prairiën, die zeer vruchtbaar en bij uitstek voor emigratie geschikt zijn. Het land levert vooral larwe, gerst en haver. De oogsten zijn ongelijksoms zeer onvoordeelig door nachtvorsten in den zomer, of door te veel of te weinig regen, evenals in ons land. Ook veeteelt is daar zeer voordeelig, omdat er overvloed ran gras is. Het klimaat is ge zond, ofschoon de winters zeer koud zijn. Toch blijft het vee er 's winters buiten, althans veelal en zoekt het voedsel onder de sneeuw. Het klimaat komt met dat van ons land in menig opzicht overeen, en verder is het land, bijna even groot als de Vereenigde Staten, lang nog niet dicht bevolkter is nog plaats voor duizenden en de trek van landverhui zers wordt er zeer gemakkelijk gemaakt. De room is nog lang niet van de melk inte gendeel. De overtocht der arbeiders geschiedt voor eigen rekening, doch het comité verstrekt hun daarvoor een voorschot. De reis tot Winnipig kost p. m. f 100 en na twee jaar moet de emigrant dit terugbetaald hebben, geheel zonder dat eenige rente verschuldigd is. De gezinnen, die emigreeren, ontvangen daarenboven een voorschot om een boerderij te kunnen beginnen, nl. voor een houten blokhuis, gereedschappen, eenig meubilair, een os of twee ossen en wagen welk voor schot 500 dollars of minder zal bedragen. Het comité wil allen trachten te helpen die zich voor emigratie ^aanmelden, van wel ken godsdienst ook. Éen eisch is, dal de genen, die mecwillen, geen misbruik maken van sterken drank, en het Comité staat op positief christelijken grondslag. He comité wordt gevormd door de heeren J. van 't Lindenhout, voorzitterL. Roos- male Nepveu H. Pierson, te Zetten jhr. L. de Geer, em. predikant, te VelpLeem bruggen, techn. ing., te Zwolle en .T. 11. E. Gangel, nrr. schoolopziener te Harderwijk, secretaris. Alweder een Conflict. Wij lezen in de „Amsterd" Wij ontvingen inzage van een brief uit den Haag, waarin het volgende voorkomt «Maandag, 20 dezer, heeft de Minister van Oorlog 'b morgens te elf uur ann H. M. ten paleize aangeboden de promotie der artillerie. «Nadat H. M. deze had ingezien, antwoordde zij met deze woorden Excellentie, deze be noemingen kan ik niet teekenen. U staat daar bovenaan om tot kolonel te worden be vorderd. Uw Excellentie verkeert in hetzelfde geval als de ritmeester Van de Poll. Zoodra U in actieven dienst terugkomt kunt U daar op rekenen. «De Minister was zoo onthutst, dat hij zijne papieren opstak en vertrok." Wij hebben onzen Haagschen correspon dent geseind om te vernemen of hij deze mededceling bevestigen kon, doch ontvingen nog geen antwoord. De briefschijver maakt de opmerking: «De officieren die op hunne bevordering wachten, zijn er dupe van". Dit is zeker het geval. Doch indien er inderdaad zulk een conflict bestaat, is het niet te denken, dat de particuliere raadslieden van H. M. moeite zullen hebben de Regentes aan het verstand te brengeD, dat er een groot ver schil bestaat tusschen een lid van het Mili taire Huis, die geheel buiten den dienst staat, en een Minister van Oorlog, die aan het hoofd van den dienst geplaatst ism. a. w. tusschen een tengevolge van lange non-activiteit niet bekwaam, en een als Mi nister door Haarzelve als bij uitstek bekwaam geoordeeld man. Oproeping. Onderteekend door mr. Z van den Bergh te Delft, J. Boer Hz. te Utrecht, L. S. ten Cate te Bovenknijpe, C. V. Gerritsen te Amsterdam, D. Gerritsen te Amersfoort, G. de Goede te Purmerend, Cor- nélie Huygens te Nieuwer-Amstel, Joh. Kui ken te St. Anna Parochie, P. de Lange te Westzaan, D. R. Mansholt te Ulrura, J. C. van Marken te Delft, J. van Loenen Marti- net te Santpoort, P. Nolting te Amsterdam, prof. mr. B. H. Pekelharing