HELDÈRSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT, Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN jaargang J. H. VAN BALEN. De Gaskwestie 11 Madame la Marquise, De Alkmaarsche Landbouw-Tentoonstelling. Ea desespereert nimmer I* Jan Pielen. Coen. 10» Het Taderlndt gfcatrwnra Blfjf ick tot im aea dooi. VeraoliUnt lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden: Voor de courant binnen de gemeeentef 0.70, met Zondagsblad 1.05 naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, km* L85 w f f f alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). 1.75, 2.10 tft Zuid-Afrika2.50, mm* 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein. Helder. Telefoonnummer 18. Prjqa der Advertentiën: Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang vna de hoeveelheid regelt, aanmerkelijk lager. Iugezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnaschen den tekst, per regd 10 Ct. Advertentiën voor liefdadige doeleindenw Dienstaanbiedingen voor don werkenden atandlp Agent in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Brüxelles. of eene Nabetrachting van de Nabetrachtingen van den Raad. De ontdekking van den heer Korver, dat sinds tien jaren te veel was betaald voor het door de gemeente verbruikte gas, in de laatste raadszitting publiek gemaakt, heeft zeker velen verbaasd doen opzien, en, men weet het uit onze nabetrachtingen van die zitting, ons niet het minst. Wij vroegen hoe zoo iets moge lijk kon zijn en gaven genoegzaam onze groote verwondering te kennen. Ja, indien er in den Raad ook slechts één stem ware opgegaan, om de juistheid van 's heeren Korver's ontdekking in twijfel te trekken, dan zouden wij de eersten zijn geweest om te vragen of de heer K. wel zeker van zijn zaak was. Maar dat gebeurde niet. De mededeeling was beslist: De daarop betrekking hebbende post gaf aanleiding dat in ééne afdeeling werd opgemerkt, dat door de gemeente voor gas-verlichting ten dienste van de waaklantaarns en gemeente-inrichtingen aan de gasfabriek ten onrechte 9 cent per M3 is betaald geworden, daar de bij contract bepaalde prijs, evenals voor de gewone straatverlichting, 6 3/( 0 cent per M* is, eoodat de Directie van de Gatfabriek daarvoor te veel heeft genoten. Zoodanige bewoordingen lieten geen twij fel aan de juistheid over en in het debat, dat zich daarop tusschen den Voorzitter en den heerK. ontspon, zeide de laatste: En zoodanig onderzoek is ook niet noodig, want er is te veel betaald, reeda ro jaar lang, dat is zekerartikel 12 van de concessie bepaalt den prijs en is niet voor tweeledige uitlegging vatbaar. Spr. wenscht eene Commissie uit den Raad te benoemen, die zal onderzoeken welk bedrag van 1882 tot 1891 te veel Fauilkto» van de Heldersche- en Nieuwed. Courant. Novelle door OU1DA. Zij wae weergaloos schoon, Madama la Marquise, Mignard's portretten kunnen daar van getuigen. Een er van stelt haar voor als Venus Victrix, volgens de mode dier dagen op een ander ziet men haar als Leóntine Oppertune de Vivonne de Rennecourt, Marqui se de la Rivière, met haar diamanten en baar vroolijken glimlach, waarbij tanden te voorschijn komen, glanzend wit als de paarlen, welke zij a la mode Montespan in de lokken heeft gestrengeld. Noch Louize de la Beaurae- le-Blanc, toen het geboomte van St. Germain zijn schaduw op het goudgelokte hoofd wierp, alvorens de sluier der karmelieten, in de Rue St. Jacques dit bedektenoch Henriette d'Angleterre, toen zij op haar balkon te St. Cloud naar de zangen der troubadours luisterde, alvorens, op bevel van Monsieur, haar jong leven werd opgeofferd noch Athenaïs de Morlemart, toen haar blauwe pages door de straten van Parijs vlogen en de voorrijders met hun karwatsen den weg vrijmaakten, alvorens het spel was verloren en de ijzeren punten in haar