„Buffel", wordt met 80 dezer op non-activi teit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. H. C. A. Schlüter. Aan boord van Hr. Ms. opleidingsschip ,zAdmiraal van VVnssenaer", comm. kapt. ter zee H. Scliotboigh, werd gisteren door den vice-ndmirnnl, direct, en comm. der Marine te Amsterdam, VV. F. li. Cramer, inspectie gehoiulcn, waarbij de jongens blijken gaven van hunne vorderingen in de exercitiën in het Luig, met de wapenen, van het schrijven, rekenen, enz. l)c luit.-kol. G. J. Sas, van het 1ste reg. inf. te Leciiwanb n, heeft wegens gezondheids redenen pensioen aangevraagd. De min. v. Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat er ééne plaats als ails- pirant-ingenieur der Marine op eene jaar- walde van 1' 1000 wordt opengesteld. Can- didaten die op 1 Scpt. e. k. hun 27ste jaar nog niet zijn ingetreden en in het bezit zijn van de diploma's van scheepsbouwkundig en van werktuigkundig ingenieur ingevolge de wet van den 2den Mei 1863 (Stbl. no. 50), worden opgeroepen om voor of op 23 Sept. e. k. een verzoekschrift op gezegeld papier aan hem, minister, in te dienen, om zoo noo- dïg tot hef aan zijn departement te houden vergelijkend examen te worden toegelaten. Nadere bijzonderheden bevat de ,/St. Ct." De off. van adm. 2de kl. J. M. Langlois van den Bergh, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetslnis, wordt met 1 Sept. a. s. op non-activ. gesteld en vervangen door den off. van adm. 2de kl. R. F. Baron van Heerdt tot Eversberg. Aan den bootsman in het v. c. dek- en onderofficieren der zeemacht P. Bakker, die nende aan boord van Hr. Ms. opleidings schip //Admiraal van Wassenaer", is toege kend de kleine gouden medaille en daarbij beboorende gratificatie voor 36 jaren trouwen dienst. Departement van Marine in Oost-Indic. Benoemd tot gezaghebber der Marine 3de kl. J. H. de Bostot lsten stuurman C. H. van Heekeren. In de //Staatscourant" van 20 dezer isopgeno men bet verslag van het examen tot toelating als adelborst 3de kl. aan het Koninklijk Instituut voor dc Marine alhier in het jaar 1891, opgemaakt naar aanleiding der beschikking van den minister van Marine d. d. 25 Mei 11. Daaruit blijkt in hoofdzaak het vol gende Het aantal opengestelde plaatsen bedroeg 20 voor den zeedienst. Hiervoor hadden zich aangemeld 114 adspiranten van wie 1 zich voor het schrifte lijk examen terugtrok en 1 daarbij niet opkwam, zoodat 112 adspiranten ann het schriftelijk examen deelnamen. Bij het geneeskundig onderzoek, dat het mondeling examen voorafging, werden 30 adspiranten afgekeurd, waarvan 12 wegens ooggebreken en 18 wegens andere lichaams gebreken. Een adspirant kwam bij het mondeling examen niet op, terwijl één, die voorloopig was afgekeurd, bij de nadere keuring niet opkwam, zoodat aan 80 adspi ranten bet mondeling examen is afgenomen. Onder hen kwamen er 14 voor, die ook wenschten deel te nemen aan het toelatings examen voor dc Kon. Mil. Academie te Breda. Zij waren ingedeeld bij de 2de en 3de groep, ten einde hen daartoe in de gelegenheid te stellen. Van de 80 adspiranten, die aan het geheele examen hebben deelgenomen, werd door 28 of 35 pCt. aan de vereisckten voldaan, terwijl 52 niet voldeden. Door 19 adspiranten was bet vorige jaar ook examen afgelegd, waarbij 3 aan de ver eisckten hadden voldaan, doch, door gebrek aan plaatsen, niet voor benoeming tot adel borst 3de kl. in aanmerking konden komen. Van deze 19 adspiranten hebben thans 15 voldaan, van wie 11 tot plaatsing konden worden voorgedragen, terwijl de 5 overigen daartoe te laag in de rangschikking stonden 3 adspiranten hadden wederom niet voldaan. Onderwijs en Examens. Heer-Hugowaard. Tot onderwij zeres aan school No. 2 is benoemd mejuffrouw A. Zee, thans tijdelijk werkzaam aan een der scholen in de gemeente Winkel. Benoemd tot onderwijzer te West-Graftdijk de heer C. Bruin, te Vlieland. Te 's Graveuhage is voor de Fransche taal geslaagd mej. G. Pool, te Egmond aan Zee. Kerknieuws. Texel. Een treffende plechtigheid had Zondag 1. 