neesk. Staatstoezicht door de burgemeesters, protesteerde de heer van de Velde terloops tegen bestendiging van den vaccinedwang. Hij zag overigens in deze aanvulling een aanranding der bevoegdheid van de bur gemeesters. De heer Roijaards vroeg inlichtingen om trent de kostenbetaling. De minister verzekerde, dat deze wet geen verandering brengt in bestaande orga nieke bepalingen omtrent gezondheidszorg en alleen voorstelt, wat direct uitvoerbaar is. Geheele herziening der ziektewet zou niet «poedig kunnen behandeld worden. De on dervinding heeft niet de noodzakelijkheid doen zien van algemeene regelen omtrent de kosten. Art. i en 2 onveranderd aangenomen. Art. 3 regelt de wijze, waarop de burge meester bezwaren kenbaar maakt om uit voering te geven aan door het Staatstoezicht noodzakelijk geachte maatregelen. De heer Borgesius wil den minister be voegdheid geven, den burgemeester te dwin gen, aan die voorschriften te voldoen. Het amend.-Levy, door den minister on aannemelijk verklaard, werd ingetrokken; het amend.-Borgesius verworpen, met 52 tegen 14 stemmen. 't Ontwerp is onveranderd goedgekeurd. Bepaald werd, dat de faillissementwet zal behandeld worden op 18 April. De Kamer is op recès gegaan. De Londensche correspondent der „N. R. Ct." schrijtt Naar ik verneem, zijn de schikkingen tusschen de Great Eastern Spoorweg- Maatschappij en de Zuidduitsche spoorweg ondernemingen, betreffende de nieuwe mailroute over den Hoek van Holland, thans beklonken, maar laat een beslissing in de schikkingen met de Noordduitsche spoorweg-administratie nog op zich wachten. Het plan bestaat om de inwijding der nieuwe lijn met een passend feest te vieren, zoowel te Parkeston Kade als aan den Hoek, waar men, naar ik hoor, van plan is een monster-logement neer te zetten. In de Utrechtsche Kiezersvereeniging heeft de hoogleeraar Spruyt jl. Dinsdag avond over de Kieswet gesproken. Volgens hem was de critick zoo vernie tigend, dat men niet kon aannemen, dat de ontwerpen, zooals ze zijn, door een Nederl. Kamer zouden worden aangeno men. Hoofdzaak was het voor de liberale partij, dat ze vasthield aan den eisch, dat betalen van eenige belasting het kenmerk zij van maatschappelijken welstand. Men verge voorts voor allen een hooge- ren leeftijd dan 23 jaren meer dan 25 moet het z. i. zijn. Spreker eindigde, onder aanhaling van het slot van het bekend artikel van den hoogleeraar Buys in De Gids, met er op te wijzen, dat nu weder de gevaren drei gen, waaraan ons vaderland aan het einde der vorige eeuw was blootgesteld, namelijk hevige strijd der partijen en inroeping van vreemde inmenging, indien twee dingen gebeuren 1. Indien de ontwerpen van den heer Tak onveranderd worden aangenomen. 2. Als zij, na door gemeen overleg ge wijzigd te zijn in den aangegeven zin, mochten verworpen door de Tweede of de Eerste Kamer. Spreker hoopte, dat de Kamers de wijs heid en de gematigdheid zouden bezitten om die gevaren te ontzeilen. Er was eenig debat na. De socialist Luitjes (Travailleur) zal waarschijnlijk met Mei Sappenneer metter woon verlaten, want niemand wil hem daar een huis verhuren. „Dat zooiets bv. aan een bordeelhouder overkwam, daar heeft men, voor zoover wij weten, ten onzent nog nooit van ge hoord," teekent „de Standaard" daarbij aan. Door de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs o. a. over de hierna te noemen wetsontwerpen wijziging en aanvulling van de pensioen wetten van 9 Mei 1890, de heeren Bee- 1 