Intèfriatforiaal Landbouw- congres te 's Gravenhage. (Vervolg.) In de jl. Donderdag gehouden alg. verga dering werd, na den heer Conrad, ook het woord gevoerd door dr. W. P. Ru ij ach, genees kundig inspecteur, over de maatregelen tegen veeziekten en de besmettelijke longziekte in 't bijzonder. Hij kwam tot de volgende conclusiën 1. de pleuropneumonie (besmettelijke long ziekte), de grootste ramp voor den landbouw in verschillende Rijken, kan worden uitge- geroeid het is de plicht der Staten, de wijze te regelen, waarop dit moet geschieden en de toepassing dezer regelen te vergemakkelijken 2. de zekerste en meest afdoende middelen om dit doel te bereiken zijnverbod van invoer van vee en afval van vee, huiden eDZ., verdacht van besmetting, of afkomstig van Rijken, waar de ziekte heer9chtvoortdurende en strenge bewaking der grenzen verplichte aangifte door de eigenaren van alle ziekte gevallen of gevallen waarin het vee van ziekte wordt verdacht; afsluiting van de veerijke kringen, die van besmetting verflucht zijn, met telling en merking van h't vee in die kringen voortdurend en streng toezicht door veeartsen, staatsambtenaren.ondersteund door militaire bezetting van de besmette streken en goedgeregelde en onmiddellijke afmaking, na aangifte, van alle aangetast of verdacht vee, door staatsbeambten, met scha deloosstelling van de eigenaren verbranding der besmette organen van de afgemaakte beesten en geheele desinfectie van alle stallen in de besmette kringen en van de besmette of van besmetting verdachte voorwerpen, door reglementair handelende desinfecteurs, alles op koslen van den Staat 3. de inenting alléén is een minder zeker middel om de pleuropneumonie uit te roeien 4. de handhaving van het verbod van invoer van vee uit landen, die vrjj geworden zijn van de ziekte, in geval deze uitgevoerd is door toepassing van de inënting, en waar geen. anderen veeziekten heerschen en het veeartsenijkundig staatstoezicht goed is gere geld, gedurende meer dan een jaar na de volkomen ontroeiing der ziekte, is vexatoir en onrechtvaardig. Na langdurig debat werden deze conclu siën met eenige kleine redactie-wijzigingen aangenomen. De 4e oonclussie, waartegen de heer Parker (Engeland) opkwam als geen voldoenden waarborg gevende, werd, op voor stel ven den heer Salraon (Amerika), in twee deelen gesplitst, waarvan het eerste beslist, wanneer een land vrij van longziekte wordt geacht, en het tweede verklaart, dat verbod van invoer in zulk een land vexatoir en onrechtvaardig is. Vervolgens werden de conclusiën over de instellingen van onderwijs voor land- en tuinbouw, over de zuivelbereiding op groote schaal, over de vervalsching van meststoffen, over de beetwortelcultuur ("waarbij o. a. de wensch wordt geuit, dat de verbouwers van beetwortelen zich met elkander zullen verstaan, opdat zij een model-contract voorleggen aan de fabrikanten, waarbij het oog op de belangen van beide partijen wordt gehouden), over het vervoer van landbouwproducten en over den veldarbeid van kinderen allen goedge keurd. De algemeene vergadering keurde Vrijdag nog een aantal afdeelings-conclusiën