NIEUWEDIEPERfelCOURANT HELDERSCHE- M. 30. Vrijdag 10 Maart 1893. Jaargang 51. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. NEDERLAND. GBiXD CiFE CENTR4L, Kanaalweg 84, Helder. Restaurant op alle uren van den dag. 5 BILLARDS, VERGADERZALEN, etc., etc. JOIS HOLLAIB, Geïllustreerd Weekblad VOOE JONGELUI. f 1.25 per kwartaal. By alle boekhandelaren verkrijgbaar. EN Het boeiendste en goed- -wI koopste jongensboek is De VISSCHERIJ, VUcbborei- dlng en VUehhandel 11.25 per kwartaal. Bij alle boekhandelaren verkrijgbaar. KONINGSTRAAT 21. j BONNE CHADSSÜRE. A. Adriaaaso. Het Vnderlandt ghetrouwe Blijf iele tot in den doot. rrUMMutlitd. Versolüjnt lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnoinentaprija per 8 maanden: Voor de courant binnen de gemeeente0.70, met Jong Holland/ 1.20 i j naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, m 1-40 mm* alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indié en Amerika). 1.75, 2.60 ma* Zuid-Afrika2.50, 4. REDACTEUR-UITGEVER J. H. VAN BALEN. Molenplein.Helder. Prijs dar Advertentiün: Van 1—5 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Adverteutien voor liefdadige doeleindenper regel 5 Ct. Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5. De Advertentiën kunnen overal worden geplaatst tusschen den tekst. HELDER, 9 Maart. Werkloosheid. Met het oog op de werkloosheid, die dezen winter verscheidene groote steden, met name Amsterdam, heeft geteisterd, zal het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond de vakafdeelingen der verschillende bondsafdeel ingen uitnoo- digen reeds dezen zomer maatregelen te nemen tot onderlinge aaneensluiting, opdat de volgende winter den werkenden stand bereid vinde, om aan deze maatschappe lijke kwaal zooveel mogelijk het hoofd te bieden. Chineesche aanmatiging. Het is onbegrijpelijk, maar niettemin waar, dat een Nederlandsch blad, onder boven- staanden titel, op het einde van de XIX de eeuw, een onzin durft te debiteeren als de volgende. Men vindt dat staaltje van vooruitgang in het „Batav. Hbld." Bij de Chineezen is het ongeschoren hoofd een teeken van diepen rouw, gelijk men weet. Sterft een lid hunner familie, althans een lid, dat hun van nabij bestaat, dan mag van dat oogenblik at het scheermes niet meer met hun schedel in aanraking komen gedurende den voorgeschreven rouw- tijd. Slechts bij één enkele gelegenheid mag hiervan worden afgeweken, volgens de wet ten van hun land. Maar dan is die afwij king ook verplichtend. Het is wanneer zij voor een hunner hooge ambtenaren moeten verschijnen. Wanneer zij dan verzuimden zich te laten scheren, dan ging hun hoofd er een voudig af in hun land. Iioe komt het dan, dat sommigen van de voornaamsten onder hen hier zich heb ben durven vermeten, dit zoo strenge ge bod te verwaarloozen tegenover onzen Re- sident op de officieele Nieuwjaars-receptie Hoe komt het, dat deze nieuwe onbe schaamdheid niet is opgemerkt en onmid dellijk bestraft? Op grond dat bij de jongste volks telling 66,085 Nederlandsche ingezetenen hebben verklaard tot geen kerkgenootschap te behooren, heeft de vereeniging „De Da geraad" zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, met het verzoek, stappen te willen doen, dat voortaan ook met die 66,000 ongeloovigen rekening worde ge houden, evenals met de geringer in aantal zijnde Doopsgezinden, en dat zij niet meer worden gedwongen tegen hunne overtui ging een eed af te leggen. Bovendien wordt in het adres aangedrongen op scheiding van kerk en staat. Mochten ooit kerkelijks goederen in beslag zijn ge nomen, dan moeten, zegt het adres, die natuurlijk worden teruggegeven. Maar niet langer verplichte men de ongeloovigen bij te dragen tot de bezoldiging van geestelijken. In de laatst gehouden openbare ver gadering der Bakkersgezellen-Vereeniging te Leeuwarden, waarin meester F. J. Troel stra als spreker optrad, is besloten een adres aan de Tweede Kamer te richten, waarin een wet wordt gevraagd, die een werktijd van hoogstens 12 uur per etmaal en Zon dagsrust voorschrijft. Het adres is reeds vastgesteld en wordt aan de geheele burgerij ter