NEDERLAND. gouverneur een burgerlijk gouverneur te stellen met gelijke bevoegdheid, waardoor de toestand nog verwarder werd. Het is bewezen en door eenparige getuigenis van Atjehers bevestigd, dat op zeker tijdstip het verzet geheel verlamd was en de meest invloedrijke stamhoofden reeds aan onderwerping aan het Nederl. gezag dachten en dat het Nederland niet de minste moeite zou gekost hebben, eindelijk zijn doel te bereiken. Dat was het geval toen Van der Heijden de strijdkrachten der Atjehers verdeeld en verstrooid had. Maar hij werd midden in zijn zegepraal teruggeroepen. Atjeh herademde, want het burgerlijk gezag, of, wat hier (het stuk is te Amsterdam geschreven) bijna hetzelfde beteekent, de bureauci'atie was aan het woord en aan haar is het te wijten, dat de vijanden in den kortst mogelijken tijd den moed herwonnen. //De tweede gelegenheid liet men zich ontsnappen, toen generaal Van Teijn de kustblokkade streng had gehand haafd, zoodat in- en uitvoer verlamd werden en in het land weldra gevoe lig gebrek ontstond. Maar men wist in Atjeh dat er weldra weder een persoonsverwisseling zou plaats heb ben en het systeem ook wel weer zou veranderen. Dit kwam juist uit; het eerste werk van Van Teijn's op volger was, de blokkade op te heffen en door eene „scheepvaartregeling" te vervangen, waardoor de Atjehers weder levensmiddelen en wapenen konden ver krijgen." Kleinere fouten worden nog door de //Voss. Ztg." aangestipt. De schrijver komt tot de slotsom, dat alleen een ge strenge blokkade in staat is de Atjehers te bewegen zich over te geven. Vooral moet den Atjeher de overtuiging ont nomen worden, dat de Nederlanders niet weten, wat zij willen en te zwak zijn om dadelijk naar hun doel te sturen. Ook hier beteekent de overwinning der Nederlanders de zegepraal van Euro- peesche beschaving over Aziatische bar- baarschheid. met de Ned. Handelmaatschappij tot ver- koop in Nederland van de Ind. gouverne- mentsproducten, tegen een commissie van ii pCt. van de bruto opbrengst. De heer Vrolik verlangde uitstel, maar de minister van Koloniën achtte dit on- i noodig, zich bereid verklarende, de noodige i inlichtingen te geven, waarna de heer Vrolik, met erkenning van de door hel handelslichaam aan Staat en handel be wezen diensten, de voordeelen uiteenzette van overname der taak door den Staat 1 zei ven. De heer Gerritsen ondersteunde dit denkbeeld, al ware 't tot 1900 als proef, en pleitte althans voor geleidelijke uit- i breiding van den verkoop van producten in Indië in de eerste jaren. De werkkring 1 der Handelmaatschappij is geheel admi- nistratief, zoodat de Regeering r.iet be- j hoeft te vreezen, op handelsgebied te j treden, wanneer de Staat zich voortaan belast met de regeling der veilingen. Bij handhaving van het bestaande stelsel zou 1 hij wenschen afschaffing van de geheel overbodige tusschenkomst der makelaars uitbreiding van het gebied der koopersbij j de veilingen; vrijstelling van registratie- i rechten voor de koopers. Ook betoogde hij, dat de opslag van goederen te Dord recht, Middelburg en Schiedam strijdig j was met 's lands financieel belang. Onder de verschillende kosten, door de H.-M. in rekening gebracht, wraakte hij vooral het kassiersloon, en ten slotte drong hij aan op vermindering van het waar borgkapitaal, dat de maatschappij moet storten, omdat door die 5 millioen onnoo- dig geld aan de circulatie wordt onttrokken. De heer Plate achtte het ontwerp zeer eenvoudig, als men de zaak ontdoet van alle quaestien die er niet direct mee te maken hebben. Hij wees op de noodza kelijkheid van verkoop in Nederland, doch betoogde dat een bepaalde beslissing van omstandigheden afbrengt, en dat 't ont werp niets prejudicieert. Hij bestreed den heer Gerritsen en ontkende dat Staatsamb tenaren de Handelmij. zouden kunnen vervangen. De heer Hintzen verdedigde ook het contract, en bestreed den heer Gerritsen. De minister verdedigde uitvoerig het contract en de Handelmij., die