HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. w Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. ijuag ju JL^lUVtJlIIUÖi' xoyi. EN jaargang w: J. II. VAN BALEN. P. A. DE BONT's Cacao en Chocolade, teeii met KimMi YleescMoi. P. DE GEUS, Confiseur, JLUa. dmipartert nimmer l* Jkh PUltrr. Cotn. [Het Vaderlandt jhetrouwe Blijf ick tot in den doot. Wilhelmuslied. Ver®oHlJnt locloron Dinsdag, Donderdag on Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 Voer ii courant binnen de gemceente t t naar de orerige plaatsen van Nederland f alle landen, die in bet postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Ooit-lrxdië en Amerika). Zuid-Afrika maanden: f 0.70, met Zondagsblad f 1.05 0.90, nw» 185 1.75, 2.50, 2.10 r 8.— REDACTEUR-UITGEVER Molenplein. Helder. Telefoonnummer* 20. P r q s der A d v er t|e n t i n Van 15 regels 50 cents, elko regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang Taaie hocreelhoid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden raododeelingen cn aanbovelingen, geplaitat tnsscben den tekst, ptr regel 10 Ct. Advortentiën voor liefdadige doeleinden5» Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5 Agent in liet buitenl.nd: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruiellcs. NEDERLAND. HELDER, 19 November. In de heden te houden vergadering der Prov. Staten van Noordholland is aan de orde gesteldde benoeming van een lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, in plaats van wijlen den heer M. H. Insinger. Blijkens een telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië van 16 dezer, wordt de gouvernements-koflieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 383.796 pikols. Van den Hoek van Holland wordt gemeld De storm op den n dezer van hetZW. en WZW. heeft veel schade aan den kop van den Noorderdam in zee toegebracht; een tweehouderdtal rotsblokken, waarvan de meeste 2000 en 2500 kilo wegen, zijn van 2 meter onder laagwaterpeil op den dam geworpen en hebben door hun kracht een 2otal zware platen weggeslagenook de lichttoren heeft daardoor veel te lijden gehader zijn boven in dien toren twee ruiten door de zee en het opwerpen van kleinere steenen aan stukken geslagen en het daarin geplaatste zelfiegistreerende ge tijuurwerk is zwaar beschadigd. Ook de ijzeren toren heeft veel aan zijn verband geledengroote stukken trekbanden en verbindingsijzers zijn weggerukt en het is bewonderenswaardig om te zien, hoe die groote steenen zich tegen den toren en daaromheen hebben opgestapeld gelukkig liep de wind niet naar het NW., anders waren de rampen niet te overzien geweest; ook de loodskotters, voor den N. R. Wa terweg kruisende, hadden het zwaar te verantwoordensomtijds werden die vaar tuigen plat op zijde geworpen, doch daar het hoogst zeewaardige scheepjes zijn, hebben zij dien storm glansrijk doorstaan, ofschoon van loodskotter No. 5 eenige nieuwe zeilen zijn weggewaaid. Ook de pas nieuw opgerichte seinstelling, die een gewicht heeft van elf ton, stond op de fondamenten te dreunen en dreigde telkens daarvan afgerukt te worden alleen de degelijke samenstelling heeft dit voor komen. Feuilleton t(b da Heliereche- aa Niauwed. Courant. 6) Herfstdagen. NAAR HET HOOGDUITSCII ran Friedrich Jacobsen. (Slot.) Een ongestadige reislust dreef mij voort en joeg mij van de eene plaats naar de andere, zonder dat ik rust vond. Omstreeks dien tijd werd er eene wetenschappelijke expeditie uitgerust, die in de eerste dagen van December van uit Hamburg naar zuide lijke streken zou vertrekken. Ik solliciteerde naar de betrekking van scheepsdokter en ontving weldra mijne aanstelling. In het midden van November reisde ik van Munchen, mijn laatste domicilie, naar Hamburg. Ik bad te voren aan mijne moeder een brief geschreven, waarin ik haar verzocht met mij te Luneburg samen te komendaar