heid hebben gegeven bij het voorlezen van de namen dergenen, aan wie het genot van verlof wordt onthouden wegens de „on- voldoende's" op het rapport van hun vor deringen. Na den proeftocht van Hr. Ms. instructie schip „Bellona", waarbij slechts si mijl behouden werd, heeft men den spoed der schroef eenigszins verminderd en het schip door ballast op meer diepgang gebracht, met het gevolg, dat bij den officieelen proef tocht een maximum-snelheid van 8| mijl werd behaald. Op i Sept. a. s. zal h;t 40 jaren geleden zijn, dat de vice-admiraal N. Mac Leod, direct, en comm. der marine te Amsterdam, tot adelborst iste kl. bij de marine werd benoemd. De heereu P. J. Lupgens, J. v. d. Ven en J. F. Kloprogge, commiezen in de directie der Marine te Amsterdam, worden met 1 April resp. geplaatst op de bureaux levensmiddelen, magazijnen en directie bij de landswerf aldaar. De machinisten iste kly v. k. J. G. H. Jordans en J. H. Gijzen, geplaatst aan boord Hr. Ms. monitor „Tijger" en gedetacheerd bij de conservatie op 's Rijkswerf te Am sterdam, zullen 1 April a. s. onderling van standplaats verwisselen. De luits. ter zee ade kl. C. A. Domini- cus en A. J. M. A. ridder Van der Does de Bye en de off. van gez. 2de kl. W. Schilperoort zijn jl. Dinsdag geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Am sterdam. Het voor den dienst in O. I. bestemde vaartuig „Bomeo" wordt dezer dagen te Arasterdam verwacht. Een transport van 49 schepelingen vertrekt onder bevel van den luit. t. z. 2de kl. A. J. M. A. Ridder v. d. Does de Bije en den officier van gez. 2de kl. W. Schilperoort, tot athaling van dien bodem, naar Clydebank. Onderwijs en examens. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers heeft een reg lement ontworpen voor eene op te richten weerstandkas, om daaruit ontslagen onder wijzers of onderwijzeressen te ondersteunen de afdeelingen zijn uitgenoodigd, dit reg lement vóór 1 Juni te behandelen. .De heer J. Busscher, onderwijzer aan de R. C. school te Grootebroek, is in gelijke betrekking benoemd te Uithoorn, op een salaris van 600 gulden. Landbouw en Veeteelt. Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. De gewone voorjaarsvergadering van boven genoemde Vereeniging werd gisteren ten huize van mej. de wed. C. J. Bos, te Oosthuizen gehouden. Zij werd bijgewoond door 58 leden en 24 gasten. Nadat de vergadering door den Voorzitter, den heer J. L. T. Groneman, was geopend, werden de notulen der vorige door den heer W. Teengs, Secretaris, voorgelezen en goedge keurd. Vervolgens werd door den Voorzitter mede gedeeld 1. dat de Vereeniging thans bestaat uit 171 leden en 1 zoon van een lid 2. dot een adres is verzonden aan de Tweede Kamer, inzake de peraquatie der grondbe lasting 3. dat het Bestuur den Minister van Bui- tenl. Zaken namens de Vereeniging dank heeft betuigd voor zijn met gunstigen uitslag be kroonde bemoeiingen betrekkelijk de handels betrekkingen met Spanje 4. dat tot het Bestuur der Holl. Maat schappij van Landbouw het verzoek is gericht, de vestiging eener leerhoeve voor zuivelbe reiding in Noordholland te bevorderen 5. dat de heer Eriks, te Petten, zich be reid heeft verklaard, zijne proeven met het tegengaan van bederf in de kaas voort te zetten 6. dat het Bestuur nog geene bepaalde voorstellen kan doen met betrekking tot de aangewende pogingen tot opheffing der tarra op de schoone kaas 7. dat de heer M. J. Hengeveld heeft toe gezegd der Vereeniging een afschrift te zullen doen toekomen van zijn aan den Minister in te dienen rapport betreffende de inëntings- proeven tegen