1. in de Roomsch-Katholieke Kerk alhier plaats. Nadat de geloovigen zich reeds eenige dagen hadden voorbereid en dien morgen bijna de geheele parochie tot de H. Sacramenten genaderd was, werd des avonds het nieuwe beeld van het H. Hart van onze Goddelijken Verlosser door den pastoor der gemeente, geassisteerd door den heer P. Wouterlood, pastoor te Oude- schild, en den kapelaan, plechtig ingezegend krachtens bijzondere volmacht van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Nadat door den pastoor eerst in een schoone rede gewezen was op de zegeningen, die de vereering van het H. Hart zeker over de parochie zou doen nederdalen, werd het beeld gezegend, en daarna de geheele parochie door Zijne Eerw., voor het beeld neergeknield, plechtig aan liet H. Hart toegewijd. De geheele menigte wns bewogen, en vereenigde zich zeker in hunne harten met de woorden van bun beminden herder. Wat het beeld zelf betreft, dit moet een waar kunststuk genoemd worden. Geheel uit witten steen vervaardigd, en op een eenheerlijk gothisch baldakijn, dat door zijn ranke spitsen den beschouwer onwillekeurig aau den Hemel doet denken, waar het henen wijst. De houding van liet beeld is die wélke door de Romeinschc Congregatie is goedgekeurd. De uitdrukking van bet gelaat is zoo edel en indrukwekkend dat bet van- zelve tot vurig gebed aanspoort. Een woord van lof aan den genialen maker van liet beeld, den heer Stracké te Haarlem, maar vooral aan den heer Tounner, archiect te Dollt, die ook als bouwmeester van de nieuwe kerk te Heemskerk geloond beeft geheel in den geest der kerkelijke bouwkunst te zijn doorgedrongen, en die geheel belange loos ook de teekening van dit kunstwerk gemankt heeft, mag hier voorzeker niet ontbreken. Mogen beiden nog veel dergelijke kunstwerken voortbrengen, dan zal de kerkelijke kunst in ons land zeker meer en meer gewaardeerd worden. (T. Ct.) Buitenland. Belgie. Het Congres der socialisten nam jl. Zaterdag met algemeeiie stemmen de volgende besluiten Het Congres, van meening dat het werken op stuk en bij aanneming de exploitatie der werklieden doet toenemen, verklaart, dat deze systemen evengoed bestreden moeten worden als het zweet-systeem. Het Congres nam verder aan, dat in het programma der socialistische par tijen de gelijkheid der beide sexen op genomen moet worden, dat gevraagd moet worden, |dat aan de vrouw dezelfde politieke en burgerlijke rechten worden toegestaan als aan den Jman. Bij de voortzetting der beraadslagingen van het congres over de plichten dei- werkende klasse ten opzichte van oorlog heeft de commissie het volgende besluit voorgesteld: „Het congres is van oordeel, dat 'het voor allen, die van geen oorlog meer willen hooren, een eisch van plicht en belang is, toe te treden tot de socialis tische partij, die de eenige partij vau< vrede is. Met het oog op den dreigenden toestand van Europa en de woelingen der Regeerende klassen doet het congres een beroep op de werklieden der geheele wereld om alle velleïteiten aan oorlog en alliantie tegen te gaan en door ontwikkeling van