laerts van Blokland, Harte, Kerdijk, De Beaufort (Amsterdam) en Van Deldenj tot afschaffing der kanaal- en havengelden j op het Noordzee-kanaal, de heeren Con- j rad, Van der Feltz, Hartogh, Gerritsen en j Van Gijn; tot goedkeuring van het proto- j col ter uitvoering der overeenkomst betref- fende den verkoop van sterken drank op de Noordzee, de heeren Van Bijlandt, Rink, Bahlmann, Tydeman en Lieftinck; tot wijziging der wet tot regeling van het veeartsenijkundig Staatstoezicht enz., de 1 heeren Heldt, Dobbelman, Goekoop, Pyt- tersen en Walteren tot bekrachtiging van de overeenkomst betreffende de Gel- I dersch-Overijselsche locaalspoorwegen enz., de heeren Van Alphen, De Kanter, Bor- I gesius, Schimmel penninck van der Oye en j Havelaar. Te Batavia is overleden de heer V. M. J. Van der Mark, referendaris bij het Dep. van Binnenlandsch Bestuur aldaar. Binneniandsch nieuws. Helder. Jl. Dinsdagavond werd in de algemeene vergadering der Gymnastiek- en Exerc.-Vereeniging „Pro Patria" liet 25jarig bestaan van bet Nederl. Gymnastiek-Vcrbond herdacht. Voorts werd besloten 1. deel te nemen j aan het Bondsfeest op 5, 6 en 7 Aug. te 1 Amsterdam 2. de laatste uitvoering in dit 1 seizoen te geven op Zaterdag 22 April; I 3. de Adspiranten-afdeelingen op eenigszius feestelijke wijze een onderling concours te laten houden kort na de uitvoering, en 1. den jaarl. onderlinge» schietwedstrijd te laten vallen op Zondag i6 April. Terschelling. Nu de mooie dagen weder aankomen, wordt hier opnieuw veel ge sproken over het wrak der „Lutine". Niette genstaande de teleurstelling, welke men in de laatste jaren moest ondervinden bij de pogin gen om het wrak met zijne waarde men spreekt van millioenen bloot te zuigen, po gingen die volkomen mislukten, geeft de heer W. H. ter Meulen sedert 1867 de wach ter der „Lutine den moed nog niet op. Hij heeft zijn plan om dat wrak te bewer ken door een model van een door hem ge vonden zandduiker verduidelijkt en eenepho- tographie van dat model met eene beschrijving voor belangstellenden verkrijgbaar gesteld bij den pbotograaf Wessels te Gouda. Zijn uit vinding komt hierop neer dat een helmdui ker in het kunstmatig vloeibaar gemaakte zand duikt, alsof er geen zand, alleeu maar water op de „Lutine" lag. Wie er meer van weten wil, schaffe zich de photographie met de be schrijving aan. Avenhorn Jl. Donderdagavond trad alhier in een goed bezette zaal de lieer rar. H. Smeenge van Hoogeveen op, met een rede over het „Regeeringsprogram", op nitnoodi- ging der alhier gevestigde „Vereeniging tot Bevordering van Politiek Leven." Wormerveer. Alhier zal een volks badhuis kosten f 10,000 worden op gericht. Marine en Leger. De mach. 1ste kl. v. c. J. G. M. Jordans wordt, ter vervanging van den mach. 1ste kl. v. c. J. H. Gijzen, gedetacheerd bij de con servatie op 's Rijkswerf te Amsterdam. Laatstgenoemde wordt geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Tijger". Ten stelligste wordt bet bericht tegenge sproken, als zou Hr. Ms. „Anna Paulowna" voor verdere diensten worden afgekeurd. Nog dezer dagen werden gas- en waterleiding aan gebracht. Departement van Marine in Oost-Indië. Ontheven Eervol van de waarneming der betrekking van smid-geweermaker, de 1ste smid in het vaste korps dek- en onderoffi- j eieren bij Hr. Ms. zeemacht F. A. Timp. j BelastMet de waarneming der betrek - I king van smid-geweermaker, de 1ste smid in in het vaste korps dek-en onderofficiereu hij Hr. Ms. zeemaeht H. G. Nater. Onderwijs en examens. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. School te Opmeer zijn ge plaatst (alphabetisch) Mej. G. Engels, te Bussum, en Mej. K. Visscher, te Oude Nie- dorp, (de eenige sollicitanten). Yoor de betrekking van onderwijzer aan de O. L. S. te Aartswoud, welke met April vacant komt, heeft zich slechts één sollicitant aangegeven. Het salaris is f 550. Landbouw en Veeteelt. Den 18 dezer werd door den heer K. Wa genaar, te Broek op Langedijk, de duizendste wagon groenten verzonden van het station Heer-Hugowaard. Kerknieuws. De heer J. G. Benit, beroepen predikant te Purmerend, zal 9 April a. s. afscheid nemen van zijne gemeente te Bovenkarspel en 16 April intrede doen in zijne nieuwe gemeente. Buitenland. De begrafenis van Ferry. Parijs, 22 Maart. Den geheelen och tend stroomde het kransen naar het Luxem- bourg. Al deze huldeblijken werden naar de rouwkamer gebracht, waar zich later de officieele wereld vereenigde. Te halftwee ving de plechtigheid aan met een rede, door Ribot namens de regee ring uitgespoken. Daarna sprak Barboux, de onder-voor zitter van den Senaat, Casimir Périer, de voorzitter van de Kamer en nog vele an deren. Te 3 uur zette de stoet zich in beweging. Vlak achter de lijkkoets ging een vertegen woordiger van president Camot, verder de familie en de andere officieele personen, die bij de plechtigheid in het Luxembourg tegenwoordig waren geweest. Langs den geheelen weg van den stoet was een dichte menigte geschaard, die eer biedig het hoofd ontblootte, toen de lijk wagen voorbijging. Aan het station werd de kist in een fraai ingerichten lijkwagen geplaatst, waarmede het lijk naar Saint Dié werd vervoerd. Uit het Fransche Parlement. Parijs, 23 Maart. Kamer van Afge vaardigden. In de zitting van heden was aan de orde eene interpellatie van Mil- levoye over „de rechterlijke en parlemen taire gevolgen van de rol, door zekere per sonen in de Panama-zaak gespeeld." Millevoye wees op de tusschenkomst van eenige hooggeplaatste personen, om een proces tegen de Panama-maatschappij te vermijden. Wel zijn redenen van staatsbe lang aangevoerd, maar daaraan mag de openbare eerlijkheid niet worden opge offerd. Eerst gewaagde hij daarop van de chè- que-Vlasto van irs. 50,000. Zonder dat geld ware de republiek niet gered en de meerderheid minderheid geworden. Daarna kwam hij op de millioenen, door Herz van De Reinach ontvangen, en op den verbazenden invloed door Herz uitge oefend. Deze invloed is zoo groot, dat spreker vroeg, wie de man is, die op zulk een toon van gezag en macht spreekt. Na den oor log van 1870 stond Herz in betrekking tot Duitschland, en door den drang welke gezanten op de Fransche regeering oefenden, klom Herz voertdurend op in de orde van het Legioen van Eer. Daarna kwam spr. op de onderhande lingen tusschen Herz en Crispi over de Fransch-Italiaansche betrekkingen Weigert Engeland de uitlevering vraagt spr., na een gebaar van Ribot. Dan wordt de zaak ernstiger. Engeland houdt dus een man in zijn macht, die het middel is om ons land in opschudding te brengen. Als dat zóó is, dan is de positie van Waddington te Londen bespottelijk en moet men hem terugroepen. (Sensatie). Daarna ontstond een levendig incident, daar de spr. toespelingen maakte op de betrekkingen tusschen Iierz en Clemenceau. Millevoye riep Clemenceau toe„Gij zijt eerst de compagnon van Herz geweest, nu zijt ge zijn gevangene." (Rumoer en toejuichingen). Hij wees op