Alkmaar, 8e pr. Minstens 2 KG. boter, inge zonden door een roomboterfabriek in Neder land, B. Vetii Sc Co., Delft, lc pr. C. Treur niet, Kuinre, 2e pr.Zuivelschool, Bolsward, 3e pr. Vijf stuks Noordhollandsche (Edam mer) kleine kaas, gemaakt in Mei of Juni 1891 van ongeveer 2 KG. P. Kwantes, As sendelft;, 2e pr.M. Stolp, id. 8e prijs. Vijf stuks Noordhollandsche (Edammer) kleine kaas, gemaakt na den len Aug. 1891. E. Rijkes, Wieringerwaard, le pr.A. Eriks Kin., Petten, 2e pr.P. Claij, Wogmeer, 8e pr. Vijf stuks middelbare Noordholland sche Edammer kaas, in 1891 gemaakt, elk ▼an ongeveer 5 KG. A. Eriks Kzn., Petten, 2e pr.A. Nottelman, id., 3e pr. Vijfstuks commissiekaas, in 1891 gemaakt, elk onge veer 4 KG. A. Eriks Kzn., Petten, le pr. C. Mosk, Schagerbrug, 3e pr. Vijf stuks komijnde Edammer kleine kaas, gemaakt in Mei of Juni 1891, van ongeveer 2 kilogram, K. Tensen Kzn., Schellinkhout, le pr.J. Peereboom Kzn., Wijdeues, 2e pr.Joh. Heij- denrijk, Berkhout, 3e pr. Drie stuk zoete- melksche Goudsche kaas, in 1891 gewrongen, elk niet lichter dan 6 kilogram, D. van der Grift, Haastrecht, le pr.E. Blouk, Alke made, 2e pr.J. D. de Raadt, Voorburg. Twee stuks Rijnlandsche komijnde kaas, in 1891 gemaakt, elk niet lichter dan 5 kilo gram, A. Heemskerk, Hillegom, le pr.W. Rijnsburger, Voorhout, 2e pr.J. Verkleij, Hazerswoude, 8e pr. Twee stuks Delfland- scbe komijnde kaas, in 1891 gemaakt, elk niet lichter dan 5 kilogram, P. Huisman, Maas land, 2e pr. Twee stuks machinaal bereide kaas, Vereeniging tot bereiding van kaas, Nieuwe Niedorp, 3e pr. Kaassoorten, hier- voren niet genoemd, E. Rijkes, Wieringerwaard, le pr.P. Fransen, Osdorp, 2e pr. Niet gevraagd bij het programma, eerv.verraelding no. 841flverzameling boter G. J. Weijers, 8teenderen. Werktuigen en gereedschap pen voor den land- en tuinbouw. Stoomdorschwerktuigen van 5 paardekrachteu en daarboven. Toegekend 2 eerste en eere- prijzen aan de heeren Landré en Glindeiman te Amsterdam en Corn. Koning Jr., te Am sterdam. Dorschwerktuigen, door paarden gedreven. Landré en Glinderman, Amster dam le ^KjsJ. C. Ohmstede, Alkmaar, 2e pr. Wanmolens, Boeke Huidekoper, Groningen, bij loting tegen J. C. Ohmstede, Alkmaar, zelfde model, le pr. wed. J. C. Massée Zoon, Goes, 2e pr.; J. Terpstra, Franeker, eervolle vermelding. Graanzuiverings- werktuigen „Trieurs", wed. J. C. Massée Zoon, Goes, le pr.Corn. Koning Jr., Amsterdam, 2e pr. Verzameling werktuigen voor den akkerbouw, als ploegen, eggen, zaaiwerktuigen, grasmaaiers enz., Boeke Huidekoper, Groningen, le pr.Wed. J. C. Massée Zoon, Goes, en J. Peignat en Co., Amsterdam, 2e pr. Verzameling wertuigen voor den hooibouw, als grasmaaiers, hooi- schudders, paardenhooiharken, J. C. Ohmstede, Alkmaar, le pr.J. Peignat Co, Arasterdam, 2e pr. Verzameling werktuigen voor stal voede ring, als: stroosnijders, haver, gerst, boonenkneu- zers, bietensnijders, enz., Wed. J. C. MaséeSt Zoon, Goes, le pr.J.C. Ohmstede, Alkmaar en Corn. Koning Jr., Arasterdam, 2e pr. W. Heman, Nieuwe