CHOCOLAT MENIER. Dagelijksche verkoop: 50,000 kilo's. Badpaviljoen „HUISDUINEN." Nieuwe Bessensap. Confiseurs, Winkeliers in comestibles en in kruidenierswaren. op MATINEE MUSICALE, Woensdag 5 Augustus a. s. van 2 tot 4 ure. Entrée 25 cents. Dr. WINDELINCX Geneeskundig Gesticht voor kanker- en klierlijders, VOLKOMEN GENEZING. ONTVANGEN S. DUINKSR Wz„ Zware Azijnstokken de buitengewoon gerenommeerde Theeën van de Firma P. E. Thueré te Utrecht. IW. J. BLITZ, Tandarts, De Kommandant van de Negerjagers. Het Geheim van Mijnheer Tukker. Depots van Thee, M. Ravenswaay Zonen, Koster's Kleinen Winkel N.B. Buskruit (Orêpée No. 1) en Hagel, alsmede Engelsche verharde Hagel. A. KOSTER, n c. Marktberichten. Texel, 31 Jnli. Ougewas9ohen Wol £0.78 per Kg. Geviacht Zeegras f 2.75 a 3.50, gemanid id. 6.50 a 7.75 per pak van 100 Kg. Aardappelen 4 a 5 per Hl. Alkmaar, 31 Juni. Aangevoerd 557 stapels Kaas, wegende 165,208 Kg. Kleine f30, Commissie f 28 en middelbare f 27.50 per 50 Kg. 51 Hectoliters, alt: 1 Hl. Rogge f 7, 5 h. Gerat f 6, 13 h. Haver f 4.10, 7 h. groene Erwten f 15 a 16, alles per Hl., 18 Hl. Karweixaad: n. £9.50 k 9- per 50 Kg. Hoorn, 31 Juli. Aangevoerd 216 Schapen, f 20 a 21.50. Hoorn, 1 Ang. Tarwe f 9 a 18, Gerst £5.50 a 6, Haver 4.75 a 5, Groene Erwten f 14 a 16, grauwe dito f 12 a 15, bruine Boonen f 13.50 a 15. Karweixaad f 8.50 a 9.50 per Hl. 17 Paardea f 60 a 300, 50 Sehapen f 12 a 20, 70 Lammeren f 7 a 13, 6 Kalveren 12 a 20, 80 i Varkens 8 a 16, 105 Biggen f 2 a 5 allen per atuk. Kip-eieren f 3.25 a 3.75, per 100 stuks; 2625 kop Boter 0.50 a 0.60 per kop. Bovenkarspel (Station), 28 Jnli. In den loop der vorige week werden groots partijen Bloemkool aangevoerd, welks tegen goede prijzen van de hand gingen. Ik gekeele aanroer bedroeg 400,000 itnka. Da aanvoer van Aardappelen, hoewel aanmerkelijk I minder dan in het begin der maand, blijft geregeld. Da prijs liep in het laatst der week weer iets op. Muisen doen thans f 2 a 2.25, ronde uaar gelang dar kwaliteit iets minder. Naar Sluitkool blijft veel vraag. De aanvoer van Vruchten bepaalde zich tot i Weatfriesohe Haantjes, eena kleine, onsmakelijke vrncht. 1 Bovenkarspel (Station), 3 Aug. Bieten f 9 a i f 10 en Wortelen 0.90 a 1 per 1000 stuks. Aard- appelen (Straeker muizen) groote f 2.40 a 2.50 en ronde 1.25 e 1.75 per half Hl. Grove Bloemkool f 7 e 9, reuzen f 5 a 7, witte Kool 6.e 8 en 1 roods f 6 a 7 per 100 atuks. i Edam, 1 Ang. Aangevoerd 98 stapels Kaas, weg. 22,133 Kg. Hoogste prijs f 28.50 de 50 Kg. Amsterdam, 81 Jnli. Koolzaad stil, doch vast. Antw. f 278 a 279, Donaurnbsen f 285. Lijnzaad iets vaster. Borabay f 262.50 a 261; Ang. of Sept.