Het R.-K. Rozendaalsche blad „De Grondwet" bevat een hoofdartikel van Jan van Gastel, waarin men leest „Wij katholieke demokraten begroeten met vreugde den dag, die den kleinen man het stembiljet in de hand zal geven. Het zijn allen geen „brandstichters en moorde naars," de zonen van ons volk. Hun zede lijkheid staat wellicht hooger dan die der rijken". De schrijver voegt er echter bij, dat men die nieuwe kiezers „ten goede moet leiden," opdat zij zich niet door volksmenners tot de Tevolutie verleiden laten. „Laten onze kiesvereenigingen zich aanstonds met het volkselement vermeerderen en versterken," zegt hij. „Ons, demokraten, behoort het grootste deel der jongeliedenlaten die jeugdige krachteD zich organiseeren". Het adres van de 68 Haagsche oud conservatieven tegen de uitbreiding van het Kiesrecht noemt „de Standaard"„een laatste stuiptrekking." „De heeren zien hun conservatieve wereld wegzinken en uiten nu, bij het in vlam men opgaan van hun vroegere heerlijkheid, een laatsten kreet van tragische smart. „Daarvoor nu kunnen we eerbied hebben, zegt het antirevolutionair orgaan, ook al doet het ons leed, dat twee Ministers uit het vorig Kabinet niet gevoelen, wat kieschheid tegenover dat ministerieel ver leden van hun vorderde". Het „Vad." kan thans vrij stellig mede- deelen dat de Tweede Kamer eerst tegen 28 dezer zal worden bijeen geroepen. Het voorloopig verslag over de kieswet is in ontwerp gereed en aan de Commis sie van Rapporteurs toegezonden; deze zal tot vaststelling van het verslag waarschijn lijk bijeenkomen, zoodra de Kamer bijeen is. De gep. luit.-gen. graaf Dumonceau, chef van het Militaire Huis van H. M., is jl. Dinsdagochtend per trein van 8 u. 27 min. Holl. spoor naar Rome vertrokken, tot het overbrengen aan den Paus van de gelukwenschen van de Regentes met zijn vijftigjarig bisschopsjubileum. In „Recht voor Allen" van Dinsdag 14 en Woensdag r5 dezer wordt de uit slag medegedeeld van het „referendum" (stemming in de afdeelingen), dat gehouden is over de bekende congresbesluiten, te Zwolle genomen. Daaruit blijkt dat de sociaal-democratische partij zich o. a. ver- eenigd heeft met de te Zwolle aangenomen beginselverklaring, waarin het revolutionaire karakter dier partij is uitgesproken en waarin erkend wordt, dat zij de omverwerping der bestaande maatschappelijke orde beoogt met alle haar ten dienste staande wettige of onwettige, vredelievende of gewelddadige middelen. Binnenlandtch nieuws. Texel. De Kiesvereeniging „Nieuw Leven" is opgeheven; verscheidene harer leden hebben zich aangesloten bij de „Liberale Kiesvereeniging, welke zich niet inlaat met gemeenteraadsverkiezingen. Texel. Uitslag der gehouden verkoo- ping, op Donderdag 9 dezer, aan den Burg, ten overstaan van den notaris G. J. O. D. Dikkers 1.24.10, Huis met Erf, Boomgaard en Moestuin, kooper Joh. Keijser Rz. voor t 345°- 0.01.14, Huis en Erf, kooper S. F. Smit voor i 1220. 1.24.29, Schuurtje met een perceel Wei land, 1.49-30 weiland „Achterste Boetstuk", kooper Ms. Reij voor f 2730. 1.16.60, weiland „Het Burger-Nieuw- land", 1.39.50, weiland „Het Burger-Nieuw- land", 1.79.70 weiland „Het Burgerland", kooper M. Maas voor f 3395. 1.13.50, weiland „het Gerritsland", kooper Jn. Rab voor f 820. a.21.30, weiland „Dirk Koesenland", 0.60.50, hooiland „het Mudje", kooper S. F. Smit voor f 1400. 