teekening aangeboden. Circa 100 uren werk per week is daar in vele bakkerijen regel. Twaalf uur per etmaal I 't Is zeker geen overdreven eisch! Aan het- „N. v. d. D." wordt uit Fra- neker geschreven: „Naar aanleiding van de voorstellen der heeren Pyttersen en Schimmclpenninck van der Oye, in zake de instelling van „Kamers van Arbeid" kunnen wij ons, wat het al of niet gemeenschappelijk vergaderen van werklieden en patroons betreft, op grond van ervaring verklaren voor liet ontwerp Pyttersen. „Het bestuur der Kamer te Franeker bestaat uit 9 leden, vier patroons en vier werklieden, die ieder door hun eigen afdeeling werden gekozen; het negende lid wordt door deze acht benoemd. „De thans fungeerende voorzitter is werk man, zijn patroon lid van het bestuur. De vergaderingen hebben zich steeds geken merkt door een Hinken, bananen geest, en beider belangen (die van patroons en werk lieden) worden steeds goed overwogen. Meermalen wordt in eene commissie van beiden een afgevaardigd en met succes. „Het op den duur niet samen vergaderen zou tot verwijdering leiden en wantrouwen kunnen kweeken. Naar ons inzien zou het een groote fout zijn, indien in de wet op de Kamers werd bepaald het afzonderlijk vergaderen." Door eene uitgebreide commissie van de afdeeling Groningen van den Volksbond is te Groningen een nauwkeurig onderzoek naar den toestand der arbeiderswoningen ingesteld. Daarbij zijn allertreurigste zaken aan het licht gekomen. In vele woningen zal zoowel uit een hygiënisch als een zede lijk oogpunt verbetering moeten worden aangebracht. Door de ingezetenen wordt met belang stelling naar het rapport dezer commissie uitgezien. Te Amsterdam is een gecombineerde vergadering gehouden van de besturen der volgende vereenigingen: A*gemeene melk- slijters, bakkersgezellen-vereenigingen „Ons genoegen" en „St. Hubertus", de vleesch- houwers „Rust door eendracht", R. K. Volksbond, afd. Amsterdam der „Vereeni ging t. b. van Zondagsrust" en „Amstels bedienden-societeit", met den heer J. A. Tours, directeur van „Ons Huis", ter ver krijging van Zondagsrust. Over de midde len om daartoe te geraken werd weer veel gesproken; maar tot een besluit kwam men ook nu nog niet. Zondag zal men nog eens bijeenkomen. Te Vlaardingen zijn drie Kuipers gezellen, oppassende werklieden, door hun patroon broodeloos gemaakt, enkel en alleen omdat zij krachtens hun grondwettig recht 1 deel wenschen te blijven uitmaken van hunne vakvereeniging. Deze mannen verdienen den steun van allen, die meenen, dat ook de arbeider zijn rechten als staatsburger volkomen vrij moet kunnen uitoefenen en dat daarin de eemge waarborg is gelegen voor eene vreedzame oplossing van het maatschappelijk vraagstuk. Dat zoo iets in onze verlichte 19de eeuw in Nederland, „waar vrijheid eeuwen stond", nog kan plaats vinden, is zeker eenhoogr.i treurig verschijnsel, en op deze wijze wordt de vrijheid, die elk Nederlandsch staats burger gewaarborgd is bij de wet, vrijwel denkbeeldig gemaakt. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 7 Maart. Besloten werd, Woensdag en Donderdag ochtend nog te wijden aan het sectie-onder zoek. Vrijdagmiddag benoeming van een commies-griflier. Het voorstel-üonner, lot wijziging der Schutterij wet, is aan de orde gesteld. Verlof is verleend aan den heer Van Kar- nebeek, om op nader te bepalen dag te interpelleeren over de verdere, behandeling der Beroeps- en bedrijfsbelasting en't tijdstip van invoering en aan den heer Brantsen voor eene interpellatie over de internationale conferentie tot wering der cholera, die de Oostenrijksche regeering schijnt te hebben uitgeschreven. Voor Raadsheer in den Hoogen Raad werd voorgedragen als eerste candidaat mr. A. M. Van Stipriaan Luiscius, met 62 van de 87 stemmen tweede candidaat, bij vierde stem ming, mr. A. Telders, advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's Gravenhage, met 11 van de 7G st.derde candidaat, bij vierde stemming, mr. S. Laman Trip, president der rechtbank te Zutfeu, met 40 van de 75 st. TWEEDE HOOFDSTUK. De familie de Saint-Maurice is afkomstig van het eiland Martinique. Onder de