goed, nl. die betreffende1. de proefvelden 2. de veefokkerij en de onteigening van tuberculeus vee, met sterilisatie van het vleesch, in ver band met de maatregelen, welke noodig zijn om den eigenaar voldoende schadeloos te stellen 3. den aanleg van kanalen in veen gronden en de exploitatie van veenderijen 4. de landnationalisatie (veroordeeld als ge vaarlijk, een droombeeld en volkomen nutte loos) 5. de verlaging der mutatie-rechten (waartoe Frankrijk het voorbeeld gaf, waar voor de heer vou der Straeten Ponthoz aan dat land hulde bracht)6. de scheikundige onderzoekingen in de landbouw-laboratoria 7. de deelpacht8. de bevloeiing van gron den met rioolwater uit de steden (aanbevolen); 9. droogmaking en irrigatie (op voorstel van kolonel van Zuijlen uitgebreid tot Indië) 10. het landbouwcrediet( particulier initiatief). Ten slotte werd, op voorstel van den heer Ed. Jacobson, besloten, den wensch uit te spreken, dat de Regeeringen de theecultuur zullen bevorderen. Voorts werd, overeenkomstig de voorstellen van den heer Sagnier, de definitieve organi satie der Congressen vastgesteld. Daarbij is eene Internationale Landbouwcommissie inge steld, die de toekomstige congressen voorbe reiden zal en op andere wijze voor de land bouwbelangen zal hebben te waken. Deze commissie zal uit 40 leden bestaan, te Parijs zetelen en minstens eenmaal in 't jaar ver gaderen. De commissie zal een eigen orgaan uitgeven. Elke twee jaren zal een Congres worden gehouden. Een fonds wordt gesticht tot goedmaking van de kosten der perma nente commissie en der congressen, die ove rigens worden betaald uit de contributiën der leden, die minstens f 10 bedragen. Tot hiertoe was er een tekort bij de bestaande commissie, welk tekort echter door de Fran- sche Regeering is gedekt, waarvoor de rap porteur aan den minister van Landbouw en aau den heer Tisserand, directeur van Land bouw, dank betuigde. De heer Ohlsen wilde subsidie vragen van alle Staten voor de kosten der commissie, omdat alle Staten belang hebben bij den bloei en de welvaart van den landbouw, maar de heer Sagnier verwierp dit denkbeeld, er op wijzende, dat, evenals hier, ook elders voor de congressen subsidiën zouden worden verkregen en een vaste toelage van de Re geeringen de commissie minder onafhankelijk zou maken| mer kaas, gemaakt in Mei, le pr., f 15, aan J. Spruijt Lz., Oudshoorn, 2e pr., f 10, aan P. Kwantes, Assemlelft. 3de pr. f 6, aan A. Eriks, Pettenvoor Edammer kaas, gemaakt na half Juli, le pr., f 15, aan A. Eriks, Petten, 2de pr., f 10, aan P. Kwantes, Assendelft, 3de prijs, f 5, aan P. Franzen, Osdorpvoor vette kaas van bijzonderen vorm, le pr., f 10, aan C. Mosk Jz.. Scha- gerbrug, 2e pr., f 7.50, aan J. Spruijt la.., Oudsboorn, 3de pr., f 5, aan A. Eriks, Petten. Blijkens nader bericht van liet Nederland- sche gezantschap te Parijs moet het certificaat, dat vereischt wordt bij den invoer in Frankrijk van Nederlandscli vee, afkomstig zijn van de overheid van de plaats van herkomst, der dieren, en inhouden dat deze gezond zijn en dat op de plaats van herkomst op het oogenblik van hun vertrek geene besmettelijke