NIEUWEDIEPER COURANT, Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. YAN BALEN. S. W. ST00KER. VersoUUnt lofloron Diasdag, Donderdag ©ml Zaterdag. A b o n n e m e n tp r ij s per 3 maanden: Voorjdc courant binnen de gemeeentcf 0.70, met Zondagsblad f 1.05 g naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, b 1-35 kb, alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). 1.75, 2.10 bbk b Zuid-Afrika2.50, b b 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein. Helder. Telefoonnummer 18. Pr\js der Advertentiën: Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang Tin de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnaschen den tekst, per regel 10 Ct. Advertentiën voor liefdadige doeleindenb Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand 6 Agent in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles. Bij de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad alhier op a. s. Dinsdag, bevelen wij den kiezers aan hunne stemmen uit te brengen op den Heer NEDERLAND. HELDER, s September. De „Staatscourant" bevat hetbesluit, dat de tegenwoordige zitting van de Staten - Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 12 September 1891, des namiddags te drie uren. Koningin Wilhelmina zal bij de opening der Tweede Kamer hare moeder niet vergezellen. Omtrent Koningin Wilhelmina's verjaardag bevat de „Apeld. Ct." nog de volgende bijzonderheden In den loop van den morgen begaven zich HH. MM. naar het Chdlet in het Park van het Loo, alwaar kort daarna een overdekte wagen verscheen, bespannen met drie der ponys. Bij het ChAlet gekomen, werd halt gehouden, het omhulsel van den wagen afgenomen en de vos- pony, het geliefde paardje „Baby" der Koningin, daalde keurig opgetuigd van dien wagen langs een hellend vlak, gespan nen voor een sierlijke klein model Noord- hollandsche sjees, terwijl zich in de sjees een prachtige zweep bevond, keurig ingelegd met ivoor tusschen de zilveren draden, waarmede de stok omgeven is. Deze verrassing werd met groote inge nomenheid door Koningin Wilhelmina ontvangen. Onmiddellijk deed zij er een rit mede door het Park en later nogmaals. De Centrale Liberale Kiesvereeniging in het district Hoorn heeft jl. Woensdag eene vergadering gehouden tot het stellen van candidaten voor de Tweede Kamer. Van de elf genoemde personen waren er vijf, die niet in aanmerking wenschten te komen (de heeren mr. W. K. Baron Feuilleton vtn de Helderache- en Nieawed. Courant. M A R U J A, DOOR bret harte. XI. Terwijl kapitein Carroll zijn paard door den slikkerigen weg naar La Mision Perdida dreef, viel het hein op, dat het landschap door de winterregens eene groote verandering ondergaan had. Behalve de gewone diepe kolkjes en greppels, in de velden en langs den weg, ontmoette men er ook pas opge worpen dammen en dyken, welke de kolossale waterplassen, waarmee de weiden bedekt waren, binnen de perken hieldenverschil lende soorten van boomen en gewassen dre ven in de watervlakten. Maar toen hij de arroys bereikte, kreeg hij pas een denkbeeld van de volle uitgebreidheid der laatste ver anderingen en verbeteringen. Een dof ge rommel in de verte, een lichte rookwolk boven de toppen der wilgen verkondigde hem dat de spoorweg reeds in werking was. Kapitein Carroll hield de teugels van zijn beangst ros strak en bracht zijn hand aan zijn voorhoofd, als wilde hij zich te binnen brengen waar hij was. Slechts vier maanden was hij weg geweest en nu reeds gevoelde hij zich hier vreemd en verlaten. Met een gevoel van verlichting bereikte hij eindelijk de bekende laan. Hier was alles onveranderd gebleven, behalve dat de slooten nog meer gevuld waren met de afgevallen bladeren der eiken en vijgenboomen, welke er langs geplant waren. Toen hij zijn paard aan een bediende op het voorplein overge- van Dedem, nu Minister van Koloniën, M. de Jong en San nes, van Hoorn, Cal- koen, van Edam, en Jhr. Van Citters, van Purmerend). De heeren Van der Hoeven, te Noord- Schermer, en Van Diggelen, te Zwolle, werden mondéling aanbevolen, terwijl eene