rij geneeskundig werden onderzocht, heeft dan eindelijk doel getroffen. Te beginnen met dit janr, gaat de keuring thans aan gemelde examens vooraf. Overgeplaatst van hier naar 's Gravenhage, de 1ste luit.-adj. F. Smith, van het 4de reg. vest.-artillerie. In de Marine-directie te Amsterdam is het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen met de gesp Atjeh 13731890 uitgereikt aan boord van Hr. Ms. „Wassenaar" aan de schepelingen F. Boerema, J. Bitten, P. Yan Bolhuis, M. Blankere, J. J. Brouwer, R. J. Bax, C. Dielen, F. Baak, J. H. Hendrix, Y. liuijsers, M. de Jongh, J. Johannes, W. F. de Jaeger, J. Kok, P. J. Koning, A. Kerk hoven, J. Koster, N. Lensen, P. Landman, P. Meershoek, J. Mittertreiner, A. K. L. Molenaar, R. C. Mortier, J. Pruimboorn, J. van Poortvlet, P. Serré, A. A. Schuurman, A. Spee, B. H. Terburg, J. J. Vinke, H. P. Vos, H. F. de Vries, C. L. H. Winkelman en T. A. Vervoort. Aan boord van Hr. Ms. wachtschip aan G. R. Reinders en W. Bovenschulte. Aan boord van Hr. Ms. „Tijger" aan A. van Dam en J. B. Ligt- voet. Op 's Bijkswerf te Amsterdam is de zil veren medaille met daaraan verbonden grati ficatie van f 60. wegens 24jarigen trouwen en eerlijken dienst, toegekend aan C. van ReinderhofF en D. Adriaanse, scheepm. ijz. bouw N. Kikkert, schilder G. van der Mey en D. Levendig, vuurwerkersT. Bewier en J. F. Tucke, bankwerkersD. P. Scheepers, sieter; B. G. Matthijsen, metselaar; J. H. Eden en P. Happee, schrijvers 1ste kl.J. H. Witte, tijd. comm. scheepm. ijz. bouw. De gouden medaille, met gratificatie van f 100, wegens 36jarigen dienst, is toegekend aan A. de Klerk, comm. ijz. bouw. Departement van Marine in Oost-Indië. Benoemd Tot 2de machinist bij de Gouver- nements-Marine, de ambtenaar op wachtgeld J. S. Feijtot bavenm. te Samarang, de havenm. te Padang A. Boerste Padang, de havenm. te Tjilatjap J. W. Nix te Ma- kassar, de havenm. te Oleh-leh P. Posthumus; te Tjilatjap, tevens fungeerend ontv. der in- en uitvoerr. en acc. aldaar, de havenm. te Riouw W. F. Versteegh; te Riouw, de havenm. te Soemenep J. Kuijp te Oleh-leh, de ha venm. te Banjoewangi H. A. Tadema Wie- landt te Soemenep, tevens fung. ontv. der in- en uitvoerr. en acc. aldaar, de comm. bij het havendepnrt. te Soerabaja K. D. De Vassy te Banjoewangi, tevens fung. ontv. der in- en uitvoerr. en aco, aldaar, de tijd. gezagv. bij de hnvenw. in de Koninginnebaai (Pa dang) J. U. Boujertot comm. bij het ha- vendep. te Soerabaja de 1ste stuurman bij de gouv.-marine, J. Hemmes. Belastmet de waarn. der betr. van 1ste assist. bij het hydrogr. bureau te Batavia, de 2de ass. bij dat bureau J. Vos. Verleendeen jaar verlof naar Europa, weg. langdurige dienst, aan den ln ass. bij bet hydrograph. bureau te Batavia D. J. W. A. G. Coopsaan den havenm. te Makassar H. Ter Poorten. Ontslagenop verzoek, eerv., de gew. lichtopzichter lste kl. by de kunstverl. J. F. Van de Woestijne. Benoemd bij het Marine-etablissement te Soerabaja, tot 2den opziener voor het vak van scheepsbouw, B. Loggies tot 3den id., G. J. A. F. Brands; tot commandeur voor genoemd vak, J. C. Roggeveen. VerleendEen jaar verlof naar Europa, wegens langdurigcn dienst, aan den 2de be waarder bij de marine-magazijnen te Soera baja J. A. J. Rokes. BelastMet de waarneming der betrekking van 2de bewaarder bij de marine-magazijnen te Soerabaja, de klerk bij het marine-établis sement aldaar, J. van Enk, met bepaling dat hij bij gebleken geschiktheid definitief tot die betrekking zal worden benoemd. beslissen, in hoeverre het nuttig is dat leer vak ook in die gemeente in te