vlekziekte bij varkens 8. dat is ingekomen een schrijven van de Commissie voor de handelspolitiek, waarin de aandacht wordt gevestigd op den geringen in voer van Nederlandsche natuurboter in Spanje, in verhouding tot dien van Deensehe boter. Een aantal ingekomen circulaires, prijs couranten, enz., werd voor belanghebbenden of belangstellenden ter bestuurstafel ter inzage nedergelegd. In antwoord op eene desbetreffende vraag van den heer J. Zijp Kz., werd door den Voorzitter medegedeeld dat de aan te wenden pogingen om afschaffing van het tarra op de markten te bevorderen, door het Bestuur niet uit het oog zullen worden verloren. Met goedvinden der vergadering werd be sloten het verslag over 1892 in het Land- bouw-weekblad te publiceeren en het in deze vergadering niet uit te brengen. De rekening en verantwoording over 1892, bedragende in ontvangst f 4711.30, in uit gaaf f 2086.62 en sluitende met een batig saldo van f 2624.68, werd op voorstel der Commissie van onderzoek goedgekeurd. Hierna geschiedde mededeeling 1. door den heer Dr. K. H. M. van der Zande, omtrent de uitkomsten der proefvelden over 1892. Hieruit bleek, dat de bemestingen met kunstmeststoffen over het algemeen gun. stige resultaten hebben opgeleverd, vooral bij de proefvelden op weiland. Met de proef velden op bouwland is men tengevolge van vorst, enz. niet gelukkig geweest, waardoor de resultaten wat magerder waren als men had mogen verwachten. 2. Door den Voorntter, over den uitslag van den cursus voor hoefbeslag, dezen winter te Haarlem gehouden. De cursus werd bijge woond door 15 persouen, waarvan er 9 slaagden. Hiervan zijn in Hollands Noorder kwartier woonachtig de heeren W. Blauw, te AlkmaarJ. Smit, te Avenhorn P. Smit, te Wieringerwaard, en P. Visser, te Noord- Scharwoude. Aan deze heeren werd nu het behaalde diploma en de daaraan verbonden gratificatie van f 50 door den Voorzitter met een hartelijke toespraak uitgereikt. Naar aanleiding van het door den heer Van der Zande uitgebracht rapport over de proefvelden, werden door de heeren Visser, dr. ten Bosch 'en J. Zijp Kz. besprekingen gehouden. Laatstgenoemde verzocht het rap port in het Landbouw-weekblad op te nemen. De heer Nobel, van Berkhout, geloofde dat het rapport door velen niet is begrepen. Hij beval het Bestuur aan, middelen te beramen om te bevorderen dat practische landbouwers uit dergelijke rapporten taeer nut kunnen trekken. De verschillende sprekers werden door den heer Van der Zando beantwoord. Op verzoek van den beer Zijp werd door den Voorzitter toegezegd, dat voortaan zal worden geplubliceerd, waar ter plaatse proef velden worden aangelegd. In de nu volgende pauze werdeD benoemd 1. tot afgevaardigde naar het Landhuis- houdkundig congres de heer J. Zijp Kz., met $8 stemmen 2. tot afgevaardigden naar de vergadering van het Nederl. Paardenstamboek de heer W. Teengs, met 86 stemmen 3. tot leden vati bet bestuur (wegens pe riodieke aftreding van de heeren G. Wonder en P. D. Schenk en ter voorziening in eene vacature) de heeren K. Kaaskooper, K. A. Kaan en C. Kooij, resp. met 37, 32 en 31 stemmen. Als plaats waar de e. v. najaarsvergadering in November zal worden gehouden, werd met 42 stemmen Zaandam aangewezen. Als onder-Voorzitter werd gekozen de heer C. Wijdenes Gz. Door den heer Dr. Van der Zande werden nu eenige voorloopige mededeelingen gedaan omtrent het gehouden stremsel-onderzoek. Onderzocht werden drie soorten stremsel en wel van de firma's S. J. Visser, te Uitgeest, Louw, te Kuollendam en Van Sluis, te Am sterdam. Er werd bevonden, dat deze res