1.23.40, hooiland „Gerritsland", kooper Ms. Reij voor f 1000. 0.98.45, weiland „Hoekstukje", kooper J. B. Vlaming voor f 410. 1.84.30, weiland „Maurik", kooper M. A. Langeveld en .L. Daalder voor f 152.50. 0.80.70, weiland „het Koogje", kooper C. C. Kuip voor i 327.50. Schagen. In een flink bezochte vergadering trad jl. Zaterdag mr. D. A. van Eek uit Leiden als spreker op met het onderwerp „De sociale kwestie in ver band met kieswetregeling". Spreker trad op met de verklaring, dat hij juist deze beide punter, wenschte te behandelen omdat de kieswet, op zichzelve beschouwd, voor hem geene waarde heeft. Alleen, waar ze kan leiden tot oplossing der sociale kwestie, krijgt zij kracht en beteekenis. Als de kiesrecht-uitbreiding geen middel tot stoffelijke verbetering is, laat dan den huidigen toestand maar be staan. Aan de maatschappelijke ellende en wanverhouding dient in den kortst moge- lijken tijd een einde gemaakt te worden. Spreker wijst er op, dat de bron van al deze ellende is de opeenhooping van het kapitaal. Overbevolking bestaat niet. De opbrengst van den grond wordt in den vorm van pacht en hypothecaire rente door het kapi taal tot zich getrokken; verwaarloozing van den bodem is daarvan het gevolg. Die pacht moet betaald en hoogstnoodige ver beteringen blijven achterwege. Vandaar werkeloosheid ten plattelande. Het bewijs is geleverd, dat Friesland geenszins te veel arbeidskrachten bezit zooals dikwijls wordt beweerd, maar dat er is overvloed van werk hetwelk echter niet wordt verricht en dat dienten gevolge den grond niet wordt afgedwongen wat hij kan voortbrengen. Er is voldoend kapitaal, maar het wordt niet besteed op de rechte wijze. Wanneer onze regeering de millioenen, thans wegge worpen aan soldaatje spelen, besteedde aan de ontginning van heidevelden, het droog leggen van meren en plassen, dan zou in den tegenwoordigen toestand toch reeds een tijdelijke verbetering zijn gebracht. Wanneer het kiesrecht wordt ingevoerd, d.w.z. het algemeen kiesrecht, dan behoort een harer eerste gevolgen te zijn: de grond aan allen. Daarmede zal de kracht van het kapitalisme gebroken zijn en aan de bevoorrechting van 'l kapitaal een einde worden gemaakt. Dan zullen de best be zoldigde baantjes en posten niet meer het voorrecht van één klasse blijven, maar door kostelooze opleiding en tegemoetkoming door den Staat in zijn onderhoudskosten, ook door het kind van den werkman te bereiken zijn. Ook aan de hooge mili taire uitgaven zal dan een einde worden gemaakt, want de lust tot moord en dood- slag op groote schaal bestaat bij het volk niet. „Door algemeen kiesrecht tot maatschap pelijke en sociale gelijkheid" behoort dan de leus van den werkman te zijn. Dat het kiesrecht voor den gemeente raad blijft zooals het is, keurt spr. ten strengste af; juist in vele gemeenten zou men, door den arbeiders het kiesrecht toe te kennen, reeds aanstonds vele verbete ringen zien tot stand komen. Men klaagt thans over den toenemenden revolutionairen geest, maar leert ons de ge schiedenis niet, dat menige omwenteling is teweeggebracht door de gezeten burgerij Onmogelijk is het, den geest te bezweren zoolang honger en ellende aan den eenen kant en zwelgende rijkdom aan de andere zijde wordt