HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN J. H. VAN BALEN. VersotiUnt lederen Diasdag, Dondordag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden: Voor de courant binnen de gemceentef 0.70, met Zondagsblad f 1.05 w naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.35 alle lauden, die in bet postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). 1.75, 2.10 Zuid-Afrika2.50, 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein. Helder. Telefoonnummer 20. Pr(qs der Advertentiën: Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, n hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager, lugezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tus9chen den tekst, Advertentiën voor liefdadige doeleinden Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand r regel 10 Ct. 5 3 - Agent in liet buitenland: België, Mr N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles. XEDERLAND. HELDER, i October. Waarborg tegen onrecht. Naar aanleiding van de promotie van den heer Land, schrijft een oud-zeeofficier aan „de Amsterd." „Het thans genomen besluit omtrent den heer Land heeft een leerzame zijde. „Wat toch is daaruit gebleken? Dat ter wijl de eene minister den heer Land niet geschikt achtte, de andere dit wel vond. „Er is dus reden te onderstellen, dat de uitspraak van den minister niet het hoogste ressort mag zijn. M. a. w., men hangt in zulke critieke gevallen af van de inzichten van één persoon. „Tot nog toe leverde dit geene moeilijk heden op. Gewoonlijk, werd een officier voor hoogeren rang gepasseerd, vond dit algemeene instemming. In het onderhavige geval echter werd door velen, zoo in als buiten de Kamer, de maatregel afgekeurd, en had dit geval zich voorgedaan in het begin der regeering van het toenmalig ministerie, dan ware tamelijk zeker eene carrière gebroken, terwijl nu de eer is hersteld. „En ofschoon nu dit geval wel tot de bijzondere zal behooren, vermeen ik toch dat het recht vordert, dat bij passeering een officier zich kunne beroepen op eene raadscommissie van officieren, die dan in hoogste ressort uitspraak doet. „Niet anders toch gebeurt bij een gege ven ontslag uit den dienst. In dat geval kan zelfs het hoofd van den Staat geen officier ontslaan, dan nadat een raad van officieren is gehoord. „In het niet minder belangrijke geval van passeering doet echter de minister alleen uitspraak en is geen hooger beroep mogelijk. „En mocht men moeielijkheden voorzien in de toepassing, door het zich dikwijls herhalen van de gevallen, ik geloof dat daarvoor de grond ontbreekt, omdat de zaak niet zoo dikwijls voorkomt, en zoo dit gebeurt, het meestal personen geldt, die zeer goed begrijpen dat een nader onderzoek niets zou helpen. Feuilleton ven de Heldersche- en Nieuwed. Courant. HET GEHEIM YAJï WILDE-MEG. Naar FARGEON. Waarom Jackl O! waarom?" bad Patty. «Een onschuldig man, beschuldigd van eene misdaad, waarop de doodstraf staat, zal, als hij iets of iemand heeft, waardoor het leven voor hem waarde heeft, natuurlijk trachten zich te zuiveren van de aanklacht. Ik deed zulks niet." Omdat je niemand hadt, om wie het leven waarde voor je heeft Hij knikte toestemmend. «Mij mij niet Jack?" zei Patty zacht, terwijl een gloeiende blos haar gelaat bedekte. «Ben ik niet. waard om voor te leven Hij keek haar scherp aan, maar haar ge laat was nu van hem afgewend, en zij ont moette zijn blik niet. «Je bent toch niet gekomen om mij voor den gek te houden, Patty?" Neen, Jack." «Jé woorden doen mij aan mij zeiven en aan hetgeen mijne oogen gezien hebben twijfelen, en het is niet meer dan billijk, dat je weet, welke gronden ik had voor mijn gedrag tegenover je zeiven en anderen. Zult ge mijne vragen naar waarheid en zouder uitvluchten beantwoorden «Dat zal ik, Jack." «Je hebt onze