schriftelijke aanbeveling was ingekomen voor de heeren mr. W. Baron van Goltstein en mr. J. A. van Gilse. De meeste belangstelling werd echter geschonken aan de candidaten mr. YV. F. Treub, van Amsterdam, en P. B. J. Ferf, lid der Gedep. Staten van Noord holland. Na eene zeer geanimeerde discussie over het wenschelijke om die heeren zeiven ter vergadering te hooren, werd besloten hen daartoe uit te noodigen. Door verschillende personen werden enkele vragen gesteld. De heer Treub heeft toen uiteengezet hoe hij zijn mandaat eventueel zou opvatten. Ook de heer Ferf voldeed bereidwillig aan den wensch om zijne meening ten opzichte van de belangrijke vraagpunten mee te deelen. Nadat beide heeren de vergadering weder verlaten hadden, gaven sommige kiezers nader hunne meening te kennen omtrent deze beide candidaten. Weldra zullen nu de verschillende Kies- vereenigingen vergaderen. De candidaat, die dan het grootste aantal stemmen op zich vereenigt, zal de candidaat der liberale partij in het geheele district zijn. Blnnenlandsch nieuws. Helder. Gemeenteraad. Zit ting vnn Donderdag 3 September 1891. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 9 ledenafwezig zijn de heeren Over de Linden en Van Twisk. De tribune is matig bezet. Na de opening der vergadering door den Voorzitter, worden de gehouden aanteekeuingen van het verhandelde in de vorige zitting voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is het onderzoek der geloofs brieven van de in Juli en Augustus 11. herkozen Raadsleden, de heeren Zurmuhlen, Vos, Oudenhoven, Groen, Verfaille en Govers, en van het nieuwgekozen lid, den heer Oort- gijsen. Na daartoe door de vergadering te zijn gemachtigd, wordt door den Voorzitter eene Commissie benoemd, bestaande uit de heeren Hoogenbosch, Klik en Franken, om zich met het onderzoek der geloofsbrieven te belasten. Terwijl deze Commissie 2ich daartoe met den Secretaris naar een neven geven had, ging hij het patio niet binnen maar liep de laan door en betrad de lange warande. De regen droop van hare water borden af en boog de kleine scheutjes der wijnranken, welke langs de pilaren zich op waarts slingerdenzijn voetstappen klonken als eeD holle echo de zijvleugels van het gebouw schenen verlaten. De rechtstandige iepen en de scheerlingen, welke 's zomers de verblindende zonnestralen weerden, wierpen thans een zwaarmoedigen tint het over huis en de avondschaduwen schenen, door de regen wolken verzwaard, in iederen hoek als het ware in hinderlaag te liggen. De bediende, die met ouderwetsche hoffelijkheid dezen vleu gel ter zijner beschikking gesteld had, deelde hem mede dat Dona Maruja hem vóór het diner in het salon wachtte. Met de bezwaren bekend om vau de gebruikelijke strenge eti quette af te doen wijken en bezield met de hoop dat Maruja spoedig voor den dag zou komen ofschoon de vormen het meebrach ten dat hij niet naar haar mocht vragen stond hij den knecht toe dat deze hem van zijn overjas verlostte en volgde hem naar het statige en plechtige vertrek, dat voor hem in gereedheid gebracht was. De stilte en de duisternis, die in het groote gebouw heerschten, begonnen hem thans, nu de dag ten einde spoedde, te drukken. Hij ging naar het raam en keek de kloosterachtige warande laugs. Een zwaarmoedige wilgen boom op een der hoeken van de stallen scheen zijne handen in den opetekenden wind tegen elkander te wrijven. Hij keerde voor verzet naar het stil glim mend vuur terug, dat als een gewijde kaars in den gewelfachtigen haard lag te glimmen en trok er een stoel bij, waarin hij plaats nam. Ondanks Eet ongeduld en de voorin- vertrek begeeft, wordt de 'zitting door den Voorzitter opgeheven. Na de heropening der vergadering brengt de Commissie, bij monde van den heer Hoogenbosch, verslag uit van hare bevinding, rapporteert dat de geloofsbrieven door haar in orde zijn bevonden en concludeert mitsdien tot toelating van de zes herkozen leden en het nieuwgekozen lid. Overeenkomstig deze conclusie wordt met eenparige stemmen besloten. Door de Commissie van rapporteurs