NIEUWEDIEPER3P COURANT. HELDERSCHE- M. 12. Vrijdag 27 Januari 1893. Jaargang 51. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. NEDERLAND. GRAND CAFÉ CENTRAL. Kanaalweg 84, Helder. Restaurant op alle uren van den dog. S BILLARDS, VERGADERZALEN, etc., etc. JONG HOLLAND, Geïllustreerd Weekblad YOOE JONGELUI. fl.25 por kirnrtnal. Bij allo boekhandelaren ■verltrljorbaar. EN Het boeiendste en goed koopste jongonsbook is KONINGSTRAAT 21. BONNE CHADSSDRE. SFBOUAL ADBB8 VOOB SCHOENEN NAAR MAAT. A, Adriiaase, Het Vaderlandt ghetronwe Blyf iet tot in den doot. Wilhelmuslied. Verschijnt lederen Slnsdag, Donderdag en Zaterdag. Abo Voor de conrant binnen de gemeeente 0.70, ipet Jong Holland/ ,1.20 j naar de overige plaatsen van Nederland t 0.90, 1.40 alle landen, die in het postverdrag zyn opgenomen (inbegrepen Ooat-Indië en Amorika). 1.75,' 2.60 Zuid-Afrika2.50, 4. er 3 maande REDACTEDR-ÜITGEVBR J. H. YAN BALEN. Molenplein.Helder. Pjrijs de Advertentie n': Van 15 regels 50 cents, elke regel 'meer 10 cent. - hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Advartentiën voor liefdadige doeleinden Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand j abonnement, naar gelang van de per regel 5 Ct. De Advertentiën kunnen overal worden geplaatst tusschen den tekst. Versehe lueht. Naar het Engelsch van dr. T. R. ALLINSON. Weinig menschen kennen de waarde van zuivere luchtde meesten zijn er bevreesd voor, als ware het een vergiftige gassoort, die men uit de kamers verwijderd dient te houden. Welnu, versehe, zuivere lucht is onze beste vriendzij het warm ot koud, nooit kunnen wij er genoeg van hebben. Van alles kan men te veel hebben, van eten, drinken, slapen, beweging, doch van ver sehe lucht nooit. Ons gestel heeft er voort durend behoefte aan, o. a. tot onderhoud der warmte, oxydatie van verwerkte stoffen, enz. Een paar cijfers zullen aan allen duide lijk maken het onberekenbare kwaad, door slechte lucht veroorzaakt, en het nadeelige van zich in bedompte vertrekken te be vinden. Een volwassen persoon haalt gewoonlijk achttien malen per minuut adem en neemt bij iedere, ademhaling circa één liter lucht tot zich. Telkens wanneer wij uitademen, heeft die uitgeademde lucht tienmaal die hoeveelheid aan zuivere lucht noodïg, om weer voor inademing geschikt te worden. Achttien ademhalingen per minuut maken 1080 per uur en 25.920 per dag. Een liter lucht per ademhaling geeft dus meer dan 25000 liters per dag. Indien de lucht die wij inademen slechts een honderdste gedeelte meer aan onrein heid bevat dan de gewone dampkrings lucht, zoo bedraagt dit dus per dag meer dan 250 liters verontreinigde lucht, en waren wij genoodzaakt, die achter elkaar inplaats van over den geheelen dag ver- deeld- in te ademen, dan stierven wij binnen vijf minuten De dampkringslucht bestaat uit twee gassen, nl. uit ca. 80 pCt. stikstof en 20 pCt. zuurstof; zij bevat eveneens 1/25 pCt. koolzuurgas en een weinig vochtdeelen. De lucht, door de longen uitgeademd, bevat ca. 80 pCt. stikstof, 15 pCt. zuur stof en 5 pCt. koolzuurgas, vochtdeelen en organische stoffen. Bevat de lucht minder I dan 7 pCt. zuurstof, dan is zij ongeschikt j tot inademing; hield men den neus ge- j sloten en ademde men uit een aan den mond gebrachte blaas dezelfde lucht in en weder uit, dan zou men in tien minu- I ten sterven. J De lucht, welke wij inademen, bevat j 1-25 pCt. aan koolzuurgas en die, welke j wij uitademen, 4 pCt., dus eene vermeer- dering van circa honderd malen aan on- reinheid. Ware hel niet dat wij voortdu rend door tocht onder de deuren, door