Niedorp, eerv. verm. Verzamel, handgereedschappen voor den land en tuinbouw. G. J. Heenk, Haarl., le pr. J. C. Ohmstede, Alkmaar, 2e pr. Roomaf- scheiders voor stoom- of paardenkracht. Landré Glinderman, Amsterdam, le pr. (gouden med.)Jan Hamer Co id., 2e pr. (zilv. med.) Voor handkracht. Boeke Huidekooper, Groningen, le pr. (verg. zilv. med.)Actiën Gesellschaft der Hollcr'schen Carllshutte bij Rensburg, bij loting tegen Joseph v. d. Berg, Dolhain, 2e pr. (zilv. med.) Verzameling werktuigen en gereed- achappen voor roomwinning en boterbereiding, Boeke Sc Huidekoper, Groningen, le pr. Jn. Hamer Co., Amsterdam, 2de pr. J. C. Ohmstede, Alkmaar, eerv. verm. Verzameling Kuipers werk, J. C. Levert, Alkmaar, ie pr.A. Vlaar, voorheen Stik- voort, Alkmaar, 2e pr. H. B. Stikvoort, Alkmaar, eerv. verm. Verzameling- Melk- gereedschap, J. C. Ohmstede, Alkmaar, le pr.Metaalfabriek Nederland, Dordrecht, 2e pr.P. A. v. Vliet, Oudshoorn, eerv.- verm. Verzam. Zadelmakerswerk voor den landbouwer en veehouder geschikt, als Tuigen, dekken, zweepen, enz., enz., W. van Amstel Wz. Haarlem, le pr.D. Koorn, Gouda, 2e pr. G. J. Konig, Hoorn, en A. Lind, Alkmaar, eerv. verm.Tweewielige Rijtuigen geschikt voor landbouwers, J. kend was, zou de poging om hem te zoeken hopeloos geweest zijn. Maar daar hij en terecht veronderstelde, dat Pedro in zijn ver bijsterden toestand de kracht der gewoonte zou volgen, holde hij met zijn paard den hoofdweg over, tot hij de laan bereikte, welke naar het met gras overdekte amphitheater, dat wij reeds beschreven en dat steeds zijn geliefde toevlucht was, voerde. Doch sedert het vorige bezoek van Pedro had ook deze plaats eene groote verandering door den spoor weg ondergaan. .Een diepe doorsnede was door een der grasachtige heuvels gegraven, teneinde er den spoorlijn door te leggen, welke den ondersten rand van het amphith eater doorkruiste. Zijne veronderstelling bleek juist te zijn, want toen hij dicht bij gezegde plaats kwam zag hij een gedaante te paard in vollen draf rond een cirkel rijden onmiddellijk herkende hij Pedro. Aangezien er geen andere uitweg was dan die, welken hij doorgekomen was, daar de andere ontoegankelijk wegens den spoorbaan was, wachtte hij kalm tot Pedro tweemaal den cirkel rondgevlogen was en hield zich gereed naar hem toe te gaan, wan neer hij merkte dat hij zijn vaart vermin derde. Plotseling werd hy gewaar dat de geheimzinnige ruiter zich aan eene vreemde Asjes Ezn., Alkmaar, 2e pr. Tiertrfdige Rijtuigen geschikt voor Landljouwers, J. Asjes Ez. Alkmaar, le pr.S. J. Jonker, Alkmaar, 2e pr. Verzameling verloskundige Instrumenten voor Vee. H. Nordman, Kwadijk, pr. Verzameling Hoefijzers, ver vaardigd door den inzender, D. Schekkerman, Venhuizen, le pr.C. Roodvoets, Bunnik, 2e pr.H. Kruijt, Purmer, 3e pr. Hoefijzers. In te zenden 10 modellen die moeten dienen voor a platvoet, l volvoet, c kleinhoeven, 3 ijzers, d voor gevoelige, voeten, beslag met guttapercha, e winterbeslag met schroefkal- koenen en insteekkalkoenen, balkijzer