gevonden. En zij, die raeenen, dat er rijken en armen „moeten" bestaan, worden verwezen naar het woord, dat Dr. Kuyper op het congres in 1891 sprak: „Maar nooit kan noch mag waar onze Vader in den hemel met goddelijke mildheid overvloed van spijs uit den akker doet voortkomen, het in den naam des Heeren vrijgepleit worden, dat door ome schuld die rijke goederen zoo ongelijk verdeeld worden, dat terwijl den een de broodkruimels steken, den ander met leege maag naar zijn stroozak moet gaan of soms nog die stroozak moet derven. En als er dan nog zijn, die God vergeve het hun zulke misstanden met een beroep op Jezus' woord: „de armen hebt gij altijd bij u" verdedigen willen, dan teeken ik voor de eer van Godes heilig woord protest aan tegen zulk een misbruik van de Schrift." Na eenig debat ging de vergadering uiteen. Oudkarspel. Jl. Vrijdagavond werd door het alhier gevestigde Zangkoor „Orpheus" eene uitvoering gegeven. Het programma gaf meest nieuwe stukken aan. Het geheel deed den directeur, den heer Vis, met zijne zangers alle eer aan. Marino en Leger. Hr. Ms. zeilschoener „Argus" wordt den 1 Maart a. s. alhier in dienst gesteld, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. J. H. Strootman In de directie der Marine te Hellevoetsluis hebben heden de volgende mutaties plaats de kapt.-luit. ter 7ee H. Bernelot Moens wordt op non-act. gesteld en als comm. van Hr. Ms. rammonitor 2de kl. „Panter" ver vangen door den kapt.-luit. ter zee Z. J. Cambierde luit. ter zee 1ste kl. J. H. Strootman wordt op non-act. gesteld en als lste officier aan boord van Hr. Ms. instruc tie-korvet „Nautilus" vervangen door den luit. ter zee lste kl. W. A. Palm. Het nieuwgebouwde art.-instructieschip „Bellona", dat eerstdaags gereed is voor den overtocht van 's Rijkswerf te Amsterdam naar hier, zal dien buitenom over de Noordzee doen, ten einde de reis dienstbaar te maken aan beproeving van de stoomwerktuigen. Het aantal adelborsten bij het Kon. Insti tuut voor de Marine alhier bedraagt a. voor deu zeedienst2de kl., lste afd. 22, 2de afd. 29, 8de kl. 3de afd. 21, éde afd. 20b. voor de mariniers 3 adelborsten 2de kl. In opleiding zijn 6 adspir.-administrateurs. Aan 13 studenten van de verschillende universit. is vergund hun studiën in de medi cijnen voort te zetten, ten einde later als off. van gez. bij de zeemacht in dienst te treden. De bemanning van Hr. Ms. pantserdek- torenschip „Koningin Wilhelmina der Neder landen", in aanbouw op 's Rijkswerf te Am sterdam, is volgenderwijze vastgesteldetat- majorcommandant, S officieren, 5 adelb. lste kl., benevens 1 adj.-adm., 160 onder officieren en mindere schepelingen, 1 onder officier en 42 mariniers, 6 machinisten, 8 mach.-leerlingen en 32 vuurstokers. Algemeen overzicht van de schepen en vaar tuigen van oorlog A. Schepen tot verdediging van kusten, zeegaten, reeden en stroomen, 1. gepantserde schepen 22, 2. ongepantserde schepen 58 B. schepen voor algemeene dienst, gepants. 8, ongepants. 