met on onkreukbare eerlijkheid haar plicht ver vult. Staatsambtenaren kunnen haar niet vervangen. Het ontwerp is aangenomen met 64 tegen 9 stemmen. deelgenomen. Daaruit blijkt, dat het be richt van sommige bladen, als zou de Koninklijke familie nog in het najaar eenigen tijd op het paleis doorbrengen, zeer waarschijnlijk wordt. Den 1 Juni a. s., den dag der ope ning van den nieuwen handelsweg tusschen Engeland en den Hoek van Holland, zal de Great Eastern Raihvay Maatschappij een stoomboot naar den Hoek laten loopen. Vele Engelsche handelaren en fabrikanten, benevens vertegenwoordigers der pers. zijn uitgenoodigd aan den tocht deel te nemen. Na het gebruik van een diner, door de Maatschappij aan al haar genoodigden aan geboden, keert de stoomboot nog den zelfden avond naar Harwich terug. In den geregelden dienst zal van dien dag af - door nieuwgebouwde stoombooten worden voorzien. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen den socialist, die op de samenkomst ter bespreking van de oprich ting var. een standbeeld van Koning Willem III beleedigende woorden zou gesproken hebben. Op last van de Koningin-Regentes zijn de Koninklijke paleizen wederom ont sloten. HELDER, 25 Mei. Offlciëele berichten uit de „Staatscourant" Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvan ger der reg. en dom. te Alphen C. J. Plomp, thans te Schagen. Bij Kon. besluit is de heer P. L. Soeters, laatstelijk gezaghebber der 1ste kl. bij de gouvernementsmarine in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, on zijn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Bij beschikking van den Minister van Marine is de groote gouden medaille voor eerlijken en trouwen dienst toegekend aan den machinist 1ste kl. van het vaste korps machinisten J. Den Herder. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructieschip 1 „Nautilus", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee C. Vreede, den 22n dezer aangekomen i te Frederikshaven (Denemarken). Blijkens een telegram van den Gouv.-Ge- j neraal van Ned.-Indië, van 21 Mei jl., wordt de gouvernements-koflieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 135.156 pikols. Met 27 dezer worden de luits. ter zee le 1 kl. A. L. Boelen, dienende als off. aan boord J van 11 r. Ms. ramschip „Guinea", en die j der 2de kl. W. A. J. Van Diggelen, die- nende aan boord van Hr. Ms. schoener „Zeehond", op non-activ. gesteld en vervan gen resp. door de luits. ter zee der 1ste kl. F. C. E. L. Koster, en die der 2de kl. M. J. Reynvaan. Met denzelfden datum wordt de luit. ter zee 2de kl. E. De Haan, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip alhier, (op folio van luit. ter zee 1ste kl.), overgeplaatst als le off, aan boord van Hr. Ms. schoener „Zeehond", en de luit. ter zee 2de kl. C. A. Fock, geplaatst in de rol van het wachtschip en gcd. aan boord van Hr. Ms. schoener „Dolfijn", terwijl de luit. ter zee 2de kl. C. L. Temminck Groll, dienende op folio van luit. ter zee 1ste kl. aan boord van Hr. Ms. 1 logementschip voor zeemiliciens „Neptunus", 1 met den lOn Juni a. s. als zoodanig wordt overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. wacht schip. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is, met ingang van 1 Juni a. 8., benoemd tot opzichter bij 's Rijks Museum te Amsterdam, A. J. Vervenne, gepens. vuurstoker 1ste kl. bij de Kon. Ned. Marine. Men meldt, dat de Koningin-Regentes zich niet naar Arolsen heeft begeven, om dat zij de reis van Flims daarheen voor Koningin Wilhelmina te vermoeiend vond en deze ook niet alleen te Flims wilde achterlaten. Dientengevolge vertegenwoordigde gene raal Dumonceau H. M. te Arolsen bij de begrafenis van den Vorst van Waldeck- Pyrmont. Reeds meermalen bleek het, dat het paleis Soestdijk te klein is om de Kon. hofhouding in haar geheel te kunnen be vatten. Dientengevolge is reeds ten vorigen jare de rechtervleugel van het paleis ver groot om het personeel te kunnen huis