internationale samenwerking van het proletariaat de zegepraal van het socialisme te bespoedigen." Dit voorstel is aangeno men met de stemmen van alle nationali teiten, op die van Nederland na. De motie door Doniela Nieuwenhujs in het Socialisten Congres te Brussel gesteld luidde als volgt „Het congres, overwegende dat de internationale twisten nimmer zijn in het belang van het proletariaat, maar in dat zijner onderdrukkers. „Overwegende dat alle moderne oorlo gen verwekt zijn uitsluitend door de kapitalistischen klasse in haar belangdat zij in haar handen een middel zijn om de kracht der revolutionaire beweging te fnuiken en de oppermacht der bourgeoisie door de handhaving der schandelijkste exploitatie te versterken Overwegende dat geen Regeering als verontschuldiging zou kunnen aanvoeren, dat zij geprovoceerd is, aangezien de oorlog het resultaat is van den wil van het internationale kapitalisme Verklaart het internationale socialistische arbeiderscongres van Brussel, dat de socia listen van alle landen op elke oorlogsver klaring zullen antwoorden met een beroep op het volk om de algemeene werkstaking uit te roepen." Deze motie werd met 13 tegen 3 stem men aangenomen. Na een langdurige en levendige discussie werd een voorstel aangenomen, waarbij het feest der werklieden van alle landen, als betooging voor den achtuurswerkdag, op 1 Mei wordt vastgesteld, met aanbeveling om dien dag, overal waar dit niet onmo gelijk is, niet te werken. Dit voorstel werd met langdurige toejuiching begroet. Na stemming vereenigden zich ook de Engelsche afgevaardigden met dit voorstel. Het volgende congres zal in 1893 in Zwitserland worden gehouden. Het congres werd daarna opgeheven onder den met geestdrift aangeheven kreet „Leve het internationaal socialisme!" Frankrijk. Twee Fransche bladen zijn er eindelijk gevonden, die zich ver zetten tegen de laffe manieren van een groot deel der Fransche pers om allerlei onzinnige en stuitende berichten te beden ken over de gezondheid van den Duitschen Keizer en die met graagte uit te spinnen en te verbreiden. De Republique noemt die campagne der pers weinig waardig en Ferry's Estatette noemt ze schandelijk, 't Ware wellicht beter geweest, als zij een paar weken vroeger dus hadden gesproken. Duitschland. Hier ter lande is het feit van den dag de verschijning van Moltke's, werk over den veldtocht van 1870 en 1871. Het boek, dat 27 vel druks groot is, begonnen werd in de lente van 1888 en teneinde gebracht inTanuari 1891, is een populaire en verkorte bear beiding van het groote werk van den genera len staf. De Keizer en de Keizerin zijn jl. Zaterdag te kwart voor negenen te Brussel aangekomen. HH. M.M. begaven zich te paard naar het Tempelhoferveld om de parade van het gardekorps bij te wonen, welke schitterend slaagde. Engeland. De admiraal Gervais en de voornaamste Fransche officieren namen jl. Donderdag deel aan het tweede ontbijt, ses Beatrice bezocht de Fransche vloot en werd met de gewone eerbetuigingen ont vangen. Het weder werkte echter niet mede, want het regende den geheelen dag. Des avonds bood de Koningin aan admiraal Gervais, den Franschen gezant en de hoofdofficieren der vloot een feest maal aan in de groote onlangs ingewijde, in Hindoeschen stijl gebouwde zaal van het paleis. De Fransche gezant zat rechts, admiraal Gervais links van de Koningin, Toosten werden uitgebracht op de Koningin en op president Camot. De revue van gisteren heeft drie uren geduuit en gelijk zijn aan die van 1889 ter e'ere van den Duitschen Keizer. De