NEDERLAND. HELDER, 7 Maait. Offlciëele berichten uit de «Staatscourant''. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ont vangers der registratie en domeinente Bergen-op-Zoom A. Gordon, thans in die betrekking alhierte 'N^.alwijk L. Van Everdingen, thans in die betrekking te Texel. Met 16 dezer worden de luits. ter zee ade kl. R. F. Brakel Schimmel en A. C. Dunlop, dienende aan boord ran Hr. Ms. torpedo-instructieschip „Marnix" en stoom schip „Johan Willem Friso", overgeplaatst, resp. in de rol van Hr. Ms. wachtschip alhier en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. stooraschoener „Dolfijn" en aan boord ▼an Hr. Ms. torpedo-instructieschip voor noemd terwijl de luit. ter zee 2 de kl. J. H. Junius, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip alhier, met dien datum wordt op non-activiteit gesteld. De ofi. van gez. iste kl. bij de zeemacht C. J. P. Verhoef! wordt met n dezer ge plaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip alhier. Bij kon. besluit is met 16 Maart a. s. Ide kapt.-luit. ter zee H. Bernelot Moens, op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f 2700 's jaars2. be vorderd tot kapt-luit. ter zee, de luit. ter zee iste kl. D. J. Boom, en tot luit. ter zee iste kl. de luit. ter zee ade kl. E. E. Dulleraond. Bij Kon. besluit is eervol ontslag ver leend aan J. L. G. Gregory, als kapt. bij de dd. schutterij te 's Gravenhage en zijn daarbij benoemdtot majoor I la suite R. H. Eyssonius de Waal, gepens. kapt. van den gen. staf, en tot kapt., jhr. J. A. W. L. Cornets de Groot van Kraaijenburg, thans iste luit. Met 1 Mei a. s. wordt: 1. de luit. ter zee iste kl. B. J. G. Volck belast met de leiding van en het persoonlijk toezicht op de werkzaamheden bij de inschietplaats voor vischtorpedo's in zijkanaal F van het Noordzeekanaal; 2. de luit. ter zee iste kl. L. A. Van der Moolen, eervol ontheven van het bevel over genoemde inschietplaats en op non-activiteit gesteld, en 3. de luit. ter zee iste kl. G. F. G. Gobius, gedeta cheerd aan boord van Hr. Ms. torpedo-lo gementschip „Vulkaan". Met 16 dezer wordt de luit. ter zee iste kl. F. E. baron Mulert geplaatst in de rol van Hr. Ms. torpedo-instructieschip „Marnix" en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. logementschip „Amstel", en de luit. ter zee 2de kl. D. A. van Drooge, dienende aan boord van genoemd vaar tuig, op non-activiteit gesteld. De off. van adm. iste kl. P. F. van Wage, geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip alhier, wordt met 25 dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den off. van adm. iste kl. J. W. Groeneijk. Met 19 dezer worden de luit. ter zee 2de kl. A. H. baron Van Heerdt tot Eversberg, de off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht W. Schilperoort en de adelb. iste kl. J. Tijl, alle dienende aan boord van Hr. Ms. stoomschip „Johan Willem Friso", op non- act. gesteld, terwijl met 21 dezer worden geplaatst op Hr. Ms. ramschip „Schorpioen" de adelb. iste kl. G. J. Leverland, W. R. H. Van Learsura, W. H. De Waal en H. P. A. Buysing Darasté, en op Hr. Ms. kor vet „Nautilus" de adelb. iste kl. F. A. Holleman, W. Lam, P. E. K. Ebbinge Wubben, J. E. De Bruyne, J. A. Bland van den Berg, J. Voogd en J. M. L. Gerken. Het Friescli comité voor de volkspartij tal Zondag 19 dezer te Leeuwarden verga deren. Behalve eenige werkzaamheden vau huishoudelijken aard, is op de agenda gebracht een drietal