16C. schepen bestemd voor bijzondere diensten wacht- en kostschepen 3, instructie- en exercitie-vaartuigen 16, opne mingsvaartuig 1D. schepen der Indische Mil. Marine 28, te zamen 137 schepen. De bepaalde sterkte van het korps mari niers op 2 Jan jl. was56 officieren, 2221 onderofficieren en minderen, te zamen 2277. Daaraan ontbraken 4 off. en 115 onderoff. en minderen, te zamen 119. Blijkens het jaarboekje der Koninklijke Nederl. Marine, voor dit jaar uitgegeven door het Departement van Marine, bestaat het personeel der vlag-, hoofd- en verdere offi cieren bij de zeemacht uit: 2 vice-admiraals, 4 schouten-bij-nacht, 23 kapiteins ter zee, 34 kapt.-luits. ter zee, 120 luits. ter zee le kl., 232 luits. ter zee 2e kl., 118 adel borsten le kl. Het korps mariniers uit: 1 kol.-comm., 2 luit.-kols., 14 kapiteins, 24 le luits., 6 2e luits., 1 luit.-kol.-intendant, 2 kapt.-kwar- tierm., 1 le luit.-kwartierm., 1 kapt., admi- nistr. van kleeding. De gen'eesk. dienst der zeemacht uit: 1 in speel., 2 dirigeer, off van gezondh. le kl., 4 id. 2e kl., 1 apoth. le kl., 3 apoth. 2e kl. De administr. bij de zeem. uit: 1 hoofd- inspect. van administr., 2 inspect., 24 off. van admin. 1 kl., 49 id 2e kl., 12 adj.- administrateura. De stoomvaartdienst uit6 off.-machin. lste kl., 12 off.-machin. 2de kl., 44 mach. lste kl. in het vaste korps, 25 mach. lste kl., 85 mach. 2de kl., 79 mach. 3de kl., 65 mach.-leerl. lste kl. Het korps ingenieurs uit1 hoofd-ingen., adviseur voor scheepsbouw, 4 hoofdingen., 5 ingen. lste kl., 3 ingen. 2de kl. en 3 adspir.- ingenieurs. Departement van Marine in Oost-Indië. Overgeplaatstvan „Van Galen" naar „Sam- bas", als oudste off., met intr. rijner over plaatsing aan boord „G*deb", de luit. ter zee 2de kl. E. W. Pfeiffervan „Van Galen" naar „Gedeh", met intr. zijner overpl. aan boord „Koning der Nederlanden", de luit. ter zee 2de kl. L. J. Ginjoolen van „Sam- bas" naar „Koning der Nederlanden", de luit. ter zee 2de kl. J. Des Amorie v. d. Hoevenvan „Van Galen" naar „Gedeh", de off. van gez. 2de kl. P. L. v. d. Harst van „Atjeh" naar „Macasser", de off. van gez. lste kl. W. M. Mertens van „Macasser" naar „Merapi", de off. van gez. lste kl. dr. C. T. llumme van „Merapi" naar „Koningin der Nederlanden", de off. van gez. lste kl. dr. A. W. M. van Deventer; van „Koningin der Nederlanden" naar „Gedeh," de off. van gez. lste kl. W. Meijboom van „Sambas" naar „Prins Hendrik der Nederlanden," de off. van gez. lste kl. J. D. Kayservan „Batavia" naar „Gedeb", de off. vau gez. 2de kl. H. J. Grootvan „Gedeh" naar „Prins Hendrik der Nederlanden", de lste luit. der mariniers G. K. baron vanAsbeck; van „Van Galen" naar „Oenarang", de off. van adm. 2de kl. J. Lombaard van „Oena rang" naar „Bromo", de off. van adm. 2de kl. C P. Soutendamvan „Gedeh" naar „Bromo", de off. van ge*, lste kl. J. R. Berghuisvan „Gedeh" naar „Sambas", de off. van gez. lste kl. J. J. Sterk van „Gedeh" naar „Batavia", de off. van gez. lste kl. O. Engelken van „Bromo" naar „Gedeh", de off. van gez. lste kl. dr. C. Alersvan „Van Galen" naar „Atjeh", de off. van gez. lste kl. A. W. Pulle. Ontslagen op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de gezaghebber lste kl. bij de gouv.- marine J. W. Scholten, en op verzoek eervol uit zijn betr., wegens ziekte, de 2destuurman bij de gouv.-marine H. N. Blatt. Onderwijs en examens. Benoemd tot onderwijzerte Egmond aan Zee, de heer J. van Ankum, te Olstte Grootebroek (Parochiale school), de heer J. Busscher, te Groningen te Wognum (R.