voor gevoelige voeten, slechte hoornstralen, steen- gevallen, enz. ff ijzer voor een rijpaard, h ijzer voor een zwaar trekpaard, i inzendingen voor nieuwste uitvindingen op het gebied van hoefbeslag, 11. Kruyt, Purmer, le pr. J. Cos, Houtrijk Polanen, 2e pr., C. Roodvoets, Bunnik, 3e pr. P. Mantel, Haarlemmermeer, eerv. vermelding. Niet gevraagd bij het pro gramma. Verzameling ingelegde groenten, eerv. verm., A. Boersen a/d Omval, Alk maar. Verzameling steenvruchteneerv. verm., P. F. L. Waldeck. Mandje met vruchten eerv. verm., mej. Langereis-Bruin, te Beemster. Aan den heer J. Balvers te Alkmaar, voor 12 bladbegonia's in 12 soorten, 24 varens in soorten, 12 fuchsia's in soorten, 24 warme kasplanten in 24 soorten, 20 voorwerpen van kurkschors en een bloeraenkastje aan den beer G. L. Weekhout Hzn., te Dordrecht voor twee collecties heliotropen en sierplanten aan den heer J. Cos, te Houtrijk en Polanen, voor een boerenwagen en voor een melkwagen en verder een voor Verz. gras en klaverzaden enz., van den Bosch Co., Goes. Spaansche Gerst, J. Breebaart Kzn., Winkel. Zaaigranen, wed. J. Leupen Zoon, Haarlem. Verzameling Steenvruchten, P. F. L. Wal deck, Loosduinen. Mand vruchten, mej. Langereis-Bruin, Beemster. Ingelegde groenten, A. Boersen, Alkmaar. Ontsmettingsmiddelen, D. H. Blok, Haarlem. Brandbluschmiddelen, P. H. A. E. Otter- bein en AlbertVogt, beiden te Amsterdam. Centrifugaalpomp, Corn. Koning Jr., Amsterdam. Stoom ventilator, J. Hamer Co. Amsterdam. Kaaspersen, J. Bakker, Schermer. Zuivelbereidingwerktuigen, J. C. Ohmstede, Alkmaar. 'Kaaspers en teekeningen, K. Bakker Dzn., Alkmaar. Messenslijpers, Gebr. Dijt, Texel. Tuinhekken enz., W. F. Stoel, Alkmaar. Knipwerktuig, J. P. Mircke, Alkmaar. Werktuigen, Boeke Huidekoper, Gro ningen. Dorschmachines, R. v Ree Sc Co., Alkmaar. Boerenwagen, C. Holleman, Halfweg. Driewielige kar, J. Asjes Ezn., Alkmaar. Toinameublement, W. F. van Vliet, Den Haag. Zaken voor zuivelbereiding, Kriebel Sc Zoon, Amsterdam. Brandkasten enz., Gebr. Van Vuure, Alkmaar. Boekwerken, Vereeniging Rundveestara- boek „Noordholland". Boekwerk „Het Rundvee". Erven Loosjes, Haarlem. Verder zijn nog bekroond Afgesneden Bloemen. Tafelbloemstuk. J. C. de Lange, Rotter dam, le prijsJ. Balvers, Alkmaar, 2e pr. J. Bodes, Dordrecht, 3e pr. Twee tafelbouquetten. J. C. de Lange, Rotterdam, le pr.C. Vermeulen, Zaandam, 2e pr.H. B. Stephan, Koog aan de Zaan, 3e pr. Een Balbouquet. J. Bodes, Dordrecht, le pr.J. C. de Lange, Rotterdam, 2e pr,D. Visser, Hoorn, 3e pr. Een bruidsbouquet. J. C. de Lange, Rot terdam, le pr.J. Balvers, Alkmaar, 2e pr. J. Bodes, Dordrecht, 3e pr. Met wijziging van de eerste uitspraak heeft de Jury alsnog een eersten prijs toegekend aan J. C. Ohmstede te Alkmaar voor Wanmolens. Paarden van inlnndtch ras. Dekhengsten, geboren in 1887 of vroeger, le en eere prijs, niet toegekend. 