voorstellen. Ten eerste eene motie van den volgenden inhoud: «De vergadering betreurt het, dat terwijl in Juni van het vorige jaar door de Koningin- Regentes aan de verschillende arbeiders groepen persoonlijk is verzekerd, dat zij de Regeering zou verzoeken maaaregelen te nemen tegen de armoede en werkeloosheid in Fries land, er van Regeeringswege voor of gedurende dezen winter niets van dien aard is gedaan, roodat dan ook de ellende der arbeiders bevolking grooter dan ooit is geweest. Tevens spreekt de vergadering hare veront waardiging uit over de houding der overheid en der justitie, die door het laten optreden van een macht van politie en militairen, en door het in hechtenis nemen en streng straffen van verscheidene onzer partijgenooten, ten gevolge van enkele door hen gesproken woorden, het volk in hooge mate verbitterd hebben". Dan een motie, luidende: #De vergadering spreekt hare verontwaar diging uit over de bekende circulaire van de schoolopzieners in het district Leeuwarden, waarbij de vrijheid van spreken der onder wijzers door eene op geen enkel wetsartikel rustende bedreiging met ontslag wordt aan gerand, en vertrouwt, dat de onderwijzers, die tot dit oogenblik flinke krachten in onze beweging zijn geweest, niet zullen ophouden op dezelfde wijze voor de volksbelangen te strijden." Eindelijk het voorstel om een adres te richten aan de Tweede Kamer, waarin 1. er «terk op, aangedrongen wordt de ingediende v oorstellen tot uitbreiding van het kiesrecht onverwijld in behandeling te nemen, 2. op de j aanneming van die voorstellen wordt annge- j drongen, zonder eenige beknibbeliog, en met de volgende wijzigingen a. De vorm der aanvraag, om op de kiezers- lijst te worden geplaatst, worde niet bij alge- i meenen maatregel van bestuur maar bij de wet vastgesteld. b. De bepaling, dat onderstand, aan de vrouw of inwonende kinderen verstrekt, geacht 1 wordt door den echtgenoot of vader te zijn genoten, behoort te ver vallen, zoodat niemand ten gevolge van het buiten zijn wil door een zijner huigenooten ontvangen van bedeeling van het kiesrecht kan worden uitgesloten. c. De bepaling dat zij, die hun aanslag in 's rijks directe belastingen niet hebben voldaan, zonder dat hun die is kwijtgeschol den of hun onvermogen is gebleken, van het kiesrecht zullen zijn uitgesloten, behoort te vervallen. d. Eveneens behoort te vervallen de schor sing van de uitoefening van het kiesrecht voor de militairen beneden den rang van officier. e. Het aantal kiezers dat vereischt wordt om een candidaat te stellen moet van 50 verminderd worden tot 25. f. Aan de kiezers van de verschillende partijen moet betere gelegenheid gegeven worden om de stemming en het opmaken van den uitslag te kunnen controleeren, door dat aan eiken candidaat of een door hem aangewezen plaatsvervanger het recht gegeven worde zitting in het stembureau te hebben, zooals in België het geval is. g. De tijd voor het kiezen bestemd worde zoodanig gesteld, dat de arbeiders, ook op het platteland, zonder eenig bezwaar aan de ver kiezing kunnen deelnemen, wat, indien slechts de uren van 's ochtends S tot 's namiddags 5 uur, op een werkdag, er voor bestemd worden, onmogelijk is. h. De uitbreiding van het kiesrecht moet ook toepasselijk worden verklaard op de ver kiezingen voor de gemeenteraden. Verder stelt 0. a. de afd. /,Huizum-Gou- tum" A. K. en S. voor te besluiten een adre3 te zenden aan de Tweede Kamer, ten doel hebbende