het optreden van Clemenceau en anderen, ten einde een proces te vermijden. Millevoye be toogde, dat de Regeering sinds 1886 wist, wat er met de telegrammen van Herz aan de Reinach gebeurd was. Hij eindigde met den eisch, dat voor de justitie alle schuldigen gelijk zouden zijn. De Minister van Justitie Bourgeois be antwoordde de interpellatie. Hij verdedigde (alleen door de uiterste linkerzijde toege juicht) zijne houding en ontkende iemand te hebben gedekt of beschuldigd. Zonder verder debat is de eenvoudige motie van orde aangenomen door het opsteken der handen. Bij het eindigen der Kamerzitting had een onverwacht voorval plaats. De vroegere ministers Jules Roche en Rouvier, die in 't begin ook in het omkoopingsproces betrok ken werden, snelden naar de ministertri bune en scholden Ribot en Bourgeois voor „ellendelingen," terwijl zij hen met de vuist dreigden. Daarop verlieten zij onder ge juich van rechterzijde en centrum in triumf de zaal. Een voor de regeering niet minder onaan genaam en pijnlijk geval is de ontdekking van eene „vergissing" van 30,000,000 frs. op begrooting. De oppositie zal vermoede lijk niet nalaten daarvan gebruik te maken. In den Franschen Ministerraad is be sloten generaal Dodds te machtigen naar Parijs te komen om uitgebreide inlichtingen te geven omtrent de regeling der zaken in Dahomy. Er is melding gemaakt van een voor val aan) de Gambia in Senegambië, waar een Fransch officier de Engelsche vlag neerhaalde. Uit latere berichten blijkt, dat dit ge schiedde op last van de Fransche overheid in het district. Het schijnt dat de grens zeer slecht is afgebakend, waardoor reeds herhaaldelijk de agenten van een der beide koloniseerende mogendheden op het gebied van hun buurman kwamen. Volgens de „Débats" had in dit bijzondere geval de Fransche overheid gelijk, daar de plaats, waar de Engelsche vlag wapperde, op het Fransche gebied lag. België. Eenige afgevaardigden van de rechterzijde willen, om een eind te maken aan de debatten over het kiesrecht, een voorstel indienen, waarbij ieder mannelijk burger, 30 jaar oud zoo hij ongehuwd is, 20 jaar oud als hij gehuwd is, het kies recht heelt. Duitschland. Nog is in de zitting van den Rijksdag bekend geworden, dat de door het bureau onderzochte stukken van Ahl- wardt niets bevatten, dat betrekking heeft op het Rijksinvalidenfonds. Zij bestaan uit quitanties over betalingen en in 1872 door de Berliner Discontogesellschalt met deRu- meensche spoorwegen gesloten leeningen. Het Discontogesellschaft kwam destijds tusschen beide om deze onderneming van Strousberg en het in Rumenie geleende ka pitaal te redden. De stukken zijn of uit het Rumeensche ministerie, of van de Disconto gesellschaft gestolen. Over het Invalidenfonds heeft Ahlwardt niets medegedeeld, dan een reeds lang be kend pamflet, door Rudolf Meyer in 1877 uitgegeven. Engeland. Het Parlementslid De Cobain, beschuldigd van onzedelijke han delingen, is tot een jaar dwangarbeid ver oordeeld. Zweden. Op eene interpellatie in de Tweede Kamer over de zienswijze van de regeering omtrent het algemeen stemrecht, verklaarde de staatsminister Boström, dat de regeering zoo nauwgezet mogelijk zal onderzoeken, of de vraag naar uitbreiding van het kiesrecht vereenigbaar is met de waarborgen welke noodzakelijk zijn. Deze vraag is nog lang niet genoeg tot klaar heid gekomen. De interpellant verklaarde het te be treuren, dat de regeering deze zaak niet reeds in deze zitting had