-K. school), de heer Berger, te Amsterdam. Landbouw en Veeteelt. Programma voor de jaarlijksche Paasch- tentoonstelling van rijstieren, melkvee, vet rundvee en wolvee, on het Doelenveld te Alkmaar, te houden op Vrijdag 24 Maart 1893, vanwege de afdeelding Alkmaar der Holl. Maatschappij van Landbouw A. Rundvee, uitsluitend met hard voeder gemest. No. 1. Voor den besten, lij nsten en zwaarst g«mesten os, gcb. in 1S89 of vroeger, lste prijs f 30, 2de prijs f 15. No. 2. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten os, geboren in 1890, lste prijs f 25, 2de prijs f 10, 3de prijs f 5. No. 3. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe (afgewisseld), lste prijs f 25, 2de prijs f 10, uitgeloofd door den heer S. Kramer, Koedijk, 3de prijs f 5. No. 4. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe (niet afgewisseld), lste prijs f 30, 2de prijs f 15, 3de prijs t 5. No. 5. Voor het beste, vette kalf, lste prijs f 10, 2de prijs f 5, 3de prijs f 2,50. B. Rijstieren van zuiver inlandsch ras. No. 1. Voor den besten rijstier, geboren in 1890, lste prijs f 30, 2de prijs f 20. No. 2. Voor den besten rijstier, geboren in 1891, lste prijs f 50, 2de prijs f 30, 3de prijs f 20. No. 3. Voor den besten pinkstier, geb. in 1891, lste prijs f 30, 2de prijs f 15, 3de prijs f 10. C. Melkvee van zuiver inlandsch ras. No. 1. Voor de beste melkkoe, die gekalfd heeft na 1 Jan. 1893, lste prijs f 25, 2de prijs f 15. No. 2. Voor de beste melkkoe, geb. in 1890 (twinter), die gekalfd heeft na 1 Jau. 1893, lste prijs f 25, 2de prijs f 15. No. 3. Voor de beste mclkvaars, die ge kalfd heeft na 1 Jan. 1893, lste prijs f 25, 2de prijs f 15, 3de prijs f 5. No. 4. Voor de beste kuispink, lste prijs f 15, 2de prijs f 10, 3de prijs f 5. W o 1 v e e. No. 1. Oonschapen met of zonder lam meren, lste prijs f 5, 2de prijs f 2,50. No. 2. Voor den besten ram (Texelsch ras), lste prijs f 5, 2de prijs f 2,50 Idem (buitenlandsch ras of gekruist), lste prijs f 5, 2de prijs f 2.50. Ook door den heer J. Salm zal te Ooste rend op Texel eene kaostabriek worden ge sticht, zoodat dit dorp zich weldra in twee dergelijke inrichtingen zal kunnen verheugen. Door de afdeeling Wieringerwaard der Hollundsche Maatschappij van Landbouw is aan het Hoofdbestuur dier Maatschappij het verzoek gericht om, zoo mogelijk, de Leer- hoeve voor Zuivelbereidiug, welker stichting thans door de Maatschappij wordt voorbereid, te vestigen in de provincie Noordholland. De Gemeenteraad van Edam heeft besloten om buitengewone markten voor schaapvee te houden op Donderdag van elke week, gedu rende den tijd dat de markt te Purmerend Kerknieuw 8. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. Zondag 19 Febr., Burg, voorm. 10 u., ds. van Schaick. Koog, voorm. 10 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30^ ds. Leffef. Oudeschild, nam. 2 u., ds. Leffef. Oosterend, nam. 2 u., ds. de Mazure. Cocksdorp, voorm. 9.30, de heer Barends. Doopsgez. kerk te Texel. Zondag 19 Febr., Oosterend, voorm. 10 u., ds. Kuperus. Burg, 's av. 6.30, ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zij pe. Zondag 19 Febr., voorm. 9.30, Oude- sluis, ds. van Deursen. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 19 Febr., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Callantsoog. Zondag 19 Febr., voorm. 10 u., ds. Mohring, van Valkoog. Doopsgez. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 18 Febr., voorm. 9.30, Oude- sluis, ds. van Calcar. ï$ed. Herv. kerk te St. Maarten. Zondag 19 Febr., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 19 Febr., voorm. 9.30, ds. Hobus. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 19 Febr., 9,30, ds. Koel» van Zuid-Zijpe. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 19 Febr., nam. 1.30, ds.Koch. 144 moeite tegen den kant opklom. Er was niemand en zonder weifelen verdween hij in de groote ruimte van de Maliebaan en drong het bosch in. Voorzichtig hield hij zich aan den kant van den weg op de mulle aarde, waar zijn voetstap niet gehoord werd en schreed als een spook in de duisternis voort. Opeens echter schrikte hij en een ander eveneens, want die andere was een boschwachter, die op zijne nachtelijke ronde even stil had gestaan en nu Hardijk plotseling uit de duisternis zag opduiken. „Wiedaar Hardijk antwoordde niet. Ilij sprong op en snelde voort, doch had nog geen twintig schreden gedaan toen hij strui kelde en voorover in den vijver schoot. De man, die hem snel gevolgd was, bleef aan den rand van de kom staan en luisterde en tuurde, maar hoorde niets. Hij liep den vijver rond, haalde een collega en on derzocht alles nog eens, maar vond geen spoor van den man die hem zoo had doen schrikken. Toen men den volgenden dag dregde, haalde men Har- dijk's lijk op. De ongelukkige scheen met een vaart met het hoofd naar beneden de diepte te zijn ingegaan en toen in zijn doodsangst een boomwortel te hebben vastgegrepen. De dokter maakte dat op uit de krampachtig toegeknepen handen, waarin stukken van boombast, vezels en modder geklemd zaten. 145 XXVI. In de woning van den referendaris Van Strien beerschte de diepste stilte, ofschoon niemand te bed was en er in tegendeel veel meer personen gehuisvest waren dan ge woonlijk. Want sedert een paar dagen, sedert dien nood- lottigen avond, toen Albert zwaar gewond het huis in was gedragen, hadden de heer en mevrouw Van Andel hun intrek genomen bij Louise. Men was dien avond spoedig tot de ontdekking gekomen dat de gewonde niemand anders was dan de referendaris van Strien en had, na den heer Van Andel te hebben ge waarschuwd, hem terstond naar zijn huis vervoerd. Louise was niet flauw gevallen toen zij het gebeurde vernam en toen zij haar man bewusteloos en bleek als een doode op zijn bed zag liggen, Zij had alleen met een paar schrikbarend groote oogen naar hem gekeken, was zeer bleek geworden, maar had zich toen kordaat aan zijn bed neergezet en was begonnen hem op te passen. Deze slag kwam zoo ontzettend onverwacht, dat het haar bijna toescheen alsof het niet waar was. Het zou haar vol strekt niet verwonderd hebben als zij plotseling ware ont waakt en daardoor de ontdekking had gedaan dat alles een benauwden droom was geweest. Eer3t later vloeiden hare tranen. Laat in den nacht, toen zij bij het ziekbed zat en Albert zich bewoog, toen had zij tranen gestort en had er, tot groote vreugde van den dokter en hare ouders, eene hartstochtelijke uitbarsting van droef heid plaats gehad. Maar daarbij was het ook gebleven. Met geweld alle uiting van smart onderdrukkend, verpleegde zij hem met eene bewonderenswaardige oplettendheid, die

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2