-Oct. f 260; Petersb. f 252. i Raapolie verkeerde in willige stemming en sluit voor dadelijk en najaar 75 et. oplevering van 1 Mei 1 hooger bij de vorige week. Lijnolie werd voornamelijk op de latere termijn, 1 levendig verhandeld. De prijs onderging geen ver- i aaderiag. f Fijne Zaden. Nienw Karweixaad wordt nog weinig getoond, daar het voortdurende regenachtige weder het dorschen tegenhoudt. De qnaliteit wordt echter gaandeweg minder, waardoor houders meer geneigd J warden tot lagere prijzen af te geven. Van nieuw 1 bruin Mosterdzaad worden de eerste partijtjes binnen 2 a 8 weken verwacht, doeh ia omtrent de qnaliteit i nog niets te zeggen. Maanzaad zeer dauw met meer aanbod tot 12.50 zou 1891er zaad per Oclober- levering koopbaar zijn. Bruin Mosterdzaad f 24.50 a f 28, Geel Mosterdzaad f 22 a 20 en Kanariezaad f 10.75 a 10 per 100 Kg. Kerweizaad 1890r f 10.25 e 10.40, Kerweizaad 1891r 10 a 9.75, en Blauw Maanzaad f 13.50 a 14 per 50 Kg. Amsterdam, 3 Aug. Aardappelen: Katwijker Zand f 4.a 5, Andijker! Muisjes f 4.e 4.50, dito blauwe f 3.a 3.20, Geld. blauwe f 2.80 aS, dito Muizen f 1.70 a 2.dito Kralen f 2.10 a f 2.40, alles per Hl. Tsrwe op levering hooger, Nov. 1 250. Rogge op levering prijshoudendOet. 212, Maart f 209. Raapolie onveranderdvliegend per 100 Kg. 33,25, Sept.-Dec. f83, Mei 83.50. Lijnolie flauw; vliegend per 100 Kg. f 23.25, Ang. 22.60, Sept.-Dec. 22.60, Jan.-Mei £22.50. Raapkoeken f 55 a 80. Lijnkoeken f 9 a 13. Veemarkt: 359 Rundoren, 1ste kw. 76, 2de 66 en Sde 56 c. per Kg.; 120 Melk- en Kalf koeien, f 140 e 275 per stuk11 vette Kalverennuchtere dito f 7 e 1147 Schepen359 vette Varkens, 39 n 44 c. por Kg. Schiedam, 3 Aug. Moutwijn £11.75, Jenever £17.26, id. Amatordameehe proef £18.50, Spoeling- Commissie f 0.80. Londen, 8 Aug. Aangebracht 2500 Amerik. Runderen 60 a 65 ct per Kg., 537 Nederl. Kal veren 60 a 70 et. per Kg., Sehapen 4191, waarvan 8465 Nederl. 62* e 77* ct. per Kg. DE GROOTSTE FABRIEK DER WERELD. Verkrijgbaar bij ,3ge Burgerlijke Stand van: Anna Paulowna, van 1 tot 31 Juli. Geboren: Meertje, d. v. J. Voorthuijzen en D. Smit. Dirk, z. v. K. Vlaar en A. Botman. Cornelie, x. v. C. Bruin en A. Jonker. Geertje, d. v. K. Boontjes en J. Stins. Hermina, d. v. C. Speets en T. Hoogvorst. Jan, z. v. C. Speets en T. Hoog vorst. Lonrens, z. v. J. Borst en P. Jongejen. Grietje, d, v. J. Groot en A. v. Twniver. Coraelia Maria, 4. v. D. Waiboer en T. Bakker. Arie, z. v. C. Grin en A. de Graaf. Grietje, d. v. wed. B. Wolt huis, geb. Wey. Overleden T. Prins, echtg. v. H. Rentenaar, 67 j. Zijpe, van 17 tot 24 Jnli. GeborenJaeob Johan, z. v. H. G. T. Mann en A. B. Houtsmuller. Neeltje, d. v. G. W. Jimmink ea C. A. Thomasz. Van 24 tot 81 Juli. Ondertrouwd: P. Zwarenkant, jonkm., 21 j. en J. ven der Linden, jonged., 20 j. GeborenReijer, i. v. J. Lodder en N. Kapitein. Benard, a. v. D. BUauboer en M. E. Meijer. Christinns, a. v. R. Koe en E. Blaauboer. Anna Johanna, d. v. P. Strooper en C. Slijkerman. Cornelis, i. v. H. Klomp en J. van Til. Antje, d. v, L. Brommer en G. Schrijver. Jannetje, d. v. J. Slikker Rz. ea G. Langerveld. Overleden: T. Zeeman, wed. ven C. Beek, 52 j. P. Visser, echtg. v. M. Groenewegen, 73 j. Schagen, van 22 tot 31 Jnli. OverledenS. Wagenmaker, 2 m. 'Sint-Maarten, van 1 tot 31 Jnli. OndertrouwdH. vsu Ree, won. te Amsterdam E. C. W. Trik. Gehuwd.