NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. „En deseaperecrt uimmerl* Jan Pielerz. Coen. Het Voorlandt güetroawe Blijf ick tot in den doot. WilMmniKed. Veraoliljnt lederen Dingdag, Donderdag en Zaterdag;. Abonnementsprija per 3 maanden: Voor de courant binnen de gemeeentef 0.70, met Zondagsblad f 1.05 M u naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.35 a alle landen, die in bet postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). 1.75, 2.10 Znid-A frika2.50, 3.— REDACTEUR-UITGEVER Molenplein. Helder. Telcfoouuuuiiiier 20. Pr'qsderAdvertontiên: Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van do hoeveelheid regels, aanmefkelijk lager. Ingezonden raededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tasschcn den tekst, per regel 10 Ct. Advartentiën voor liefdadige doeleinden5» Dienataanbiodingen voor den werkenden stand5» Agent in liet buitenland: België, Mr N. Bei'toux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles. NEDERLAND. HELDER, 29 September. Uit de Staatsbegrooting. In verband met de geleidelijke open stelling van het Merwedekanaal voor de scheepvaart wordt op de begrooting van Waterstaat voor 1892 gerekend op de aanstelling van bedienend personeel aan diverse kunstwerken. De dagteekening der invoering van de nieuwe postwet staat, blijkens de toelich ting van de middelenwet, nog niet vast. Het aandeel van het Rijk in de op brengst der spoorwegen wordt geraamd op f 2.345.000. Hiervan is t 3.940.000 vaste bijdrage. Daar nog niet kan geoordeeld worden over de vraag, hoeveel het winst aandeel vermoedelijk zal bedragen, is dit gesteld op hetzelfde bedrag als voor 1891 is uitgetrokken. Het aandeel in de winst der Ned. Bank wordt geraamd op f 1.200.000. De consulaatrechten worden op f40.000 geschat. Jl. Zaterdag is door een commissie uit de Tweede Kamer derStaten-Generaal aan H. M. de Koningin-Weduwe-Regentes aangeboden het Adres van Antwoord dier Kamer op de Troonrede, waarmede H.M. de zitting der Staten-Generaal heeft geopend. Het heeft H. M. behaagd aan de com missie het volgende te antwoorden „Mijne Heeren Ik verzoek U aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal mijnen dank te willen overbrengen voor haar Adres van Ant woord. De betuiging van haar ernstig voorne men om te beantwoorden aan het ver trouwen, waarmede haar medewerking werd ingeroepen tot verzekering van de welvaart van het Nederlandsche volk, stel Ik op hoogen prijs. Het is mijn innige wensch, dat de beraadslagingen van de Tweede Kamer, onder Gods zegen, bevorderlijk zullen zijn aan het heil van ons Vaderland". (St. Ct.) Feuilleton ven de Helderaclie- en Nieuwed. Courant. ï6) BET GEHEIM VAN WILDE-MEG. Naar FARGEON. Drie vrouwen reden naar het grafweduwe Cherry, Patty en juffrouw DufiU, die alle drie haar leven hadden willen verwedden, dat Jack onschuldig was. Maar volgens veler overtuiging wa9 Jack zoo goed als dood, zooals hij in zijne ge vangenis zat, door eene sterke politiemacht beschermd. Deze voorzorg was noodig geacht, want er waren luide kreten opgegaan om hem te lynchen, en men vreesde dat de opgewonden stemming der delvers hen na de begrafenis tot onwettige daden zou doen overgaan. Goedgezinde lieden echter, een klein hoopje, dat hoe langer hoe grooter werd door den invloed van de weinige vrienden, die Jack had deden den stroom der volkswraak keeren, en de beschuldigde werd in zijne gevan genis met rust gelaten. Oprecht medelijden wierp een tint van heilige aandoening over het tooneel aan Meg's graf. Mannen en vrouwen weenden, en de barmhartigheid wierp haar heiligen sluier over haar schaamteloos leven. „Arroe Megwas de algemeene uitroep. Harde harten werden week en strenge mannen