NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. VersoüUnt lederen Dinsdag, Donderdag on Zaterdag. Abonnemen t»pr ij s per 3 Voor do courant binnen de gcmeeente t naar de overige plaatsen van Nederland alle landen, die in het postverdrag rijn opgenomen (inbegrepen Ooat-Indië en Amerika). w Zuid-Afrika maanden: f 0.70, met Zondagsblad f 1.05 0.90, ,1.85 1.75, 2.50, 2.10 3.— RED ACTEUR-UITGEVER Molenplein. Helder. Telefoonnummer 18. Prijder Advertentiën: Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnssehen den tekst, per regal 10 Ct. Advertentiën voor liefdadige doeleinden8» Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5 Agent in liet buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles. NEDERLAND. HELDER, i September. De heer C. A. W. Halverhout, gepen- sionneerd kapitein-luitenant ter zee, schrijft aan het „N. v. d. D." het volgende: Voor een klein land als Nederland is het in den tegenwoordigen tijd meer dan lastig, om met het oog op de schatkist eene zeemacht te hebben, die aan alle eischen voldoet. Slechts groote Mogendheden, zooals Groot-Brittannie, Frankrijk en Rusland, kunnen desgevorderd de millioenen be schikbaar stellen voor eene groote vloot. De Noord-Duitsche Bond, noch Italië, noch Oostenrijk, noch Spanje kunnen eene waarlijk machtige zeemacht bekostigen, d. w. z.eene vloot, die min of meer die van Engeland op zijde streeft. En toch kunnen wij als tweede kolo niale mogendheid niet zonder Marinewij zullen het dus moeten vinden door klein maar veel materieel. Groote slagschepen van 12 A 14,000 tons, welke ongeveer 12 millioen gulden kosten, dit is voor ons verboden waar. In sommige opzichten beschouwen wij dit als een geluk, want aan deze groote schepen hechten wij niet veel waarde. Men zet met deze groote schepen te veel fiches op eene kaart. Als men voor hetzelfde geld, wat zulle een schip kost, 86 torpedobooten bouwt en deze 36 torpedobooten den colussus laat attaqueeren, dan gelooven wij, dat er van het groote schip niet veel overblijft. In dit gevoelen zijn wij versterkt door de lezing van de „Naval Annual 1890". Velen, en mannen van naam, trekken;te velde tegen de groote schepen, die reeds gaan tot 14.000 tons inhoud, ja zelfs gaan er stemmen op, die ontpantsering verlan gen, waaronder eenigen hoogstens het zware geschut nog in gepantserde torens willen plaatsen, maar op ongepantserde schepen. Ook komt men terug van het zoo zware geschut als dat van 110 tons, enwenschen sommigen geen zwaarder geschut dan van 60 a 70 ton. Feuilleton T«n de Helder*che- en Nieuwed. Courant. 31> M A R U J A, DOOE BRET HARTE. «Toen u hier den rorigen zomer waart," begon Prince, over zijn schrijftafel geleund, «bracht u mij een berichtje, dat mij en velen met mij verbaasde. Het behelsde de over dracht van dr. West's bezitting aan mevrouw Saltoustall. Het was iets, waar niets tegen te zeggen vielhet was louter een handels zaak en benadeelde niemands rechten, behalve die van den committent. Maar een paar dagen later volgde de bekendmaking van het testament van den dokter, waarbij hij dezelfde dame tot absolute en eenige erfgename van zijne bezittingen verhief. Dit scheen ook rechtens goed te zijn want er waren klaar blijkelijk geene wettige erfgenamen. Na dien tjjd heeft men echter ontdekt dat er een wettige erfgenaam beslaat en wel niemand anders dan de eenige zoon van den dokter. Voor het geval dat er geen zinspeling op het bestaan van dien zoon in het testament gemaakt is hetgeen een groote fout van den dokter zou geweest zijn dan bestaat er eene wettelijke fictie, die zegt dat zulk een onmissie een daad van vergeetachtigheid is en daardoor worden aan den zoon dezelfde rechten toegekend alsof er heel en al geen testament gemaakt