COURANT. NIEUWEDIEPERI HELDERSCHE- Jtf. 25. Zondag 26 Februari 1893. Jaargang 51. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. BERICHT. NEDERLAND. auourUEiTUL. Kanaalweg 84, Helder. Restsursnt op alle uren van den dag. 5 BILLARDS, VERGADERZALEN, etc., etc. JONS HOLLAND, Geïllustreerd Weekblad "VOOR JONGELUI. ri.25 per kirarlasl. Bij alle boekhandelaren verkrijgbaar. EN Het boeiendste en goed koopste jongensboek is HET GEHEIM VAN DENTOOVENAAR. Slechte f l.OOIukeurlgen prachtband. VISSCHERIJ, Weekblad roor Zee- en ZoetwaterrlMoherlJ VUchtoelt, VUchberel- dlng en Vlachhandel 11.25 per kwartaal. Bij allo boekhandelaren verkrijgbaar. KONINGSTRAAT 31. BONNE CHAPSSURE. B P BOI AAL 1D11I VOOB j SCHOENEN NAAR HAAT. A. Adriaans». VorsoblJat lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Het VaderUndt ghetronwe Blijf iek tot in den doot. WilMmmlUd. Abonnementsprijs per 8 Voor de courant binnen de gemceente maanden: f 0.70, met Jong Holland1.20 RED ACTEUR-UITGEV ER p;r(j» der Advertent in: j naar de overige plaatsen van Nederland alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). Zuid-Afrika 1.75, 2.60 2.50, 4.— J. H. VAN BALEN. Molenplein.Helder. Van 15 regels 50 cents, elke regel )meer 10 cent. B hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Advsrtentiën voor liefdadige doeleinden Dienstaanbiedingen voor den werkenden atand ij abonnement, naar gelang van de per regel 5 Ct. 5 De Advertentiën kunnen overal worden rjep/aatst tusschen den teket. Tengevolge van de weinige aan vragen om banden voor het vroegere feuilleton van ons blad, den roman „Eva," hebben wij besloten geen banden meer te laten maken. Voor den roman „De Referendaris" zijn derhalve geen banden verkrijgbaar. HELDER, 25 Februari. Offlciëele berichten uit de «Staatscourant4. Bij Kon. besluit is aan den luit.-generanl, commandant van fcet leger en chef van liet Departement van Oorlog in Ned.-Indië, Th. J. A. Van Zijll de Jong, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst, met behoud van aanspraak op pensioen, verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen. De luit. ter zee lste kl. M. J. P. West- veer en die der 2de kl. G. Van Hulstijn, worden met 16 Maart a. s. geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam om gedetacheerd te worden op Hr. Ms. stoomkanonneerhoot «Geep*, eerstgenoemde als commandant. Met 16 Maart a. s. wordt de luit. ter zee lste kl. J. A. Kloek eervol ontheven van het hevel over Hr. Ms. stoomriviervaartuig «Merva" en op non-activiteit gesteld, en ver vangen door den luit. ter zee lste kl. J. Bollaan. Met dienzelfden datum wordt de luit. ter zee lste kl. B. Brutel de la Riviè.re, gedeta cheerd in de maritieme directie te Helle- voctsluis, op non-activiteit gesteld. De minister van marine gaf jl. Donder dag een diner aan een vijftien vlag- en hoofdofficieren der zeemacht. Het adres der Haagsche heeren. Zooals men weet, is een der schrik beelden, waarmee de conservatieven gere geld aankomen, ten einde een uitgebreid kiesrecht te bestrijden, dat die nieuwe kiezers zoo omkoopbaar zouden zijn. We hebben ons maar te vergeefs meermalen afgevraagd, waar de heeren toch 't idee vandaan halen, dat de kleine man zoo weinig eergevoel zou bezitten, dat hij voor een paar kwartjes zijne stem zou ver- koopen. Maar nu hebben we de oplossing gekregen. Met naam en woonplaats voor be langstellenden bij ons te vernemen meldt iemand, die er van op hoogte is, ons nl., dat dezer dagen door vier personen wordt gecolporteerd met... het „adres der Haag sche heeren" en dat die personen voor elke handteekening een cent krijgen En dit geschiedt onder leiding van iemand, die anders bij verkiezingen werk zaam is in dienst van liberale kiesvereni gingen 't Heeft er inderdaad wel iets van, alsof de Haagsche heeren wilden bewijzen, hoe treurigde tegenwoordige toestand is, waarin men zich niet schaamt om dergelijke middelen te gebruiken. (H. Ct.) Te Schoonhoven zijn bij eenige nota bele ingezetenen in de laatste