pectievelijk 1 10490, 1 7767 en 1: 11430 stremkracht hadden. In alle onderzochte soorten werd keukenzout en boorzuur gevon den, keukenzout in dat van de firma Louw het meest. Het onderzoek is nog niet afge- loopen. De heer J. Zijp Kz. besprak vervolgens de wenschelijkbeid van het oprichten eener Staats-hypotheekbank, op de gronden, reeds meermalen door hem in verschillende andere vergaderingen ontwikkeld en in ons blad meegedeeld. Hij weerlegde de bemerkingen, door den heer Goede, van Purraerend, on langs in //de Amsterdammer" gemaakt. De heer de Goede betoogde dat het thans geen tijd is de Regeering met een Staatshypotheek- bank lastig te vallen, nu de kieswet in be handeling zal komen. Spr. zeide het wenscbe- lijke niet in te zien van wachten, uit politieke beweegredenen, tot veel meer landbouwers te gronde zijn gegaan. Hij is noch door den heer de Goede noch door «de Amsterdammer" bekeerd en vraagt, met vertrouwen de mach tiging voor bet Bestuur, om stappen te doen ora de instelling eener Stnuts-hypotbeekbank te bevorderen. Over deze zaak werd verder het woord gevoerd door dr. ten Bosch, die tus- schenkomstvan den Staat niet wensehelijk achtte en deze aangelegenheid aan het particuliere initi atief wilde overlaten. Deze spr. geloofde, dat een heirleger van ambtenaren, voor de uitvoering der zaak vereischt, met den winst zou gaan strijken. Als men de banden ineenslaat, om door bet particulier initiatief te bereiken wat de heer Zijp bedoelt, zal men daarvan gun stiger resultaten ondervinden. De heer de Goede, van Purmerend, zeide dat bet voorstel van den lieer Zijp z. i. niet afdoende is. Nadat de heer Zijp den heer ten Bosch uitvoerig had beantwoord en zijne bedoeling nader had uiteengezet, betoogende dat voor de Staatsbank, zooaU hij zich die voorstelt, bijna iu 't geheel geen ambtenaren noodig zijn, en de heer Ten Bosch andermaal het woord had gevoerd, vroeg de Yoorz. de meening der vergadering over het plan van den heer Zijp. Met eenparige stemmen werd het Bestuur machtiging verleend, ter gelege- nertijd het denkbeeld van den heer Zijp te bevorderen. Hierna werd op voorstel van het Bestuur besloten a. De aanstelling van een zuivelconsulent in ons gewest te bevorderen. Inleider van dit voorstel was de heer J. L. T. Groneman, die het uitvoerig toelichtte en er zeer duide lijk op wees van welk nut een rondreizend proefstation zoo men de zuivel-consulenten kan noemen, kan zijn voor onze kaasmakende provincie. Voorgesteld werd de te stellen eischen publiek te maken, krachtig mede te werken tot opleiding van den persoon die noodig wordt geacht, en daartoe een tege moetkoming van f 1000 uit te loven. De Voorzitter deelde mede dat de Holl. Maat schappij van Landbouw voor dit doel ook f 500 beschikbaar wil stellen, naar aanleiding waarvan werd besloten f 1000 uit te geven als het Bestuur dit noodig oordeelt of f 500, wanneer ook de H. M. v. L. f 500 bij draagt. b. Om eene overeenkomst aan te gaan met de kaasfabriek te Hoogkarspel, in zake een onderzoek naar de uitvoerbaarheid van melk- aankoop op volledige gehalte, waarvoor een crediel van hoogtens f 100 werd toegestaan. Inleider van dit voorstel was de heer J. Koopman. c. Tot het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid van het verhuren van sui kerbietenveld naar gehalte de benoodïgiie mon sters te betrekken uit AnnaPaulownaen Wierin gerwaard. Hiervoor werd op voorstel van den inleider, den heer P. D. Schenk, een crediet van f 50 toegestaan. d. Tot het bevorderen van het opleiden van hoefsmeden, door het steunen van jong gezellen, die den