ziekte onder de dieren van de ingevoerde soort heerschte, noch in dc twee voorafgaande maanden geheerscht heeft. Turkije. Een Engelsch pantser schip heeft jl. Zondagmorgen bezit genomen van het eiland Sigri bij Medullu (Lesbos) en zette troepen en kanonnen aan land. Chili. De Junta heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij 't den Balacedisten wordt vergund het land te verlaten. Den Amerikaanschen gezant moet 't gelukt zijn te voorkomen, dat de bezittingen der Balmacedisten werden verbeurd verklaard. De „Presidente Pinto" is reeds op weg naar Southampton. Uit Kiel wordt medegedeeld, dat de kapitein en de eerste machinist van de „Pinto" naar Parijs zijn vertrokken, om het schip over te dragen aan de vertegen woordigers der Congrespartij. Men acht 't waarschijnlijk dat de Junta 27millioen papieren dollars, doorBalmaceda uitgegeven, zal erkennen, om het volk voor groote verliezen te behoeden. Ramon Barros Lucos zal waarschijnlijk candidaat voor het Presidentschap worden gesteld. Buitenland. Belgie. Mechelen, ii Sept. Algemeene vergadering van het Katholiek Congres. In de heden gehouden algemeene ver gadering bepleitte pater Franco, Syrisch priester van den Griekschen ritus, de zaak der vereeniging van de Grieksche en de Romeinsche kerk. De heer Fletcher, voorzitter van de Vereeniging voor de bekeering der Engel- sche protestanten tot het Katholieke geloof, wees op het verval der Anglikaansche kerk. De abt Garnier, van Parijs, stelde de tien geboden tegenover de socialistische leerstellingen. De spreker deelde mede, dat hij nog dit jaar 20,000 Fransche werklieden naar Rome zal geleiden. Hij wil indruk maken op de publieke opinie, want zonder dat zijn alle pogingen vruchte loos. De heer Korch, hoogleeraar aan de Luik- sche hoogeschool, zeide dat de Katholieken zich gemeenzaam moeten maken met alle wetenschappen, ten einde met vrucht de argumenten hunner tegenstanders te kunnen beantwoorden. De heer Thelier de Ponceville, Fransch afgevaardigde, begroette het congres uit naam van de groep der Fransche afge vaardigden, die eene bijzondere studie maken van de sociale vraagstukken. Pater Didon, van Parijs, predikte de noodzakelijkheid van de aansluiting der Katholieken van de geheele wereld, ten einde den dreigenden schok tusschen het volk en de besturende klassen te voor komen. Het Congres is jl. Zaterdag gesloten. De laatste zitting werd o. a. bijgewoond door den aartsbisschop, den pauselijken nuntius en vele bisschoppen. De heer Woeste leidde de vergadering. De secretaris sen lazen de besluiten voor der verschillende afdeelingen en daarna werden redevoerin gen gehouden door den heer Berthier, rector der universiteit van Freiburg en Klein, hoogleeraar aan de universiteit te Dublin. Ten slotte hield de heer Woeste een rede, waarin hij de geschiedenis der Katholieken sedert het eerste Congres van 1863 schetste en den vreemden prelaten en Congres-leden dank zegde voor hun aanwezigheid. Om elf uur werd het Congres gesloten in de hoofdkerk, met een preek van den onder-rec tor der universiteit te Leuven, Cartuyvels. Duitschland. Een jl. Zondag bij het