fi. OT Ten slotte werd een conclusie in behande ling gebracht om uit te spreken, dat het uitsluitend en algemeen grondbezit van den Staat een beletsel zou zijn voor den vooruit gang van den landbouw en het beginsel der landnationalisatie een ernstig gevaar oplevert voor de individueele vrijheid, de stabiliteit der sociale verhoudingen vooral ten platte- lande en de moraliteit van het Gouverne ment, en dat zij schadelijk is voor de gelde lijke belangen van den Staat. Na verwerping van een motie van markies De Hrossicre, om den rapporteur nadere inlichtingen te vragen, werden de conclusies van den heer Stoffel verworpen met 19 st. teo-en 2, en de bovengenoemde voorstellen van den heer Be'nard c. s. aangenomen met 15 tegen 3 st. De heer Baiuluin bracht verslag uit over de werkzaamheden der Nederlandsche leden van de Permanente Internationale Commissie, ter voorbereiding van dit congres, nogmaals dank betuigende aan de Regeering, aan het gemeentebestuur en aan allen, die hun steun aan de commissie hebben verleend. Deze mededeelingen werden aangevuld door mr. H. Zillesen, secretaris van het Uitvoerend Comité, die de rnedgarerking vermeldde van de verschillende Lauuoouwraaatsohappijen en tal van mannen van naam, die door het inzenden van rapporten ann dit congres groote beteekenis gaven. Aan de orde kwam de bescherming van voor den landbouw nuttige vogels en de ver delging van schadelijke parasieten, zwammen enz. (kryptogamen) op onze cultuurplanten. Dr. Sornuer lichtte de discussie in de Vle sectie toe en deelde mede, dat een bespreking van dit onderwerp, ten vorigen jare te Weenen gehouden, de samenstelling tengevolge had van een internationale comissie, waarvan dr. Ritzema Bos, dr. Treub te Buitenzorg en prof. Hugo de Vries te Amsterdam leden zijn. In overeenstemming met de zienswijze dezer commissie werd aan de alg. vergadering voor gesteld, wat in de conclusies der afd. is op genomen verheffing der phytopathologie tot een zelfstandige wetenschap, instelling van phytopathologische staatsstations en wetten tot bescherming van voor den landbouw nuttige dieren. De heer Yermoloff (Rusland) lichtte de conclusie omtrent de bescherming van nuttige en de verdelging van schadelijke diereu toe en wees vooral op de wenschelijkheid om bij de vaststelling van een lijst van deze dieren (voor internationale regeling van de vogels) zich tot die soorten te beperken, omtrent welker nut of schadelijkheid geen twijfel hoe genaamd bestaat. De vergadering nam de conclusiën van de Vle sectie aan, onder toevoeging van den wensch, dat de Gouvernementen bij 't nemen van maatregelen, ook het middel mogen over wegen van jacht op deze diersoorten. Een internationale commissie zal deze wen- schen ter kennis van de Gouvernementen brengen. Eveneens aangenomen werden de conclusiën betreffende de vervalsching van levensmiddelen. Donderdag werd de alg. vergaderiug ge houden in de vergaderzaal der Eerste Kamer, en bijgewoond door de ministers van Binnen- landsche Zaken, Waterstaat en Oorlog. De voorzitter deelde mede, dat de leden van het congres de vereerende uitnoodiging hadden ontvangen om op «het Loo" te komen, maar bijzondere omstandigheden tot leedwezen der vergadering belet hebben, hare hulde te brengen aan Hare Majesteit. Er was voorts van wege de Koningin- Regentes een telegram ontvangen, waarbij H. M. van hare bijzondere belangstelling in het Congres en zijne werkzaamheden getuigenis deed afleggen. De voorzitter verklaarde daarop, dat het Congres hoogst gevoelig is voor dit blijk van hooge