te Delft, A. Rauwerda te Stiens, dr. C. C. Sepp te Am- sterdam, O. Stellingwerf te Leeuwarden, J. Stoffel te Deventer, P: L. Tak te Bussum, J. T. Tenlboff te Hoorn, mr. M. W. F. Treub te Amsterdam, F. M. Wibout te Middelburg, f mr. M. Jacq. de Witt .Hamel te Middelburg en R. van Zinderen Bakker te Kortezwaag, is een oproeping verspreid, waarin in de eerste plaats instemming gevraagd wordt met het door het „Sociaal Weekbl." en andere bladen geuite protest tegen de zwaarte der straffen, naar aanleiding van de onlusten in het Noorden uilgesproken. In de tweede plaats spreekt de oproeping op grond van andere verschijnselen de vrees uit, dat ad ministratieve colleges op de vrijheid van Icet woord inbreuk zullen maken, door onderge schikten, die voor een overtuiging uitkomen, j der overheid minder welgevallig, voor de keuze te stellen tusschen het uitspreken j hunner overtuiging en het behoud hunner positie, ofschoon zij hun ambt naarbehooren vervullen. Het gevolg hiervan kan zijn dat 5 gezinuen broodeloos worden gemaakt door j inbreuk op de burgerrechten. Hiertegen pro- j testeert de oproeping en de onderteekenaars vragen hun, die het daarmede eens zijn, de j betuiging hunner adhaesie en het recht daar- j van in het openbaar raededeeling te doen. In de derde plaats vragen zij den geldelijken j steun voor hun, die door deze straffen «ff i maatregelen broodsgebrek lijden. HH. MM. de Koninginnen zuifen in Mei voor eenige weken gaan naar Flims bij j Chur in Grauwbunderland. 8 i ii n e n I a (i d c h nieuws. Helder. Het programma voor het elfde winterconcert, hedenavond door het. atafmuzickkorps der Kon. Ned. Marine in! «Tivoli" alhier te geven, luidt als volgt (i 1. Der Eriksgan? und Krönungsraarsch aus der OperDie Folkunucr, Edmund Kretschmer. 2. OuvertureDon Juan, W. A. Mozart. 3. a. Entre act ausKönig Manfred, Carl Reineckeb. Bourrée aus der Ilten Violin Sonate, J. S. Bach. 4. Grande Fantaisie de 1'opéraTimbre d'argent, Camille Saint Saëns. 5. Jubel-Ouverture, Franz von Suppé. 6. a. Ave Yerum, W. A. Mozart b. Momens musicals (Hongroise), Franz Schubert. 7. Nach beriimhten Mustem, Humoreske über das Volkslied „Kommt ein Vogel geflogen", Ernst Scherz. 8. Tout Vienne, Valse, Johann Strauss. Helder. Door den Raad van Toezicht van het Kon. Instituut voor de Marine alhier werd gisteren openbaar aanbesteed 1. De levering van 20 stuks passerdoozen. Ingekomen waren 2 geldige biljetten, als van de heeren Gust. Buhse, alhier, ad f 18.30 en Jb. Moulijn, 's Hage, ad f 18 per stuk. 2. De levering van de benoodigde zeem lederen en wollen handschoenen, voor het tijdvak van 1 Sept. 1S93 tot en met 10 Aug. 1894. Eenig inschrijver was de firma Fr. Pauwels, te 's Hage, voor zeemlederen (3 soorten) ad f 1.30, f 1.20 en f 0.95 en voor wollen ad f 0.90 per paar. Helder. Statistiek der geboorten eu der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in deze gemeente, over de maand December 1892 Aantal inw. op 1 Jan. 1S9223145. Lev. geboren 65 levenl. aang. 1 overl. 34; aantal overl. op 1000 inw. per jaar 17-30 pCt. Overleden op den leeftijd van minder dan 1 jaar 13, 15 j. 2, 5 —14 j. 2, 20—50 j. 2, 5065 j. 5, 65S0 j. 6, boven 80 j. 3. Overleden tengevolge van tering 10, apo- plexia 1, hersenziekte 1, bloedspuwing 2, acute ziekte der ademhalingswerktuigen 7, chronische idem 2, acute ziekte der spijs verteringswerktuigen 2, chronische idem 2, onbekende oorzaak 6. Helder. De correspondentie-partij tusschen de Schaakvereeniging „H. S." alhier en de Arnhemsche Schaakvereeniging, is door de Heldersche Club gewonnen. Anna Paulowna, 27 Maart. Gisteren avond had in Veerburg de aangekondigde 