was. Met andere woorden, indien de dokter het noodig had geoordeeld om zijn deugniet van een zoon met een papiertje van 100 dollars af te schepen, dan was het wettelijk gebleken dat hij zich zijner herinnerde. Indien hij het niet deed, welnu, Om te beginnen kunnen wij gerust als eerste stelling voor onze zeemacht aannemen, dat alle aan te boutoen schepen moeten vol doen aan de grootste eischen ten deze. Verder dringt men bijzonder aan op de plaatsing van veel snel vurende kanonnen, groot en klein kaliber, vooral met het oog op het afweren van torpedoboot-aanvallen en het demonteeren en buiten gevecht stellen der kanonnen en manschappen, op het dek der vijandelijke schepen op gesteld. Van veel gewicht acht men steeds tor pedobooten, vooral voor kleine Staten, die over minder hulpmiddelen dan groote kun nen beschikken. De torpedoboot-jagers blijven ook steeds de aandacht trekken. Ook voor onze marine zijn deze onmisbaar. Het type van 750 tons verdient aanbeveling. Bij deze grootte kunnen de machine- deelen voldoende sterkte hebben, om te voldoen aan de eischen die van de werk tuigen worden gevorderd tot het bereiken der groote snelheid, waaraan deze schepen moeten voldoen. Het type „Piemonte" der Italiaansche Marine is voor onze Marine, naar ons bescheiden oordeel, zeer aan te be velen. Dit schip gaat 46 dec. diep, is gewapend met 32 snelvuurkanonnen van verschillend kaliber, drie lanccerbuizen voor torpedo's, loopt 21 mijl, en geeft in een laag een massa ijzer af, grooter dan dat van het grootste oorlogsschip. De kosten zijn ons niet officieel bekend. Wij gissen dit ongeveer 2J millioen zal bedragen. Ook komt voor onze zeemacht in aan merking het, naar ons oordeel, door de Engelschen niet genoeg geschatte type „Polyphemos", een torpedo-ramschip van 2640 ton, gewapend met 8 snelvuurkanon nen en 5 lanceerbuizen voor torpedo's. Bij aanbouw zoude natuurlijk eene snel heid van 21 mijl moeten bedongen worden. De huidige „Polyphemos" loopt 17.8 mijl, zooals van zelf spreekt, proef- snelheidj Wat ons bedunkens ook overweging verdient is het type „Vesuvius", van de Vereenigde Staten van Amerika, de dyna- miet-kruiser, gewapend met 3 dynamiet- kanonnen, twee snelvuurkanonnen en 5 maxim-kanons, is 725 tons groot, loopt 20 mijl en kost 840 duizend gulden. Wij hebben ons dikwerf de vraag voor gelegd welk type van schip moet voor onze zeemacht dienen als zoogenaamd groot schip of wil men liever, strijder Wij gelooven, dat men verplicht zal zijn deze vraag anders te stellen, en wel deze „Hoeveel mag een strijder voor onze Marine kosten Dit is, naar wij venneenen, eene gezonde vraag en wordt dan gereduceerd 1 tot eene geldquaestie. Nu zijn er lieden, die beweren, dat een l vechtschip |van den tegenwoordigen tijd minstens vijf millioen gulden kost. Rekent men, dat men minstens een x 2tal behoeft, dan komt men reeds tot 60 millioen. Een respectabel cijfer i Maar wij gelooven, dat men voor onze zeemacht het best afkan met een schip van 3^ millioen. Onze nieuwe „Sumatra" kost 12 ton; dit is een zeer weerbaar schip, zoodat, als men een strijder bouwt van grooter afme tingen, een som van 3$ millioen zeker wel een zeer strijdbaar schip kan opleveren. Voor 12 schepen dus 42 millioen, dat is eene bereikbare som. Onze bestaande groote schepen kosten toch ook 3 k 3I millioen. Hoe het zij, eene Marine moeten wij hebben, dit is eene levensvoorwaarde voor de tweede koloniale Mogendheid der wereld hier gaat niets van af. Nu is maar de vraag„Hoeveel kan onze Staat jaarlijks aan de Marine ten koste leggen Zooals de zeemacht nu is kan zij niet blijven, met geheel verouderd materieel, de torpedo booten uitgezonderd. Er moet nieuw materieel wezen. De schimmen van Binkes en .Gobée roepen