NEDERLAND. groote vreugde, dat slechts een paar soldaten door werpapietsen licht ge wond waren, want hoewel de vijand eenige vuurwapens bezat, had hij hier van in het gedrang aan de gracht geen gebruik kunnen maken. Een half uur ongeveer voor zonsopgang, hoorden wij plotseling in het Iiollandsch roepen „Helphelp Haalt mij toch hier uit Daar hier aan verraad niet te denken was, gaf ik bevel de brug neer te laten en zond een korporaal met vier Europeesche soldaten naar buiten, om met de noodige voorzichtig heid de om hulp roependen in het fort te brengen. Na een kwartier brachten zij een der beide vermiste Europeeschen soldaten terugde arme kerel was door bloed verlies hij had een gapende wonde, door een speerworp veroorzaakt in de linker schouder geheel uitgeput. Toen hij verbonden en eenigszins versterkt was, vertelde hij ons zijn wedervaren. Bij den uitval van luitenant Koenen, werd hij door een speerworp gewond en was zoo goed als het ging naar het bosch gekropen en had zich tus- schen eenige struiken verborgen, waar hij steeds gevaar liep, ontdekt te wor den. Toen de aanval op het fort begon, was hij onder veel pijnen langs de zee zijde naar ons toegekropen, omdat daar de minste vijanden warengelukkig had hij in een hollen boom een goede ■chuilplaats gevonden en was, zoodra de vijanden teruggeslagen werden en vlucht ten, met inspanning van zijne laatste krachten naar het glacis gekropen, waar hij liggen bleef en om hulp riep. Op mijn vraag of hij nog iets van het gesprek van den vijand verstaan had, antwoordde hij „O ja, luitenant, ik ben reeds langer dan vijftien jaar op Sumatra en ik spreek de taal der Battaks zeer goed, en voor zoover ik het verstaan heb, hebben de kerels het op onze kanonnen, geweren en ammunitie voorzien, zoodat zij wel niet zoo spoedig zullen aftrek ken. Zij zijn met een aantal prauwen van Atjeh en de omliggende eilanden gekomen, en wachten slechts op de aankomst van Radja Tam Alan der Battaks, om het fort te veroveren. HELDER, 30 Mei. Offlciëele berichten uit de „Staatscourant'' Bij Kon. besluit is1. aan den luit. ter zee 2de ld. R. F. Van Brakel Schimmel, op zijn verzoek, vergunning verleend tot het waarnemen van eene particuliere betrekking buiten het zeewezen, voor den tijd van 6 maanden, onder stilstand van non activiteits- tractement en zonder opklimming in de rang lijst 2. bevorderd tot luit. ter zee 2de kl., de adelb. 1ste kl. Jhr. C. A. L. Van der Wijck. De luit. ter zee 2de kl. M. Schoo, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee C. Vreede, den 27 dezer van Frede- rikshaven (Denemarken) vertrokken, ter voort setting van den oefeningstocht. Met 24 Juni a. s. wordt de luit. ter zee lste kl. C. van Rijn, dienende als leoff. aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis, op non-act. gesteld en vervangen door den luit. ter zee le kl. jhr. J. F. Goertzen de Koekterwijl als le off. aan boord van Hr. Ms. monitor „Tijger" geplaatst wordt de luit. ter zee lste kl. J. W. Termijtelen. De luit. ter zee le kl. J. Bollaan, en die der 2de kl. S. Van Lennep, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms riviervaartuig „Merva", worden met 6 Juni a. s. gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. riviervaartuig „Rhenus" eerstgenoemde tevens belast met het bevel over dat vaartuig. soonlijkheid van den Bond, reeds voor tien maanden gedaan, nog geen antwoord is gekomen, spreekt haar verontwaardiging uit over den Minister van Justitie, die plei- zierhuizen in de Nes op hun aanvraag dadelijk rechtspersoonlijkheid geeft en eer lijke werklieden geen antwoord waardig keurt. Zij doet een beroep op de publieke opinie om Z. Exc. op diens plichten te wijzen." Binnenlandsch nieuws Helder. De heer K. de Vries, alhier, heeft zijne benoeming tot commies-griffier ter gemeente-secretarie te Zierikzee aange nomen. Helder. Den 26 dezer is tot commis saris der Gymn.