wilde ik met haar nog eenen dag doorbren gen, het was misschien voor het laatst. Volgens mijne berekening zou ik 's avonds te Luneburg kunnen zijn, maar het toeval of «ene beschikking van God wilde, dat ik van «en vroegeren trein gebruik maakte en reeds des middags de plaats mijner bestemming bereikte. Aan een conducteur vroeg ik den weg naar het goed mijns oomsde man antwoordde «Het ligt drie uur van bier, mijuheer U kunt niet misloopen, de weg voert dwars STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 17 November. Indische begrooting. Door ongesteldheid van den heer Gleich- mati presideerde de heer Van der Schrieck. De minister van Koloniën beant woordde de sprekers van jl. Vrijdag. Hij handhaafde de beginselen, die in de stukken zijn uiteengezet, meer bepaald wat aangaat herstel van het financieel evenwicht en de versterking van Indie's productief vermo gen. De voorgenomen enquête zal niet door een commissaris-generaal plaats hebben zij zal, in overleg met den Gouv.-Gene raal, die het volle vertrouwen der Regee ring geniet, voornamelijk moeten dienen om de ambtenaren den plicht tot zuinig beheer in te prenten, zullende zij, die in de vervulling van dien plicht tekort schie ten, geacht worden, niet berekend te zijn voor hunne taak. De conversie van communaal en indivi dueel grondbezit zal geleidelijk en zonder eenige pressie van buiten geschieden. De overmacht van de Chineezen zal zooveel mogelijk gefnuikt wordentot beperking van hunne toelating in de Vorstenlanden zijn reeds maatregelen ge nomen. Versterkingen van het politiewezen zal een gevolg zijn van de regeling der heeren en dessadiensten, die naar verhouding van de draagkracht der bevolking zal geschieden. De blokkade van Atjeh zal krachtig worden gehandhaafd; de licentien zullen worden beperkt. De gouverneur van Atjeh geniet het volkomen vertrouwen van de Regeering en den Gouverneur-Generaal. Na den minister voerden nog het woord de heeren Cremer en Rutgers, de eerste zijn vertrouwen in het ministerieel beleid betuigende, tegelijkertijd den heer Levys- sohn beantwoordende en diens advies om trent de koffiecultuur bestrijdende; de tweede om zich te verklaren tegen split sing tusschen gewone en buitengewone uit gaven voor Indië, tegen de voorgenomen enquête, waarvan hij niets goeds verwacht, vóór eene Indische leening ten laste van Nederland en vóór eene krachtige hand having van de Atjeh-blokkade. De afdeelingen hebben gekozen tot voor zitters de heeren Roell, Rutgers, Van der Kaay, Van Kerkwijk eu Van Deldentot onder-voorzitters de heeren Van der Fcltz, De Beaufort (Amsterdam), Van Karnebeek, Borgesius en Viruly. Zitting van Woensdag 18 November. De heer Van de Velde verdedigde de anti-revolutionaire koloniale politiek, door het vorige ministerie voorgestaan, door mannen als Groen en Elout verdedigd. over de heide, anders is er geen en halfweg staat een herberg." Het was mijn vaste voornemen mijne moe der slechts te gemoet te gaan wij konden elkander niet misloopen en in de herberg wilde ik op haar wachten. Waartoe zon het ook dienen, oude herin neringen op te wekken en Maigreet nog eens weder te zien zij had mij stellig al lang vergetende jeugd vergeet immers zoo spoedig. Zij moest nu vierentwintig jaar oud zijn en indien de bloem geworden was wat de ontluikende knop beloofd had, dan was zij nu eene schoone vrouw. Zoo was de loop mijner gedachten en het hart sloeg daarbij volkomen normaal; ik was dokter eu moest het dus wel weten. Het was een der Novemberdagen, welke met hunne grauwe lichttinten zoo geheel in overeenstemming zijn met het majestueuse karakter der heide. Zwarte stormwolken bedekten rondom den horizon, nu en dan drong een matte blecke zonnestraal door het sombere gordijn heen en streek schuw over de dorre, bruine heideplanten. Bremkruid en erika hadden hunnen bloesem reeds