HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN J. H. VAN BALEN. De Herstemming. „En desoiperaert nimmer 14 Jan Pieten. Coen. Het Vaderlandt ghetrouwe lllijf ick tot in den doot. Wilhelmuslied. VersoliUnt loderori Olasdag, Donderdag on Zaterdag. Abonnementsprijs per 8 Toer de ceursnt binnen de geraeeente iur de overige plaatsen vau Nederland sdle landen, die in het postverdrag rijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indié en Amerika). Zuid-Afrika n a a n d e n: 0.70, met Zondagsblad f 1.05 0.90, 1.85 1.75, 2.50, 2.10 8.- REDACTEDR-UITQEVjER Molenplein. Helder. Telefoonnnmmer 30. Prjji der Advert|entiën: Van 15 regsls 50 cants, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang Tin do hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Iagexonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnsschen den tekst, per regel 10 Ct. Advertentiën voor liefdadige doeleinden8 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5 Agent in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles. In ons nummer van i November schreven wij, naar aanleiding van de candidatuur- Korver, voor de Provinciale Staten, o. a. dat wij hoopten, dat die candidatuur geen kans van slagen zou hebben. Wij zeiden dat op grond van het leit, dat de heer I. Korver zich liet candideeren ddar, waar de billijkheid voorschreef die candidatuur niet aan te nemen. Immers de vacature was ontstaan door het vertrek van den Texelschen afgevaar digde, en de gewoonte bracht mede, dat door de eilanden één van de drie vertegen woordigers in het kiesdistrict Helder afgevaardigd werd. Die gewoonte was goed, want ook in dat opzicht kan men van proportioneele vertegenwoordiging spreken, ook te dien opzichte kan men proportioneele vertegen woordiging toepassen. Ieder die billijk dacht, vond dit goed. Niet alleen de liberalen oordeelden zoo, ook de katholieken. Zij, die meermalen samengingen met de anti-rev., onthielden zich thans daarvan. Men had niet te kiezen in de gemeente Helder; men had te steunen den can- didaat, die te Texel gekozen zou worden. Jammer genoeg waren de meeningen op Texel verdeeld. De eene Kiesvereeniging stelde Dikkers, de andere Keijser, een derde Eelman. Dit was voor hen, die goed wilden alhier, moeielijk. Het was onder die omstandigheden te begrijpen, dat men eene verbrokkeling van stemmen zou krijgen over drie liberale candidaten. De tegenpartij meende hiermede haar voordeel te doen en stelde alles in het werk om daarvan partij te trekken. Haar candidaat stak zelfs over naar Texel om daar stem men te winnen. EilacieAl dat rumoer mocht niet baten. De verdeeldheid der liberalen alhier en te Texel, waar het personen betrof, bleek niet te bestaan waar 't het beginsel gold. 'Men was zeker, dat, waar dat spande, allen één lijn zouden trekken en het liberale vaandel hoog zouden houden. Men was in het minst niet bevreesd voor den uitslag. FeuüUtoa tii da H»ld»rich«- u Niaawad. Courant. Koen Muller. NAAR HET HOOGDUITSCH van Sara Hutzier. De groene blinden waren gesloten. Voor het lage, van roode baksteenen opgetrokken huisje naast dc kerk stond een lijkkoets. Aan den overkant der straat op het hek, dat den bakkerswinkel van Roosje Ilinders van het achterhuis scheidde, zaten liever gezegd hingen een aantal knapen, die nieuwsgierig den zwart versierden wagen aangaapten en op de manier van echte straatjongens hun ongeduld door nauw bedwongen gekrakeel en in der minne uitgedeelde stompen lucht gaven. Wie zou er gestorven zijn Er bood zich tot raden geen uitgestrekt veld, en daarom rieden de jongens altijd denzelfden der beide mannen, die met. elkander het huisje sinds jaren bewoonden. De oude lamme vader was den dood meer nabij dan Koen