aan te dringen op de onbe snoeide aanneming van het ontwerp-Tak en dringt de afdeeling Warga er op aan dat het Friescli comité van de volkspartij tegen 1 Mei ééne groote meeting zal beleggen, hetzij te Leeuwarden, hetzij elders en het comité alles zal doen om die meeting zoo grootsch en indrukwekkend mogelijk te maken. De afdeeliug doet dit voorstel, wijl zij overtuigd is, dat één groote meeting voor heel Friesland beter is dan een min of meer groot aantal kleine. De heer Van Kerkwijk ontving jl. Zaterdag, ter gelegenheid van zijn 3ojarig jubileum als lid der Tweede Kamer, vele blijken van belangstelling. In de gewijzigde bedrijfsbelasting zal, naar het „Vad." verneemt, niet voorgesteld worden haar 1 Aug. in te voeren, maar 1 Mei van 't volgend jaar. Jl. Vrijdagavond is te Maastricht plotseling overleden de heer Brouwers, pastoor te Bovenkerk, in de letterkundige wereld welbekend, o. a. door zijne ge schriften over Vonddel, „Mengelingen" en brochures. De heer B. was in 1831 te Maastricht geboren, was van 1S541863 professor te Roermond en eenigen tijd hoofdredacteur van „De Tijd". Binnenlandsch nieuws. Helder. De tegen jl. Zaterdagavond aangekondigde vergadering der plaatselijke afdeeling van den Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht, waarin de heer F. van der Goes, van Amsterdam, zou spreken over de tactiek der sociaal-democraten, kon wegens afwezigheid van den spreker niet plaats hebben. Helder. Wij vernemen dat met de a. s. zomerdienstregeling de laatste uit Am sterdam naar hier vertrekkende trein zal worden een sneltrein, stoppende te Zaandam, Uitgeest, Alkmaar en Schagen. Helder. Bij de internationale ten toonstelling van „Avicultura" te Dord recht is onze plaatsgenoot, de heer Polvliet, bekroond voor de volgende soorten duiven kroppers (Eng. wit); id. gekleurd; raadsheerenBulgaarsche trommelduiven kipduiven turbiteensmeeuwen (Egypte); ijs-porceleinduivendamaceners. Schagen. De onderlinge wedstrijd van de leden der kolfsocieteit „Ons genoe gen" alhier had jl. Zondag plaats. De prijzen werden in volgorde behaald door de heeren IC. Meurs,J. de Vries, W. Meiten en A. van Gastel. In den tegelijkertijd gehouden biljart wedstrijd werden de prijzen respect, aan de heeren K. Meurs, J. de Vries enj. Govers Jr. toegekend. Purmerend. De geldleening dezer gemeente, groot f 50.000, werd meer dan vijfmaal volteekend. Hij werd toegewezen aan den heer Julius Óppenheim te Gro ningen voor 9otW pet. Amsterdam. De Steenhouwers-ver- eenigingen „Eendracht maakt Macht" en „Vriendenkring" alhier hielden jl. Zondag middag in het gebouw „Geelvinck" eene openbare vergadering, welke voor alle steenhouwers (patroons en werklieden) toe gankelijk was. Het doel was om te pro testeeren tegen de handelwijze van het gemeentebestuur, naar aanleiding van het gunnen van stadswerken aan buitenlan ders, en in de tweede plaats om middelen te beramen om dit in het vervolg te voor komen In een door hen aan den Raad te richten adres komt o. a. het volgende voor: „Daar men ons geen antwoord schijnt waardig te keuren in zake ons adres van 15 Febr. jl., nemen wij nogmaals de vrij heid, u te wijzen op 't onverantwoorde lijke feit van den gemeente-architect, die 230 kub. M. Ober-Kirchenersteen in het buitenland uit deed besteden voor 1 4000 meer dan het werk hier zou gekost hebben; terwijl 75 pCt. der steenhouwers zonder werk zijn, gaat het toch niet aan, bij zulke feiten deze zaak in den