werden gevoelig, toen zij terugkeerden van het graf van de arme Meg. H. M. de Koningin-Regentes is jl. Zaterdagmiddag te 's Gravenhage aange komen. De Regentes was vergezeld van de Koningin en van de drie kinderen van den Vorst van Bentheim, die sedert verleden week op het Loo zijn gelogeerd. Kort na aankomst op het paleis ontving de Koningin-Regentes de commissie van acht leden uit de Tweede Kamer, met den Voorzitter, den heer Gleichman, aan het hoofd, belast met de aanbieding van het Adres van Antwoord op de Troonrede. Jl. Zaterdag te 4.35 hebben HH. MM. de Regentes en de Koningin met hun jeugdige gasten de residentie verlaten, om naar Het Loo terug te keeren. H. M. de Koningin-Regentes heeft gedurende haar verblijf ten Paleizejl.Zater dag aan verschillende dames en heeren audiëntie verleend. O. a. ontving H. M. haar vroegeren leermeester in de Holland- sche taal, den onlangs van een zware ziekte herstelden dr. Beijnen. Jl. Zaterdagmiddag om 1 uur is de Staatscommissie voor het ontwerpen der grondslagen van een administratieve recht spraak geïnstalleerd in een der lokalen van het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, alwaar het college haar vergaderingen zal houden. Het onlangs aangekondigd wetsont werp, waarbij de termijn, gedurende welken de Staatscommissie voor de arbeids- enquette haar werkzaamheid zal moeten volbrengen, met zes maanden wordt ver lengd, is thans aan de leden der Tweede Kamer rondgedeeld. De hoofdcommies bij het Departe ment van Binneni. Zaken, de heer Schröder, die voor de bewerking der legerwet- Bergansius, voor zooveel betrof de militie aangelegenheden, gedetacheerd is geweest bij het Departement van Oorlog, is thans wederom bij laatstgenoemd Ministerie tijdelijk werkzaam gesteld in verband met de voorbereiding van de voorstellen betref fende het leger onderden nieuwopgetreden Minister van Oorlog. Ter voorbereiding eener nieuwe regeling van het kiesrecht wenscht de Minister van Binneni. Zaken eenigermate bekend te zijn met de verhuizing der meerderjarige mannelijke bevolking. Te dien einde heeft die Minister de Commis sarissen der Koningin in de provinciën verzocht, door hun tusschenkomst uit eenige aanzienlijke gemeenten en uit zulke, welke hoofdplaatsen van landbouw- of fabrieksnijverheid zijn, kan het zijn, eenigszins spoedig te vernemen het getal mannelijke personen, niet beneden de 23 jaren, gesplitst in a. hoofden van huisge zinnen b. alleen wonende personenc. bij anderen inwonende personen, die in 1889 of in 1890 die gemeenten hebben verlaten, of zich daarin hebben gevestigd, met mededeeling, zoo mogelijk, van het zich daaronder bevindende getal arbeiders. De Minister van Binneni. Zaken heeft goedgevonden met wijziging der ministeri- eele beschikking van 4 Febr. 1888, afd. j B. B. No. 561, voor zooveel aangaat de indeeling van de gemeenten Katwoude bij het onderkiesdistrict Monnikendam l van het hoofdkiesdistrict Hoorn voor de j verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, te bepalen, dat die gemeente een afzonderlijk onderkies- district van dat hoofdkiesdistrict zal uit- j maken en dat het onderkiesdistrict Monni- j kendam zal bestaan uit de gemeente Monnikendam. Na afloop van het afdeelings-onderzoek der Indische en Staatsbegrooting, dat ver- j moedelijk a. s. Vrijdag zal eindigen, gaat de Tweede Kamer uileen tot het begin van November. De Staatscommissie voor de admini- I stratieve rechtspraak zal voorloopig alleen J des Zaterdags haar vergaderingen houden. BInnenlandsch nieuws. i Texel. Naar de „Tex. Ct." verneemt bestaat bij de hier bestaande „IJsclub" het plan om voor den aanstaanden winter I een terrein in de jachtmars tot ijsbaan in te richten ook schijnt er sprake te zijn van werkverschaffing. I Texel. 