- S. Stoop en E. Visser. Geboren: Pistor, z. v. P. Grin en T. Krabman. Jannetje, d. v. P. de Heer en J. Rentenaar. Hendrik, i. v. H. Ruit en N.'Veter. Overleden: T. Stemmes, echtg. van W.Schermer- horn, 55 j. M. Bakker, 23 j. A. Filmer, 4 m. Winkel, ven 1 tot 81 Juli. Geboren: Grietje, d. v. A. Noordstrand en Koomen. Geertje, d. v. P. Kooijman en N. Groot. Elisabeth Johanna, d. v. W. Smit en A. E. Rotgans. OverledenA. Keetman, d. v. J. Keetman en M. Groot, 10 m. A. Wit, echtg. van J. Wit, 40 j. Haringkarspel, van 1 tot 31 Juli. Geboren: Catharina, d. v. J. Stoop en J. Tin. Elisabeth, d. v. P. Stoop en C. Borst. Grietje, d. v. k. Schouten en M. Twisker. Guurtje, d. v. J. BfeeLer en T. Veldman. Klaas, z. v. A. Blokker en T. Krep. Wilhelmina, d. v. D. Wqnker en M. Stam. Ondertrouwd en gehuwd: P. Maats, jonkm., 27 j. en N. Swan, jonged., 18 j. Overleden: J. Gooseens, leatstel. echtg. van A. Komen, 75 j. D. Spoor, 2 m. J. Bruin, 3 m. D. Stammes, echtg. v. C. Neefkes, 28 j. C. Pluister, 1 j. D. Doodemaa, 32 j. RUE GALLAIT 122, Brussel. Volgende kwalen worden vooral met voortdurend succes behandeld: Kanker, verharding, gezwel aan de borst. Ontsteking, verzwering, uitzakking, bloedvloeiingen der baarmoeder. Klieken in den bals en andere klierziekte. Verouderde of vergiftigde wonden. Lipgezwel. Poltpen. Ver zweringen in den neus. Schilferachtige uitslag en dergelijke aandoeningen in het aangezicht. Fitsel. Pijpzweren. Beeneter. Kniegezwel. Huiduitslag. Aambeien en aanverwante kwalen. Consult te Brussel, dagelijks van 11 tot 1 uur, behalve Dinsdag en Zondag. De Heer J. WINDELINCX oprichter van het gesticht Windelincx uit Brussel, is met Dr. C. ENTHOVEN voortaan oui dc veertien dagen op Dinsdagen (den 14 en 21 Juli a. s.) te spreken te Haarlem, Hotel du Lion d'orKruisweg, van 2 tot 4 uur. Dankbetuiging voor de spoedige en volkomen genezing van kanker in mijne borst. Op aanraden eener door den Heer WINDELINCX genezen patiënte heb ik mij tot hem begeven en ben zeer tevreden over behandeling en verpleging, zoodat ik met volle vertrouwen het Instituut aan kan raden, wat men er ook van zeggen moge. S. UOONACKER, St. Maartensbrug. Vrouw van CORNELIS SCHENK. Ik Ondergeteekende was reeds drie malen geopereerd van een kwaadaardig gezwel boven aan den arm, nl. in Aug. 1886, Jan. 1888 en Sept. 1888, en toen ik het in Mei 1889 terugkreeg, een deskundige mij in vollen ernst den raad gaf, den geheelen arm te laten amputeeren, heb ik mij aan de behandeling van den Heer Dr. JL WINDELINCX toevertrouwd, met dat gevolg, dat ik geheel ben genezen, sinds bijna een jaar, zonder bloedige operatie en zonder het minste spoor van instorting. Den Heer WINDELINCX heb ik het dus te danken dat ik mijn arm heb behouden en dat ik hem weer goed kan gebruiken. Het INSTITUUT WINDELINCX, te Brussel, rue Gallait 122, kan ik dus met volkomen vertrouwen aanbevelen. D. SCIIOEIIUMS, Starnmeer (gem. Gr^t.) Landbouwer. Ieder, die iets te vorderen heeft van,- of verschuldigd is aan den ondergeteekende, gelieve daarvan opgave of betaling te doen vóór 15 Augustus. 