der afdeelingen van den Raad, belast geweest met het onder zoek der rekeningen van de gemeente, bet Burgerl. Armbestuur, het Algemeen Weeshuis en de dd. Artillerie-schutterij, wordt omtrent dit onderzoek verslag uitgebracht, hetwelk, bij afwezigheid van den rapporteur-generaal, geschiedt bij monde van den Secretaris. Uit het verslag blijkt dat de verschillende rekeningen op de daarvoor vastgestelde dagen in de afdeelingen zijn onderzocht. De heeren Klik, Zurmuhlen en Vos werden benoemd tot rapporteurs, respectievelijk van de 1ste, 2de en 3de afdeeling, de heer Vos tot rapporteur- generaal. Bij de behandeling der gemeente rekening was in eene afdeeling de opmerking gemaakt dat de belasting op de honden niet het geraamde cijfer had opgebracht. Men schreef dit toe aan ontduiking der belasting en drong daarom aan op verscherpt politie toezicht ten dezen opzichte. B. en W. zegden toe, de politie meerdere waakzaamheid te zullen aanbevelen. In twee afdeelingen werd aange drongen op het heffen van hoogere markt- rechten bij gelegenheid van de kermis, waarop door B. en W. werd toegezegd, dat zij den Raad eene nieuwe markt-verordening zullen aanbieden. Bij de behandeling van den post /Opbrengst van haardasch en vuilnis" miste men de* opgaven van de verkochte hoe veelheden. In ééne afdeeling werd de wenschelijkheid bepleit van het in 't leven roepen eener permanente Commissie van bijstand voor de financiën; in eene andere afdeeling trok de prijs van f 10 voor een riem papier de aan dacht, waarom door B. en W. werd toege zegd, voortaan alle schrijfbehoeften te zullen aanbesteden. De daarop betrekking heb bende post gaf aanleiding dat in ééne afdee ling werd opgemerkt, dat door de gemeente voor gas-verlichting ten dienste van de waak- lantaarns en gemeente-inrichtingen aan de gasfabriek ten onrechte 9 cent per Ms i3 betaald geworden, daar de bij contract be paalde prijs, evenals voor de gewone straat verlichting, 6-jAy cent per Ms is, zoodat de Directie van de Gasfabriek daarvoor te veel heeft genoten. B. en W. verzekerden, daarnaar een onderzoek te zullen instellen. Bij den post //Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen" was overlegging gevraagd van genomenheid van iemand die bemint, keer den zijne gedachten telkens en telkens weer tot het verhaal terug, dat hij pas gehoord had, en het was hem alsof de wrekende geest van den vermoorden dokter het gebouw scheen te naderen en er zich in nestelde. Hij was bezig met dergelijke gedachten te bestrijden, toen zijne attentie op een slui penden tred in den gang gevestigd werd. Zou liet Maruja wezen Hij stond op en keek naar de deur. De voetstappen werden niet meer vernomen de deur bleef ge sloten. Maar eene andere deur, welke in den donkersten hoek zijne aandacht ontsnapt was, bewoog zich langzaam in hare scharnieren Pedro, de mayordomo, sloop behoedzaam de kamer binnen. Hoe moedig en zich zelf meester kapitein Carroll van nature en door zijne opvoeding ook was, deze afschuwelijke verschijning, welke zijne gedachten juist geheel vervulde, maakte hem koud. Hij had reeds een dolk voor de helft uit zijn borst getrokken, toen zijn oog op de grijze lokken en op het ge rimpelde gelaat van den ouden man viel; hij liet zijn hand zakken. Maar Pedro had met den snellen blik, den krankzinnige eigen, het wapen reeds bespeurd en wreef zijne handen met een schamper lachje samen. z/Goed Goed Goedfluisterde hij snel, op eene spookachtige wijze, //dat zal te pas komen 1 En gij zijt tevens soldaat dus weet gij hoe het gebruikt moet worden. Goed, de Voorzienigheid wil het!" Hij hief zijne holle oogen ten hemel en voegde er toen bij: //Kom, kom!" Carroll ging naar hem toe. Hij was alleen en in tegenwoordigheid vau iemand die zonder eeuigen twijfel krankzinnig was iemand, die ondanks zijne jaren, nog sterk genoeg de aan de Duinwaterl.