- en Exerc.-Vereen. „Pro Patria" gekozen de heer A. P. van Woer den, in plaats van den heer M. F. Oort- gijsen, die naar Groningen is vertrokken. Ook werd besloten, de oudste adsp.- afdeeling de volgende maand een turn- raarsch te laten doen. Schagen. Uit de rekening en ver antwoording van ontvangsten en uitgaven over het 42ste boekjaar van het alhier ge vestigde begrafenisfonds „Red u zeiven," blijkt dat de zuivere stortingen f 134 20,90 bedroegen. Met het saldo der rekening van het 41ste boekjaar, groot f 1036,32, de aflossing van hypothecaire inschrijvingen, groot f 700, uitgeloote aandeelen f 1000, rente van belegde gelden f3222,50 enz., bedroegen de totale ontvangsten f 19525,22 J. Aan uitkeeringen wegens het overlijden van 254 leden en kinderen van leden, kosten van administratie, drukwerk en den aankoop van pandbrieven van hypotheek banken tot een bedrag van f 6548,75, werd uitgegeven f 17154,61$, zoodat de rekening met een saldo van f 2370,61 sluit. Aan kapitaal bezat het fonds op 1 Maart jl. aan pandbrieven enz. en het genoemde saldo f 84470,61. Beemster. Jl. Zondag had alhier een festival plaats van 14 fanfarekorpsen uit Noordholland. Begunstigd door fraai we der, was eene groote menschenmassa van heinde en ver naar dit lieflijk lustoord getogen, ten einde dit feest bij te wonen. Het met groen en vlaggen, kramen en tenten versierde feestterrein achter het Heerenhuis, waarop de sierlijke, nieuwe muziektent prijkte, was door de goede zorgen van de gebroeders Admiraal, bloe misten te Rijp, in een gezellige plek her schapen. De verschillende korpsen kwamen uit Beemster, Avenhorn, Berkhout, Enkhuizen, Hem-Venhuizen, Koedijk, Knollendam, Landsmeer, Middelie, Oosterleek, Oostzaan, de Rijp, Noordschermer en Wormer. Na afloop had de uitreiking der herin- nerings-medailles op het Raadhuis plaats door den burgemeester. Van 6 u. 30 min. tot 7 u. 30 m. gaf de Beemster Gymna- stiek-Vereeniging „Hercules", onder leiding van den directeur P. Hoogstraaten, eene openbare uitvoering op het feestterrein, die uitstekend slaagde. Daarna werd van S tot 10 uur een zeer geanimeerd bal- champêtre gehouden en het terrein A giorno verlicht. Het feest werd besloten met een keurig vuurwerk. Marine en Leger. Hr. Ms. schroefstoomBchip lste kl. „Tromp", commannant de kapt. ter zee H. G. Hilde- brand, bestemd om a. s. Donderdag van hier naar Oost-Indië te vertrekken, werd heden morgen ter reede geïnspecteerd door den Schout-bij-nacht C. E. Uhlenbeck, directeur en commandant der Marine alhier. In 1892 konden er 20 machinist-leerlingen bij de opleiding te Hellevoetsluis geplaatst worden aangegeven 88, opgekomen 86, ge- neesk. afgekeurd 33, geëxamineerd 53 caudi- daten. Dit jaar voor 15 plaatsen aangegeven 86, opgekomen 81, geneesk. afgekeurd 27, ge ëxamineerd 54 candidaten. Den 1 Juni a. s. wordt de mach. lste kl. J. J. Jobsis geplaatst op het lichtschip „Ter- j schellingerbank" en aan boord van 11 r. Ms. stoomriviervaartuig „Merva" vervangen door den mach. lste kl. P. J. Van der Rijst, die thans gedetacheerd is bjj den aanbouw van oniumjagers te Vlissingen. Hr. Ms. stoomschip „Van Galen", komende I van Oost-Indië via Kaap de Goede Hoop, wordt hier eerstdaags binnenverwacht. De luit. ter zee lste kl. F. C. E. L. Koster is als lste officier geplaatst aan boord van Hr. Ms. ramschip „Guinea". j Dc luit. ter zee 2de kl. W. C. B. Wint- I gens, thans op non-activiteit, wordt geplaatst 1 aan boord van Hr. Ms. wachtschip alhier. Departement van Marine in Oost-Indië. I Verleend een jaar verlof naar Europa, we- gens langdurigen dienst, aan den chef der 2de afd. (Gouv.