ministerie van oorlog ontvangen telegram bevestigt het bericht, dat de expeditie- Zalewski ten zuiden van de Uhaha-rivier (Duitsch Oost-Afrika) den 17 Augustus door de Walhehe's is overvallen en uiteen gedreven. Zalewaki, drie officieren en vijf onderofficieren worden vermist. Twee officieren en twee onderofficieren zijn gered. Jl. Zondag hielden de sociaal-democraten te Berlijn een druk bezochte vergadering. De afgevaardigden, die naar het Congres te Brussel waren gezonden, gaven verslag van hetgeen op het Congres was voorge vallen. Er ontstond een heftige woorden wisseling. Eenige sprekers der oppositie keurden het af, dat de anarchisten van het Congres waren uitgesloten, benevens het krasse optreden van Liebknecht tegen Domela Nieuwcnhuis, toen de oorlog- quaestie behandeld werd. Daarom werd een voorstel ingediend, waarbij Liebknechts houding werd afgekeurd. Singer verdedigde Liebknecht en viel Nieuwenhuis zeer heftig aan. Singer, een van de hoofdleiders der sociaal-democraten in den Rijksdag, noemde de voorstellen van Nieuwenhuis dwaasheden, want, indien men ze werkelijk wilde uitvoeren, zouden de werklieden bij hun gewelddadig verzet eenvoudig doodgeschoten worden. Ten slotte werd de houding der Duit- sche afgevaardigden, tijdens het Congres, met groote meerderheid goedgekeurd. Engeland. Op de Beurs werd jl. Vrijdag bekend gemaakt, dat de consul- generaal van Transvaal in Frankrijk, Oppen- heim, gemachtigd is een leening voor openbare werken te sluiten. De obli- gatien zullen 4i pCt. intrest, door het Gouvernement gewaarborgd, geven. Spanje. Tengevolge van hevige regens is de Amarguilla bij Consuegro (eene stad met 7000 inwoners bij Toledo) buiten de oevers getreden. Volgens gerucht zijn 1500 menschen omgekomen, grooten- deels tengevolge van het instorten der huizen. De stad Consuegro is bijna geheel verwoest j de lijken worden door den stroom Gemengd nieuws. Een der werklieden, bezig bij het steenzetten aan den havendam te Oude- schild op Texel, geraakte door het omvallen van den hijschbok onder dit werktuig. Hevig bloedende werd de man overeind geholpen en bij den heer Kruithoed ver pleegd. Onderwijl werd de hulp van dr. Stam ingeroepen. Gelukkig bleek de man niet ernstig gekwetst te zijn, zoodat er uitzicht bestaat, dat hij na weinige dagen weer zijn werk zal kunnen her vatten. Met diep leedwezen vermelden wij het overlijden van den heer Bos boom te 's Gravenhage, in den ouderdom van ruim 74 jaren hij stierf gisterenmorgen te 5 uren. Bosboom was een sieraad der schilderschool en zijn heengaan een leemte, die niet gemakkelijk zal worden vervuld. Te Haarlem heeft een hevige brand gewoed in de lak- en vernisfabriek der heeren Savry en Zoon. De geheele fabriek is uitgebrand. Uit 's Hertogenbosch woidt aan de „Amst." bericht, dat de door den burge meester uitgevaardigde proclamatie is in getrokken en dat aan den commissaris van politie ongevraagd een maand verlof is verleend. Om een weddenschap werd jl. Zondag een brutaal tochtje ondernomen. Schipper De Bot te Vlaardingen nam nl. aan, om met 16 varensgezellen met een Westlandsche groenteschuit de reis naar