Montespan-braceletten werden geklonken geene van haar allen, geen van al haar -tijdgenooten en bekenden kon in schoonheid met Madame la Marquise wedijveren. Ware zij slechts blond geweest in plaats van donker, de bruine oogen der Bourbons had den zeer zeker met welgevallen op haar gerustzij zou de blauwe livrei met haar koninklijke garde, in rood en goud, hebben overschaduwd, en haar vriendin Athénaês is betaald en die daaromtrent den Raad voorstellen zal doen, waarna aan de Di rectie der Gasfabriek teruggave van het teveel betaalde moet worden verzocht. Nóch de Voorzitter, nóch een der leden sprak dit tegen. Het werd eenvoudig als een feit beschouwd, zooals genoegzaam uit de debatten van die zitting blijkt: Na eenige discussie hierover, merkt de heer Korver op, dat hij zich niet kan voorstellen hoe het mogelijk is geweest dat door het Dag. Bestuur machtiging is verleend tot betaling der onjuiste gas-rekeningen. De Voor zitter beroept zich er op, dat deze zaak reeds dateert van den tijd toen hij nog geen Burgemeester, zelfs nog geen lid van den Raad was. En bij de vraag of de rekening goed gekeurd moest worden, bleek alweder dat niemand aan de juistheid twijfelde. Wij lezen toch De heer Klik geeft in overweging de rekening onder protest goed te keuren, wat echter volgens den heer Hordijk niet aangaat. Protesteeren geeft hier toch niets meer; de zaken zijn gebeurd en we staan nu voor 't feit. Ook de heer Korver zegt dat de rekening kan worden aange nomen, maar onder protest, daar het Dag. Bestuur in de verlichtings-quaestie niet gehandeld heeft overeenkomstig de concessie. De Voorz: meent te moeten protesteeren tegen het door den heer Korver gesprokene. Negen jaren achtereen heeft de Raad de reke ning goedgekeurd en nu gaat het daarom toch niet aan, alleen het Dag. Bestuur voor deze misvatting verant woordelijk te stellen. Na nog eenige gedachten wisseling tusschen de Voor zitter en den heer Korver, stelt Voor zitter voor de rekening goed te keuren, onder voorbehoud, dat worde getracht het voor de gasverlichting te veel betaalde alsnog van de Directie der labriek terug te ontvangen. Dit voorstel wordt aangenomen en de reke ning der gemeente met eenparige stemmen goedgekeurd. Men zal ons toestemmen, dat in de wijze, waarop deze zaak in de raadszitting is ontvangen en behandeld, geen twijfel hoe genaamd wordt te kennen gegeven aan de juistheid. Wij stellen er prijs op dit uit drukkelijk te constateeren. Welnu, na die raadszitting zijn wij eens aan het zoeken gegaan en hebben de moeite zou haar even hartgrondig hebben gebaat als zij „la softe Fontanges" en „Sointe Maintenon" haatte. Haar geslacht toch heeft door alle eeuwen heen zich het voor schrift van den wijze herinnerd «Heb lief alsof gij eenmaal haten zult," en allen houden zich elk oogenblik gereed in den suiker- zoeten honing van hare liefde of vriendschap een bitteren droppel te mengen, zoodra de gelegenheid zich daartoe voordoet, en de onweerswolken van naijver en afgunst aan den horizont opdoemen. Zij was een erkende schoonheid, Madame la Marquise, en dat wist zij, terwijl zij daar geleund lag over het balkon van haar Chateau de Peitite Forct in de nabijheid van Clagny, buiten de Poorten van Versailles gelegen en peinzend neerzag op de tuinen en terrassen door Le Nötre ontworpen want hoewel zij zich alleen bevond en geen ander wezen dan haar hondje, Osmin, thans in de gelegenheid was haar blanke gelaatstint, hare donkere oogen, hare prachtige handen en armen te bewonderen, fluisterde zij met haar meest zegevierenden lach «Hij is de mijne.... Bah Hoe zou dit ook anders kunnen terwijl zij de robijnen doekspeld tegen haar boezem drukte met iets in baar blik, dat duidelijk te kennen gaf, hoe die vrouw geen tegenstand duldde, zelfs niet de mogelijk heid erkende, dat men aarzelen