-Marine) van het Depart. v. j Marine, R. Wijmans. Tijdelijk belastmet de waarn. der betr. van chef der 2de afd., de bij die afd. gede tacheerde gezaghebber lste kl. bij de Gouv.- Marine, G. Broer van Dijk. Ingetrokken: de detacheering bij het Depart. van Marine, als chef der 5de afd., van den dirig. off. van gez. lste kl. J. O. Harthoorn. Gedetacheerd bij het Dep. van Marine, als chef der 5de afd., de dirig. off. van gez. 2de kl. W. Schutte. Onderwijs en examens. Op 1 Juni a. s. zal de heer J. K. G. Muller 25 jaren werkzaam zijn als hoofd der openbare school te Oudescbild op Texel. Landbouw en Veeteolt. De tentoonstelling van de Holl. Maat schappij van Landbouw zal dit jaar le Am sterdam worden gehouden van Donderdag 14 tot Woensdag 20 September a. s. In het programma vindt men het volgende vermeld omtrent de afd. „Wolvee" Springram, geb. in 1892, van Lincoln ras; lste prijs gouden- en 2de pr. zilv. medaille. Idem, van zuiver Texelsch raslste prijs verg. zilv. med. en f 10, 2de pr. zilv. med. Idem idem, gefokt en tot op den dog voor de verzending naar de tentoonstelling gehou den op Texellste prijs verg. zilv. med. en f 10, 2de prijs zilv. med. Twee melkgev. ooien, onverschillig van welk ras, geb. in 1890, 1891 of 1892, lste pr. verg. zilv. med., 2de pr. zilv. med. Idem, van zuiver Texelsch ras, geb. als bovenlste pr. verg. zilv. med., 2de pr. zilv. med. Idem, van iul. ras, geb. als boven, lste pr. verg. zilv. med., 2de pr. zilv. med. Een ramlam en twee ooilammeren, van volbloed Texelsch ras, geb. in 1893; lstepr. verg. zilv. med., 2de pr. zilv. med. Ramlam, onverschillig van welk ras, geb. in 1893 in Nederland; lste pr. zilv. med., 2de pr. bronzen med. Zes ooilammeren, onverschillig van welk ras, geb. als boven lste pr. verg. zilv.-, 2de pr. zilv.- en 3de pr. bronzen med. De te Texel voor korten tijd geleden op gerichte knasfabriek, zegt de „Tex. Ct.", mag zich reeds in eene grooie deelneming ver heugen iederen morgen en avond ziet men vele veehouders de melk van hunne koeien daarheen brengen. In de kaasmakerij ziet alies er flink en netjes uitmoge het blijken dat bet bedrijf voor de ondernemers geen schadepost zal zijn en dc leveranciers van melk voordeelig doen door op deze wijze de melk van de hand te zetten. De proefneming van den heer D. Gastman, te Reerta, uiet het muizengif van professor Loeffler is uitstekend gelukt. Geen spoor van nieuwe gaten is er te vinden, terwijl in de oude geen versche stengels of andere plantendeelen te vinden zijn. De klaver- planten worden niet nangcknabbeld en in de oude gaten ontwikkelt zich reeds weer nieuwe plantengroei. In de aangrenzende landerijen is 't duidelijk zichtbaar, dat de muizen er nog lustig knabbelen. Versche muizengaten zijn er bij de vleet aanwezig en aan planten deelen ontbreekt bet daarin niet. Kerknieuws. Ds. Granpré Molière, alhier, komt voor op het twaalftal van predikanten bij de llerv. gemeente te Tiel. Aangenomen het beroep naar de Herv. gem te Lutjebroek, door ds. F. H. Koster, pred. te Scherpenzeel. (Herplaatsing wegens misstelling). Ondergeteekende neemt de vrijheid zich bij HH. Notarissen, Make laars, Deurwaarders, Kooplieden en Particulieren als Afslager aan te bevelen. JACQDES VAN ROSENDAEL, Stationstraat 12. Buitenland. Frankrijk. Tn den Ministerraad deelde Delcasse jl. Zaterdag een telegram mede van den gouverneur van Indochina, gedateerd van 26 dezer en luidende: De blokkade van Khone is den 22 dezer verbroken, bijna zonder tegenstand. De bezetting had verschillende aanvallen te verduren van de inwoners van Laos, aan gevoerd door Siameesche mandarijnen. Alles is rustig. Er heeft zich te Nimes een met cho lera overeenkomend geval metdoodelijken afloop voorgedaan. Duitschland. Uit Berlijn wordt aan de „Morning Post" gemeld, dat volgens de meest aannemelijke vooruitzichten, de aanstaande Rijksdag een meerderheid