2de muziek-uitvoering plaats van „Sempre Crescendo", te Helder. Een twaalftal nummers, meerendeels voor strijkmuziek, een enkel voor blaas-instrumenten en een nummer voor zang maakten het pro gramma uit, dat vlug en goed werd afge speeld. Om enkele nummers te noemenDe „Feestmarsch" getuigde van een flink ensem ble; de ouverture „Faust" van degelijke techniek. Verdienstelijk werd de „Hymne Autrichien" uitgevoerd en het „Largo van Handel" vooral maakten indruk. Ook de solozanger kweet zich met „De Visschersbruid" en „Ik ken een lied" flink van zijn taak, hoewel de slechte aco ustiek der zaal hem niet tot zijn recht bracht. Deze uitvoering heeft den goeden indruk, dien wij reeds van „Sempre Crescendo" had den, verslerkt en wij hopen de vereeniging hier meermalen te hooren. Ook vereenigen wij ons gaarne met den wensch van den Direc teur Koek, aan 't einde der uitvoering uit gesproken, dat de pogingen, om alhier een flink muziekgezelschap bijeen te krijgen, mogen slagen. Het is reeds gebleken dat het den heeren Koek en Ter Hall ernst is, om hier een nuttige vereeniging tot stand te brengen. Laten dan ook Anna Paulowna 's ingeze tenen die pogingen gezamenlijk steunen, ge dachtig aan het spreekwoord Veel handen maken het werk lichtDezer dagen wordt hun daartoe de gelegenheid aangeboden, door zich aan de vereeniging te verbinden ah kunst lievend lid, tegen de geringe contributie van f 1 per jaar. Anna Paulowna, 27 Maart. Een nieuwe aanleg in onze gemeente. Geen „aan leg" met „vergunning". Neen, beter dan dit Wie zich opgewekt gevoelt een wandeling te maken naar den hoek van den Nieuwen- en Grasweg, zal daar een groote vcrandcriug en drukte ontwaren. Honderden bij honderden boomen in aanleg of kweekiug treffen het ooz, waartusschen zich talrijke hedden be vinden voor de moesteelt. Op eene uitge strektheid van 10 H.A. is of wordt de grond „diepge.spit" en krachtig bemest. Een flinke beschutting voor de nadeelige westewinden door rijen boomen of rietvlechting bewijzen, dat de aanleg met zorg en overleg geschiedt en de eerste groenten komen dan ook reeds frisch boven den grond. Tal van handen vinden en vonden hier al geruimen tijd werk en de uitvoering is in handen van deskun digen. Het geheel wordt geexploiteerd door een onzer geachte ingezetenen, den heer G. H. Geerligs, en den heer Smit, boorakweeker te Alkmaar. Dat deze nieuwe onderneming niet alleen tot voordeel van genoemde heeren, maar vooral tot bloei onzer gemeente moge strekken, is onze hartelijke wensch Schagen. Woensdag 5 April a. s. zal de „Centrale Liberale Kiesvcreeniging" voor de Provinciale Staten in het hoofdkiesdi3trict Schagen, cene vergadering houden, ook toe gankelijk voor geïntroduceerden. In die vergadering, welke te half één 's middags aanvangt, zal door den heer Mr. A. P. de Lange worden ingeleid de bespreking der kieswetvoorstellen van den Minister van Binnenl. Zaken. Niet-leden der vereeniging, die hun wensch daartoe aan den voorzitter of secretaris te kennen geven, kunnen door het bestuur geïn troduceerd worden. Oterleek. Door den Gemeenteraad is tot geneesheer benoemd de heer Melchior, arts, te Halfweg. Oudorp. Tot secretaris-penningmeester van dezen polder is benoemd de heer G. Bos Wz., in plaats van wijlen zijn vader, den heer W. Bos, die gedurende 41 jaren, tot aan zijn dood, die betrekking had vervuld. Egmond aan Zee. De Prins Heu- drik-stichting heeft in 1892 f 26,479.03 aan legaten ontvangen. Alkmaar. De gebouwen en erven van de etrookartonfabriek alhier, zijn voor f 28000 aangekocht door een consortium te Amster dam, dat deze tot eene fabriek van gesterili seerde melk zal inrichten. Marine en Leger. Hr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „De Ruijter* is hier gisterenmiddag van Curn^ao ter reede aangekomen. I)e état-major bestaat uitden kapt. ter zee D. G. Brand, commandantkapt. luit. ter zee C. H. Cornelissen, 1ste officierluits. ter zee 1ste kl. A. L. Boelen en P. F. v. d. Velden Erdbrinkid. 