doofpot te doen, waartoe uwe raadsvergadering, ondanks alle protest, toch besloot, door namelijk den man in het gelijk te stellen, die het zoo noodige werk den werkloozen onthoudt en tevens het werk onnoodig duur maakt. Wij verzoeken dan ook uwen Raad in deze zaak een grondig onderzoek in te stellen, doch dan door onpartijdige vak mannen, daar in die raadsvergadering niet één geldige reden is genoemd, waarom on noodig ontevredenheid gewekt, werkloos heid bestendigd en geldverspilling in de hand gewerkt worden." Marine en Leger. De met 1 April a. s. tot commies be vorderde adjunct-commies der marine F. J. Kloprogge wordt geplaatst bij de directie der marine te Amsterdam. De tot off.-mach. 2de kl. bevorderde mach. iste kl. v. c. N. H. Klaassen blijft belast met het toezicht op de opstelling der machine aan boord van Hr. Ms. ramschip „Reinier Claeszen", op 's Rijkswerf te Am sterdam. Door den Minister van Marine wordt een onderzoek ingesteld, in hoever het uitvoerbaar is om de loodsschoeners te vervangen door stoomschepen. Ter vervanging van Hr. Ms. „Bonaire", die 16 dezer te Hellevoetsluis uit dienst wordt gesteld, wordt met gelijken datum hier in dienst gesteld Hr. Ms. stooraschoe ner „Dolfijn", onder bevel van den kapt. luit. ter zee G. A. Van der Mieden, en verder worden daar aan boord gedetacheerd de luits. ter zee «de kl. A. A. Flaes, G. K. graaf Van Hogendorp en J. H.Junius, de off. van gez. 2de kl. A. Tückermann, de mach. iste kl. J. W. Kapteijn, id. ade kl. W. Kurtz en id. 3de kl. D. Bedeaux, mach.-leerling iste kl. C. G. Weers. De luit. ter zee 2de kl. M. Schoo keert wegens langdurig verblijf in de tropen naar Nederland terug. Het „Vad." wordt nader medegedeeld, dat Hr. Ms. art. instr.-schip „Bellona", in tegenstelling met een vroeger bericht, om trent het goed voldoen bij den proeftocht, langs den gemeten mijl stoomende, slechts 5^ mijl heeft kunnen behouden Dit schip moet, door zelf naar een schijf te stoomen, de nadering van een torpedo boot nabootsen. In een stroom van bijv. pl. m. 2 mijl stoomende, stelt men dus de torpedoboot voor te loopen met een vaart van drie mijl. Naar men verneemt, zullen de noodige voorzieningen aan Hr. Ms. schroefstoom- schip „Johan Willem Friso" een geruimen tijd duren, zoodat vooreerst wel van geen vertrek sprake zal zijn. Uit goede bron verneemt men, dat onder het korps officieren-machinisten weder spoe dig mutatie verwacht wordt.) De mach.-leerling iste kl. S. Van der Meulen, 'dienende op Hr. Ms. schroefstoora- schip 4de kl. „Bonaire", wordt 16 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. ramschip „Schorpioen". Met 16 dezer wordt de luit. ter zee 2de kl. E. E. Dullemont overgeplaatst van Hr. Ms. instructie-vaartuig „Vulkaan" op Hr. Ms. logemenlschip „Marnix". Onderwijs en examens. Mej. H. Kooru, onderwijzeres aan de O. L. school te Oosterend op Texel, is in gelijke betrekking benoemd te HensbroekJ Den 28 Februari jl. vergaderde de af deeling Volksonderwijs te Winkel. En werd door den penningmeester rekening gedaan van zijn beheer, waaruit bleek, dat het ba tig saldo bedroeg f 48,36^. De hoofden der drie scholen brachten verslag uit van den staat der schoolspaarbanken. Deze instelling' heeft ook in het afgeloopen jaar zeer gunstig gewerkt. De kinderen der drie scholen hebben samen tegoed f204x.nL Vervolgens werd het schoolfeest bespro ken, dat in de maand Juli zal plaats hebben en het reglement herzien, met algemeene