belangstelling en voor de hartelijke ontvangst, welke zijne leden hier hebben mogen genieten ook van de Regeering. Het woord werd daarna gegeven aan den heer Conrad, die een schets gaf van den waterbouwkundigen toestand des lands, vooral wat de polders betreft, iu verband met onze landaanwinningen. Vanwege de Verccniging «het Rundvee- stamboek Noordholland," waarvan de heer K. Tensen Pz., te Schellinkhout, de voor zitter is, zal op Vrijdag 16 October a. s. op de Nieuwe Veemarkt te Hoorn eene keuring plaats hebben van jonge stieren. De mede dingende dieren moeten zuiver zwartbont haar hebben en van inlandsch ras zijn en behooren 's morg. 8i uur ter plaatse der keuring te zijnlater aankomende, kunnen zij worden geweigerd. Zij mogen het terrein van beoor deeling niet verlaten vóór 's nam. 1 uur of zooveel vroeger als door het bestuur wordt toegestaan. Alleen stieren van leden der Vereeniging mogen aan deze keuringen worden onderworpen. Aangifte tot mededinging behoort schrifte lijk te geschieden vóór of op Zaterdag den 10 October a. s. bij den secretaris der Ver eeniging, den heer A. Kool, te Schellinkhout, met opgave van den tijd wanneer en de plaats waar de stier is geboren. De mede dingende stieren moeten geboren zijn na 1 Februari 1891. Er zullen vijf prijzeu beschikbaar gesteld worden één van f 15, één van f 10, ééu van f 5, één van f 2,50 en een getuigschrift. Bij de geldprijzen zullen tevens getuigschriften worden gevoegd. Bovendien wordt nog f 10 uitgeloofd voor den stier, waarvan het uit voerigste afstammings-register van het Rund- vee8taraboek Noordholland kan worden over gelegd. De gevreesde vlekziekte onder de varkens heeft te Spanbroek en omstreken haren intocht weder gehouden. Bij vele veehouders ziet men de bekende groote borden op de erven prijken. Evenwel worden er nog niet zoo Kunst- en Letternieuws. Californie. Inbond van No. 49. Arbeid en armoede in de Vereen. Staten. Feuilleton In de oude Missie. Overzicht der week. Economisch-statistiach gedeelte. Gemengd nieuws. Kerknieuws. Beroepen bij de Ned. Geref. gem. (dolee- rende) te Zuidland, ds. W. den Hengst, pred. alhier. Buitenland. België. Mechelen, io Sept. Algemeene vergadering van het Katholiek Congres. Mgr. Stillemans, bisschop van Gent, deed een beroep op de offervaardigheid om de taak in den Belgischen Congostaat te doen gelukken. De heer Tondini van de Grieksche kerk, voorspelde de spoedige verzoening der Grieksche en Romeinsche kerken, onder den invloed van Leo XIII. De heer Cochin, zeïde, dat het Fransch- Russische verbond de voorbode was van eene toenadering tusschen Frankrijk en de kerk. De heer Descamp-David, hoogleeraar van Leuven, hield eene lofrede op de in Afrika aanvaarde taak. Hij noodigde Frankrijk, uit zich in Afrika niet af te zon deren en het werk van Leopold II niet te belemmeren (Langdurige toejuiching.) De pastoor Claeys, ontwikkelde de nood zakelijkheid voor de besturende klassen in België, om zich gemeenzaam te maken met de Vlaamsche taal, als middel van propaganda. Bij het verlaten der tribune, ontving hij de gelukwenschen van den kardinaal-aarts- bisschop en de bisschoppen van Belgie, terwijl de vergadering hem eene ovatie bracht. De abt Winterer, lid van den Duitschen Rijksdag, zeide dat het gevaar van den kant der socialisten grooter is dan men over het algemeen gelooft. Het is tusschen het socialisme en het Cristendom, dat de worsteling zal plaats hebben. De spreker eindigde met een krachtig beroep op handelen. Ingevolge werd een adres voorgelezen, strekkende tot herstel