Muller. En als het Koen nu toch eens was, die neen, kom dat was onmogelijk. Wie zou, wanneer Koen Muller „Koen de dienst meid" er niet meer was, den kinderen tot voorwerp hunner spotternijen dienen Wie leeude er zich beter voor dan hij, om achterna geloopen en uitgescholden tc worden Er was in de kleine stad geen tweede te vinden met rokspanden, die zoo verwilderd om zijn beenen slingerden, wiens magere armen zoover uit de veel te korte mouwen staken en die zulk een rooden zakdoek om den hals geknoopt droeg, waarvan de uiteinden als een paar bonte linten in den wind fladderden. De stembus deed jl. Dinsdag uitspraak en benoemde den liberaal tot lid van de Provinciale Staten. Met eene meerderheid van ruim driehonderd stemmen werd de heer Dikkers gekozen. Op de 1125 uitge brachte stemmen zegt die nog al wat. Het doet ons genoegen dit te kunnen constateeren. Het doet ons genoegen, dat de heer Korver niet is gekozen, omdat het in dit geval niet behoorlijk was zich te doen candideeren. En het doet ons bovenal genoegen, omdat hierdoor is bewezen dat den libe ralen in dit liberale district, als zij een drachtig zijn, de zege zal blijven, slechts in één courant eene sunpèle annonce plaatste. NEDERLAND. HELDER, 21 November. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Staatsbegrooting voor 1892. Regeeringsantwoordèn op Hoofdstuk IV. (Justitie.) Ten opzichte van de leer, in het arrest voor den Hoogen Raad van 25 November 1881 gehuldigd, zou eene partiCele regeling mogelijk zijn van de huwel ij ks wetgeving (huwelijksche voorwaarden) en wel op de wijze, als in de artt. 206 en 207 van het ontwerp Eerste Boek Burg. Wetboek is voorgesteld. Daartegen kan eene herziening der wetgeving betreffende het vermogen der vrouw en de ontbinding van het huwelijk niet partieel geschieden. De goede werking der Drankwet is onmiskenbaarde veroordeelingen bij de kantongerechten wegens openbare dronken schap zijn sedert 1882 gedaald, (bij eene vermeerdering der bevolking met een half millioen) van 39,822 tot 27,616; en het aantal drankgelegenheden van 43,950 tot 25.9"- De verdere opruiming ligt niet in het En dan die schoenen, of beter gezegd die groote vilten pantoffels, waarin hij zich zomer en winter bijna onhoorbaar langs de straat bewoogneen, Koen kon het niet wezen, op wien de zwarte lijkwagen wachtte en zoo de deur van het kleine huisje niet spoedig open ging, als de nieuwsgierigheid der onrustige kindergroep niet spoedig bevredigd werd, dan dan de roode Frits uit de apotheek had reeds meermalen gedreigd, zich in dat geval zekerheid te zullen verschaffen. De drukkende, doodsche stilte, die op de omgeving rustte, was in tegenspraak met de rustelooze kindernatuur en als op een afgesproken teeken sprongen eenige der grootere knapen, onder aanvoering van den gevreesden kameraad uit de apotheek, van het hek af en naderden het in al zijne eenzaamheid daar voor hen liggende sterfhuis. Uit hunne gebaren zou men met recht hebben kunnen afleiden, dat ze echte durf-allen warentoch ontbrak het den meesten hunner aan waren moed. Frits ging voorop. De kleine deugniet had, met de handen diep in zijn broekzakken, de muts scheef op het achterhoofd, zijne blikken eerst naar alle kanten laten weiden. Toen, zijn ras gemaakt plan volgend, stak hij den weg over en gluurde, terwijl hij zijn beide handen boven het linkeroog hield, tusschen de reten der gesloten blinden door. Zijne makkers volgden in spanning elk zijner bewegingen, en toen de bespiedende knaap zich omwendde, met de armen gestikuleerde en de schouders optrok, als iemand die belangrijke ontdekkingen doet toen was aan het geduld der overige kinderen ook een eind gekomen, en met rassche sprongen verlieten ze hunne