vesten. Thans zal ook de linkervleugel be langrijk verbouwd worden, waarvoor in den loop van deze week de aanbesteding zal plaats hebben en waaraan alleen door aannemers uit Baarn en Soest kan worden Blnneniandsch nieuws. Helder. De liberale kiesvereenigiug „Burgerplicht," alhier, hield gisterenavond, onder presidium van den heer C. D. Zur- muhlen, eene algemeene vergadering in „Tivoli". Uit het jaarverslag, door den Secretaris uitgebracht, bleek o. m. dat het ledental der Vereeniging den laatsten tijd weder is toegenomen en dit thans 130 bedraagt. De rekening over 1S92, sluitende met een saldo van f 3.15, werd na onderzoek goedgekeurd. Naar aanleiding van een door een der leden ingediend voorstel, werd in beginsel besloten tot wijziging van een der artikelen van het Huishoudelijk reglement, betrek king hebbende op het aanbevelen van candidaten bij verkiezingen. Met het oog op de a. s. verkiezing voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad, werd eene voorloopige candidaten-lijst op gemaakt, waarop 22 namen voorkwamen. In eene op 2S luni e. k. te houden ver gadering zal hieruit eene definitieve keuze van candidaten geschieden. De heeren Von Oterendorp en Klompé, aan de beurt van aftreding, werden als leden des Bestuurs herkozen. Helder. De leden der „Gymnasten- Schietclub" (Oefening kweekt Kunst) alhier, hielden jl. Zondag in het Gymnastieklokaal in de Weezenstraat een onderlingen schiet wedstrijd met flobertgeweer, waarvan de uitslag was dat de iste prijs werd behaald door den heer J. Duinker met 18 punten en de 2de prijs door den heer J. B. Mul ders, met 17 punten. Helder. Afloop der openbare verkoo- ping, gehouden op Woensdag 24 dezer, des avonds ten 8 ure, in het loknnl „Musis Sacrum" alhier, teu overstaan van den notaris P. S. Hordijk 1. Een huis en erf, Vlamingstraat 25 kooper de heer C. J. But, voor f 801. 2. Een huis en erf, Vlamiugstraat 32; kooper de heer R. Roerdomp, voor f 624. 3. Twee woningen onder een dak en erf, Waclitstraat, hoek Kloksteeg, 15 en 2 koo per de heer W. H. Burgers, voor f 320. 4. Een perceel bouwterrein, Schagendwars- straat, kavel 88 kooper de heer H. J. Gil- huijs, voor f 100. 5. Een perceel bouwterrein naast het vorige, kavel 87 kooper de heer H. Wijker, voor f 95. 6. Een perceel bouwterrein naast het vorige, kavel 86 kooper dezelfde, voor f 110. 7. Een perceel bouwterrein, naast het vorige, kavel 85kooper de heer H. J. Gilhuijs, voor f 100. 8. Een huis en erf, KaDaalweg 136 koo per de heer P. de Waard qq., voor f 2254. 9. Een heerenhuis en erf, Binnenhaven, hoek Telegraafsteeg, 48 kooper de heer P. Spruit qq., voor f 4300. Anna Paulowna. Het uitvoeren van werken aan den watermolen No. 6 in dezen polder is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer H. Jonker alhier, ad f 7oo. Wieringerwaard. „Philotechnie" alhier heeft besloten de uitvoering ten voor- deele eener weduwe tot later datum uit te stellen. Naar de „Sch. Ct." echter met zekerheid verneemt, zal op den laatsten kermisdag (Dinsdag) het gunstig bekende Varifiteiten- gezelschap, onder directie van den heer Stroober uit Rotterdam, des avonds in de zaal van den heer Boon optreden. Schagen. Voor het onderhoud der gemeentewerken, tijdvak 23 Mei 1893-94, werd als volgt ingeschreven TimmerwerkG'. Vlaming f 883, P. Voorman f 856, C. Visser f 785, P. Honijk f 759 en D. Kramer f 530. SchilderwerkT.Vader f 500, A. Klos f 498, J. Krans f 480, J. Baars f 459, A. Bakker f 455 en J. Streek f 444.50. MetselwerkJ. Overtoom f 192.95, P. Koning f 195, P. Kroone f160 en S. Overtoom f 149. SmidswerkWed. Roggeveen f 189.75, G. v. d. Meij f 179, P. Honijk f 130 en H. Blok f 105. StraatwerkA. Koomen 10 a 11 cent per vierk. meter. Zand A. Bruin f 1.80, D. Veul f 1.60 per kub. meter. De werken zijn aan de laagste inschrijvers gegund. Hoorn. Ter bijwoning der feestelijke onthulling van Coen's standbeeld op den 301a Mei a. s., zijn vele autoriteiten uit genoodigd. Tegen halfelf vertrekken zij