van de wereldlijke macht des Pausen. Frankrijk. Op een déjeuner, dat Freycinet gaf aan de generaals en militaire attachés en de vreemde officieren, consta teerde de minister, dat het Fransche leger zeer was vooruitgegaan. Het wekte bij den een eerbied en bij de anderen vertrouwen. Niemand twijfelt er meer aan, dat Frankrijk sterk islaat ons bewijzen, zeide de minister, dat we ook kalm zijn en dat we in onzen nieuwen toestand die maat houden en die kalmte, die in de slechte dagen onze heffing hebben voorbereid. Dat Frankrijk vrede lievend is zullen de gedelegeerden der vreemde natiën kunnen getuigen. Engeland. Het Congres heeft den achtuurswerkdag aangenomen voor alle takken van nijverheid, behalve in die gevallen waarin de meerderheid daartegen mocht zijn. Het Congres heeft besloten bij de regeering er op aan te dringen, dat zij haar best zal doen om bij internationale overeenkomst de invoering vau den alge- meenen werkdag van 8 uren tot stand te brengen. Rusland. Toen de Czaar jl. Zondag te Kopenhagen naar de kerk reed, bood een 4ojarig Russisch ingenieur hem een verzoekschrift aan, waarin hij om gerech tigheid smeekt. Iwan Ilnitzky beweert een slachtoffer te zijn van de Russische justitie, die hem zou hebben uitgeplunderd en jaren lang gevangen gehouden. De Czaar heeft den armen man een audiëntie beloofd. Oostenrijk. De „Matin" geeft een nieuwe lezing van den dood van den Kroonprins. Volgens dat blad zou de Prins mej. De Vetseia aan tafel geheel onver wachts hebben doodgeschoten, terwijl er nog verscheidene gasten waren, en dezen zouden daarop in hun verontwaardiging den moordenaar hebben afgemaakt met al wat hun onder de handen kwamkande laars, stoelen. Zij waren daarop gevlucht, de twee lijken achterlatend. Het gelaat van den Prins was onherkenbaar door de wonden en hij werd alleen herkend aan een ring, dien hij droeg. Chili. Het voorlöopïg bewind heeft bepaald, dat de nieuwe verkiezingen voor den Senaat het Congres en de gemeente besturen 18 October zullen plaats hebben de verkiezing van een nieuwen President is op 18 November bepaald. De Junta besloot verder, dat de overwinning van het Congres met 3 feestdagen zal worden ge vierd en dat aan de Congrestroepen groote feestmalen zullen worden aangeboden. De Balmacedistische minister van Oorlog Velaspuez en de minister Valdivieso zijn te Valparaiso aangekomen en hebben zich aan de Junta onderworpen. Het Amerikaansche oorlogsschip „Bal- timore," met de gevluchte Balmecedisten uit Chili aan boord, is te Mollendo, Peru, aangekomen, waar de politieke vluchtelin gen zullen worden geland. Eng -Indië. Uit Shangal wordt van 10 dezer aan „de Standard" gemeld, dat de vreemdelingen, die te Ichang wonen, met uitzondering van de consuls, naar Hankow zijn gevlucht. De kanonneer- booten kunnen de stad niet bereiken wegens „Archer" zette een afdceling matrozen met mitrailleuses aan land en bedwong he oproer. San Salvador. De „New-York Herald" deelt mede, dat de republiek ge teisterd is door een hevige aardbeving. De matrieele schade wordt op meer dan 2,000,000 dollars geraamd. Daarbij zijn ook vele menschen omgekomen. Slechts weinige plaatsen zijn, gelijk de kuststreek, gespaard gebleven. Een hevige schok deed zich jl. Woensdag gevoelen om 1 uur 55 min. in den morgen. De schok duurde 20 seconden. De inwoners liepen in nachtgewaad uit hun huizen en vluchtten naar buiten. Gedurende den geheelen morgen volgden lichte schokken. Op enkele plaatsen zijn diepe scheuren in den grond ontstaan. Analqutio en Comesaque hebben veel