2e prijs, A. Maas te Aalst. Paarden van inlandscb gekruist ras. Dek hengsten, geboren in 1887 of vroeger: le en eereprijs P. Boekei Cz.. te Schagen 2e pr. J. v. Zijverden, Haarlemmermeer. Hengsten, geboren in 1888 of 1889 le pr. J. Breebaart Kz. te Winkel 2e pr. Wed. C. Zijp-Schenk te Wieringerwaard eerv. verm. J. Vos te Nederhemert. Paarden van vreemd ras. Zware dekheng sten, geboren in 1887 of vroeger, le en eereprijs Nederl. Vereen, tot bevord. van de Paardenteelt2e prijs Hengstenvereeniging Zevenhuizen. Zware hengsten, geboren in 1888 of 1889 le pr. J. C. van Eeten Jr., te Jaarsveld; 2e pr. D. Breebaart Kz., te Winkel. Lichte Hengsten, geboren in 1888 of 1889 le pr. H. v. Wickevoort Crommelin, Berken rode 2e pr. C. Kooij, Haarlemmermeer. Rundvee van Inlandsch ras. Rijstieren geboren in 1888 of vroeger: le pr. G. Clay, Haringhuizen 2e pr. A. de Goede Cz., Purmer. Rijstieren, geboren in 1889 le en eerepr. G. de Ridder, Purmer2e pr. K. van Dam, H. H. Waard3e pr. G. Boonstoppel, 's- Gravenbage. Pinkstieren, geboren in 1890 le pr. A. de Goede Hzn., Beemster 2e pr. A. F. Bik ker, Noordeloos 3e pr. J. Zeeman, Beemster 4e pr. C. Kwadijk Pzn., Beemster. Melkgevende koe van 4 of 5 jaar oud. lste pr. W. Bakker, Beemster2de pr. C. Beerepoot, Binnewijzend3de pr. C. Claij, Haringhuizen. Melkgevende koe van 6 of 7 jaar oud lste en 2de prijs C. Spaans Hz., Barsinger- horn; Sde pr. M. Veer, Andijk. Melkgevende koe (Schot, Twenter) geb. in 1888lste pr. C. de Geus, Ursem 2de pr. P. Boekei Czn., Schagen. Melkgevende koe, geboren in 1888 lste pr. W. Bakker, Beemster 2de pr. K. Tensen Kz., Schellinkhout3de pr. W. Bakker, Beemster. Melkgevende vaars, geb. in 1889 lste pr. G. Clay, Haringhuizen 2de pr. H. Vijn Jzn. TwiskEervolle vermelding K. Tensen Kz., Schelliukhout. Pluimgedierte. Hoenders. Brama-Poetra's, lste pr. H. Coert, Molenaarsgraaf2de pr. J. A. Bakker, Ha arlemmer meer. Cochin-China's, lste pr. H. Coert; 2de pr. J. A. Bakker. Le Mans, Getuigschrift. H. Coert. Plymouth-Rocks. lste pr. Bronzen med., J. A. Bakker. Italiaansche Hoenders, lste pr. J. A. Bakker, 2de pr. C. Groot Jbz., N. Niedorp. Zilverpellen: lste pr. H. Coert, 2de pr. J. A. Bakker. Assendelftsche Hoenders, lste pr. J. Bet- jes, Assendelft. Spaansche Hoenders. Getuigschrift 186, H. Meursinge, Oudshoorn. Uilebaarden. Getuigscbr. 188, H. Coeit. Hoenders, hiervoor niet gevraagd lstepr. J. A. Bakker, 2de pr. C. Groot Jbz. Ganzen. Gewone witte ganzen le pr. J. Besse Ez., Starnmeer; 2e pr. P. Boekei Cz., Schagen. Eenden. Gewone of tamme eenden. Getuigschrift 205, C. Groot Jbz. Schotsche eenden, le pr. H. Coert. Schiet- of LokeendenGetuigschrift H. Coert. Fluweeleenden le pr. H. Coert. Zuivelbereiding. Kaas. Stapels kleine Edammer kaas van ongeveer 2 Kg., a 112 stuks; le pr. E. Rijkes, Wie ringerwaard 2e pr. J. Stam. Heer-Hugowaard, 8e pr. P. Clay, Wogmeer, gem. Obdam. Stapels middelbare Edammer kaas, van ongeveer 5 Kg. a 40 stuks le pr. P. Bakker Kz., Boekelermeer, Heiloo2e pr. K. Lake- man, Twisk 3e pr. A. Wijnberg Az., Wormer. Stapels comrnissiekaas, van ongeveer 4 KG. a 40 stuksle pr. D. Duin Kz., Berkbout 2e pr. N. Klerk, Schermeer,.Alkmaar3e