stookplaatsen, door niet goed sluitende j vensters, enz. verschen toevoer ontvingen, wij zouden spoedig vergiftigd zijn. Wan neer wij steenkolen, cokes, gas, olie, kaar sen enz. branden, wordt hetzelfde kool zuurgas voortgebracht, dat wij door de longen uitademen. Een kachel of haard voert gewoonlijk de schadelijke verbran dingsproducten den schoorsteen af; doch gascomforen, petroleumstellen enz., die geen gemeenschap met de buitenlucht hebben, bederven de lucht en zijn hoogst nadeelig. Men berekent dat een kaars evenveel lucht per minuut als een mensch verbruikt, een lamp tweemaal en elke gasbrander driemaal zooveel. Zullen zij, die dit lezen, nu toch blijven doorgaan met zich langzaam te vergiftigen, zooals velen doen door slechte lucht in te ademen Op één punt sta ik vooral, en dit is: 's nachts de vensters geopend te hebben, naarmate het warm of koud is, meer of minder. De meeste menschen zijn van meening, dat de nachtlucht nadeelig is en dat zij hoest, verkoudheden, tering en andere ziekten veroorzaakt. Zij hebben zich nooit deerlijker vergisthet is juist gebrek aan versehe lucht, waardoor deze ziekten teweeggebracht worden. Indien de bui tenlucht slecht is, moet zij daarbinnen slechter zijnkieze men daarom van twee kwade dingen het minste. Het is beter om koude, versehe lucht in te ademen, dan warme, die bedorven is. De meesten onzer brengen acht uren per dag in hun slaapvertrek door, of een derde van hun leven, en vergenoegen zich gedurende al dien tijd met slechte lucht in te ademen. Heeft men geen behoorlijke luchtverver- sching in het slaapvertrek, dan zal men zich 's morgens onmogelijk verfrischt en opgewekt kunnen gevoelen. Tot degenen, die gezond wenschen te zijn, zeg iktracht zoolang gij leeft steeds zooveel versehe lucht als maar mogelijk is, zoowel uit- als inwendig, machtig te wordengij zult er nooit spijt van hebben. Het ontslag van len teer Stalman. De eervol ontslagen resident van Menado heeft eenige officieele stukken, over zijn ontslag gewisseld, gepubliceerd. Op 7 Aug., blijkt daaruit, werd hem het volgende door den algemeenen secretaris geschreven. „Aangezien de Gouverneur-Generaal niet langer prijs kan stellen op uw behoud voor 's lands dienst, heeft Zijne Excellentie be sloten aan UHEdG. eervol ontslag uit dien dienst te verleenen. „Zijne Exc. wenscht echter u in de ge legenheid te stellen zelf daartoe het verzoek te doen en laat u mitsdien een termijn van twee weken na de ontvangst dezer missive, om zoodanig verzoek in te dienen. „Door de mededeeling van het voren staande, heb ik de eer mij van een van den Gouverneur-Generaal ontvangen op dracht te kwijten." De heer Stakman antwoordde daarop met een schrijven, waarin hij opkomt tegen het rapport-Callois. Hij tracht uitvoerig uiteen te zetten, dat hij niet onwettig heeft gehandeld door tot afkoop van heerendiensten gelegenheid te geven, noch door de wijze, waarop de afkoopgelden zijn besteed. De proet diende om te komen tot een uniforme som. Ook de proef tot afkoop van negerij- en pnan- toe-diensten is, zegt hij, genomen met volle toestemming van hoofden en bevol king. Hij ontkent, dat de heerendiensten zijn opgedreven en tracht aan te toonen, dat de daarover ingebrachte bezwaren uit gingen van hoofden, die een agitatie heb ben op touw gezet, in strijd met de be langen van den kleinen man. Zijn streven was het, steeds die menschen tegenover de hoofden en de Europeanen te beschermen, die van de krachten der bevolking mis bruik maakten en de hervormingen van den heer Gallois zullen juist hun ten goede komen. „Het is grievend, eindigt