Scheveningen te doen. Des morgens werd de tocht aange vangen en te 4 uur waren ze voor Scheve ningen. Daar bleven zij een uur en keerden toen naar Vlaardingen terug, waar zij te 10 uur met gejubel werden ontvangen. Vóór hen had nog nooit iemand dit waagstuk ondernomen. In den internationalen zangwedstrijd te Keulen is de hoofdprijs behaald door de Koninklijke Zangvereeniging „Caecilia", te 's Gravenhage. Verder verwierven de Vereenigingen „Kunst en Broederschap", van Amsterdam, een eersten prijs, „Souve nir des Montagnards", van Tilburg, een tweeden, „Roermond's Mannenkoor,', van Roermond, een derden en de „Vereenigde Zangers", van Amsterdam, een vierden prijs. Vreeselijke ramp op zee. De Grieksche stoomboot „Thessalia", varende van den Piraeus naar Voio, is, zooals we nog in ons vorig nummer konden mededeelen met de van Konstantinopel komende Italiaansche postboot „Taormina" in botsing gekomen. De aanvaring had des nachts omstreeks 1 uur plaats te midden van een hevigen storm uit het noorden, in de nabijheid van Sunion De „Taormina" werd letterlijk doorboord. Slechts weinig passa giers redden zich, door van de „Taormina" op het lagere dek der „Thessalia" te springen. Waarschijnlijk zijn ongeveer 85 personen omgekomen, onder welke ook verscheidene Oostenrijkers en Duitschers waren. De Londensche correspondent der „N. R. Ct.", die op reis zijnde, zich toe vallig aan boord van het verongelukte stoomschip bevond, seinde van Poros, een klein eilandje op de kust van Morea, het volgende „Een vreeselijke ramp heeft onze stoom boot „Taormina", behoorende aan de Rubattino-maatschappij, getroffen. Zij is in den afgeloopen nacht, na een aanvaring met een onbekende stoomboot, in 15 min. tijds, bij Oir we gezonken. Vele per sonen moeten daarbij omgekomen zijn. Wij hebben alles verloren. Met veel moeite zijn wij gered door een klein Grieksch vaartuig, na 7 uren bij zware zee in een sloep te hebben rondgezwalkt". De vrouw, die een moordaanslag pleegde op den 60 jarigen priester Granduca, in de San Franciscokerk te Palermo, heeft zich vrijwillig gevangen gegeven. Zij beweert uit wraak over het wangedrag van den priester tegen haar 11 jarige zuster te hebben gehan deld. De priester is gevaarlijk gewond. Volgens bericht aan de „Times" zal Rusland weldra het tooneel worden van een geloofsvervolging op groote0schaal. De „Stundisten", eene godsdienstige secte, die der Oud-Grieksche kerk een doorn in het oog is, zullen het hard te verantwoor den krijgen. Zelfs moet bij de heilige synode het voorstel ingekomen zijn om voortaan den „Stundisten" hunne kinderen te ontnc men, deze dan volgens de voorschriften der Oud-Grieksche kerk te doopen en on der de hoede van priesters dier leer te doen opvoeden. Soeni) 1 ran Amsterdam naar Batavia, pas seerde 11 September Pcniche. Prinses Marie van Batavin naar Am sterdam. vertrok 12 September van Padang. Prins Alerander (s.), van Amsterdam naar Batavia, passeerde 12 September Kaap del Armi. Prinses Sophie van Batavia naar Amster dam, passeerde 13 September Kaap St. Vincent. Koningin Emma(s), van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 