't Is nu zoo goed als zeker j dat de havenwerken .te Oudeschild nog deze maand voltooid komen. De steenen- dam aan de zuidwestzijde is gereed. Het materieel, zooals de baggermachine, zand bakken, enz. wordt in den loop der volgende week naar elders vervoerd. Texel. De aangekondigde wedstrijd (ringsteken) is op de Waal jl. Woensdag gehouden. Door 18 personen werd hieraan deelgenomen. Winners waren iste prijs j (hoofdstel), K. Mantje; iste premie (zweep) Cs. Boon2de premie (kistje sigaren) D. Cz. Keijser. 1 Oudkarspel. Den 22 dezer vergader den te Oudkarspel de besturen van de Dieps meer, de gemeente en banne Oudkarspel en van Geestmerambacht, Oosterdijk en Molengeersen, ter bespreking van het plan, XV. Hemelsche glans van liefde en reine genegenheid, die als een heilig baken op 's menschen pad schijnt. Op den namiddag, die den dag vooraf ging, waarop Jack zou gevonnisd worden, werd de deur zijner gevangenis geopend en de gerechtsdienaar die de wacht had, riep „Iemand om je te spreken, vrind. Je hebt een half uur." Jack sprong op toen de bezoeker binnen kwam, en bet werd hem wonderlijk te moede toen hij uitriep„Patty z/Ja, Jack, ik kom je opzoeken. Ik zou al eerder gekomen zijn, maar mijnheer Mel lon kon geen verlof krijgen, er waren moei lijkheden in den weg waarvan ik geen begrip heb, en die mijnheer Mellon, nu hij ze kent, niet wil verklaren. Het was wreed, nietwaar Jack En ik heb zoo'n moeite gedaan om je te zien Waarom spreek je niet, Jack Waarom kijk je mij zoo raar aan? Denk je dat ik ook tegen je ben Neen, neen, dat ben ik nietJe kunt mij niet van zoo iets verdenken. Jack, zeg je geen woord tegen mij z/Neem mij niet kwalijk. Wilt gij gaan zitten Ik heb maar één stoel aan te bieden." Hij wees met een bitteren glimlach naar de eenige zitplaats in het vertrek. «Dankje Jack", zei Patty, die op de bank ging zitten. (/Er is plaats genoeg voor ons beiden, Jack." Zij wenkte hem met een lieven glimlach naast haar le gaan zitten. Jack nam de uitnoodiging niet aan. //Ben je gekomen om mij iets bijzonders te zeggen, Patty //O Jack, Jack ik heb zoo met je te doen als ge wist hoe'n medelijden ik met je heb, en hoe ik voor je bid I" wWaar bidt je om dat mij de misdaad vergeven moge worden, die ik niet bedreef P" Patty werd zeer bleek. /,Als ik dacht, dat je mijne zuster gedood hadt, zou ik dan nu hier zijn en met je spreken gelijk ik doe, en je vragen om naast me te zitten dat je weigert!Neen Jack? zelfs niet als ik duizendmaal meer van je hield dan ik doe Er was eene wereld van liefde in haar stem toen zij deze bekentenis deed. Zij wendde haar gelaat niet van hem af, maar hief het integendeel tot hem op, en liefde en medelijden blonken uit hareoogen. Maar, hoewel zijn hart onstuimig klopte bij bet zien van het meisje dat hij aanbad, gaf Jack geen antwoord op baar tegemoetkomende vragen. „Zeg wat je te zeggen hebt, Patty." Haar boezem golfde bij deze koudheid, en zij zeide op gedwongen toon„Gij weet wellicht niet wat er wordt gedaan om u te doen rechtvaardigen. Mijnheer Mellon werkt dag en nachthij is je zeer genegen, Jack het is een oprecht vriend „Jawel," antvoordde Jack met vlammende oogen „Fred Mellon heeft zijne vriendschap voor mij getoond!" „Het is goed, dat je het weetik zal hem vertellen dat je dit hebt gezegd want bij is zeer verdrietig om je geweest." „Gij zult hem niets vertellen," zei Jack streng, „behalve dat hij een Hij hield het woord terug, dat hem op de lippen lag. „Maar daar zal tijd genoeg voor zijnals gij tenminste mijn bericht aan hem wilt over- ora een verbindingsweg van de Langedijker- dorpen door de Diepsmeer tot aan het Noordhollandsch kanaal te Koedijk aan te