cursus in het hoefbeslag wenschen te volgen, en daarvoor zes bijdra gen a f 50 elk bescbikbnar te stellen. De heer C. Wijdenes leidde dit voorstel in. e. Om een onderzoek in te stellen naar de waarde voor den landbouw van petroleum- motoren, rechtstroo- en éénpaards-dorschmachi- nes, windkatmolens, enz. Tot dekking der te maken kosten werd een crediet verleend tot een maximum van f 600. Inleider was de heer K. Breebaart Jzn. f. Om de aangevangen proefnemingen tegen het kalfverleggen voort tc zetten en daarvoor een bedrag van f 100 toe te staan. De heer G. Wonder, die dit voorstel inleidde, deed eenige mededeelingen omtrent de in het vorige jaar met de proefneming verkregen resultaten, die niet in voldoende mate licht verspreidden om daarover zonder nader onder zoek een oordeel te kunnen vellen. De heer Vijn, van Twisk, deelde mede dat de proeven op zijn stal met goeden uitslag werden ge nomen. g. Om een adres tot ondersteuning van het kanaalplan SchagenStolpen te zenden aan de Tweede Kamer en aan de Provinciale Staten van Noordholland. Dit voorstel werd door den heer P. Buis Jz. ingeleid. De. begrooting voor 1893 werd nu vastge steld op f 4348,18 in ontvangst en uitgaaf. Ten slotte meldden zieh verschillende per sonen voor het lidmaatschap der Vereeniging aan. Na te hebben medegedeeld dat de heerJ. de Vries, van Kwadijk, waar de heer Eriks, van Petten, zijne methode heeft toegepast,ter ver gadering een paar bij hem gemaaakte kazen heeft meegebracht, voor belangstellenden ter bezich tiging, sloot de Voorzitter hierop met de gebruikelijke plichtplegingen de vergade ring. De heer Van Foreest, die in de aanneming van alle bestuursvoorstellen het bewijs zag dat het Bestuur voor zijn taak volkomen berekend is, bracht het daarvoor zijn hulde, inzonder heid aan den Voorzitter, die deze vergadering op zulk eene uitnemende wijze leidde. In de gemeenten Barsingerhorn, Winkel en Wieringerwaard staan de grasvelden uitermate voordeelig. In den Schrinkaagpoluer en in den Waardpolder loopt al jong vee in de weide. Bij den heer L. Scbekkermun, te Wijdenes, is eene koe aan miltvuur gestorven. Het dier is verbrand, terwijl de stallen ontsmet zijn. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Herv. kerk te Texel. Goede Vrijdag 31 Maart, Burg, voorm. 10 u., ds. van Schaick. Voorbereiding, 's av. 6.30, ds. van Schaick. Avondmaal. Waal, voorm. 10 u., ds. de Mazure. Voorbereiding, 's av. 6.30, ds. de Mazure. Avondmaal. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. Avond maal. De Cocksdorp, voorm. 9.30, de heer Barends. Zondag 2 April (Eerste Paaschdag), Burg, voorm. 10 tl., ds. van Schaick. Waal, voorm. 10 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, nam. 2 u., ds. Leffef. Oudeschild, voorm. 10 u d9. Leffef. Bevestiging en voorberei ding. Oosterend, nam. 2 ds. de Ma zure. De Cocksdorp, voorm. 10 u., de heer Barends. Doopsgez. kerk te Texel. Zondag 5 April (Eerste Paaschdag), Burg, voerm. 10 u., ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Goede Vrijdag 31 Maart, voorm. 9.30, Schagerbrug, ds. van Deursen. Avondmaal'. Zondag 2 April (lste Paaschdag), geen dienst, wegens vacature. Maandag 3 April (2de Paaschdag), voorin. 9.30, Ondesluis, ds. van Deursen. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Goede Vrijdag 31 Maart, voorm. 9.30, Sint-Maartensbrug, ds. Kocb. Avondmaal. Zondag 2 April (lste Paaschdag), voorm. 9.30, Burgerbrug, ds. Kocb. Maandag 3 April (2de Paaschdag), voorm. 9.30, Sint-Maartensbrug, ds. Kocb. Doopsgezinde kerk te Zuid-Zijpe. Goede Vrijdag 31 Maart, 's av. 7 uur, Oudesluis, ds. van Calcar. Zondag 2 April (lste Paaschdag), voorm. 