voeren. Landbouw en Veeteelt. Jl. Woensdag is te Zwolle de algemeene vergadering der vereeniging „het Nederland- sche Rundvee-Stamboek" gehouden. De ver gadering werd met een toespraak geopend door den Voorzitter, deu heer J. Breebaarl Kz. Aangenomen werd het voorstel, om, indien znlks door de afdeelingen wordt verlangd, een inspecteur van het Nederlaodsche Rund vee-Stamboek bij de keuringen voor provin ciale aubsidiën als anderzins tegenwoordig te doen zijn. Aan het verslag omtrent den toestand der Vereeniging ontleenen wij het volgende Het aantal leden is over het afgeloopen jaar met 51 toegenomen, en alzoo van 1336 in 1891 tot 1387 in 1892 geklommen, terwijl het aantal ingeschreven runderen met 498 is vermeerderd, 265 koeien en 223 stieren. Met leedwezen wordt gewag gemaakt van de pogingen, aangewend tot inzending van vee, in het stamboek ingeschreven, naar de ten toonstelling te Chicago, die op financieele hezwaren afstuitten. De Regeering stelde geen subsidie beschikbaar en der Vereeniging ont brak het aan de noodige middelen. Door de vereeniging werd een prijsvraag uitgeschreven „Wat leeren wetenschap en practische ervaring omtrent de voorstelling in bloedverwantschap bij het rundvee Slechts 2 antwoorden zijn ingekomen, waaromtrent de commissie adviseert de uitgeloofde prijzen niet toe te kennen. Besloten werd dat de behandeling van het voorstel tot hernieuwde uitschrijving dier prijsvraag in een volgende vergadering door het hoofdbestuur tijdig zal worden voorbereid. Een belangrijk besluit werd genomen in zake de inschrijvingskosten. Tot dusverre be droegen dezen f 5 per stuk, 't geen de al- deelingen Friesland en Groningen te hoog achtten. Het voorstel van Friesland, verleden jaar in de algemeene vergadering gedaan, om de inschrijvingskosten op f 2.50 te bren gen, geamendeerd door Groningen om ze op f 3 te bepalen, was met groote meerderheid van steromen (22 tegen 6) verworpen. Dit jaar had Friesland hetzelfde punt op de agenda gebracht en de commissarissen deden thans j het voorstel, om wanneer 4 stuks of meer van denzelfden eigenaar op dezelfde plaats, of 5 stuks of meer van verschillende eigenaars op dezelfde plaats aanwezig, tegelijk worden ingeschreven, de inschrijvingskosten te bepa len op f 2.50 per stuk. Dit voorstel, waar mede de afdeeling Friesland zich best kon vereenigen, werd bij applaus aangenomen. Tevens werd bepaald, dat dit voorstel eene terugwerkende kracht zal hebben, dat ge noemde bepaling ook van toepassing is voor reeds vóór 1 Mei aangegeven dieren en ook voor de ingeschreven dieren op de locale keuringen te Appinga, Noordhorn enz. ge houden, zoodat al de eigenaars dier dieren slechts f 2.50 in plaats van f 5 te betalen hebben. Met het oog op de omstandigheid, dat dit jaar overal zeer veel aangiften rullen plaats hebben, werd de termijn van gewone aangifte tot 1 September verlengd. Een voorstel van de afdeeling Groningen, om de tusschentijdsche keuringen af te schaf fen, werd verworpen een voorstel vau dezelf de afdeeling, om het kalverenboek uit te geven, indien de financiën dit toelieten, werd aan genomen. Door de algemeene vergadering zullen voor taan de afgevaardigden worden gekozen naar de algemeene vergadering van het Nederlandsch Landbouwcomité. Het hoofdbestuur, dat tot nu toe de afgevaardigden koos, achtte dit wenschelijk, nu het Landbouwcomité, waarbij volgens een vroeger genomen besluit de Vereeniging zich heeft aangesloten, na ontbinding der Koninkl. Landbouwcoramissie hare statuten heeft herzien, die bij Kon. be sluit zijn goedgekeurd en thans een meer officieel karakter hebben genomen. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren J. Breebaart Kz. en W. J. baron van Dedem van de Rollecate. Overeenkomstig het voorstel van het hoofd bestuur wordt mede besloten, aan de Koning in-Regentes een adres te richten, om ter bevordering vau de belangen der Nederl. rundveefokkers eene rijkssubsidie te verleenen van f 10,000. Tot eerelid der Vereeniging werd benoemd de heer dr. Hakestein, te Bonn, secretaris van de Landbouwvereeniging „Oost-Pruisen". Dezelfde onderscheidiug viel ten deel aan den heer Herman F. Bultman, een der mede oprichters van het Stamboek. Ten slotte werd, daartoe uitgenoodigd door de Zeeuwsche afdeeling, voor de plaats der volgende algem. vergadering Goes aangewezen. Het polderbestuur van den Schermer (groot 4414 hectaren) heeft de heide ingediende ontwerpen voor eer.e gedeeltelijke stoombe- maling verworpen. Ten einde de windberaa- ling beter aan haar doel te doen beantwoor den, is aan het dagel. bestuur een crediet verleend, groot f 25,000, tot verhooging der kaden en uitdieping der vaarten. In 1892 stierven eenige runderen van den heer J. de Boer J.Wz., te Edam, aan milt vuur. Nauwelijks zijn thans de runderen van dien veehouder in dezelfde weide, of weder is eene koe aan de ziekte gestorven. De wettelijke bepalingen worden toegepast. Bij enkele veehouders op het eiland Tho- len, o. a. te Oud-Vosmeer, deed zich het verschijnsel voor, dat koeien, die overigens gezond waren, de kracht misten om zich staande te houden en als echte dronkaards op hun pooten stonden te waggelen. De vee arts, wiens hulp werd ingeroepen, meende dit verschijnsel te moeten toeschrijven aan het gebruik van aardappels, die door vele landbouwers als voedsel aan het rundvee worden gegeven. Als een bijzonderheid meldt men 't volgen de Eene zeug van den te Hoogwoud wo nenden landman A. A. wierp in 't begin van Maart 18 jongen Daarvan werden 8 ver kocht a f 12 en negen a f 13. 't Overige big wordt geacht een waarde te bezitten van f 6 a 7 Alzoo f 220 voordeel van één varken. De heer Viger, minister van landbouw in Frankrijk, b°zocht gisteren de veemarkt La Villette (waar een vee-tentoonstelling gehouden werd) en hield daar eene redevoering, waar in hij te kennen gaf, dat in de tegenwoor dige omstandigheden het verbod tot invoer van vee over de Belgische grens niet kan ingetrokken worden, wezens den gezondheids toestand van het uit België en Holland af komstig vee. Buitenland. Engeland. De verloving van den Hertog van York met de Prinses May van Teek wordt officieel aangekondigd. Duitschland. De Keizer kwam jl. Woensdagnacht met een extratrein van Postdam te Berlijn aan. In het paleis des rijkskanseliers lag alles reeds in diepe rust; een politie-agent moest de bedienden opschellen. De Keizer had daarna een onderhoud van een uur met Caprivi, waarin het besluit genomen werd tot ont binding van den Rijksdag, en voorts voor goed werd afgezien van het regeerings- ontwerp, ten gunste van het voorstel-Von Huene, zooals Caprivi heden in den Rijks dag meedeelde. Noorwegen. In de jl. Dinsdag ge houden zitting van den Raad van State is het kabinet-Stang als volgt samengesteld Emil Stang, Minister van Staat te Chris- tianiaGram, Minister van Staat te Stock- holmHagerup, StaatsraadThorne en Euru, Oud-staatsraden Bang, professor Olssen, kapitein der artillerieNielson, di recteur eener exploitatie-maatschappij Motzfeld, assessor; Harbitz, consul. De zeven laatstgenoemden hebben de porte feuilles nog niet verdeeld. Zwitserland. De „Gazette de Lau- sanne" zegt, over de ontvangst