hangplaat sen.om zich het volgende oogenblik naast den rooden Frits te scharen. Als een hoop mus- schen in den winter, verdrongen de knapen bereik der Regeering; de minister zou niet gaarne er toe medewerken om een recht voor eene nieuwe vergunning te verzekeren aan hem, die drie vergunningen opruimt; vaak zal het voordeel van het verdwijnen van verloopen zaakjes lang niet opwegen tegen het nadeel, dat eene groote inrichting met zich brengt. Het tappen zonder ver gunning is niet geheel tegen te gaande rijksveldwachters worden met hun plicht te dezen aanzien steeds bekend gemaakt; het toezicht op den clandestienen drank verkoop wordt zoo sterk mogelijk uitge oefend. Aanvulling van de wet ter verze kering van het recht der loopende vergun ningen op 30 April 1901 is nog niet noodig, daar art. 26 dier wet deze niet aantast. Ten aanzien van de uitvoering van de Arbeidswet zegt de Minister, dat de wettelijke regel betreffende het eindigen van den arbeid te 7 uur 's avonds niet voor enkele personen kan worden terzijde gesteld. Intusschen laat het Kon. besluit van 9 December 1889 het verrichten van arbeid voor jeugdige personen en vrouwen voor verschillende beroepen ook tot een later uur toe. De Regeering is intusschen bereid, in hoever het organiek besluit van 28 Juli 1891 aan de industrie onnoodige hinderpalen inden weg legt, deze te onderzoeken.Een verbod tot het trekken van schepen door vrouwen, hoewel zeer wenschelijk, past evenwel niet in het stelsel van deze wet. De voorbereidende arbeid is sedert eenigen tijd aangevangen voor maat regelen tot verzekering van het lot van oude en v e r m i n k t e werklieden. In afwachting van eene meer afdoende en volledige regeling zal, in de bestekken van nieuwe werken, den aannemer bij voortduring de verplichting worden opge legd zijne werklieden tegen ongelukken te verzekeren. Bij eene herziening der wet op het notarisambt, zal overwogen worden in hoever aan de notarissen moet worden verboden werk zaamheden te verrichten, die eigenlijk tot den werkkring van bankiers en effecten handelaren behooren. Verlaging van de notarieele kosten zou zeker wenschelijk zijnmaar de Reg. kan moeilijk tusschenbeide komen in de vrijheid van notarissen en cliënten om omtrent die kosten accoord te maken. Ten opzichte der notarieele examens acht de Minister nadere wettelijke regeling zich voor het venster, waar ze onder voort durend stooten en dringen, zonder eenig ge voel van eerbied voor den doode aan den dag te leggen, elkander de beste plaats be twistten. Wat eerst gekscbeeren was, werd spoedig ernst, bet onschuldige vechten ontaardde weldra in een kloppartij. De hoofden ver bitten zich, scheldwoorden klonken over en weer. Daar werd op het oogenblik, dat de strijd het hevigst was, de smalle deur van het sterfhuis van binnen geopend. Op den drempel verschenen drie mannen, die met ontbloot hoofd en bij hun ambt passenden ernst, een met zwart doek bedekten doodkist naar buiten droegen. Achter hen aan schreed een man, wiens rechterarm, door een korte mouw omsloten, op de baar rustte, als wilde hij den doode nog voor mogelijk schokken en stooten op het oneffen pad behoeden. De buren, die voor den ingang hunner woningen deelnemend toezagen, konden niets van de uitdrukking op het gladgeschoren, baardelooze aangezicht van den ongelukkige zien, zoo diep was zijn hoofd naar voren gebogen. „Koen Muller," fluisterde Frits op gedemp- ten toon, toen de stille man met langzamen, loomen tred de bij zijn aanblik verstommende kinderschaar voorbijging, om met eigen band het zwarte doodskleed over de kist te sprei den, toen niets ontging den scherpen kinderblik richtte het oog van den gebo gen man zich naar het bakkershuisje aan den overkant, dat