aangepakt. Spanje. Het stoomschip „Malaga", te Malaga uit Hamburg binnen, is bij het la zaret geankerd, daar zich aan boord eenige verdachte ziektegevallen hebben voorge daan. Brazilië. Een depeche aan de „He rald" uit Valparaiso meldt, dat de opstan delingen uit Rio Grande-de-Sul de stad Allegretta hebben geplunderd. De inwoners verdedigden zich, waarbij 40 van hen ge dood zijn. Generaal Tellos, de comman dant der regeeringstroepen, trekt naar het dorp Baga op, dat door de inboorlingen bezet is. Marokko. Zes gemaskerde personen, men vermoedt Spanjaarden, drongen binnen in de woning van een Franschen leerling- tolk, bonden de dienstbode en schoten met revolvers op een Marokkaanschen bediende, die gewond werd. De Spaansche consul heeft een onderzoek ingesteld. Gemengd nieuws. Jl. Dinsdagmorgen ontstond brand in de boerenhofstede van G. Leeuwen, te St. Maartenbrug, bewoond door J. de Geus. Spoedig stond het gebouw in lichtelaaie, zoo dat van den inboedel bijna niets gered is kunnen worden. Zelfs het goud en zilver is verbrand. Het vee is gered, met uitzondering van 4 kalveren, welke een prooi der vlammen werden. Alles was tegen brandschade ver zekerd, behalve het goud en zilver. De brand is in de schuur ontstaan, waarschijnlijk ten gevolge van een verborgen gebrek aan den schoorsteen. Als een bijzonderheid kan van St. 'Pan- cras worden gemeld, dat door den akkerbou wer J. Slijker op een akker in eene knip is gevangen een geheel witte mol. Te Wehl bij Zevenaar bracht een man, die sinds enkele dagen eenigszins krankzinnig was, niet weinig schrik en ontsteltenis teweeg. Terwijl een trein op het punt stond naar Zevenaar te vertrekken, kwam hij eensklaps op het station, sprong op de machine en klom op den schoorsteen. Met den besten wil kon men hem niet omlaag krijgen, totdat men eindelijk tot geweld moest overgaan. Toen klemde hij zich met alle kracht aan de koppelstang. Ook toen men hem daar niet geschikt kon afkrijgen, deed men dit met geweld, verwijderde hem van 't station en sloot hem, ter voorkoming van gevaar, in 't arrestantenhuis op. Jl. Woensdagnacht ver- nielde hij in het vertrek alles wat los en i vast was, zoodat men dezen gevaarlijken patiënt naar Coudewater overbracht, j De drie gevallen van pokken, welke in I de laatste weken te Eist (Betuwe) voorkwa- men, zijn als geweken te beschouwen. Gcorgieff, een van de moordenaars van Belteheff, is door de Bulgaarsche rechtbank ter dood veroordeeld, doch aanbevolen in de ganade van Prins Ferdinand en eene veran- als zij, omdat het ten slotte haar te erg werd, op het punt stond dien dwang niet langer te dulden, er een eind aan te maken, dan legde zij plotseling het hoofd in den schoot en gaf haar voornemen op. Lydia mocht haar tegen stand eens aanzien voor eene uiting van ijverzucht en dat zou zij om geen geld willen. Langzamerhand werd Lydia dan ook geheel het bedorven kind, dat iedereen voor haren wil deed buigen, Therese zoo goed als hare mama en Leila. Maar al die tvrannie ging vergezeld van de lieflijkste vormen, werd op den meest beleefden toon uitgeoefend. Want zij was een toovenares in den waren zin van het woord en wist alles naar hare hand te zetten op een wijze, alsof het de onschuldigste zaak der wereld goldt. Na een jaar van afzondering, toen Therese's rouwtijd ten einde was, begon Lydia naar middelen om te zien, om zich wat verstrooiing te geven, terwijl haar nicht zelf daarvoor terugschrok. Bij den dood harer moeder was het meisje nog