geleden, Cojutepeque, Santa Tecla, San Pedro en Masahuet liggen geheel in puin en te Santa-Anna is ook eenige schade aangericht. Op zestig mijlen van San Salvador werden twee personen gedood. Gemengd nieuws. De vorige week werd Spanbroek bezocht door twee handelaars in oudheden. Zij kwamen o. a. bij den 8ojarigen T. K., bij wien zij een vrij aanzienlijke hoeveel- neid oud porcelein kochten. Toen dekoopers evenwel een bankbiljet van f 100 zouden wisselen, zag de grijsaard ze niet meer terug en was dus eene vrij groote waarde kwijt. Van den zadelmaker R. C. kochten dezelfde personen een zak met oud bouw werk en lieten een zak met oud glas staan, die zij den volgenden dag wel zouden terughalen, wanneer zij meteen zouden betalen. Wie er echter geld kreeg, niet de zadelmaker. Een allerdroevigst ongeval is Donderdag avond een familie aan de Raamgracht te Amsterdam overkomen. De vrouw des huizes, moeder van zeven kinderen, die met ijlende koorts te bed lag, heeft van het oogenblik, dat zij even onbe waakt was, gebruik weten te maken om het huis te ontloopen en is vóór hare woning in het water gesprongen. Hoewel hare vermissing dadelijk ontdekt werd, mocht tusschenkomst voor de arme zieke, helaas, niet meer baten. Toen zij met dreggen opgehaald was, bestond eenige hoop, dat het leven nog niet gevloden was, en werd de drenkeling ijlings naar het gast huis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek zij echter onderweg bezweken te zijn. Hartverscheurend was het om de mart van den vader aan te zien en van eenige der kleintjes die in hun nachtjaponnetjes het gebeurde 's avonds om negen uren op straat om „moetje" stonden te roepen. De bejaarde dr. J. Coomans de Ruyter, die zich in 1855 als geneesheer te Amster dam vestigde, heeft zich wegens gezond heidsredenen genoodzaakt gezien zijne uitgebreide praktijk neer te leggen. Een aantal zijner patiënten bereidde hem jl. Woensdagavond eene aardige verrassing. In het verkooplokaal der hh. G. Theod. Bom Zoon werd de heer De Ruyter met zijne familieleden opgewacht door ongeveer honderdvijftig personen van eiken rangen stand. De heer Adriaan Bom nam namens alle aanwezigen het woord en bood den geneesheer een fraaie beeldgroep aan, voor stellende „la défense du foyer" van E. Boisseau, welk geschenk was vermeerderd met een rijk versierd piëdestal als geschenk van een der patiënten des dokters en een door Grevenstuk gecalligrapheerd album met de namen der gevers. Dr. Coomans de Ruyter bedankte op bewogen toon voor de blijken van belang stelling en toegenegenheid, welke hij gedu rende zoo vele jaren mocht ondervinden, in het bijzonder ook voor deze hulde en gaf eenige herinneringen uit zijn leven vol ervaring. Ook door den heer J. H. Leliman en anderen werden woorden van waardeering gesproken, allen getuigende van de sym pathie en de hoogachting, waarin de bejaarde geneesheer zich mag verheugen. Dr. de Ruyter gaat zich thans elders vestigen, de zorg voor zijne patiënten opdragende aan zijn schoonzoon, dr. L. N. S. Wassink. August de Domme heeft „de Kunst" vaarwel gezegd. Hij heeft Carré verlaten, om op den Binnen-Amstel te Amsterdam, bij het Circus, als J. Schuitevoerder een koffiehuis te openen. Sequah, de wonderdokter, die dezer dagen uit Rotterdam vertrok, schijnt thans plan te hebben, ook in de hoofdstad te komen. Sequah bevindt zich nog te Rotterdam. Dagelijks melden zich verschillende per sonen aan zijn hótel aan, die hem veel geld bieden om behandeld te worden, doch hij blijft weigeren; wel wil hij hulp verleenen, maar dan moeten de