-Maatschappij verleende consessie, daar men vermeende dat de ge meente niet gehouden is tot het betalen eener som van f 25 'sjaars voor den fontein op het Molenplein. Burg. en Weth. stelden voor, eene daartoe te benoemen Commissie uit den Raad met het onderzoek naar deze zaak te belasten. In eene afdeeling werd j voorgesteld de petroleum-lantaarns nabij de Willemsbrug door gaslantaarns te doen vervangen, wijl de petroleum der gemeente te duur in rekening wordt gebracht. B. en W. wensehen echter den bestaanden toestand te handhaven, daar zij vreezen door den voor gestelden maatregel in geen geval te zullen bezuinigen. Door twee leden was opge merkt dat aan het 2 jaar geleden uitgedrukt verlangen om de brandverzekering der gemeen te-gebouwen aan eene herziening te onder werpen, nog geen gevolg is gegeven. B. en W. zijnvan gevoelen dat het wenschelijk is, de zaak te laten blijven zoo zij was. In ééne sectie werd tevredenheid betuigd over de ambtenaren ter Secretarie. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur had tot geene opmerkingen aanleiding ge geven. In eene afdeeling werd dat be stuur dank gebracht voor het zorgvuldig beheer. Bij de behandeling der rekening van het Algemeen Weeshuis, wekte het in eene afdeeling bevreemding dat eenzelfde artikel door twee verschillende leveranciers tegen verschillende prijzen werd geleverd en werd door B. en W. toegezegd daarop te zullen toezien. Ook aan Regenten en Regentessen van het Weeshqis werd in eene afdeeling dank betuigd voor hunne vele bemoeiingen. De rekening der Schutterij werd in de der de afdeeling niet goedgekeurd, omdat de post voor Bureaukosten ad. f 225 niet be hoorlijk was gespecificeerd, zooals reeds het vorige jaar was verlangd. De eindcijfers der verschillende rekeningen werden goedgekeurd, behoudens die der Schut terij in de derde afdeeling. Na de voorlezing van dit verslag, brengt de Voorzitter een woord van dank aan de Commissie van rapporteurs, voor de door haar uitgebrachte rapporten. De heer Kor ver herinnert dat B. en W. hebben toegezegd, de quaestie betreffende het te veel betaalde voor gas-verlichting door eene Commissie te zullen doen onderzoeken. Vraag excuus, zegt de Voorzitter, die Commissie-benoeming slaat op het betaalde aan de Waterleiding, niet op de gas-quaestie. Deze bewering van den Voorzitter wordt bevestigd door den Secretaris, die op verzoek van den heer Kor- ver het quaestieuse gedeelte van het ver slag nogmaals voorleest. De Voorzitter zegt dat ten opzichte van den gasprijs door B. en W. een onderzoek is toegezegd. De heer Korver is daarmede niet tevreden, want een onderzoek door het Dag. Bestuur, dat machtiging tot betaling gaf, zal weinig geven. En zoodanig onderzoek is ook niet noodig, want er is te veel betaald, reeds 10 jaar lang, dat is zeker; artikel 12 van de con cessie bepaalt den prijs en is niet voor twee ledige uitlegging vatbaar. Spr. wenscht eene Commissie uit den Raad te benoemen, die zal onderzoeken welk bedrag van 1882 tot 1891 te veel is betaald en die daaromtrent den Raad voorstellen zal doen, waarna aan de Directie der Gasfabriek teruggave van het te veel be taalde moet worden verzocht. De Voor zitter verzekert den heer Korver, dat het reeds in de bedoeling van B. en W. lag om, met het instellen van een onderzoek belast wor dende, de bijstand van eene Commissie uit den Raad te verzoeken. En wat de terug vordering van het te veel betaalde betreft, zoover zijn we nog niet, zegt Voorzitter, 't Is zoo maar niet in eens uit te maken, want de zaak loopt over vele jaren. Jaren achtereen is telkens de rekening door den Raad goedgekeurd en nu eerst heeft u bemer king gemaakt, voegt Voorz. den heer Korver toe. De heer Korver zegt, daartoe niet eerder in de gelegenheid te zijn geweest, omdat hij eerst nu in het bezit is gekomen van de voorwaarden, waarop aan de Gas fabriek concessie is verleend en bij het nalezen daarvan de fout heeft ontdekt. De Voor zitter meent dat deze voorwaarden toch wel vroeger te krijgen zouden zijn geweest, wat echter volgens den heer Korver niet zoo gemakkelijk was. Na eenige discussie hier over, merkt de heer Korver op, dat -hij zich niet kan voorstellen hoe het mogelijk is ge weest dat door het Dag. Bestuur machtiging