kon voor haar altaar neder te knielen. Niets of niemand had haar ooit weerstand gebodenhet lot was haar altijd gunstig geweest, het leven droeg haar zachtjes ver der. Zoo Bossuet haar ooit berispte, geschied de dit in die anathcmes cachés sous des fleurt (Toranger, waartoe die politieke priester somtijds zijn toevlucht nam, hoe streng en onverbiddelijk hij ook wezen kon tegenover de wereld in het algemeen. Monsieur le Marquis bezat geenszins de genomen de oorsprong van het bewuste contract op te sporen. Wij lazen de verslagen van tal van raadszittingen na, van 18811884, en wat wij vonden is geene kleinigheid. In het verslag der zitting van den Raad van 18 April 1883 toch lezen we het volgende: Bij stemming wordt op voorstel van B. en W. bepaald, dat de prijs van 't gas, door de Directie der Heldersche gasfabriek te leveren ten behoeve van gemeentegebouwen, zal bedragen 9 cents perML Tegen dit voorstel stem den de heeren Duinker, Beukenkamp en Hattinga Raven. (Zie „Held. en Nieuwedieper Ct." van 20 April 1883). Hoe komt het dat niemand in den Raad iets van dit besluit wist? We willen daar over nu niet verder uitweiden. En als nu dit besluit niet weer bij een later besluit is vernietigd, dan berust de ontdekking van den heer Korver gelukkig op eene vergissing, en dan zijn zij, aan wier beleid men reeds was beginnen te twijfelen, volkomen gerehabiliteerd, volko men in eer hersteld, en bieden wij van harte gaarne die heeren onze gelukwenschen aan. Met het oog op ander nieuws dat voor moest gaan zijn wij gedwongen de beschrij ving der inzending tot een volgend nummer nit te stellen. De bekroningen deelen we echter hieronder mede Paarden. Paarden van inlandsch ras. Veulenmerriën, gedekt in den springtijd van 1891 met veulen. 2e pr. J. Kleef, Limmen. Jonge paarden, geboren in 1887, merriën. le pr. J. W. Slooten, Akersloot. Jonge paarden, geboren in 1888, merriën. le pr. P. Hoefnagel, Spanbroek2e pr., P. Smit Cz., Scherraerhorn. Paarden van inlandsch gekruist ras. Veu lenmerriën gedekt in den-springtijd van 1891, met venleu. le pr. K. Kooij, Heer-Hugo- lastige excentriciteit van M. de Pardaillon de Gondrannooit zou het bij hem zijn opgekomen diens voorbeeld te volgen en in de rouw te gaan. Zoo het oog van een Bourbon op zijn vrouw ware gevallen, hadde hij, als een loyaal onderdaan en getrouw pair van Frankrijk, gezegd, dat zijn huiselijke schat ten en bezittingen den Koning toebehoorden. Alles wat onaangenaam was, nam de vlucht voor haar stralende glimlach, evenals de menigte voor haar vergulden rijtuigen en vurige paarden vluchtteen zoo nu en dan een plotselinge opwelling van vroomheid zich bij haar deed gelden, of de stem van het geweten haar mal a propos in de ooren klonk, vereerde zij op raad van de Comtesse de Soubise en de Princesse de Monaco die zelve op deze wijze hoeten deden een geëmailleerde lamp aan Sainte Marie Repara- trice, om na zulk een aanval van berouw weer te voorschijn te treden, schitterender dan ooit, stralend van jeugd en schoonheid onder al de stralende vlinders, die onderden zonnigen hemel van Versailles in den Jardin de Flore dartelden. Het maanlicht wierp zijn trillend schijnsel op de fonteinen, wier waterstralen met een regelmatig geluid in de marmeren bekkens neerplastende lindehoomen, zachtjes door het avondkoeltje gewiegd, verspreidden alom hun doordringenden geur, en de rozen, die zich langs de vergulde balustrade slingerden, schudden de dauwdroppelen van hun gebogen stengels droppen even schitterend als de diamanten in de lokken der schoone vrouw, die daar stond en het hoofd in de hand liet rusten. Zij was geheel alleen iets wat in het leven van de Markiezin de la Rivière als een zeldzame omstandigheid kon gelden en Osmin scheen die stilte en eenzaamheid weinig op prijs te stellenwant