2de kl. J. W. van Aalst, L. J. van Heioma, H. M. v. Bemme- len en A. J. Gooszenadelborsten 1ste kl. L. A. C. Steffelaar, J. C. v. Iterson, E. H. Fridericks, D. E. Keus, J. Lugt, A.Qtmpel, J. Tissot van Patot, J. de Lange, E. B. J. Elias, II. H. O. van Hecking Colenbrander, J. A. M. J. Beretta, A. F. A. graaf van Hogendorp, G. A. F. Raland en C. W. F. baron Mnckayoff. van zez. lstc kl. A. F. Verschuurid. 2de kl. G. O. Snijders off. v. adm. 1ste kl. J. F. van Gelsdorp en ad- juuct-adm. C. Ferguson. Het machinekamer-personeel is samenge steld uilden mach. 1ste kl. v. c. K. E. J. G. H. Hoffmannid. 2de kl. Klazinga en F. van der Ben id. 3de kl. J. van Ou- werkerk en J. A. van Horssen en mach.- leerlingen 1ste kl. M. F. Speckens, G. J. Conrad, P. Gallas, C. A. de Bode en A. B. Engelbregt. De formatie van het korps pantserfort-artil lerie is als volgt. Op 1 April gaan de llde corap. te Helder, de 12de comp. te Haarlem en de 13de comp. te 's-Gravenhage van het 4de reg. vesting-artill. over in «le formatie van het korps pantserfort-artillerie, respectie velijk als lste, 2de en 3de corap. De 4de comp. van het nieuwe korps wordt opgericht op 1 Mei 1893; zij zal garnizoen houden te Muiden. De samenstelliug van het korps is vastgesteld op 19 officieren, 752 onder-officie ren en manschappen eu 1 officierspaard. De officieren, met uitzondering van den commandaut, genieten boven hunne vaste trak tementen de navolgende toelagen, als de ka piteins ieder f 300 en de luitenants ieder f 2 00 's jaars. Met het bevel van het korps zal worden belast de luit.-kol. J. G. F. van Hou- tum, van het 4de reg. vesting-artillerie te Haarlem. i Op 's Rijkswerf te Amsterdam worden een tweehonderdtal werklieden aangenomen voor den bouw aan Hr.Ms. „Koningin Wilhelmina", welke bodem dit jaar gereed moet komen. De kapitein der mariniers J. B. Verheij, te Hellevoetsluis, wordt overgeplaatst naar hier. De mach. 2de kl. der marine J. H. Kremer, heeft te Makassar met gunstig gevolg examen afgelegd voor mach. lste kl. Door den heer P. Thesing, te Arasterdam, zijn ten behoeve van de marine 12 electrische Conz-aeintoestellen tot een bedrag van f 13.200 geleverd. Zooals men weet, worden deze in- richtingeu aun boord van onze oorlogsbodems opgesteld. Bij de Duitsche en Arnerikaansche marine zijn zij sedert laug in gebruik. Aan boord van Hr. Ms. rammonitor lste kl. „Metador" zal een inrichting worden ge maakt voor het verlichten der richtmiddelen ten einde ook 's nachts het geschut te kun nen gebruiken. Ondoordringbare uniformen. De firma Johann Wallmann heeft voor een aanzienlijke som zich het recht verzekerd de eenige verkoopers te zijn van het door den kleermaker Dowe, te Mannheim, uitgevonden kogelvrije pantssrlaken. Zij heeft dit gedaan na een proefneming voor de militaire over heden op het schietterrein te Mannheim. De firma Heinemann is alleen als bemiddelaarster opgetreden tot het sluiten van het contract. Meijer tweede stuurman aan de heeren S. van Heukelem, J. Koning, J. de Vries en P. W. A. Ohrderde stuurman aan «1e hee ren A. N. van Leijen, J. Teensma, K. ten Have, G. Klimp, J. Kuiper, L. Faber, M. l van Koesveld, T. Udema (allen met aanvul- i lingsdiploma Groote Stoomvaart) en voorts nog aan de heeren H. Carst, H. Kerkvoogd en J. C. Molenaar. Onderwijs en examens. De Rijkscommissie tot examineering