vreemd genoeg heden van onder tot boven gesloten was. Langzaam zette de zwart-versierde wagen zich in beweging, terwijl de kinderen op dat oogenblik door de vrees voor de macht des doods bevangen en nog geheel verkeerend onder den indruk, die het zware, stil gedra- niet noodig. De toevloed van examinandi neemt van lieverlede reeds af. In hoever de inrichting van het examen wederom wijziging behoeft, zal de Minister over wegen. Ook de regeling van het onteigeningsrecht zal worden ter hand genomen. In welken zin Voor de beantwoording van die vraag is nog overleg noodig. De arbeid in de gevangenissen is zóó beperkt en geregeld, dat zoo weinig mogelijk afbreuk wordt gedaan aan de particuliere industrie. Geheel is dit niet te vermijden, maar de publieke verkoop van in de gevangenissen daartoe vervaar digde voorwerpen zou dit niet verminderen. De subsidieering van een museum van voorwerpen betrekkelijk de hygiëne voor fabrieksarbeiders wordt door de Minister uitvoerig verdedigd; zulk een Museum zal voornamelijk het middel zijn om de werkgevers bekend te maken met hetgeen wetenschap en ervaring op dit gebied aan de hand doen tot het welzijn van den werkman. Voor de stichting van het Museum is een rijkssubsidie onmisbaar. Later zal zulk een bijdrage hoogstwaarschijnlijk kunnen ontbeerd worden. Indische begrooting. (Zitting van Vrijdag 20 November.) De heer Zaaijer betreurde de opheffing der kweekschool voor inlandsche onder wijzers te Banjermasin. De minister verklaarde die noodzakelijk, maar zou wederoprichting der school te Magelang overwegen. De minister nam terug den post voor nieuwe reorganisatie van het personeel der posterijen, maar heeft f 70,000 meer uitge trokken voor opneming voor de nieuwe spoorwegen Batavia-Bantam,Malang-Blitar, Probolingo-Panaroekan. Reorganisatie van het Indisch leger acht de minister bepaald noodig, gelijk hij aan den heer Van Vlijmen verzekerde. Op voorstel van den heer Kielstra nam de minister terug den post voor uitbreiding der bezetting op Sumatra's Westkust. Hoofdstuk Uitgaven in Indié is zonder stemming aangenomen. Bij hoofdstuk Uitgaven in Nederland drong de heer Levy aan op invoering van het nieuwe Strafwetboek voor Europeanen bij de wet. De heer Roëll betoogde, dat invoering bij de wet niet verplichtend was. De minister gen leed op hen maakte, dicht opeengedron gen de lijkkoets naoogden, om dan met de aan de jeugd eigen veranderlijkheid het belachelijke der gebeurtenis na te gaan en hunne oude spotlust, waarmee ze den een zamen man altijd vervolgd hadden, weer bot te vieren. „De oude van de dienstmeid," verklaarde Frits v«>n den apotheker den hem volgende knapen, terwijl hij in de richting wees van den voortrollenden lijkwagen, daarna trok hij plotseling den eenen schouder omhoog, liet het hoofd op de borst zakken en hinkte, den slependen gang van Koen Muller nabootsend, met teekenen van geveinsde droefheid over den weg. De overige jongens, door het voor beeld van hunnen aanvoerder aangemoedigd, sloten zich onder verlegen gelach met gebaren van de grootste smart bij hunnen hinkenden vriend aan. Zij hadden juist het midden der straat bereikt, toen geheel onverwacht de gesloten deur van den bakkerswinkel open vloog, en de bewoonster, Roosje Hinders, met hare breede, krachtige gestalte den kna pen in den weg trad, terwijl ze uitriep „Schaamt ge u dan ook niet Roosje Hinders zeide dit met eene zware, eenigszins bevende stem, welke meer nog dan haar frisch, open gelaat, het in haar wonend gevoel voor recht en billijkheid verried. Met de handen in de zijden en gloeiende wangen, stond ze daar voor de knapen, die, reeds gewoon aan de boetpredikatiën van vrouw Hinders, onder uittartend gelach poogden haar