laatste ontmoeting op Breek- nek niet vergeten «Het is mij geen oogenblik uit de gedachte geweest." «Toen je arme zuster je van mij wegriep, „Maar wij hebben gezien dat het ook andere personen kan gelden en juist dit geval wettigt duidelijk eene betere regeling. „Had die regeling reeds bestaan, men zou tevens hebben vermeden het onnoodige en zonderlinge ophouden van de bevorde ring in een bepaalden rang, waardoor thans vele officieren noodeloos gegriefd zijn. „Mogen deze opmerkingen er toe leiden, eene billijke regeling op dit punt mogelijk te maken." Uit het Koloniaal verslag. Materieel der Marine. Op i April 1891 waren in Indie als eigenlijke oorlogsschepen de zelfde ai bodems (daaronder ook gerekend de torpedoboot „Cerberus") in dienst als op 1 April 1890, slechts met deze uitzon dering, dat bij de schroefstoomschepen 4de kl. op 1891 inviel de weder in orde ge brachte en van nieuwe ketels voorziene „Madura" (van December 1889 af buiten dienst geweest), om de plaats te vervangen van de „Pontianak", die op dienzelfden datum, tot het ondergaan van herstellingen en ook om van nieuwe ketels te worden voorzien, tijdelijk aan de actieve sterkte onttrokken werd. Ook de 2 wachtschepen bleven nog dezelfde, doch van de 3 op nemingsvaartuigen werd op 11 November 1890 voorgoed buiten dienst gesteld, wegens afkeuring, de „Hydrograaf", welkschroef- stoomschip op dien datum vervangen werd door het schroefstoomschip 4de kl. „Banda", dat reeds sedert September 1888 tijdelijk buiten dienst geweest inmiddels van nieuwe ketels voorzien en speciaal tot op nemingsvaartuig ingericht was geworden. Overigens bevonden zich op 1 April 1891 nog in Indie, maar maakten geen deel van de actieve sterkte uit: 1. het raderstoom schip 4de kl. „Soembing", dat te Soerabaja in reserve lag; 2. het raderstoomschip 2de kl. „Bromo", dat aldaar tot wachtschip wordt ingericht ter vervanging in 1892 van de „Soerabaja", die dan ontvalt; en 3. het straks genoemde schroefstoomschip 4de kl. „Pontianak." Voor de „Banda" en de „Bromo", die, zooals gezegd, in 't vervolg niet meer voor algemeene diensten zullen gebezigd worden, het eene omdat het voor den hydrogra- phischen dienst is aangewezen, het andere omdat het wachtschip wordt, komen in 1892 bij het Indisch eskader in de plaats de hier te lande op stapel gezette schroef stoomschepen 4de kl. „Lombok" en „Sum- bawa". Zoowel op 1 April 1890 als op 1 April 1891 was de vastgestelde sterkte der scheeps macht in Indie compleet, behoudens dat vroeg zij mij of ik met eerlijke bedoelingen om je kwam. Ik antwoordde met warmte, en toen ik er op wees, datje mij beminde ik geloofde, 'dat je het deedt, Patty, toen noemde zij mij een gek en zeide dat ik niet goed voor je was." «Ik dacht zoo niet, Jack 1" «Je zuster zei mij, dat zij om een man gezonden had, onder wiens hoede zij je wilde stellen, en ik beschouwde dien man dadelijk als mijn vijand. Ik besloot hem af te wachten en verborg mij in een boschje dichtbij de tent, waar ik de komst van dien vijand bespiedde. Hij kwam in den persoon van Fred Mellon, dien ik tot nu toe als mijn besten vriend had beschouwd. „Ik hoorde niet wat er tusschen hem en je zuster gesproken werd, maar spoedig zag ik je door Meg buiten brengen, en je hand in dien van Fred leggen. Gij gingt samen weg, alsof alles van te voren was geregeld. Ik sprong uit mijue schuilplaats om je te vol gen, maar werd tegen gehouden door iemand, die mij bespied had en die mij, om een reden die hem wel bekend zal geweest ziju, vasthield. Toen "ik mij uit zijne handen bevrijd had, spoedde ik mij in de richting, die je met Fred hadt ingeslagen, maar je waart nergens te zien." „Wel Jack vroeg Patty eenvoudig. „Waar heeft Fred je dien nacht heenge voerd „Naar „de Kerseboom" hij stelde mij daar onder de zorg vau