Koningin is jl. Zaterdag te 3.20 te Portsmouth aan boord gegaan, vergezeld van de prinsessen Louise en Beatrice, den hertog van Connaught en Prins George van Wales. De revue is te 3.35 begonnen. Het Koninklijk jacht, door de linien stoomende, werd met salvo's, muziek en gejuich van elk schip begroet. De admi raal Gervais is te 6.28 op de Marengo teruggekeerd. Te 6.35 was de revue geheel afgeloopen. Al dien tijd had men mooi weder, nadat het in den voormiddag onophoudelijk had geregend. Zaterdagavond 8 uur was bij admiraal Clauwilliam een feestmaal van 60 couverts, voor hoofdofficieren der admiraliteit, waarbij Geivais de eereplaats verkreeg; ook was er een feestmaal van 50 couverts voor de andere Fransche officieren. Te 11 uren bal in het stadhuis, dat met zijn electrische verlichting en getooid met vlag gen, bloemen en draperieën een prachtigen aanblik opleverden. In de stad werd algemeen gevlagd en geïllumineerd. Italië. De „Exercito Italiano" deelt onder voorbehoud mede, dat koning Hum- bert voornemens is weldra een bezoek te brengen aan Engeland. Chili. Uit Lissabon wordt aan „de Times" gemeld, dat Balniaceda, die schepen en wapenen noodig had, het geld heeft gestolen, dat in de schatkist te Santiago was gedeponeerd als waarborg voor het papieren geld. Het is ongelooflijk, dat liet Engelsche oorlogsschip „Espiègle" zich zou hebben laten gebruiken om een mil- lioen dollars van dat gestolen geld naar Montevideo te brengen. Een onderzoek zal worden ingesteld. Aan de „New-York Hérald" wordt uit Valparaiso gemeld van 23 Aug., dat de strijd tusschen de troepen van president Balmaceda en de Congres-Junta in het gezicht van Valparaiso begonnen is. Reeds duurt het gevecht drie dagen, zonder dat eenig beslissend resultaat verkregen is. Het eerste treffen vond plaats bij den mond van de Aconcagua-rivier. De uitslag was, dat de troepen van president Balma ceda moesten terugtrekken. Na een hard- nekkigen en bloedigen strijd, die den ge heelen dag duurde, gelukte het den Con grestroepen den overtocht over de Acon- cagua te forceeren. Het vuur van de batterijen der Congres-vloot bleef ook niet zonder invloed. De troepen van Balma ceda trokken echter in goede orde terug. Van weerszijde werd met groote dapper heid gevochten. In het geheel nemen 20.000 soldaten aan den strijd deel. Reeds zijn aan beide zijden samen 3000 manschappen gesneuveld of buiten gevecht gesteld. Eng.-Indië. „De Standard" verneemt uit Shanghai dat het geschil tusschen China en de vreemde gezanten over de oproerige bewegingen een betere wending neemt, zoodat er uitzicht is op eene minnelijke schikking. Simla. Het gouvernement heeft in een proclamatie bekend gemaakt, dat de Koningin afziet van haar recht Manipoer te annexeeren en dat een inlandsch gouver neur door den onderkoning zal worden benoemd. Gemengd nieuws. Jl. Zaterdagmorgen is te Schagen een felle brand uitgebroken in de boerenwo ning van den heer P. Timmer Dz., in de Hoep. In korten tijd werd het perceel in de asch gelegd, zoodat niets kon worden gered. De bewoners, die door het vallen van den spiegel uit hun slaap waren ge wekt, moesten het huis, dat toen reeds geheel in vlam stond, in allerijl verlaten, Het huis was, evenals de inboedel, verze kerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Een onzer lezers, zegt het „Hbld.", zendt ons de volgende zinspeling op den naam en de loopbaan van den Burge meester van Amsterdam, thans minister van Buitenlandsche Zaken „Als advocaat ging hij naar het gerechts hof als burgemeester naar