van den Duitschen Keizer sprekende, dat het in Zwitserland zeer de aandacht heeft getrok ken, dat de Keizer in zijne rede zoo dui delijk op de handelsverdragen zinspeelde. „Na het vertrek der vorstelijke personen", zegt de „Gazette „heeft men zich bij ons verblijd over de gevolgen, die zijn bezoek voor ons land belooft hebben men zou echter nog meer verheugd zijn, als men het volgende jaar kon hopen op een be zoek van den heer Carnot, als overbren ger van een goed handelsverdrag. De regeering en het volk van Zwitserland zouden den president der republiek zeker met veel geestdrift ontvangen. Rusland. Volgens een correspondent van de „Daily Chronicle" is der keizerlijke familie op de Krim een ongeluk overkomen. Het rijtuig, waarin Czaar, de Czarina en grootvorstin Xenia zaten, stortte om, toen het over een brug reed, en allen die er in zaten werden in den vloed geslingerd. Met groote moeite werden zij gered. Dit ongeluk, evenals een onlangs uitgebroken opstand onder de Kozakken in het gebied van den Don, wordt zooveel mogelijk ge heim gehouden. Kerknieuws. Beroepen bij de Ilerv. gem. te Dokkum, ds. J. H. W. Bisschop Boele, pred. te Twisk. Het zesde jaarfeest van het „Leger des Heils" in Nederland werd jl. Donderdagavond te Amsterdam met eene groote bijeenkomst in „Maison Stroucken" gevierd. Gemengd nieuws. In de jl. Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van het bestuur der Ned. Hótelhoudersbond en eenige belang stellenden is besloten, de Internationale Tentoonstelling van Nijverheid dit jaar niet te houden in het Paleis voor Volks vlijt, doch in een speciaal daarvoor op te richten gebouw. De groote belangstelling en de vele aanvraag om plaatsruimte, welke zoowel van binnen- als buitenland bij de Com missie ingekomen zijn, hebben tot dit be sluit geleid. Eveneens is met het oog hierop besloten, de Tentoonstelling in de maanden Augus tus, September en zoo noodig October te doen plaats hebben. Programma's, borderellen van aangifte en alle gewenschte inlichtingen zijn te verkrijgen bij den heer A. Agema, Ruys- daelkade 15, Amsterdam. Aan den heer Louis Bouwmeester is te Amsterdam het navolgende overkomen. Hij liep jl. Zaterdagavond met zijn vrouw over de Muntsluis. Voor hem uit liepen twee meisjes van 14 jaren. Hij zag toen, dat een dier onverlaten, die tegenwoordig Arasterdam voor meisjes zoo onveilig ma ken, een dier meisjes aanpakte. Dien kerel een slag in het aangezicht toe te brengen, was voor den verontwaardigden Bouwmees ter het werk van een oogenblik, en dat de slag goed aangekomen is, kan blijken uit het feit, dat hij bij die gelegenheid den duim zijner rechterhand brak. De duim is gezet en zit thans in gipsverband, maar als dank voor zijn flink optreden, zal de heer Bouwmeester minstens gedu rende vier weken het gebruik dier hand moeten missen. De begaafde dochter van den gepensionneerden majoor der inf. Timmer mans, den bekenden schrijver over militaire zaken, maakt als zangeres een kunstreis over Oost-Java, nu haar vader als thesaurier van de Bataviasche spaarbank ontslagen is, tengevolge van de oneerlijkheid van derden en daardoor een zorgvollen ouden dag tegemoet gaat. Sedert eenige jaren woont te Haar lem in'de Spaarnwoudersstraat een uitdrager, W. Umans genaamd, die tevens een huis van verkoop met recht van weder-inkoop houdt. Hij is ongehuwd en leidt een kluizenaarsleven in een slecht onderhouden huis, waarvan geen ruit heel is en de ramen met planken dichtgespijkerd zijn. De man heeft veel last van de straatjeugd, die hem meermalen schade toebrengt. Gisteravond plaagden de