dagen naam- looze dreigbrieven bezorgd, waarin zekere sommen worden geeischt voor de aldaar bestaande vereer.iging voor werkverschaffing. Door de politie zijn terstond maatregelen van voorzorg genomen; van de straatver lichting wordt meer werk gemaakt en het personeel van de nachtwacht is aanmerke lijk uitgebreid. Ook in de sociaal-demokratische partij is reeds scheuring te verwachten, zegt de Haagsche correspondent der „Zutph. Ct." De revolutiouaire fractie, die met wettige en onwettige, geoorloofde en gewelddadige middelen wil strijden, is weliswaar op dit oogenblik verreweg het sterkstmaar cr is toch ook een fractie, die van revolutie en geweld niets wil weten. Van laatstgenoemde mag zeker wel dc heer Gerhard, hoofd eener school te Amsterdam, als de leider worden aangemerkt. Ook hij wil een toestand voor bereiden, waarin alle kapitaal, alle produc tiemiddelen in het bezit der gemeenschap zullen zijn overgegaan, maarlangs den weg van geleidelijke hervorming. Van re volutie verwacht hij geen heilz. i. heeft o. a. de Fransche revolutie geleerd, hoe weinig daarvan voor verbetering van soci ale toestanden te wachten is. Al dat praten over gewelddadige omwenteling keurt hij dan ook ten sterkste af. Naar zijn over tuiging is revolutie zelfs niet te maken wel zijn te maken straatgevechten en straatru moer maar, zegt de heer Gerhard, een sociaal-demokraat moest zich schamen, daar aan mee te doen. In denzelfder. geest spraken Bebel en Liebknecht in den Duitschen Rijksdag. Nooit hebben wij gezegd, zei eerstgenoemde, dat wij door gewelddadige middelen de bestaande orde omver willen werpen. Wij willen practisch zijn en daarom liever ook maar niet philosofeeren over een „toekomst staat", die alleen bestaat in de verbeel ding van dwepers en dichters. Uit onze Koloniën. Batavia, 24 Jan. Aan de «Java-Bode" wordt van Makasser van 21 Januari geseind: «Het oorlogsschip «Java" is eergisteren van zijn tocht naar Dobo op een der Aroe- eilandcit teruggekeerd, waar het tegen de oproerlingen heeft geageerd, inet het gevolg dat de laatsten 40 doodeu kregen en van de «Java* 14 man, onder welke een luite nant, gewond werden. De «Java" gaat spoe dig naar Amboina. De posthouder, die op Nieuw-Guinea op 141 gr. O. L. was geplaatst, is met zijne oppassers door de bevolking weg gejaagd. Het handelshuis Chr. Bernard alhier heeft zijne betalingen gestaakt." De «Java-Bode" meldt later Met oproerlingen, van wie in ons tele- I gram uit Macasser gesproken wordt, worden de lieden bedoeld, die niet lang geleden de huizen van verscheidene Chineesche cn andere handelaren te Dobo hebben afgeloopen. Blijk baar heeft de «Java" eene landingsdivisie aan wal gezonden ter tuchtiging, waaruit zich het groot aantal dooden en gewonden ver klaren laat. «Als oostelijke grens van ons gebied op Nieuw-Guinea is bij besluit van 30 Juni 1848 vastgesteld eene denkbeeldige lijn, die van 141 gr. O. L. op dc Zuidkust tot 140 gr. 47' O. L. aan de Noordkust loopt. Niet lang geleden werd besloten aan onze zuide lijke grens een posthouder te plaatsen, waar mee de bevolking echter, gelijk thans blijkt, geen genoegen heeft genomen. Ilct is daar dat op 1 Febr. 1892 te Sileraka onder de Tugeri-Papoea's door den posthouder van Patani (op Halraaheira) een Nederlandsch wapenbord werd geplaatstbij vond daar een Engelschman, den heer Montague, die den Inlanders duidelijk maakte wat men bedoelde en van hen de belofte verkreeg, dat zij de Nederlandsche vlag zouden hijschen, telkens nis er een schip in zicht kwam. De heer Moutague ging met. de «Camphuijs" meê terug naar Ternate en gaf aan den resi dent de noodige inlichtingen omtrent de Tugeri's. Later werd onder goedvinden van do regeering besloten in het zuidwestelijk deel van Nieuw-Guinea eene Roomsch-Ka- tholieke missie te vestigen, terwijl er tevens een posthouder zou worden geplaatst. «De zeeofficier, die bij het tuchtigen van de Aroe-eilanden door de «Java", eene wonde ontving, is de luitenant ter zee 2de klasse C. H. van Asperen. I)e