lang verloren en de jeneverbessenstruik geurde niet meer. Dan weder doken grijze, van den regen hard geworden zandvlakten voor het oog op, omzoomd door verschrompelde spar- reboomen en schrale, verwaaide wilgen struiken. Als een alleenhcerscher op zijn onbetwist gebied, zoo joeg de stormwind over de vlakte en mijn mantel sloeg mij in 't aangezicht. Ik bemin den storm, want lij is een kind De liberalen meeneu alleen te kunnen reorganiseeren door uitwendige hervormin gen, terwijl Christelijke inwerking in Indie de grondslag moet zijn der koloniale politiek. De heer Guyot bleef aandringen om invoer te land op Atjeh tegen te gaan en de werken aan den mond der Solo-rivier vooral te bestemmen voor verbetering van het vaarwater, in 't belang! van Soerabaja. De heer Levyssohn constateerde, dat hij principieel niet ver van den heer Cremer af staat. De minister van Koloniën liet het verschil tusschen liberale en antirev. kolo niale politiek ter zijde; practisch kan het verschil zoo groot, niet zijn, waar dezelfde Gouv.-Generaal onder het vorige en dit ministerie regeert. Het zendingswerk bestrijdt hij niet, maar wil volkomen vrijheid. De heer Van de Velde verklaarde, dit ook niet te eischen, maar wel het stelsel, door den heer Kuyper als Kamerlid inder tijd uiteengezet. Het algemeen debat is gesloten. Bij de onderdeelen drong de heer Le vyssohn aan op strafbepalingen tegen con tractbreuk van werklieden. De heer Veegens bestreed dit en de minister herhaalde, een onderzoek te willen instellen, of de nadeelen de voor deden overtroffen. Door den heer Donner werd opgeko men tegen belemmering van het zendings werk en aangedrongen op vrijheid voor de kerkgenootschappen op Java. Morgen voortzetting. De heer Schreinemacher heeft verlof bekomen, den minister van Oorlog te interpelleeren aangaande het garnizoen te Maastricht. Dit, na vele proefnemingen verkregen product, samengesteld uit twee grond stoffen, zeer gezocht door hunne rijkdom aan voedende en licht verteerbar© elementen, is onmisbaar voor zieke en herstellende personen en kinderen met zwakke magen, aangenaam van smaak en wordt door HH. doctoren aanbevolen. Cacao m. pepton per bus kilo f 1.50. Chocolade m. pepton per doos f0.75. Voor Helder verkrijgbaar bij Spoorstraat. van mijn geliefd Friesland en menigmaal heb ik hem getrotseerd. Maar op de heide duldt hij geen tegenstand. Met moeite hield ik den kampstrijd vol en worstelde voorwaarts Daar lag opeens, onder geweldige eiken verborgen, de herberg voor mij. Van stevig metselwerk opgetrokken, stond zij daar, zich harer sterkte bewust, te midden der drukkende eenzaamheidgeen heg, geen omheining, geen aardwal die haar beschermend omgaf. De bruine heide stiet tegen de grauwe steenen van het fondament, en boven het spitse, met mos begroeide stroodak huilde de wind door de naakte takken der eiken. Daar klonk boven het geloei van den storm het geluid van een naderend rijtuig, voor de herberg hield het voertuig stil en steeg er een bejaarde vrouw uit. „Aioeder 1 Wij vielen elkaar om den hals na jarenlange scheidingde herbergier zag stilzwijgend toe. De. vreugde van ons samenzijn duurde slechts kort. Mijn oom was ziek geworden, zoodat wij van ons oorspronkelijk plan moesten afzien. „Ik kan mijn broeder onmogelijk lang alleen laten," zeide mijne moeder, „het is goed, dat ge me te gemoet gekomen zijt zoodra de storm wat bedaard is, keer ik weer terug." Waarom drong ze er bij mij niet op aan, haar te begeleiden Het zou toch niet meer dan natuurlijk geweest zijn. In hare woorden en hare bewegingen lag eene zonderlinge gejaagdheid en onrust; zij moest mijstelUg Blnnenlandsoh nieuws. Anna Paulowna. Gemeenteraad. Vergadering van 17 November. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer Zurrauhlen (afwezig met kennisgeving). Na opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring der notulen, is aan de orde 1. Suppletoir kohier hoofdei, omslag en 2. idem hondenbelasting. Worden vast gesteld. 