van stuurlieden ter koopvaardij hield 14, 15, 16, 20, 21, 22 en 25 dezer zitting te Rotterdam. De volgende diploma's werden uitgereikt Groote Stoomvaart A eerste stuurmau aan de heeren P. Ponsen en S. V. Roggeveen, twee de stuurman aan den heer J. Jutte, en aan vullingsdiploma eerste stuurman Groote Stoom vaart aan den heer J. Maudema, derde stuur man aan don heer H. F. Kret. Groote Zeil vaart A eerste stuurman aan de heeren J. J. van Heuveln (aan wien levens aanvullings diploma 3de stuurman groote stoomvaart werd uitgereikt), M. Borg, R. Groendijk en B. Landbouw en Veeteelt. De eerste kievitseieren zijn te Texel in de vorige week reeds gevonden. In de vergadering der afdeeling Texel van de IIoll. Maatschappij van Landbouw, den 24 dezer gehouden, was in de eerste plaats aan de orde de vaststelling van het program ma voor de dit jaar te houden afdeelings- tentoonstelling. Daarvoor werd gevolgd het programma van voor 3 jaren geleden met toevoeging van eenige nummers voor Varkens en Biggen, pluimgedierte, kaas en boter. De tentoonstelling zal worden gehouden op hetzelfde terrein als voor 3 jaren, den 6 September. In Mei a. s. zal weder eene Stierenkeuring plaats hebben. Naar aanleiding van de in de vorige ver gadering gedane opmerking omtrent de aan voer van lammeren op de groote lammer markten, had de Voorz. zich verstaan met het Hoofd der Gemeente en werd voorlezing gedaan van eenige bepalingen ten dien op zichte. Het rijden met wagen3 over de markt ge durende de lammerenmarkt scheen nu echter velen niet zoo te hinderen als de vorige maal, althans men zag er nu in een belemmering van vrijheid, en om die „vrijheid" te behouden werd de zaak in kwestie thans afgemaakt. Door den Voorz. werd daarr.a nog voor lezing gedaan van een adres, door liet bestuur aan den Gemeenteraad gezonden, dat de Raad pogingen bij de Hooge Reg. zal aan wenden om de vrije invoer van vee hier in de Noordelijke Provinciën te verkrijgen, wanneer aan dezen de invoer in Duitschland wordt toegestaan. Ten slotte gaf «1e heer C. Keijser Az. eenige mededeelingen ten beste van 't geen door hem op de landbouwschool te Wage- ningen is geleerd. Hij behandelde in cle eerste plaats de voeding van het vee, en gaf verschillende op merkingen teu beste over de voeding met lijnkoeken, sesnmkoeken en aardnotenkoeken. Daarna besprak hij kortelijk het rollen van den grond, zoowel van zand- uls kleigrond. Nog altijd is te Broek op Langedijk de be3tc roode kool flink van prijs. Zelfs werd er voor eene partij, die voor een paar dagen f 8.25 kon gelden, f 10.50 besteed. Van mindere soorten kool blijft de prijs hoog veel rijzing of daling is daarin niet te be speuren. Voor uien wordt nu hoogstens f 3.25 per mud geboden. Te Opperdoes is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Kerknieuw 8. Bedankt voor het beroep naar de Evang. Luth. gem. te Medemblik, door ds. II. Van Griethuijsen, pred. te Enkhuizen. Buitenland. België. De minister-president Beer- naert wees in de Kamerzitting er op dat de be raadslagingen over het kiesrecht eindeloos gerekt worden, zonder dat eenig resultaat 60 looide van liaar neef, graaf Ploërné „De marine-officier „Ja, die op 't oogenblik in Tongkin is dat is wel ver af, maar men dient er toch rekening mede te houden." „Zoodra hij terug is, zorg ik dat ik zijn boezemvriend word," zeide de Roguière. „Inmiddels zult gij wel gele genheid hebben om mij eens aan de familie voor te stellen, zoodra zij aan den horizon van onze gezelschappen op duiken." „Dat wil ik met genoegen doende rest is dan uwe zaak." „Daarover zal je geen grijze haren krijgen, Bernheimer." In de volgende week werd „de Hugenooten," gegeven, maar