pr. C. Brouwer, Zijpe. Bekroningen van de bijzondere tentoon stellingen oefening overgaf en toen hij lot dicht bij den cirkel gednaderd was, zag hij hem een lasso uitwerpen. Eene vreeselijke gedachte, dat hij thans getuige was van eene denkbeeldige herhaling van den moord zijns vaders, ver vulde zijn geest. Uit het ver verwijderde woud drong het geluid van een stoomfluit tot hem door en schonk aan zijne gedachten een andere richting, hetgeen ook met den woesten ruiter het geval scheen te zijn. Guest was er thans zeker van, dat de krankzinnige hem niet ontsnappen kon. De treiu naderde daardoor natuurlijk verschrikt, zou Pedro zich haasten den toegang van de kleine vallei, waarover hij de wacht hield, te bereiken. Reeds deden zich de kletterenden echos van het vurige monster hooren, toen hij, tot zijn groofen schrik, den krankzinnige plotseling naar de doorsnede zag draven. Hij gaf zijn paard de sporen en maakte zich gereed hem te volgen, maar de trein drong reeds door den nauwen doorgang, gevolgd door den woesten ruiter, die vlak naast de wielen van den locomotief reed en deze gedurende een paar seconden bijhield. Guest riep hem, maar zijn stem ging door het rumoer van den ijleuden karavaan verloren. Er scheen iets aan Pedro's hand te ontsnap pen. Een oogenblik later was de trein ui licKiswteicnj isits prijs, guuu. meur, - j. u. Houtman, Haarlem, in 44$ sec.2de prijs, zilv. med., H. W. Breemeijer, Amsterdam, in 45$ seo.3de prijs, bronzen med., H. 1). Meulman, Amsterdam, in 47 sec. No. 3. Wedstrijd op houten en ijzeren rijwielen lste prijs, f 8, S. Schouten 2de prijs, f 4, C. A. Groolegoed3de prijs, f 2, G. Smit, allen te Alkmaarde baan werd in 1 min. 25 sec. afgelegd. No. 4. Wedstrijd op tweepersoons drie wielers van meet (baan KM.lste prijs 2 zilv. med., J. D. Moutman, Haarlem en J. J. Ott. Bultman, Haarlemmermeer 2de prijs 2 bronzen medailles, H. W. Breemeijer en H. D. Meulman, beiden van Amsterdam. No. 5. Wedstrijd in het langzaam rijden op tweewielers van alle soorten, baan 50 M.: lste prijs. zilv. medW. H. Scholtz Jr., Amsterdam, in 3 min. 5 sec.2de prijs, bronzen med., C. M. Frijlinck, Amsterdam, in 2 min. 44 sec. NEDERLAND. HELDER, 12 September. H. M. de Regentes komt Maandag a. s. te 3-$ uur in de residentie en ontvangt Dinsdagmorgen te tien uur de nieuw benoemde kamerleden ter belediging ten paleize. De Minister van Binnenl. Zaken heeft de waarneming van de betrekking van inspecteur van het geneeskundig Staatstoe zicht voor Noordholland tijdelijk opgedra gen aan den heer dr. Scheltema Beduin, lid van den Geneeskundigen Raad. Aan den inspecteu,r den heer dr. J. P. Dozy, is een verlof verleend tot 30 dezer. In hel „Radic. Weekblad" wordt aangedrongen op een hervorming van de sociaal-democratische partij, of de stichting van een nieuwe arbeiderspartij op den grondslag van het nieuwe Duitsche soc.