het Prinsenhof als lid der Tweede en later als lid der Eerste Kamer naar het Binnenhof; nu als minister van Buitenlandsche Zaken naar het Buiten hof. Dat zijn vier hoven derhalve blijft Van ïïenhoven per saldo nu nog van zessen klaar: Jl. Donderdagavond zijn te Rotterdam na afloop eener zitting vanSequah ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Sequah moet zich daarop zeer ongunstig hebben uitgelaten over den heer Schreve, arts aldaar, naar aanleiding van diens ingezonden stuk over de geneesmiddelen van Sequah. De verkoop der fleschjes met olie en „prairiebloem" werd gestaakt, en aan het publiek gezegd, dat men die kon bekomen bij den heer Schreve. Hierop trokken eenigen naar de woning ken de schel af, sloegen het naambord stuk en trachtten met steenen de ruiten in te werpen van het bovenhuis. Terwijl men nog bezig was de baldadigheden voort te zetten, verscheen er een talrijke politiemacht, die verdere wanordelijkheden tegenging en de bende uit elkander dreef. Een streng onderzoek wordt door de politie ingesteld, om zich te vergewissen of er misschien termen aanwezig zijn om een vervolging in te stellen wegens aanzet ting tot het plegen van geweld. Naar men verneemt, is door de Rotter- damsche politie aan Sequah de verkoop van zijn geneesmiddel verboden. Aan den politie-ambtenaar, die toezicht heeft bij zijn zittingen in het Verkooplokaal, is de last verstrekt om, zoo die verkoop toch mocht geschieden, proces-verbaal op te maken. Ook aan den geneesheer Heinmers, dié bij die zittingen tegenwoordig is, moet het recht om die middelen te verkoopen op grond van de geneeskundige wet van 1865 zijn ontzegd. Dr. Adamkiewicz, van Krakau, die beweert een geneesmiddel voor kanker te hebben uitgevonden, heeft van de Oosten- rijksche Regeering vergunning gekregen tot het nemen van proeven met dat middel aan de universiteit te Weenen. In Parkplace, te New-York, stortte een huis in door het gewicht van de drukmachincs op de hoogere verdiepingen. Men vreest dat behalve het personeel nog 50 personen zijn omgekomen. Uit onze Koloniën. Van den resident van Madoern is het volgend telegrafisch bericht van 17 Juli ont vangen Hedennacht zijn zeven zouthoofddepotpak- huizen, waarvan één leeg, op het etablisse ment Soeraka (Soemenap) door brand vernield. De schade wordt geschat op f 20.000." Stoomvaart en Scheepstijdingen. Prinses Amalia (s.), van Batavia naar Amsterdam, passeerde 21 Augustus Kaap Rocn. Burgemeester den Tei (s.), van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Augustus van Port-Saïd. Z u i d-H o 11 a n d (s.), van Batavia nnsr Rotter dam, vertrok 20 Augustus van Aden. Drenthe (s), arriveerde 21 Augustus van Rot terdam te Batavia. M e r a p i (s.), van Batavia naar Rotterdam, pas seerde 22 Augustus Gibraltar. V e e n d a m (s.), vertrok 22 Augustus van New- York naar Rotterdam. Amsterdam (s.), van Rotterdam naar New- York, passeerde 23 Augustns Lizard. Zaandam (s.), van Baltimore naar Rotterdam, passeerde 24 Augustus Dover. Koophandel, kapt. Ekamp, van Oruskoldsvik naar Pnrmercnd, passeerde 21 Aug. Hanstholm. Maria, kapt. Mctus, arriveerde 22 Augustus van Londen te Sundswall. A. R. Falck, kapt. Ruyg, arriveerdo 24 Aug, vnn Suudswall te Nieuwediep. Het st. ,Ohio," te Queenatown binnen, rapporteert 20 dezer op 30 gr. W. L. te zijn gepasseerd het st. „Didarn," met een defect aan de roerpen. Het schip verlangde geen assistentie. V i s 8 c h e r ij. Nieuwediep. 