13 Scptembor te Southampton. Ardjocno (s.), vun Rotterdam na»r Batavia, passeerde 11 September Kaap Carvoeiru. Utrecht van Batavia naar Rotterdam, vertrok 12 September van Port-Saïd. Schiedam vertrok 12 September van Bal- timore naar Rotterdam. Amsterdam (s), vertrok 12 September van New-York naar Rotterdam. Didnm (s.), van New-York naar Amsterdam, passeerde 13 September Prawlepoint. V e e n d a ra (s.), vau Rotterdam naar New-York, passeerde 13 September Lizard. E din (s.(, urriveerde 14 September van Balti- m ore te Rotterdam. Noord-Holland, kapt. Bloos, vau Snndswall naar Zaandam, passeerde 11 September Elaeneur. Josine Louis e, kapt. Visser, arriveerde 11 September vnn Nieuwediep te Helsiugfors. Jan Carcl, kapt. StefTens, vertrok 12 Sep tember van Nieuwediep naar Hernösand. L i b r a, kapt. Krijncn, arriveerde 14 September van Gefle te Rotterdam. Buitengewoon snelle reis. Het Engelsche nieuwgebouwde ijzeren schroefstoom- schip ffScot", toebehoorende aan de #Union Steamship Corapany" contractante met het Engelsche Gouvernement voor de overvoer der mail naar de Kaap de Goede Hoop, vertrok van Kaapstad den 2den dezer en arriveerde te Madeira den 14 dezer, des voormiddags 8 uur, met bestemming naar Plymouth. Dit eerste gedeelte harer thuisreis werd gemaakt in 11 dagen, 13 uren, 17 minuten en geeft een gemiddelde vaart van 16,9 knots per uur. De „Scot" maakt tot nu toe de snelste reis tusschen Kaapstad en Madeira. Marktberichten. Texel, 10 Sept. Ongewassehen Wol f0.78 per Kg.; Geviacht Zeegras f2.75 a 3.75, gemaaid id. f6.75 per pak van 100 Kg. Karweizaad f 10 a 12; Aardappelen f2.25 a 4 per Hl. Alkmaar, 11 Sept. Aangevoerd 594 stapels, wegende 166.392 Kg. Kleine Kaas f 30.50, Commissie f28 en middelbare f28.50. Handel redelijk vlag. Da prijzen der bekroonde stapeb, op de markt eveneens verkocht, waren: Kleine Gras f34, com missie f32, middelbare dito f32. Ter Graanmarkt aangevoerd4751 h., als64 h. Tarwe, f8.50 a f9.270 h. Rogge, f8 n 9 1012 h. Gerst, f4.50 a 5.50, id. Oliev., f5.50 a 6.35; 2656 h. Haver, f3.25 a 4.342 h. Erwten: Groene f9.25 a 15, Vale fll a 14 Grauwe f 14 a 22.50 en Witte f9; 205 h. Mosterdzaad: Geel f10 rood f 13.50 a 16; 31 h. Blanw Maanzaad f 13. a 13.25 27 h. Koolzaad, f 10.75 per 111., Karwei zaad: nieuw f9 a 10.50 per 50 Kg. Alkmaar, 12 Sept. 24 nuchtere Kalveren f8 a f 16, 175 Schapen f 10 a 18,103 magere Varkens f 11 a 15, 145 Biggen f 3 a 5.50, 7 Bokken en Geiten f 1.25 a 12, 25 Koeien f 150 a 210, 4 Paarden f 70 a 150, alles per stuk. Boter 60 a 70 ct. per kopKip-eieren f 3.50 a 4 per 100 stak*. Hoorn, 11 Sept. Aangevoerd 692 Schapen, f 18 a 27 per stuk. Enkhulzen, 14 Sept. Aardappelen (Muisjes) groote f 2.15 a 2.40, ronde blanke f 1 a 1.80, blauwe f 1 a 1.75 per half Hl. Wortelen f 1 a 1.10 per 100 stuks, grove Bloemkool f 4 a 5, witte Kool f 6 a 7, roode dito f 5.a 6.per 100 slaks. Peren f 1 a 2, Appelen f 1.80 a 2, Uien f 1.20 a f 1.30 per half Hl. Bovenkarspel (Station), 14 Sept. Bieten f 6 a 7, Wortelen f 0.75 0.90 per 1000 stuks, ronde Streeker Muizen f 1 a 2.Uien groote gele f 0.60 a 0.83, kleine f 0.70 a 