plotseling schudde hjj zijn zilveren bellen en deed een waard2e pr. P. S. Zijlmans, Haarlemmer meer. Eerv. verin. H. F. Bultman. Jonge paarden, geboren in 1887, merriën. le pr. J. Groot, Oudorp 2e pr. J. Groot, Anna Paulowna. Jonge paarden, geboren in 1888, merriën. le pr. C. J. Schenk, Wieringerwaard 2e pr. K. Jonker, Barsingerhorn eerv. verm. H. F. Bultman en J. Breebaart Kz. Jonge paarden, geboren in 1889, merriën. le pr. J. Breebaart Kz., Winkel2e pr. wed. A. C. Bakker, Wieringerwaard. Jonge paarden, geboren in 1890, merriën. le pr. H. Waiboer Az., Winkel2e pr. C. W. Spaans, Avenhorn. Paarden van vreemd ras. Veulenmerriën, gedekt in den springtijd van 1891, met veu len. le pr. H. v. Wickevoort Crommelin, Berkenrode2e pr. Herm. F. Bultman, Haar lemmermeer. Jonge paarden, geboren in 1887, merriën. le pr. J. Y. Ran, Haarlemmermeer. Jonge paarden, geboren in 1888, merriën. le pr. H. v. Wickevoort Crommelin. Jonge paarden, geboren in 1889, merriën. 2e pr. G. Claij, Haringhuizen. Jonge paarden, geboren in 1890, merriën. le pr. H. F. Bultman 2e pr. G. Claij. Rundvee van inlandsch ras. Verzameling vee, behoorende tot dezelfde familie le pr. J. Koopman, Beemster2e pr. G. Claij. Herfstkalvers of dikke koeien, le pr. P. Kok, Binnenwijzend2e pr. J. M. de Son- naville, Alkmaar8e pr. P. v. d. Oord Jbz., Winkel. Kalfdragende koeien, geboren in- 1889, le pr. wed. H. Beets, Beemster2e pr. A. Zijp Hz., Lambertschaag. Kalfdragende vaars, geboren in 1889, le pr. K. Prins Grootebroek 2e pr. L. Visser Cz., Beemster, bij loting. Kuispink, geboren in 1890, le pr. A. v. d. Horst, Schagen 2e pr. P. Zeeman, Beem ster 3e pr. A. v. d. Horst, Schagen. Stierkalf, geboren in 1891, le pr. K. Mars, Beemster 2e pr. A. de Goede Hz. id.3e pr. C. Jongens Pz., idem. Kruiskalf, geboren in 1891. le pr. C. Edel Kz., Beemster2e pr. dezelfde. W o 1 v e e. Springram, geb. in 1890, van Lincoln ras le pr. J. Houter Jbz., Schellinkhout2e pr. J. Man Cz. Beemstereerv. verm. J. M. de Sonnaville, Alkmaar. Springram, geboren in 1890, van zuiver Texelscb ras. le pr. C. de Geus, Ursem 2e pr. G. Dikkers, Texel. Springram, geboren in 1890, van zuiver scherp doordringend geblaf hooren. „Ahadaar is bij, Osmin zeide zijn meesteres, glimlachend zijn kopje streelend, toen in de verte snelle, nauw hoorbare schre den naderden. Uit de donkere schaduw der linde- en kastanjeboomen, waar de maan niet vermocht door te dringen, trad een man te voorschijn, stak de laan over die langs het balkou liep, beklom de treden van het terras en stond weldra aan haar zijde hij was jong en schoon, en zijn krachtige, slanke gestalte scheen meer geschikt de uniform van een kapitein der Garde te dragen, dan het somber priesterge waad dat thans zijne leden omsloot. Zijn lippen waren stijf op elkaar geklemd en over zijn gelaat lag een bleekheid verspreid, die een pijnlijke tegenstelling vormde met den harlstochtelijken gloed, die uit zijn oogen lichtte. ZooGq schijnt u niet te haasten aan mijn bevel te gehoorzamen, monsieur Zeker ware geen andere man in Frankrijk zwijgend naast die vrouw blijven staan met hare betooverende blikken, hare verblindende schoonheid, terwijl zij met hoog opgetrokken wenkbrauwen die vraag tot hem richtte. Maar hij deed zulks, hij sprak geen woord en klemde de lippen slechts vaster opeen. Toen veranderde haar toon, en werd smeekend, verleidelijk, zacht verwijtendeen teedere glimlach speelde haar om de lippen, terwijl zij fluisterend sprak„Gaston, gij hebt mij niet meer lief!" „U niet liefhebben mijn God 1" Het waren slechts vijf woorden, maar zy spraken van een hartstocht, zooals zij dien, ondanks al haar minnarijen, tot dusverre nog niet gekend hadzij toch kende alleen de liefde harer tallooze aanbidders in de salons of in de tuinen te Versailles die liefde, uchtig en dartel als