patiënten op de tribune verschijnen bij zijn openbare zittingen. Te Ammerzoden hebben de laatste dagen kleine oproertjes plaats; de politie werd er mishandeld en ruiten ingeworpen en dat alles omdat de onderwijzer, wegens overtreding der drantwet, voor het kanton gerecht te Bommel moet verschijnen. Het Ammerzoodje trekt partij voor den meester en tegen de politie. Generaal Booth, die thans in Zuid- Afrika reist, heeft dezer dagen Kaapstad verlaten en is van Stellenbosch en Welling ton naar Kimberley gegaan. Te Stellenbosch en te Wellington, waar hij een paar bijeen- geeJJntt Legroe* en le lU.Uey vel hem een schitterende ontvangst ten deel. Hij werd door een groote menigte aan het spoorwegstation opgewacht, in een rijtuig met vier witte paarden naar het huis waar hij logeerde, gebracht, en overal in de volle straten luide toegejuicht. Uit alle plaatsen in #den omtrek waren menschen gekomen om" den Heilsleger-generaal te zien en te hooren. Een pachter en zijn gezin kwamen zelfs van 120 mijlen ver. Vijf spoorwegarbeiders, die eenig werk aan den spoordijk tusschen de stations Yorkhill en Partick verrichtten, zijn op 10 dezer door een sneltrein overreden. Eene verschrikkelijke luchtreis hebben de reizigers Riedel en Bohlman den 6den dezer in Brunswijk gemaakt. De stijging had snel en ongehinderd plaats; door het uit werpen van ballast bereikte de ballon weldra eene hoogte van 3000 M. Niet tegenstaande er in deze hoogere luchtlagen zeer veel wind was, besloot Bohlman toch met een valscherm af te dalen. Het scherm sloeg echter tegen het schuitje aan en ten gevolge van een daardoor ontstaan gebrek opende het zich niet en bleef, gescheurd, 20 voet onder den ballon hangen. Bohlman zweefde tusschen hemel en aarde: waneer het valscherm losraakte, was hij verloren. Riedel trok Bohlman zachtjes zoover op, dat hij hem aan het schuitje vast kon binden en deed den ballon snel dalen. Na 5 minuten kwamen beiden gelukkig behou den op den grond terug. In de kerk San Francisco te Rome ging de priester, die de mis bediend had, in ambtsgewaad en met de hostikelk in de hand naar de sacristie, toen plotseling een jonge vrouw van achter een pilaar op hem toesprong en hem twee dolksteken toebracht. De wonden bleken echter niet gevaarlijk. De priester verklaarde de daderes niet te kennen. Een ontroostbaar weeuwtje. Te Ratibor verscheen dezer dagen een mooi jong vrouwtje, die nog geen week geleden haar man had verloren, op een publiek bal. Eenige jongelieden waren over haar komst zoo verontwaardigd, dat zij onder algemeene toejuiching het weeuwtje oppak ten en naar huis droegen. De jonge vrouw vervolgde hen en de rechter veroordeelde de onbeleefde ridders tot 10 dagen gev. Uit onze Koloniën. Aan officiëele Atjeh-berichten, loopende tot 1 Aug. jl., is het volgende ontleend Eene brigade marechaussées, ondercommando van den sergeant Reis, die in den nacht van 21 op 22 Juli jl. het voorterrein tusschen Boekit Karang en Roempit moest bewaken, ontdekte op pl. m. 1000 meters van den spoortrein bij een bamboestoel een Atjehsche versterking met een groot huis er in en een in een boom geplaatst schilderhuis. De wallen werden on middellijk door de marechaussées geslecht, het schüderhuis neergehaald en met het huis in brand gestoken. Zonder door den vijand te zijn bemerkt, werd de terugtocht onder nomen. Berichten kwamen te Batavia, dat een paar bendehoofden met een groot aantal gewapen- den vicli te Lampagger zouden verzamelen, om onder aanvoering van den beruchten Nja Makam naar Poeloe Way over te stevenen. Poeloe