ons uit hunne graven toe„zorgt dat uw personeel niet met schade en schande ten onder gaat zonder nut voor het vaderland". Daarom niet gedraald en jaarlijks eene som, geövenredigd aan onze krachten.gewijd aan den aanbouw en zoo noodig den aankoop van nieuw materieel. Men seint aan het „Vad." uit Para maribo, dat het bestuur van de Volksbode gearresteerd is, beschuldigd van opruiing tot het Mei-oproer. Heden waren de ministers door HH. DD. HH. den Prins en de Prinses Von Wied op het dejeuner in het Huis de Pauw genoodigd. -- Jl. Zaterdagmiddag te halfvijf werd er ministerraad gehouden. De vacature, die bij het verleenen van het door den heer P. Caland, hoofd inspecteur van 's Rijks Waterstaat, gevraagd ontslag zal ontstaan-; zal vermoedelijk niet dan is de wet zoo beleefd om aan te nemen dat hij hem vergat, of dat het testament niet geheel geldig is." /,Dit schijnt eene quaestie voor de advocaten van mevrouw Saltonstall te wezen en niet voor hare vrienden,* zei Carroll koel. //Pardon, dit blijft aan u om te beslissen als gij alles weet. Gij weet nu dat Dr. West's bezittingen, zoowel bij toewijzing als bij uitersten wil, even voor zijn dood niet aan zijue wettelijke erfgenamen, maar betrek kelijk aan een vreemde vermaakt zijn. De meeste lui kwam zulks erg vreemd voor, maar de eenige verklaring welke men er aan geven kon, was dat de dokter smoorlijk verliefd op de weduwe geworden was en dat hij indien hij was blijven leven haar waarschijn lijk getrouwd zou hebben." Het beviel Carroll niets, dat hij Maruja's verhaal omtrent de verhouding harer moeder tot Dr. West zoo woordelijk hoorde weergeven, derhalve antwoordde hij bits «Indien u ver onderstelt dat hare bijzondere relaties het onderwerp zullen worden van bespreking bij een rechtsgeding betreffende hare wettelijke aanspraken, dan moet ik u onder het oog brengen dat zulks alleen mevrouw Saltonstall aangaat en niet hare vrienden. Zij en niemand anders kan zulks beslissen. Het is louter een quaestie van smaak." «Het kan ook een quaestie van discretie zijn, kapitein Carroll." «Van discretieherhaalde Carroll min achtend. «Wel," zei Prince, van zijn bureau opstaan de en met de handen in de zakken bij het vuur plaats nemende, «hoe zoudt gij het vin den, indien er bewezen kon worden dat dr. West, toen hij mevrouw Saltonstall dien avond verlaten had, geen ongeluk overkomen was, dat hij niet van zijn paard geworpen werd, maar dat hij in koelen bloede en met overleg vermoord is geworden P" Het was duidelijk op kapitein Carroll's gelaat zichtbaar dat hij zich aanstonds her innerde wat hij bij zijn vondst op den weg gedacht had, en hoe onaannemelijk hij de lezing gevonden had, welke over dr. West's dood gegeven werd. Hij had een oogenblik noodig om tot zichzelf te komen. «Maar zelfs indien het bewezen kan wor den dat we hier met een moord en niet met een toeval te doen hebben, wat heeft dit dan met de aanspraken van mevrouw Saltonstall te maken «Slechts dit, dat zij de eenige persoon was die belang bij zijn dood had." Kapitein Carroll keek hem strak aan en sprong op. «Heb ik wel begrepen dat u mij hier hebt laten komen om naar derge lijke lasterlijke praatjes te luisteren P" «Ik heb u verzocht hier te komen, kapi tein Carroll, opdat gij de argumenten zoudt hooren, die men aanvoeren kan, ten einde 'het testament van dr. West krachteloos te maken en de bezittingen aan den wettigen erfgenaam terug te geven u kunt ze aan- hooren of niet, zooals ge wilt, maar ik waar schuw u dat de gelegenheid om ze onder vier oogen te vernemen en ze aan uwe vrien din over te brengen u niet meer gegeven zal worden. Ik heb geene opinie omtrent deze zaak. Ik vertel u slechts dat men aan zal voeren dat dr. West op eene ongepaste wijze overgehaald is om een testament ten gunste van mevrouw Saltonstall te maken, dat, nadat hij dit gedaan had, hij even voor zijn dood van het bestaan van zijn zoon en erfgenaam kennis kreeg en dat hij zelfs een onderhoud met hem gehad heeftdat hij dienzelfden avond mevrouw Saltonstall bezocht en haar met het bestaan van zijn zoon bekend worden aangevuld, daar waarschijnlijk de betrekking zal worden opgeheven. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is een der eerste handelingen van den nieuwop- getreden minister van Binnenlandsche Zaken geweest, zich het lot van de in financieel opzicht noodlijdende gemeenten aan te trekken, en is dientengevolge door hem aan de Ged. Staten der provinciën een circulaire verzonden. In het plan van den minister is gelegen, in de eerste plaats de gemeenten te ontheffen van uitgaven, die in het algemeen belang worden gedaan, en verder herziening van het belastingstelsel op andere grondslagen. In afwachting van een en ander wenscht de minister echter niet stil te zitten, maar reeds dadelijk maatregelen te nemen om die gemeenten, welke in groote moeilijkheden verkeeren, van Rijkswege hulp te verstrekken. Daartoe is evenwel voorlichting van Ged. Staten noodig. De minister verzoekt die vóór den laatsten September te ontvangen. Gedeputeerde Staten van Zuidholland hebben hun goedkeuring onthouden aan de keur van het hoogheemraadschap van Delfland, waarbij o. a. dat waterschap zich de geheele beschikking voorbehield over de sluizen in het waterververschingskanaal te Scheveningen en waartegen door den Gemeenteraad van Den Haag bezwaren ingebracht waren. Het volgend adres is namens de Timmerlieden - V ereenigi ng „Door Eendracht Verbetering" te Amsterdam aan den Gemeen teraad aldaar gezonden „Kennis genomen hebbende van het voorstel der heeren Gerritsen en Treub, betreffende het vaststellen van minimum loon en maximum arbeidstijd, in bestekken en consessiCn van gemeentewege, meent de Timmerlieden-V ereeniging „Door Eendracht Verbetering," in aanmerking nemende de steeds toenemende werkeloosheid, den Raad te moeten uitnoodigen genoemd voorstel aan te nemen, als zijnde de eerste stap tot bescherming der werklieden in dienst der gemeente tegen het eigenbelang der patroons, daar van die zijde geen stappen gedaan worden ter tegemoetkoming in de toene mende werkeloosheid, hopende, dat, waar de gemeente zal voorgaan, particu lieren zullen volgen." maakte, alsmede met de door hem opgetee- kende punten in zijn opschrijfboekje, en dat hij een uur later, na den terugtocht aange nomen te hebben, jammerlijk vermoord werd. Met deze theorie heeft mevrouw Saltonstall rekening te houden. Zooals ik u zeide Ik heb geene opinie over deze zaak. Ik weet alleen dat er getuigen waren bij het onder houd van den dokter en zijn zoonmen vermoedt dat er een moord begaan ia, ja men verdenkt reeds iemand het zakboekje met de aanteekeningen, door op die plaats gevonden en mij ter hand gesteld, levert een bewijsgrond, welke uiet van belang ont bloot is." «Wilt gij hiermede te kennen geven dat gij zoudt willen toestaan dat dit zakboekje, in goed vertrouwen aan u overhandigd, voor zulk een laag doel gebruikt zou worden?" zei Carroll. «Ik dacht dat gij het mij in ruil voor mevrouw Saltonstall's brieven aan dr. West gegeven hadt antwoordde Prince leukweg. «Hoe minder daarover gesproken wordt, des te minder zal men ook hooren van zekere compromitteerende brieven door de weduwe aan den dokter geschreven, die zij u opdroeg te bemachtigen brieven die men zeggen zal dat op het geval betrekking hadden en die mogelijk wel tot lokaas dienden om hem er in te laten loopen." Een oogenblik deinsde kapitein Carroll terug voor den afgrond, die zich aan dè voeten van de