4 Augustus 1891. Dr. P. BAKKER. Kanaahveg. van 8 tot 30 centimeter diameter, voor Machlnckauimeii en Molen werken, Palmhout, Pokhout, Blndrotting, enz. Adres: Wed. Gt. GRAS ZOON, Houthandel, Zaandam, Oostzijde D401. Steeds voorhanden j iMihatraat. Wed. SEVENHUIJSEN. Nieuwendijk, bij den Dam, 142, AMSTERDAM, is lederen Donderdag, 's namiddags van 12 tot 1 ure, te spreken wegens taudheelkuudigc operatic» en het plaatsen van kunsttanden in het Hotel «Toelast* te Nieuwediep. Ook is hij te spreken des Zaterdags in «den Burg" en des Maandags* in «de Jager" te Alkmaar, heide dagen tot 's vóór middags 11 ure; des Don derdags, tot 's voormiddags 11 ure, in het Hotel «Vredelust" te Schagen. Bij JAN LEENDERTZ ZOON, te Amsterdam, is verschenen en bij alle Boekhan delaars verkrijgbaar: Historisch verhaal van de krijgstochten tegen de Boschnegers in Suriname, door J. HENDRIK VAN BALEN. Met 12 platen van WILM STEELINK. Geb. f 1.90, ingenaaid f 1.60. Ter perse: 0e opstand van het Kakihan-Verhond op Ceram. Da Zeoroovars van de Oost uit het Magazijn van te GORINCHEM. Deze THEEËN worden afgeleverd in verzegelde Ipakjes van vijf, twee en half en ecu Ned. met vermelding van nommer en prijs, voorzien van nevensstaand merk, volgens de Wet gedepo neerd. Zich tot de uitvoering van geëerde orders aanbevelende, Nieuwediep. A. METZELAAR, Binnenhaven 12. J. BREEBAART, Langestraat J. D. BOERSEN. J. DENIJS. BerloUt uit te Schagen. Ruime voorraad Zichten, Sikkels, Zichtkolven en Latten, Strekels, Steenen en Dorsch- gereedschappen, Graanschop- pen, STOFBRILLEN, Machine olie, beste Bascules met beugel en schuifgewicht, geijkte Maten, Gewichten en Balansen, Ame- rikaansche Stierenringen, Kaaskleursel en Stremsel, KEULSCHE LEBBEN met gebruiksaanwijzing, Thermo meters en Maatglazen. Schagen. VREDE. Helder. Wieringen. Schagen. Aan onze Landgenooten Het Algemeen Nederlandsch Vredebond, ten jare 1871 opgericht, heeft, wil het gelijken tred houden met de vele buitenlandsche Vrede- vereenigingen, meer dan tot dusver het geval mocht wezen, behoefte aan algemeene onder steuning. Te weinig wellicht heeft het in de laatste jaren van zich doen hooren nagenoeg zijn eenig orgaan waren de jaarboekjes, die schoon welwillend en vaak met ingenomenheid door de binnenlandsche en ook door de buiten landsche pers ontvangen slechts een betrek kelijk kleinen kring van lezers vonden. Wat wil het Alg. Ned. VredebondP Ziehier eenige der overwegingen, die tot de oprichting dezer Vereeniging hebben geleid, gelijk zij aan het hoofd van het reglement zijn geformuleerd: dat het oorlogvoeren moet worden beschouwd als een onrechtmatig middel, om geschillen tus9chen Staten op te lossen dat de oorlog is een wanklank in onzen tijd van beschaving en verlichting, en dat hij de zedelijke en stoffelijke belangen der natiën dreigt te vernietigen dat alles moet worden beproefd om door andere middelen dan met ruw geweld, het recht tu8schen de volken te handhaven, en zoodoende het uitbarsten van den krijg te voorkomen, of de eens uitgebarsten oorlogen zoo