leggen. Bovendien werd de vergadering bijgewoond door de heeren mr, J. P. Kraakman en G. de Groot, beiden van Alkmaar, die de taak op zich hadden genomen, de zaak in te leiden en toe te lichten. Oude Niedorp. Door het vertrek van den heer Swartsenburg te Nieuwe Niedorp is door B. en W. der gemeente Oude Niedorp de waarneming der armen praktijk in deze gemeente opgedragen aan den heer A. C. G. Post, te Heer- Hugo waard. Heiloo. De burgemeester dezer gemeente kreeg deze week van de directie der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij het voor deze gemeente heugelijke bericht, dat: 1. de halte alhier zal worden opengesteld voor het verzen den en ontvangen van bestelgoederen 2. er, behalve de reeds bestaande ver- keeren, ook nog plaatskaarten zullen worden verkrijgbaar gesteld in verkeer met Leiden, 's Gravenhage, Rotterdam en Utrecht; 3. het telegraafkantoor zal worden opengesteld voor vertrekkende berichten en voor ontvangst van berichten „Station restante". Door deze maatregelen wordt aan eene hier algemeen gevoelde behoefte voldaan. Alkmaar. In de volgende maand zal alhier, onder leiding van den muziek directeur Otto, worden opgevoerd de opera „Nelly", gecomponeerd door den heer Carel Bouman. Alkmaar. De Gemeenteraad heeft aangekocht de bloemkweekerij „Midden hout", welke aan alle zijden door voor den openbaren dienst bestemden gemeentegrond is gesloten. Door dit besluit wordt een van de schoonste deelen van den Hout, in de nabijheid der buiten-societeit, uitge breid met een terrein van bijna i£ hec tare, dat mettertijd waarschijnlijk als bouw terrein zou zijn verdeeld. Marine en Legsr. Den ln Oct. a. s. worden 34 jongens van Hr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Was- senaer", te Amsterdam, geplaatst bij de op leiding van bootsmansleerlingen op Hr. Ms. instructie-korvet „Nautilus", te Hellevoetsluis. De bevelhebber in de 3e afd., generaal- majoor H. W. van Marle, vergezeld van zijn adjudant, kapt. De Bruyne, heeft inspectie gehouden over de militaire gebouwen en oefeningsterreinen te Hellevoetsluis en kolo- brengen. Zoo dus, doet hij pogingen om mij te redden Wel, dat is vriendelijk van hem En de andere mannen P Zijn ze nog altijd even belust op mijn leven als zij het waren „Neen, waarlijk niet, Jack. Zij zijn bijna allen op uwe zijde en spreken met vriende lijke gevoelens over je. Er wordt iemand verdacht, maar er i9 nog geen bewijs tegen hem. Mijnheer Mellon heeft gezworen, dat hij bet hem thuis zal brengen, als hij schuldig is en dan Jack, dan zal je vrij zijn „Wie is die andere, die verdacht wordt?" Patty antwoordde bijna fluisterend en met gebogen hoofd „Ruzie-Mijk." Een lief paar I" riep Jack uit en lachte honend. „Ruzie-Mijk en Jack Thumbwood. Dat ik daarom leven moest, om mijn naam in één adem te hooren noemen met den zijne." Hij liep met gefronsd voorhoofd en kramp achtig gebalde vuisten in de kleine ruimte op en neder. Patty volgde zijne driftige bewe gingen met bedroefde blikken. „Jack," sprak zij treurig, maar met waar digheid, „je karakter is veranderd. Zooals je nu doet, heb je mij vroeger nooit behandeld. Waarom kijk je mij aan, alsof ik je vijand was Heb ik iets gedaan om dit te ver dienen P" Hij bleef plotseling voor haar staan en deed eene poging om zijne verontwaardiging terug te dringen. „Patty, ik ben hier nu opgesloten geweei hij raadpleegde een register, dat hij op den muur geschrapt had „gedurende zeven tien dagen en in dien tijd ben ik zeventien jaar ouder geworden. Niettegenstaande de nel M. van Aken, vergezeld van zijn adju dant, kapt. Dyxhoorn, over de 6e comp. van het 4e reg. vest. art. aldaar. Hr. Ms. monitor „Krokodil", die op 's Rijks werf te Hellevoetsluis