Waij is echter tot heden nog rustig. Een oorlogsschip bewaakt de Kwala Pantjoer, om de roovers het uitvaren te beletten. Seyla werd nog steeds hevig beschoten. In de baai van Melaboe werd in het gezicht van onze versterking door een met ongeveer 20 man bemande prauw van Roending een mislukte poging tot zeeroof gedaan op een naar Boeboen uitzeilend handelsvaartuig. In Edi wordt voortdurend roof en moord ge pleegd. Van drie met Beaumont-gcweren gewapende mata-mata's, die zorgeloos langs den weg mar cheerden, werden na een onverhoedschen aanval van eenige moslims, de geweren afge nomen en medegevoerd.. Deze roofpartij had plaats in de onmiddellijke nabijheid van des Radja's woning. Afloop van Aanbestedingen. Het ophoogen van den weg door het dorp Kwadijk, in verband met de werken voor de stelling Amsterdam, is aangenomen door den heer P. van Doornik, te Edam voor f 48.300. Stoomvaart en Scheepstijdingen. Primes Sophie (s.), van Batavia naar Am sterdam, vertrok 9 September van Genua. Prina Alexander van Amiterdum naar Batavia, vertrok 10 September van Genua. Bataria (a.), van Rotterdam naar Batavia, ver trok 10 September van Suaz. Rotterdam van Amsterdam naar New- York, paaseerde 11 September Lizard. Dubbeldam (a.), van Amsterdam naar New- York, paaaeerde 10 Septambar Lixard. Spaarndam (s.), arriveerde 10 September van Rotterdam te New-York. Maria, kapt. Motus, vertrok i September vnn Snndswnll naar Nieuwedicp. Adelaar, kapt. Ritsma, van Rotterdam naar Nerva, passeerde 8 September Klseneur. Hernösand, kapt. Haussens, vertrok 10 Sep tember van IJ muiden naar Snndswall. Marktberichten. Schagen, 10 Sept. Veemarkt7 Paarden f 60 a 150, 3 Veulens f 50 a 70, 3 Ossen f40 a 150, 8 Stieren f 50 a 130. 27 mag. Geldskoeien f 80 a 160, 15 vette dito f 180 a 260, 6 Kalfkoeien f 180 a 260, 12 V aarzen dito f 50 a 10, 6 nucht. Kalveren f8 a 14, 25 Varkens f 9 a 12, Biggen f 3 a 4, 220 vette Schapen f 11 a 29,50, 243;mag. dito f 8 a 16, 87 Lammeren f 8 a 11.90, Konijnen f 0.10 a 0.90, Kippen f 0.25 a 1.50, allen per atuk. Boter f 1 a 1.20, Kaas f 0.25 a 0.85 per Kg., Kipeieren f 8.25 a 3.75, per 100 stuks. dïggen f4 a alles per stak; Konijuuu f Ü.'ÏJ 0.20 per stuk. Boter 60 a 65 et. per kop. Eioren f 4 a 4.25 100 stuks. 45 stapels Kaas, prjjs f 29 per 50 K| Blanke Aardappelen f 1.25 a 1.80, blauwe f 1.50, Dien f 0.70 0.80 per half Hl. Oud Karweizaad f 10.62, Mosterdzaad f 16, grai Erwten f 14 a 16.50, Tale Erwten f 15 a 16, Wij Vale f 9 a 11, bruine boonon f 13 a 14, Gerst f 5.75, jHarer f 3 a 4, nieuw Karweizaad f 9.71 10.25. Enkhuizen, 11 Sept. Aardappelen (Mnisj groote f 2.15 a 2.40, ronde blanke fl a 1.80, bleu f 1 a 1.75 per half Hl. Wortelen f 1 a 1.10 100 stuks, grove Bloemkool f 4 a 5, witte Kj f 6 a 7, roode dito f 5.a 6.per 100 stn Peren f 1 a 2, Appelen f 1.30 a 2, Uien f 1.21 f 1.30 per half Hl. Bovenkarspel (Station), 11 Sept. Bieten f 7 Wortelen f 0.75 a 0.90 per 1000 stuks, ronde Stree Muizen f 1 a 1.80, Uien groote gele f 0.60 a 0. kleine f 0.70 a 0.80, groote roode f 1.10 a 1. per balt Hl., grove Bloemkool f 3 a 5, reuzen f 3 witte Kool f 6 a 8, roode Kool f 5 a 6, per 1001 Amsterdam, 11 Sept. Aardappelen: Gi blauwe f 2.80 a3, dito Mnizen f3.75 a4, Fries Dokk. Jammen f 2.50 a 3.50, dito Franeker f 2 a 3.50, dito Zaaiers f 2.40 a 2.50, Praia. Hni f 5 a 5.50, aUes per Hl. Tarwe op levering lager, Nov. f 257. Rogge op levering lager; Oet. f 229, Ma f 238. Raapolie onveranderd; vliegend per 100 f 34,— Sept.-Deo. f84, Mei f 34.50. 1 Lijnolie Üuuw vliegend per 100 Kg. f 21. Sept.