weduwe Cherry. O Jack Jack En nu de opheldering gevraagd en gege ven was, bedekte Patty haar gelaat met hare handen en snikte van verdriet, dat Jack haar zoo had kunnen verdenken. Haar ant woord had plotseling een licht voor Jack men aldaar nog niet beschikte over de nieuwe pantserdekkorvet. Wel vorderde de formatie, voor zooveel de raderstoom schepen 4de kl. betreft, 4 dezer bodems en waren er slechts 3 in dienst, doch daarin werd voorzien doordien er aan schroef stoomschepen 4de kl. éen boven de formatie in dienst was (12 in stede van 11). De voor spartorpedo's ingerichte torpedo boot „Cerberus" bleef te Soerabaja station houden en maakte van daar uit kleine tochten tot oefening. Af en toe werd het vaartuig ter behoorlijke conservatie „van het levende deel" in het dok opgenomen. In het bassin te Soerabaja vertoevende, heeft de „Cerberus" haar ligplaats onder een opzettelijk daarvoor vervaardigde drij vende overdekkingskap. In Mei 1890 deed de torpedoboot een reisje naar de Zuidkust van Madura, ten einde aldaar een onderzoek in te stellen naar een gelegenheid, waar met schepen, van vischtorpedo's voorzien, practische oefeningen in het lanceeren zouden kunnen gehouden worden. Ofschoon sedert van de Indische Regeering voorstellen ontvangen zijn omtrent het maken van een inschietbassin voor vischtorpedo's en daarbij behoorende inrichtingen, is dezerzijds even wel, met het oog op de hoogst aanzienlijke kosten, geen vrijheid gevonden, tot de uit voering daarvan bij de Indische begrooting gelden aan te vragen. Wel zijn vischtor pedo's opgenomen in de bewapening van de nieuwe pantserdekkorvet „Sumatra", maar omtrent een meer algemeene invoering van dit torpedo-materieel ten behoeve van de marine in Indie schijnt het wenschelijk vooralsnog met een beslissing te verwijlen, ook omdat dit onderwerp vanzelf aan de orde komt bij de behandeling van de voorstellen der Staatscommissie. De plannen betreffende het tot stand brengen van een particulier kolenstation op het eiland Way nabij Atjeh's noordkust zijn nog in voorbereiding. Heden wordt op Het Loo ver wacht de Kroonprins van Italië met ge volg. Hij zal het dejeuner ten Hove gebruiken, waartoe ook uitgenoodigd is de Italiaansche gezant hij ons Hof, markies Spinola, met zijne echtgenoote. De Rijksontvangers zijn aangeschre ven vóór 5 dezer aan den minister van Financien te doen toekomen eene opgaaf van het getal mannelijke personen, die over de dienstjaren 1890 en 1889-90 in de Rijks directe belastingen voor een geza menlijk bedrag van ten minste f 10 in hoofdsom.en Rijks-opcentenzijn aangeslagen. doen opgaan, over het duistere labyrinth, waarin hij had rondgedoold. Alles was nu duidelijk, en hij had ziju meisje en zijn vriend een grievend onrècht aangedaan. Hij viel berouwvol eu beschaamd voor Patty op de knieën. Zijn gelaat werd door liefde verhelderd. „Jack," zei Patty zacht, „laat mij je vertellen. Toen ik hier bij mijn zuster kwam, wist ik niets van haar leven of wat haar verleden geweest was, en niemand lichtte mij in. Dat was vriendelijk en barmhartig, ik voel het, maar het zou beter geweest zijn, als ik alles geweten had. Als eene onvrien delijke gedachte omtrent haar soms bij mij opkwam en het gebeurde dikwijls dan wierp ik die onwillig van mij af. Op dien vreeselijken nacht waaain zij stierf, Da haar gesprek met je vrieud, mijnheer Mellon, die de trouw eu eerlijkheid in persoon is „Ik zal hem nooit meer durven aanzien," zuchtte Jack. kwam Meg, en maakte mij wakker. Zij vertelde mij, wat ik niet durf herhalen, aangaande haar leven, en zij zeide mij, dat ik in vreeselijk gevaar verkeerde. Is het noodig dat ik nog meer zeg, Jack Ik wist dat mr. Mellm je vriend was je hadt mij zoo dikwijls over hem gesproken, en met zooveel lof van zijn edel karakter verhaald en