per extra-trein uit Amsterdam. Vanwege de gemeente aan het station te Hoorn ontvangen, begeeft men zich per rijtuig naar het stadhuis, waar het Ge meentebestuur en de militaire comman danten de genoodigden verwelkomen. Daarna begeeft men zich naar het feest terrein, waar de stafmuziek van het 7de regiment zich zal doen hooren. Na de feestrede van dr. Schaepman vereenigen de genoodigden zich aan een déjeuner in de Raadszaal. Met de Raads leden zal het aantal gasten dan 46 zijn. Van een paar ter reede liggende oorlogs schepen zullen na de onthulling saluut schoten worden gelost. Voor de leden der Coen-commissie (120 personen) en nog 2 maal zooveel andere genoodigden zijn plaatsen gereserveerd op de tribunes. Na afloop der plechtigheid wordt op de Ge dempte Turfhaven een hardrijderij ge houden, speelt de militaire muziek op de Kaasmarkt en is er matinée musicale in den Parktuin. Het in de fabriek van de firma Marijnen te Breda gegoten beeld van Coen is, uit muntend geslaagd, reeds naar Hoorn ver voerd. Marine en Leger. Hr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „Tromp", commandant de kapt. ter zee H. G. Hilde- brandt, bestemd om in het begin der vol gende week van hier naar Oost-Indië te ver trekken, heeft gisteren de haven verlaten eu is ter reede geankerd. De mach. 1ste kl. v. C. J. F. A. Mattern, de mach. 2de kl. P. F. Dubber, N. C. v. d. Leeuw en L. B. v. Boven en die der 3de kl. K. C. E. W. Hantzsch en H. J. P. Ten Bruggen Cate, den 5 dezer uit Oost-Indië op Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetslms teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De off. van adm. 2de kl. A. W. Van der Worm wordt 10 Juni a. s. geplaatst op Hr. Ms. monitor „Bloedhond". Op 's Rijkswerf te Hellevoetsluis is een stalen munitielichter te water gelaten, die bestemd is voor de Directie der Marine alhier. Naar men meldt, zal de 1ste mach. van 's Rijkswerf te Amsterdam J. Bestelink den dienst met pensioen verlaten. Het eereteeken voor belangrijke krijgs verrichtingen, met den gesp Atjeh 1S731890, is uitgereikt aan den matroos lste kl. K. Wever, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Bij het lste bat. van het korps mariniers te Amsterdam zijn uitgereikt de gouden medaille voor 36jarigen dienst aan den adj.- onderofficier P. C. Besanger en de zilveren medaille voor 24jarigen dienst aan de mari niers lste kl. L. Elshof en G. A. Hermse. De luit. ter zee lste kl. C. A. Dominicus wordt geplaatst in de rol van Hr. Ms. stoom schip „Borneo", dat bestemd is voor de Indische milit. Marine. Benoemingen, enz. De met ingang van 16 dezer benoemde surnumerair bij de Posterijen T. Bloos heeft Helder als standplaats verkregen. Onderwijs en examens. Uit de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school te Ooster- land, gera. Wieriugen, welke Alphabetisch was opgemaakt, bestaande uit de beeren B. Heetjans, te MeppelI. Kruizinga, Enschéde L. Renkema Hz., te Noordwijk en A. J. J. Zielstra, te Eenrutn, is door den Gemeente raad in zijne vergadering van 23 dezer, met algemeene stemmen benoemd de heer Ren kema. De Gemeenteraad van Grootebroek heeft besloten, het salaris van den onderwijzer J. Ham van f 600 op f 550 te brengen. Politie. Adres Bureau II 1 wandelstok, 1 zeem- leêren handschoen, 18402 1 bruinleêren porte-monnaie. Adre3 Bureau 11 glazenmakers-diamant 3 bewijzen van koop met recht vsd weder- inkoop. Adres Bureau Raadhuis1 bril in étui. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 25 Mei. Heden was allereerst aan de orde de verlenging met 5 jaren van de overeenkomst 156 mevrouw Fontenay de poppen en waarom kan ik dat niet doen Borstels en bezems, het is nogal wat moois. En wat geeft de vorstin ten antwoord? „Juist omdat die dingen zoo moeielijk te verkoopen zijn, heeft men u als de verkoopster aangewezen. De overige dames zouden er niets van terecht brengen gij zult echter gemakkelijk de borstels en bezems in goud omzetten. In onze vereeniging is het gewoonte, het onaangenaamste werk aan de liefste en schoonste dames op te dragen." Wat zal ik nu daarop antwoorden Ik wil nu dat mijne vrienden in hun zak tasten, want ik moet de bezems verkoopen alsof zij met diamanten bezet waren. Dus nu zijt ge alvast voorbereid, beste Sam." Sam was voorbereid en wilde alles doen wat zij wenschte. Als zij er bijval door inoogstte, wilde hij haar de voor raad wel dubbel en dwars afkoopen. De weldadigheidsbazar in de zaal Albert-le-Grand, onder leiding van de invloedrijkste en voornaamste dames uit de Parijsclie wereld, mocht zich in een druk bezoek verheugen. De kramen, waarin de hooggeplaatste verkoopsters hunne waren te koop aanboden, waren buitengewoon ele gant ingericht, want de vrijgevige bezoekers moesten niet door een onplezierigen aanblik teleurgesteld worden. Op den dag der opening had men zich op een kermis gewaand, zoo bont zag het er in de zaal uit. Tusschen groene planten en kleine vlaggetjes lagen de waren in bekoorlijke wanorde uitgestald, zooals alleen dames uit de groote wereld het kunnen doen. In de porseleinkraam zag men niets dan kunstig be schilderde kannen. Bij de lederwaren kon men alles krijgen, wat de moderne industrie aan weelde-arti- kelen op de markt brengtpliotografielijsten, schrijfmappen, portemonnaies, portefeuilles, taschjes voor visitekaarten en servetringen, in rood, bruin, zwart, geel of andere kleu ren alle kleuren waren vertegenwoordigd en ook de eigenaardige reuk van het juchtleder ontbrak niet. Hier naast hingen, keurig gerangschikt, voorwerpen voor de ar men en hoofdzakelijk voor de kinderen tricot jasjes, wollen rokken, gestikte mutsjes en met rood en blauw lint om zette onderlijfjes. Geheel in de achterzijde der zaal stond 157 een hoektafel, waar een glas champagne vanaf vijf francs tot vijf louis d'or werd verkocht, al naar gelang de koopers lust hadden te betalen. Uit de speelgoedkraam klonk het ge schetter der blikken trompetten en het geschreeuw van sprekende poppen. Bij de schrijfbehoeften lagen witte vellen papier, met vliegende zwaluwen die een brief in den snavel droegen, tusschen koopmansboeken, inktkokers die men nooit behoefde te vullen, pennen waarmee men drie weken lang kon schrijven, zonder ze in den inkt te doopen, zakmessen, radeermessen, schrijfmachines en copi- eerpersen. Kortom, alle nuttige en onnuttige, alle breek bare en onbreekbare dingen die er bestaan, waren daar uitgestald en werden zoo duur mogelijk verkocht. Te midden van die verscheidenheid van voorwerpen stonden de dames, in kostbare toiletten, met hare lieve lachjes om de lippen, met stralenden blik, en koketteerden terwille van de armen. Ernstig en zwijgend bewogen zich door dit gewoel de kloosterbewoners, die aalmoezen verzamelden voor de armen. De verkoop vorderde goed, en men verdrong zich in de zaal, rondom de voorwerpen, alsof het eene tentoon stelling in het Louvre of in „Au bon Marché* was. Reeds waren de mooiste artikelen verkocht, want al koopt men om behoeftige menschen te ondersteunen, men kiest toch steeds het beste uit. In de laden klonken de goudstukken, en de borstels en bezems der schoone gravin Ploêrné waren allen reeds verdwenen, toen Bernheimer voor de plumeau, waarmede Lydia de voorwerpen afgestoft had, vijf honderd francs bood. Het was buitengewoon woelig en rumoerig, koopers en verkoopsters, alles riep en praatte dooreen, en ter nauwer- nood kon men door de menschenmassa heendringen. Ro- quiére had, na een kort oponthoud, waardoor zijn beurs heel wat lichter werd, Ploêrné als zijn redder uit de han den der gravin begroet. Het was omstreeks vijf uur, en buiten viel de regen bij stroomen neer. Nadat Raimond ge- ruimen tijd aan de zijde zijner vrouw vertoefd had, trok hij zich in een afgelegen hoek van de zaal terug, waar eerst de voorwerpen geborgen waren, die men nu verkocht had. In zijne nabijheid zaten twee vrouwelijke kloosterlingen op

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2