de heer S., verplicht te worden ontslag uit 's lands dienst te nemen, wanneer men getracht heeft een verdrukt volk te helpen, geheel in overeenstemming met de stellige voor schriften van het Regeerings-regleraent. „Grievend, dat in geen enkel opzicht rekening wordt gehouden met hetgeen door mij in deze drie jaren is verricht voor de overige gedeelten der residentie, voorname lijk met betrekking tot de ontwikkeling, bloei en reorganisatie van de Rijken op de Sangi- en Talaut-eilanden, waardoor aldaar een totale omkeer is teweeggebracht, en inplaats van verval en demoralisatie door drankmisbruik, knevelarij en vicieuse toestanden een tevreden, welvarende en gelukkige bevolking thans de weldaden dier organisatifin geniet. „Mocht uwe Excellentie in aanmerking hiervan er nog toe kunnen besluiten, mij het bestuur over een ander gewest toe te vertrouwen, dan zou dit voor mij een vol doening zijn, waarop ik in bescheidenheid 110 XVI. Het plotselinge ontslag van den referendaris Hardijk had heel wat tongen in beweging gebracht. Al hadden sommige goed ingelichten voorspeld dat dit zou gebeuren, toch had men het over het algemeen niet verwacht. Maai de Staatscourant had vermeld dat met ingang van den zooveelsten op zijn verzoek eervol ontslag was verleend aan den referendaris Lodewijk Hardijk en tegenover dit bewijsstuk was ongeloof eenvoudig onzin. //Maar hij heeft dan toch «eervol" ontslag gekregen,' merkte de eene aan. //Omdat hij zoo wijs is geweest liet te vragen,' zei een ander. ,/Als hij zoo slim niet was geweest, had hij oneervol ontslag gekregen.' //Ik moet toch zeggen,' zei een ander, //dat ik het nogal bar vindt en dat om zoo'11 meidwat weerga, wat gaat het eigenlijk den minister aan //Ja, ja, alles goed en wel, maar je vergeet dat hij twee leelijke dingen heeft gedaan.' ,En dat is z/Ten eerste, dat hij de dochter van een schatrijk en in vloedrijk man openlijk heeft gecompromitteerd «Je bedoelt?' //Natuurlijk zijne vrouw, de dochter van mijnheer Van Andel, oud-lid van de Kamer, een man in bonis, die met alle regeeringspersonen goed bevriend is.' «Dat is dan een stommiteit van Hardijk.' //Juist, en de tweede is, dat hij voor zijn amusement het meisje uitkoos van een zijner ambtenaren en dat hij dien 107 te sluiten.... En dan zoo ietsneen, 't is fataal, 't is fataal Hij haalde zijn zakdoek voor den dag, terwijl Frans den referendaris bespiedde als een kat de muis. ;/t Is goed,' zei Hardijk ongeduldig, «laten wij ter zake komen. Wat verlangt gij?' ,/Schadeloosstelling natuurlijk,' zei Frans snel. z/Ja, schadeloosstelling natuurlijk," voegde mijnheer Aersen er bij. Hardijk knikte, terwijl een minachtende glimlach om zijne mond speelde. //Het ligt er maar aan, in welken vorm u het ons aan biedt,' zeide Frans. De referendaris keek hem aan met eene verpletterende koelheid. //Ik geloof niet,' zeide hij, «dat ik iets aanbiedt, maar wel dat gij iets vraagt. We moeten elkander goed begrijpen.' Frans keek eenige oogenblikken beteuterd. «Mijnheer de referendaris,' zeide mijnheer Aersen, van dc stilte, die er ontstaan was, gebruik makend, «ik vertrouw dat u een fatsoenlijk man bent Hardijk boog glimlachend. «Zóó'n gek,' mompelde hij achter zijn tanden. «Maar," vervolgde mijnheer Aersen, «u hebt een geheel huishouden ongelukkig gemaakt. Mijne aanvallige dochter is onteerd, mijne vrouw ziek van verdriet, de tante, die aan Aafje haar geheele vermogen zou nalaten, is woedend en onterft haar, het huwelijk, dat zijop 't punt stond te sluiten, is verbroken, daar komt niets van. Wat mij betreft," eindigde hij met een theatraal gebaar, «van mijn verwoest levensgeluk zal ik niet eens spreken meen eenige aanspraken te mogen hebben. „Bestaat hiertoe de gelegenheid niet, dan acht ik mij verplicht uwe Excellentie een eervol ontslag uit 's lands dienst te ver zoeken met recht van aanspraak op pensi oen, in te gaan den 4 December a. s. Hierop werd namens den Gouv.