is verleend tot betaling der onjuiste gas-re- keningen. De Voorzitter beroept zich er op, dat deze zaak reeds dateert van den tijd toen hij nog geen Burgemeester, zelfs nog geen lid van den Raad was. Maar ook onder uw bestuur, zegt de heer Korver, is de fout bestendigd. Ook onder het uwe is het wederwoord vau den Voorzitter. Pardon, zegt de heer Korver, ik geef geen machtiging en betaal ook niet uit. Neen, aldus weer de Voorzitter, maar de Raad heeft altijd de rekeningen goedgekeurd. Nadat de discussie op deze wijze nog eenige oogen- blikken is voortgezet, verzekert de Voorzitter het zijne te zullen bijdragen om de quaestie zoo spoedig mogelijk op te lossen. De heer Korver vraagt, of hij dan mag verwachten dat de zaak in de volgende vergadering ter tafel zal komen, wat de Voorzitter evenwel, met het oog op de vele en velerlei werk- was om een ander eene doodelijke wonde toe te brengen en van wien men wel degelijk veronderstellen kon dat hij iets dergelijks op zijn kerfstok kon hebben. Des alniettemin lei hij zijn hand op den arm van den ouden man, keek hem bedaard in de oogeu en zeide kalm //Meegaan Waarheen Pedro P Ik ben zoo juist hier gekomen." „Ik weet het," -fluisterde de oude, met zijn hoofd knikkende. «Ik hield hen in het oog, toen gij aan kwaamt gereden. Daardoor verloor ik hen uit het gezicht maar te samen kunnen wij hen wel opsporen ja zekerwaarop hij langzamerhand achteruit liep, met zijn hand in de richting van de deur zwaaiende. „Wien opsporen, Pedro?" vroeg Carroll op kalmeerenden toon. „Wien zoekt gij „Wien?" herhaalde de oude man, voor een oogenblik verschrikt, terwijl hij zijn hand over zijn gerimpeld voorhoofd streek. „Wien Wel, natuurlijk Dona Maruja en de kleine zwarte kat, haar meid Taquita." „O ja, maar waarom zouden wij haar zoeken waarom zouden wij haar opsporen?" „Waarom?" vroeg de oude mau, eensklaps in woede uitbarstende. „Gy vraagt mij waarom Omdat zij weer naar de bijeen komstplaats gaan. Zij wachten hem daar op. Verstaat gij, zij wachten hem den wolf!" Carroll glimlachte, alsof hij hem begreep en geloofde en zeide: „O zoo, de wolf!" „Ja," zeide de oude man vertrouwelijk fluisterend," de wolf! maar niet de oude, begrijpt gij maar de jonge. De oude is dood dood dood. Maar de jonge leeft nog. Gij zult hem behandelen, zooals ik, Pedro luister hierbij keek hij als een dief de kamer rond zooals ik de goede oude Pedro den oude behandeld heb. Goed, de Voorzienigheid wil het. Kom." Van de vreeselijke gedachten, die Carroll's brein, tengevolge der onverwachte bekentenis, bestormden, was er één die hem met ontzetting vervulde. De bevende, krankzinnige ellen deling voor hem, had weder een of anderen misdaad in den zin en Maruja was in gevaar. Hij gaf zich den tijd niet bij eenige andere verdenking te blijven stilstaan, welke door Pedro's woorden hem als het ware in den mond gelegd wasspoedig was zijn besluit, hoe te haudelen, genomen. Door te schellen en Pedro aan de bedienden, over te geven, zou huu mogelijk zou geheim als hij er een had geopenbaard worden, en toch mocht hij in den staat van woede, waarin hij verkeerde, niet ontsnappen of alleen gelaten worden, en nog minder in zijnen gewone machteloozen toestand ver vallen. Hem in een goed humeur te houden en hem te volgen, en te vertrouwen dat zijne vlugheid en moed hem in oogenblikken van gevaar niet begeven zouden, scheen hem de aangewezen weg. Kapitein Carroll richtte zijn heldere blikken op de rustelooze oogen van Pedro en zeide zonder eenige emotie te laten merken„Laat ons dan gauw gaan. Gij zult hen voor mij opsporen, maar weet wel, goede Pedro dat gij de rest aan mij over moet laten." De oogen van den ouden man glinsterden van voldoening toen hij zeide„Dat is bestIk zal mijn woord houden. Gij zult met den jeudigen boef wel afrekenen het is duidelijk dat de Voorzienigheid zulks wil. Kom mee 1" Toen hij zag dat Carroll naar zijn overjas zocht, grfeep een poncho van den mnur, sloeg hem dien om en wreef zijn handen tegen elkaar. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1