van 40 A 50 stemmen ten gunste van de oppositie zal hebben. Men moet echter in het oog houden, dat deze verplaatst zou kunnen worden, zoodra Duitschland het minste gevaar van buiten dreigde. In de munitiekamer van de kazerne der lijfwacht te Berlijn is een dynamietbom gevonden. Toen een onderofficier de lont wilde afsnijden, ontplofte de bom. waar door hem de hand verbrijzeld werd. Vele soldaten werden aan de oogen en aan de handen gewond. In tegenspraak met het bericht van het „Berl. Tagebl.", meldt de „Voss. Ztg.", dat Emia Pacha in Nov. 1892 gedood is in een gevecht tegen den beruchten slaven handelaar Saïd Ben Abed. Jl. Zaterdag is te Hamburg een per soon aan cholera overleden. Noorwegen. De meerderheid der Storthing blijft bij haar verzet tegen den Koning. Dit bewijst de aanneming van het voorstel, „dat het besluit van de Storthing tot het instellen van een eigen consulaat wezen voor Noorwegen, vóór het einde van het loopende jaar door den Koning uitgevoerd moet worden." Het is een merkwaardige strijd. Volgens een corres pondent der „Frankf. Ztg." willen de radi calen niet het koningschap afschaffen, doch alleen de ontbinding der Linie. Zij willen een der zoons van den Zweedschen Koning behalve de kroonprinsen Karei, Oscar en Eugenius tot Koning van Noorwegen uitroepen. Prins Karei valt niet in hun smaak, dus willen zij kiezen tusschen Oscar, die door zijn huwelijk met mej. Ebba Mtlnde van zijn rechten afstand deed en Eugenius, een zeer eenvoudig Parijsch schilder. Maar Koning Karei is volstrekt niet ge neigd afstand van den troon te doen. Spanje. De „Epoca" bevat een be richt uit Atarfa, meldende, dat een plaat selijk oproer is uitgebroken. Het raadhuis en het kantongerecht werden belegerd. De politie dreef de volksmenigte uiteen. Griekenland. Eene aardbeving te Thebe heeft zeer belangrijke verwoestingen veroorzaakt. De schokken duurden jl. Zondag nog voort. Al de inwoners der stad zijn naar buiten gevlucht. Midden-Afrika. In een brief, ged. 3 Dec. 1S92 Stanley Falls, van den Gou verneur Raschid aan Tippo Tib, die hem weer aan kapitein Jéróme Becker gaf, blijkt dat de troepen van Sald-ben-Abed drie dagen slag leverden aan die van Emin Pacha. Deze werd overwonnen en moest met groote verliezen aftrekken. Den vierden dag werd hij door de troepen van Saïd achter volgd, gevangen genomen en gedood met al zijn metgezellen. Montenegro. In een botsing tusschen bewoners van Scutari en Meriditan kwamen 5 menschen om. Er zijn troepen daarheen gezonden. Gemengd nieuws. Een zeeman, J. de R. genaamd, die in 1888 te New-York van een der booten van de Nederl. Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij deserteerde en sedert geruimen tijd in den vreemde vertoefde, waagde het jl. Vrijdag naar hier te komen om zijne familieleden te bezoeken. De man had van dit uitstapje weinig pleizier, want pas was hij hier aan gekomen of de politie was hem op het spoor en nam hem in bewaring. Na den nacht hier in het „Wieringer koffiehuis' te hebben doorgebracht, Er hebben te 's Hage, schrijft de Haag- sche correspondent van de „N. Gron. Ct.", geruchten geloopen over het optreden van den heer Van Tienhoven als directeur van het Kabinet der Koningin en van den heer Var. Dedem als gouverneur-generaal, zoodra de kieswet afgedaan zou zijn, maar ik meen, dat die verhalen, zoo ze niet allen grond misten, in elk geval zoo ontijdig zijn, dat het beter is ook in dit opzicht rustig de toekomst af te wachten. 