-Gen. geantwoord met de eenvoudige mededee ling, dat het ontslag gesteld werd op den 4 Nov,, daar de meening, dat hij niet per bootgelegenheid van 14 Nov. zou kunnen vertrekken, op een misverstand berustte. In een aanteekening bij deze stukken beklaagt de heer S. zich er over, dat hem niet eens vrijstond den datum aan te wijzen, waarop hij zijn ontslag wenschte te doen ingaan. Hij moest nu met zijn gezin van 4 tot 16 Nov. buiten het residentiehuis elders een onderkomen zoeken en het gou vernement met meerdere passagekosten belasten. Voorts beweert hij nogmaals, dat ten onrechte aan agiteerende hoofden is toegegeven, terwijl hij zegt in een verweer schrift aan de Kamer zich nader te zullen verantwoorden. „Alleen besluit hij wensch ik er nog op te wijzen, dat door de motie-Geertsema overtuigend blijkt, dat ik de bevolking niet misleid heb, door te verklaren, dat zij over de vruchten der geplante liberia-koffie vrij zal kunnen be schikken wanneer de booraen volwassen zijn, omdat alsdan, volgens belofte der Re geering, zeker de gedwongen koffiecultuur in de Minahassa zal zijn afgeschaft. Dit zal nu nog spoediger [plaats hebben dan gedacht werd. Ook kan ik nu nog ccn punt releveeren omtrent de klachten van gebrek aan voedingsmiddelen, tengevolge van te zwaren druk der heerendiensten, namelijk dat in den loop van dit jaar door den heer Burlage zijn uitgevoerd pl. m. 3000 picols Minahassa-rijst, hetgeen in tien tallen van jaren niet heeft plaats gehad." HELDER, 26 Januari. Officiëele berichten uit de «Staatscourant". Blijkens een door Hr. Ms. gezantschap te Washington aan het Depart. van Buitenl. Zaken toegezonden verslag, voorkomende in de Denver Republican van 18 Dec. 11., worden moeilijkheden ondervonden door de Nederl. kolonisten, die zich onlangs, onder leiding van d: Ned.-Araerik. Land en Emigratie-Maatsch. te Utrecht, naar Co- lorado hebben begeven. In afwachting der officieele bevestiging van den inhoud van dat verslag, meent de Minister van Buitenl. Zaken de aandacht van belanghebbenden op het bovenstaande te moeten vestigen. Genoemd verslag ligt aan het Dep. van Buitenl. Zaken, Buitenhof 's -Gravenhage, ter inzage. De luit. ter zee iste kl. J. H. Strootman, dienende als iste officier aan boord van Hr. Nis. instructiekorvet „Nautilus", wordt met 16 Febr. a. s. op non-activiteit ge steld en vervangen door den luit. ter zee iste kl. W. A. Palm, terwijl de luit. ter zee iste kl. J. M. Noorduyn met dien datum als officier van politie gedetacheerd wordt bij 's Rijkswerf te Amsterdam. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. schroefstoom- schip iste kl. „Johan Willem Friso", onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joe- kes, den 24 dezer van Teneriffe vertrokken, ter voortzetting van den oefeningstocht. De Ministerraad is jl. Maandag tot laat in den avond buitengewoon vergaderd ge weest, waarschijnlijk tot vaststelling van het antwoord der Regeering op het verslag van de Eerste Kamer over de algemeene be schouwingen. Tegen H. Visser, den man die dezer dagen te Amsterdam in het openbaar op ruiende taal heeft gesproken en o. a. aan ried om „de Beurs te gaan innemen," is een vervolging ingesteld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1