stemmen aangenomen. Tot eersten onderwijzer aan de openbare school met uitgebreid leerplan te Winkel is benoemd de heer P. C. Rampen, van Wormerveer. De gemeenteraad van Hoogwoud heeft de jaarwedde van den te Aartswoud te benoemen onderwijzer met f 50 verhoogd en alzoo gebracht op f 550. Landbouw en Veeteelt. De heer J. Zijp Kz. te Wieringerwaard. Vanwege de afd. Wieringerwaard der „Holl. Maatschappij van Landbouw" trad Vrijdag avond de heer J. Zijp Kz., lid der Tweede Kamer, als spreker op. Na door den heer Groueman, Voorz. der afd., met een hartelijk woord aan het zeer talrijk publiek voorgesteld te zijn, begon spreker zijne boeiende voor dracht over: Wat kan de Nederlandsche Regeering doen om den Landbouw op te heffen uit zijn diep verval In breede trekken schetst spr. de toene mende armoede in de groote steden. Het hand over hand toenemend pauperisme is voor een groot deel het gevolg van den trek van het platteland naar de stad. Daardoor komt spr. tot de couslusie, dat de armoede in de steden het gevolg is van den kwijnen den toestand van den landbouw. De middelen die kunnen strekken om aan dezen toestand een einde te maken, zullen rechtstreeks den steden ten goede komen. In stede van naar de steden, zullen de minder gegoeden er uit trekken, ten einde zich op het werk en dus ook brood verschaffende platteland te vesti gen. Welke middelen kunnen nu aan den treurigen toestand van onzen landbouw een einde maken? Protectie zeggen enkelen. Protectie, zegt spreker, treft den minderen man, zonder den boer te bevoordeelen. Protectie verhoogt de pacht en hypotheek rente en komt dus alleen ten goede aan het groote grondbezit en het in hypotheekbanken belegd kapitaal. Geen protectie dus Progressieve grondbelasting dan Spreker onderschijft in deze gaarne het oordeel der landbouw-commissie waar het luidt //Progressieve grondbelasting zal wel het groote grondbezit tegengaan, maar niet, of althans in zeer beperkte mate, den pachter doen plaats maken voor den eigenaar ge bruiker. De groote grondbezitters zijn in den regel niet de slechtste landheeren. Meestal zijn juist zij zeer inschikkelijk voor hunne pachters, die onder hen ook meestal op de zelfde plaats blijven. De toestanden zijn vooral ongezond voor eigenaars die, onbekend met den landbouw en de laudbouwers, den grond eenvoudig als geldbelegging koopen en verpachten. Onde deze soort zijn er, wier grondbezit niet groo is en die de inkomsten daarvan tot een vast percentage noodig hebben voor hun leven en onderhoud. Dus ook geen progressieve grond belasting. Landnationalisatie Volgens spr. zal ons dat nog verder van huis brengen. De protectie zal verminderen, wijl eigenbelang geen spoorslag meer zal zijn om de gronden goed te onderhouden. De nationale rijkdom zal verminderen en armoede en gebrek zullen de onvermijdelijke gevolgen zijn. Spr. verwijst hen, die meer wenschen te weten over deze plannen, naar het werk vanEugen Richter, vertaald door Ro- chussen. 