straatjongens hem weder. Hij werd daardoor zoo driftig, dat hij, opgewonden door sterken drank, een revolver laadde en op de menigte voor zijne woning schoot. Een 29-jarige bleekersknecht werd in het linkerdijbeen en een 14-jarige knaap in de hand geraakt. Umans is door de politie aangehouden, maar na verhoor weder ontslagen. Het flesschentrekkersgilde. Het bureau voor handels-informatien Wijsmuller 3c Co., te Amsterdam, heeft de volgende circulaire verspreid De vele gevallen van oplichting, die ondanks onze herhaalde waarschuwingen helaas nog al te dikwijls kunnen geconsta teerd worden, hebben ons doen besluiten om het middel, door ons in het buiten land, voornamelijk Engeland, met goed gevolg toegepast, ook hier te lande aan te wenden en voor den reöelen handel kosteloos verkrijgbaar te stellen eene vol ledige lijst der wijdvertakte bende van het gilde „koopen en niet betalen". Elke aan vrage moet vergezeld zijn van eene ge frankeerde enveloppe. Een meisje te Sliedrecht is door aan houdend touwtjespringen zóó ernstig onge steld geworden, dat zij terstond onder ge neeskundige behandeling moest worden gesteld. Te Katendrecht is een meisje van 10 jaar, dochtertje van L. v. L., 's morgens dood te bed gevonden. Men acht het niet onmogelijk, dat al te druk touwtje springen de oorzaak van haar plotselingen dood is geweest. In het „Utr. Dagblad." schrijft Nicolaas Beets 0. a. Onderwijs en examens. Oe Rijkscommissie tot het examineeren van machinisten aan boord van koopvaardijschepen, heeft in hare gehouden zitting uitge reikt .- het diploma C aan de heeren J. P Meijer en M. C. ran der Waarden het dip loma B aan de heeren M. Deutekom, H. G. van Helden, C. G. Vattier Kraaae, H.Jans- sonius, P. H. Leicher en J. J. de Puijhet diploma A aan de heeren D. van Hekken, J- H. Knöptels, F. 8. Goedhard. Veertien candidaten hadden zich aangemeld. De openb. lagere school te Schagen telt sedert 1 dezer 334 en de R.-K. Parochiale school aldaar 162 leerlingen. In de vergadering van B. en W. van Koedijk werden op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare lagere school in alphabetische orde geplaatst de damesKlazinga, Wanne- perveen, Van Twisk, Hoogwoud en Van de Vries Wijk, Slagharen. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft aan de onderwijzer", die een aanteekening voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek hebben verworven, eene gratificatie van f 25 toegekend. Door B. en W. van Amsterdam is besloten aan de hoofden van alle openbare lagere scholen onder zekere voorwaarden vergunning te verleenen om desverkiezende in den loop van het jaar schoolwandelingen te doen met de leerlingen der hoogste klassen hunner scholen. De Gemeenteraad van Enschede besloot om aan elk hoofd eener openbare of bijzondere school, of, zoo bet hoofd verhinderd is, een onderwijzer dier school eene som van f 25 toe te staan, om daarvoor een paar aan te wijzen scholen in Den Haag en Amsterdam te bezoeken, waar handenarbeid is ingevoerd. Na het bezoek zal alsdan een verslag aan den Raad worden ingediend, om daaruit te Raimond, door Sanvuel daartoe aangeraden, voor drie duizend aandeelen van vijfhonderd franks in. Daar hij op de lijst de grootste namen van Frankrijk vermeld zag, geloofde hij daarmede eerstens mede te werken tot de sociale verbetering en tweedens er goede zaken mee te maken. Een dezer doeleinden, welke hij vervolgde, werd werkelijk verwe zenlijkt. De papieren stegen met ongehoorde snelheid en het scheen niet meer dan zeker te zijn, dat de aandeelhouders hun kapitaal zouden zien verdriedubbelen. Raimond