ik was zeker, dat ik mij aan hem kon toevertrouwen." „Genoeg genoeg," zeide Jack: „ik zie in hoe dwaas ik gehandeld hebKan je mij vergiffenis schenken, Patty Door hare tranen heen keek zij hem met teederheid en liefde aan, en hij legde zijn hoofd tegen haren boezem en snikte luid. „Nu kan ik gelukkig sterven." „Stil!" zeide zij, zijn gelaat streelende. De afdeelingen der Tweede Kamer kozen tot rapporteurs over de Indische begrooting de heeren Levyssohn Norman, Mees (voorzitter), Cremer, Van Nunen en Kielstra. Men deelt aan de „Arnh. Ct." uit Den Haag mede „Een particulier schrijven uit Batavia, afkomstig van iemand uit de naaste omge ving van den Gouverneur-Generaal, doet ons de conclusie trekken, dat het bericht van de „Indische Merkuur", als zou de heer Pijnacker Hordijk om persoonlijke of andere redenen voornemens we zen, zijn ontslag te vragen, uit de lucht is gegrepen." Binnen la n dsch nieuws. Helder. Bij de jl. Dinsdag alhier gehouden verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad,- maakten slechts 595 van de 1628 kiezers van hun kiesrecht gebruik. Vijf biljetten waren van onwaarde. De volstrekte meerderheid was alzoo 296. Er werden uitgebracht op de heeren P. Spruit 180, S. W. Stooker 161, C. Stammes 156 en Th. Terra 90 stemmen, terwijl de heeren J. Brouwer, Jb. Graaff en T. Mooy ieder 1 stem bekwamen. Geene volstrekte meerderheid verkregen zijnde, zal dus herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren: P. SPRUIT en S. W. STOOKER. Zijpe. De artsj. H. Costerman Boodt van Goedereede, die zich alhier zal vesti gen, is met de armenpraktijk te Noord- Zij pe en Callantsoog belast. Schagen. De bijeenkomst, jl. Zondag avond in het Noord-Holl. Koffiehuis alhier gehouden ten voordeele der ombarmhartig uit Rusland verdreven Israëlieten, werd door een matig aantal belangstellenden bezocht. De ontvangst bedroeg ongeveer f 49.50, na aftrek der onkosten. De door den heer C. D. Zurmuhlen gehouden voordracht „Een droom" was ten zeerste geschikt, de aanwezenden te ver sterken in hunne overtuiging, dat het onze plicht is, elk naar zijn krachten, geldelijke bijdrage te offeren, teneinde de Nederland- sche Commissie in staat te stellen de ver volgde Joden, op hunnen doortocht naar verre oorden, hunne ellende te verzachten. Waarlijk, de aanmoediging van den heer Zurmuhlen, dat elk zich christen-noemende het gebod van den grooter Nazerener „Je moet niet aan sterren denken. Je moet voor mij leven, Jack als ik liet ten minste waard ben Hij omarmde haar hartstochtelijk en sprong overeind. „Maar hoe hoe?" riep hij in hevige smart uit. „Er is geen ontkomen aan den vreeselijken dood, die mij dreigt 1 O God doe toch iets om den schuldige uit te vinden en de onschuld te redden 1" Zij trok hem zachtjes naast haar op den bonk en suste en bemoedigde hem. „Fred Mellon heeft gezworen, dat hij je redden zou en heeft bewijzen gekregen, die veel vermogen, zegt hij, om je onschuld aan te toonen. God zal je bijstaan. De hoofd zaak is nu om moed te houden om mijnentwil want 0 Jack als je sterft, dan wil ik ook sterven Het kraken van de deur waarschuwde hen, dat het tijd van scheiden was. Zij kusten elkander herhaaldelijk en wisselden beloften van trouw in leven en dood. En zoo verliet Patty den donkeren kerker, maar liet licht achter hemelsch licht van liefde en reine genegenheid, dat als een heilig baken op 's menscben pad schijnt. Gelukkig de man, die in 's levens don kere uren zulk een licht heeft om ziju weg te verhelderen. XVI. Mijk wordt door duivels gekweld. Dagen lang werd er te Wilde-Meg over nauwelijks iets anders gesproken, dan over het ophanden zijnde vonnis van Jack Thurab- wood. Den eenen zijn dood is den anderen zijn brood, is een waar spreekwoord, dat hier weder bevestigd werd, want Jack's proces en