1 De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 6 Juni, 's avonds 8| uur. 1 In een te Amsterdam gehouden ver- I gadering van den Algemeenen Meubelma- kersbond werd de volgende motie aange- 1 nomen „De openbare vergadering, gehoord heb bende, dat op de aanvrage om rechtsper 164 dat zij het was?" „Wanneer zij het niet geweest is, wie had het dan moeten zijn?" vroeg de Mulattin op bijna ruwen toon. Ploërné werd doodsbleek en het koude zweet kwam op zijn voorhoofd. „Ja, dat is waar," zeide hij met half verstikte stem „het moet Therese geweest zijn ik heb haar immers zelf de bekenteis afgedwongen Als ik er echter over nadenk, schijnt het'mij zoo zonderling, zoo onwaarschijnlijk toe „Onwaarschijnlijk?" viel Leïla hem in de rede, terwijl zij begon te vreezen, dat er bij Raimond vermoedens op kwamen, die gevaarlijk konden worden voor Lydia. „Waarom onwaarschijnlijk? Meent gij soms, dat die teedere, kleine blondines allen het privilege der onschuld bezitten Omdat •rij vroom is? Huichelarij, anders niets! En geloof mij, zij is erger dan anderen: ik heb mij alleen in hare aan gelegenheden gemengd, om haar voor eene onvoorzichtig heid te bewaren.... Wanneer gij het dan weten wilt: Ik hel# haar meer dan eens naar binnen moeten halen, anders was zij tot het aanbreken van den dag in het pavil joen gebleven." „En toch toonde zij niet de minste smart, toen zij den dood van haren minnaar vernamalleen schrik en verbazing, anders niets!" „Ja, maar zoodra gij weg waart, heeft zij den geheelen nacht in haar kamer zoo luid geschreid, dat ik bang was, dat mevrouw het zou hoorenHet verwondert mij volstrekt niet, dat zij na die geschiedenis in een klooster gegaan is; over zooiets kan men zijn geheele leven wel treuren.' Ploërné had met volle aandacht naar Leïla's verklaringen geluisterd, maar hoe nauwkeurig zij ook overeenstemden met hetgeen hij ondervonden had, werd zijn twijfel toch niet weggenomen. Geen oogenblik had hij bij cle^ mede- deelingen der mulattin den indruk gekregen, alsof zij waar heid bevatten, integendeel, hij had een gevoel, als was hij verstrikt in een kunstmatig geweven net, waaraan ook Therese, die het slachtoffer geworden was, niet vreemd was. Hij werd het uitvorschen van de waarheid moede, 165 bedankte de mulattin en liet haar gaan. Toen wierp hij zich op een chaise-longue, met vermoeid hoofd en een gevoel van walging, alsof hij door eene verpestende atmos feer omringd was. Intusschen ging Leila naar Lydia, die juist ontwaakt was en op haar bed een kop thee gebruikte. De jonge vrouw steunde met hare ellebogen op de kussens, toen de mulattin binnentrad en toen zij op het donkere gelaat harer ver trouwde sporen van ontroering opmerkte, vroeg zij, terwijl haar gelaat een weinig betrok: „Wat is er zoo vroeg reeds gaande?" „Wat er gaande is? Mijnheer uw echtgenoot heeft mij zooeven bij zich geroepen en mij over die geschiedenis van Beaulieu gesproken; hij wilde al het mogelijke van Therese weten." „En wat hebt ge hem geantwoord?" „Wat mij goed dacht, natuurlijk. Geloof mij echter, gebiedster, gij moet voor hem op uwe hoede zijn. Ik zeg u, hij is niet gemakkelijk om den tuin te leiden hij zou uwe plannen wel eens kunnen verijdelen." „Heb maar geen yrees, Leila. Tegen mij kan hij toch niets doen en wee hem, wanneer wij onze krachten zullen meten „Hij is erg driftig." „Hij zal door sterkeren dan hij tot zijn verstand gebracht worden." „En wanneer hij daarmede vóér dien tijd reeds bij u aankomt?" „Dat zal ik weten te voorkomen." Frisch en blozend in hare kussens achterover leunende, sprak Lydia met ijzige kalmte en een verschrikkelijke glimlach plooide hare lippen, toen zij er bijvoegde: „O, hoe haat ik hem! Nooit zal hij genoeg kunnen boeten voor hetgeen hij mij heeft aangedaan!" „Ik heb u in ieder geval gewaarschuwd." „Wees onbezorgd, gij zult spoedig genoeg zien, dat hij geheel in mijn macht is. Het uur is niet ver meer, waarop hij mij zijn schuld zal betalen I" In hare blinde toewijding knikte Leila toestemmend met het hoofd en zette zich aan het toilet harer meesteres.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2