeft daar een inval gedaan met 500 gewapenden. De Radja rukte toen ook met een zeer groot aantal volgelingen uit om Oemar te verjagen, doch werd door Oemar zoo geslagen, dat hjj met zijn getrouwen naar het gebergte moest vluchten. Stoomvaart en Scheepstijdingen. Prinses Wilhelm i n a (s.), van Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Juli vao Genua. Prins Alexander (s.), vau Batavia naar Amsterdam, vertrok 31 Juli van Genaa. Gelderland (s.), van Rotterdam naar Batavia, passeerde 29 Jnli Gibraltar. Batavia (s.), van Batavia naar Rotterdam,pas seerde 30 Juli Kaap Carvoeiro. Drenthe (s.), van Rotterdam naar Butuvia, vertrok 30 Jnli van Snei. Ardjoeno (a.), van Batavia naar Rotterdam, vertrok 30 Juli van Port-Saïd. Noor d-B rsbunt (s.), vau Rotterdam naar Ba tavia, arrivoerde 31 Juli te Padang. Zaandam (s.), van Rotterdam naar Baltimore, passeerde 31 Juli Kaap Henry. Emilie, kapt. Erikaen, vertrok 31 Juli van Nieu- wediep naar Elseueur, om orders. Marktberichten. Schagen, 30 Jnli. 5 Paarden f 75 a 200, 13 Stieren f 30 a 147, 15 magere Geldekoeien f90 a f 150, 12 vette dito f 150 a 300, 18 Kalf koeien f 120 s 230, 14 nuchtere Kalveren f 10 a 20, Varkens f 10 a 13, Biggen f 2.50 a 4, 140 vette Schapen f 20 a 28.50, 50 magere dito f 12 a 16, 60 Lammeren f 6 a 9, Bokken en Geiten f 1 a 5, Konijnen f 0.10 a 0.40, Kippen f 0.10 a f 0.50, Eenden f 0.30 a 0.35, allen per stuk.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2