zijn gevaarlijke toestand kwam den kasteleins ten goede, en de ontvangsten „Heb uw naasten lief als u zeiven" niet vernedere tot een ijdelen klank, maar door daden toone, dat de christelijke wereld ook christelijk handelt, was alleszins gerechtigd. Lees de berichten uit Rusland en elk die niet door dogma-fanatisme verblind is, zal moeten erkennen, dat hetgeen in deze eeuw in Rusland geschiedt, thuis behoort in de eeuwen der duisternis, der onbeperkste bar- baarschheid. Hulde aan den heer Zurmuhlen voor zijn humane poging, hulde aan Schagen's Har moniekapel, die, door deze bijeenkomst welwillend op te luisteren, opnieuw ge toond heeft dat zij niet alleen leeft voor eer-bejag, maar dat zij hare krachten gaarne inspant voor liefdadige doeleinden. De Harmoniekapel heeft dat meermalen gedaan en dat strekt haar meer tot eer, dan eenige medaille, hier of daar op een wedstrijd behaald. Zij maakt zich daardoor bemind. Wij vonden het dan ook zeer ad rem, dat de penningmeester van het Heldersch Comité in het bijzonder dank uitbracht aan den heer Hazeu, den voorzitter der Harmoniekapel. (Sch. Ct.) Schagen. Gemeenteraad. zitting van 28 September. Afwezig de heer Jb. Hopman. Na lezing en goedkeuring der notulen, werd mededeeling gedaan van 1. Missieve van Ged. Staten, waarbij goed gekeurd terug de Suppietoire begrooting van 1891. 2. Proces-verbaal der op 21 Sept. 1.1. gehouden Kas-verificatie, bedragendeont vangst f 50581.41, Uitgaaf f 48049.37, sluitende met een batig saldo ad. f1532.04. Hierna werd de begrooting voor 1892 in ontvangst en uitgaaf op f 30459.64 aan) boden. Besloten werd deze te stellen in handen eener Commissie van voorloopige naziening, tot leden waarvan gekozen werden, de heerenJ. v. d. Maaten, C. J. Plomp en A. Asjes. Door B. en W. werd nu voorlezing ge daan van de Concept-instructie voor dei Keurmeester van vleesch, visch, enz., ingevolge welk Concept de instructie door den raad werd vastgesteld. De heer v. d. Maaten vraagt of de te be noemen keurmeester vrijen toegang heeft tot de perceel en Voorz. antwoordt dat aan den functionaris die vrije toegang is verleend krachtens politie- verordering. Met betrekking tot het in Oct. a. s. aan te vangen herbalings-onderwijs, worden, op voordracht van den heer Kloeke, tot onder van den „Kerseboom" waren nooit grooter geweest als in die dagen. Deze meer dan gewoon voordeelige zaken waren een bron van oprecht misnoegen voor weduwe Cherry. „Het is net of ik geld sla uit het lijden van de onschuld," zeide zij. „Ik zag liever het huis afbranden, dan winst te behalen uit Jack's ongeluk." „Mijn lieve ziel," zei Fred, „als je wilt, dan kan het geld voor een goed doel dienen. Je zult de rekening van den advokaat beta len, die Jack verdedigt." „Dat zal ik," antwoordde weduwe Cherry, n van ganscker harte I Zoo kau dan nog wat goeds komen van het extra drinken." De Kerseboom was de voornaamste plaats, waar de schuld of onschuld van Jack werd besproken, en van 's morgens tot '3 avonds werd daarover druk geredeneerd. Eerst was de openbare meening tegen Jack, maar kortelings was de wind omgedraaid, en twaalf tegen een waren hem nu gunstig Hoofdzakelijk had hij dit aan weduwe Cherry te danken haar invloed op de delvers was zeer groot en zij maakte er druk gebruik van ten gunste van Jack. Fred en Sler-bij-Nacht zaten ook niet stilen het feit alleen, dat Meg's eigen zuster den beschuldigde voorstond en zijne 'onschuld volhield, sprak zóó in zijn voordeel, dat de meesten op zijne zijde kwamen. Jack had ook reden, om zijn hittereten vijand, Ruzie Mijk, dankbaar te zijn voor de veranderde stemming. De woesteling maakte van den Kerseboom als het ware zijn huis en stond uren lang in de bar te drinken en tegen den jongen man te razen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1