voorbij te snellen. „HaltEen uitdrukking van nauw be dwongen toorn lag over haar breed, door lichtbruine haren omlijst voorhoofd verspreid. Was er in den toon harer stem of in de bevelende houding der vrouw iets, dat hen verklaarde, dat de zaak nog in onder zoek is. De minister verhoogde den post telegraaf kabel Oleh-lehDeli met f 106,000, daar gebleken was dat de prijzen zijn verhoogd. Aan den heer Borgesius beloofde hij onderzoek naar het gedrag der deelhebbers van de Koloniale Reserve te Nijmegen en Zutphen. De heer Smit drong er sterk op aan om nieuwe schepen in Nederland te doen bouwen. De Minister van Marine hield vol, dat de eerste nieuwe schepen in Engeland moeten gebouwd worden, omdat daar modellen zijn en verbeteringen kunnen worden aangebracht. Alle hoofdstukken der Indische begrooting zijn aangenomen. Dinsdag komen kleinere wetten en de Staatsbegrooting aan de orde. Provinciale Staten van Noord-Holland^ In de jl. Donderdag gehouden zitting werd door den Voorzitter een woord van hulde gewjjd aan de nagedachtenis van mr. P. A. Brugmans. Een van de commissie voor de duinbe plantingen ingekomen verslag zal in een nadere vergadering behandeld worden. Een adres om subsidie voor het museum van voorwerpen ter bescherming van arbei ders in fabrieken werd gerenvoyeerd aan Gedeputeerde Staten. Een verzoek om subsidie voor de ambachtsschool te Haarlem, met advies van Gedep. Staten om een minder dan het gevraagd' bedrag voor 5 jaar toe te staan, werd gesteld in handen van een speciale commissie voor een nader rapport, in de volgende bijeenkomst uit te brengen. Naar aanleiding van de voordracht van Ged. Staten om subsidie te verleenen voor het bij vorst bevaarbaar houden van het Noordzeekanaal en van het gunstig advies der speciale commissie uit de Staten, die over die voordracht in eene vorige bijeen komst rapport heeft uitgebracht, is eene mis sive ingekomen van den minister van Binnen- landsche Zaken. Deze wenscht eene nadere conferentie van daartoe aan te wijzen amb tenaren van den Waterstaat, met Gedep. j Staten en met het gemeentebestuur van Amsterdam. Die conferentie, zeide de voorz., zoude misschien wijziging kunnen ten gevoige hebben van het adres van Gedep. Staten en evenzoo van dat der commissie. Op zijn voorstel werd dus de verdere behande ling van deze aangelegenheid aangehouden tot 3 Dec. tegen hun wil deed gehoorzamen f Onwille keurig liet de roode Frits zijn hoog opge trokken schouder zinken zijn drieste blik vermeed het, in het eerlijke gelaat der bak- kerin te zien. „Zijt ge zoo verdorven, dat zelfs de dood u geen eerbied meer inboezemt sprak zij het woord hoofdzakelijk tot den kleinen aanvoerder richtend, „kan een arme stumper nog niet ongehinderd zijnen ouden vader grafwaarts leiden Dag aan dag hebt ge den man van hierover bespot, op allerlei wijzen geplaagd, hem scheldnamen gegeven, dat mij het hart er van bloeden kon, en zelfs heden, nu de arme zijn vader, zijn alle» het huis uitdraagt nu zelfs nog wilt ge hem niet verschoonen Wat heeft hij u dan toch gedaan, de arme, stille Koen, die zijn leven lang voor anderen zakken draagt en zwoegt en het niet zien, niet hooren wil, hoe men hem om zijne dienstwilligheid uitlacht en bespot, hera als hjj zijnen ouden vader in zijn armen naar buiten voor de deur dröeg, om hem de warme zonnestralen te doen genieten, voor „dienstmeid" uitschold 1ja, zoolang schold,'' tot het woord in ieders mond lag en de' arme man zijn eigen naam nauwelijks meer te hooren kreeg. Al die jaren heeft hij stil geleden, stil geduld, zich laten beschimpen zonder ooit te morren, omdat omdat hij. meende te moeten boeten voor...." (Wordt vervolgd,).

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1