belangrijke verande ringen ondergaat, wordt in 't begin der vol gende maand naar bier gedirigeerd, om in conservatie te worden opgenomen. De kapt. ter zee H. Quispel, commandant van Hr. Ms. schroefstoomschip le kl. „Koningin Emma der Nederlanden", gaf jl. Zaterdag het bevel over aan den kapt. ter e J. A. Vening. De le luit. der mariniers J. A. van Toor- neuburg, belast met het bevel over het aan boord van Hr. Ms. schroefstoomschip le kl. „Koningin Emma der Nederlanden" inge scheepte detachement mariniers, werd jl. Za terdag als zoodanig vervangen door den ln luit. C. P. van Borselen. Eerstgenoemde wordt ingedeeld bij bet 3e bat. te Rotterdam* De luits. ter zee 2e kl. jbr. H. J. A. Pompe van Meerdervoort, J. L. von Leschen, A. C. W. baron van Haersolte van den Doorn en jhr. J. A. van Geen zijn jl, Zaterdag ge-, plaatst aan boord van Hr. Ms. schroefstoom schip le kl. „Van Galen", laatstgenoemde ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. J. O. de Jong van Beek en Donk, die op non-activ. is gesteld. De luit. ter zee 2e kl. D. A. van Drooge i6 jl. Zaterdag geplaatst aan boord Hr. Ms. schroefstoomschip le kl. „Jonan Willem Friso" en wel ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. F. K. van der Weyde, die op non-activ. is gesteld. De off. van gez. le kl. bij de zeemacht R. Willemsen is jl. Zaterdag' geplaatst in de rol van Hr. Ms. stoomschoeuer „Dolfijn, ter vervanging van den off. van gez. le kl. D. W. C. van Dort Kroon, die wegens in, doch niet door den dienst ontstane lichaams-, gebreken voor den tijd van vijf jaren op pensioen gesteld is. Den Isten luit. der genie F. A. K. A. Pels Rijcken werd jl. Zaterdag te Amsterdam bij de groote parade door generaal van Teylingen het Willemkruis op de borst gehecht. Bij een verrassing door den vijand te Kotta-Boroe, op 89 Juni 1890 als com mandant van een detachement genietroepen bij de voorbereidingen van een aanval op de vijandelijke stellingen, heeft hij onder het vuur fles vijands een brug geslagen over de Efliriviertwee dagen later, den 11 Juni, bij een aanval op de vijandelijke stelling aan den linkeroever der Edi, onderscheidde hij zich evenzeer als den 14en Juni, opnieuw onder het vuur des vijands, bij de oprichting eener versterking tegen den vijand. pogingen, die je zegt dat gedaan worden om mij te zuiveren, beschouw ik mijzclve als een verdoemde i,0 Jack! Jack!" smeekte zij, hare handen naar hem uitstrekkende. „Het net, waarin ik door de omstandigheden of door het noodlot verward ben gefaakt, is zoo stevig en zoo volkomen, dat, als ik geroe pen werd om volgens de wet over mijzelven uitspraak te doen, ik het schuldig zou uitspreken. Sedert ik hier ben, heb ik tijd gehad om na te denken. In den beginne maakte ik mij zelf woedend over de ellendelingen, zooals ik toen dacht, die mij valschelijk beschuldigden van een verachtelijken, vreeselijken misdaad. Ik ben kalmer geworden en zie nu dat zij niet te berispen waren. Maar ik zal onschuldig sterven, en dit zal mij een weinig troost ver schaffen." Hij zweeg eenige oogenblikkenPatty's snikken, die zij niet langer kon bedwingen, overmanden hem bijna. Toen zij een weinig bedaard was vervolgde hij „Ik wist dat sommige vrienden of zij, die beweerden het te zijn, pogingen deden om mij te spreken. In mijne verbittering ver stokte ik mijn hart tegen hen en alle menschen. In zekere mate is een gevangene vrij. Hij kun weigeren bezoeken te ontvangen, die hem onaangenaam zijn. Ik maakte van dat recht gebruik, en ik gaf den opzichter van deze gevangenis een lijst van personen, die niet bij mij toegelaten mochten worden. De eerste naam was Fred Mellon, de tweede uw naam." (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1