0.80, groote roede f 1.10 a 1.80, per half Hl., grove Bloemkool f 3 a 5, reuzen f S a 5, witte Kool f 6 a 8, roode Kool f 5 a 6, per lOOst. Amsterdam, 12 September. Fjjne Zaden: Karweizaad, zoowel nieuw nis oud bij partij verhan deld tot stijgende prijzen. Nienw bruin mosterdzaad valt, wat kwaliteit aangaat, mede, prijzen zyn iets flauwer te noteeran. Maanzaad met goede vraag. Bruin Mosterdzaad gold f 26 a 24, Geel f 22 a 20 en Kanariezaad f 10.37Ï a 10 per 100 Kg.; Karwei zaad 1890r f 12, id. 1891r fll a 10.87*, Blanw Maanzaad f 14 a 14.50 per 50 Kg. Lijnzaad flauw en lager aangeboden. Bombay f268 ai 265, N. Amerik. Oct.-Nov. f262 a 260, Calcutta f235, Azof Sept.-Oct. f268, Petersb. f 255. Raapolie liep f0.50 a 0.75 in prys terng, doch bleef zoowel dadelijk als op de termijn op de ver laagde prijzen meer gezocht. Amsterdam, 14 Sept. AardappelenGeld. blanwe f 2.80 aS, dito Muizen f 3.75 a4, Friesche Dokk. Jammen f 2.50 a 3.50, dito Frnneker f 2.50 a 3.50, dito Zaaiers f 2.40 a 2.50, Pruis. Hamb. f 5 a 5.60, alles per Hl. Tarwe op levering lager, Nov. f 258. Rogge op levering lager; Oet. f 232, Maart f 242. Raapolie onveranderdvliegend per 100 Kg. f 34,-, Sept.-Dee. f34, Mei f 84.50. Lijnolie flauwvliegend per 100 Kg. f 21.75. Sept.-Dee. f 22.75, Jan.-Mei f22.50. Raapkoeken f 65 a 95. Lijnkoeken f 9.50 a 14. Veemarkt800 Runderen, lste kw. 76, 2de 66 en 3de 56 c. per Kg.208 Melk- en Kalfkoeien, f 140 a 285 per stak; 1 Graskmlf; 36 nueht. Kal veren, f 6 a 11; 54 Schapen; 843 vette Varkens, 40 a 45 e. per Kg. Schiedam 14 Sept. Moutwijn f 12.Jenever f 17.50, id. Amsterdamsehe proef f 18.75, Spoeling- Commissie f 1.10. Londen, 14 Sept. Aangebracht 1094 Amerik, Runderen 52* a 57* ct. per Kg., 680 Nederl. Kal veren 65 a 75 ot. per Kg., Sehapen 5018 Nederl., 60 a 721 ct. per Kg. 337ste Staatsloterij. Vijfde klasse. Eerste lystNo. 1856 f 15,000. Noa, 68 11205, 11738, 15760 en 20136 ieder f 1000. Not 1960, 2615, 6968, 11789 en 13097 ieder f 40C Nos. 8591, 9518 en 13106 ieder f 200. Nos. 196 1337, 1681, 2673, 2887, 3315, 5882, 7593, 822t 9082, 11847, 13288, 14080, 14176, 15231, 1650-1 17887 en 20912 ieder 1 100. Prijzen van f 70. 2918 5801 8501 10964 13777 16338 1954 2935 5802 8558 10985 13810 16728 1963 3189 5918 8594 11208 13884 16772 1971 3535 5962 8865 11603 13993 16838 1975 3710 6017 6882 11657 14059 17095 1977 3771 6046 9086 11899 14249 17504 1982 3888 6095 9280 11902 14256 17559 1984 3990 6140 9529 12079 14416 17769 1987 4012 6209 9572 12159 14481 18298 1998 4186 6282 9574 12369 14497 18378 2015 4234 6581 9587 12555 15173 18571 2027 4315 6821 9770 12580 15548 18605 2028 4579 6889 9811 12721 15592 18735 2036- 4703 7084 10116 12951 15672 18769 2045 5081 7926 10155 13151 15660 18998 5248 7953 10169 13349 15689 19124 2092 5426 8093 10248 13385 15807 19141 2096' 5595 8145 10370 13398 15909 19245 5609 8338 10559 13431 16151 19304 5623 8344 10612 13514 16224 19318 5700 84541094413515 16227 12388 78 100 804 329 431 456 699 1349 1436 1697 2036 2058 2209 2422 2473 2581 2616 2613 2871 Weerk. Waarnemingen te Helder. (Landskeet.) J 1 Si rS cl 3 Windrichting •n kracht. Barometer