- dem. partij-program, door de gematigde elementen, die moeten optreden „tegen het opwekken van de bloeddorstige hartstochten van den mensch door eenige karakterlooze wezens", zegt het „WbL" Aanvullingsverkiezingen voor de Tweede Kamer. Hoorn. Uitgebracht 4x08 geldige stemmen. P. B. J. Ferf(lib.) bekwam 968, M, W. E. Treub (rad.) 863, Vos de Waal (Kath.) 504, P. J. van Vliet (A.-R.) 61 stemmen, zoodat eene herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren Ferf en Treub. Amsterdam. Uitgebracht 6090 geldige stemmen. Gekozen W. K. M. Vrolik(lib.) met 3325 stemmen. Verder verkregen Paul Strater (Kath.) 1020, mr. Th. Heemskerk (A.-R.) 977 en jhr. Henry Tindal (Rad.) 942 stemmen. Hrnmen. Uitgebracht 1024 geldige stemmen. Gekozen de heer Roessingh (lib.) met 595 stemmen. De heer Havelaar bekwam 177 steramen, de heer Scholten 136, de heer Tijmes 107. Uitslag van den wielerwedstrijd in den Hout No. 1. Wedstrijd op hooge tweewielers over KM. zonder voorgiftverg. zilveren medaitle J. J. Ott. Bultman, Haarlemmer meer, in 43$ sec.zilv. med. A. Eijsink, Amersfoort, in 48$ sec. het gezichtruiter en paard rolden geheel verminkt en verpletterd in de sloot, terwijl het zadel van den moordenaar aan het eind van een lasso slingerde, welke om den schoor steen van den locomotief geworpen was, die ook tot dat soort van vernieuwingen en ver beteringen behoorde, waartegen de moordenaar zoo hevig gekant was geweest. liet huwelijk van Maruja met den zoon van wijlen dr. West, werd in de vallei van Sint Antonius als een der bewonderingswaar- digste en fijnst overlegde, plannen van dien betreurden genius beschouwd. Velen geloof den dat de docter het hen jaren te voren toevertrouwd haden algemeen was men van opinie, dat de weduwe Soltonstall louter tot bewaarster over de bezittin gen aangesteld was geworden, met het oog op het paar dat zich later vereenigen zou. Doch één persoon was het met deze beschouwingen niet geheel eensdeze was mr. James Prince, anders gezegd Aladdin. Men zegt dat hij in latere jaren op een toon van gezag verkondigd heeft, dat „de eenige combinatie in zaken welke als onzeker moet aangemerkt worden deze is, waar de belangen van man en vrouw beiden in het spel zijn." Blnnenlandsch nieuws. Haarlem. Jl. Maandag en Dinsdag werd alhier de „Nationale Kolfwedstrijd" van den „Nederl. Kolfbond" gehouden. Te 9 uren Maandagmorgen bood de groote zaal der sociëteit een prettigen aan blik Daar waren reeds toen een 150- tal kolvers bijeen, allen met de kleur der gezondheid op het gelaat, want kolven is gezond, en werden daar door den heer A. H. Poortman met eenige recht hartelijke woorden welkom ge- heeten. De personeelen wedstrijd, die tot 12 uur duurde, werd afgewisseld door den korps wedstrijd, waaraan deelnamen de vereeni- gingen „Recht door," van Alkmaar„Keer niet," van Haarlem „Delft," van Delft „Haarlem," van Haarlem „Bolsward,' van Bolsward„Gouda", van Gouda „Schiedam", van Schiedam; „de Roos," van Dordrecht; „Over de helft," van Nieuwe Niedorp; „Kolfclub," van Enk huizen „Prins van Oranje." te Goes „Vredebest," te Zevenhuizen„De vier eenen," te Spanbroek„Op maat," te Zuidscharwoude„Gezelligheid," te