was dus van alle zorgen bevrijd en zonder meer bevreesd behoeven te zijn voor ruïneeren, kon hij het geld, dat hij niet in de nieuwe onderneming gestoken had, naar hartelust uitgeven. Aan al deze dingen dacht hij op dit bal, waarmede Bernheimer zijne financiëele overwinning vierde, terwijl hij tegen de salondeur geleund stond en naar Lydia zag, die met Maurice de Roquière danste. Hij volgde haar met de oogen en was verrukt over de bevalligheid, waar mede zij aan den arm van haren danser in den wals rondzweefdehij vond haar zoo betooverend schoon, dat het hem volstrekt niet vreemd toescheen, dat men haar het hof maakte en bewonderde en de blikken, welke op hare blanke schouders en hare weelderige vormen geworpen werden, wekten in hem niet de minste ijverzucht op. Niet de minste verdenking kwam in hem op. Hij was in de vroolijkste stemming, toen hij aan den arm getrokken werd en, zich omkeerende, Bernheimer bemerkte, die lachend, maar toch met een onrustig iets in het gelaat, voor hem stond. „De gravin schijnt zich voortreffelijk te amuseeren/ zeide hij, terwijl hij op Lydia wees, die hen juist voorbij ging. „O, hoe benijdenswaardig zijn de jongelieden toch, die met haar mogen dansenVoor ons is het niets meerWanneer ik echter „wij" zeg, heb ik eigenlijk ongelijk, want als gij slechts wildet „Ik zou mijzelf bespottelijk toeschijnen, wanneer ik nu nog op den inval kwam, op de maat der muziek te gaan rondspringen," viel Raimond hem lachend in derede. „Die beminnelijke dwaasheden heb ik reeds lang achter den rug." „Een prachtige danser, die Roquière," zeide Bernheimer, 129 tevens waarschuwend. „Hij wordt als zoodanig ook algemeen bewonderdEn ook stelt hij eene vrouw altijd in een voordeelïg licht, wanneer hij met haar danst, want hij vraagt daarvoor niet iedereen." „De gravin heeft hem ook gaarne tot danser; zij danst ook niet met den eersten den beste." Bernheimer maakte een geheimzinnig gebaar en dacht bij zichzelf: „Alle getrouwde mannen zijn toch aan elkaar gelijkMen toont hun het gevaar en dan sluiten zij juist de oogen om maar blind te kunnen zijn Gij wilt verdriet hebben, beste vriendhet zal u ook niet gespaard blijvendat wil zeggen, wanneer ik niet tusschenbeide treed Lydia en Roquière kwamen nu naderbij, daar de dans geëindigd was. Samuel schreed dadelijk op Lydia toe en scheen haar zoo spoedig mogelijk van Roquière te willen scheiden. Zij scheen Bernheimer echter in het geheel niet te bemerken en wendde zich tot haar echtgenoot met de woorden„Wanneer gij het goed vindt, zullen wij heen gaan." „Hoe, denkt gij ons nu reeds te verlaten riep Bern heimer uit. „Het is toch nog zoo laat niet." „Wij wilden ons slechts even bij u laten zien en moesten eigenlijk nog naar de Layracs ik ben echter te moe en moet voor den dag van morgen zorgen." „Wat is er morgen dan?" „Wat het gisteren en vanavond was en wat het den geheelen winter door zal zijn," antwoordde Raimond met een gelaten lachje. „Feesten, waarop men verschijnen moet, al zou men nog zoo gaarne tehuis blijven." „Wat zult ge dan wel aanvangen, wanneer ge oud zijt vroeg Roquière lachend. „Dan zal ik mij er over trachten te troosten, dat ik niet jong meer ben." Bernheimer had intusschen Lydia zijn arm aangeboden en Roquière volgde met Raimond. Zoo bereikten zij de eetzaal, waarin een groot buffet was aangebracht. Er werd hier lustig gegeten en gedronken, waarschijnlijk op het welslagen der nieuwe onderneming, waarvan het succès zonder twijfel schitterend zou zijn. Samuel drong met een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2