-Dec. f 22.75, Jan-Mei f22.50. Raapkoeken f 65 a 95. Lfjnkoeken f 9.50 a 14. Schiedam 11 Sept. Moutwijn f12.—Jene f 17.50, id. Amsterdameehe proef f 18.75, Spoeli Commissie f 1. Londen, 10 Sept. Veemarkt200 Rnnder 3000 Schapen en Lammeren, 60 Kalveren en Varkens. Prijzen: Runderen 2-9 a 5-2, Scha en Lammeren 3-6 a 6- Kalveren 3-6 a 5-4 Varkens 2-8 a 6-4. V i s s c h e r ij. Nieuwediep, 12 September. Sedert jl. Dom dag werden alhier door 123 kordera en bengei tot 60 groote-, 20 tot 100 kl. tongen, 2 tot 10 rog 900 makreelen, 1 tarbot, 1 tot 3 mandjes kl. s< en 1 tot 3 manden schar aangevoerd gr. tong 55 cent a f 1.20, kleine id. 20 a 25 eent, rog 90 makreel 20 a 28 cent per stuk, do tarbot f 8, aehol f 1 a f 3 per mandje en schar f 3 per mat Enkhuizen, 10 Sept. dateren en heden w alhier aangevoerd 7300 Kg. bot, prijs 18 et. per en 64 manden garnalen, prijs f 1.12£per mand. Weerk. Waarnemingen te Helder. (Land skeet.) 1 G Windrichting Barometer mM. Thermorae Cs. 0 co en kracht. Stand. J Afw. Stand. 11 12 12 12 8 12 W.Z.W. 0.2 Kg. Oost. 0.2 g Oost. 0.5 766.70f 6.00 767.60 f 6.90 767.36 f 6.66 18.8 17.9 19.4 H I P li Weersgesteldheid. Toesti vai de z 11 12 12 12 8 12 0.78 0.86 0.80 Helder, achoonweer. id. id. St u u Het Nederl. Meteorologisch Instituut meldt De depressie in het Noorden heeft zich Oostw verplaatst en nam in beteekenis toe. In de Ooi waait het onder haar invloed nit het Westen. Stockholm regen. Op het vaste land bleef het gebied vanhoogen liggen, hoewel de barometers iets daalden. Onder helderen hemel en flauwe luohtbowcgin het Z.O. ia het weder mooi. De temperatuur ia in de Ooatzee gestegen. Z| in Oostelijk Frankrijk en Midden-Doitschland beneden normaal, overigens daarboven. Grootate barometerafwij kingsverschil in Nederl eergiaterenavond 8 nnr, H. 2- V., gisterenoch 8 uur, H. 2,- V., gisterennaraiddag 12f uur H V. Barometer te Utrecht 12| nur, 766,8 mM. verwachtenveranderlijke wind. Burgerlijke etand van: Helder, van Donderdag- tot Zaterdagmiddag OndertrouwdF. A. J. Agliina, banketbakke J. Dekker. H. Kristel, stoker b|j de Marine ei J. Smit. BevallenA. A. Freeken, geb. Nebbeling, z. Beers, geb. Veen, d. C. Cupido, geb. de Vrie T. Buikema, geb. Selderbeek, z. C. W. Barna geb. Suk, z. Broek op Langedijk, van 1 tot 31 Au Ondertrouwd en Gehuwd: A. Blom, weduwi G. do Rob, 66 j. en A. Jongerling. wed. v. C. 70 jaren. Bevallen A. Otto, geb. Bak, d. A. Wit, Wagenaar, d. A. Kaas, gob. Duinmeijer, z. Bouwens, geb. Glas, z. OverledenA. Kostelijk, 16 j. J. Strijbis, J. H. de Wit, 6 m. (overl. te Amsterdam). Winkel, ven 1 tot 31 Augustus. GeborenGrietje, d. v. C. Gatter en G. Gaftija Jantje, d. v. J. Bijl en W. Mol. Trijntje, d. v Duif en G. Pijper. Jan Willem, z. v. C. Meur T. Mol. Jan, z. v. T. Bakker. Antje, d. v Kejjzer en G. Wit. Laatste berichten. 12 Septembe Met machtiging van H. M. de Koning Weduwe-Regentes zijn de Leger en daarmede in verband staande q werpen ingetrokken. De heer F. S. C. W. Wijs heeft te ken gegeven dat hij de benoeming tot lid den Gemeenteraad, wegens zijn aansta vertrek uit deze gemeente, niet wensch aanvaarden. Berlijn, iï Sept. Volgens hier vangen bericht is de Italiaansche pakketl „Taormina", op de reis naar Konsts nopel, bij Kaap Sunium (Kaap Coloi in aanvaring gekomen met de Grieks pakketboot „Thessalia". De „Taorrni zonk. De kapitein en eenige dekpassag van dit vaartuig werden gered, maar veertigtal passagiers van-de „Taormit die zich in de kajuiten bevonden, dronken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 3