spoedig mogelijk te doen eindigen dat de krachtig uitgesproken afkeer van den oorlog, in alle beschaafde landen vernomen, op den duur niet zonder invloed kan blijven op de besluiten der belanghebbenden dat ter bereiking van dit doel, vereeniging van krachten noodig is, opdat duidelijk blijke, dat de oorlog met zijne ellende nog slechts ten gevolge van kunstmatige opwinding en voor korten tijd toejuiching kan vinden, en dat duurzame vrede de algemeene en vurige wensch der volkeren is. Waren de stichters onzer Vereeniging utopisten, die geene rekening hielden met bestaande toestanden en met den geest van hunnen tijd, die het onbereikbare najoegen en met één tooverslag de gansche wereld wilden veranderen In geenen deele. Idealisten waren zijzij geloofden in deu vooruitgang van het men8chdom zij geloofden, dat eenmaal het Recht zoude zegevieren over de Macht. Landgenooten, is ook dit uw geloofmeent ook gij, dat dit een der vruchten onzer beschaving zijn zal, dat meer en meer het rechtsbeginsel zich zal doen gelden in de betrekkingen tusschen de Staten, sluit U dan bij ons aan om aan de verwezenlijking van dat ideaal te arbeiden. De tijdgeest is op onze hand. Zeker, aller- wege zien we hoe de staande legers zich uitbreiden, allerwege worden de uitgaven voor militaire doeleinden opgedreven doch te gelijker tijd wordt overal de wensch ver- nomen, ook uit den mond van Vorsten en Staatslieden moge de vrede bewaard blijven Si vis pacempara helium wilt gij den vrede, bereid U ten krijg zegt eene oude leenspreuk, en al kan men naar waarheid zeggen, dat het juister ware, indien zij luidde: Si vis pacem, para pacem, toch gaat een zucht naar vrede door Europa, terwijl het zich tot de tanden wapent. Hoeveel schatten die krijgstoerustingen verslinden, met welke zware lasten de volkeren daardoor worden gedrukt, hoe de staatsschul den toenemen, hoe de ontwikkeling der natiën wordt gestremd en heur welvaart belemmerd, dat alles behoeft hier niet te worden betoogd. Ook niet, hoe de verarming ontevredenheid baart, met al de daaraan verknochte gevaren, die Staat en Maatschappij met ondergang bedreigen. Gij weet het, landgenooten, dat middel bestaat en wordt gelukkig meer en meer toe gepast: het zijn de internationale scheidsge rechten. Aan de Vredevereenigingen is het voor een deel te danken, dat menig geschil, dat anders slechts door geweld van wapenen zoude zijn beslecht, door de onpartijdige uit spraak van scheidsmannen ia beslist. Reeds nu hebben om niet eens te spreken van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, waar eene poging gedaan wordt om al de Amerikaansche Staten in een algemeen vrede bond te vereenigen een aantal natiën van Europa, waaronder Engeland, Italië en ook Nederland, door hare parlementen doen ver klaren, dat de opdracht van geschillen aan scheidsgerechten eene noodzakelijkheid en een plicht is, waaraan men zich niet mag ont trekken, en die verklaringen zijn doorgeene Regeering weersprokenintegendeel, de meeste hebben beloofd daartoe te zullen medewerken. Doch