9.30, Zuid-Zijpe, ds. van Calcar. Doop. Maandag 3 April (2de Paaschdag), voorm 9.30, Oudesluis, ds. van Calcar. Avondmaal. Ned. Herv. kerk te Callantsoog. Zondag 2 April (l9te Paaschdag), voorm. 9.30, ds. van Dijk, van Wieringen.jAvondmaal. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Goede Vrijdag 31 Maart, voorm. 9 uur, ds. Mühring. Avondmaal. Zondag 2 April (lste Paaschdag), voorm. 9 u., Valkoog, ds. Mühring. Maandag 3 April (2de Paaschdag), voorm. 9 u., ds. Mühring. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 2 April (lste Paaschdag), voorm. 9.30, ds. van Deursen. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 2 April (lste Paaschdag), voor middag 10 ure, ds. Bron, van Helder. Avondmaal. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 2 April (lste Paaschdag) nam. 1.30, ds. Bron. Ned. Herv. kerk te Hippolitushoef op Wieringen. Zondag 2 April (lste Paaschdag), voor middags 10 ure, ds. van Kluijve, van Schagen. Rechtszaken. Kantongerecht te Helder. Uitspraken van 22 Maart 1893. J. D. en C. D., beiden te Helder, en A. R., te Brielle, delven naar konijnen zonder vergunning, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. M. J. R. en C. T., beiden te Texel, rijden met te zware vracht op den weg, ieder f l boete of 1 dag hecht. D. 8., te Helder en P. B., te Anna Paulowna, vee weiden op kanaalgronden zonder vergunning, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. J. F. M., te Helder en D. C. D., te Texel, in den winkel voorhanden hebben van een surrogaat van boter zonder dat op de ver pakking of de waar het woord surrogaat of margarine in duidelijke letters voorkomt, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. H. W., J. de R. en J. K., allen te Helder, dronkenschap, ieder f 1 boete of 2 d. hecht. V. O., huisvrouw van A. van den B., te Helder, dronkenschap bij eerste herhaling, f3 boete of 3 dagen hecht. J. S., te Helder, dronkenschap bij tweede herhaling, 3 dagen hecht. D. H. D., te Helder, dronkenschap bij derde herhaling, 6 dagen hecht. A. de B., te Helder, dronkenschap bij vierde herhaling, 8 dagen hecht. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 28 Maart. K. U., teEgmond-binnen, jachtwetovertre ding, appèhaak, vrijgesproken. W. K., te Alkmaar, diefstal, vrijgesproken. J. K., huisvr. van G. J. d. J., te Helder, beleediging, f 5 boete of 3 dagen hecht. M. O., te Berkhout, oplichting, 8 dagen gev. T. G., te Urk, mishandeling, f 5 boete of 3 dagen hecht. L. S., te Enkhuizen, mishandeling, 8 dagen gev. J. K., te Medemblik, diefstal, 14 dagen gev. J. B. Wz. en J. M., te Medemblik, mis handeling, de eerste 8, de tweede 11 dagen gev. H. K., te Urk, vernieling, f 10 boete of 5 dagen hecht. G. d. B., te Urk, beleediging, f 3 boete of 2 dagen hecht. H. v. te Urk, mishandeling, 8 dagen gev. 64 de bladen omsloeg en die zij zich voornam te sluiten zoodra de inhoud te vurig werd. Maar Girani had het bij het brieQe niet gelaten hij was teruggekomen. Zijne droomerige oogen konden ook scherp zien en hadden spoedig het kleine, achter groen verborgen terras ontdekt, dat Lydia als waarnemingsplaats diende. Op den dag was hij voorzichtig, maar des avonds sloop hij zoo na als hij kon, wachtend op eene gunstige gelegenheid. Dikwijls, als hij onder aan den met wijn ranken begroeiden muur leunde, kon hij Therese en Ly dia hooren praten. De ernstige toon van Therese's stem beviel hem niet, maar hij begreep spoedig, dat zij in het liefdesavontuur niet ingewijd was. De aanwezigheid van