wonden zijn bijna allen door lansen en pijlen toegebracht, vier der manschappen zijn zwaar gewond, de anderen licht. De tuchtiging bad plaats aan den Achterwnl en dc landingsdivisie werd daarbij geholpen door hulptroepen van den Voorwal, die ook wel zware verliezen zullen hebben geleden. De commandant van de «Java" acht de tuchtiging afdoende." Het oorlogsschip «Java* gaat naar Poe'ioe Tbursday, waar met een Engelschen geraach- 10 ongelukkige was. Op die wijze hebben wij velen heerl zien gaan en zoowel op zee als aan land vele offers ge laten. Telkens werden de gestorvenen door nieuwe ma trozen vervangen. Gelukkig zijn nog diegenen, die door de kogels van den vijand stierven, want aan de weduwen van hen, die door ellende of ziekte sterven, wordt niet het volle pensioen uitgekeerd. Ja, mijne vrienden, tusschen degenen die, duizenden mijlen van het vaderland verwijderd, aan de cholera of typluis sterven, en zij die den dood vinden door een kogel of granaatsplinter, maakt de regee ring nog onderscheid. De huid van den een is minder waard dan die van den ander. En tusschen de dapperen, die met heldenmoed het gevaar in de oogen zien, wordt na hun dood nog verschil gemaakt!" «Ach, beste vriend," zeide de dokter, «als gij verbete ringen in de heerschende toestanden wilt brengen, komt gij nooit gereed. Zulke toestanden vindt men bij dui zenden." Bij deze woorden werd het eenigszins rumoerig aan de tafel. «Voor den drommel, hier wordt niet over politiek ge sproken Praat over de liefde en den oorlog, maar laat de regeering met vrede.... Vertel ons liever eens wat van de inlandsche vrouwen, die daar wonen, Ploërné." «Dat zijn afzichtelijke Annamietische, met tanden, die door het betelkauwen zwart geworden zijn, en lippen, door kalk verbrand. Ik bid je, noem deze schepsels toch geen vrouwen. Ik, voor mij, heb Chineesche vrouwen gekend, die er lang niet kwaad uitzagen en wat de Japansclie betreft «De Japansclie dames zijn anders verrakkelijk!" riep luitenant Listel uit. Het is alleen maar jammer, dat zij zich naar Europeesclie mode kleeden willen. Hoe aardig zijn zij met hare zwarte oogen en hare koperachtige ge laatskleur en hoe goed staat hun die bonte, wijde kleeding." «Het eigenaardige der verschillende volkeren zal wel spoedig geheel verdwijnen en alle rassen zullen wel gelijk worden. Constantinopel zal men over eenige jaren niet meer herkennen en zoo zal het met vele andere landen gaan. Wij leven in een tijd van algemeene beschaving Veel smaak en lachte steeds over hetgeen anderen zeiden, en wat hij zelf vertelde. Ovurig was hij een aardig jongmensch met een gebruinde zuidelijke gelaatskleur, bruine, voor een man wel wat te smachtende oogen. en een rij sneeuwwitte tanden, die onder ■een sierlijk kneveltje uitkwamen. Zijn zwart haar en hoog voorhoofd namen eenigszins de vrouwelijke uitdrukking van zijn gelaat weg. Hij sprak Fransch zonder accent, nnaar eenigszins door de neus, wat aan Napolitanen eigen is. Niettegenstaande de luidruchtigheid, en de omslachtigheid, vaarmee hij alle vragen, die men tot hem richtte, beant woordde, scheen hij toch het gesprek niet te willen be- üieerschen. Nadat Ploërné den markies goed opgenomen had, wilde hïj toch nog wat meer van hem weten, hij boog zich dus naar zijn buurman, den grooten blonden jongeman, die hem meegebracht had, en vroeg fluisterend«Wie is toch die Italiaan «Wat? Wel markies Girani." «Nu ben ik nog even verWaar komt hij vandaan Wat doet hij hier? Sinds wanneer kent gij hem?" «Dat noem ik nog eens nieuwsgierig zijn Gij houdt hem misschien wel voor een spion «Wie weet?" ging de kapitein ernstig voort. «Zijn wij •.met den oorlog daar niet genoeg mee geplaagd «Maar beste vriend, de markies is er de man niet naar <orti aan iets anders dan zijn vermaak te denken. Hij houdt te veel van vrouwen, liet spel en eene goeden maaltijd om nog -duistere plannen in het hoofd te hebben. Misdadigers en spionnen hebben niet zoo'n vroolijke na tuur, en verraders zoeken niet steeds