Hoorn; „Kolflust," te Boskoop; en de „Vriend schap," te Wateringen. Te 8 u. was Dinsdag de tweedaagsche strijd afgeloopen, en de uitslag was dat de korps- prijs, eene verguld zilveren medaille, be nevens drie kleine medailles voordeprijs- winners, werd behaald door de vereeniging „Keer niet" uit Haarlem met 327 punten en de persoonlijke prijzen als volgt iste prijs, groote zilveren medaille van den bond en een kunstvoorwerp, uitgeloofd door de sociëteit „De Kroon" door den heer H. E. v. Thiel, te Haarlem, met 119 punten; 2de prijs, kunstvoorwerp door den heer T. J. Kleijberg, te Schiedam, met 118 punten 3de prijs, idem, door den heer J. Kuil man, uit Nieuwe Niedorp (bij kamp) met 116 punten 4de. prijs, idem, door den heer A. J, Bronkhorst, te Haarlem, met 116 punten (bij kamp) 5de prijs door den heer G. J. Vincent, met 113 punten. ueimracn. uij a xujiswen - H. W. Schade, wordt wegens meer dan 55jarigeu ouderdom bij meer dan tienjarigen dienst, met 1 October a. 3., eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, behoudens toekenning van het pensioen waarop hij volgens de wettelijke bepalingen aanspraak heeft. Hr. Ms. rammonitor lste kl. „Draak", comm. kapt.-luit. ter zee L. Backer Over- beek, is van Hellevoetsluis naar Dordrecht vertrokken De ingenieur le kl. der Marine F. S. C. M. Wijs wordt 1 Oct. a. s. overgeplaatst van hier naar Amsterdam. Hr. Ms. instructie-korvet „Nautilus", komm. de kapt. luit. ter zee H. G. Hildebrandt, kwam jl. Donderdag, daar deoefeningstoebten voor dit jaar geëindigd zijn, op de marinehaven Hellevoetsluis, nam de gewone win ter ligplaats in en werd door de bootsmans leerlingen met bewonderenswaardige vlugheid, nl. in ongeveer een halven dag, geheel afgetuigd. Hr. Ms. torpedobooten „Krakatau", „Dempo" „Etna", XII, XVI, XVIII en XIII, resp, onder bevel van de luits. ter zee lste kl. G. T. G. Gobius, H. P. Netscher, H. J. T. Michelhoff, G. 8. H. Bnrgerhoudt, W. Nau- din ten Cate en J. Hartog en dien der 2de kl. S. Woldringh, die deelgenomen heb ben aan de gecombineerde manoeuvres in de stelling „Monden van de Maas en van het Haringvliet", vertrokken gisterenmorgen van Hellevoetsluis naar hier. De marinier P. Z., die zich onlangs schuldig maakte aan het bestelen van een kameraad in de kazerne te Amsterdam, is door den krijgs raad veroordeeld tot zes maanden militaire gevangenisstraf en 5 jaar ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen. In „de Figaro" worden enkele cijfers gege ven, waaruit men kan afleiden wat de oorlogs marine tegenwoordig kost. Het personeel van een pantserschip kost per maand 30,000 francs, dat van een kruiser 6 a 7,000 en van een torpedoboot 4000. De voeding van het personeel van een pantser- schip kost 21,000 francs per maand. De kanonnen kosten van 6,200 francs tot 147,000 francs, al naarmate van het kaliber, en de „kanonschoten" van 65 tot 5,000francs. De saluutschoten zijn betrekkelijk goedkoop: 40 francs, daar zij altijd uit een kanon klein kaliber met een goedkoop soort van kruit worden gelost. Het kolenverbruik van een pantserschip wordt berekend op 1400 francs per dag bij gewone snelheid. 