niet in de groote wereld ingeleid, en kende, met uitzondering van een paar intieme vrienden, zooals haar patroon, de associé van haar vader, Sainuel Berrn- heimer, slechts weinig menschen. Zij schrikte er dus van, toen Lydia met haar voorstel voor den dag kwam, het leven dat zij, zoolang zij in Frankrijk was, geleid had, een beetje te vervroolijken. Therese was nog diep bedroefd eu kon zich maar niet begrijpen hoe Raimonds bruid, tijdens de afwezigheid van den officier, nog aan het najagen van genoegens dacht. Zij verzette zich hiertegen dan ook moedig. Als Lydia echter zich eenmaal iets in het hoofd gezet had, moest dit ook ten koste van alles gebeuren, en met de haar eigen tact gelukte het haar, in Therese's plannen een bres te maken. Lvdia was nog nooit in een schouwburg geweest en werd haast ziek van verlangen, de opera eens te bezoeken. Mevrouw Letourneur had daar twintig jaar lang haar eigen loge gehad. Na den dood van haar echtgenoot, had zij haar plaats aan vrienden overgelaten, slechts onder voor waarde, dat zij of haar dochter altijd de loge terug kon den nemen. Lydia drong er toen zoolang op aan, totdat Therese de loge terugvroeg, terwijl zij echter haar tante tot voorwaarde stelde, dat zij niet altijd met haar mee 57 behoefde te gaan, maar vrij mocht zijn om thuis te blijven. Lydia was in de wolken van vreugde, toen zij zich kleedde om den „Faust" te hooren. Glimlachend beschouwde The rese haarzij bewonderde het schoone meisje in haar prachtige japon. Zij gevoelde hetzelfde als een moeder, die haar verwend kind gelukkig ziet. Mevrouw de Saint- Maurice, die zich steeds verbeeldde aan eene vreeselijke „migraine" te lijden, had tot op de laatste seconde gehoopt, dat zij niet mee zou kunnen gaan. Na een ferm diner, steeg zij niettemin „halfdood", zooals zij zich uit drukte, met haar dochter in het rijtuig en reed naar de opera, terwijl Therese alleen achterbleef, naar haar kamer vluchtte en daar den geheelen avond in diep gepeins door bracht. Een meisje met eene schoonheid als Lydia, kon onmo gelijk drie uren lang over de ballustrade van haar loge gebogen zitten, zonder de opmerkzaamheid van het publiek te trekken, waarvoor elk nieuw gelaat een onderwerp was om er den geheelen avond over te spreken. Reeds gedu rende de eerste acte werden alle binocles en lorgnetten op het schoone meisje gericht en men fluisterde elkaar toe: -/Wie is dat?" Niemand was echter in staat op die vraag te antwoorden en zoo veroorzaakte Lydia's verschij- ning geen geringe opschudding. De logebewaakster werd geroepen, maar kon ook geen inlichtingen geven, daar zij evenmin wist met wie zij te doen had. Op de abonnementskaart stond den naam Letourneur, en de dames die in no. 23 zaten, spraken Fransch, met een eenigszins vreemd accent. Als Samuel Bernnheimer, die tijdens het leven van zijne associé honderde malen in die loge geweest was, er nu ook weer was geweest, had die waarschijnlijk wel de nieuwsgierigheid van het publiek kunnen bevredigen. Zijne vrienden van de Jockey club waren boos dat nu juist zijn plaats onbezet bleef. Degenen die werkelijk omtrent Lydia nieuwsgierig waren, troostten zich met de gedachte, dat zij na afloop der voor stelling Samuel Bernnheimer wel in de club zouden aantreffen, waar hij geregeld een kop thee kwam drinken voor hij naar bed ging. Onderwijl waren echter alle bino cles, monocles en lorgnetten in beweging, en deden zoo

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2