ook hier hebben traagheid en gemis aan voortvarendheid veel goeds verhinderd. Zoo treedt het Recht in de plaats van het Geweld. Daarheen moet de steven gericht. Evenmin als tusschen de burgers van éénen Staat mag het «recht van den sterkste" tusschen de Staten onderling heerschen. De tijden zijn voorbij, dat de eigenrichting i* de Staten bestondeens zullen de tijden ook voorbij zijn, dat de eigenrichting tusscJwn de Staten geduld wordt. Maar wat kan het kleine Nederland doen P Het geldt hier een internationaal belang. Nederland sla het oog op hetgeen elders geschiedt In Noord-Amerika is de vredebeweging in vollen gang. Frankrijk telt eene menigte van Vredevereenigingen. Italië eveneens. Krachti- gen steun vindt onze zaak in België, Zweden, Denemarken, Spanje en elders. En Engeland I De leden der Vredebonden telt men er bij honderd-duizenden, wat waarschijnlijk nog niet genoeg gezegd is. Vrouwen hebben daar verschillende Vereeuigingen opgericht, en werken met kracht mede. Godsdienstleeraren van iedere gezindte stel len zich aan het hoofd, en onder de ijverigsten vindt men de Bisschoppen en Aartsbisschoppen, zoo van Protestantsche als van Roomsche zijde. Zelfs is besloten, dat een bepaalde Zondag zou worden aangewezen, om door medewerking van de kerk het goddelijk bevel vrede zij den menschen op aarde, tot eene waarheid te maken. Zal nu Nederland, dat wel eens als de bakermat der vrijheid en der beschaving geprezen is, zich aan die algemeene en edel moedige beweging onttrekken, en lusteloos blijven, bij de algemeene rusteloosheid om het werk der beschaving en der menschen- liefde te steunen Zullen wij Nederlanders ons zeiven die vernedering aandoen Zal in Nederland de traagheid in dezen den boventoon voeren P Laten wij het rondweg zeggen. Als ons streven ijdel zal zijn, wij hebben het dan niet te wijten aan tegenstand, want die is er niet, maar aan de lauwheid van hen, die de waarde van ons streven erkennen, maar die door niet met ons mede te werken de oorzaak zijn, dat de steun van zooveel andere wel willenden en tevens de altoos noodige geldelijke kracht ons blijven ontbreken. Wij wekken u dus op om donateur of lid te worden van het Vredebond en afdeelingen te stichten, waartoe slechts een tiental leden voldoende is. De jaarlijksche geldelijke bijdrage is zoo onbeduidend, dat daardoor niemand kan worden afgeschrikt. De ondergeteekenden zyn gaarne bereid al die inlichtingen te geven, die gewenscht kunnen worden. En hiermede meenen wij onzen plicht te hebben gedaan en laten aan u de beslissing over. 's Gravenhage, Juli 1891. Het Bestuur van het Algemeen Nederlandsch Vredebond Mr. D. VAN ECK, Advocaat, Voorzitter. Mr. A. M. MAAS GEESTERANUS, Directeur van de Nederlandsche Staatscourant, Onder-Voorzitter en Penningmeester. L. S. ENTHOVEN, Industrieel. Mr. J. B. BREUKELMAN, Commies van Staat bij den Raad van State. Mr. C. BAKE, Referendaris bij den Raad van State, Secretaris. Snelpersdruk van J. H. Van Balen, Helder,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 4