het vermaak. Wat .zou hij voor den drommel anders in het hoofd hebben dan pleizier maken?" En als 0111 deze woorden te bevestigen, weerklonk op dit oogenblik een luid jongensachtig gelach door de zaal. «Kent ge hem reeds lang «Vanaf liet begin van dezen winter. Wij hebben hem in Monaco leeren kennen, terwijl wij in «Villafranka* voor anker lagen." «Listel, die met het trente et quarente zijn laatste franc tigde zal worden overlegd wat te doen, ten einde de invallen der Turgeri-Papoea's uit ons deel van Nieuw-Guinea op het Engelsche gebied aldaar te doen ophouden. Nu onze posthouder aldaar is weggejaagd, zal er wel handelend moeten worden opgetreden. In de «Atjehsche Ct." leest men Spoedig zal Poeloe Waij bezet worden en onze driekleur te zien zijn in de Bengale en Mnlakka-passage. Hedenmorgen zijn per «Condor" derwaarts vertrokken de chef van den staf, luit.-kolonel W. C. Nieuwenhuizen, de commandant der artillerie, majoor A. W. Segboer, dc eerst-aanwezend genie-officier, majoor E. Marcclla, de gewest, dirigeerend officier var. gezondheid, majoor P. Schijff, de militaire apotheker 2de kl. K. L.Sanders en, voor de opname, de lste luitenant-opne- mer G. Knobloch met een tiental dwangar beiders. De commissie heeft de opdracht, bet emplacement voor de nieuwe versterking te bepalen, zoo ook over de watervoorziening te beslissen. 8513.— 1780.25 1026.— 1048.— 1022.25 714.50 336.50 Blnnenlandsoh nieuws. Texel. Ter Secretarie ligt voor belang stellenden ter inzage het kohier voor den hoofdelijke» omslag, dienst 1893, zooals het zelve door den Raad der gemeente is vast gesteld. De geheele aanslag bedraagt een totaal cijfer van f 14510.50 (tot een maximum van f 15000 is heffing toegestaan.) Het getal aangeslagene» is S93. De hoogste aanslag is f 500, de laagste f 1.50. Voor de verschilllende dorpen is het getal aangeslogenen en de totale aanslag als volgt Burg, 312 aanslagen bedrag f Hoogste aanslag f 500. Oosterend, 181 aanslagen Hoogste aanslag f 90. Waal, 67 aanslagen Hoogste aanslag f 140. den Hoorn, S3 aanslagen; Hoogste aanslag t 72.50. Oudeschild, 140 aanslagen Hoogste aanslag f 140. Eierland, 72 aanslagen Hoogste aanslag f 120. Koog, 38 aanslagen Hoogste aanslag f 30. 893 aanslagen; «14510.60 De laagste aanslag is voor ieder dorp f 1.50. Gemiddeld zou de aanslag voor ieder inge zeten (de bevolking is 5937 personen) ruim f 2.44 bedragen. (Tex. Ct.) Zijpe. Bij de gehouden verkiezing voor 2 hoofdingelanden voor den polder, werden met 24 en 22 van de 24 uitge brachte stemmen herkozen de heeren A. Bakker Jz. en G. Smit. Callantsoog. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, jl. Dinsdag 1 gehouden, werden 16 stemmen uitgebracht, i Gekozen werd de heer G. Baken Az. met J 10 stemmen, terwijl de heer D. Buik 4 j stemmen bekwam. i Wieringen. Gemeenteraad. I Zitting van Donderdag 23 Februari 1893. Voorzitter de heer Van Kempen, Bur- j geraeester. A.anwezig alle leden, j Na de opening der vergadering worden j de notulen van de vorige zitting voorge- i lezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat het inge- komen schrijven van A. Annes, waarvan hij in de vorige vergadering melding maakte, niet was gericht aan den Raad, I zooais hij aanvankelijk meende, maar aan der. Burgemeester. Ter nadere toelichting I zegt de Voorzitter, dat Annes hem vroeger heelt gevraagd om een bewijs van onver- 1 mogen, doch daar de man nog eigen- j dommen bezat, kon hem zoodanig bewijs j niet worden gegeven en nu zendt hij, met i het oog daarop, zijn beschrijvingsbiljct j voor der. hoofdelijken omslag oningevuld terug, onder opmerking, dat de Burgemces- 'j ter, die wel schijnt te weten wat hij bezit, hel maar moet invuller.. De Voorzitter j zegt, dat die invulling nu ambtshalve zal geschieden, welke mededeeling voor kennisgeving wordt aangenomen, i Met eenparige stemmen wordt hierna, op voorstel des Voorzitters, gunstig beschikt op een adres van mej. Schadée, houdeude

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1