5en eeuw geleden kostte het grootste kanon der Fransche oorlogsvloot 12,000, thaus 147,000 francs. Zeer terecht vraagt „de Figaro", of dit wel „vooruitgang" is. Groot-Britannië zal het eerste land ter wereld zijn dat een torpedowerper met dynamiet zal bezitten. Aan de „Liverpool Qourier" wordt nl. uit Londen bericht dat het befaamde Victoria-kanon van Shoeburynest naar Dale Point in Milfoad Haven gebracht zal worden. De ingang van de haven heeft eene breedte van 2 mijlen en de pneumatische torpedowerper kan gewoonlijk op een afstand van 2800 a 8000 M. een doel treffen dat de grootte heeft van een gewoon biljart. De dynamietwerper heeft echter eene veel grootere schootsverheid en men beweert dat, met eene geringe elovatie, het doel reeds op 4 mijlen afstands onder schot genomen kan worden. Verscheidene batterijen van deze merkwaardige wapens worden voor het departement van oorlog gemaakt en zullen in verschillende deelen des lands worden opgesteld. Landbouw en Veeteelt. Van het Internationaal Landbouw- congres te 's Gravenhage. (Vervolg.) Ilde sectie. De heer F. F. 's Jacob, i directeur der Landbouwbank te Utrecht, gaf een overzicht van de verschillende wetgevin gen omtrent het landbouwcrediet. Hij lichtte de volgende vragen nader toe1. of het voor landbouwers nadeelig kan zijn, het ver krijgen van crediet te vergemakkelijken 2. of het wenscbelijk is, dat de wetgever zich inlate met de middelen om het crediet te verge makkelijken 3. of het stichten van krediet instellingen moet worden overgelaten aan de 1 particuliere industrie, dan wel of de Staat steun mag verleenen, en 4. welke instellingen het meest geschikt zijn. Er werd beslist, dat de ervaring tot dus ver niet heeft geleerd, dat de vergemakke lijking van dien aard is, dat zy nadeelig zou werken voor den landbouwer. IVde sectie. De heer A. Deking Dura, hoofdingenieur van den Waterstaat in Over- ijsel, sprak over de exploitatie van veen- en turfgronden. Vde sectie. Landnationalisatie, schrifte lijk ingeleid door den heer J. Stoffel, van Deventer. In 't algemeen werd sterk in twijfel ge trokken, of de theoriën van den heer Stoffel practisch voor verwezenlijking vatbaar zijn. Graaf von Kolowrath stelde voor, over te gaan tot de practische orde van den dag. Prof. d'Aulnis deed opmerken, dat aan de orde is de landnationalisatie. Maar te dien opzichte ontkende hij, dat thans alles zoo slecht gaat en dat onder het bestuur van den heer Stoffel 't in den Staat zooveel beter zou gaan. De heer Sickesz sloot zich bij dit betoog aan. De heer De Marez Oyens meende, dat de domaniale en visscherij-ver- pachtiugen bewijzen, dat geen voordeel is te verkrijgen van stelsels in den geest van den heer Stoffel. De nadeelen van het stelsel voor de grondgebruikers werden na eene breede repliek van den heer Stoffel voor de sprekers nog niet duidelijk. _Een spreker

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2