Lydia gaf om dat meesterwerk van Meijerbeer niets. Voor haar had de opera een geheel andere beteekenis dan die van spel en muziek. De verbazing en bewonde ring, die het publiek toonde, zoodra zij in hare loge zicht baar werd, de bewonderende blikken, die haar werden toe geworpen, hielden haar alleen bezig. De toonen, waarnaar zij luisterde, waren die van het gefluister van bewonde ring over hare schoonheid en waarin geen enkele wan klank was, want zelfs de vrouwen voelden zich tegenover Ly dia's schoonheid machteloos, ontwapend. Ditmaal wist men wie die dames waren, want in de eerste pauze liad Bernheimer zich tot hen hegeven en had deze de dames op de hoogte gesteld van de meest bekende grootheden uit liet publiek. „Men houdt zich zeer met u bezig," zeide hij ten slotte; „de schoonheid van uwe dochter heeft in de harten der mannen eene ware revolutie verwekt. En als ik aan alle verzoeken gehoor wilde geven, zoudt ge weldra de halve opera in uwe loge zien verschijnen, om zich aan u voor te stellen." „O, dank u wel, maar daar kunnen we niet aan denken, zoolang Therese niet besloten heeft te ontvangen." „Ik moet er toch op aandringen u één mijner vrienden voor te stellen, het is een knappe, aardige jongen, die u zeer zal bevallen." Eenige oogenblikken later stelde Siunuel de markies de Roguière aan de dames voor. De jonge losbol had zich 61 van die kennismaking veel voorgesteld, maar het viel hem geducht tegen. De dames waren zeer hoffelijk, maar koel, zoodat hij niet veel verder kwam. Hoe hij gewoon was gemakkelijk intiem te worden, ditmaal moest hij tot de er kenning komen, dat het niet gemakkelijk ging. Intusschen stelde hij zich schadeloos door Lydia te bewonderen en later verzekerde hij zijne vrienden in de club, dat zij van nabij nog bewonderenswaardiger was dan van verre. Hij geloofde echter dat zij een beetje dom was, want hij had niets uit haar kunnen krijgen dan een kort „ja" of „neen*. Wat Lydia aangaat, de Roguière maakte op haar een onbeteekenenden indruk en zoo dikwijls zij hein ook ont moette, zag zij hem als het ware over het hoofd, zooals alles wat haar onverschillig was. Toen de zomer in het land kwam, vertrokken de dames naar Deauville en eerst tegen den herfst kwamen zij te Parijs terug. Maar zoodra tante over den naderenden winter begon te klagen, vertrok men naar de villa te Beaulieu. Therese haalde hier weer voor het eerst in langen tijd verlicht adem en herleefde geheel. Want in den laatsten tijd waren allerlei kleine onaangenaamheden voorgevallen, die haar zeer hinderden. Mevrouw de Saint-Maurice en Lydia hadden zich, ondanks Therese's afkeer, geheel in de genoegens en vermaken der groote wereld geworpen, of schoon Therese volstandig weigerde daaraan mede te doen. Natuurlijk had dit dikwijls gehaspel veroorzaakt, wat niet naliet op het eenvoudige meisje een onaangenamen invloed uit te oefenen. Te Beaulieu echter kwamen allen eenstem mig tot het besluit zoo stil mogelijk te leven en verschei dene weken achtereen gingen «le dames niet eens uit. Op een dag was het gesprek op Monaco gekomen en toen had Therese zelf voorgesteld daar eens een bezoek te brengen en daar het slechts op een gemakkelijk en aangenaam rij- toertje neerkwam, had mevrouw de Saint-Maurice er in toegestemd. Bij die gelegenheid was het geweest, dat Lvdia in het vorstelijke paleis den markies Girani ontmoette. Toen merkte zij hem nauwelijks op. Zij zag wel dat hij haar volgde en vlammende blikken toewierp, maar daaraan was zij sinds lang gewoon. Eerst hij de tweede ontmoeting, toen zij met Leïla bloemen plukte, schonk zij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2