mM. Thermometer Ca. Stand. Afw. Stand. Afw, 13 12 14 12 15 8 15 12 O.t.Z. 1.6 Kg. Z.Z.W. 17 W.N.W. 7 W. 6 763.34 758.15 764.83 766.13 f 2.64 - 2.55 f 4.18 f 5.43 19.6 21.9 14.6 15.6 12.; t 5. - 0 j -1, 1 Uren. Vochtigh. procent. Weersgesteldheid. Toestondt tan da zee. J8 14 15 15 12 12 8 12 0.74 0.68 0.70 0.63 Helder, achoonweer. Ligtbew., windbui, mooiw. Ligtbewolkt, mooiw. Helder, mooiweer. Vlak. Wein.glv Golvend id. Burgerlijke stand van Zijpe, van 4 tot 11 September. Ondertrouwd: W. T. Kühlkamp, jonkm., Koop man, 26 j., wonende te Pnrmerend, en G. A. Kruijej jonged., 21 j., wonende te Zijpe. OverledenD. Bleeker, 40 j. Schagen, van 9 tot 11 September. Overleden; G. Mareee, echtgeuoote v. C. de Boei 62 j. en 5 maanden. Heer-Hugowaard, van 1 tot 81 Aug. Geboren: Nicolaaa, z. v. P. Blom en M. Doode man. Pieter, z. v. J. Beers en A. Krom. Maarter z. v. G. Klaver en P. Krap. Jacob, z. v. C. 1 Boer en G. Purmer. Overleden: A. Rus, echtg. v. C. Visser, 24 j. Oude Niedorp, van 1 tot 31 Aug. Ondertrouwd en Gehuwd: A. Ruiter en A. Hakkel Geboren: Jaeobus, z. v. J. Uraem en C. Beert poot. Simon, z. v. J. Ligtbart en G. Pater. Wi helmus, z. v. W. Tamis en A. Stam. Overleden: A. Stoop, 5 m. J. Kuiler, 21 1 H. Groenewoud, echtg. v. A. Bakker, 61 j. Nieuwe Niedorp, van 1 tot 81 Aug. Ondertrouwd en gehuwdK. Wit, wednwn. vi T. Bier en D. Hoogland. OverledenG. Pool, echtgen. van J. Retelman I)z 50 j. Levenl. aangeg. d. van P. Warnaar en M. Wit. Laatste berichten. 15 September. De gewijzigde statuten van de ver eeniging „Marine-Machinistenclub", alhier als rechtspersoon erkend volgens de we van 23 April 1855 (Stbl. No. 23,) zijl in de „Staatscourant" van heden opge nomen. Parijs, 14 Sept. Tot op dit oogen blik is, naar men verneemt, bij d Fransche regeering geenerlei mededeelin ontvangen aangaande de bezetting va Sigri door de Engelschen. ADVERTENTIES Den 30sten Sept. hoopt mijn i jongste zoon H. LONDON, te Haarlem, zijn vijf-en- j twintig jarig huwelijk te her- denken. Helder, 12 Sept. 1891. Heden geboren: AAFTJE, Dochter van G. J. DE JONG en A. DE JONG—BREET. Helder, 14 Sept. 1891. V I s s c h e r ij. Nieuwediep, 15 September. Sedert jl. Zaterdag werden hier door 112 kordera en beuger» 10 tot 60 1 groote-, 20 tot 100 kl. tongen, 3 tot 10 roggen, i enkele tarbotten, 1 tot 4 mandjes kl. schol en 1 tot 3 j manden schar aangevoerd; gr. tong gold 45 a 55 cent, i kleine id. 20 cent, rog 80 oent a f 1, tarbot f 7 a9 I per stuk, kl. schol f 2 a f 3 per mandje en achar I f 2.50 a f 3.50 per mand. I Jl. Zondag werd nogal wat haring en makreel gevangen. De drukkende zomerwarmte, waardoor de visch aan spoedig bederf onderhevig was, had lage prijzen tengevolge. Texel. De vanget van zeebaars langs onze i kust ia begonnen en levert aanvankelijk matige uit- Te 's Gravenhage ontsliep, in den ouderdom van 82 jaar, de WelEdel Gestrenge Heer L. C. TEN HOVE, Oud-Hoofdambtenaar bij het Ministerie van Marine, geliefde Behuwd vader en Vader van H. G. F. PELTZER, Oud-Officier van Gezondheid. J. L. M. PELTZER— Ten Hove. Eenige en algemeene kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 3