24 Hij sprak even bedaard als eenige oogenblikken te voren, toen hij den salon binnengetreden was. Listel trok hem in een hoek. fWelke wapens wilt ge? Met welkej kunt gij het beste omgaan?" vroeg hij hem ernstig. ,/Girani heeft het recht te kiezenwat hij kiest is mij gelijk. Kiest niets, ik zal hem dooden, zoo er een God in den hemel leeft //Neem u in acht,- hij is een schutter van den eersten rang.' „Dan zal ik hem in elk geval niét vermoordendes te beter Ploërné keek zijn vriend met zooveel zelfvertrouwen aan, met zulk eene innige ovei'tuiging op zijn gelaat, dat Listel volkomen gerustgesteld werd. Bij een man zóó dapper en zoo ernstig als de kapitein, kon men aan geen blufferij denken. Er lag in de verzekering, die hij gaf, zooveel wilskracht, dat inen zou denken, dat hij het noodlot daarmee kon bedwingen. De luitenant, die reeds meer dan één bloedige veldslag meegemaakt had, verloor zijne koelbloedigheid en stond bevend voor zijn onverbiddelijken kameraad. De heer des huizes keerde na verloop van eenige minuten, na met de getuigen van Girani onderhandeld te hebben, in de kamer terug. „Alles is geregeld" zeide hij. „Pistolen, en op vijf-en- twintig pas, driemaal schieten „Het weer is erg slecht," ging de dokter voort; „als gij het goedvindt, stel ik een groote loods ter uwer be schikking.... Zij staat achter in den tuin en diende den vorigen bezitter ran dit huis tot bewaarplaats zijner olij ven. Het gebouw is minstens dertig meter lang, en gij zijt dan in elk geval onder dak." „Zooals gij goedvindt.... Ik verlang alleen deze zaak zoo spoedig mogelijk uit de wereld te helpen." „Het is alsof hij razend ia," zeide luitenant Listel tot xijne mede-secondant. //Hij heeft mij voor eenige oogen blikken werkelijk angst aangejaagd. De geschiedenis zal zeer ernstig worden, wij mogen tenminste wel een verband- kist en alles wat wij bij eene verwonding noodig hebben, meenemen." „En als een van beiden valt?" 23 „Mijn God, welk eene verantwoordelijkheid voor ons „Alles gaat immers zijn geregelden gang en naar de oude, bekende gebruiken?" „Zoo goed als het onder de tegenwoordige omstandig heden mogelijk is." „Gij geeft uwe pistolen?" „De heeren hebben ze reeds „Geen van beiden is met de wapens bekend „Neen. De keuze der plaats en het recht om de wapens te laden, zullen wij ons veroorloven. Nadat al deze for maliteiten afgeloopen zijn, blijf ik aan Ploërnés zijde." Listel begaf zich nu in de naaste kamer, waar een van Girani's getuigen hem wachtte. De beide tegenstanders waren dus slechts door een venster van elkaar gescheiden, elk met een zijner secondanten in den salon. De markies zat met een ernstig gelaat aan een klein tafeltje en schreef. Haastig en zonder tusschenpoozen gleed de pen over het papierhij wist dus goed wat hij wilde schrijven. Toen hij zijn brief geëindigd had, strooide hij zand over de nog vochtige inkt, deed de brief in een couvert en adres seerde haar aan „Den heer.... den heer Burel, die werktuigelijk naar het adres keek, kon de naam niet ontcijferen. De markies deed vervolgens het couvert in een tweede en zich tot den jongen officier wen dend, zeide hij „Als er niets gebeurt, of als ik slechts gewond word, geeft ge mij dezen brief terug, word ik echter gedood, dan wilt ge zeker wel zoo goed wezen den brief aan het Italiaansche consulaat te Toulon af te geven, zonder het buitenste couvert te openen, zonder den naam van den adressant te lezen, geeft ge mij daarop uw eerewoord „Gij kunt gerust zijn, ik beloof het u!" Op hetzelfde oogenblik verscheen Listel weor. „Mijne heeren, als gij gereed zijt." De beide tegenstanders stonden gelijk op en verlieten de kamer. Beneden aan de trap bood de heer des huizes aan, den heeren den weg te wijzen. Zij gingen door de vestibule, vervolgens door een achterkamer, toen een bin nenplaatsje over en een gedeelte van den tuin, en bevonden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2