3. Reclame hoofdei, omslag. In gesloten zitting behandeld. 4. Ingekomen missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Helder, verzoe kende ndhaesie te betuigen aan een adres, gericht tot den Raad van Toezicht op het beheer der spoorwegen, om de trein, die 's avonds 8.30 van Amsterdam naar Alkmaar vertrekt, tot Helder te doen doorloopen. Wordt met meerderheid van stemmen beslo ten, dit adres te ondersteunen. 5. Ingekomen verzoekschrift van het depar tement Anna Paulowna der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen", in zake den genceskuudigen dienst. Het adres houdt in een verzoek aan den Raad, om den heer J. C. O ver duin, te Wieringerwaard, gemeente geneesheer alhier en tevens van het Zieken fonds van het departement, uit tc noodigen, zich in deze gemeente te vestigen, of, bij eventuëele weigering, een geneesheer te be noemen, die verplicht is in deze gemeente te wonen. Het adres bevat nader eene toelich ting, waarin betoogd wordt, dat een en ander is in het belang der gemeente, der geraeentenaren en ook van dat van den heer Óverduin zelf. B. en W. stellen den Raad voor, hierop afwijzend te beschikken. Zij meenen, dat dit verzoek niets zal baten, dat de lieer O. met een te benoemen dokter zal concurrccren en dat daardoor de inkomsten minder zullen zijn dan is voorgesteld. De gemeente is van den heer O. goed gediend. Wie weet, wat wij te wachten hebben van een ander De heeren Scheuk en anderen zijn het niet met B. en W. eens en meenen, dat wel degelijk de omstandigheden gunstig zijn om een geneesheer in de gemeente zelve te hebben. Na uitvoerige discussie wordt, op voorstel van den heer D. Schenk, met algemeene stemmen besloten, de stemming over bedoeld verzoek uit te stellen tot de volgende vergadering. Bij de omvraag vestigt de heer Wuiboer de aandacht op de verordening der brand weer. Bij den laatsfen brand toch aan de Kromme Tocht zijn vele brand weer plichtigen afwezig geweest en is tegen deze proces verbaal opgemaakt. Allen, of nagenoeg allen, zijn echter daarna vrijgesproken. Dit bewijst, dat in deze regeling eene leemte lieerscbt, die slechts ten nadeele van het gezag kan uit- loopen. De Voorz. belooft, dat deze zaak nauwkeurig in overweging zal worden geno men en sluit hiermede de vergadering. iets medcdeelen, waarover zij een inwendigen strijd voerde. De storm had uitgewoed en de koetsier drong er op aan te vertrekken. Tot nog toe had ik niet naar Margaretha gevraagd en toen mijne moeder reeds in het rijtuig had plaats genomen, boog zij zich tot mij over en sprak op gedempten toon „Ge hebt over uw nicht nog geen woord gesproken, mijn zoon ik meen de oorzaak daarvan te kennen. In de afgeloopen week heeft ze zich verloofd met een bejaard amb tenaar uit Luneburg; de man had haar al langen tijd het hof gemaakt. Dit heeft ze mij voor u meegegeven" Toen het ratelend geluid der wielen reeds lang weggestorven was en de heide in al hare verlatenheid weer voor mij lag, raapte ik het kaartje op, dat uit de hand mijner moeder voor mijne voeten was neergevallen. Het stukje papier droeg aan de eene zijde Margaretha's naam, terwijl op den anderen kant met onzekere halen van hare hand geschreven stond „Een laatsten groet aan mijn waarden Neef van zijn Nichtje." Ik liïcf mijne oogen op naar den horizon onder een donkere wolkenmassa blonk eene smalle, helle lichtstreep aan de westerkim het was geen avondrood, maar de droefgees tige weerschijn van den vluchtenden dag. De laatste trekvogels vlogen over mijn hoofd heen, en langzaam daalde de avond neder. Toen ik vertrok, riep de waard mij na UU loopt verkeerd, mijnheer, de weg naar Wieringerwaard.Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag 17 November. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering, voorlezingen goedkeuring der notulen, werd overgegaan tot de behandeling der opmerkingen, door Ged. Staten gemaakt naar aanleiding der onlangs vastgestelde herziening van het politic reglement der gemeente. Aan de respectievelijke opmerkingen werd door den Raad tegemoet gekomen en aldus gewijzigd, werd de verordening vastgesteld. Ingekomen was een verzoekschrift van de Kamer van Koophandel te Helder, houdende uitnoodiging, van gemeente-wege adhaesie te schenken aan een door genoemde Kamer bij de Directie der Holl. IJz. Sp. Maatsch. in te dienen aanvrage,, om-den trein, die 8.30 uit' Amst. vertrekt cn slechts loopt tot Alkmaar, door te laten loopen tot Helder, 'de tusschen- gelegen stations aandoende. Zulks, met het oog op het buitengewoon late uur, waarop tegenwoordig de laatste trein binnenkomt. Wordt besloten, de bedoelde adhaesie te vcrleenen. Verder deelde Voorz. mede 1. Dat goedkeuring van de gemeente- begrooting was ingekomen. 2. Dat uit een over het verstreken dienst jaar opgemaakten staat gebleken was, dat aan het telefoonkantoor waren verzonden 386 berichten, tegenover 385 in het vorige jaar, en ontvangen 405 tegenover 390. Bij de rondvraag merkt de heer Jb. Zijp op dat (1e lantaarns te Anna Paulowna mer kelijk beter licht geven, dan die in deze gemeente. Spr. vermoedt dat zulks het gevolg is van de aanschaffing van een beter soort branders, en zou dergelijke verbetering ook achten in het belang van het publiek verkeer in deze gemeente. Door den heer J. L. T.. Groneman wordt aan den Burgemeester verzocht, vooral streng toezicht te doen houden op de bepaling in het politie-reglement ten opzichte van het laten schijnen van kunstlicht uit de huizen. Spr. wijst er op dat vooral in de Groote- en Kleine Buurt aan die bepaling niet de hand wordt gehouden. Ilierua werd de vergadering gesloten. Schagen. Jl. Zondag had in het lokaal van den heer Kos alhier, met wel willende medewerking van Schagen's Har moniekapel en de gymnastiek-Vereeniging Lycurgus, de reeds vroeger vermelde gym- nastiekuitvoering plaats van de kir.derklassen van den heer Roep. Het doel dezer uitvoering, gelden te verzamelen voor het gedurende de wintermaanden ver strekken van boterhammen aan de arme kinderen der openbare lagere school alhier, werd ten volle bereikt. Niet minder dan t 125 werd er ontvangen. De heer de stad gaat links af." Maar ik draaide mij om en sprak „Neen, goede vriend, ik loop niet ver keerd. Tc ver reeds ben ik van den rechten weg afgeweken, uu ben ik genoodzaakt mijn pad ten einde toe te volgen." Ik trok over de donkere heide, steeds het spoor volgend van 't rijtuig. De opkomende maan lichtte mij voor en de jagende storm wolken wezen mij den weg. Zoo schreed ik, alleen met mijne gedachten, daar henen, tot een donker gebouw uit de duisternis voor mij omhoog rees. Oude boomen spreidden er hunne takken over uit, van de vele vensters was er slechts een verlicht. Niemand heeft mij gezegd, wien de scha duw toebehoorde, die zich achter de mat ver lichte glasruiten rusteloos heen en weer bewoog, dat wist ik zelf 't beSte. Ik leunde tegen een boom aan en liet scheen mij toe, als klonk in de enge ruimte tusschen mij en het huis het golfgeklots d oceaan» reeds in mijne ooren. In die enkele, pijnlijke oogenblikken zijn de laatste jaren mijns levens met huivering wekkende klaarheid aan mijn geestesoog 1 voorbij getrokken, en ik heb gevoeld, dat de 1 hand Gods over mij was. Toen is het licht 1 verdwenen en zelfs de schaduw van wat mij eens zoo dierbaar was, vlood heen. Heden, jiu ik al deze regels neerschrijf, kan ik nauwelijks meer de woorden van het handschrift lezen op het van ouderdom geel j geworden naamkaartje, dat ik onder een sta pel papieren vandaan haal.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1