25 Augustus. Door 62 korders en bengers werden hier sedert jl. Zaterdag 10 tot 100 groote-, 20 tot 200 kl. tongen, 4 tarbotten, 1 steur, 3 tot 20 roggen, 2 tot 10 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aangevoerdgr. tong gold 45 a 60 cent, kl. id. 20 cent, tarbot f7 a f 9, de steur f 18, rog 90 cent a f 1 per stuk, kl. schol 80 cent a f2.50 per mandje en schar f8 per mand. Enkhuizen, 23 Ang. Gisteren werd alhier aangebracht 850 Kg. Bot, prijs 16 ct. per Kg. Gedurende de vorige week werd in het geheel aaugevoerd 9800 Kg. bot, 2300 Kg. sohol en 43 manden garnalen. Bot gold 16 a 17 ct. per Kg., sohol f 3 per wichtje, garnalen f 1.25 per mand. Weerk. Waarnemingen te Helder. (Larolskeet.) i '"■Tl Windrichtinii •n kracht. Barometer mM. Thermometer Ca. Stand. J Afw, Stand. Afw, 23 24 25 25 12 12 8 12 N.W.t.W. 16Kg. W.N.W. 7 Z.W. 17 Z.W.tZ. 20 751.251- 9.65 759.04 - 1.86 756.981 - 3.92 756.46] - 4.44 14.6 15.0 15.3 15.9 - 3.9 - 3.5 - 1.3 - 2.5 1 <1 1 Uren. Vochtigh. procent. Wcêrsgestoldheid. Toestand van de zee. 23 24 25 25 12 0.86 I2j 0.72 8j 0.82 12| 0.80 Bew., wind. buiig. Helder, mooiw. Bctr., wind., regenb. Bew., onstuimig. Golv. Weinigg. Goly. Hol in zee. Dc jl. Zaterdag waargenomen depressie breidde zich Noord- en Oostwaarts uit, doch in beteekenis nam z\j af. Gisterenochtend is de barometer overal gerezen, behalve langs de kust van Ierland en Schotland, waar zich de kenteekenen van een nieuwe depressie vertoonen. In het Zuidwesten van Europa bevindt zich een weinig beteekenend gebied van hooge drukking. De temperatuur is o veral beneden den normalen stand, het meest in Frankrijk. Bij ons was de barometer te 2 uur rijzende. Groote baromctersafwijkingsverschil in Nederland eergisterenavond 8 uur, M. 4,- G. gisterenavond 8 nnr, M. 3,6 G. Gistereunamiddag 12J- uur, M. 2,7 H. Barometer te Utrecht 124 uur, 760 m.M. Te verwachten: Westenwind. Burgerlijke stand van Helder, van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. Bevallen A. Nottelman, geb. Teerink, z. M. Brizee, geb. Bakker, d. M. van Til, geb. Glas, d. M. C. Mens, geb. Buitink, d. Overleden: Geene. Levenl. aangegeven 1. Laatste berichten. 25 Augustus. Heden heeft alhier de verkiezing plaats voor een lid van den Gemeenteraad. Tot hedenmiddag 3.25 u. werden ingeleverd ïsureau Kerkgracht 323 biljetten. Weezenstraat 244 Samen 567 biljetten. De opening der stembussen heeft morgen ochtend 9 uur plaats in de Bouwzaa (Kerkgracht). Door den vletterman Van der Wijk is lieden uit zee opgevischt en bij den Waterschout aangebracht een flesch, waarin een brieije, waarop in de Duitsche taal „Simon Siegast, uit Berrweiler(?) bij Landau, Rijnpalts. Geëmigreerd den 13 Augustus 1891, Bremen Baltimore". Sedert eenige dagen maakte men zich hier zeer bezorgd omtrent het lot van een onzer visschersvaarluigen, hetwelk, in de vorige week ter vangst uitgezeild, niet uit zee terugkeerde. Het was de botter H. D. 262 (bevaren door schipper C. Klaassen, diens zoon en een knecht), een oud vaar tuig, dat het, men kon dit voorzien, tij dens het stormachtige weêr van de laatste dagen zwaar zou hebben te verantwoorden. Algemeen vreesde men dan ook dat botter en bemanning een prooi der golven waren geworden en ook de vrouw van den schip per voedde weinig hoop, haar man en zoon weder te zullen terugzien. Men kan zich dus voorstellen hoe aangenaam men verrast werd, toen de botter gisterenmiddag behouden en wel hier binnenzeilde Van alle kanten stroomden vrienden en kennis sen toe, om de opvarenden de hand te drukken en met hun behoud geluk te wenschen. De schipper verklaarde op zee zwaar stormweer te hebben