hare nicht in den tuin was Lydia onverdraaglijk geworden en zonder te weten waarom had ook Therese daardoor den indruk gekregen van iets ge dwongens in hun tegenwoordige verhouding, eene reden waarom zij zich meestentijds spoedig weer in huis terug trok. Dan kon Lydia zonder vrees de villa-straat langs zien om uit te kijken naar den Italiaan. Eens op een dag, toen zij met een boek op het terras zgt, viel er eensklaps een roos voor hare voeten neer. Zij hief de oogen op en drie schreden van haar af stond Girani, slechts door den muur van haar gescheiden en keek haar aan. Zij kleurde, maakte eene beweging van ongeduld en wilde opspringenmaar hij vouwde de handen samen en met eene smeekende uitdrukking in zijne oogen, zeide hij Blijf tocli, wat ik u bidden mag, ik ga reeds In weerwil daarvan bleef hij nog wel eenige minuten staan met gevouwen handen, alsof hij in vervoering voor het beeld van eene schoone madonna stond; toen hoog hij eerbiedig en verwijderde zich. Maar aan de bocht van den weg keek hij nog eens om en toen hij haar nog op de zelfde plaats zag, lachte hij, stralend van vreugde en wierp haar een kushand toe. Deze snelle verandering van eerbiedige bewondering tot zulk een vrijheid beviel Lydia niet. Zij trok zich snel terug, maar den volgenden dag wachtte zij op het terras te raidden van de bloemen en heesters, wier geur hare zinnen verwarden, weder op hem. Maar hij verscheen niet 65 en onvergenoegd verliet zij hare wachtpost, uit haar hu meur, dat dit aangename tijdverdrijf haar heden niet ge gund werd. Een dag later zag zij hem onverwachts voor zich en daar zij niet gehoopt had hem dien dag te zien, dacht zij er niet aan heen te gaan. Hij trad op haar toe met dezelfde eerbiedige houding die hij eerst aangenomen had en die zoozeer verschilde van de manier, waarop hij haar een kushand had toegeworpen. Terwijl hij bijna in het stof knielde voor haar, begon hij te spreken en wat hij met zijne weeke melodieuse stem zeide, geleek op een lief dessonnet. Hij had juist geraden, dat Lydia in hem een romanheld zag en hij stelde dien voor met zooveel gloed als zij maar wenschen kon. Maar hij speelde den practischen held, want hij klom op een steen, die aan den voet van den muur lag en waardoor hij ondanks zij het hem ver bood, zijn gelaat op de hoogte van hare handen bracht. ,/Waarom zijt ge zoo bevreesd?" fluisterde hij.Als daar beneden blijf staan, kan men mij hooren." Zij had kunnen zeggen: Spreek dan in het geheel niet," maar zijne woorden bevielen haar. Zij liet hem toe op den steen te blijven en toen hij wankelde, stond zij hem toe zich aan het hekwerk van de verande vast te houden. In zijn doen bleef hij even eerbied ig, maar zijne woorden werden hoe langer hoe vrijer. Zij gaf hem wel geen ant woord, maar zij verwijderde zich ook nietdat was meer dan hij had durven hopen. Lang sprak hij zoo met haar in de avondschemering en men moest Lydia roepen voor zij zich kon losrukken uit deze bekoring. Zij stond hem niet eens toe hare hand aan te raken, waarom hij haar gebeden had en zoo gevoelde zij zich zeker in haar aan bidder een slaaf te hebben, die haar aanbad en dien zij lachend liet begaan. Gedurende acht dagen zette zij dit spel voort, zonder dat er verandering in kwam, Om niet verrast te worden had zij Leila in de laan, die naar het terras voerde, op schildwacht gezet. Op deze wijze was zij vrij te doen wat zij wilde en toch tevens beschermd, want zij behoefde slechts een zachte roep te doen hooren om de Mulattin aan hare zijde te zien.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2