een spel en die elk Texelsch ras, gefokt en gehouden op Texelle pr. Aug. Keizer Cz., Texel; 2e pr. S. P. Koning, Texel. Twee melkgevende ooien, geboren in 1888, 1889 of 1890le pr. G. Claij, Haring- huizen 2e pr. J. Breebaart Kz., te Winkel. Twee melkgevende ooien van zuiver Ter. ras, geboren in 1888, 1889 of 1890: lepr. O. Schaap, Winkel. Twee melkgevende ooien van Texelsch ras, geboren in 1888, 1889 of 1890, gefokt en gehouden op Texelle pr. S. P. Koning, Texel2 e pr. G. Dikkers, id. Twee melkgevende ooien (geen Texelsch ras), geboren in 1888, 1889 of 1890 le pr. J. Breebaart Kz., Winkel; 2e pr. dezelfde.) j Een ramlam en 2 ooilammeren van volbloed Texelscb ras, geboren in 1891le pr. P. Boekei Cz., Schagen2e pr. G. Dikkers, Texel. Ramlam, geboren in 1891 in Nederland le pr. P. Kamp, Berkhout2e pr. C. Mol Jz., Venhuizeneervolle vermelding dezelfde. Zes ooilammeren, geboren in 1891 in Ne derland le pr. P. Bier Jz., Haarlemmer meer 2e pr. K. Jonker, Barsingerhorn8e pr. P. Boekei Cz., SchagenEervolle ver- melding G. Clay, Haringhuizen id. J. Rolff Cz., Schermeerid. C. Keijser Pz., Texelid. G. Dikkers, id. Varkens. Beeren van vreemd ras, groot soort, gebo- ren in 1890 of vroegerle pr. J. Konijn I Kz., Beemster2e pr. G. Clay, Haringhui zen 8e pr. F. Brouwer, N.-Niedorp. Beeren van vreemd ras, klein soort, gebo ren in 1890 of vroegerle pr. S. G. v. d. Hangen, Schagen. Beeren van inlandsch ras, geboren in 1890 of vroegerle pr. P. Druf, Winkel. Zeugen van inlandsch ras, geboren in 1890 i of vroeger: le pr. G. Claij, Haringhuizen. De beste vette koe. le pr. M. D. Snoeck, Beemster2e pr. L. v. d. Oord, Koedijk. Twee stuks vette schapen, le pr. F. Groot Jbz., Midwoud2e pr. dezelfde. Vet kalf. Eerv. verm. J. Zomer, Koedijk. Aan de gisteren te Alkmaar gehouden harddraverij, uitgeschreven door de Alkmaar- sche harddraverij-vereeniging, om een prijs van f 100, en een premie van f 50. aangeboden door de Yereeniging „Burger kring" namen 29 paarden deel, die nim- mer een prijs van boven de f 100. 1 hadden gewonnen. Toch waren er vele 1 flinke dravers bij en was de strijd dikwijls hardnekkig. De prijs werd gewonnen door de bruine merrie „Wilhelmijntje", eigenaar de heer A. tragisch element als de grootste dwaasheid verwierp. Hij had hare handen zoo stijf vastgegre pen, dat de scherpe kanten harer diamanten ringen hem in het vleesch drongen, maar hij voelde dit niet. „U niet liefhebben Mijn God In uw bijzijn vergeet ik mijn beloften, mijn hei ligste eeden Ik vergeet alles behalve u, die ik aanbid, zooals ik vroeger, alvorens u te kennen, mijn kerk aanbad. Liever wil ik met u de martelingen der hel verduren, dan alleen de zaligheid van het Paradijs te ge nieten In uwe tegenwoordigheid is mijn kracht gebrokengij kunt mij buigen door uw wil, zooals de wind bet lindeblad doet buigen. Ovrouw, vrouwkendet gij dan geen genade Gij, die dagelijks honderden voor uw glimlach deedt nederknielen, moest gij ook my nog voor uw blik doen buigen zooals zij buigen, die door geen beloften zijn gebonden, die in de middernachtelijke eenzaamheid zichzelveu niet behoeven te geeselen voor debloote misdaad der gedachte? Kendet gij geen genade, gij die, spelende met zoovele harten, ook nog het mijne moest hebbeu om het te ver scheuren en te verbrijzelen Ik was kalm en rustig en tevreden voordat ik u had geziengeen blik uit vrouwenoogen deed mijn hart sneller kloppen, geen lach van vrouwenlippen vervolgde mij, bezoedelde mijn ziel en belette mij te bidden Welke cjuivel bracht u in verzoeking mij te betoo- veren kondt gij niet één man met vrede laten „Alsofzij, die in verzoeking worden gebracht, niet evenveel van dat spel houden als zij van wie de verzoeking uitgaatdacht Madama la Marquise met een inwendigen lach. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1