door staan. Door de stormvlagen in de rich ting van de Friesche kust meegevoerd, was de schuit nogal gehavend bij Moddergat terecht gekomen, van waar men nu terug keerde. Door een stortzee werd de schip per over boord geslagen, doch gelukkig had hij zich weten te redden. Ook een schuit van IJmuiden, die sinds eenige dagen werd vermist, is behouden teruggekeerd. Men meldt uit 's Hertogenboschi De burgemeester heeft jl. Zaterdagna middag weder een proclamatie uitgevaar digd met een dringend beroep op"' de medewerking der ingezetenen om aan de voortdurende rustverstoring een einde te maken. Tevens heeft hij de sluiting der koffiehuizen en van alle voor het publiek openstaande plaatsen te elf uur 's avonds bevolen. In de Zaterdag gehouden RaadsvergaS dering, wegens het talrijk opgekomen publiek niet altijd rustig, heeft de wet houder Van der Steen een motie voorgesteld tot spoedige verwijdering van den commis saris van politie. Bij het verlaten der vergadering werd die wethouder door de onoverzienbare menigte, welke voor het Stadhuis geposteerd was, luide toegejuicht. Om acht uur had een bijeenkomst van ingezetenen plaats tot vaststelling van een adres aan de. Koningin-Regentes, verzoe-1 kende verandering in den onhoudbaren toestand te brengen. De stad is weder zeer woelig, de bevol king is opgewonden en trekt in groepen verdeeld, steeds zingende door de straten. Het escadron huzaren is uitgerukt en heeft zich in verschillende wijken verdeeld. De bereden troepen zijn Zaterdag te middernacht ingerukt en gelukkig is dien avond, behoudens enkele arrestatiön van balddadigen, zonder ongeregeldheden voor bijgegaan. Als maatregel van voorzorg was elke tot de groote markt toegang verleenende straat door twee cavaleristen afgezet. Zij, die niet op de markt woonden of voor zaken deze passeeren moesten, werden daarvan verwijderd gehouden. De tegen 8 uur belegde bijeenkomst van ingezetenen werd gehouden in de bovenzaal van hetEindhovensche Koffiehuis. In deze vergadering werd vastgesteld en staande de bijeenkomst van ruim 200 handteekeningen voorzien, een adres, luidende „Aan Hare Majesteit de Koningin-1 Regentes „Geven met verschuldigden eerbied te kennen „de ondergeteekenden, allen rustige en gezeten burgers van 's Hertogenbosch, die de plaats hebbende ongeregeldheden ten zeerste betreuren en wien het steeds eene eer zal zijn, de wetten des lands en het gezag in zijne verschillende onderdeelen te eerbiedigen; „dat zij in den avond van 21 Aug. jl. met verontwaardiging getuigen' zijn geweest van een allerbrutaalst optreden van den commissaris van politie van Goor, waardoor de grondwettige rechten van vrijheid, van domiciele enz. zijn geschonden; „dat zij bovendien de volle overtuiging hebben, dat voornoemde persoon geenszins geschikt is aan het hoofd te staan der politie, voor goede orde te waken en wanorde te voorkomen, omdat zijn persoon* met zijn verleden, elk oogenblik eene meest naaste oorzaak van wanorde is en het gevoel des volks voor recht, billijkheid en goede manieren door zijn persoon ten zeerste geschokt wordt „Redenen waarom zij Uwe Majesteit eerbiedig verzoeken in het belang der goede orde den commissaris van politie van Goor te ontslaan. 't Welk doende, enz." Bij de petroleumloods wordt geregeld wacht gehouden. Omtrent Zondag meldt men nog: De burgemeester had voor Zondagavond weder een escadron huzaren gerequireerd ter bewaring van de goede orde. De avond is echter betrekkelijk rustig voorbijgegaan.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 3