regeering van Lodewijk XVI nam ridder de Saint-Maurice deel aan een krijgstocht naar de Antillen toenmaals was hij luitenant en werd door zijn ad miraal in Fort-de-France aan land gezet en tot bevel hebber van den citadel en van de stad benoemd. Als jongste zoon bezat hij geen vermogen, maar des te beter had moeder natuur hem begiftigd. Met zijn knap uiterlijk wist hij dan ook bet hart van mejuffrouw Hermine de Genestas te veroveren en door met baar in het huwelijk te treden, werd bij een der rijkste grondbezitters van het eiland. Nadat hij zijn ontslag genomen bad, trok bij zich op zijne plantages terug en werd de stamvader van een adellijk geslacht. Sterk door revolutionnaire denkbeelden doordrongen, het geen te wijten was aan zijne eenigszins verwaarloosde op voeding als jongste zoon, trok hij zich niet veel van de omwenteling in Frankrijk aan, ofschoon het vaderland uit zijne voegen gerukt en de koning gedood werd. Hij zond zijn vader en zijn oudsten broeder, die het in Duitschland als emigranten hard te verantwoorden hadden, en onder den druk der tijden leden, groote sommen gelds. Hij had zich volstrekt niet verzet tegen de troonsbeklimming van Napoleon en noemde hem ook nooit verachtelijk „Bona parte". Toen de Engelschen in 1809 de kolonie overvielen en namen, streed hij dapper mee en werd voor zijn va derlandslievend gedrag en zijn moed beloond met het Legioen van Eer. Hij bewees den inwoners door zijn doorzicht en zijne diplomatie veel diensten, die niet weinig bijdroegen om het vijandelijk juk, dat op de bevolking drukte, te helpen verlichten. De régeering zag wel in, dat hij hier zeer populair was, en was verstandig genoeg hem als gouverneur van het teruggewonnen eiland te be noemen. Deze door geluk en voorspoed begunstigde man, die veel voor zijne medcmenschen deed, stierf hoogbejaard in het jaar 1840, omgeven door zijne kleinkinderen, en door allen, blanken en zwarten, betreurd. Met mijnheer de Saint-Maurice scheen ook het geluk 27 over elkander stonden, Girani doodsbleek, Ploërné kalm, beiden eyen vast besloten. Nu klonk de vraag door het doodstille gebouw//Zijt gij gereed, heeren „Ja/ klonk hqt als uit één mond. Een seconde verstreek, toen klonk het commando „Vuur een, twee, drie De beide pistolen werden gelijkertijd opgeheven, een vuurstraal kwam uit het wapen van den Italiaan en de pet van den kapitein vloog, door een kogel doorboord, op den grond. Ploërné, met ontbloot hoofd, de lippen kramp achtig tezamen gedrukt, de pistool op zijn tegenstander gericht, bood den aanblik van iemand die vastberaden is, die zeker is van zijn doel. Eene seconde lang stond hij onbeweeglijk en men kon in de drukkende stilte het klop pen van aller harten hooren, in zulk eene ontzettende spanning bevonden zij zich allen. Eindelijk knalde het schot en de markies zonk getroffen op den grond. Alle getuigen sprongen op hem toe, maar Houchard gaf hen met eene handbeweging te kennen, dat zij zich terug trekken moesten, cn terwijl hij de jas en het vest van den gewonde losknoopte, zag hij op het hemd, op de plaats waar het hart was, bloed te voorschijn komen. Hij maakte ook het hemd los, en een klein, donkerrood gat werd zichtbaarde gekwetste ademde zwaar en ro chelend. Met een ernstig gelaat bespiedde hij den dokter, om diens beslissing te hooren. „Het is niets," verklaarde Houchard. Zijn gehaat logenstrafte echter zijne woorden, de Itali aan schudde het hoofd en zei, treurig glimlachend „Ik dank u, mijn vriend, ik heb nog slechts één verzoek aan ulaat mij niet te veel lijden." Een hoestbui overviel hemtoen mompelde hij „Dat was een goedgericht schotde markiezin zal spoedig weduwe zijn De getuigen wendden zich tot Houchard, om te weten waartoe zijne onderzoek geleid had. „Hopeloos," bromde de dokter tusschen de tanden, en hardop zeide hij „Wij moeten hem in huis dragen, op dat ik hem naar behooren zal kunnen verbinden. Haal dus spoedig een matras, dien wij als draagbaar kunnen Binnenlandse!! nieuws. Helder. Gemeenteraad. Zit ting van Dinsdag 7 Maart 1893. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 17 leden. Afwezig zijn de heeren Hoogenbosch en Over de Linden. De tribune is goed bezet. Na de opening der zitting worden de no tulen van de beide vorige vergaderingen voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Yoorz. stelt hierna aan de orde de her stemming over de door Gedep. Staten voor gestelde wijziging van art. C'Ja der Alg. Po- litie-verordering, waarbij straf wordt bedreigd op het afslaan van visch door andere per- sonen als daartoe door de gemeente zijnaan- gesteld. In de vorige vergadering staakten de stemmen (9 tegen 9), thans wordt de voor- 1 gestelde wijziging met 9 tegen 8 stemmen verworpen. Voor de wijziging van het artikel stemden de heeren Korver, Van Neck, Oortgijsen, Spruit, Maalsteed, Groen, Vos en de Voorzitter. j Vervolgens geschiedt voorlezing van een adres van den heer J. Pot, te Alkmaar, in- houdende het verzoek om te mogen aanleggen, hebben en gebruiken eeuc tramlijn tot het j vervoeren van passagiers en goederen, en wel over den zeedijk, vaDaf de batterij Wierhoofd i tot het Badpaviljoen te Huisduinen, met een zijtak over het Westplein naar het Held. ka- naai; te berijden met hoofdzakelijk open 1 tramwagens, voortbewogen door middel van petroleum-motors, zooals die in 1891 teGin- neken zijn gebruikt. Mede wordt voorgelezen een adres van ge lijke strekking, door den heer Pot tot den Minister van Waterstaat gericht en door tus- schenkomst van den heer Commissaris der Ko ningin om advies zesteld in handen van den Bur gemeester. Naar aanleiding van deze adressen verzekert de Voorzitter, dat het ver zoek door B. en W. ernstig is overwogen. Het Dag. Bestuur is van oordeel, dat in eene uitgebreide gemeente als de onze eene tram- verbinding wel nuttig zou zijn, maar dan l zou deze ook zoodanig moeten zijn ingericht, t dat ieder daarvan gebruik kon maken. Dit kan men van de in de adressen bedoelde verbinding niet, want het is dc bedoeling van den heer Pot de trambaan te benuttigen tot het vervoer van materialen voor de zee wering en van personen naar het Badpavil joen, alleen gedurende de zomermaanden. Ook is bij B. en W. bezwaar gerezen tegen het aanleggen der vertakking over het West plein naar het kanaal, daar het niet zonder gevaar is te achten, een tramspoor te hebben dwars over een drukke verkeersweg als het Westplein. Verder zal het, zou deze verbin ding tot stand komen, een beletsel zijn, dat later een tramweg wordt aangelegd, waarvan de ingezetenen meer profijt hebben. De Voorzitter zegt, gaarne te zullen vernemen wat hierover de opinie der vergadering is. De heer Hordijk gelooft niet dat discussie over dit onderwerp in deze vergadering i vruchtdragend kan zijn, omdat geen der leden i er met kennis van zaken over kan oordeelen. Hij stelt daarom voor, de adressen te stellen in handen eener te benoemen Raadscommissie j en deze op te dragen daarover binnen 14 Jagen rapport uit te brengen. De Voor- zitter merkt op, dat de Commissaris derKo- I ningin spoedig advies verlangt, waarom hij een termijn van 14 dagen te lang acht. Welnu, zegt de lieer Hordijk, bepaal dan dat de Commissie binnen 8 dagen rapport moet uitbrengen. Nu is niemand op het uitspreken van een oordeel voorbereid. De heer Korver acht verdere discussie totaal overbodig, daar de gemeente niets over den zeedijk heeft te zeggen. Alleen de beschik king op het verzoek tot het maken eener vertakking over het Westplein zou aan den Raad zijn. De heer Zurmuhlen kan zich met het voorstel van den lieer Hordijk ver eenigen. Hij zou het voor den heer Pot te betreuren achten, als zijn zaak moest worden beslist door eene vergadering, die daarop vol strekt niet voorbereid is, en wil dus, in plaats een ondernemend man te dwarsboomen in zijne plannen, de adressen stellen in banden eener Commissie. Door den Voorzitter wordt er op gewezen, dat hier niet de VTaag te pas komt of de belangen van den heer Pot wel worden behartigd, maar wel welke die der gemeente zijn. De heer Pot heelt slechts zeer vage gegevens verstrekt, die I geenszins zekerheid geven, dat de gemeente van den aanleg geene nadeclige gevolgen kan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1