ongelukkige familie scheen te openen. Een oogenblik was hij ten prooi aan een hevigen twijfel en in dien twijfel vond hij een nieuwe reden voor den veran derden toon, die in Maruja's laatste brieven aan hem doorstraalde en voor de losse wen den, die zij, met het oog op de onmogelijk- ueid hunner vereeniging, tot hem gericht BInnenlandsch nieuws. Schagerbrug. Naar men ons meldt, kan de muziek-vereeniging alhier als gevestigd beschouwd worden, want op de jl. Woensdagavond gehouden vergadering werd een bestuur gekozen en warpn er voorloopig een 6otal heeren als kunst lievende leden toegetreden. Hoogwoud. De nieuwe molen in den polder de Lage Hoek is in zooverre reeds weder opgebouwd, dat hij den pol der van het overtollige water kan bevrij den, wat in dezen regenachtigen tijd goed te stade komt. Men zal zich herinneren, dat de oude molen tenjvorigen jare door het inslaan van den bliksem is verbrand. Barsingerhorn. In het Raadsverslag dezer gemeente, in ons nummer van jl. Vrijdag, stond abusief als voordeelig saldo der rek. Weezen-armbestuur opge geven f 447. io£. De opmerkzame lezer zal wel begrepen hebben dat dit moest"zijn: f 3250.77. Alkmaar. Op de aanbevelingslijst voor waagmeester alhier zijn door B. en W. geplaatst de heeren F. H. Ringers, P. Pronk Jr. en J. C, Mulder. Bergen. Aan het prijstonknuppelen, jl. Dinsdag alhier gehouden bij den kaste lein P. Hilbrand, namen 29 personen deel. De wedstrijd werd door een talrijk publiek met veel belangstelling gevolgd. Een op tocht der deelnemers ging den strijd vooraf. Haarlem. De vereeniging van industrifielen en kooplieden betreffende bouwkunde en aanverwante vakken alhier heeft den i8den dezer met algemeene stemmen besloten om 1. in verband met het oordeel van den patroon den loonstandaard voor de bekwa me schilders en behangers, met ingang van 1 Junuari 1892, te verhoogen en te brengen op 18 centen per uur. 2. op rekening te stellen voor een schil der of behanger, wiens loon alzoo is ver hoogd, 22\ ct. per uur. In dit bedrag zullen begrepen zijn de kosten tot verzekering hunner werklieden tegen invaliditeit en ongelukken. had. «Ik smeek u mij niet te noodzaken I nog openhartiger tegen u te zijn," had zij f geschreven, «en tracht mij te vergeten, vóór I dat gij mij leert haten." Een oogenblik ge- I loofde hij en hij vond een ellendig genot I in deze gedachte dat zij op dit afschu- I welyk geheim doelde, en dat haar geschrijf I niet aan een gril moest toegeschreven war- dea. Maar slechts één oogenblik koesterde I hjj 4*2 gedachte het volgende oogenblik I verdwaau deze nietswaardige twijfel en liet I eladhte oen blos van schaamte op de wan- gm vna den eenvoudigen, eerlijken man I achter. Prince echter had het opgemerkt en ge-1 voelde eenige sympathie voor zijn bezoeker. I «Kijk eens hier," zeide hij op zijn eigen-1 aardigen, ruwen toon, die geheel met zijn I karakter overeenkwam: «Ik weet dat del familie, althans één lid er van, u zeer dier-[ baar isben ik u nu soms wat heel ruw op I het lijf gevallen, dan deed ik dit alleen om-I dat gij mij, de laatste keer dat gij liierl waart, wat hard aangepakt hebt. Laten wjjF elkander goed begrijpen. Ik wil wel zoo ver I gaan en u bekennen dat ik niet geloof dat L mevrouw Saltonstall iets met dien moord te I maken heeft, maar als man van zaken ben I ik verplicht u te zeggen, dat de omstandig-1 heden en hare eigene onvoorzichtigheid genoegI redenen opleveren, om ernstige beschuldigin- F gen tegen haar in te brengen. De markt-1 waarde harer rechten staat in mijne oogen I niet hoog. Veronderstellen wij dat de be-l schuldiging van den coroner te niet gedaan I wordt en dat onbekenden van den moord beschuldigd worden, dan (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1